Piuimvee-Rubriek Burgerlijken Stand LOOP DER BEVOLKING. mum van 3150, in verband met de beschik- baarstelling van gelden voor den bijbouw van een leslokaal aan de Vereeniging voor Chris- telijk Volksonderwijs te Zaamslag, voorzien van bet bewijs der goedkeuring door Gedepu- teerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Onderzoek geloofsbrieven nieuw ge- kozen raadsleden. Ingekomen zijn de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden de heeren: A. de Feijter, H. de Feijter Wzn., M. Florussen, A. Haak, K. Hamelink, C. de Jonge, A. de Koeijer, D. G. Koopman, C. Maas, A. J. de Visser en F. C. Wisse. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze stukken in handen te stellen van een door den Voorzitter te benoemen commissie. De VOORZITTER noodigt de heeren D. Dees, Wisse en Buijze uit, zich als commissie met den gemeente-secretaris te willen belas- ten met het onderzoek van de ingekomen ge loofsbrieven en daaromtrent den raad van advies te willen dienen. Hij schorst, tijdens dat onderzoek, de ver- gadering. Na her-opening der vergadering deelt de beer D. DEES namens de commissie mede, dat alle stukken in orde zijn bevonden, uitgezon- derd die van den heer Koopman, die niet vol- ledig 'binnen den wettelijken termijn zijn in- gediend. Op grond hiervan adviseert de commissie te besluiten tot toelating der heeren A. de Feijter, H. de Feijter Wzn., M. Florussen, A. Haak, K. Hamelink, C. de Jonge, A. de Koeijer, C. Maas, A. J. de Visser en F. Wisse, en om niet toe te laten den heer D. G. Koop man. De stukken hadden moeten binnen zijn op 18 Juli 1935, terwijl het eene stuk blijkens de datum van ontvangst is binnemgekomen op 19 Juli 1935. De VOORZITTER deelt naar aamleiding hiervan mede, dat dit betreft het geboorte- extract van den betrokkene. Hij ontmoette in den avond van 18 Juni 1.1. op den Veerweg den heer Koopman, die bedoeld stuk bij zich had en hem verzocht, dat van hem te willen aannemen. Spreker heeft dat evenwel niet gedaan en den heer Koopman aangeraden, dat op het gemeentehuis te bezorgen. Het is den anderen morgen in de bus van het gemeente huis aangetroffen. Of de heer Koopman nog aandien wenk gevolg heeft gegeven en het stuk op denzelfden dag daar bezorgd heeft. kan hij natuurlijk niet zeggen, al vermoed hij, dat dit wel het geval is geweest. De heer D. DEES geeft te kennen, dat de commissie meent, dat het niet in overeen- stemming is met de wet; hier is alleen ge- oanstateerd, dat het stuk er was op 19 Juli, dat was dus een dag te laat. Of het er vodr het aanbreken van den 19den geweest is, valt niet uit te maken. De VOORZITTER: Neen, er zijn geen ge- tuigen van geweest. De heer HAAK wil hier ook een kleinigheid van zeggen. Het betreft toch alleen een uit- treksel uit het geboorteregister, dat dan te laat zou gekomen zijn, terwijl de andere stuk ken er tijdig waren. Het kan toch nog den lSden in de bus gestoken zijn, al is het's mor- gens pas aangetroffen, maar officieel te con- stateeren is dat niet. Maar is het wettelijk een bezwaar, dat eCn stuk niet tijdig hier was? Is de zaak nu niet in regel? De VOORZITTER stelt zich op het stand- punt, dat, wanneer iemand zorgt, dat zijn stukken op den laatsten dag en dan geldt daarvoor den geheelen dag op het ge meentehuis zijn, hij in regel is. Hij voegt er voorts bij, dat hij zelf den heer Koopman aan den avond van den bepaalden dag, heeft ver zocht het stuk hier te deponeeren. De heer HAAK acht het jammer, dat de Voorzitter het stuk van den heer Koopman niet heeft aangenomen, want dan was alles in regel geweest. De VOORZITTER wil dat niet betwisten, doch verklaart, dat hij die aanneming niet heeft geweigerd, om den heer Koopman on- aangenaam te zijn. In den gewonen doen, zou hij er volstrekt geen bezwaar