yUDoorzitten Landbouwberichten Gemengde Berichten Sfuk/oopen, Zonnebrana TER NEUZEN, 9 AUGUSTUS 1935. GROENENDIJK. KLOOSTERZANDE. KUITAART. LAMSWAARDE. WALSOORDEN. RECHTSZAKEN. VOETBAL. DUITSCHE HANDWERKERS IN MOEILIJKHEDEN. Daai kortgeleden bij de vervaardiging van bepaaJde voorwerpen nikkel, koper en legee- ringen dezer metalen zijn uitgeschakeid, -nee- ten de Duitsche handworkers de metalen in kwestie niet alleen door andere metalen ver- •vangen, doch ook hout en Duitsche kunst- gromdstoffen bij hun arbeid gebruiken. Dien- tengevolge ondervinden de d'raaiers, wier za- ken in de na-oorlogsjaren toch al erg hebben geleden, bij de uitoefening van bun werk tal van nieuwe moeilijkheden. Zij leggen er zich thans op toe, van hout en andere grondstof- fen voorwerpen te vervaardigen voor bet ge- bruik in bet autobedrijf en in de huishouding, welke tot dusver bijna uitsluitend uit metaal werdien vervaardigd. DE ACTIE TEGEN DE JODEN. Reuter meldt uit Berlijn: Voor de eerste maal zijn op last der autori- teiten op groote scbaal joden uit een Duitsche stad verdreven. Het betreft bier 300 logeer- gasten te Bad Tolz een Beiersche badplaats ten zuiden van Muncben. De uittocht volgde op een plotseling door den burgemeester ge- £BMSD bevel, volgens hetwelk alle niet-ariscihe gasten onverwijld de stad moesten verlaten. Men gaf bun slechts twintig uur tijd om bun kcfffers te pakken. Dit bevel was bet hoogte- pont na een geheele week van opbitsende actie tegen de joden in Bad Tolz. De uittocht had Dinsdagmiddag om zes uur plants. Alle joodsche gasten, ouden en jonigen, lick en en gezonden, verlieten de stad. Verder werd bevel gegeven bet Parkhotel. welks eigenaar een jood is, te sluiten, tenge- volge waarvan 50 niet-Joodscbeemploye's wonder werk zijn gekomen. Men gelooft, dat deze besluiten genomen xijn op aansticbting van Julius Streicher, die de leiding heeft van de geheele anti-Joodsche actie. VATICAAN VERZET ZICH TEGEN SCHENDING VAN CONCORDAAT. De ,,Osservatore Romano" beeft in zijn editie van Zondag j.l. een uitvoerig artikel gepubliceerd, waarin tegen de bekende ver- ordeningen van den Pruisischen minister-pre sident Goring, inzake het z.g. politieke katbo- .licisme stellmg wordt genomen. Aan de ,,Maasbode" ontleenen wij over dit verweer het volgende: Het Vaticaansch orgaan stelt op de eerste plaats vast, dat de ibeweringen van Goring betreffende schendingen van het Concordant door de katholieke geestelijkheid te vaag zijn, rian dat de mogelijkheid bestaat, ze te wederleggen. In ieder geval zijn aan het Vaticaan, welke dan die eventueele schendin gen ook mogen zijn, geen desbetreffende feiten medegedeeld. Duitschland beeft niette- i Tnin zijn ganscbe politie-apparaat in verband j met deze beweerde doch niet be^ezen „ver- grijpen", in werking gesteld tegen de geeste- j lijkheid. Wanneer Goring verder beweert, dat de staat sterk genoeg is om de kerk te bescher- men en dat "bij daartoe geen katholieke orga- nisaties noodig heeft, dan verlangt de kerk niets anders, dan dat de staat gebruik van deze macbt zal maken, doch feitelijk heeft de staat alleen de Marxistische godd-eloosheid -onderdrukt. Andere vormen van goddeloos- beid, als de strijd tegen Christus en de kerk, genieten de voile ondersteuning van den nationaal-socialistiscben staat en van de par ty De leider en geestelijke vader van dezen etrrjd, Alfred Rosenberg, is zelfs door Hitler benoemd tot „opvoeder van bet Duitsche volk" op bet gebied der wereldbeschouwing en aldus beeft bet den schijn, alsof zijn ideeen mi zijn program door den staat gesteund worden. De vroegere staat moge dan mis- scbien zwak geweest zijn in den strijd tegen de comirtunistische goddeloosheidt, bij heeft niettemin aan de katholieke organisaties de vrijh&id gelaten zich tegen dit heidendom te verweren. Op bet oogenblik ecbter bestaat deze vrijheid niet meer en bet nationaal-socia- lisme, dat zich er niet genoeg op kan beroe- xnen, de Marxistische vijanden van