Dam- en Schaakrubriek Gemengde Berichten SCHAKEN. DAMMEN. 'Mb. Mb. TWEE BERGBEKLIMMERS VERON GELUKT. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. <n6g steeds gave!) guldens in we^rde vermin- -derdie! Knoopt daar maar 'n touwke aan vast. En deuzen Onzin, dit teugen alle gezond versiaand indruisohende verschijnsel wordt genoemd: 'n economisch "vraagstufe. Daarop breken geleerden, ministers, zakenlni, bezit- ters, de beele motschappij, den nek. Op Onzin! Daarop duikelde, verlejen week 'nen Colijn, Daarop duikelde 'nen Aalberse. Daarop dui- keiden millioenen gouds, daarop duikelen wij allemaal. OpOnzin! Geld is gin ding meer, dat in deuze veul- veraanderde weareld nog voldoen kan. Maar alle geestkraebt, alle intellect, alien arbeid, wordt gespendeerd aan dat ,,ding", dat uit den tijd is geraakl Ondertussohen draait de weareld i ir! De menschheid leeff verder! De wetensebap snelt harder en harder! Uitvindingen, techniek, ze gaan op vleugels. Maar 't geldwezen strdmpelt mee op de .manier van eeuwen gelejen. „Ons gedachten", schreef ik veur veertien dagen: ,,gaan veuls te laankzaam bij den gaank aan de techniek". Da klopt mee deus oonclusie over 't geld wezen, waant aan geld zit den mensch z'n brein vastgegroeid! Alios gaat per snelverkeer, 't heele leven! Geld- en creddetwezen gaat nog alty per trekschuit. De weareldmachine is gaansch veraanderd. En die gaansch aandere machien zouwen wij vandaag willen voeien mee denzelfsten braandstof (ons geldwezen) as de afgeschafte machien van vijftig jaren gelejen, toen Kees- van-Mieie-dcn-'Slachter nog veur vijf-en->zeu- ventig centen per week, elken avond twee uren aan de Ulvenhoutsche verlichting werk- te. (Da's teugen vyf cent per uur, waant ok op Zon- en feestdagen moesten wij licht hebben Kirn dp gij 'n motors'chip laten varen op steenkoolvoeiing, amico Daar stoken we' toch olie in, of nie soms? Maar 't gemotoriseerde weareldschip, da willen we deur blijven stoken mee den ouwer- wetschen braandstof! Da's toch onzin, sterker: da's krankzinnig- heid! 't Schip, 't weareldschip is goed, beter dan ooit uitgerust! De bemanning is bijdehaand, knapper dan ze ooit gewiest is. De machinekamers zijn verbluffend inge- richt! Maar de middelen waarop de machines loopen mot- ten, deugen nie en daarom, daarom ligt de schuit stil, is ze ,,w66rdeloos". Daarom komt 't volk nie veur uit op de levenszee En is 't weareldschip oivergegeven aan de grillen van 't tij. Noemen wij de tijen „sleeht". Aanhoudend wisselen de stuurlui (de regeer- ders). Telkens komen nuuwe kapiteins op de brug. Maar 't zit 'm nie in de kapteins! Waant, om even van 't schip af te stappen, waant we weten allegaar heel goed: de wer- keloosheid (om een veurbeeld te noemen) is n i e de schuld van Jan, Piet of Coign. Ik nie, gij nie ,niemaand ter weareld hee de macht, om de werkeloosheid te verergeren of te verzachten. Daarveur is den enkeling te petieterig. 't Schip khn nie varen, noch onder kaptein Jansen, ndch onder kaptein Pietersen. Ok nie as kaptein Jansen zwart van haren is, of kap tein Pietersen rood van haren. 't Ontbrikt de schuit aan den goeien stook- olie. 't Ontbrikt de weareldmachine aan den sjuusten braandstof. 