M Pluimvee-Rubriek Burgerlijken Stand LOOP DER BEVOLKING. De gemeenteraad van Ter Neuzen; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; overwegende, dat art. 23 der Drankwet bij de wet van 14 Maart 1935, Stbl. 129 is gewij- zigd in dien zin, dat voor de woordien „omvang van" in bet 2e lid van dat artikel, voortaan moet worden gelezen „omzet van sterken' drank in"; dat in de verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor de verkoop van sterken drank in het klein in deze gemeente een redactie is gebezigd, aansluitendie aan art. 23; dat deze bewoordingen in overeenstemming moeten worden gebracht met de gewijzigde wettelijke redactie; besluit: 1. Art. 1 van de verordening, regelende het heffen van vergunningsreoht voor den verkoop van sterken drank in het klein in de gemeente Ter Neuzen te wijzigen als volgt: de woorden ,,omvang van", voorkomende in het le lid van dat artikel, te vervamgen door de woorden „omzet van sterken drank in". 2. Deze wijiziging treedt in werkmg op den dag, volgende op die, waarop deze wijziging door de Kroon zal zijn goedgekeurd, op welk tijdstip de thans geldende bapaling, betrekke- lijk de heffing van het vergunningsrecht vast- gesteld, vervalt. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 3. VerbouWen van school C in verband met landbouwhuishoudkundig onderwijs. Het dagelijksch bestuur van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij heeft zich bij sehrij- ven van 22 Juni 1935 tot uw raad gewend met verzoek uw medewerking wel te willen verleenen aan de verbouwing van school C voor het geven van blijvend onderwijs in land- bouwimi shoudkun de Zooals U bekend is, zijn bij raadsbesluit van 31 Mei 1934 de twee leegstaande lokalen van school C besohikbaar gesteld. Tot op heden werden hier enkele cursussen gegeven in landbouwhuishoudkunde. Deze cursussen hebben bewezen.^dat hiermede in een bestaande behoefte werd voorzien. Steeds gaven zich voor het volgen van dit onderwijs, zooveel leerlingen op, dat de cursus gesplitst moest worden en een dubbele cursus moest worden gegeven. Zoo loopt momenteel ook weer een dubbele cursus met niet minder dan 38 leerlingen. Dit laatste heeft het dagelijksch bestuur van de Z.L.M. aanleiding gegeven tot het in- stellen van blijvend onderwijs, bij inwilliging van haar verzoek. Uit den aard der zaak brengt dit onderwijs mede, dat aan de lokaliteiten, waarin de lessen worden gegeven, meer eischen moeten worden gesteld dab aan een lokaliteit, waarin eens om een onbepaald aantal jaren een cursus wordt gehouden. Zonder al te groote kosten kan van de twee lokalen een geschikt iokaal voor het betreffende onderwijs worden gemaakt. Blijkens door den gemeente-bouwmeester ingeleverde raming bedragen de totale kosten van verbouwing 465. Deze bestaan uit het leggen van quenast- tegelvloeren, afbreken scheidingsmuur tus- schen de twee lokalen en plaatsen houten wand, zooals cp de bijgaande teekening is aan- gegeven, het maken van 2 stuks aardewerken goqtsteenen, een materialenkast, sohilderwerk en gereedmaken voor aansluiting aan de waterl eiding. Dit bedrag is niet hoog te noemen, gezien het groote belang, dat de gemeente hierbij heeft. In dit verband zij geiwezen op de zoo nuttige dienstboaencursus, terwijl bet voorts in de bedoeling van de Z.L.M. ligt zoo moge- lijk een cursus in huishoudelijke voorlichting voor vrouwen en meisjes uit de behoeftige arbeidersstand te geven. Rekening houdende met het feit, dat voor het gebruik der lokalen een vrij belangrijke huursom wordt betaald is de uitgaaf, die de gemeente zich voor de verbouw moet getroos- ten o.i. dan ook ten voile gemotiveerd. Wij stellen U daarom voor tot verbouwing van school C. (De gemeenteraad van Ter Neuzen gezien het op 26 Juni 1935 ingekomen ver zoek van het dagelijksch bestuur der Zeeuw sche Landbouw Maatschappij te Middeliburg- Goes, houdende verzoek om medewerking te willen verleenen, tot zoodaniige verbouw van