tegen maken om een stuk aan te nemen, maar in dit ge val deed hij zulks niet, omdat, wanneer hij dan sens v-erzuimd had dat stuk over te leg- gen, door vergeten als anderszins, de verant- woording op hem zou hebben gerust. Dat wilde hij misgaan. De heer HAAK is het met dit laatste niet eens; al zou de voorzitter het stuk eens twee dagen vergeten hebben, dan zou dat toch geen bezwaar zijn geweest, want wanneer de voor zitter had verklaard, dat het stuk tijdig bij hem was ingediend, zou niemand daaraan ge- twijfeld hebben. Hij maakt er niemand een verwijt van, d&arom zegt hij het niet, maar dan was het toch in regel geweest. De heer HAMELINK. Kan dat extract niet als een brjlage beschouwd worden? De VOORZITTER: Het is een onderdeel van den geloofsbrief. De heer HAMELINK: Maar het gebeurt toch meer, dat er tijdens de raadszitting, na- dat de agenda is verschenen toch ons ook nog wel eens iets wordt toegeschoven dat later ingekomen is? De VOORZITTER: Dat is een geheel ander geval; dan is er geen fatalen datum aan ver- bonden; ik beschouw, zooals ik zeide, als laatste dag ook den geheelen dag van dien datum, maar niet meer den volgenden dag. En wanneer het stuk is ingeleverd is niet uit te maken, al houd ik het er persoonlijk voor, dat het nog wel op denzelfden avond zal be zorgd zijn. Ik zal nu eerst in stemming brengen het voorstel der commissie tot toelating van de 10 genoemde leden. Dat voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. Thans brengt de VOORZITTER in stem ming het voorstel der commissie om den heer Koopman niet toe te laten. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen; de heer Koopman onthoudt zich van stemmen. Voor stemmen de heeren Bakker, Wisse, Buijze, A. Dees, Haak, Maas en D. Decs tegen stemmen de heeren De Feijter, Hame link en de Voorzitter. 6. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1934. Burgemeester en Wethouders leggen aan den raad over de gmeente-rekening dienst 1934 sluitende in ontvang en uitgaaf gewonen dienst op f 106.966,65 en 104.204,45 met een batig saldo van 2762,20 en den kapitaal- dienst in ontvang en uitgaaf op 89.700,67 en f 85.272,53% met een batig slot van 4428,13%;" de rekening van het gem eentelijk electrisch bedrijf, dienst- 1934 sluiten de afdeeling I in ontvang en uitgaaf op 20500,52 en afdeeling 11 in ontvang en uitgaaf op 81.491,03y2. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze bescheiden te stellen in handen van de commissie van onderzoek ten einde te dienen van bericht. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot toekenning van eene tegemoet- keming uit de geineentekas ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920. Naar aanleiding van een ingekomen adres van P. Dees Wzn, stellen Burgemeester en WJethouders voor, te besluiten als volgt: iDe raad der gemeente Zaamslag; Gezien een op 29 Juni j.l. ingekomen adres van P. Dees Wzn wonende te Zaamslag, C 139, om steun uit de gemeentekas ter tegemoet- koming, ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920,, in de kosten, verbonden aan het bezoeken van de school voor Christelijk Volksonderwijs in de Polderstraat te Zaamslag door het bij adressant inwonende kind Jan Frangois Dees, geboren 8 Juli 1928; Overwegende dat de woning van genoemd kind meer dan vijf kilometer is verwijderd van een voor hem toegankelijke school, waar het voor hem gewenschte onderwijs wordt ge geven besluit: 1. aan P. Dees Wzn voornoemd te reke- nen vanaf 8 Juli 1935, ter tegemoetkoming in de bovenbedoelde kosten eene tegemoetkoming uit de gemeentekas toe te kennen van 25, per jaar; 2. te bepalen dat dit bedrag zal worden uitgekeerd, zoolang het bovenomschreven ge val aanwezig is, met dien verstande evenwel dat in daartoe leidende gevallen het bedrag nader zal worden vastgesteld en dat de tege moetkoming niet langer zal worden uitbetaald dan tot het tijdstip, waarop de leerverplichting voor het kind eindigt. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijfciging der verordening, rege- lende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Bij artikel 1, 3e, der wet van 14 Maart 1935 Staatsblad no. 129, is wijziging gebracht in het tweede lid van artikel 23 der Drankwet. De woorden ,,omvang van" zijn vervangen door de woorden ,,omzet van sterken drank in". Deze wijziging heeft tot gevolg, dat voor- taan voor de berekening van het vergunnings recht moet worden aangenomen de jaarlijks te schatten huurwaarde, die de localiteit, in ver band met den omzet van sterken drank in het bedrijf, waarvoor de vergunning strekt, kan geacht worden te bezitten. iln de verordening dezer gemeente, rege- lende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein is een redactie gebezigd aansluitende aan de bewoordingen van artikel 23 der Drankwet, zoodat deze in. overeenstemming moet worden gebracht met de gewijzigde wettelijke redac tie. Burgemeester en Wethouders stellen mits- dien voor te nemen het navolgende besluit: (De raad der gemeente Zaamslag; Gelet op de wet van 14 Maart 1935, Staats blad no. 129, waarbij o.a. wijziging is gebracht in het tweede lid van artikel 23 der Drankwet; Besluit Sub 1 van artikel 1 van zijn besluit van 4 Juli 1932, No. 11, goedgekeurd bij (Konink- lijk besluit van 1 Augustus 1932, No. 25, te lezen als volgt: Het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein krachtens een vol- ledige vergunning, een tapvergunning of een slijtvergunning, bedraagt jaarlijks twaalf gulden vijftig cent voor elke vijftig gulden huurwaarde of gedeelte daarvan, welke de localiteit in verband met den omzet van ster ken drank in het bedrijf, waarvoor de vergun ning strekt, kan geacht worden te bezitten, met dien, .verstande, dat het recht niet lager dan veertig gulden zij. Be heer 'HAAK vraagt, of door deze nieuwe regeling niet verschillende menschen zullen getroffen worden; er zijn er b.v. ook die ster ken drank in het klein verkoopen. Als dan de huurwaarde van hun perceel werd geschat op 300 zou het voor hen f 75 wezen, wat nogal veel is. Geeft deze nieuwe regeling aanlei ding tot verhooging of niet? De VOORZITTER: De kwestie is, dat er niet veel veranderd, voor wat de betaling be treft. iDe heer HAAK heeft er, als het hoege- naamd niet verhoogd, geen bezwaar tegen, maar wijst er op, dat we tegenwoordig in een moeilijken tijd leven, alle zaken verkeeren on- der druk. De VOORZITTER: Het betreft alles wette lijke voorschriften, waarvan wij niet kunnen afwijken. |De heer HAMELINK acht het in het belang van de betrokkenen, dat de redactie van het tweede lid van art. 23 der Drankwet ,,omvang van" is gewijzigd in „omzet van sterken drank". Het is billijker, dat de omzet van sterken drank als basis van de schatting geldt, dan de grootte van het lokaal. De voorgestelde wijziging wordt met alge meene stemmen aangenomen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging en opnieuw vaststel- ling der begrooting dienst 1935. Gedeputeerde Staten schrijven dat het on derzoek van de begrooting heeft aanleiding gegeven tot de volgende opmerkingen en ver- zoeken de noodige wijzigingen te bevorderen. Ad volgn. 5a. Geraamd kan worden op dezen post X 13.127,73 9845,80; vermoede- lijke vermindering wegens oorspronkelijk te hoog geraamde inkomsten van het gemeente- fonds 8 van 9845,80 is f 787,66 waarvan komt ten laste van de gemeente Vio of f 78,77, blijft alzoo 9767,03; geraamd werd f 9521,01. De post kan dus verhoogd worden met 246,02. Burgemeester en Wethouders stellen voor dienovereenkomstig te besluiten. Volgn. 