't Ontbrikt de weareld aan 'n sjuust ruilsysteem! Dat huis van mijnen kennis i s nie twee- derde in wderde verminderd! Da's 'n econo- mische leugen. Of den gulden moest vandaag drie keer zoo duur zijn as 10 jaren gelejen eh dan Han was zijn hypotheek te duur en dan dan wier 't 'n economische oplichterij. Neee, ginnen gulden, ginnen dollar, gin pond, ginnen franc is meer in staat 'n whhrde aan te geven. Totnogtoe hielden we ons bezig met eind- spelen van koning en pion tegen koning. Nu gaan we over tot het eindspel pion tegen pion. Het komt vaak voor, dat beide partijen met «en pion naar dame loopen en dat de eene partij het eerst de eindstreep bereikt. Deze wint dan ook gewoonlijk, maar er zijn aan dit geval eenige bijzonderheden. H abcdefgh Een pion op de zevende lyn, gesteund door den koning, kan remise houden tegen een koningin, als de vijandelijke koning niet te dichtby kan komen. Is de pion een b-, d-, e- of g-pion, dan kan de koning altijd naar den pion gebracht worden; bij een looper- of hoek- pion echter kan dit niet. In den stand van het diagram wint Wit als volgt. 1. Dg8—c4j Kc2di2 2. Dc4b3 Kd2cl 3. Db3c3tKolbl 4. !Kh8g7 Nu b2bl D onmogelijk is, komt de witte koning een stapje naderbij. 4. Kbla2 5. Dc3—a5f Ka2—bl 6. Kg7—f6 Kbl—c2 7. Da5a2 Kc2cl 8. Da2—c4t Kcld2 9. Dc4b3 Kd2cl 10. Db3c3t Kclbl 11. Kf6e5 Kbl—a2 12. Dc3a5t Ka2—bl 13. Ke5d4 Kblc2 14. Da5<a2 ?""J Kc2—cl 15. Da2c4f Toevallig kan in dezen toestand gebeuren Kd4c3, blD, Dd2 mat, maar wij volgen de gewone verwikkelingen. Ik hou mijnen grond, mijn machines, mijnen hofstee. Die zijn my allemaal volwhhrdig, ok al komt er 'nen scharreleer 'n veul te laag bod opdoen. Hij bleft er mee z'n handen af! En Trui peinst sjuust zoo. Da's nou 't End, da'k aan m'n Begin van veertien dagen ge lejen wou vastknoopen, amico. De dokters zeggen altij: „as wij de kwaal feennan, is ze al haalf genezen". En da's veul waar! Ik meen veur m'n eigen de ziekte van onze weareld nouw te kennen en dh geeft me we- rendig al veul geruststelling. Waant angst veur 'n kwaal is gewoonlijk 'n heviger lijien, dan de kwaal zelvers. Daten we de kwaal kennen! Kom Ik schei er af. 'k Gaai nog efkens 'n pijp rooken in 't bosch, m'n hoofd moet 's uitwaaien. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRA WEEK EEN OUDE OSSCHE MOORDZAAK. iDe Kon. Marechaussee te Oss heeft het on- derzoek heropend in een der oude Ossche moordzaken, welke tot dusver nog steeds on- opgehelderd zijn gebleven, n.l. de moordzaak- van Galen. Dit misdrijf, dat bijna zes jaar ge- leden heeft plaats gehad, is langzamerhand volkomen in het vergeetboek geraakt en wei- nigen zullen zich hiervan nog de bijzonder heden kunnen herinneren. Als resultaat van dit onderzoek worden thans voldoende termen aanwezig geacht om een vervolging in te stellen tegen zekeren J. v. B., een beruchten Osschen misdadiger, die op het oogenblik in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch vertoeft, verdacht van mede- plichtigheid aan den overval met berooving op den kassier van de boerenleenbank te Maren (N.-Br.) in het jaar 1930 en andere misdrijven. J .v. B. wordt er ernstig van verdacht, dat hij destijds zijn neef, G. v. Galen, door messte- ken van het leven heeft beroofd. Het drama heeft zich als volgt toegedragen: Op den avond van den 12en December 1929 was de 29-jarige fabrieksarbeider G. v. Galen uit Oss met eenige vrienden op stap geweest. Het vroolijke gezelschap had verschillende her- bergen bezocht en was ten slotte aangeland in caf<§ de Douw op den Heuvel te Oss. De jon- gelui verkeerden in een luidruchtige stemming en weldra cmtstond een woordenwisseling over een vrouw, dooh het kwam nog niet tot een vechtpartij. Op een gegeven oogenblik verldet van Galen de gelagkamer om zich even op de binnenplaats achter het cafe te verwijderen. Toen hij even later weer binnenstrompelde, zeeg hij doodsbleek op een stoel neer. Zijn kleeren waren