ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-yLAANDEREN Het geheim van de 7 wijzerplatsn No. 9332 MAANDAG 5 AUGUSTUS 1935 75e Jaargang Buitenland Feuilleton RAADSVERGADERING geen bijeenroeping van de In doozen van 20ctaf V TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per pest 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar - Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. 3 maanden fr. per post Uitgeefster: Firma P. J. VAIN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer KT.F.rVF, ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat een openbare ver gadering van de gemeenteraad is belegd tegen Donderdag 8 Augustus a.s., des namiddags 2 uur. Ter Neuzen, 3 Augustus 1935. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZLNGA. VEREAGING VAN HET DISCONTO DER NEDERLANDSCHE BANK. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 3 Aug. haar disconto evenals baar overige rentetarieven met een vol procen't verlaagd. Hierdoor is de rentestand nu als volgt ge- worden Wisseldisconto Promessendisconto Beleening van effecten Beleening van goederen Voorsohotten in rek. cour. 3 Aug. 5 5% 5% 5y2 sy2 26 Juli 6 6% 6V„ 6y2 6% TVVEEDE KAMER. Naar bet Hbld. uit betrouwbare bron ver- neemt, ligt bet, onvoorziene omstandigbeden daargelaten, niet in de bedoeling van den voorzitter der Tweede Kamer deze alsnog in den loop van ait zittingsjaar bijeen te roepen Hieruit mag men dus ooncludeeren, dat het overleg, dat deze week tusschen den voorzitter van den Ministerraad en Jbr. Mr. Ruys de Beerenbrouck is gepleegd, laatstgenoemde tot bet inzicht moet hebben gebracbt, dat de regeering in de gegeven omstandigbeden ei geen bezwaar in ziet, de openbare behandc- ling van bet bezuinigingsontwerp en van wetsontwerp inzake de vaste lasten pas na den derden Dinsdag in September te doen plaats vinden. REGEERING EN KAMER. Zaterdag beeft in bet gebouw der Tweede Kamer de Katbolieke Kamerfractie verga- derd ter bespreking van den politdeken toe stand, ontstaan door bet optreden van bet extra-parlementaire kabinet-Oolijn. Over wogen werd o.m. de vraag, of er aanleiding is, tot den voorzitter der Tweede Kamer bet verzoek te ricbten, de Kamer bijeen te roepen. In verband met de mededeeling in de radio rede van Dr. Oolijn, dat bet kabinet op den derden Dinsdag van September zijn program aan de Staten-Generaal zou mededeelen, werd bet van de zijde der fractie juister geacbt, beboudens bijzondere omstandigbeden, deze mededeeling af te wacbten, en dan te over- wegen, of bet wenschelij'k is, in de Kamer - voor te stellen, de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden of wel een mterpellatie aan te vragen. Naar gemeld wordt beeft tusschen de regeering en den voorzitter der Tweede Kamer noch rechtstreeks noch door tusscbenikomst van de griffie der Kamer, overleg plaatsge- vonden omtrent contact van regeering en Kamer. Den Voorzitter van de Tweede Ka mer beeft 31 Juli de mededeeling der regee ring bereikt, dat deze geen beboefte had aan bet afleggen van een verklaring in de Tweede Kamer. HET BUITENLAND EN DE KABINET SCRISIS. Men schrijft uit Parijs -aan de N. R. Crt. En de Figaro besluit Vladimir d'Ormesson een studie over den toestand in Nederland op de volgende wijze: Uit internationaal gezichtspunt is er aanlei ding zioh onvoorwaardelij-k geluk te wenschen met het beboud van den heer Colijn aan hot bewind. Elke andere combinatie zou den gulden in een avontuur gestort hebben. Niet dat de Katholieken of de socialisten in begin- sel of uit voorliefde voor d'evaluatie zijn In- tegendeel! Evenzeer als wie ook zijn zij aan het goud geheeht. Maar de gerezen moeilijk- heden, voor de barde inspanning vooral