69. De raming wegens bijdrage in kosten van den keuringsdienst ingevolge de warenwet kan worden verlaagd met 170. Burgemeester en Wethouders stellen voor eveneens daartoe te besluiten. Volga's 77 en 88 enz. Blijkens het hier na volgend overzicht leveren de havengelden een meer dan matige winst op. Dit is in strijd met het bepaalde bij art. 287 der gemeentewet. In overweging wordt ge geven 750 bij te dragen aan den kapitaal- dienst voor de vorming van een reserve ter bekostiging van groote onderhoudswerken aan de haven. Overzicht 1935. lOntvangstenvolgn. 78, havengelden 2200. 'Uitgavenvolgn. 88 jaarwedde 300; volgn. 88 onderhoud 650; volgn. 92 pensioensbijdra- gen 29,59; volgn. 193 inning van havengelden f 211; totaal 1190,59. Burgemeester en Wethouders stellen voor onder hoofdstuk VI onder volgn. 98a een post op te nemen luidende: bijdrage aan hoofdstuk VI van den kapitaaldienst 750. Volgn. 118. De posten van het aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermidde- len en schoolbehoeften zijn geraamd op f 3,65 per leerling. Aangedrongen wordt op bezui- niging op dezen post. Uitgegeven dient niet meer te worden dan een bedrag van f 2 per leerling en per jaar. Hierdoor kan een be- sparing worden verkregen van 300 82 X 2 136. Burgemeester en Wlethouders dc den mede, dat ten deze door hen de meest mogelijke zui- ni'gheid is betracht en dat de aankoop van leermiddelen en schoolboeken blijkens gehou- den besteding heeft gekost 271,95. Deze post kan dus niet worden verminderd. Volgn. 163. De raming wegens kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen kan worden verlaagd met f 4610 f X f 625 235. Burgemeester en Wethouders stellen voor dienovereenkomstig te besluiten. Volgn. 207. Met een raming pro memorie kan worden volstaan. Waar deze post is geraamd op 500 stellen Burgemeester en Wethouders voor deze post te verminderen met f 500 en uit te trekken voor memorie. Volgn. 224 en 225. Een correspondeerende uitgaafpost komt onder hoofdstuk 13 1 niet voor. Nu de leeningen van het bedrijf reeds alle uit de opbrengst van het aan de N.V. P.Z.E.M. overgedane bedrijf zijn afgelost is de raming onder volgn. 225 bij het wijzigingsbesluit van 12 Maart 1935 terecht van de begrooting af- gevoerd. Echter is verzuimd tegelijkertijd de raming onder volgn. 224 af te voeren. Burgemeester en Wethouders stellen voor mitsdien de raming vermeld onder volgn. 224 af te voeren. Tengevolge hiervan zal de begrooting voor den gewonen dienst dus gewijzigd worden als volgt onder de inkomsten te vermeerderen de post volgn. 5 met f 246,02; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: volgn. 98a 750; volgn. 221 401,02; totaal 1151,02; onder de uitgaven te verminderen de vol gende posten: volgn. 69 170; volgn. 163 235; volgn. 207 500; totaal /905; blijft een totale vermeerdering der uit gaven van 246,02. Voorts stellen wij U in verband met voren- staande voor de wijzigingen vastgesteld in Uwe vergadering van 12 Maart 1.1. te lezen als volgt: Onder de inkomsten te vermeerderen de post achterstallige inkomsten van vorige dienstjaren f 275,39; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten bijdrage aan hoofdstuk Vin 7 van den kapitaaldienst 171,87; ontwikke- ling en ontspanning van werkloozen /150; totaal 321,87; onder de inkomsten te verminderen de post onvoorziene uitgaven f 46,48; blijft een totale vermeerdering der inkom sten van f 275,39. De wijziging voor zoover dit den kapitaal dienst betreft te lezen als volgt: onder de inkomsten te vermeerderen de vplgende posten verm, batig slot dienst 1934 f 4428,13; bijdrage van hoofdstuk VII van den kapitaaldienst 900; opbrengst van den verkoop van gemeente-eigendoinmen 2500 bijdrage van hoofdstuk VII van den kapitaal dienst 400; bijdrage van