op den rug geheel met bloed doordrenfet eh het bleek al spoedig, dat hij het slachtoffer was geworden van een moordaan- slag. Daar dergelijke steekpartijen te Oss geen zeldzaamheid waren, namen de overige cafd- bezoekers het geval niet al te tragisch op en men besloot den getroffene naar een dokter te brengen. Onder degenen, die hierbij him hulp verleenden, behooroe ook de neef van het slachtoffer, de thans verdachte J. v. B. Hevig bloedend begaf de gewonde, ondersteund door zijn kameraden, zich voetje voor voetje naar de woning van dr. Stoltz in de Peterstraat, op ongeveer honderd meter afstand van cafe de Douw. Daar het geval zich in de hoofdstraat van Oss had afgespeeld, was de politie spoedig van het gebeurde op de hoogte. Onmiddellijk bega- ven zich eenige politiemannen naar het be- wuste cafe, dat van Galen reeds had verlaten. Een bloedspoor wees den weg aan waarlangs de getroffene zich had begeven. Gedurende den moeizamen tocht naar den dokter trachtte de politie v. Galen nog een verhoor af te nenien. Het slachtoffer nam echter de be- kende houding der Ossenaren in dergelijke ge- vallen aan. Hij verklaarde van niets te weten en voegde er aan toe, dat het toch niets meer aan de zaak kon verhelpen, omdat hij direct zou sterven. Inderdaad zijn deze woorden be- waarheid. Nauwelijks was hij de woning van den geneesheer binnengetreden, of hij zakte in de gang ineen en gaf eenige oogenbJikken later den geest. De politie stond hier voor een uiterst moei- lijke taak. Degenen, die iets van het drama zouden kunnen weten, volgden het voorbeeld van het slachtoffer en hielden zich van den domme. Toen de politie v. B. ten huize van dr. Stoltz een verhoor wilde afnemen, verklaarde de ver dachte brutaal, dat hij thans onmogelijk kon antwoorden, omdat hij voor de zielerust van den overledene moest bidden. De sectie op het lijk van van Galen wees uit, dat een van de longen van het slachtoffer met een groot mes was doorboord, hetgeen den dood tengevolge moet hebben gehad. De verslagene moet in den rug zijn aangevallen. J. van B. is thans 38 jaar en een oude rot op het gebied der misdaad. Hij heeft een veel- beWogen leven achter den rug en is een be- kende figuur in de Bossche rechtszaal, waar hij verschillende keeren wegens inbraak en diefstal is veroordeeld. In tegenstelling met de andere Ossche misdadigers vertoefde hij niet uitsluitend te Oss. Hij was o.a. ook eeni- gen tijd op een fabriek in Engeland werkzaam. Daar mishandelde hij een mede-arbeider zoo- danig, dat hij ijlings de wijk moest nemen naar ons land om niet in handen van de Engelsche politie te vallen. (Toen in 1930 verschillende van zijn Ossche confraters in de gevangenis terechtkwamen, werd hem de grond in zijn geboorteplaats te warm onder de voeten en hij verplaatste het terrein van zijn werkzaamheden naar Eind hoven. Daar viel hij wegens een ernstige in braak in handen van de politie, met het ge- volg, dat hij voor drie jaar werd opgeborgen. Spoedig nadat hij in vrijheid was gesteld, volg- de zijn aanhouding wegens medeplichtigheid aan den overval met roof te Maren. De verdachte zal ter beschikking van de justitie te 's-Hertogenbosch worden gesteld. DE SANEERING TE OSS. Op verzoek van de Ossche gemeentepolitie heeft de recherche te Amsterdam Woensdag aldaar gearresteerd den 29-jarigen glazen- wasscher G. L., bijgenaamd de Pilo, afkom- stig uit Oss, doch den laatsten tijd verblijfhou- dende in de hoofdstad. De aangehoudene wordt verdacht van medeplichtigheid aan ver schillende inbraken, gepleegd in de jaren 1930 tot 1932 