die nog volbracbt moest worden, schenen socialis ten en Katholieken zich in bet onvermijdeiijke te scbikken. Alleen de beer Oolijn belichaamt den wil van degenen die, bet koste wat bet wil, willen vecbten voor de ongereptheid van den gulden. Deze staatsman stelt den wil boven alles. Hij heeft gelijk. Want van alle faillissemen- ten die wij sinds vijf jaar gewaar worden, is dat, wat alles overheerscht, het failliet van de energie. DE A.S. MINISTER VAN LANDBOUW Landbouw en Maatscbappij constateert met voldoening de instelltng van 'n apart mimste- rie van lanjlbouw, door een deskundig mindster te besturen. „De beer Deckers heeft zich, voor hij minis ter van Defensie werd, een groot deel van zijn leven op landbouwgebied bewogen. Hij promoveerde indertijd aan de Leuvensche universiteit op een proefscbrift, dat handelde over den toestand van de landbouwer3 van den N.-Brab. zandgrond. Tal van jaren was hij als hoofdinspecteur verbonden aan de Coop. Oentrale Boerenleenbank te Eindhoven. Daarna was bij geruimen tijid seoretarL van den RjK. Ned. Boeren- en Tuindersbond. Voorts was hij voorzitter van de in 1927 inge- stelde Staats-commissie betreffende den toe stand van den landbouw, in welke functie brj bij zijn optreden als Minister van Defensie in 1929 door den beer Ebels werd vervangen. Ook is de heer Deckers voorzitter geweest van de centrale commissie voor de ruilver- kaveling. Als wij bierbij nog opmerken, dat de heer Deckers, hoewel geen militair, als Minister van Defensie een zeer gded figuur heeft ge- maakt en het klappen van de departemen- tale zweep beeft leeren kennen, dan meenen wij den landbouw geluk te mogen wenschen, niet alleen met de instelling van een afzorder- lijk departement van landbouw, maar ook met de benoeming tot Minister van Landbouw van een man met de kwaliteiten van den heer Deckers. Hopen wij, dat bij er in mag slagen, den landbouw te trekken uit het moeras, waarin hij voor een groot deel door ondeskun- dige leiding in de laatste jaren is vastge- raakt". OUD-MINISTER VAN DIJK NAAR INDIe. Donderdagmiddag is met den Rott. Iloyd- trein naar Marseille vertrokken de neer J. J. C. van Dijk, oud-minister van oorlog, voorzit ter der Kon. Ned. Ver. „Ons Leger-' en voor zitter van de vlootcommissie uit de Tweede Kamer, teneinde zich aldaar op de ,,Indrapoe- ra" naar Ned. Indie in te schepen. Tijdens zijn venblijf in Indie boopt hij aan.1a.cbt te scbenken aan verscrtillende aangelegenheden, vooral op defensiegebied, welke hem als lid der Tweede Kamer belang inboezemen. Hij heeft het voomemen in November in het vaderland terug te zijn. DE S. D. A. P. WENSCHT KAMERONTBINDING. Het Volk van Zaterdag bevat een manifest van bet partijbestuur der S.D.A.P. onder het opscbrift*. De Politiek en de crisis. In dit manifest wordt aan de gebeurtenis- sen van de vorige en de afgeloopen week ber- innerd. Het stelt vast, dat het niouwe ministerie-Oolijn slechts van een minderheid in het parlement en in het volk de instemming heeft. Het acbt Ehans het oogenblik geko- men am het Nederlandsche volk te raadplegen en uitvoering te geven aan wat het kabinet- Oolijn zelf heeft overwogen: Kamerontbin- ding! De kiezers, aldus het manifest, zullen in de Kamer kunnen brengen de meerderheid waarop kan worden gevestigd een kractotig kabinet van herstel. DE KWESTIE VAN DE ZOEKGERAAKTE GEEOOFSBRIEVEN. De gemeenteraad van Doesburg heeft in zijn gehouden raadsvergadering besloten de heer E. ten Hulzen als raadslid toe te laten; de be- slissing werd genomen met 6 tegen 5 stem- men. In de 31 Juli gehouden raadsvergadering staakten over al of niet toelating de stem- men, nadat zich de heeren J. H. van Aalde- ren (Burgerplicht), Th. Bey (Burgerplicht), J. Stutvoet (a.