ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het geheim van de 7 wijzeiplaten No. 9333 WOENSDAG 7JAUGUSTUS^1935 75e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen per p®st 1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post j 5,60 per jaar Belgie en Amerika f 2,overige landen /2,35- per 3 maanden fr. per post a oonnementen voor net buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgenfster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38130 XELEFOON No. 25. ADVERTENTI6NVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. kt.f.TNF. ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clich6's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verm&derd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DPT BEAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. AFSLUITING WEG. Vanaf 8 Augustus 1935 tot nadier bericht is afgesloten voor bet doorg^md verkeer en bij gedeelten ook voor bet plaatselijk verkeer het wegvak van de Provinciale weg Ter Neuzem- Axel van de dijk van de St. Annapolder no. lObis ligger Axel tot de Spuidijk no. 11 van die ligger. Ter Neuzen, 7 Augustus 1935. Burgemeester en Wetbouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Voorzitter. B. I. ZONNEVDLLE, Secretaris. DE .KONINGIN EN DE PRINSES NAAR SCHOTLAND. Aankomst te Vlissingen en vertrek van de boot. Met den mailtrein, die enkele minuten ver- traginig bad, zijn de Koningin en Prinses Ju liana Dinsdagmiddag op reis naar Schotland te Vlissingen aangekomen. Op bet perron waren ter verwelkoming aan- wezig de heer Bensink, directeur van de Kon. Maatschappij Zeeland, en de burgemeester van Vlissingen, de beer C. A. van Woelderen. Van bet koninklijke rijtuig wandelden de vorstelijke personen, vergezeld door deze hee- ren en voorafgegaan door den stationschef, den beer Sipman, en den commissaris der po litic, den heer Gasinjet, door de hal naar de ponton, waar de mailboot Mecklenburg van de Maatschappij Zeeland lag gemeerd. Eenige honderden personen waren in de buurt van de hal bij een en juichten de Ko ningin en de Prinses hartelijk toe, waarvoor dezen met vriendelijk knikken dankten. Ook van de boot klonk van talrijke passa- giers, die de reis naar Engeland meemaken, gejuich. A an de ponton nam H. M. afscheid van den burgemeester, den commissaris van politic en de kapiteins der mareohaussee, Kaasjager en van Alphen, eersbgenoemde commandant te Vlissingen, laatstgenoemde te Breda, die de treinreds had meegemaakt. Precies am twee uur werden de touwen los- geworpen, en zette de Mecklenburg zich in beweging. De vorstelijke personen vertoon- den zich voor een van de ramen van het pro- menadedek en groetten vriendelijk de talrijke menigte, die Haar bij bet vertrek toejuichte. Dat de reis in alien eenvoud gescbiedt, moge wel blijken uit het felt, dat de boot geen koninkiijken standaard droeg. PRINSES JULIANA BIJ DE BELGISCHE KONINGSKINDEKEN. Maandagmorgen half twaalf heeft Prinses Juliana onverwacht een bezoek gebracbt aan de Belgische koningskinderen te Noordwijk aan Zee. Zij was vergezeld van freule De Brauw. Voor het paviljoen heeft de Prinses zich ruim drie kwartier met de kleinen beziggehouden die genoten van de vriendelijkheden van de booge bezoekster. Daama nam de Prinses hartelijk afscheid en begaf zich naar den auto. Een talrijke menigte had zich inmiddels op den boulevard verzameld, die de Prinses hartelijk toe juichte en het Wilhelmus aanhief. De Prinses dankte minzaam en reed weg onder de laatste tonen van het volkslied. DE BURGEMEESTER VAN ALBURY BIJ MINISTER COLIJN. De burgemeester van Albury en zijn echt- genoote, die een kort bezoek aan ons land een der geheimzinnige verhalen van AGATHA CHRISTIE. (Nadruk verboden.) 