te Oss. Uit de verklarimgen van de reeds gearre- steerde inbrekers C. v. B. en C. U. uit Oss, is gebleken, dat L. met deze beiden en een zekeren van L. een bende had gevormd, die in die jaren Oss onveilig maakte. Ook van L. heeft een volledige bekentenis afgelegd. L. is gevankelijk naar Oss getransporteerd en zal in het politiebureau worden opgesloten. De politie heeft zooveel bewijzen van schuld tegen hem verzameld, dat ontkennen niet zal baten. Zijn beide helpers v. B. en v. L. zijn Woensdag op transport naar Den Bo.sch_ ge steld om ter beschikking van den officier'van justitie te worden gesteld. DUIKBOOT MET 55 MAN GEZONftEN. De duikboot B 3 is, naar eerst thans door het D.N.B. uit Moskou gemeld wordt, den 25 Juli bij een oefening in de Finsche golf met 55 man vergaan. De duikboot, die tot de Oostzee-vloot behoorde manoeuvreerde juist onder water, toen zij door een ander oorlogs- schip geramd werd en onmiddellijk zonk. Aan boord bevonden zich behalve 8 officieren 47 manschappen voomamelijk marineleerlingen. De boot was sinds 1917 in dienst. Zij zal ge- licht worden. DE FRANSCHE KUNSTZIJDE-INDUSTRIE. De scherpe concurrentiestrijd tusschen de Fransche kunstzijdeproducenten heeft de prijsdaling, die sinds Maart reeds valt waar te nemen, de laatste maanden nog geaccen- tueerd. Als gevolg hiervan is de binnenlandsche con- sumptie toegenomen en in tegenstelling tot de algemeene ontwikkeling in Frankrijk, heeft de kunstzijde-productie in de eerste helft van het jaar 1935 die van hetzelfde tijdvak van verleden jaar overtroffen. De export had daarentegen te lijden van de clearingmoeilijkheden en was geringer dan verleden jaar. De afzet naar Zuid-Amerika bleef bevredi- gend; de vraag blijft daar aanhouden, in af- 15. Kclbl Op Kd2 volgt nu Dc3t en Db2: 16. Kd4c3 Kblal Op Kcl volgt Dfl mat. 17. Dc4a4f Kalbl 18. Da4b3 en mat. De tactiek is dus: door schaakgeven de dame naar den pion manoeuvreeren, dan door aanval op den pion en koning dezen laatsten te dwingen, voor den pion te gaan staan. Op dit oogenblik zet men den eigen koning een veld ddchterbij. Dan gebeurt hetzelfde spel- letje weer tot de pion andermaal door zijn eigen koning geblokkeerd is. Op die manier nadert de koning van de sterkste partij het slagveld, totdat men met koning en koningin samen den pion aanvalt en hem aldus ver- overt, waama mat gemakkelijk volgt. We zetten nu de stelling van het diagram weer op, maar met den zwarten pion op a2 en den koning op b2. 1. Dg8b8t Kb2c2 2. Db8a7 Kc2b2 3. DaT—d4t Kb2—bl Op Kc2 volgt Dal en wint. 4. Dd4rb4f Kblc2 5. Db4a4f Kc2^bl 6. Da4b3t Kbl—al! Nu heeft Wit de beslissende positie afge- dwongen, maar hij kan niet zijn koning er bij halen, omdat Zwart pat is. De witte dame moet spelen, maar kan nooit het noodige tempo winnen. Met een c- of f-pion gebeurt iets dergelijks. Bijv. in den volgenden stand. 1. e f g h Dblf5 Df5g5f Dg5f6t Df6—g6t 2. Kh8g7 3. Kg7h8 4. Kh8g8 5. Kg8Ih8! Met Kg8f8 zou Ziwart door Kc4 winst- kans krijgen. Nu dreigt f7f8D, en op Df7:staat Wit pat. Ook hier kan de dame het beslissende tempo niet winnen. Wanneer staat de koning dichtbij genoeg om te winnen? Dat wijst de practijk wel uit. Bij- voorbeeld de volgende gevallen. Wit: Kg8 pion f7. Zwart: Kd'6, Dc6. 1. Dc6d5 2. Kg8g7 Dd5g5t 3. Kg7h8 Kd6e7 en wint Of 3. Kf8, Ke6 en wint. Wit: Ke4, Dg2. Zwart: Kbl, pion a2. 