Landbouwberichten Gemengde Berichten TER NEUZEN, 7 AUGUSTUS 1935. ZAAMSLAG. KLOOSTERZANDE. VLISSINGEN. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. WIELRIJDER DOOR EEN AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. DOODGEDRUKT. verontruste Italie, aan gedacht wordt. Maar nog is er geen oorlog, en ook staat het -verre van vast, dat die oorlog moat tegen- toopen, al zal den strijd itegen terrein en kli- ZD3.nl op zich zelf al verre van goedkoop zijn. Xn de komende weken staat veei op het spei. Oorlog of geen oorlog tusschen Italie en Abessinie, zooals gezegd. Dan de betrek- kingea tusschen Italie en de rest van Europe, en de samenhang te Geneve. Engeland meent bet heel -ernstig. Men kan dit, in termen van de politieke practijk aldus vertalen: Het staat nog geenszins vast, dat Engeland heele- xnaal niets zal doen, indien Italie zijn eigen, bloedigen weg gaat. Engeland zal het zeker protoeeren met een taeroep op den Volkenbond. Ho el Engeland dit, dan zal Frankrijk eieren kiezen voor zijn geld, en den Volkenbond niet verloochenen. Dat is te Geneve voortdurend diudelijker geworden. Het duidelijker worden van deze gezindheid der Franschen h-eeft de Engelsehen handelbaarder gemaakt. Wat zal dan de rest van de Europeesche staten doen Zullen zij, voor de werkelijkheid van het hand- vest gesteld, als een koppel hoenderen in pa- niek uit elkaar rennen Met een krachtdge leiding van Engeland en Frankrijk zal dat waarschijnlijk niet gebeuren. Men zal dan op zgn minst de maatregelen, die Engeland nemen, niet verloochenen. Ook dit weer is nog niet actueel. Nog staat de noodzake- lijkhedd van een Volkenbondsactie niet vast, en nog kunnen wij geen zekerheid hebben, of Engeland niet, als het er werkelijk op aan komt, terugwijkt. Maar men moet er toch wkening mee houden, dat binnen een maand en periode van groot politiek avontuur binnen en bin ten Europa zou kunnen beginnen. Wil men, de mogelijkheden en kwade kan- sen van de naaste toekomst aanduidend, eenigermate compleet zijn, zonder zich al te ver in bespiegelingen te laten meesleepen, dan moet men ook met Duitschland rekening bouden. Duitschland is een groote factor in de berekeningen zoowel van Italie als van Frankrijk. Het Oostenrijksche vraagstuk loert, duister en gevaarlijk, niet heel ver weg op den achtergrond. Frankrijk moet met Italie rekening houden, tegenover Duitsch land. De Italianen, aan den eenen kant het in Oostenrijk voor hen zelf dreigende gevaar beseffend, overwegen daantegenover, hoe on- misbaar zij zijn voor Frankrijk, als bondge- nooten tegen Duitschland. Zal Frankrijk hen In den steek laten, als er in Oostenrijk iets gebeurt Deze beele rekening is zoo ing-e- wikkeld, dat niemand er een bepaalde eind- som uit zal kunnen trekken betreffende de Europeesche politiek. Er is in dit complex van dooreenwoelende politieke drijfskrachten on een nieuw element gekomen: Het con- .flict tusschen Rolen en Dantzig. Dat moet groote verwijdering tusschen Berlijn en War- scbau teweegbrengen. Berlijn kan natuurlijk, terwille van groote doeleinden of gevaren, piotseling weer toegeven tegenover Warschau, en de Dantzigsche nazi's tot inkeer dwingen. Maar zooveel is er te Dantzig reeds gebeurd, dat de Polen er een duidelijk inzicht hebben gekregen in de beteekenis samenhang, wer- king, positie van het nationaal-socialisme. Een Duitscher, mtemationaal politicus van toeroep, ergens van een Duitsche minderheid in een ander land, die, zonder nationaal- soeialLst te zijn, geruimen tijd vol vreugde is geweest over de eenheid en het verhoogde prestige, dat Hitler voor het Duitsche Rijk bad bereikt, vertelde ons dezer dagen over Dantzig, waar hij juist was geweest. Er heerscbte groote verbittering over het beleid der nation.