de kerk te hebben nitgeroeid, kan niet ontkennen, dat de toestand voor de kerk veel slechter is dan .toen. Bepaalde nieuwe vormen van athetsme worden van staatswege gesteund. terwijl de katholieke verdediging tegen dit heidendom door den staat wordt verboden. Hoe ver Rosenberg met zijn aanvallen durft gaan, is ongelooflijik. Dienen de katho- Beken daartegen beklag in, dan wordt hun medegedeeld, dat Rosenberg een particulier is.. Gaan ecbter he katholieken tot een open- igfc protest over, zooals onlangs de bisschop van Munster heeft gedaan, dan wordt de particulier Rosenberg plotseling >een hoog- ■sraardigheidsbekleeder van den staat, hetgeen tengevolge heeft, dat elke tegenstand, welke bean g-eboden wordt, als een aanslag op staat en partij wordt beschouwd. ji noemt de ,,Osservatore Romano" een orrvo.lLende absurditeit, waardoor voor de Duitsche katholieken een toestand geschapen is. die werkelijk-met langer valt te dulden. Rosenberg en de onder hem staande autori- moeten nu voor eens en voor altijd we- tem, dat bet niet aangaat, dat een boogwaar- digheidsbekleeder zijn geheele literaire en zoo- genaamd paedagogische werkzaamheid voort- Strand misbruikt, om de gemeenste open- ■Vgtet aanvallen tegen Paus en kerk te richten en een provoceerende en banale anti-christe- Intee propaganda te voeren, als in een Con cords at de verhouding tusschen kerk en staat is geregeld. 2Het is onduldbaar, dat een staat, die door ma-ddel van een Concordaat aan de kerk vriemdschap en bescherming beeft verzekerd, van den anderen kant haar door zijn hoogste arobtenaren voortdurend laat baschimpen. iHet is onduldbaar, dat een staat eenerzijds voor zijn kerkelijke maatregelen naar het Con- coidaat verwijst en van den anderen kant m fundamenteele quaesties een tegenover ;lhet Concordaat diametraal staande houding aan- neemt Het is onduldbaar, dat Duitschland steeds opnieuw meent, de Kerk aan haarverpUchtm- ven welke zijn neergelegd in het Concordaat en welke zij overigens zeer loyaal vervult, te hemmeren, terwijl datzielfde Duitschland •voortdurend door zijn eenzijdige maatregelen, cte in het Concordaat gegarandeerde vnjheden en rechten van de kerk met voeten treedt. Een staat, die zoo handelt, heeft het aan zichzelf te wijten, als dergelijke maatregelen bij de katholieke bevolking verontwaardigmg ■en wantrouwen wekken. Het Vaticaansche orgaan geeft ten siotte -te verstaan. dat met gewetensdwang geen vertrouwenscrisds kan worden opgelost. In het laatste gedeelte van het artikel wor den de heweringen van Goring betreffende het zoogenaamde politieke katholicisme van jde hand gewezen. De kerk doet niet aan politiek, behalve als de politiek zich gaat inlaten met aangelegen- heden, welke alleen de kerk zelve betreffen. De kerk doet niet aan politiek, behalve, dat ze de moreele grondslagen, welke ook voor de politiek gelden, hooghoudt. Wil men de kerk deze macht ontnemen en haar terugdringen op het igelbded van den cultuS, dan vergrijpt men zich aan haar god- delijke zending. De kerk zal te dien aanzien onder geen feeding toegeven, want het gaat hier om haar fundamenteel levensrecht, dat haar bovendien in artikel 1 van het Concor daat is gegarandeerd. Ten siotte wordt uitdrukkelijk verklaard, dat in Duitschland inderdaad een cultuur- strijd heerscht. De bisschoppen kunnen niet meer vrij het Bvangelie verkondigen, zonder van politieke machinaties te worden betdcht. Voortdurend staat de kerk onder een belee- digende en hatelijke spionnage. ,,Wil de vrede weer terugkeeren, aldus be- sluit de Osservatore", dan is er slechts edn weg: de terugkeer naar de trouwe vervulling van de in het Concordaat aangegane ver- plichtingen. DE VOLKENBOND AAN DEN TWEESPRONG. De Volkenbond maakt schrijft de N. R. Crt., een crisis door, waaraan nu in Engeland voor- al veel aandacht wordt gewijd. Wij hebben hier al lang geleden verschillende aspect en van die crisis besproken. Merkwaardige ver- andering'en vielen daarbij aan te wijzen. De