de twee lokalen van school C, die voor de thans loopende cursus voor landbouwhuis houdkunde in gebruik zijn gegeven, dat zij voor blijvend landbouwhuishoudonderwijs ge schikt zijn; overwegende, dat de cursussen druk be- volkt zijn; dat de twee lokalen, die aan de Z.L.M. in gebruik zijn gegeven hiervoor dienen veran- derd te worden; dat de kosten hiervan worden geraamd op 465; dat deze kosten niet hoog zijn te noemen. daar de gemeente een vergoeding ontvangt van 420 van de Z.L.M. voor het Ibesohikbaar stellen, verlichten en verwarmen van de twee schoollokalen dat de cursus alzoo geen groote finuncieele offers vraagt en dat ze bovendisn van groot belang is voor de gemeente; besluit: over te gaan tot verbouw van school C, overeenkomstig de hierbij gevoegde teekening, ten behoeve van het landbouwhuishoudonder wijs. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders, in verband met den uitslag der gehouden aanibesteding van dit werk, him voorstel wijzigen. In hunne ver gadering was meegedeeld, dat de kosten van eventueele verbouwing zouden beloopen f 465. Na de gehouden aanbesteding bleek, dat in het aanvankelijke project wijzigingen waren aangebracht en de kosten belangrijik hooger liepen. In verband daanmede, stellen burge meester en wethouders den raad voor hen te machtigen een verbouwing te laten uitvoeren tot een maximumkosten ad 500. De heer VAN DRIEL heeft geen bezwaar tegen die verhoogde kosten, doch vraagt, of, wanneer na b.v. 5 of 10 jaar dat landbouw huishoudonderwijs niet meer zou worden ge geven, de lokaliteiten weer in den vorigen staat kunnen worden teruggebracht, opdat de mogelijkheid bestaat van school C weer een volleddge 6-klassige school te maken. De VOORZITTER deelt mede, dat dit geen bezwaar zal ondervinden. De heer VAN CADSAND vraagt naar het bedrag, waarmede de begrooting zou worden overschreden bij uitvoering van het bestek. De VOORZITTER deelt mede, dat de laag- ste inschrijving f 710 bedroeg. Het gewijzigd voorstel van burgemeester en wethouders wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 4. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot afwijzing van het verzoek van ingezetenen van Slulskil betreffende wijziging van het ventverbod. In de vorige vergadering is de behandeling van het verzoek, waaromtrent ook een schrij- ven was ingekomen van de Wlinkeliersvereeni- ging Ter Neuzen Klimop, om het venten van niet-ingezetenen niet te verbieden, voor nader onderzoek aangehouden, op verzoek van den heer Verlinde, die wenschte te weten, wat an dere gemeenten doen. Burgemeester en wethouders dealden, naar aanleiding van dat nader onderzoek mede Sas van Gent. Vergunning is noodig van burgemeester en wethouders, daaronder val- len niet de venters die elders een vast bedrijf of nering hebben. De voorschriften worden weinig toegepast. Zaamslag. Vergunning is noodig van bur gemeester en wethouders. Axel.—Vergunning is noodig van burgemees ter en wethouders en wordt alleen ,op Dinsdag en Donderdag verleend. Westdorpe. Vergunning is noodig van bur gemeester en wethouders; het venten wordt toegestaan op Dinsdag en Donderdag, doch ieder persoon krijgt maar den dag per maand en wel de eerste Dinsdag van de maand. Philippine. Vergunning is noodig van burge meester en wethouders, die dit alleen geven voor de Donderdag. Hulst. Vergunning is noodig van burge meester en wethouders, Als regel wordt geen vergunning verleend als de ingezetenen daar- van nadeel zouden ondervinden. Boschkapelle. Vergunning is noodig van burgemeester en wethouders. (Burgemeester en wethouders herinneren voorts, dat in de Algemeene Politieverorde- ning voor deze gemeente, onder art. 20a staat: „Het is verboden, tenzij met vergunning van burgemeester en wethouders, voorwerpen, van welken aard ook, andere dan gedrukte stukken, hetzij langs de huizen, hetzij langs den openbaren weg, te koop aan te bieden. Deze bepalinig is niet van toepassing op leurders