-r.) en Ten Hulzer (Burger plicht) zelf, zich van stemming hadden ont- houden. Zooals reeds gemeld werd, waren van de ge- loofsbrieven van den heer Ten Hulzen er twee niet aanwezig, terwijl deze wel aanwezig wa ren geweest. De heer Ten Hulzen is een der candidaten van de vrijzinnige kiesvereenigingen Burger plicht, waarin de afspraak gemaakt was, dat zij zitting zouden nemen, die de meeste stemmen kregen en nu heeft de heer Ten Hulzen zijn benoeming aangenomen, terwijl de heer Bey meer stemmen had. DE POLITIEKE TOESTAND. De sociaal-democratische Tweede Kamer fractie beeft Vrijdag een vergadering ter be spreking van den politieken toestand gehou den. Zij stelde met bevreemding vast, dat nu het kabinet-Oolijn, dat in de Tweede Kamer geen voldoenden grondslag had overgehouden, vrij- wel onveranderd is teruggekeerd, dit kabinot geen behoefte gevoelt om terstond voor de volksvertegenwoordiging een regeeringsver- klaring af te leggen en dat de minister- president meent te kunnen volstaan met een radiorede, zoodat het kabinet zich kennel ijk aan. het debat met tic-n volksvertegenwoordi ging voorloopig onttrekt. De fractie overwoog, dat binnenkort ook voor de regeering de noodzaak zal blijken tot voortzetting van het parlementaire overleg over onderscheidene aanhangige wetsontwer- pen en dat aan zoodanig overleg onvermijde- lijk een uiteenzetting van het door het nieuw opgetreden kabinet te voeren beleid dient vooraf te gaan, in verband waarmee zij voor het oogenblik geen aanleiding ziet, het initia- tief te nemen tot het doen bijeenroepen van de Kamer. Een zoodanig initiatief tocb zou naar haar oordeel veeleer op den weg del Katholieke Kamerfractie liggen, daar burners gebleken is, dat het kabinet is opgetreden, niettegenstaande den formateur was meege- deeld, dat het vertrouwen der Katholieke Kamerfractie niet was herstel. (Ingez. Med.) schaard en zijn kapitalen teruggeroepen, S want het moet gezegd worden, dat de gul hpnwprkonnpn deze keer wel deisreliik vai een der geheimzinnige verhalen van AGATHA CHRISTIE. (Nadruk verboden.) 44) Vervolg. TWEE EN DERTTGSTE HOOFDSTUK. Bundle staat verstomd. „In orde", zei BaUe toen Mosgarovsky op- stond. „Pak een stoel voor haar. U schrikt er nogal van, zie ik." Bundle zonk neer op een stoel, ze voelde zich slap en zwak, van verbazing. Battle praatte verder op een rustige kalmeerende manier, die heel kenmerkend voor hem was. „U verwachtte mij niet te zien lady Eileen. Neen en sommige anderen, die hier om de tafel heen zitten ook niet. Mijnheer Mosgo- rovsky is bij wijze van spreken mijn plaats- vervanger geweest. Hij heeft het den heelen tijd geweten. Maar de meeste anderen heb ben blindelings him opdrachten van hem aan- veiard." i Nog zei Bundle niets. Ze was iets zeer ongewoons voor haar niet tot spreken in staat. Battle knikte haar geruAtstellend toe en scheen haar gemoedstoestand te kunnen be- grijpen. ,,U zult een paar van uw vooroordeelen moeten laten varen, vrees ik, lady Eileen. Bij- voorbeeld wat dit genootschap betreft. Ik weet dat het in boeken gewoon genoeg is een geheim genootschap van misdadigers met een oppermisdadiger aan het hocfd, die nie- mand ooit ziet. Zooals in 't werkelijke leven wel bestaan, maar ik wil maar zeggen, dat ik nog nooit iets dergelijks ontdekt heb, en ik heb op allerlei wijzen heel wat ondervonden. Maar er is veel romantiek in de wereld, lady Eileen. Menschen... vooral jonge menschen lezen graag over zulke dingen en nog liever DE POSITIE VAN DEN GULDEN. Men meldde aan de N. R. Ort. uit Parijs. De Information Financiere geeft nog een naklank op de Nederlandsche crisis. In oogen- blikken van gevaar, schrijft het