-socialistische regeering, zoo zeide m- .:^ij een nieuwe stemming, onder waar- borgen tegen terreur, zou zij niet meer dan 20 pot. van het tota&l krijgen". Hij beschouw- <ie het gebeurcie te Dantzig als een harde les, en als een evenbeeld in zeer versneld tempo van hetgeen hij ook in het Duitsche Rijk had waargenomen. Dit moet nu ongeveer de op- vattfng te Warschau zijn. In de laatste paar maanden heeft het Duitsche vraagstuk heel nieuwe aspecten gekregen die, politiek moei- m nog te verrekenen zijn. Het is bezwaar- lijk te bepalen, wat zij voor de liquidatie van bet Italiaansch-Abessinisch conflict beteeke- nen. De dreigende houding van Rome, kan ons niet pessimistis^h stemmen. Dat kan een feanonvuur ter dekking zijn, dat voor een af- tocht onontbeerlijik is. De dictatuur is nu eenmaal niet goedkoop. Zij is dat finantieel niet, zooals dezer dagen bier nog is betoogd, «naar zij is het vooral ook niet poJitiek. Zij leeft. van roofhouw, zoowel op de politieke ge- i voeiens, die moeten worden opgezweept en met ©ngezond opgeschroefde voorsteliingen gevoed, als op de staatsfinancien, die moeten worden verkwist can de populariteit van het regime te verhoogen. De dictatuur is of de alaaf van, of verslaafd aan, de openbare mee- ntog, die hij met abnormale prikkels op het door hem gewenschte peil moet houden. Men heeft te Geneve gevonden, dat men Mussolini een maand moest geven voor een eervoUen terugtocht. Een eervolle terugtocht ksn voor Mussolini niet beginnen met vrede- Hevende mededeelingen met de erkenning, dat hij het maar liever opgeeft, met aankon- dfiglng .van de verzwakking van zijn militaire maatregelen. Hij zal niet gaan zeggen, dat hij .minder vast dan te voren weet, wat hij wil. Wij hoeven dit niet nader uiteen te zetten. Hoe de zaak loopt, Mussolini mag geen voet- breed geweeken zijn, en men zal hem dat ook guxmen. Wij hebben de berichten van Maan dagmorgen dan ook meer met besef voor het typlscbe van bun karakter, dan met ongerust- beid gelezen. Een kleine onjuistheid, die den aard ervan op zich zelf reeds onthult, willen wij toch aan- wijzen. ,,In welingeiichte k ring en hier wordt vehklaard, dat het, door de Internationale owmfoare meening, zoo veelvuldig besproken plan inzake het afzien van militaire maat regelen door Italie voor den duur der bemid- deling te Geneve niet eens ter sprake is ge komen". De waarheid is, dat Engeland van Italie eerst taai de belofte heeft geeischt, dat bet geen oorlog zou beginnen gedurende de besprekingen in de komende maand, en dat Mussolini nog taaieir die .belofte heeft gewei- genl. Het Zwitsersche telefoonwezen is er wel bg gevaren. Engeland is tenslotte gezwicht voor de nuchtere opmerking der Franschen, isEe in die eerste maand Mussolini niet zou Urtvnnpn vechten, zelfs als hij wilde, en dat aearom de kwestie geen practische beteekenis ibali. Mussolini had deze voldoening meer noodig dan Eden, die geen dictator is. HOOGDIHTSCHE TAAL D. O. Te Den 'Haag slaagde voor het examen Boogduitsche taai L. O. mej. Pvan Wel te Ter Neuzen. ESPERANTO EXAMEN A. Voor het Esperanto examen A slaagde te Breda de heer C. J. D. Dijselijnck te Ter Neuzen. MUZIKAEE WAMIElJMi. Naar men ons meldt, heeft de mondharmo- nicaclub „Bravo", direciteur de heer Joh. Ro- meijlnseii, het voornemen om hedenavond een muzikale wandeiing door de stad te maken. BEZOEK AAN DE VEREENIGING VAN NEDERLANDERS TE GENT. Naar wij vememen zal door het muziek- gezelschap ,,De vereenigde werklieden", direc- teur de heer A. Schirris, op 1 September a.s. worden voldaan aan de uitmoodiging tot haar gericht door de Vereeniging van Nederlanders te Gent, om aldaar ter gelegenheid der inrich- ting van een tuinfeest, ter herdenking van den I jaardag van H.M. Koningin Wil'helmina een concert te geven. EEN BEEN GEBROKEN. Maandagmiddag geraakte te Vlissingen mej. K., wonende te Ter Neuzen, die daar haar vacantie doorbrengt, aan den Koningsweg met haar fiets tusschen de rails van „De Schelde". De dame kwam te vallen en brak een been. Zij werd per ziekenauto naar het zieken- huis „Bethesda" overgebracht. UITVOER VAN UIEN. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge- braoht, dat men zich met aanvragen om on- derzoek van uien voor uitvoer kan wenden: in Schouwen en Duiiveland tot C. O. J. Hen- drikse, Zierikzee; in Tholan en St. Philipsland tot A. P. v. Damme, St. Maartensdijk; in Noord- en Zu,id-Beveland en Walcheren tot J. Slabbekoom Hzn, E 35, Biezelinge; in Weste- lijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot J. F. Beun, Aar- denburg; in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot W. de Groene, Ter Neuzen. DIPLOMA BOEKHOUDEN. Geslaagd voor het Mercurius-diploma boek- houden de heer M. Termont te IJzendijke, die tevens slaagde voor het diploma der Vereen. van leeraren. CHR. GEREF. KERK. Op het tweetal te Doeshurg komt voor Ds. J. Tolsma te Zaamslag. RIJKSVELDWACHTER. Met ingang van 16 Augustus a.s. is de rijks- veldwachter brig. tat. J. Warrens verplaatst van Hengstdijk naar Stoppeldijk. RIJKS H. B. S. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Sep tember a.s. benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks H. B. S. te Vlissingen de heer H. Smals te Hulst. ZEEEAND IN 1934. Aan hat jaarverslag van de Provincie over 1934 ontleenen wij het volgende: De provincie heeft voor de verpleging van krankzinnigen e.d. uitgegeven 51.565. Op 1 Januari 1934 bestond de bevolking uit 125.752 m. en 124.958 vr., totaal 250.710 per- sonen, Er werden geboren 2289 m. en 2145 vr., totaal 4434; er vestigden zich 5315 m. en 5936 vr., samen 11,251; overleden zijn 1094 m. en 1123 vr., totaal 2217; vertrokken zijn resp. 5701 m. en 6565 vr., totaal 12.266, zoodat de bevolking op 31 December bestond uit 126.561 m. en 125.351 vr., samen 251.912, alzoo een toename van 1202 personen; n.l. 809 m. en 393 vr. Het onderhoud der Provinciale werken vor- derde een uitgaaf van f 50.560. De wegen en werken verkeeren over het algemeen in goe- den staat. In plaats van den heer mr. R. M. van Dus- seldorp werd als lid van de commissie van toezicht op de Provinciale bibliotheek aange- wezen de heer mr. J. H. M. Stieger. In de autobuscommissie werd de plaats van den heer mr. van Dusseldorp ingenomen door het nieuw gekozen lid van Ged. Staten, den heer Van der Wart. VLIEGTUIG BESCHADIGD. Het vliegtuig der K.L.M., dat Zaterdag- middag uit Knocke naar Vlissingen vloog, is even voor het landen aldaar tegen een aan- tai vliegers gevlogen die opgelaten waren door kinueren, waaraoor het zeildoek van het vliegtuig beschadigd is geworden. Hiervan is oogenbiikkelijk mededeeling ge- daan aan de politic. Na landing alhier kon het vliegtuig even- wel zijn reis naar Amsterdam vervolgen. WEDEROM STOWAWAYS. Van het Duitsche stoomschip „Pennland" op weg van Antwerpen naar New-York, zijn te Vlissingen 2 verstekelingen aan wal ge- bracht en ter beschikking van de politie alhier gesteld, en wel een Tsjecho-Slowaak en een Statenloos man. Tevens stelde de kapitein van het schip ter beschikking van den commissaris van politie, 2 flinke koffers en een scheepszak, waarin een zeer groote hoeveelheid Sweep- stake-loten zich bevonden en welke koffers en scheepszak waren gevonden in de onmid- dellijke nabijheid van de plaats waar de sto waways zich aan boord hadden verstopt, zoo- cat zij er tevens van verdacht worden van het vervoeren van deze Sweepstake-loten, het geen bij de wet verboden is. Het aantal van deze door de politie in be- slag genomen loten beloopt in de tienduizen- den. Een verder onderzoek in deze wordt door de politie ingesteld. GEWESTELIJKE TARWE-ORGANISATIE. De minister van oeconomische zaken heeft in de stichtmg Gewestegke Tarwe-Organisatie voor Zeeiand ingesteld een commissie voor de erkenning van pakhuishouders en voor den opslag van tarwe. Benoemd zijn daarin: J. M. van Bommel van VJoten te Goes; A. E. Langenhorst