voorstelling van Wilson, dat de Bond zou zijn een vereeniging der democratische staten in de wereld, was door het lidmaatschap van fascistische staten en van Rusland reeds ad absurdum gevoerd. In plaats van het ideaal van vrede door ontwapening was het oude sivis pacem para bellum" getreden. De nauwe aaneensluiting te Geneve tegenover een Duitsch gevaar, het streven om door over- macht vrede aan onrustige naties in Europa op te leggen, kwam feitelijk neer op een ver- vanging van het oorspronkelijke beginsel /vrede door recht" door de toepassing van het „vrede door macht". Verontruste volken in Europa en Oost-Azie zagen in den Volkenbond niet meer een socie- teit van vrienden, die in de minnelijkheid hun aangelegenheden regelden, maar een instel- ling die politiewerk tegen overtreders van het nieuwe, gemeene, internationale recht tot taak had. Het verdrag van Versailles, dat de Volkenbond in het leven had geroepen, en de vredesverdragen, die in het zelfde verband thuis hoorden, hadden de idylle van vriend- schap bij voorbaat onmogelijk gemaakt. Voor een politietaak echter ontbraken den Volken bond de noodige middelen. Zoolang de vrede niet vriendschappelijk kon worden gehand- haafd, was het handhaven van den vrede door i samenwerking een hopeloos geval; dit te meer, omdat de eerste groote zondaar een on- genaakbaar gelegen en welnig kwetsbare groote mogendheid in Oost-Azie was. Een wereldoorlog, om het Volkenbondsrecht te handhaven, was een zoo groote ongerijmdheid, dat het plan ertoe niet .erhstiig in beschouwing kon komen. Japan moest weg uit Gen&ve, dat was alles. Daama is Duitschland, fascistisch en mili- taristisch geworden, weggegaan. Nu dreigt Italie. Men ziet dus dit gebeuren: De niet- democratische en naar expansie strsvende mogendheden beseffen dat hun streven niet met het lidmaatschap van den Volkenbond vereenigbaar is, en komen met den Bond in conflict, voorzoover zij zich sterk genoeg voelen voor dit conflict. De bedoeling van den Volkenbond is ge- weest, een streep te zetten onder het verleden, waarin degeen, die iets wenschte, zich dat met geweld toeeigende, als hij daartoe de kracht bezat. Toen Italie lid van den Bond werd, heeft het dit geweten. Toen het lid van den Bond bleef, ondanks zijn fascisme, heeft het daarmede getoond, deze leer te blij- ven aanvaarden. Veranderingen mochten slechts vreedzaam tot stand worden geforacht wat zeer bezwaarlijk zou gaan. Als Italie zich nu op de veroveringsoorlogen van Enge land en anderen als precedent beroept, kan het niet verlamgen, dat de buitenwereld dit als een werkelijke rechtvaardiging van zijn eischen aar.vaardt. Die precedenten tenzij dan dat van Japan liggen aan den anderen kant van de streep, die Italie zelf heeft helpen trekken, en die ook Mussolini steeds tegen anderen heeft helpen verdedigen. Italie moet dus tot inkeer komen, of het moet den Vol kenbond verlaten. Voorloopig ziet het er zeer dreigend naar het laatste uit. En dezen kant van de zaak beginnen nu de voorvechters van den Volkenbond in Engeland in het bijzonder, zeer emstig in beschouwing te nemen. Men heeft nu in zekere kringen in Engeland en ook wel elders, de gewoonte aangenomen, de door de houding van reeds drie groote mo gendheden ontstane tegenstelling wat al te gemakkelijik te formuleeren. Men spreekt eenvoudig van een front van fascistische en niet-fascistische staten, waarbij de niet-fas- cisten deg-enen zijn, die te Geneve zijn achter- gebleven. Er zou daarover nog te praten zijn, als naast Italie en Duitschland, zeer zuiver fascistisohe mogendheden, niet ook Japan bui- ten den Bond stond. welks fascisme in den Bond nog wel zijn gelijke, ja zelfs zijn meer- dere kan vinden. En dan is er Rusland, dat nu een trouw lid van den Bond is. Wij vinden bet altijd wat zot, als anti-fascisfcische ,,liga s gevormd worden in samenwerking met com- mimisten, die in deze samenwerking geen un der voordeel kunnen zien dan de bestrijding van een