45) (Vervolg.) We weten niet precies wat er toen gebeur- de. Niemand heeft lang met mijnheer Deve- reux gesproken na mijnheer Wade's dood. Maar het is duidelyk, dat hij op dezelfde ma- nier als mijnheer Wade te werk ging en het- zelfde resultaat bereikte, namelijk dat mijn heer Thesiger de man was. Ik denk ook dat hij op dezelfde manier verraden werd." ,/U bedoelt?" ,,Door mejuffrouw Loraine Wade. Mijn heer Wade was aan haar gehecht... Zij was zijn zuster niet; ze was een aangenomen kind. Ik geloof dat hij haar hoopte te trouwen... en er is geen twijfel aan dat hy haar meer vertelde dan goed was. Maar juffrouw Wade was met hart en ziel mijnheer Thesiger toege- wijd. Ze deed alles, wat hij haar zei. Ze gaf het nieuws aan "hem door. Op dezelf de manier als mijnheer Wade, werd mynheer Devereux later tot haar aangetrokken en hij waar- schuwde haar, waarschijnlijk tegen mynheer Thesiger. Dus werd mijnheer Devereux op zijn beurt tot stilzwijgen gebracht... en stierf terwijl hij aan de Zeven Wijzerplaten trachtte te laten weten, dat mijnheer Thesiger zijn moordenaar was." „iHoe afgrijselijk", riep Bundle, ,,als ik het maar geweten had." „Oc'h het leek niet aannemelijk. Ik kon het dan ook zelf nauwelyks gelooven... Maar toen geibeurde dat op de Abbey. U zult u wel herinneren, hoe lastig het was, vooral voor mijnheer Eversleigh hier. U was zeer intiem met mijnheer Thesiger. Mijnheer Thesiger vond het al lastig, dat u gevraagd had hier I naar toe gebracht te worden en toen hij ont- brengen, zijn Maandagochtend om half elf door den minister-president Dr. Colijn ont- vangem. De minister onderhield zich op zeer hartelijke wijze gedurende bijna een half uur met den heer en mevr. Waugh. Na 't bezoek bij minister Colijn begaf de burgemeester van Albury zich naar burgemeester De Monchy van Den Haag, door wien hij eveneens begroet werd. Het overige van den dag besteden de heer en mevrouw Waugh om verschillende Haagsche bezienswaardigheden en musea in oogenschouw te nemen. De heer Waugh, die den wensch te kennen had gegeven door de Koningin in audientie te worden ontvangen, ontving foericht, dat het H. M. niet mogelijk was hem heden nog te ontvangen, zoodat de verzochte audientie niet door kon gaan, aangezien de Koningin Dins- dagochtena ons land heeft verlaten voor haar verblijf in Schotland. De heer Waugh is ook voornemens zich naar Schotland te begeven en heeft de hoop uitgesproken dat hij H. M. tydens haar vacan- tieverblijf in Schotland daar zal kunnen ont- moeten. MINISTER DECKERS NEEMT AFSCHEID. Minister Deckers heeft Maandagmorgen een afscheidsbezoek gebracht aan het bureau van den commandant van de IVe divisie te Amersfoort Zijn Excellentie stelde er prys op om door een persoonlijk bezoek aan den divisieoommandant afscheid te nemen, nu hij eerlang de portefeuille van defensie voor die van landbouw zal verwisselen. De minister was zeer erkentelijk voor de groote medewcrking, welke hij gedurende zijn ambtsperiode had ondervonden en stelde het medeleven van de leden van den staf op hoogen prijs. BOUW VAN 34 BOERDERIJEN IN DEN WIERIN GERMEER. De directie van den Wieringermeerpolder te Alkmaar heeft aanbesteed den bouw van 34 boerderijen in den Wieringermeerpolder en deze opgedragen aan den lgagsten inschrijver, T. Camerling, aannemer te Dordrecht, in to taal voor de som van f 409.500. Bij beschikking van den minister van oeco- nomische zaken is aan S. de Hoo op zijn ver- zoek eervol ontslag verleend als lid eri secre taris van de commissie van advies voor de uitvoering van de Wet op de Evenredige Vrachtverdeeling in de Binnenscheepvaart, en is als zoodanig benoemd ir. E. Smit Fzn., ambtenaar aan het departement van oecono- mische zaken. Bij beschikking van den minister van oeco- nomische zaken is aan S. de Hoo op zijn ver- zoek eervol ontslag verleend als secretaris van den Raad van Beroep voor Bevrachtings- zaken, en