van groenten, vruchten, bloemen, boter, kaas, eieren, melk, wild, gevogelte, visch, schelpdieren en kleine eetwaren." De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders op grond van de ver- kregen inlichtingen, waaruit blijkt, dat andere gemeenten vrijwel dezelfde bepalingen hebben als die welke hier gelden, geen aanleiding vin- den om hun voorstel te wijzigen. Zij zijn van oordeel, dat het bezwaar ondervindt, om, mis- schien ter wille van zeer enkele personen, in dit opzicht belemmerende bepalingen uit te vaardigen, waarvan het gevolg zou kunnen zqn, dat de geheele middenstand werd gedu- peerd. De heer VERLINDE geeft te kennen, dat hij de vorige vergadering uitstel van behan deling heeft gevraagd, omdat de vergadering vrij laat was udtgesohreven en hij geen gele- genheid had gehad, zich omtrent dit onder- werp voldoende te orienteeren. Inmiddels is hem uit zijn onderzoek gebleken, dat het on- juist was, hetgeen tegenover hem wel eens is beweert, dat onize venters, met name die met ijsoo, in andere gemeenten in de uitoefening van hun bedrijf zouden worden belemmerd, die menschen mogen ook overai komen. Hij kan zich met het voorstel van burgemeester en wethouders vereenigen. (Het afwijzend voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Vaststellen van straatnamen. Burgemeester en wethouders stellen voor, het navolgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen: overwegende, dat aan de, op de hierbij ge voegde teekening, aangegeven nieuwe straten in oranje, zwarte en blauwe kleur, een naam moet gegeven worden; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit: I. de straat, in oranjekleur aangegeven, loopende van de Molendijk tot aan de nog niet aangelegde straat, ongeveer loodrec'ht op de Axelschestraat, in potloodarceering aangege ven, te noemen de ,,Hondiusstraat"; (die, in zwarte kleur aangegeven, even- II. wijdiig loopende met de Dahliastraat, te noe men de ,,Ghrysantstraat"; III. die, in blauwe kleur aangegeven, loo pende van de Axelschestraat tot aan den Baandijk, te noemen de ,,Dokweg". Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 6. Afkoop van grondcijns. Door de Diaconie der Nederlandsch Her- vormde (Gemeente te Ter Neuzen is onder dagteekening van 30 Juli 1935 het verzoek ge- daan, tot afkoop van de grondcijns, ad f 6,80 per jaar, rustende op het perceel kadastraal bekend in sectie L no. 2081 en gelegen aan de Arsenaalweg no. 5. Volgens artikel 798 van het Burgerlijk Wetboek kunnen grondrenten eniz. altijd wor den afgekooht, terwijl art. 799 zegt, dat, in- dien de afkoopprijs van grondrenten enz. niet bepaald is bij de vesbiging, zal deze geregeld worden op de navolgende wijze: „bij grond- rente in geld kan de schuldplicihtige volstaan met de oplegging van het twintigvoudig be drag derzelve". Waar de Diaconie voornoemd 20 maal het bedrag wenscht te betalen, stellen burgemees ter en wethouders voor, het navolgende be sluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen; gezien het verzoek van de Diaconie der Ne derlandsch Hervormde Gemeente te Ter Neu zen dd. 30 Juli 1935 om afkoop van de grond cijns, ad /6,80 per jaar, rustende op het per ceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen sectie L no. 2081 en gelegen aan de Arsenaal weg no. 5; gelet op de artikelen 798 en 799 van het burgerlijk wetboek en op de bepalingen der gemeentewet; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders besluit te verkoopen aan de Diaconie der Neder landsch Hervormde Gemeente te Ter Neuzen, de grondcijns rustende op het perceel ka dastraal bekend gemeente Ter Neuzen sectie L no. 2081 en gelegen aan den Arsenaalweg no. 5 aldaar, voor twintig maal het jaarlijks te betalen bedrag, zijnde 20 maal f 6,80 of een honderd zes en dertig gulden 136 Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 7. Stemmen over het verleenen van ver gunning voor het plaatsen van een weegbrug op de Scheldekade. In de vorige vergadering hebben de stem- men gestaakt over het voorstel van burge meester en wethouders, om aan de provincie Zeeland ten behoeve van den provincialen stoombootdienst vergunning te verleenen tot het plaatsen van een weegbrug in gemeente- grond, tegenover het te bouwen kantoor en wachtkamer voor dien dienst aan de Schelde kade. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders nog hebben getracht met gedieputeerde staten tot een vergelijk te komen, betreffende een andere plaats voor de weegbrug, doch daartegen bestonden overwe gende bezwaren. Indien de weegbrug zou worden geplaatst beneden aan de Schelda- kade, waar nu het gebouw staat, loopt deze gevaar bij hooge vloeden onder water te komen, waardoor de weegbrug schade zou ondervinden. Ook bestaan tegen die plaats nog andere bezwaren zoodat burgemeester en wethouders moeten adviseeren hun voorstel, om de gevraagde vergunning te verleenen, aan te nemen. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Geelhoedt, Scheele, Verlinde, Van Driel, Harte, Van Doeselaar en Hamelink; tegen stegen stemmen de heeren Den Hamer, De Jonge, Van Aken, De Bruijn, Van Cadsand en Dees. 8. Benoemen lid (lcr commissie tot wering van schoolver/.uim. Van de commissie tot wering van school- verzuim te Ter Neuzen, kom, is een schrijven ingekomen, waarin wordt meegedeeld, dat het lid, de heer Fl. de Bakker, ter harer kennis heeft gebracht, dat hij, door herhaaldelijke afwezigheid uit de stad, zich genoopt ziet te bedanken als lid der commissie. Ter voorziening in de daardoor ontstane vacature beveelt de commissie ter benoeming aan: Th. Vael en Aug. Acke. De VOORZITTER noodigt den raad uit over te gaan tot stemming en verzoekt de heeren Den Hamer en De Jonge met hem het stem- bureau te vormen. Benoemd wordt de heer Vael met 7 stem- men; 5 stemmen zijn uitgebracht op den heer Acke en 1 op den heer De Bakker. 9. Wijziging begrooting Burgerlijk Arm- bestuur. Door het Burgerlijk Armbestuur wordt ver- zocht, de begrooting voor den dienst 1934 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen de posten: collecten 69,35, terugvorderingen 2749,93, subsidie der gemeente 1000, pensioenbijdrage secretaris /4,50; totaal 3823,78; onder de uitgaven te verhoogen de posten: bestedingskosten f 576,42, bedeeling in geld 825,83, begrafeniskosten 117,40, zieken- verpleging 2125,51, reisggld 64,10, schrijf- behoeften 24,41, telefoonkosten 1,21, on- voorziene uitgaven 136,22; totaal 3871,10; te verlagen de posten kleeding 46,91, ver- gaderingkosten 0,41, totaal 47,32. Burgemeester en wethouders stellen voor, de wijziging der begrooting goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 10. Aanbieding gemeenterekening en reke ning woningbedrijf, dienst 1934. Door burgemeester en wethouders wordt aangeboden a- de gemeenterekening over den dienst 1934. iGewone dienst. Ontvangsten 552.645,53, uitgaven 516.698,38, goed slot 35.947,15. Kapitaaldienst. Ontvangsten f 14.686,54, uitgaven 13.494,09, goed slot 1192,36. b- De rekening van het woningbedrijf over den dienst 1934. Afdeeling I, sluitende de baten en lasten op een eindcijfer van 10.131,07, afdeeling II, sluitende de kapitaalsinkomsten en uitgaven op een eindcijfer van f 5758,18. 11. Aanbieding gemeentebegrooting en be grooting gemeentelijk woningbedrijf. Door burgemeester en wethouders worden aangeboden de gemeentebegrooting voor den dienst 1936 en ook die van het gemeentelijk woningbedrijf voot dien dienst. Deze zal, na gedrukt te zijn, aan de leden worden toegezonden, waama zal worden ge- loot voor de afdeelingen voor de bespreking der begrooting. 