1. Ke4—d3! Kbl—al Of a2alDDg2c2 mat! 2. Kd3c3 Na Kd3c2 is het pat. 2Kal—bl 3. Dg2b2 mat. iDit zijn uitzonderingsstanden met den koning dichtbij. Als men dus met een dame tegen twee pionnen op de zevende lijn speelt, moet men goed weten, welken pion men het eerst veroveren moet: men moet zorgen, dat er geen rand- of looperpion overblijft. In vrijwel alle andere gevallen wint de dame tegen een pion. Uitzondering zijn zeer bijzon- dere posities, door eindspelcomponisten ver- vaardigd; in de werkelijke partij komen die practisch niet voor. -1 r r\ ■- Oplossing van het zelfmatprobleem van J. B. Verdonk. Stand: Wit: Khl, Dd3, Tc2, Pe4, pi. f3, h2. Zwart: Kbl, Tal, pi. a2, e6, g6, h3. 1. Pe4g5 e6e5 2. Dd3Xg6 e5e4 3. f3Xe4 Kbl Xc2 mat. CCCXCIII. Een belangwekkende oefenpartij, aan alle lezers ter bestudering opgedragen. Wit: G. Zwart: K. 1. 3228 2024 We wezen er al vaak op, dat na 3228 zowat alles goed is. De zet 2024 kan tot de volgende variant leiden: Wit 34—30 (Zw. 14—20); 30—25 (10—14); 3732 (1823); 41—37 (12—18; 31—27 (17 21); 3934 waama Zwart 1 schijf wint door 24—30; 19X39; 39X28!; 21X41, enz. Onthouden! 2. 3429 1420 3. 40—34 20—25 4. 29X20 25X14 5. 34—30 15—£0 6. 3025 1923 Bevordert een snelle en goede ontwikkeling van de lange vleugel. 7. 28X19 14X23 8. 25X14 10X19 9. 35^-30 17—21 10. 45—40 11—17 wachting van het in werking komen der fa- brieken, die door de groote Amerikaansche en Europeesche concerns daar worden gebouwd. Van de toeneming der consumptie in het Briitsche rijk hebben alleen de Engelsche en Canadeesche ondememingen geprofiteerd als i gevolg van het verdrag van Ottawa. De Fransche ondememingen klagen ernstig over goedkoope offertes van Italie, die in het buitenland goedkooper aanbieden dan in het binnenland, waarschijnlijk om op deze wijze te voorzien in het gebrek aan buitenlandsche wissels. GROOTSTE KLOK IER WERELD VOOR VLIEGTUIGEN. Te Leicester „loopt" op het oogenblik proef j de grootste klok ter wereld bestemd voor de nieuwe Randluchthaven. Deze klok zal hori- zontaal worden aangebracht bij het vliegveld en vanuit vliegtuigen op 1000 meter hoogte zal men gemakkelijk den tijd erop kunnen af- lezen. De wijzerplaat heeft een middellljn van tien meter, de minutenwijzer is 5 meter lang, de uurwijzer bijna vier meter. Op het vliegveld j is reeds een fundeering gelegd, waarop de klok, die electrisch zaJ worden aangedreven, zal rusten. DE ZUINIGSTE SCHOT GESLAOEN. In het Engelsche graafschap Sussex leeft een man, die alle zuinigheidsrecords van Schotten uit de beroemdste moppen met stuk- ken slaat. Deze man is een hartstochtelijk rooker. Maar hij rookt toch alleen maar, als de zon schijnt. Want om lucifers te sparen steekt hij zijn pijp al vele jaren lang uitslui- tend met een eens gevonden brandglas aan. Als de zon niet schijnt, rookt hij maar niet. LES-VEIEGTUIG NEERGESTORT. Tijdens een schoolvlucht met een lesvlieg- tuig is een der oudste piloten der Vereenigde Staten, Duan Howard, met de 16jarige Vir ginia Thomas, die vlieglessen van hem kreeg, neergestort. Howard werd op slag gedood, doch ook het meisje, dat emstig gewond naar het ziekenhuis werd overgebracht, is korten tijd later aan haar verwondingen bezweken. MEN MOET ZICH BEHELFEN. Te Guayaquil, in de Zuid-Amerikaansche republiek Ecuador, staat een standbeeld van Lord Byron, den beroemden Engelschen dich- ter, dat dient om den Ecuadorschen dichter Olmeda te eeren. De bevolking had geen geld genoeg om een standbeeld voor Olmeda te doen maken en toen kochten zij voor hun doel in Londen een tweedehandsch standbeeld van Byron. DE MOORD TE HASSUM. Zooals men weet is eenige maanden geleden de postkantoorhouder Janssen te Hassum (Did.) vermoord gevonden. In verband daar- mede was gearresteerd een graanhanijelaar