zijn benoemd tot eersten secretaris van dien Raad mr. K. Vonk, en tot tweeden secretaris mr. E. C. E. de Froe, beiden te 's-Gravenhage. DE REIS VAN IR. MUSSERT NAAR INDIe. Op vragen van het Tweede Kamerlid Roe- stam Effendi, in verband met een reis van den heer Mussett, algemeen leidei^der N.S.B. naar Nederlandsch-Indie en betreffende het aan den heer Roestam eventueel toestaan van een reds naar Nederlandsch-Indie heeift de minister van kolonien nader geantwoord: 1. Alvorens een bezoek te brengen aan Nederlandsch-Indie, waar de heer Ir. A. A. Mussert, algemeen leider der N.S.B., thans vertoeft, heeft hij er zich van vergewist, dat de Indische regeering tegen zijn toelating en dekte dat u had gehoord wat er op een onzer vergaderingen omging, was hij verstomd." De hoofdinspecteur zweeg en er kwam een tinteling in zijn oogen. „Nu, mijnheer Eversleigh stond voor een dilemma. Hij kon u het geheim van de Zeven Wijzerplaten niet mededeelen, zonder dat mijn heer Thesiger het ook aan de weet kwam en dat kon nooit goed zijn. Het liep allemaal schitterend voor mijnheer Thesiger, daar hij nu een aannemelijke reden op kon geven om zich op de Abbey te doen inviteeren, hetgeen alles gemakkelijk maakte. Ik mag wel zeg- gen, dat de Zeven Wijzerplaten reeds een dreigbrief aan mijnheer Lomax hadden gezon- den, opdat ik heel natuurlijkerwyze ter plaatse zou kunnen zijn. Ik hield mijn tegenwoordig- heid niet geheim zooals u weet.' En weer tintelden de oogen van den hoofd inspecteur. „Nu, oogensehijnlijk zouden mijnheer Evers leigh en jnijheer Thesiger ieder een halven nacht waken. In werkelijkheid deden myn heer Eversleigh en juffrouw St. Maur dat. Zij stond op wacht aan de bibliotheekdeur, toen ze mijnheer Thesiger aan hoordie komen en achter het scherm moest springen. En nu komt de handigheid van mijnheer Thesiger. Tot op zekere hoogte vertelde hij de waarheid en ik moet toegeven, dat ik door dat gevecht en zoo, begon te twijfelen... en me af begon te vragen of hij wel iets met den diefstal had uit te staan, of we niet heelemaal op het verkeerde spoor waren Er waren een of twee bedenkelijke omstandigheden, die in een heel verschillende richting wezen en ik kan u wel vertellen, dat ik niet wist wat ik er van denken moest, toen er iets kwam wat onze eerste vemoedens bevestigde. Ik vond de verbrande handschoen in den haard met tandindrukken... en toen, nu... toen wist ik dat ik het toch goed had gedaan. Maar op mijn woord, het was een handige kerel." „Wlat gebeurde er eigenlijk?" zei Bundle. „W!ie was die andere?" ,,Er was geen andere man. Luister en ik zal u laten zien, hoe ik ten laatste het heele verhaal reconstrueerde. Om te beginnen doen mijnheer Thesiger en mejuffrouw Wade hier samen aan mee, en ze hebben op een bepaal- tegen het houden van een aantal vergaderin gen in besloten kring geen bezwaar zou heb ben. Hem is door den gouvemeur-generaal audientie verleend. 2. Dat het lidmaatschap der N.S.B. voor de overheidsdienaren hier te lande verboden is een verbod, dat niet voor Nederlandsch- Indie geldt Sluit niet in, dat de aanwezig- heid van een propagandist der N.S.B. onder de bestaande omstandigheden gevaarlijk moet worden geacht voor de openbare rust en orde daar te lande. 