vijandig, concurreerend fascisme, daar ook zij de democratic te lijf will en. De democratic boezemt hen evenals b.v. in ons land aan de fascisten slechts belang in als de gunstigste vorm van bestuur, om de dictatuur onder voor te bereiden. De demo- cratie is nu eenmaal, door haar opzettelijke weerloosheid, veel gemakkelijker omver te werpen dan een vijandelijke terreur. Alleen al Rusland als lid van den Bond welk lid maatschap op zich zelf op het oogenblik, en misscliien zelfs op den duur heel nuttiig is maakt dus de verdeeling in een fascistisch en anti-fascistisch front volmaakt willekeurig. Er zijn ecbter nog tal van anderen redenen. Geen andere indeeling is mogelijk dat tusschen een front van tevreden of misschien voor loopig berustende staten, en een groep van aggressief gestemde volken. Intusschen bestaat het verschil en bestaat de Volkenbond. De tegenstelling, die men nu in Engeland zoo ernstig is gaan inzien, dat men tot het besef van een geheel nieuwe ge- aardheid van den Volkenbond is gekomen, moet in behandeling iworden genomen. Dat is een zeer ernstige aangelegenheid voor de En- gelschen. Dit te meer omdat uiteraard de grootste voorvechters van den Volkenbond juist gevonden worden in het kamp van de vurigste pacifisten. Nog is, in Europa ten- minste, het front van den Volkenbond sterker dan de krachten aan de overzijde Italie medegerekend natunrlijk zelfs als deze niet nog oneeniger waren dan degenen, die in den Bond vereenigd zijn. Wil men als Engelsohman den Bond gebruiken om een af- gliiden in den chaos voorgoed tegen te hou- den, dan is straffe politie noodig. Met conse quent pacifisme gaat dat op het oogenblik niet meer. Dat zou eerst weer kunnen over- tuigen, als te voren bewezen was, dat de kracht, of ten minste de vastberadenheid als politiemacht van den Volkenbond sterk ge- i noeg was om de zonde afdoende te weerstaan. Ziehier een innerlijk conflict, waarin vele Engelschen geraken, nu struisvogelpolitiek werkelijk niet meer mogelijk wordt. De paci fisten prijzen Eden, wij hebben het zelf in frappante, persoonlijke gevallen kunnen oon- stateeren maar Eden was te Geneve de krachtige zij het ook nog terecht gednl- dige drager van de actieve, d.w.z. desnoods in politlehandelingen bestaande tactiek van den Volkenbond. Doos 30en 60ct. Bij Apoth.en Drogisten (Ingez. Med.) Het probleem bestaat niet alleen voor En geland, het bestaat voor ons alien. Als En geland en Frankrijk, gesteund door de vrien den die zij kunnen mobiliseeren, in Septem ber zoo noodig bereid blijken tot een conse- quente toepassing van de Volkenbondsbepalin- gen tot handhaving van den vrede, dan mogen de z.g. neutrale Europeesohe staten ben niet in den steek laten. Eensgezindbeid is dan het middel om een conflict het zekerst te voor- komen. Wat men aan vastberadenheid dan mist, zal men allicht later met bittere offers moeten betalen. Men verschuile zich niet ach- ter verwijten over fouten en tekortkomingen van bedoelde mogendheden, en achter de be- wering, dat zij enkel zoo actief zijn omdat bij de eene haar belangen en bij de andere haar veiligheid dit eischen. Laat ons liever dankbaar zijn, dan een zoo gunstige gelegen- heid zich biedt, om aan een groote mogendheid te demonstreeren, dat echte Volkenbondspoli- tiek, welke de beste waarborg vormt voor de veiligheid en ongereptheid der kleinere staten, in Europa tenminste mogelijk is. Het oorlogs- gevaar kan onfeilbaar vreedzaam bedwongen worden, als alien Engeland terzijde staan. Wanneer dit te voren vast staat, zal Italie - wat de Franschen nu reeds hopen zijn terugtocht moeten voorbereiden. Dan kan het den Volkenbond niet eens verlaten, daar „bonne mine a mauvais jeu" voor Mussolini de eenig mogelijke politiek blijft. Nogmaals, men late na te betoogen, dat Engeland niet onfeaatzuchtig is. Men venheuge zich eer over dit samenvallen van belangen. Berust onze spreuk „eerlijk duurt het langst" op iets an ders dan de gevoelens, die Engeland nu in de goede richting drijven? EXAMEN HOOFDAKTE. Voor het examen hoofdakte slaagde te Rot terdam de heer P. W. van der Heiden te Zaamslag. LUXOR-THEATER. 