blad, ziet men eerst recht de ware geest van een volk wak- ker worden. Heeft men ooit aan het Neder landsche volk kunnen twijfelen? Een volk, waar de practische zin gepaard gaat aan eer- bied voor contracten en geen aangeboren loyaliteit Het Nederlandsche volk ziet in Colijn het symbool van weerstand tegen r!fc- preciatie, en het heeft zich aan zijn zijde ge- densverkoopen deze keer wel degelij k van Nederland zelf uitgegaan waren. Nederland heeft zich een van zin betoond met zijn Konin- gin, die eveneens aan den traddtioneelen gul den trouw blijft. DE SUBKERCONFERENTIE TE BRUSSEL. De Nederlandsche delegatie op de suiker- conferentie te Brussel, welke de volgende week gehouden wordt, zal naar wij ver- nernen bestaan uit de heeren: mr. W. G. F. Jongejan, voorzitter van den Bond van Eiigenaren van Nederlandsch-Indische Suiker- ondememingen (Beniso); A. A. Pauw, direc- teur Nederlandsche Handel Mij; E. Bennink, directeur van de Handelsvereeniging Am sterdam"; P. Echauzier, directeur en be- stuurslid van Indische Cultuur- en Suiker- ondememingen; K. G. Wiebenga, directeur van het Administratiekantoor S. E. Ramondt en J. Dolleman. BOLSJEVVISME PROPAGEERENDE PREDIKANTEN. In de Donderdag voortgezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk kwam in behandeling het rapport over de aanklacht tegen de predikanten Dr. J. L. Snethlage te Oyen en Ds. B. Boers te Roorda- huizum, wegens bolsjewistische propaganda. Behalve over de zaak, zelve werd eveneens gerapporteerd, over de bij de Synode naar aanleiding van deze aanklacht ingekomen stukken. De commissie, die een en ander heeft onderzocht, heeft van haar arbeid en haar bevindingen een zeer uitvoerig rapport opgesteld, waarvan de bespreking de geheele morgenvergadering in beslag nam. De Synode besloot op voorstel der commis sie deze zaak te behandelen ,,krachtens op- zicht" en de betrokken predikanten in een nader vast te stellen vergadering op te roepen om voor de synode te ver3Chijnen. EEN GEMEENTE ZONDEK R-VAD. In hun vergadering van 31 Juli 1935 heb ben de Gedeputeerde Staten van Noord-B.a- bant behandel'd de bezwaarschriften van A. Snaphaan, J. D. E. van den Heuvel, F 4- Robben Azn en M. J. Snoeren te Loon op Zand tegen beslissingen van den gemeenteraad van Loon op Zand betreffende de niet toela ting van tot lid van den raad benoemden De raad had besioten elf benoemden als raadslid toe te laten. Vier benoemden wer- den niet toegelaten, omdat hun geloofsbrief niet tijdig was ingezonden; van een der niet- toegelatenen ontbrak bovendien een tweetal bij den geloofsbrief behoorende stukken. De niet-toelating van A. Snaphaan, J. D. E. van den Heuvel, P. J. Robben Azn en M. J Snoeren, die de kennisgevmg) voorgeschre- ven in art. 14 der gemeentewet, niet hadden ingezonden, is gehandhaafd op grond, dat hun geloofsbrieven niet tijdig waren ingezonden. De toelating van de elf overige benoemden is vernietigd op grond, dat zij hun geloofs brieven niet tijdig hadden ingezonden. Gebleken was n.l., dat aan geen der be noemden, ook niet aan de elf door den raad toegelatenen, door den voorzitter van het Centraal Stembureau bericht gegeven was van de ontvangst der mededeeling, bedoeld in art. 15 ,2e lid der gemeentewet. De burge meester verklaarde, dat 't bedoeld ontvangst- bericht direct door bem was geteekend est af- geigeven, doch dat door een onverklaa-Praanc omstandigheid deze berichten voor alle gska- zenen waren gevoegd bij de stukken. weike voor elken gekozene in een afzonderlijke muip worden opgeborgen. Bedoeld stuk hebb-in de Gedeputeerde Staten niet als een bericht aaa den benoemde" aanvaard, nu het niet aan to benoemde verzonden was of hem ter hand gesteld. DE