hoofdstuk XIU 1 van den kapitaaldienst 4428,13; bijdrage van hoofdstuk VIII 7 van den gewonen dienst 171,87; batig slot overgebracht van hoofdstuk I 4428,13; totaal 12.828,13; onder de inkomsten te verminderen de post bijdrage van hoofdstuk XIII 1 van den gewonen dienst 446,92; blijft .een totale vermeerdering der inkom sten van 12.381,21; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten buiter.gewone aflossing van geldleemngen ten laste van hoofdstuk VI komende /900; idem ten laste van hoofdstuk VII komende fl 200; bijdrage aan hoofdstuk VI van den kapitaaldienst f 900; bijdrage aan hoofdstuk VIII 7 van den kapitaaldienst 400; buitengewone aflossing van geldleenin- gen ten laste van hoofdstuk VHI 7 komende 5000bijdrage aan hoofdstuk VIII 7 van den kapitaaldienst f 4428,13; totaal f 12.828,13; order de uitgaven te verminderen de post buitengewone aflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk XHI 1 komende S 446,92; blijft een totale vermeerdering der uitga ven van 12.381,21. De heer KOOPMAN bespreekt het meege- deelde omtrent den post leermiddelen; hij meent, dat andere gemeenten veel meer uit- geven dan hier het geval is en geeft Burge meester en Wethouders daarom in overweging tegenover Gedeputeerde Staten voet bij stuk be houden. 3,65 per leerling is niets te veel. De heer HAMELINK vraagt, of het voor 2 per leerling wel kan. De VOORZITTER merkt op, dat die 2 per leerling wordt bedoeld te besteden voor de ge- wone leermiddelen, voor lees- en schrijfbe- hoeften. De heer HAMELINK verwondert zich over de opmerking van Gedeputeerde Staten en dacht dat f 3,65 per leerling al goedkoop was. Doet men dat in andere gemeenten ook voor f 2, dan zal het hier ook wel kunnen, maar als dit bedrag sleohts voor deze gemeente zou aangegeven worden, zou hij er bezwaar tegen moeten maken. De heer DE FEIJTER deelt mede, dat voor het loopende jaar met dat bedrag niet kan volstaan worden, de leermiddelen zijn tot een hooger bedrag reeds aangekocht. De heer HAAK merkt op, dat het misschien mogelijk is, doordat wegens de opheffing der school te Othene leermiddelen beschikbaar gekomen zijn. De heer DE FELJTER vervolgt, dat er nu 3,65 noodig wordt geacht, doch dat Gedepu teerde Staten terug willen naar 2; misschien dat dit voor het jaar 1936 zou kunnen. De heer HAMELINK kan begrijpen, dat ze aandringen op bezuiniging, maar meent, dat hieraan toch z66 maar moet worden toege- geven. De heer HAAK is van oordeel, dat de ge meente daaraan vast zit. Naar aanleiding van hetgeen de heer Koopman zeide, kan hij niet aannemen, dat Gedeputeerde Staten voor iedere gemeente een afzonderlijke regeling zullen vaststellen. Hij veronderstelt, dat ze door kennisneming van de rekeningen van verschillende gemeenten tot de conclusie ge komen zijn, dat het voor het aangegeven be drag kan. Hij neemt niet aan, dat dit een aan- schrijving is speciaal alleen voor Zaamslag, waar toch al zoo weinig wordt uitgegeven. Indien het geen algemeene aanschrijving be- trof, heeft het geen zin. Ze kunnen er niet 1 of 2 gemeenten uitpikken, om daar een zeer laag kostencijfer aan te geven. De VOORZITTER neemt ook niet aan, dat ze voor verschillende gemeenten verschillende cijfers zullen aangeven. Het betreft ook alleen de gewone leermiddelen. Bij verandering van methodes e.d. als nieuwe leermiddelen moeten worden aangesohaft, kan het natuurlijk niet. In elk geval de aanschaffing geschiedt in overleg met het hoofd der school. Het hoofd der school is thans tevreden over de leermid delen waarover hij voor de school beschikken kan. Daarover behoeft bij den raad geen be- zorgdheid te bestaan. Dat komt ook wel, door de leermiddelen, die van de opgegeven school te Othene beschikbaar zijn gekomen. Misschien dat er in 1936 met het