12. Onderzoek geloofsbrieven nieuw ge- kozen raadsleden. De VOORZITTER noodigt de heeren De Jonge en Van Cadsand uit met den secretaris als commissie de ingekomen geloofsbrieven te onderzoeken en daaromtrent rapport uit te brengen. iHij sehorst de openbare vergadering. Na het weder openbaar worden der verga dering deelt de heer DE JONGE namens de commissie mede, dat alle stukken in orde zijn bevonden en zij adviseert tot toelating der heeren: J. den Hamer, P. van Cadsand, 'H. J. Colsen, J. Duurinck, D. E. de Kraker, D. van Aken, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, L. J. Geelhoedt, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, D. Scheele, A. de Bruijn en E. L. van Hecke. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 13. Onderzoek geloofsbrief A. F. Man- naert. Met betrekking tot den geloofsbrief met bij- lagen van den heer A. F. Mannaert, benoemd in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer H. J. Colsen, deelt de heer DE JONGE mede, dat die stukken eveneens in orde zijn bevonden en tot toelating van den gekozene wordt geadviseerd. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 14. Omvraag. a. De heer DE BRUIJN vraagt, nu als ge volg van de stemming de weegbrug van de provincie op de Scheldekade komt, aan de provincie te verzoeken, op de sliktong in de voorhaven een dam aan te leggen, op gelijke hoogte met de Scheldekade. Niet alleen zou dan de ruimte op de Scheldekade vergrooten, doch dan werd aan de Oostzijde voor de vis- schersscheepjes een ligplaats tegen dien dam verkregen en kon de gemeentehaven worden dichtgegooid. De VOORZITTER gelooft, dat er in begin- sel tegen dat denkbeeld geen bezwaar kan zijn. Wanneer daar een dam werd gemaakt, waar- achter de scheepjes kunnen liggen, zou dat ongetwijfeld een verbetering zijn. Hij gelooft, dat het geen bezwaar zal ondervinden om dat te vragen. b. De heer DEN HAMER herinnert, dat in de vorige vergadering door den heer Van Driel werd geinformeerd naar het gebruik van een schoollokaal door een vereeniging. Er werd toen door den voorzitter medegedeeld, dat daarover in de volgende vergadering nadere inlichtingen zouden worden verstrekt. IKan de voorzitter daar al iets van zeggen De VOORZITTER deelt mede, dat het niet meer noodig is, hierop verder door te gaan, daar de vereeniging inmiddels in de gelegen- heid is geweest de lokaliteit die ze ook vroe- ger voor hare repetities en samenkomsten ge- bruikte te huren. Ze hebben het gemeente- bestuur met een beleefd briefje bedankt en te kennen gegeven, dat ze van dat schoollokaal verder geen gebruik behoefden te maken. c. De heer DEES wijst er op, dat op Woensdag tusschen 12 en 17 uur is verboden met rijwielen door de Noordstraat te rijden met het oog op het drukke verkeer. Nu stond er onlangs in de Korte Kerkstraat bij den heer Wolfert een politie-agent uit te kijken, en alien die daar in de Noordstraat per rijwiel aan kw am en werden vefbaliseerd, terwijl meerderen zich van geen overtreding bewust waren. Hij heeft geen bezwaar tegen dat verbod, doch zou ga.arne zien, dat de borden waarop dat verkeer verboden wordt eens wat duidelij'ker werden gesohildard, opdat de wiel- rtjders van dat verbod ook notitie kunnen nemen. Dan vestigt hij de aandacht op den slechten toestand van de verharding van den weg op den Molendijk, vanaf den heer Den Hamer tot den Koedijk. Die weg is op sommige punten z66 slecht berijdbaar, dat er ongeluk/ken door ontstaan. Sprekers buurman moet als ge volg daarvan een week of 5 thuisblijven. Hij zou wenschen dat de putten eens werden aan- gevuld en de weg bij die hoog uitstekende kantsteenen werd veranderd. De heer GEELHOEDT deelt mede, dat op 't oogenblik begonnen is die uitstekende kant steenen weg te breken, en zooveel mogelijk de bestaande ongemakken weg te nemen, waarna ook zal worden begonnen om het rij- wielpad zelf in orde te maken. De heer VAN CADSAND vraagt naar aan leiding van deze bespreking, of er nog kans is, dat het vroeger wel eens besproken plan tot afgraving van den Molen- en Koedijk tot uitvoering zal komen. De VOORZITTER stemt toe, dat daarover vroeger wel eens gesproken is, doch moet meedieelen, dat daaromtrent bij burgemeester en wethouders geen nader bericht is ingeko men. Er is vroeger wel eens