REORGANISATIE VAN HET WERKFONDS. Zooals men zich zal herinneren heeft moun ter Colijn Vrrjdag 19 Juli in de Tweede Kamer eenige mededeelingen gedaan over de reoiga- nisatie van het werkfonds. De Limb. Koerier weet thans bierover een en ander te melden, waaraan het volgende ontleend wordt: Het tegewoordige bestuur van het wcrit- fonds zal voortaan heeten: college van advies. Het wordt in twee afdeelingen gesplitst, een voor openbare werken en een voor industrie- financiering. Alleen de zeer ♦belangrrjke pro- jecten worden voor advies aan de commissie gezonden. De looncommissie wordt, zoo noo- dig. ingeschakeld. Een secretaris zal de ingekomen aan vragen over de beide takken van het werkfonds vec- deelen. Deze secretaris is tevens de verhin- dingsschakel tusschende besturen; hij wcwnt de vergaderinge bij, kan zich geheel aan desce taak wijden en van hem wordt dan ook vear- wacht, dat hij veel zal bijdragen tot bespoe- diging en af doening van zaken. Wat speciaal de industrie-financienng be treft ligt het in de bedoeling het bestaartde bureau op de afdeeling Nijverheid aan het departement van oeconomische zak'en straks het departement voor handel en nijverlieid uit te breiden met enkele menschen, die de oeconomische, commercieele, technische en financieele zijde van de ingekomen aanvragen en projeoten kunnen overzien. Dit bureau krijgt ook een taak van toezicht bij de in- dustrieen, waaraan gelden zijn verstrekt. Het bureau zal bovendien in nauw contact staan met de afdeeling handelspolitiek van het de partement. De stichting voor industrie-financiering zai de bedrijven niet aan zoogenaamd kort geW kunnen helpen. Voor saneering, verbetering- van het technische apparaat, uitbreiding van bestaande of opriehting van nieuwe m- dustrieen kan de stichting, wanneer aan het bepaalde eischen ds voldaan wel zoogenaaind. lang geld verstrekken. Verder ligt het oofc hr de lijn dezer stichting aanvragen am. sub- sidieering, exportpremies en andere credie- ten, financiering van exportorders, ovorbrug- ging van prijsverschillen, tijdelijke voorschot- ten enz. te onderzoeken. De aanvragen voor crediet en kapitaalver- schaffing zullen aan bepaalde normen worden getoetst. Bijvoorbeeld: 1. de werken moeten de oeconomische en technologische weerkrajfaJ van het land verhoogen; 2. er moet sprakc aijc van behoud of uitbreiding van werkgelegen- heid, derhalve geen werkrverplaatsing; 3. ren- itabiliteit moet zijn verzekerd; 4. loon-mten- sieve bedrijven hebben de voorkeur. Deze centrale rijksstichting voor industrie- financiering zal contact zoeken met bestaande provinciate industriebanken. Ook zal aan het departement van oeco»o-- mische zaken een oeconomisch technologiscbe exploratiedienst in het leven worden geroepen, welke dienst voeling zal moeten houden met de provinciale instituten en andere insteiUn- gen van dien aard. Het blad besluit: Men ziet, dat de nieuwe minister in een: paar maanden de zaak flink heeft voorbererd. Wanneer het kabinet als geheel achter deze plannen staat en de oplossing van het vnrag- doen ze dergelijke dingen. Ik ga u nu voor- stellen aan een zeer fatsoenlijke bende ama teurs, die merkwaardig mooi werk hebben ge daan voor mijn afdeeling, werk dat niemand anders zou hebben kunnen doen. Al hebben ze nogal een melodramatische dnkleeding en maskeering gekozen... 