3 en 4. De door den steller der vragen voor zich zelf gewenschte bewegingsvrijheid bij een eventueel bezoek aan Nederlandsch-Indie kan niet worden gewaarborgd, vermits zijn aan- wezigheid daar te lande door de Indische regeering geacht wordt gevaar te zullen op- leveren voor de openbare rust en orde. TOHKOMSTIGE PILOTEN. Een vijftien jongens zijn Maandagmiddag op Schiphol uitgezocht uit een dertig jeugdige candidaten die zich hadden opgegeven voor de opleiding tot verkeersvlieger bij de kweek- school voor de zeevaart te Amsterdam. Aanwezig waren de heeren Plesman, Van der Hiel, commandant van de kweekschool vocr de zeevaart, dr. K. L. Slotboom, chef van den geneeskundigen dienst der K.L.M., kapitem Brouwer van Soesterberg, kapitein Versteegh, jhr. Van Dennep, van het psycho- techmsche instituut te Utrecht, de heer Gui- lonard, onder-directeur van de K.L.M., de heeren Wouters, leeraar aan de kweekschool De Vries van de K.L.M., Aler van den vlieg- dienst, die tezamen een commissie vormden. Deze commissie onderwierp de dertig candi daten aan een ernstig onderzoek en tenslotte bleven er vijftien gelukkigen over. Deze jongelui komen thans op Schiphol in vooropleiding. STEUN* AAN EIERMARKTEN In verband met den per 1 Augustus inge- ganen gecontingenteerden eieruitvoer naar Engeland, waardoor in deze Augustusmaand op een overschot van ongeveer 25 millioen eieren gerekend moet worden, welke onze markten zouden ontwrichten, heeft de minis ter van Economisehe Zaken besloten voor deze maand steun aan dfi markten te verlee- nen. De steun is in dezen vorm gegoten, dat door hen, die oonsenten voor Duitschland be- zitten in totaal 12 a 13 millioen eieren in onze koelhuizen mogen worden weggezet, waarbij dan een prijs in het oog zal worden gehouden, welke neerkomt op 2,30 netto voor den aanvoerder, waardoor dus een minimumprijs voor de eieren is gefixeerd. Deze eieren zullen worden overgenomen door de Nederlandsche Oentrale voor Eieren en Pluimvee, die ze weer verhandelt aan de Reichstelle fur Eier te Berlijn en wel tegen een prijs, welke met het inkoopbedrag plus de daarbij gekomen kosten verband houdt. Zooals wij reeds eer- der mededeelden werd de eierexport naar Engeland in afwachting van nadere onder-^ handelingen ook alleen maar voor de maancr Augustus gecontingenteerd, zoodat de thans door den minister getroffen maatregel ook alleen voor deze maand geldt. CENTRALE BOND VAN TRANSPORT- ARBEIDERS. Zondag vond onder begunstiging van prach- tig weer het zomerfeest plaats van den Central en Bond van Transportarbeiders. De bijeenkomst werd te Ginneken gehouden in het Sportpark Ginneken, dioht bij het Mastbosch. Reeds vroeg in aen morgen brachten een zestal treinen en tientallen autobussen de duizenden deeinemers uit alle deelen des lands aan. De hoofdleider van het feest, de heer Jan den tijd een rendez-vous. Juffrouw Wade komt over in haar wagen, klimt door de heg en gaat naar het huis. Als iemand haar tegen zou houden heeft ze een heel goed verhaal klaar... wat ze dan ook deed. Maar ze kwam onge- hinderd op het terras juist toen de klok twee uur had geslagen. Nu moet ik om te beginnen zeggen, dat men haar had zien binnenkomen. Myn mannetjes zagen haar, maar die hadden order niemand tegen te houden die binnenkwam, maar alleen wie er uitging. Ik wilde, begrypt u, zooveel ontdekken als mogelijk was. Juffrouw Wade komt op het terras en op dat oogenblik valt er een pakje aan haar voeten en ze raapt het op. Een man klimt langs het klimop naar be- neden en ze begint hard te loopen. Wat ge- beurt er dan? Het gevecht en kort daarop de revolverschoten. Wat zal iedereen doen? Naar de plaats van het gevecht Snellen... En juffrouw Wade had het park kunnen verlaten en weg kunnen ryden met de formule veilig in haar bezit. Maar dat gaat zo6 maar niet. Juffrouw Wade loopt recht in mijn armen. En op dat oogenblik verandert het spelletje. Het is niet langer aanval maar verdediging. Juf frouw Wade doet haar verhaal. Het is vol- komen waar en volkomen aannemelijk.' iEn nu komen we aan mijnheer Thesiger zelf. Een ding viel me direct op. De kogel- wonde alleen had hem niet kunnen doen be- zwijmen. Of hij was gevalien en had zijn hoofd gestooten... of... hij was heelemaal niet bewusteloos geweest. Later hoorden we me juffrouw St. Maur's verhaal. Het kwam vol komen overeen met dat van mijnheer Thesi ger... er was echter een veelzeggend punt Mejuffrouw St. Maur zei, dat mijnheer Thesi ger, nadat de lichten uitgedraaid waren naar de glazen deur ging en zoo stil was, dat ze dacht dat hy de kamer verlaten moest heb ben en naar buiten was gegaan. Nu, als er iemand in de kamer is, moet je haast zijn ademhaling wel hooren als je er naar luistert. Laat ons dus veronderstellen, dat mijnheer Thesiger naar buiten gegaan was. Waar dan naar toe? Langs het klimop omhoog naar mijnheer O'Rourke's kamer. In mijnheer O'Rourke's whiskey was den avond tevoren iets gegooid... 