besproken het af- graven van be'ide dijken, over de geheele lengte. Hij gelooft, dat ondertussohen nog niet is nagogaan, of dit mogelijk is. In ver band met het nieuwe uitbreidingsplan, is het afgraven van den Molendijk ook niet meer van zooveel belang. Ondertusschen ikan de vraag van den heer Van Cadsand nog eens worden overwogen. De heer SCHEELE is van meening, dat het toch niet mogelijk zal zijn, den weg in den bestaanden toestand te laten, want eer die nieuwe weg naar den Koedijk, volgens het uit breidingsplan tot stand is gekomen, kan er nog wel 10 of 20 jaar verloopen, en daarop kan niet worden gewacht. Er is besloten, om met het verbeteren van de Vlooswijkstraat te wachten tot de waterleiding zal zijn aan- gelegd. De daar uit te breken keien zouden dan kunnen worden gebruikt voor verbreeding van den keiweg over den Molendijk. Die kan best een of anderhalve M. breeder gemaakt worden en dan blijft er nog voldoende ruimte voor het maken van een rijwielpad. Er zal met ernst moeten worden overwogen om hier verbetering aan te brengen. En wat het af graven van den Koedijk betreft, de heer Den Hamer zegt daar juist, dat die dijk aan 't ver- branden is. De heer DEN HAMER deelt naar aanleiding hiervan mede, dat hem zoo juist getelefoneerd werd, dat het gras aan de eene zijde in brand is geraakt en hem gevraagd werd of een greppel mocht worden gegraven. om den brand te stuiten. De VOORZITTER meent, dat uit een en ander blijkt, dat de besproken weg de aan dacht heeft van burgemeester en wethouders. De heer VAN CADSAND hoopt, dat die aandacht tot goede resultaten zal leiden. 15. Afscheid. De VOORZITTER meent, aan het eind dezer vergadering gekomen, die, menschelijker wijs gesproken de laatste zal zijn in deze zittings- periode, een enkel woord te moeten spreken, nu zij die niet meer terugkeeren in de volgen de maand door anderen zullen worden opge- volgd. Er is daarvoor thans meer dan vroe ger aanleiding, nu een betrekkelijk groot aan tal der zitting hebbende leden, niet meer met den nieuwen raad teurgkeert, namelijk niet minder dan een zestal. Het is dan ook na mens burgemeester en wethouders, en ver- moedelijk ook wel namens alien, dat hij deze scheidende heeren een woord van hartelijk dank brengt, voor de medewerking die zij aan het nemen van verschillende maatregelen in het belang der gemeente hebben verleend. Er zijn zeer veel belangrijke zaken ibehandeld. De hoop, waarmede men in 1933 de loopende periode begonnen is, n.l. dat de moeilijkheden waaronder de gemeente verkeerde en de toe stand van malaise vddr den afloop van dit zittingsitijdperk zouden worden opgelost, zijn niet bewaarheid en we zitten nog volop in de zorg. Dat beteekent niet, dat we voor het beheer van de gemeente niet over het noodige zouden kunnen beschikken, maar wijst toch aan, dat het noodzakelijk is met een voor- zichtig beleid voort te gaan. En zoo richt spreker dat woord van dank tot de heeren De Jonge, De Bakker, Harte, Van Doeselaar, Dees en Hamelink, die alien korter of langer tijd als raadslid de gemeente hebben gediend, en hij heeft daarbij in het bijzonder den heer Hamelink op het oog, die hier gedurende 16 jaar als raadslid zitting had, en zich in die periode bijzonder heeft onderscheiden, omdat steeds bleek, dat hij de zaken die aan de orde kwamen onder de knie had en ze tot in onderdeelen had bestudeerd. Hij hoopt dat deze scheidende heeren verder een rustig leven mogen hebben en dat ze nog vele jaren inet genoegen zullen geidenken aan den tijd die ze hier hebben gewijid aan de belangen der gemeente. Aan de heeren die met de nieuwe leden hier zullen terugkeeren, roept spreker bij voorbaat een woord van welkom toe. De heer DE JONGE meent, als oudste der scheidende leden zeker uit aller naam te spre ken, wanneer hij den voorzitter dankt voor de gesproken hartelijke woorden. Hij hoopt, dat onder den nieuwen raad z&l blijken, dat de toekomst van Ter Neuzen in goede handen is gelegd en dat het Ter Neuzen wel moge gaan. De heer VAN DOESELAAR wenscht als jongste lid den voorzitter evenzeer te dan- ken, en hoopt, dat het aan den voorzitter ge- liukken zal met den nieuwen raad Ter Neu zen tot voorspoed te brengen. De VOORZITTER sluit de vergadering. M. C. M. van de Voorde, -dienstbode, naar Selzaete (B.). H. van Goethem, kleermaker, naar Amster dam. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden. gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. IETS VOOR KALKOENENFOKKERS. Sterfte onder kalkoenkuikens. Een lezer vraagt: ,,Ik wil ook wel eens een vraag stellen en dit is niet over kippen doch over kalkoenen. Misschien kan U die vraag wel beantwoorden. Hoe komt het, wanneer de kalkoentjes 4 tot 8 weken oud zijn, dat ze dan sterven, welke oorzaak heeft dit? Wegens ziekte of wegens in de veeren komen? Ze loo- pen een paar dagen in elkaar, laten hun vler- ken hangen en kunnen niet langer op hun. pootjes staan en dood zijn ze. Het voer be staat uit met geweekt tarwebrood." (Over het algemeen is er op alle vragen over ziekten slechts e6n antwoord en wel: laten ondierzoeken door een deskundige. De ge- wone methode van pluimveebladen om aller- lei vragen over ziekten met een geleerd be- toog in de vragenbus te beantwoorden loopt op kwakzalverij uit. Een ziekte kan alleen be- streden worden als zij behoorlijk vastgesteld is en dat is onmogelijk zonder een behoorljjk onderzoek. Ik heb er al meermalen op gewezen dat men pluiimvee gratis kan laten onderzoe ken aan de Rijksseruminrichting te Rotter dam en dat is dus de beste weg om de ziekten en haar bestrijding te leeren kennen. Als ik nu op deze kalkoenenziekte inga, dat is dat omdat er onder jonge kalkoenen een hoogst besmettelijke ziekte voorkomt, die in vele kalkoenenfokkerijen groote schade veroor- zaakt en waarvan het nuttig is eens wat meer te weten. Ik zeg dus niet dat de kalkoentjes van den lezer daaraan lijden, doch geef in verband met zijn vraag eenige nuttige wenken aan kalkoenenfokkers. lEigenaardig is dat de thans te bespreken ziekte over de geheele wereld bekend is onder den Emgelschen naam, n.l. blackhead", wat ,,zwartkop" beteekent. De ziekte wordt zoo genoeond omdat roode gedeelten aan den kop vaak donkerblauw tot zwart gekleurd zijn, hoewel dat lang niet altijd zoo is. Het gaat met dezen naam als met zoovele namen van ziekten; een ziekte raakt onder den een of anderen naam bekend en deze naam wortelt dan vast in over de geheele wereld en geeft later aanleiding tot veel verwarring. Noein maar eens de pullorumziekte die overai witte diarrhee der kuikens genoemd wordt hoewel er lang niet altijd witte diarrhee bij optreedt. Hetzelfde geldt van de coccidiosis die men roode diarrhee noemt. De ziekte der kalkoen tjes, waaraan geheele kalkoenenfokkerijen te gronde zijn gegaan gaat vaak gepaard met zwarte verkleuring aan den kop en omdat de ziekte al zeer lang in Amerika onder den naam blackhead bekend geweest is, is deze naam in allerlei landen overgenpmen. De ziekte komt het meest voor bij kalkoenkuikens, maar ik heb haar ook wel aangetroffen bij kipkuikens en bij jonge fazanten, patrijzen en bij pauwen kan zij ook voorkomen. Zij kan zeer sne^ver- ens ge- snel-v SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 6 Aug. Augustinus Swagemakers, oud 59 j., (wonende te Philip pine), en Sophia Rozalia de Pauw, oud 57 j. iGeboorten. 1 Aug. Wlnanda, d. van Camiel Marie Leon de Backer en van Alica Emelie Nathalie Ducarmont. ZUIDDORFE. lOverlijden. 2 Juli. Clementina Seghers, oud 66 j., echtg. van Aloysius Gerres. 