1>chwaarom ook niet? Zij hebben werkelijk gevaar willen trotseeren gevaar van het ergste soort... en zij hebben het gedaan om hun land te dienen. En nu lady Eileen ga ik u voorstellen. Op de aller- eerste plaats is er mijnheer Mosgorovsky, die u al kent. Zooals u wel weet, exploiteert hij de club en nog een massa andere dingen. Hij is onze verdienstelijke geheime Anti-bolche- wist-agent in Engeland. No. 5 is graaf An dreas van het Hongaarsch gezantschap, een zeer intieme en toegewijde vriend van wijlen den heer Wjade. No. 4 is mijnheer Haynard Phelps, een Amerikaansch journalist, die zeer veel voor Engeland voel't en wiens geschikt- heid voor het opsporen van „nieuws" merk waardig is. No. 3..." Hij zweeg glimlachend en Bundle staarde verstomd in het grinnikende schaapachtige ge- zicht van Bill. „No. 2" vervolgde Battle op emstigen toon, ,,kan slechts een leege plaats toonen. Het is de plaats, die behoorde aan mijnheer Ronald Devereux, een zeer moedige jonge man en zoo iemand voor zijn land stierf, dan deed hij dat. Zijn plaats werd ingenomen niet zonder ern- stigen twijfel van mijn kant, door een dame... een dame, die blijk heeft gegeven van hare ge- schiktheid om die plaats in te nemen en die ons heel veel geholpen heeft." Het laatste verwijderde No. 1 haar masker en Bundle keek zonder varrassing in het mooie donkere gezicht van gravin Radzky. ,,Ik had wel kunnen weten", zei Bundle ge- belgd, „dat u te volmaakt leek op de schoone buitenlandsch-e avonturierster, om werkelijk iets dergelijiks te zijn". „Maar het werkelijk grappige weet je niet", zei Bill. ..Bundle dit is Babe St. Maur... her- inner je dat ik het over haar had en welk een prima actrice ze was, en dat heeft ze zoo on- geveer wel bewezen." ,,Dat is zoo", zei mejuffrouw St. Maur, met een zuiver transatlantischen neusklank, „maar zoo erg moeilijk was het niet voor me, omdat Papa en Mama uit dat gedeelte van Europa komen... dus leerde ik het taaltje gemakke- lijk Oh maar ik verried me een keer bijna op 'de Abbey, toen ik het over tuinen had'. Ze zweeg en zei toen kortaf ,,Het was... het was niet altijd een pretje. U moet weten dat ik zoo half en half verloofd was met Ronny en toen hij... nu, toen moest ik iets doen om de ellendeling die hem ver- moordde op het spoor te komen, dat is alles." „Ik ben heelemaal in de war", zei Bundle. „Ndets lijkt me werkelijkheid." „iHet is heel eenvoudig, lady Eileen", zei hoofdinspecteur Battle. „Het begon hiermee, dat eenige van de jongelui wat opwinding wil- den hebben. Mijnheer Wtade meldde zich het eerst aan. Hij stelde voor een bende te vor- men van wat men amateur-werkers zou kun nen iloemen om het werk voor den geheimen dienst te doen. Ik waarschuwde hem, dat het ■gevaarlijk zou kunnen zijn... maar hij was niet iemandi die dat mee liet tellen. Ik legde hem uit dat iedereen die lid zou willen worden, dat zou moeten weten. Maar, lieve hemel, daar was niets wat de vrienden van mijnheer Wade tegen zou houden. En zoo begon het. „Maar wat was het doel van alles?" vroeg Bundle. ,,We moesten een zeker iemand hebben... dat werd hoogst noodzakelijk. 'Het was geen gewone oplichter. Hij werkte in de w^feld van mijnheer Wade, een soort Raffles, maar veel gevaarlijker, dan welke Raffles ook ooit geweest is of zijn zal. Hij had het op groote zaken, internationale zaken gemunt. Twee- maal waren er reeds waardevolle geheime uit- vindingen gestolen, en klajarblijkelijk gestolen door iemand die het uit de eerste hand wist. De vaklui probeerden het... en faalden. Toen probeerden het de amateurs en... die slaag- den." „Slaagden?" Ja maar ze kwamen er met ongedeerd at. De' man was gevaarlijk, twee levens vielen hem als offer, en hij bleef vrij. Maar d-e Zeven Wijzerplaten versaagden niet. En zooals ik zei, ze slaagden. Dan-k zij mijnheer Eversleigh werd de man ten laatste op heeterdaad be- trapt." „Wie was het?" vroeg Bundle. ,,Ken ik hem?" „U kent hem heel goed, lady Eileen. Zrjn naam is Jimmy Thesiger en hij werd heden- middag gearresteerd." DRIE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Battle