'Hij krijgt de papieren, gooit ze Melk, heette alien hartelijk welkom. Het ver- heugde spreker dat duizenden aan den oproep gehoor gegeven hebben. Groote moeilijkheden zijn dit feest van hoogerhand in den weg ge- legd. Reeds gaven de lagere autoriteiten toe- stemming het feest in het Mastbosch te hou den, toen de heer Gelissen, minister van oeconomische zaken, een verbod uitvaardigde. Volgens den minister kon over domeingrond slechts beschikt worden, indien hiermede cul- tureele doeleinden gediend werden. Weinig hebben de bestuurders der modeme vakbonden ,aldus spr., die den heer Gelissen toen nog gedn minister in het Troelstra- oord hoorden pleiten voor denkbeelden ter bevordering van de welvaart des lands in onderlinge samenwerking, kumen bevroeden, dat hij zoo spoeddg zou treden in de voet- sporen van den minister van defensie. De rede werd luide toegejuicht, waama de menigte de Internationale zong. Vele maakten vervolgens van de gelegen- heid gebruik, om onder leiding van de Bre- dasche vrienden in kleine groepen een wande- ling door de bosschen te maken. In de middagbijeenkomst hield de tweede bondsvoorzitter, de heer A. Kievit, een toe- spraak, waarin hy het regime in Duitschland en Italie behandelde. In Nederland heerscht volgens spr. een cultuur van afbraak en aan- passing. BRAND OP DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING. Maandagavond is omstreeks 7 uur brand ont- staan in het paviljoentje „Gezondheid en schoonheid", op de tentoonstelling. De brand- weer slaagde er spoedig in het vuur te blus- schen. Het paviljoentje is echter totaal ver- nield. DE DEMON VAN DE ONRTJST. Onder den titel „Duitschlands beproeving" wijdt de „Times" een hoofdartikel aan de radicale tendenzen, welke thans in Duitsch land opgeld doen. Het blad komt daarbij tot de slotsom, dat de huidige golven van extre- misme slechts kunnen worden begrepen, als men ze ziet tegen den achtergrond van de ont.evredenheid, welke bij verschillende cate- gorieen nationaal-socialisten heerscht en welke men nu door een afleidingsmanoeuvre poogt te sussen. ,,Het moet meer zijn dan louter coincidentie, dat gedurende elken stilstand in de inter- nationale onderhandelingen, waarbij Duitsch land is betrokken, de radicale nationaal-socia- list zijn schelle stem verheft en de anti-semie- tische veohtersbaas zijn vuist gaat ballen. Alweer een maand lang geven deze catego ries nu op verontrustende wijze uiting aan hun temperament" en er zijn nog geen tee- kenen. die op een beeindiging wijzen. Het begin was aldus, zoo gaat de „Times" verder. Aan het einde van Juni konden de regeerders in Duitschland met tevredenheid neerzien op hetgeen zij gedurende een kwart- jaar op buitenlandsch gebied hadden bereikt; de herwinning der militaire souvereiniteit, de vlootovereenkomst met Engeland; en boven- dien had men Europa verontrust met geruch- ten over een luchtmacht van onbekenden om- vang; dit alles was voldoende om den meest chauvinistischen Nazi met tevredenheid te vervullen. Daama kwamen de stroppen en in eens moesten de Joden en Roomschen het ontgelden. Deze gebeurtenissen aldus de Times verder zijn door sommigen uitgelegd als teekenen van crisis en instorting. Maar Duitschland verkeert nu al vijf jaar