te Gennep, die nog steeds in voorarres't is te 's Hertogenbosch en hardnekkig blijft ontken nen den dader te zijn. Thans is in de Asperheide aan de Hdmmer- sumsohesstraat nabij Gooh in een roggeveld op ongeveer twaalf meter van den weg een hamer met spitse punt gevonden, waarop zich bloedvlekken bevinden. Het voorwerp, welke vondst van groot belang kan zijn voor het verdere onderzoek, is ingeleverd bij den offi- cier van justitie te Cleve. In aansluiting hierop kan nog worden me- degedeeld, dat op de jas en het vest van ver dachte ook bloedsporen zijn ontdekt. Deze be- hooren tot de bloedgroep van het slachtoffer. -ONTPLOFFING IN EEN KRUITFABRIEK BIJ MILAAN. Bij een ontptoffing in een kruitfabriek te Varese bij Milaan, zouden vijftig personen zijn gedood. De kruitfabriek is gelegen in de ge- meente Taino bij Varese. De ontploffing ge- sohiedde in de afdeeling voor de fabricage van ontplofbare stoffen. De bevolking van Varese verkeerde in de grootste opwinding, daar de slagen der ont ploffing duidelijk hoorbaar waren. ZEG HET MET KOGELS. Margaret Alfano, een beeldsohoon meisje te New York, verloor haar vader. Bij den lijk- dienst in een kerk lag het meisje geknield te Misschien was 2127 en 18X27 wel sterker. 11. 40—35 21—26 12. 30- -25 5—10 13. 5045 10—14 14. 45—40 Deze zet lijkt vreemd, maar is uit een oogpunt van positie in deze stelling niet slecht. 14 .7—11 15. 40—34 1—7 16. 34—30 17—21 17. 33—28. Dit mag niet langer uitgesteld worden. 17. 23X32 18. 37X28 26X37 19. 41X32 11—17 20. 4641 21—26 21. 41—37 17—21 22. 39—33. Tijdens de partij gaf Zwart aan, dat een mooie damzet mogelijk zou zijn, indien hier een witte schijf wordt bijgeplaatst op 31 en een zwarte op 1. Zwart aan zet zou dan winnen door 18 22; 6—11; 14—20; 21—27 (Wit 32X21); 16X 27!; 13—18 en 8X50! Deze slagzet vertoont grote overeenkomst met de openingsdamzet, welke wel in 1934 tijdens het Zeeuwse kampioenstoumooi toe- pasten in onze party tegen den heer J. Stroo- band te Middelburg. Die partij verliep aldus Wit: K. en Zwart: Strooband. 1. 3430, 18 —23. 2. 3025, 12—18. 3. 4034, 712. 4. 3430, 17—21. 5. 3126, 17. 6. 26X17, 12X21. 7. 3731, 2126?? Loopt in de val. 8 3329' 26X28 meersl. 9. 3024, 19 X 30. 10. 35 X 24!, 23 X 34. 11. 39 x 30, 20 X 29. 12. 3833, zw. naar keuze, 13. 43X1, waarna wit spoedig won. We keren nu weer naar onze oorspronkelijke stand terug. Deze ziiet er na de 22e zet van Wit als volgt uit: ZWART 1 23 4 5 16 26 bidden by een feist, toen een heethoofdige jonge Spanjaard, Alfred Ortiz, haar door een scbot een gevaarlijke wonde toebracht. Een oudebloedverwante, die eveneens lag te bidden, werd mede zwaar gewond. Aanleiding tot dit optreden was, dat Ortiz, die het meisje met ongewenschte attenties lastig viel, eens op haar verzoek was gearres teerd. De booze knaap Wist te verdwijnen voor bij gegrepen kon worden. Er is bij liefdesaangelegenheden van ouds- her geschoten en de knaap Cupido maakte er zelfs zijn dagwerk van. Maar deze gebruikte pijl en boog, hetgeen ons toch een betere me- thode lijkt, dan die van Ortiz. Toch heeft ook Cupido heel wat onheil gestioht en volgens de aichters en romanschrijvers zijn heel wat meisjes bezweken aan een geperforeerd hartje. Fritz Geiger en Adolf Raff, twee jongelui uit Munchen, waren uit Zermatt vertrokken om den Matterhom te bestijgen over den moeilyfeen weg van den Zermatt-Grat. Zij hadden geen gids mee en een andere groep Orat defSh d€n>,5!WOnei1 Weg' den Schweizer Grat, den berg besteeg, zag hoe de twee waag- wt zij on&eveer tweederde van den in een afgrond stortten. liiifer,11!