aangegeven bedrag kan volstaan worden. Voor 1935 is alles echter al aangeschaft; dat geschiedt feitelijk reeds in het najaar van het vorig jaar, zooals het nu in December aanstaande voor 1936 zal ge- schieden. De heer 'HAAK acht het geschikt, dat Ge deputeerde Staten den weg der bezuiniging willen opgaan, en verwacht niet, dat ze zich daarvoor uitsluitend tot een enkele gemeente zullen wenden. Voor Zaamslag heeft het niet veel te beteekenen, aangezien het liier niet aan den hoogen kant staat. Kan het nog voor- deeliger, dan zou hij dit toejuichen, doch hij moet Burgemeester en Wethouders toch waar- scihuwen, dat ze er goed acht op geven en er voor waken, dat ten slotte de zuinigheid de wijsheid niet zou bedriegen. De VOORZITTER is er ook van overtuigd, dat de kosten der leermiddelen hier niet aan den hoogen kant zijn. Alles wordt aangeschaft in overleg met het hoofd der school, die op- geeft wat hij noodig heeft en hetgeen noodig is, moet aangeschaft worden. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. (Zie verder het Eerste Blad.) Vertrokken: Maria R. Schelfaut, van Schuddebeurs, naar Hulst. Willem de Feijter, van Walsoorden, naar Winkel. Jos. Hoefeijzers, van Walsoorden, naar Naarden. Albr. Alf. van Goethem, van Kloosterzande, naar Clinge. AXEL. Huweiijks-aangiften. 4 Juli. Leonardus Alphonsus Bracke (van Koewacht), oud 28 j., jm. en Irma Maria van Overmaire, oud 24 j., jd. 11 Juli. AndTies Overdulve, oud 24 j., jm. en Maatje Elisabeth Faas, oud 18 j.. jd. 12 Juli. Reinier Scheele, oud 25 j., jm. en Aaltje Adriana de Feijter, oud 20 j., jd. 25 Juli. Augustinus Hubertus Elissen (van Maastricht), oud 64 j., weduwn. en Maria Laurentia van den Ierssel, oud 54 j., wed. Jan Cornells Verhoef (van Zaamslag), oud 25 j., jm. en Debora Koster, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Juli. Pieter Dees (van Medemblik), oud 26 j., jm. en Su- zanna Adriana Johanna Dieleman, oud 24 j., jd. 11 Juli. Marinus Cornells Oostlander, (van Boxmeer), oud 42 j., jm. en Pietemella Magdalena Oomelissen, oud 25 j., jd. 17 Juli. Arthur Joseph Antheunis, oud 33 j., jm. en Adriana Pieterneila van Driel (van Ter Neu-i zen) ,oud 21 j., jd. 25 Juli. Leonardus Alphon sus Bracke (van Koewacht), oud 28 j., jm. en Irma Maria van Overmaire, oud 24 j., jd. Reinier Scheele, oud 25 j.» jm. en Aaltje Adriana de Feijter, oud 20 j., jd. Andries Overdulve, oud 24 j., jm. en Maatje Elisabeth Faas, oud 18 j., jd. Geboorten. 14 Juli. Gerrit Taeke, z. van Jan Hamelink en van Ymkje Hoekstra. 19 Juli. Janneke Cornelia, d. van Krijn Hame link en van Helena Elizabeth van Alten. 28 Juli. Janna Ebrina, d. van Willem Mattheus Dieleman en van Jacomina Dekker. Overlijden. 2 Juli. Neeltje Dieleman, oud 65 j., wed, van Pieter Haak. Jan Vlaander, oud 77 j., echtg. van Thona Ohristoffelina de Graaf. 24 Juli. Maria Daatje Wilhelmina Pieterse, oud 5 j., d. van Adam en van Geer- truida Tona Eekman. HONTENISSE. Huweiijks-aangiften. 18 Juli. Josephus Jo hannes d'Hont, oud 28 j., en Josephina Maria Kegels, oud 25 j. 24 Juli. Eduardus Josephus Verdurmen ,oud 27 j. en Maria Leonie van Waterschoot, oud 25 j. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Juli. Petrus Johannes Pieavet (van Hulst), oud 28 j. en Maria Rosalia Schelfaut, oud 21 j. Geboorten. 17 Juli. Riganda Maria, d. van Alphonsus Cornells de Waal en van Bertha Rosalia Verrassel. 19 Juli. Johannes, z. van Eduardus Johannes Pauwels en van Paulina Mathilda Vink. Petrus Johannes, z. van Leo nard Jacobus Julien Moorthamer en van Pau lina Maria Collet. 20 Juli. Jeanne Philomena, d. van Petrus Augustinus van Kerkhoven en van Rosalia Paulina de Potter. 24 Juli. Theo doras Eduardus Augustinus, z. van Joseph Antonius Maria Staal en van Maria Louisa de Badts. 