in een naar het meisje, klimt weer langs het klimop naar beneden en... begint het gevecht. Dat is gemakkelijk genoeg als je er over nadenkt. Gooi de tafels om, loop heen en weer, praat met je eigen stem en dan op een heeschen fluisterenden toon. En dan het allerlaatst de twee revolverschoten. Zijn eigen automa- tischen revolver den vorigen dag openlijk ge- kocht, wordt afgevuurd op een denkbeeldigen aanvaller. Dan neemt hij met zijn gehand- schoende linkerhand uit zijn zak een klein Mauserpistool en schiet zich door het vleezige gedeelte van den rechterarm. Hij gooit het pistool uit het raam, trekt den handschoen met zijn tanden uit en gooit hem in het vuur, als ik kom, ligt hij bewusteloos op den grond." Bundle haalde diep adem. „U wist dat toen toch allemaal niet, hoofd inspecteur Battle „Neen, dat wist ik niet. Ik was evenzeer beetgenomen als iedereen dat zijn zou. Eerst lang naderhand heb ik het zoo met elkaar in verband gebracht. Het vinden van den hand schoen was het begin. Toen liet ik sir Oswald het pistool door het raam gooien. Het viel wat verder dan moest. Maar iemand die rechts is gooit lang zoover niet met de linker- hand. Zelfs toen was het nog maar een ver- moeden en een heel zwak vermoeden ook. Maar er was een ding dat me opviel. De papieren werden klaarblijkelijk gegooid opdat iemand ze op zou rapen. Als mejuffrouw Wlade er toevallig was, wie was dan de wer- kelijke persoon? Natuurlyk was die vraag voor hen die niet ingewijd waren gemakkelijk genoeg te beantwoorden... de gravin. Maar dat had ik op jullie voor. Ik wist dat de gra vin te vertrouwen was. Dus wat volgde? Wel dat de papieren werkelijk waren opgeraapt door degene voor wie ze bedoeld waren. En meer ik er over nadacht, hoe merkaardiger hoe meer ik er over nadacht, hoe merkwaar- diger toeval het me leek, dat mejuffrouw Wade precies op dat oogenblik verscheen". „Het moet heel moeilijk voor u geweest zijn, toen ik bij u kwam vol verdenkingen tegen de gravin". ,,Dat was het, lady Eileen. Ik moest iets zeggen om u het spoor bijster te maken. En het was heel moeilijk voor mynheer Evers- crisistoestand. Het ware juister te: zeggen, dat het gekraak en gekreun de echo zijn van de krachtmeting tusschen radicale en gemar- tigde invloeden, welke krachtmeting de Naaa- hierarchie al achttien maanden bezighoudt- In het buitenland voelt men wel iets voor deai matigenden invloed, eenvoudig omdat de zaak der radicalen door de houding hunner leiders is bedorven. Men moet echter niet vergeten, dat vele van de beste en meest idealistische jonge Duit- schers werden aangetrokken door de economi sehe en sociale plannen van Hitler's oorspron- kelijk programma. Zij bevinden zich nog in de nationaal-socialistische beweging; zij zgn het, die van de arbeidskampen en de jeugd- groepen iets meer maken dan enkel stadia op den weg van den jongen Duitscher naar. de kazeme. Bij hen hebben zich vele gewezen commimisten en socialisten uit de arbeiders- klasse gevoegd, menschen, die getrokken wer den door het gemeenschapsideaai en door de samenkoppeling vaif „nationaal" en ,,socialis- tisch". Het is merkwaardig, dat in Duitschland naast het vervolgen der Joden een groat idee leeft, die van de volksgemeensehap. Zoo wel het een als het ander wyst er op, dat er een demon van onrust, van romantisch ver- langen onder de nationaal-socialistische vol- gelingen woelt. Men moet hopen, besluit de Times, dat het conflict tusschen kerk en staat het nationaal- socialisme zijn tweede zuivering zal ge ven, dat het een ruimer opvatting krijgt van wat eenheid is en een fijner opvatting van kracht. Indien dat gebeurt zou Europa de overtuiging kunnen krijgen, dat 't nationaal- socialisme ook nog andere beginselen bevat dan die van het geweld en dat zijn opvattin- gen over de verhouding tusschen