9 Juld. AJ- phonsus Dominious Vervaet, oud 66 j., echtg. van Leonie Marie Vermeersch. SAS VAN GENT. Gedurende het tijdvak 1 tot en met 7 Aug. hebben zich in deze gemeente gevestigd: L. Kruijt en gezin, sluiswachter, van Ter Neuzen. P. G. Sampon en gezin, vertegenwoorddger, van Goes. N. Raart, zonder beroep, van Wlestdorpe. A. H. L.' de Bel, zonder beroep, van Am sterdam. R. H. de Bel, zonder beroep, van Amster dam. Vertrokken R. Jonker en gezin, zonder beroep, naar Schiebroek. loopen en binnen een week massa's dooden onder verschijnselen van sufhdl brek aan eetlust, diarrhee die vaak zwavel- gele mestbestanddeelen bevat. De zieke dieren laten de vleugels hangen en op een gegeven oogenblik vindt men ze dood in de rennen. In het laatste stadium der ziekte treedt de zwar te verkleuring aan den kop op door de storing in de bloedcirculatie. Wlat de oorzaak betreft komen we op een mioeilijk punt waar al jaren en jaren in de wetenschappelijke wereld over gestreden wordt. In de zieke plekken der levers der kal koenen vindt men n.l. met het microscoop een- cellige diertjes die velen voor de oorzaak hou- den. Het bewijs ec'hter dat deze eencellige wezens de oorzaak zijn is niet zoo gemakke- lijk te leveren en in nieuwe Italiaansche pu- blicaties ziet men dan ook weer andere een cellige wezentjes als de oorzaak aanwijzen als in de Engelsche en Amerikaansche literatuur. Gelukkig behoeven we ons over deze veroor- zakers der ziekte niet zoo erg veel zorgen te maken, want we kunnen de ziekte bestrij- den zonder de oorzaak precies te kennen. De onderzoekers zijn het n.l. wel eens over de manier waarop de besmettdng plaats vindt, n.l. door wormpjes die in den blinden darm leven. Deze wormpjes verwonden en prikkelen den darmiwand en daardoor krijgen de ziekte- verwekkers gelegenheid den darmwand ziek te maken, in het bloed te komen en daardoor weer in den lever terecht te komen. Daar be- ginnen ze nu hun eigenlijke schadelijke wer- king, ze vormen zieke plekken in de lever die daardoor niet goed meer werkt en te samen met de darmziekte sterven de kalkoentjes. Maak men zulke kalkoentjes open (wat ik dedere leek sterk afraad) dan ziet men in de lever typische ronde vlekken ter grootte van een erwt tot een cent toe en de blinde dar- men blijken meestal ook hevig ontstoken te zijn. Het is dus een echte darm-leverziekte, wat meebrengt dat de zieke dieren voortdu- rend veel smetstof met hun mest kwijtraken. Verder zal ieder die ooit een lever van zoo'n ziek kalkoentje gezien heeft meteen begrijpen dat daaraan niets meer te genezen valt. De levercellen in de zieke plekken zijn totaaj venwoest en daar is geen herstellen meer aan. Ook vormen de blinde darmen een etterige, zwerende, verdikte massa en zijn ook niet meer te genezen. Het gaat net als met cocci diosis, geneesmiddelen zijn er niet, Alleen heel lichte gevallen kunnen genezen en dergelijke dieren blijven smetstofdragers. Wje hebben dus te trachten de ziekte te voorkomen en dat kunnen we als we weten dat vooral de kipkuikens de wormen bevatten die de smetstof overbrengen en dat de smet stof lang in den bodem kan zitten en door oude kalkoenen verspreid kan worden. Kal koenenfokkers mogen dus in geen geval kal koentjes opfokken op terrein waar de ziekte al eens voorgekomen is en ze mogen in geen geval de dieren opfokken op terrein waar kip kuikens geloopen hebben. De kalkoenenopfok eischt dus nog veel strenger dan de kipkuiken- opfok versohe onbesmetite grond. In Amerika heeft men streken waar de grond zoo besmet was dat er geen kalkoentje meer in leven bleef. Men heeft daar pas weer de zaak aan den gang gekregen toen men wist hoe de be- smetting plaats vond en de dieren op gaas" bodems ging opfokken. In den laatsten tijd zijn er ook proeven genomen om bij de kal koenkuikens de blinde darmen, waar de be- smetting vanuit gaat, weg te nemen. Dit is echter geen gemakkelijke operatie, al heeft men er wel goede resultaten mee bereikt. In Engeland probeert men het tegenwoor- dig met het inspuiten van arsenicum-prepa- raten Deze dooden de smetstof in het lichaam en ook van deze inspuitingen heeft men in lichte gevallen reeds succes gezien. De zaak van de blackhead-bestrijding is dus m voile studiie en staat er lang niet hopeloos voor. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 8