'Het meisje uit de zeemanskroeg. Luxor brengt ons deze week twee hoofd- films, de eene een stuk realiteit uit het ruwe en ruige havenleven, de andere een uiterst vlotite film-comedie. ,/Het meisje uit de Zeemanskroeg", de dra- matisch getinte film, voert ons in het midden- punt van het rossdge en ruige kroegleven in de havenbmirt van San Francisco en brengt Ons in contact met het leven op de stookplaat van een der groote vrachtschepen der Pacific, waar de onderlinge geschillen onder de stokers op niet minder ruwe wijze worden beslecht. De jeugdige, thans overleden, filmactrice Dorothy Dell vervult in dit werk de hoofdrol; zij is het meisje, waarop de robuste Turk (Vic tor McLaglen) verliefd is, doch haar woord heeft zij reeds gegeven aan Oomo (Preston Foster) die door de politie wegens moord ach- tervolgd woridt. De ruwe, goedhartige Turk neemt Como mee aan boord van de Coyote, waar hij stoker is. Gedurende de reis ontstaat tusschen beiden een hechte vriendschap, doch in San Francisco teruggekeerd, komt Turk achter de verhou ding tusschen Como en Mary. Zijn woede kent geen grenzen en om wraak te nemen, verraadt hij de verblijfplaats van Oomo aan de politie, waarvoor hem een belooning van duizend dol lar woridt uitgekeerd. Mloeder Bright (Alison Skipworth), de eige- naresse van de zeemanskroeg, verwijt Turk zijn daad en d'oor wroeging gedreven stelt hij de duizend dollar beschikbaar voor den advo- caat, die Oomo vrijpleit. Inderdaad wordt Como vrijgelaten en een happy-end tusschen Mary en hem volgen. Dit filmwerk van span- nend spel is een aaneenschakeling van de nuances in de mentalitait der menschen, die men in de kroegen van elke groote haven- plaats der wereld vindt. Naast het ruwe en ruige, een leven van oprechtheid, medevoelen met leed van anderen en opofferende hulp- vaardigheid. Als tweede hoofdnummer draait een char- mante Duitsche film „Die kleine Schwindlerin". iHet verhaal speelt op een oceaanstoomer, in een heel oud kasteel en aan de C;ite d'Azure. Alle factoren om er een vlotte mondaine come- die van te maken, met spannende momenten, onverwachte wendingen en een schat van een happy-end. De historie is zoo op het eerste geizicht vervaarlijk ingewikkeld. Wlaarom in vredesnaam vaart de beruchte oplichter in een eigen luxe jacht rond Waarom rekent de po litie dat gevaarlijk heerschap niet meteen in? Eki hoe komt die onschuldige kleine jonge dame tusschen een bende zakkenrollers terecht? Inderdaad, zij is zoo juist haar mis- dadige loopbaan begonnen, maar is listig als de duivel, wanneer zij er zich op toelegt iets in haar feezit te krijgen lukt het haar ook. De lezer begrijpt al, waar deze luchtige, goed geregiseerde film op uitdraait. De decors kunnen er zijn, terwijl prachtige natuur- en zeeopnamen er in verweven zijn. Dolly Haas, die met recht in dit genre een l'ieveling van het publiek is geworden, speelt met veel gratie de vrouwelijke hoofdrol en vVordt kraohUg ter zijde gestaan door de man- nelijke tegenspeler Harold Paulsen, een van die vlotte acteurs a la Hans Albers, maar natuurlijker en minder „draufgangerisch" Ook de verdere medespelenden verdienen werkelijk een complementje. Aangehouden. Door de mareehaussee der bragide aihier werden, als verdacht van brandstichting in 1931, gearresteerd P. B. van Walsoorden en E. d.' W. van Stoppeldijk. Uitgeleid, Door de mareehaussee der brigade aihier werd te Walsoorden een Italiaan aangetroffen die niet de vereischte papieren bezat en ove rigens geen voldoende middelen van bestaan had. Deze ongewenschte vreemdeling werd dan ook over de Belgische grens gebracht. Niet vervoerd. De heer F. v. H., die bij het auto-ongeval aihier op 31 Juli j.l. zware verwondingen aan been en schouder bekwam, en Maandag j.l. vanuit het R.K. ziekenhuis te 'Hulst ter ver dere verpleging naar het R.K. ziekenhuis