27 Juli. Rend, z. van Desirb van den Bergen en van Bertha Cornelia der Weduiwe. 28 Juli. Petrus, z. van Johannes Franciscus van Trappen en van Maria Neve. 30 Juli. Maria Magdalena, d. van Josephus Judocus Pardon en van Angela Cornelia Cappendijk. SAS VAN GENT. 24 Juli. DesirC Marie van Damme (van Oostacker, Belgie), oud 67 j., en Cerelina de Bouver, oud 63 j. Geboorten. 28 Juli. Karlo Pedro, z. van Petrus Aloijsius Martens en van Anna Maria Francina de Block. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnC's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER ZUINIGER VOEREN EN VEBGIFTIGE PLANTEN. Vorige keer wees ik er op dat men in En- geland meer en meer gaat gevoelen voor een sterk verminderd gebraik van de droogmeel- methode en dat er ook al heel veel het graan, althans de helft van het dagrantsoen, geweekt wordt. In den zomer heeft dat het voordeel dat de dieren niet zoo dorstig zijn, doch er is nog een groot voordeel, n.l. de voederbesparing en deze werkt weer in twee richtingen. Het na- deel is dat het werk er door vergroot wordt, maar nu vele bedrijven sterk ingekrompen zijn zou het geen kwaad kunnen als de vrijge- komen tijd weer gebruikt werd tot voedselbe- sparing. Ten eerste zal iedere pluimveehouder en vooral die in de buurt van steden en dorpen opgemerkt hebben, hoe naast de kippen de musschen trouwe gasten van den voerbak zijn en behalve dat zij er uit eten de bak ook met hun rnest bevuilen en er stofbaden in nemen. Men moet niet gering denken over het gevaar van ziekteverspreiding op die mianier, vooral in dezen tijd der coccidiosis. Ik kom nu net terug van een bedrijf in de buurt van Parijs. Verleden jaar werd de eigenaar bedrogen met een partij kuikens waaronder coccidiosis bleek te heerschen. Ik liet op staanden voet alle kui kens opruimen, de grond kalken en omspitten en de verdere door mij beschreven maatregelen nemen. Ik hoopte daardoor het terrein, dat nieuw was, te kunnen redden, maar jawel misgerekend. Dit jaar brak de ziekte uit op 'n geheel versch terrein, ver van het hok van verleden jaar verwijderd. Hier zullen de mus schen wel de booswichten zijn. Dus de droog- meelmethode trekt gauw musschen die smet- stof kunnen verspreiden en verder veel voer opeten. Ik heb onlangs vlak onder den rook van Rotterdam eens in een paar dagen tijd niet minder dan 100 musschen van een pluim- veebedrijf ontvangen en het aantal musschen was daardoor nog niet eens zichtbaar vermin derd. In de magen dezer musschen vonden we gemiddeld een 6tal tarwekorrels, soms meer dan 10. Reken nu maar eens uit wat die mus schen aan voer kunnen opeten, dag in dag uit. Daarom is het ook zoo verkeerd de dieren zoo veel graan voor te werpen dat ze het een heele dag laten liggen. Dat lokt musschen en ratten en ander ontuig. Maar nu verder. Let eens op wat kippen doen als ze aan den droogmeelbak staan. Ze nemen een aantal happen, gooien er vaak, vooral bij de niet goed geconstraeerde bakken, een hoop meel uit en hollen dan naar den drinkbak. Daar wordit de droge massa weggespoeld en wel in twee richtingen, de eene naar de maag, de andere naar den drink bak (bij eenden is dat nog veel erger). Bekijk eens een drinkbak die 's morgens geheel schoongemaakt met versch water gevuld neer gezet is. 