te Hulst; W. Poleij te lerseke; Fr. Klaaijsen te Broskens. Uitbouw van het lichtnet. Dezer dagen zal een begin worden gemaakt met de verdere uitbouw van het lichtnet vanaf de buurt „De Kwakkel" en over den dij,k door de buurtschap „Poonhaven" en verder in aansluiting met het net in den Van Lijnden- poldfr. Alle buitenbuurten zullen dan zijn aangesloten, behalve Eendracht. Wegsverbetering. Waar de Provincialen weg benoorden de buurtschap Spui een bocht maakt in meer westelijke richting, zal door het rechtlijnig doortrekken van den weg op de binnenzij, dit ongemak voor het verkeer worden wegge- nomen. Het nieuwe verkeerspunt komt dan op Zaamslagsch gebied te liggen door de al daar bekend staanae Zaamslagsche wei, be- hoorende ibij de hofstede bewoond door den landbouwer Weins. Enkele opstallen zullen aldaar moeten worden opgeruimd. Auto-ongeval. Het auto-ongeval, dat hier Woensdagavond 31 Juli j.l. plaats had, is ernstiger dan men aanvankelijk dacht. De heer V. H., die daarbij verwondingen aah been en schouder opliep, is Maandag vanuit het R. K. Ziekenhuis te Hulst ter verdere behandeiing vervoerd naar het R. K. ziekenhuis St. Joseph te Vlissingen. De afgetredem Minister van Defensie, Minis ter Dr. Deckers, bracht hed'enmorgen een be- zoek aan Vlissingen om afscheid te nemen van het aldaar gedetacheerde Marinecorps. ARRONDISSEMENTSRECHTBAMI TE MIDDELBURG. De Rechtbank heeft in hare zitting van 6 Aug. j.l. de volgende zaken behandeid: iL. d. W., oud 27 jaar, tabakswerker te Aalst (B.), gedetineerd, werd verdacht dat hij op 14 Juli 1935 te Cadzand met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening heeft weg- genomen een zwarte boodschappentasch, een geel polohemd, een roode stropdas, een tafei- mes en een stuk ham, alles toebehoorende aan J. J. van de Velde. iL. d. W., voomoemd, werd ook nog ten laste gelegd dat hij op 6 Juli 1934 te Groede heeft weggenomen een rijwiel, toebehoorende aan L. Verberckmoes. Deze zaken werden gevoegd. Eisch 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Mr. Dijkhuis, verdiachte's raadsman pleitte clementie. P. v. V., oud 25 jaar, arbeider, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, werd ten laste ge legd dat hij op 3 Juli 1935 te Westdorpe heeft weggenomen: le. een pakje sigarettentabak en sigarettenpapier, toebehoorende aan J. de Koeijer; 2e. ongeveer 2 liter melk en 3 eieren, toebehoorende aan J. van Aerde en N. Baert. P. v. V., voomoemd, landbouwersknecht te Sas van Gent, werd ook nog ten laste gelegd dat hij in 1935 te Sas van Gent een geldsbe- drag van f 31, dat hij van de klanten had ont- vangen voor P. F. Nelen, en dat hij aan dezen moest verantwoorden heeft verduisterd. Deze zaken werden gevoegd. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Dijkhuis, verdachte's raadsman pleitte clementie. J. C. C., oud 28 jaar, koopman te Hoofd- plaat, werd ten laste gelegd dat hij op 18 Juni jj. de opbrengst van een automobiel, toebe hoorende aan P. J. Brugge, welke auto hij voor f 105 had verkocht aan M. de Keijzer en welk geld hij asm Brugge moest verantwoor den, heeft verduisterd. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Failliet verklaard: <Edm Marousse en A. J. Marcusse, landbou- wers te Hontenisse, Groenendijk. Rechter- commissaris Mr. A. v. d. Hope. Curator Mr. W. K. H. Dieleman. V. D. Hackarp, wed. van Triph. Gnoosman, koopvrouw te IJzendijke. Rechter-commis- saris Mr. A. v. d. Hope. Curator Mr. W. K. H. Dieleman. BEDRIJFSRES ULTATEN IN FRIESLAND. Gemiddelde winst 1102 tegen J 952 in het vorige jaar. In de te Leeuwarden gehouden jaarvergade- ring van de Cooperatieve Centrale Dandbouw- boekhouding werden de heeren R. Spienstra, als voorzitter, en H. Wluite, als lid van den raad van toezicht, herkozen. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental van 1436 tot 1463 is gestegen. Het aantal in- gevulde belastingaangiften bedroeg 2500. Be handeid werden 441 reclames, toaarvan 273 voor de rijksinkomstenbelasting, 103 voor de vermogensbelasting en 65 voor de personeele belasting. !Bij de voorloopige vaststelling der bedrijfs- jresultaten werd van 765 bedrijven een winst en van 171 een verlies berekend. De gemid delde winst van deze 936 bedrijven bedroeg 1102 per bedrijf. He vorig jaar werd een ge middelde winst berekend van f 952 per bedrijf. Van 574 weidebedrijven bedroeg de gemiddelde winst 522 en van 362 gemengde bedrijven 2022 per bedrijf. Met winst wordt hier bedoeld het bedrijfs- inkomen, dat moet worden opgegeven bij de aangifte voor de inkomstenbelasting. Bij de berekenimg daarvan worden alle voordeelen die de boer uit zijn bedrijf geniet, in aanmer- king genomen, behalve het genot van vrije woning, waarvan de waarde op het aangifte- biljet afzonderlijk wordt vermeld. Van eigen bedrijfskapitaal wordt geen rente afgetrokken en voor onroerende goederen in eiigen exploi- tatie geen huur in mindering gebracht. Van 906 personen werd het gemiddeld vermogen berekend. Bij deze 906 waren 205 met een ne- gatief vermogen. Het gemiddelde vermogen bedroeg f 15.412, het vorig jaar werd dit be rekend op f 15.389. ME EVALA.ER VOOR ONZE TOMATENTELERS. De oorlogstoebereidselen van Italie hebben, naar het Hbl. meldt/onzen tuinders een voor- deeltje gebracht, dat zij in dezen tijd goed kunnen gebruiken. Tot dusverre was n.l. de Italiaansche tomaat een zware concurrent, op de buitenlandsche markt. Thans zijn echter nagenoeg alle tomaten door de Italiaansche regeering uit de markt genomen voor de pro- viandeering van het leger. iHierdoor ontstonden uiteraard belangrijke afzetmogelijkheden voor onze Westlandsche tomaten, met het gevolg, dat de tomatenprij- zen in de afgeloopen week aan de veilingen niet onbelangrijk stegen. Zelfs de zgn. koude tomaten, waarvan een al'geheele debacle was verwacht, brachten tot dusverre een redelijken prijs op. Daar komt hij, dat de tomaten-ex- port enkele weker#geleden voor 100 pet. door de regeering is toegestaan, zoodat de oogst 1935, de verwachtingen in aanmerking geno men, tot op heden een tamelijk bevredigend verloop heeft. DE ZUIVERING VAN OSS. De gemeenbepolitie te Oss heeft met de ar- restatie van den 35-jarigen M. J. de B. bijge- naamd de Lange, een goede vangst gedaan. De verdachte blijkt nog meer inbraken op zijn kerfstok te hebben. Nadat hij zijn medeplich- tigheid aan den inbraak bij den slager J. had bekend, is hij nog herhaaldelijk aan een ver- hoor onderworpen. Maandagmorgen viel hij door de mand en legde nog twee bekentenis- sen af. (Volgens zijn verklaring had hij in October 1928 een inbraak gepleegd bij D. W. Hes in de Walstraat te Oss. Als medeplichtige noemde hij zekeren N. S. -die reeds in het Huis van Bewaring in Den Bosch vertoeft wegens brand- stic'hting in het restauratiepaviljoen in het ge- meentelijk sportpark te Oss. De B. en S. had den zich des avonds gemakkelijk toegang kunnen verschaffen tot het woontouis van H. aaar de deur niet was afgesloten en er een familiefeest gehouden werd. De gelegenheid voor een inbraak was bijzonder gunstig. De mannen wisten zic'h toeganjg te verschaffen tot een kantoortje waar zij de brandkast met valsohe sleutels openden en een geldkistje met f 780 buit maakten. Het geld verstopten zij tusschen hun kleeren het kistje wierpen zij over de tuinscihutting. Ofschoon het huis vol menschen was werd van de inbraak niets be- merkt en de indringers wisten ongehinderd te ontkomen. Het politie-onderzoek leverde destijds geen resultaat op. De inbraak bleef tot op heden onopgehelderd. Voorts bekende de B. nog een inbraak te hebben gepleegd- bij zekeren van Berkel aan den Berghemschenweg tijdens af- wezigheid der bewoners, in 1935. Daar was f 100 buitgemaakt. De B. wordt nog nader aan den tand ge- voeld. Het is niet