St. Joseph te Vlissingen zou vervoerd worden, is niet vervoerd. De toestand van den patient is van dien aard, dat van vervoer geen sprake kan zijn. Kermisdrukte. Begunstigd door het prachtige zomerweer hield ons dorp zijn jaarlijksche kermis, die dezen keer bijzonder druk bezocbt werd. En daar er in de danszaal van den heer Hon. de Vliegere voor dte danslustigen een prachtgele- genheid was om aan hun verlangens te vol- doen, heerschte er tot laat in den avond een gezelllge drukte, die door geen enkelen wan- klank werd verstoord. Zilveren jubileum. De Eeiw. Zuster Euthalia, in de wereld mej. Maria L. Hulshiout, onze vroegere dorpsge- noote, vierde Donderdag j.l. in het midden harer famiiie, haar Zilveren kloosterjubileum in het R.K. ziekenhuis te Hulst. Van deze 25 jaar is de Eerw. gedurende 12 jaar werkzaam geweest in vorengenoemd ziekenhuis. Thans is ze werkzaam in het R.K. Gasbhuis te Breda. Calamitous Waterschap Walsoorden. Door den aannemer J. A. van Seventer te Dordrecht is een aanvang gemaakt met de werken tot verdediging van den onderzeeschen oever der waterkeering van bovengenoemd calamiteus waterschap. Het eerste der elf zinkstukken is gemaakt en reeds gezonken op Donderdag j.l. HOOGER BEROEP. Door den ambtenaar van het Openbaar Mi- nisterie bij het Kantongerecht te Ter Neuzen is hooger beroep aangeteekend tegen het von- nis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij N. P. M., oud 36 j., uitvoerder te Ter Neuzen, ter zake van te laste gelegde over- treding van de Arbeidswet, is ontslagen van alle rechtsvervolging. SCHENDING BRIEFGEHEIM. Voor den politierechter te Leeuwarden stond Wjoensdag terecht een 24-jarige poststation- houder en hulpbesteller uit Sloten (Friesland) wegens schending van het briefgehedm, door op 19 Juni jl. een brief te openen, afgezonden door het Amerikaansche oonsulaat te AmSter-. dam, bestemd voor een inwoner van Sloten, welke brief aanvankelijk was ontvangen door het kantoor te Sloten (N.'H.De inhoud van dozen brief was een cheque, welke op geregel- de tijden wordt gezonden aan den zoon van geadresseerde, die in het Amerikaansche leger heeft gediend en nu gepensionneerd is. Verdachte betoogde, dat hij niet goed het adres kon lezen en daarom den brief open ge maakt. Volgens den kantoorhouder te Sloten (N.H.) was het adres goed Ieesbaar. De officier van justitie eischte drie maan- den gevangenisstraf. De politierechter iegde 60 boete of 66n maand hechtenis op. TERNEUZEN I—AXEL I. Zondag a.s. krijgt het eerste elftal van Terneuzen op bezoek het eerste elftal van Axel. In het Axelsche kamp bestaat voor deze ontmoeting zeer veel belangstelling; het is toch voor deze ploeg een zeer goede oefen- wedstrijd voor de komende oompetitie. Waar zij in haar laatsten wedstrijd tegen Hero een mooi resultaat heeft weten te behalen, zal zij ook nu wel alles in het werk steben, om ook aihier iets dergelijks te bereiken. Wij voor ons eehter gelooven, dat Terneu zen het niet zoover zal laten komen en zal toonen nog altijd een klasse hooger te spelen dan de bezoekers. Onze stadgenooten zijn dan ook aan hun naam verplicht een overwinning te behalen. LAGER STIKSTOFPRIJZEN VOOR HET NIEUWE SEIZOEN. De Nederlandsche stikstofpraducenten heb ben de stikstofprijzen voor het nieuwe seizoen bekend gemaakt. De prijs van zwavelzuren ammoniak, gezakt in 100 K.G. zakken, in 300 tons-parUjen fran co plaats van bestemming, is vastgesteld op 4,45 per 100 K.G. voor levering Augustus, oploopende tot /5,05 voor levering Mei-Juni 1936. De Augustusprijs voor kalkammonsalpeter en ammonsalpeter SM in gewone jute balen van 100 K.G. is /5,40, de Augustusprijs voor kalksalpeter- in geprepareerde jute balen van 100 K.G. of geprepareerde papieren zakken van 50 K.G. eveneens 5,40. Voor de latere leveringsmaanden gelden gelijke verhoogingen als bij zwavelzuren ammoniak. De prijzen zijn dus algemeen verlaagd, in het bijzonder voor de nitraatmeststoffen. De Augustusprijs van zwavelzuren