individu en gemeenschap een waardevolle bijdrage vor- men in de sociale en economisehe ontwikke- ling der menschhheidi. EEN SPANNENDE MAAND OP KOMST. De Raadszitting van Geneve is, schrijft de N. R. Crt., achter den rug. Zij heeft niets opgelost, niets beslist, alles verdaagd Zij heeft, wat het conflict tusschen Italie en Abessinie zelf betreft, niets bedorven. Mis- schien zal zij goede gevolgen hebben. Ten slotte raakten zelfs de Engelschen aange- stoken door het optimisme der Franschen, die meenden dat Mussolini reeds aanzientyk weeker was geworden. Is dat waar, dan moet dat in de komende maand blijken. Er staat veel op het spel, waarlijk niet alleen, of Italie al dan niet oorlog gaat voeren tegen Abessinie. Die oorlog zou op zich zelf al erg genoeg zijn. Maar, zooals men weet, zijn zelfs hooggeiplaatste Ltaiiaansche mildtairen volstrekt niet optimistisch gestemd. In Italic wordt waarlijk reeds van man tot man na- tuurlijk heel voorzichtig de vraag overwogen, wat het voor de positie van Mussolini zou be- teekenen, als die oorlog eens niet medkep. Allerlei Italianen, die van beroepswege zich met deze dingen bezig houden, zijn niet meet onwillig op vragen te antwoorden als zij zich op vrij terrein bevinden. Zij gelooven, dat het koningschap, inplaats van geleden te hebben onder" de dictatuur, in staat zou hlijken, de erfenis op te vangen. Men spreekt in het, blijkbaar van de dictatuur zeer vermoeide. politieke Italie, van de vormen, waarin dat aou kunnen geschieden. De koning aens, tegenover wien ook, kunnen rekenen op een groot gedeelte van het leger. Men maakt ddi dus geen zorgen voor het ,,pres", dat n» iedere dictatuur zoo gevaarlijk kan zijn. Wy maken hiervan melding, niet omdat deze dingen reeds een actualiteit achten. tnaair omdat het belangrijk is, dat er, in het inner- leigh hier, toen de dame uit haar bezwijming ontwaakte en hij niet wist wat ze zeggen zou." Nu begrijp ik Bill's bezorgdheid". zsi Bundle. „En waarom hij er hij haar op aaai- drong rustig te zijn en niet te praten tot aae heelemaal in orde was". „Die arme ouwe Bill'", zei mejuffrouw St. Maur. „Die arme baby moest tegen zijn sirs lief behandeld worden...— en hij werd ieder oogenblik woedender." ,.Nu", zei hoofdinspecteur Battle, ..jaoa stoinden de zaken toen. Ik verdacht mijnlicer Thesiger, maar kon geen vaste bewijzem in handen krrjgen. Van den anderen kant rat mijnheer Thesiger zelf in angst. Hij besefte min of meer, wat voor tegenstanders hij aan de Zeven Wijzerplaten had... maar hij wikie erg graag weten wie no. 7 was. Hij liet zseh bij de Coote's uitnoodigen in de meening var- keerende dat sir Oswald Ooote No. 7 zou ztjc „Ik verdacht sir Oswald", zei Bundle, vooral toen hij dien nacht terugkwam nit den tudn." ,,Ik heb hem nooit verdacht", zei Battle. ,,Maar ik wil u wel vertellen, dat ik dien j>cia- gen kerel, zijn secretaris, wel verdacht heb". ,,Pongo", zei Bill. „Die arme Pongo tocK niet." ,,Ja mijnheer Eversleigh, ouwe Pongo, zoo als u hem noemt, een zeer doelbewust heer, die alles tot een gunstig resultaat zou kun nen brengen als hij wilde. Ik verdacht ban half, omdat hij het geweest is, die dien nacht de wekkers op mijnheer Wade's kamer moest brengen. Het zou gemakkelijk voor hem ge weest zijn de flesch en het glus dan bij het bed te zetten. En dan was hij bovendien linfca, De handschoen wees rechtstreeks op hem. als er iets niet geweest was..." „Wat?" De tandindrukken... alleen iemand die zgn rechterhand niet gebruiken kon moest die handschoen met zijn tanden afrukken." „Dus was Pongo buiten verdenking?'" „Dus was Pongo buiten verdenking, zooals u zegt. Ik weet zeker, dat het een groote ver- rassing voor mijnheer Bateman zijn zou, als hij wist, dat hy ooit verdacht was." (Slot volgt.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1