legt de zaak uit. Hoofdinspecteur Battle begon de zaak uit te leggen. Hij sprak prettig en gezellig. „Ik zelf verdacht hem heel lan-gen tijd ook niet. Maar ik kreeg voor het eerst een aan- wijzing toen ik hoorde wat mijnheer Deve- reux's laatste woorden geweest waren. Natuurlijk dacht u dat ze beteekenden dat mijnheer Devereux mijnheer Thesiger mede wilde deelen dat d# Zeven Wijzerplaten hem gedood hadden. Maar natuurlijk wist ik, dat dat niet kon. Mijnheer Devereux wilde, dat men de Zeven Wijzerplaten iets vertellen zou en wat hij hen wilde vertellen was iets over mijnheer Jimmy Thesiger. Het scheen ongelooflijk, omdat mijnheer Devereux en mijnheer Thesiger dikke vrienden waren. Maar ik herinnerde me nog iets an ders... dat deze diefstallen moesten bedreven zijn door iemand, die absoluut ingewijd was. Niemand die als hij zelf niet op het ministerie van Buitenlandsohe Zaken was, was in de ge- legenheid, al hetgeen daar bepraat werd te hooren. En ik kon erg moeilijk aan de weet komen, waar mijnheer Thesiger zijn geld van- daan haalde. Het inkomen dat zijn vader hem naliet was klein en toch kon hij zeer duur leven, waar kwam het geld vandaan Ik weet dat mijnheer Wade heel opgewon- den was geweest over iets, dat hij ontdekt had. Hij was er zeker van dat hij op het goede spoor was. Hij vertrouwde niemand toe, wat voor een spoor het was, maar hij ze tegen mijnheer Devereux, dat hij op het punt stond zich zekerheid te verschaffen. Dat was juist voor ze beiden voor die week-end naar Chimneys gingen. Zooals u weet stierf mijn heer W-ade daar... schijnbaar door een te groote dosis van een slaapmiddel. Dat leek duidelijk genoeg, maar mijnheer Devereux nam die verklaring geen oogenblik aan. Hi? was overtuigd, dat mijnheer Wiade handig ait den weg was geruimd en dat iemand in inns werkelijk de misdadiger zijn moest, waarop wij het alien gemunt hadden. Hij had bijna mijnheer Thesiger zijn vertrouwen gesctwjn- keit, want hij verdacht hem toen zeker met. Maar er was iets wat hem terughield. Toen deed hij iets eigenaardigs. Hij rang- schikte zeven wekkers op den schoorsteen en wierp den achtsten weg. Dat was als een symbool bedoeld, dat de Zeven Wijzerplaten den dood van hun leden zouden wrekensa hij lette gespannen op om te zien of iemansi zich zoo verraden of teekenen van ver warring zou toonen." „En vergiftigde Jimmy Thesiger Gerrr Wade?" „Ja, hij deed het goedje in een whiskey- soda, die mijnheer Wade beneden gebruikte alvorens naar bed te gaan. Daarom voeMe hij zich al slaperig toen hij dien brief aan mejuffrouw Wade schreef." ,JJan had de lakei Bauer er niets mee uit te staan?" vroeg Bundle. „Bauer was een van onze mannetjes, lady Eileen. Onze oplichter zou het heel waar- schijnlijk op Herr Eberhard's uitvinding ge munt hebben, en Bauer werd in huis gebracht om voor ons de gebeu-rtenissen te bespieden Maar hij kon niet veel doen. Zooals ik zeL diende mijnheer Thesiger de fatale dosis ge~ makkelijk genoeg toe. Later, toen iedereen sliep, werd een flesch, 'n glas en 'n leeg eftlo- raalf'leschje geplaatst bij mijnheer Wadei bed door mijnheer Thesiger. Mijnheer Wade was toen bewusteloos en zijn vingers werden op het glas en de flesch gedrukt, opda* men de afdrukken ervan zou kunnen vinden als er een ondenzoek werd ingesteld. Ik weet niet welke uitwerking de Zeven Wekkers op mijn heer Thesiger hadden, hij liet in ieder geval niets uit tegen mijnheer Devereux. Toch denk ik dat hij nu en dan een paar vervelende oogenblikken meemaakte als hij er aan dacht En ik denk dat hij mijnheer Devereux daarna heel goed in het oog h-ield. i (Wordt vervolgd.I A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1