ammo niak is 5 cent lager dan verleden jaar, die van ammonsalpeter 10 cent lager, van kalk ammonsalpeter 20 ct. lager en van kalksal peter 40 ct. lager. Het vroeger bestaande prrjsverscbil tusschen kalkammonsalpeter en ammonsalpeter is opgeheven. DE MACHINALE ARBEID IN DEN LANDBOUW. Men schrijft aan het „Dagbl. voor Zeeland" uit 'Zeeuwsch-Vlaanderen. De maaimachine rijdt sinds veertien dagen door de Zeeuwsche graanvelden en over enkele dagen zal er geen tarwe meer te zien zijn op de velden. Alleen al in den Zeeuwsch-Vlaamschen Kruispolder rijden momenteel drie en twintig zelfbinders. Zijn ze op de zware zeeklei over- al zoo talrrjk als in dezen polder, dan kunnen er in geheel Zeeland naar matige schatting een tweeduizend maaimachines rijden. Mussolini heeft voor uitgestrekte streken van zijn land den zelfbinder verboden en met bovenstaande benauerende cijfers voor oogen kan men begrijpen wat zulk een maatregel beteekent voor de bestrijding der werkloos- heid. Een gemet tarwe afrijden met de machine is in een uur tijds gebeurd en de ,pikker" van voorheen deed daar een halve week over. Was de „pikker" van voorheen, zooveel duurder dan de zelfbinder van thans? Wij meenen van niet. Het maaien van een akker tarwe ter grootte van vier gemet kost met de machine ongeveer veertig gulden. Per gemet kost de machine zes a zeven gulden; rekenen we nu voor het noodz/akelijke ,,pikken" van den akkerrand drie gulden en voor het schelven acht gulden arbeidsloon en voor het in meerdere mate verloren gaan van tarwe bij machinaal werk dan bij handwerk vijf gulden per gemet, dan zal men moeten erkennen, dat de berekening van veertig gulden per vier gemet, vrij nauw- keurig mag heeten. Voor acht en veertig gul den krijgt men vier gemet normaal te veld staande tarwe echter ook met de hand gepikt. Velen meenen zelfs, dat het verschil van kos- ■ten tusschen machinalen en handenarbeid bij het maaien nog minder uiteenloopt, doordat o.m. ook in rekening gebracht zou kunnen worden, dat tijdens den machinalen arbeid de paarden meestal niet voor het ploegen ge- bruikt kunnen worden, waardoor het land dik- wjjls wekenlang onverzorgd blijft liggen in den oogsttijd, hetgeen vroeger in het geheel niet voorkwam. Ook zijn er, die de meening toegedaan zijn, dat de zelfbinder voor vele boeren zelfs duurder is dan handenarbeid, om dat het machinale werk speciale kennis ver- eischt en onoordeelkundige behandeling van de maaimachine bij aanschaffing dikwijls veel langer lijkt te zijn dan in werkeiijkheid, het geen het voordeel, dat men van den zelfbinder berekent, dikwijls twijfelachtig doet zijn. Hoe komt het, dat desondanks de pikker hoe langer hoe meer verdwijnt en de binder dit jaar weer een veel grootere plaats is gaan innemen, hetgeen weer nieuwe werkloosheid met zich meebrengt? Ongetwijfeld speelt daarin de reclame en de energie van den handelaar in landbouwwerk- tuigen een groote rol. Zij zijn het, die den boer overreden over te gaan tot de machine, welke zoozeer het gemak van den mensch dient. Door de machine wordt de oogst immers in een minimum van tijd binnengehaald en daar mede is dan ook de vermoeiende oogstdrukte afgeioopen. Maar vergeten wordt, dat het diezelfde machine is, die het leven van de gemeenschap duur maakt „Onproductief" beet het om in plaats van de machine den ,,duurderen" han denarbeid te kiezen. Maar elk jaar blijkt dui- delijker, hoezeer deze gedachte zeer proble- matisch geacht kan worden. Zij, die uitge schakeld worden in den landbouw, de werk- loozen, komen door het steeds meer verdwij- nen van den handenarbeid elk jaar in groote- ren getale ten laste van de overheid. Door de machine zijn ze onproductief gemaakt. Wat schiet men als christenmensch er mee op, onder zulke omstandigheden de machine on productief te noemen als deze onproductivi- teit niet in het belang der gemeenschap is en slechts tot een gemak dient, dat duur betaald moet worden met de ellende van den werk- looze Blijkens