^ lonne er in geslaagd de lyken te vmden en naar Zermatt te brengen. OOK EEN MOEDER! In een Tsjechisch dorp viel een Zigeuner- vrouw op, die een lichtblond kind met heldere blauwe kykers op den arm droeg. Een politie- beambte bracht haar op naar het bureau en daar bekende de vrouw, dat zij het kind voor 60 cent had gekocht. Inderdaad werddemoe- der opgespoord en zij gaf toe, dat de Zigeu- neryrouw met had gelogen en zij haar twee- jang kind inderdaad voor dien prijs had ver- KOCuL. Vergadering van Donderdag 1 Augustus 1935, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer S. van Hoeve, Burge- meester. Tegenwoordig de heeren: A. de Fieijter H Bakker, D. Dees, C. H. H. Wisse, A. Haak, A. Dees, D. G. Koopman, S. Buijze, C. en K. Hamelmk, benevens de secretaris J Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het ambtsgebed. Hij stelt aan de orde: 2. Notuleu. Voorgesteld wordt de notulen der vergade- ringen van 13 April, 15 April en 17 Juni, zoo als die den leden zijn toegezonden vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten 3. Mededeelingen. Dat op 8 Juli 1.1. zijn opgenomen boeken en kas van den Secretaris-PenningmeesteT van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur en tot op dien datum ontvangen was 3407,55 en'iiit- gpgeven 2987,50, zoodat in kas moest zijn 420,05, welk bedrag aanwezig is bevonden. Aangenomen voor kennisgeving. 4- Ingekonien stukken en zoo noodig daar- over besluiten. a. Een schrijven van den voorzitter van het hoofdstembureau houdende toezending inge- volge art. 95, derde lid der kieswet van een afschrift van het proces-verbaal der in artikel 92 der kieswet voorgeschreven zitting van het hoofdstembureau en van de processen-verbaal der stembureaux. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het besluit van den Raad van 5 Novem ber 1934, gewijzigd 17 Juni 1935 tot wijziging der begrooting dienst 1934 voorzien van bewije van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. c. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor den dienst 1936, op een eind- cijfer van f 6361,68, met een geraamde ge- meentesubsidie ad 6050 (over het loopende jaar is die subsidie geraamd op /4800). Deze begrooting zal bij de vaststelling der gemeentebegrooting worden behandeld. t/t\. d. De begrooting der vrijwillige brandweer voor den dienst 1936, op een eindcijfer van 551,03 en een geraamde gemeentesubsidie ad 430. Deze begrooting zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. e. Het raadsbesluit van 17 Juni 1935, tot het aangaan eener geldleening tot een maxi- 46 WIT 47 48 49 50 22. 23. 44—39 24. 32X21 25. 37—32 7—11 21—27 26X17 2—7 Ter voorbereiding van een aanval op wits linkervleugel. 26. 4237 1722 27. 28X17 11X22 28. 37—31 Natuurlijfe kon 36—31 niet wegens 2228 met schrijfwinst. 28. 22—27 29. 31X22 28X17 30. 32X21 16X27 31. 33—28 12—17 32. 38—33 17—22 Om de sterke schijf op 27 te behouden, was deze uitruil nodig. Bovendien dreigde Wit 28—23. 33. 28X17 7—11 34. 33—29 11X22 35. 2924 812 36. 48—42. Na 4742 of 4944 zou Zwart op combi- naties kunnen spelen via 14—20. 36. 6—11 37. 42—37 Wel het beste. 37. 38. 39—33 11—16 16—21! Dreigt 14—20; 13—19; 9X38 en 27 X 38 met winnend voordeel. 39. 4338! 1218 40. 24—20! Dreigt nu op zeer eenvoudige maar ver- raderlijke wijze te winnen. 40. 21—26? Zwart ziet het zetje zwaar over 't hoofd! De party is nu uit. 41. 38—32 27X29 42. 30—24 19X30 43. 25X12 c- t 14X25 44. 12—7 Ziwart gaf op. Een leerzaam spel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 7