enwaarschijnlijk dat hij nog meer misdrijven zal bekennen. D'insdagmorgen heeft de gemeentepolitie te Oss opnieuw een arrestatie verricht. Thans werd aangehouden de 22jarige arbeider J. C. V., uit Oss, verdacht van verscheidene inbra ken en diefstallen. V. werd op het politie- bureau ingesl'oten en aan een streng verhoor onderworpen. Tenslotte viel hij door de mand en bekende hij een groot aantal van de hem ten laste gelegde misdrijven, waaronder ver scheidene kippendiefstallen. Het onderzoek Wordt voortgezet. Eindelijk heeft een van de gevaarlijkste Ossche misdadigers, namelijk de 25jarige L. V. bijge- naamd Bijs de Sijp, een aantal wandaden be kend. Hij vertoefde reeds geruimen tijd in het huis van bewaring te 's Hertogenbosch, doch weigerde tot nu toe iets los te laten. Hij be- hoorde tot de zgn. oude garde die samen met Peer de Bie, Dikke Toon de Soep en de Brus samenwerkte. Toen Toon de Soep aan het pra- ten ging werd de situatie Voor hem hac'helijker en na een verhoor, Dinsdag afgenomen door mr. Dubois, subst. officier van justitie te Den Bosch in tegenwbordigheid van inspecteur van (Kempen uit Oss, bekende hij een aantal feiten. Zoo heeft hij deel uitgemaakt van de bende, die den overval met roof pleegde op den be- jaarden Verhoeven te Loon op Zand, op den ouden v. d. B. te Vaghel en hij was mede- plichtig aan den overval op den kassier van de Boerenleenbank te Mariaheide. Verder bekende hij medeplichtigheid aan (jiefstallen met inbraak onder andere te Langeboom, Gassel en te Oss, waar steeds groote geldsommen werden buitgemaakt. Men verwacht echter dat er binnen enkele dagen nog meer bekentenissen zullen volgen. DE INBRAKENSERIE IN LIMBURG DUURT VOORT. Het blijkt thans, meldt de Tel., dat de ar restatie van de drie verdaehten, verdacht van de vele diefstallen die den laatsten trjd in Midden-Limbiirg waren gepleegd, geen einde aan de inbrakenserie heeft gemaakt. Zoo werd bij den landbouwer P. te Grathem op klaarlichten dag f 235 uit de slaapkamer ontvreemd. Bij den winkelier R. aan den Rijksweg te Herten vermiste men J 50 en een partij kruidenierswaren. Te Echt in een boe- renwoning een bedrag van f 50. Op een drie- tal plaatsen te Melick, bij Gez. S., een bedrag van 55. Bij den landbouwer P. werd weinig vermist en op de groote boerderij „Genhof" werden gereedschappen en ladders vermist, die op beide andere plaatsen zijn terugge- vonden. Zaterdagnacht heeft men te Herten en in het daarbij behoorende gehucht Merum inge- broken, torwijl de bewoners reeds te ruste waren. Bij den landbouwer V. te Merum ver miste men een portemonnaie met huishoud- geld en een paar gouden waardevolle oorrin- gen en bij zekeren D. te Herten werden eenige goederen vermist. Spoedig waarschuwden de bewoners, toen zij zulks in den vroegen morgen bemerkten, de politie, die met een politiehond op het terrein verscheen en de sporen naging. De hond speurde keurig van de eene plaats van de in braak naar de andere, die ongeveer twee K.M. van elkander liggen, doch verder raakte hij het spoor kwijt doordat er reeds veei vervoer had plaat# gehad. iHet is zoo goed als zeker dat hier op al de plaatsen dezeifde ongewenschte gasten zijn hezig geweest, daar overal kasten en laden zijn opengehaald, terwijl vast staat, dat het niemand uit de omgeving is. In een der woningen waar Zaterdagnacht is ingebroken, wonen vijf groote kerels tusschen 20 en 50 jaar, maar helaas zijn de dieven niet opge- merkt. De bewoners sliepen alien rustig door. ST^iRVEND OP STRAAT GEVONDEN. In een cafe te Amersfoort heeft zich Zon- dagavond om halftwaalf een drama afgespeeld dat aan den 50-jarigen V., vroeger een geze- ten kaaShandelaar te Huizen, thans vertoeven- de in een volkslogement aldaar, het leven heeft gekost. Tegen 'den zin van den eigenaar vertoefde V. te lang in het cafd, waama vermoedelijk een vechtpartij is ontstaan. Hierover heeft de politie