's Avonds ziet het er vaak uit als een spoelsel voor varkens met een dikke brij onder in den emmer. Dat is alles verknoeid voer, de voerhandelaars vinden deze methode misschien prachtig, maar voor de kippenhou- ders is zij niet zoo mooi. Hoeveel het verschil bedraagt zag ik bij een proef die in Engeland genomen werd op een bedrijf gedurende 1933 en 1934. In beide jaren werd vanaf de maand Juni het voerverbraik precies berekend en was vanaf Juni het aantal dieren gelijk. Het eenige verschil was dat er door ziekte van den eigenaar in 1934 minder sterk geselec- teerd werd, zoodat er op het einde van 1934 100 kippen meer over waren. In 1933 werd droog meel verstrekt, in 1934 rul aangemaakt meel. De cijfers geven aan het aantal zakken van 50 K.G„ 1933 1934 graan droog meel graan nat meel SAS VAN GENT. In de week van 25 tot en met 31 Juli 1935 zijn de volgende personen ingekomen: C. A. F. van Batenburg, zonder beroep, van 's Gravenhage. H. M., van Hecke, zonder beroep, van Hulst. Vertrokken: P. J. van Roosendaal, arbeider, naar Eede (Gelderland) C. M. Verbeelt, zonder beroep, naar Sel- zaete (Belgie). jfrONTENISSE. In de 2e helft der afgeloopen maand heb ben zich in deze gemeente gevestigd: Aug. Danckaert met gezin te Lamswaarde, van Graauw. Al. de Brouwer te Terhole, van Graauw. Al. de Schrijver te Lamswaarde, van Exaarde (B.). Maria Pieters te Walsoorden, van Ossenisse. Maria Joh. Chr. Michielsen te Lamswaarde, van Etten en Leur. Ant. A. Buysrogge te Lamswaarde, van Etten en Leur. Rosalia R. Verdurmen te Kloosterzande, van Etten en Leur. Henr. Cammaert te Groenendijk, van Arn- hem. Anna R. de Bruyn te Lamswaarde, van Bergen op Zoom. Rene Al. de Kock met gezin te Kuitaart, van Ter Neuzen. Juni Juli Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. 35 38 38 37 40 31 32 Totaal 251 40 45 47 46 36 29 33 276 30 40 40 40 40 40 26 264 40 19 28 31 31 31 31 211 Het graanvoer bleef dus in 1933 en 1934 vrijwel gelijk doch in het meelvoer was er een enorme vermindering van 65 zakken van 50 K.G. Afgezien dus van de hygienische voor- deelen zit er in de rul-meel-methode wel wat dat overweging waard is in deze moeilijke tijden. Nu een andere kwestie op voedingsgebied naar aanleiding van een vraag. Ik wees laatst op het nut van schaduw in den zomer en raadde aan door heggen, struiken of op een andere manier schaduw aan te bren gen. Nu schrijft een lezer mij of ligus- ter heggen vergiftig zijn, zooals wel eens wordt beweerd. Deze heggen blij- ven ook 's winters groen, wat een voordeel is als windbeschutting. In een pluimveeblad moet gestaan hebben dat ze gevaarlijk zijn, doch voederproeven die men er in Duitschland mee nam toonden aan dat deze plant geheel on- schadelijk is voor pluimvee. Hetzelfde geldt voor een graan-onkruidgras, dat ook voor gevaarlijk gehouden wordt, het z.g. dolik dat in Duitschland o.a. taumel- loloh, tuimelgras genoemd wordt, omdat men schen, die dit onkruid in hun brood eten, er van omtuimelen. Bij den mensch krijgt men vergiftigingsverschijnselen, o.a. duizeligheid, hoofdpijn> oorsuizen, donkere schaduwen voor de oogen, slikbezwaren, krampen, brakerig- heid, angst, sidderen, trekkingen in de lede- maten. Dit berast op een zenuwvergift, het temuline, dat onder invloed van bepaalde schimmels in de zaden wordt gevormd. Voor pluimvee zijn deze zaden echter niet vergif tig, wat uit proeven gebleken is. Kuikens van 4 weken oud verdroegen zonder eenig bezwaar 100 zaadkorrels, evenals hennen die aan den leg waren. Zelfs pikten kuikens uit een meng- sel van gelijke deelen dolikzaden en kanarie- zaad bij voorkeur eerst de dolikzaden er uit zonder er eenig bezwaar van te ondervinden. Over het algemeen berusten deze onjuiste opgaven op vergelijkingen met menschen of dieren, doch het eerste wat men den kippen- houder op het hart moet drukken is dat een kip een heel ander dier is dan een zoogdier en er aparte ziekten en vergiften op nahoudt. Neem b.v. een zwaar rattenvergif, een barium- preparaat. Een klein korreltje doodt een rat, een muis weet er weinig van en een kuiken kan men er een stukje van geven zeker ge- noeg om 10 ratten te dooden en het weet er niets van. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadrak verboden.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 8