de op de Axelsche landbouwdagen gehouden besprekingen, redeneert de Zeeuw sche Landbouwmaatschappij, dat zij tegen het handdorschen is, waarmede in de afgeioopen winter een o.m. in Hontenisse zeer goed ge- slaagde proef genomen werd in O. Zeeuwsch- Vlaanderen, omdat zij in plaats van dit „on- productieve werk" liever ziet, dat er produc- tief werk bezorgd wordt, zooals slooten del- ven, e.d. Wij vermoeden, dat bij een streven om ook de maaimachine door handenarbeid te vervangen, een zelf de antwoord zal ge geven worden. Schuilt in een dergelijke redeneering even- wel geen groote onwaarachtigheid. Drie kwart van onze landgenooten zijn er tegen, dat so- cialisten gaan regeeren, omdat deze met hun plannen om de werkloosheid te bestrijden door mid del van een ongeiimiteerd aan tal openbare werken het land in een financieelen afgrond zouden storten. Ook de leden der Z. L. M. zrjn daar ongetwijfeld adlen tegen, maar toch will en zij geen vervanging van de machine door den „onproductieven" handenarbeid, maar liever productieve weaken, zooals slooten delven, alsof daarmede de werkloosheid uit de wereld geholpen zou kunnen worden en alsof een dergelijke beteugeling van de werkloos heid niet zou moeten uitgroeien tot wat de socialisten will en, om werkelijk van de werk loosheid verlost te kunnen raken. Wij meenen, dat er alle grond bestaat om aan te nemen, dat bij een rationeel onderzoek zou blijken, dat er heel wat machine-werk in den landbouw voor de welvaart van de ge meenschap onproductief mag heeten. Waarom die kwestie, van de vervanging der machine door handenarbeid in het belang der gemeen schap dan niet wat krachtiger aangepakt, dan tot nu toe gebeurd is. Tot nu toe werd door de Overheid op dit terrein slechts een proef inzake handdorschen genomen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Na jarenlange aandrang werd daartoe tenslotte overgegaan, doordat dit handdorschen ten vorigen jare mogelijk werd gemaakt door den Minister van Sociale Zaken. Ter zake van den overigen handenarbeid in den landbouw en in andere bedrijfstakken werd zelfs nog in het geheel geen initiatief genomen. Ontmoedigend was het te zien, met welke oppervlakkigheid de vervanging van de machine door handenarbeid hier en daar af- gewimpeld werd en hoe zelfs semi-overheids- instanties zooals de P.Z.E.M. in reactie kwa- men. Nadat de Minister zijn eerste proef ge nomen had, maakte de P.Z.E-M. van de druk- besproken kwestie van het handdorschen ge bruik, om reclame te maken voor het elec- trisch dorschen, dat zij nog goedkooper noem- de, dan het tot nu toe gebruikelijke machine- dorschen. Bij onze Zuiderburen is dezer dagen een Kon. besluit afgekondigd tot het treffen van maatregelen, waarbij het zoo nadeelige zoo veel hoofden, zooveel zinnen", ten aanzien der werkloosheidsbestrijdiing in de onderscheidene, elkaar zoo dikwijls tegenstrevende, plaatselijke en gewestelijke overheidsinstanties uitgescha keld werd cm te komen tot een kraclitige ge- oentraliseerde werkloosheidstaestrijding met medewerking van de meest ervaren krachten op dit gebied. Ook ten onzent is het noodig, dat vraagstukken, zooais hierboven aange- sneden eens krachtig ter hand genomen wor den. Reeds jaren leven deze kwestie onder het volk, zonder dat zjj ooit een behandeling der Overheid krijgen, welke volledig en afdoende mag heeten. DOOR EEN WOEDENDEN STEER AANGEV ALLEN. Toen de landbouwer H. Linssen uit Beeg- den bij Roermond den stier van de stierhou- d-erii aldaar van stal wilde halen, werd hij, door het plotseling wild geworden dier aan- gevallen en tegen den grond gesmakt. In be- wusteloozen toestand werd hij opgenomen. Een ijlings ontboden geneesheer constateerde zware inwendige kneuzingen en achtte het raadzaam hem niet te vervoeren. De toestand van den man, die in zijn woning, viak bij de stierhouderij ligt, is zeer emstig. IHet gevaarlijke beest kon spoedig worden gevangen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6