nog geen zekerheid. Vast staat, dat V. om halftwaalf op de straat voor het cato werd gevonden, met een bloedende hoofdwon- de. Hij is door de politie naar het St. Elisa- bethsziekenhuis gebracht, waar hij ruim een uur na aankomst is overleden. De verklarin- gen van den eafehouder, die voorloopig zich in arrest bevindt, zvjn zeer tegenstrijdig. BEJAARD ECHTPAAR VOOR f 5000 BESTOLEN. Twee reeds op leeftijd zijnde bewoners van de Monnikenstraat zijn Zaterdagavond van een groot gedeelte van hun vermogen beroofd. Uit een kast hebben inhrekers een bedrag van 5000 ontvreemd, terwijl zij voorts nog een aantal gouden sieraden meenamen. Het oude echtpaar heeft Zaterdagavond de woning verlaten, om een straatje om te loo- pen. Toen man en v-rouw thuis kwamen, von- den zij de huisdeur opengehroken. Het huis was geheel overhoop gehaald, zoodat er niet lang aan behoefde getwijfeld te worden, wie hier him slag geslagen hadden. Het geld, dat in een linnenkast was opgeborgen, bleek ver- dwenen. Hoewel de politie onmiddellijk een onderzoek instelde, is nog geen spoor van de dieven te vinden. Uit de snelheid, waarmee de diefstal is gepleegd blijkt wel, dat hier ge- routineerde inbrekers aan het werk zijn ge weest. TEXTIELFABRIEK STILGELEGD. Zaterdag werd aan het personeel van de N.V. Swinkels Textielfabriek te Helmond medegedeeld, dat zij ontslagen waren, daar de fabriek wordt stilgelegd. Zondagavond omstreeks half twaalf reed de heer A. R. Z. graaf van R. per auto op den weg van Heino naar Dalfsen. Uit de richting Lemelerveld naderde de wielrijder T. uit Heino met zijn vrouw. In een bocht van den weg werd ae heer T. door den auto gegrepen en enkele meters meegesleurd. Het slacht- offer werd zeer ernstig gewond. Nadat een dokter de eerste geneeskundige hulp had ver- leend werd de ongelukkige naar het zieken huis te Raalte vervderd. Maandagmorgen is de heer'T. aan de bekomen verwondingen over leden. Het rijwiel werd totaal vemield, terwijl de auto emstige schade bekwam. Zondagavond is de ruim 40-jarige mijnwer- ker W. udt Maastricht, die zich per fiets van zijn werk naar huis begaf, op den K-ruisberg nabij Bunde door een onbekend gebleven auto aangereden. De man is naar het zieken huis te Maastricht gebracht, waar hg Maan dagmorgen is overleden. Aan de Kanaalhaven te Dordrecht waren eenige werklieden bezig kisten glas van het s.s. Pluto in het motorsohip Gruno te laden. Alvorens te worden opgetrokken moesten de kisten bijeen worden gehouden, waarbij de 63- jarige A. R. belast was met het vasthouden der zware vracht. Vermoedelijk doordat hjj zijn aandacht niet bij zijn werk had, kreeg de man piotseling de kisten op zich en werd tegen een schot gedrukt. Spoedig werd hij uit zijn benarde positie bevrijd, doch de ongelukkige was reeds door het indrukken van de borst- kas overleden. MILITAIRE AUTO IN EEN KRUIDEN1ERSWINREL TERECHT- GEKOMEN. Een vrachtauto van de motorbrigade uit Haarlem, die zich momenteel voor oefeningen in West-Brabant bevindt, en waarin 11 mili- tairen gezeten waren, is te Bergen op Zoom, op den hoek van de Wouwsche straat en de Korenbeursstraat, bij het maken van een scherpe bocht, omgekanteld. De auto kwam in een der vitrines tereeht van de kruideniers- zaak der firma Roosenboom. De bestuurder noch de militairen bekwamen eenig letsel. Een fiets, welke voor de etalage geplaatst was, weixi in elkaar gedrukt, terwijl ook in den winkel veei werd vemield. ONGELUK MET EEN JACHTGEWEER. Toen de heer K. te Hulsbergen (L.) onvoor- ziclhtig met een jachtgeweer omging is het wapen piotseling afgegaan. De (heer K. kreeg de voile lading hagel in het onderlijf. In zorg- wekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis gebracht. EEN REIS MET HINDERNISSEN. De machinist van de trein-tram Alkmaar— Bergen, die am 10 uur uit Alkmaar vertrekt had Zondag geen vogrspoedige reis, meldt het Hbld. Op den Helderschen weg kwam hij tot de ontdekking, dat hij een stuk van de tram kwijt was. Er was namelijk onderweg een koppeling gebraken, waardoor het achterste stuk van de tram bleef staan, terwijl het voorste was doorgereden. De maohinist reed zoo spoedig mogelijk naar Alkmaar terug en het verloren tram-stuk werd weer aangebracht. Vervolgens werd de reis naar Bergen her- vat, maar de machinist, die voorzichtig ge worden was en zoo nu en dan nog eens uit zgn raampje keek, kwam weldra tot de ontstellen- de ontdekking dat er aiweer iets vergeten was. Ditmaal was het de eonduoteur, die niet was blgven staan, maar zoo hard hij kon ach- ter de tram aandraafde. Ten slotte werd zon der stoornis de plaats van hestemming bereikt. TE VROEG IN ANGST. Maandagavond om half zeven kwam een jongetje het politiebureau in de Meerman- straat te Rotterdam binnenloopen met de mededeeling, dat een 5jarig vriendje van hem, nabij de Noorderbrug in de Rotte was geval- len en verdronken. Dadelijk zijn agenten naar de aangedudde plaats gegaan en begormen er te dreggen. Drie burgers doken te water, maar haalden evenmin als de dreggende agenten een drenkeling naar boven. Niettemin ging men door, onder zeer groote belangstelling, te dreggen. Tot er een bericht van het bureau Meermanstraat kwam, dat zich daar een jon getje gemeld had, die mededeelde, dat hij bg het spelen op een sdhuit met een been te water was geraakt en dat zgn vriendjes daar van zoo geschrokken waren, dat zij hard wa ren weggeloopen. GEHEI31ZINNIGE VONDST. Men meldt uit Hoogezand: Op 15 Juni vond een arbeider van den land bouwer G. Schrage in een onderwal van den Verlengden Kieisterweg, gemeente Hooge zand, een hollen wandelstok, een jasophanger en een pantalonspanner. De eigenaar kwam na publicatie niet opdagen en de zaak was al in het vergeetboek geraakt, toen een tweede belangrgker vondst er weer aan deed her- inneren. Bij het roggezichten vond dezeifde arbeider op 22 Juli ongeveer terzelfder hoogte, doch eenige meters van den weg verwgderd midden in een veld rogge een handkoffer van imitatie- leer. Hg waarschuwde de politie en deze stelde een nader onderzoek in. In den koffer werd gevonden. den blauw heerencostuum, een vest, een overjas, een korte broek, hand- schoenen, kousen, zakdoeken, waarvan drie gemerkt J. B., een borsteihanger, een ton- deuse, naaigereeds-chap, kortom alles, wat ver wacht kan worden bij iemand, die zgn bivak heeft opgebroken en op reis is gegaan, mis- schien wel om ergens werk te vinden en on- derdak. Ook een foto in metalen lijst was er bij, blijkbaar een familiegroep; een liggende oude man, gedekt met plaid, een oudere en een jongere dame en gedeeltelgk zichtbaar op den achtergrond een paar heeren. De groote vraag is: hoe is dat alles daar gekomen en met welk doel is het verstopt? Van diefstal schijnt het niet afkomstig te zgn. Daarvoor is het teveel een eenheid en boven- dien is dienaangaande bij de politie niets be kend. Het waarschijnlijkst acht men het, dat het de uitrusting is van een fietsreiziger, dat hem de last te zwaar is geworden en dat hij er zich op een stille eenzame plek van heeft ont- daan met de bedoeling, hem later op te halen. Daarvoor zou dan de stok in den onderwal als herkenningsteeken hebben moeten dienen. Waarom hij daaraan dan geen gevolg heeft gegeven? Vele veronderstellingen zijn daar voor mogelijk. Is hij ziek geworden, misschien omgekomen Houdt de vondst verband met den jongen Duitscher, wiens lijk hier eenigen tijd geleden in het noorden is gevonden? Alle vragen blgven voorloopig onbeantwoord. Vast staat, dat alles is gevonden op een verborgen plek, dat de politie op de gebruike- lij-ke wgs de vondst ter algemeene kennis heeft gebracht, zonder dat iemand zich heeft aan- gemeld, en dat de politie thans pogingen doet om het geheim to ontsluieren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2