Doorziften Winkeliersvereenipg „KL IM OP" Buitenland Landbouwberichten Feuilleton-vertellingen Stuk/oopen, Zonnebrand^^ ZAAMSLAG. TER NEUZEN, 2 AUGUSTUS 1935. HOEK. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. GELOOrsiiltIEVEJSI VBKDWENEN. B§ de Woensdag gehouden raadsvergade ri ng Week, dat de geloofsbrieven van den heer ten Hulzen, die ook wede.rom als lid van den niemuen raad zou zitting nemen, niet aanwe zig waren. De stukken voor den raad waren .booals gebruikelijk, eenige dagen tevoren voor de leden in de raadzaal ter inzage ge legd. Verscheidene raadsleden hebben gecon- ■tabeerd, dat zij toen aanwezig waren. Men zoekl verband tusschen -deze verdiwijning en het feit dat de beer ten Hulzen in strijd met zijn afspraak bet raadslidmaatschap wederom heeft aanvaard, waardoor hij door de kies- vereeniging „Burgerpiicht" werd geroyeerd. Het blijft nog een punt van overweging of de beer ten Hulzen in den nieuwen raad za! tWDiden toegelaten. PARTIJCONGRES MET EBGEN WATERLEIDING. Tr Neurenberg beeft men een enorm pomp- station gebouwd en een buizennet van 37 K.M. lengte gelegd voor de watervoorziening ten faetuoeve van de 400.000 nationaal-socialisten, die op bet in September te houden partijcon- gres word-en verwacbt. Tijdens het congres, dat bet vorig jaar te Neurenberg werd ge- boMden, bevonden zich in de stad. die 450.000 iawuners telt, meer dan een millioen mensehen in ear werd toen zeer over de watervoorziening gekiaagd. SHei. tentenkamp voor de congressisten zal dit Jaar zijn eigen watertoren hebben en een tmisleiding van 12 K.M. en men zal er over dxremaal zooveel water kunnen beschikken als in 1034. De bierbrouwerijen te Neurenberg hebben eenigebezorgdheid aan den dag gelegd naar aanleiding van dezen vermeerderden watertoe- voer. docb te hunner geruststelling is in de of- Ccieele pers verklaard, dat vrijwel al het water, evenals verleden jaar, voor de wasch- gelegenheden zal dienen. KERKELIJK CONFLICT WEGENS EEN... DANSPAIiTIJTJE. Tusschen de Presbyteriaansche kerk en den Schotschen provoost William Murray is het tot een emstig conflict gekomen, dat in Scbotsche kerkelijke kringen nogal stof doet ppiwaaien. De provoost had met Kerstmis te zijnen hnize een danspartijtje voor jongelieden ge- organiseerd. Wegens dit ,,vergrijp" is hij uit zijn ambt ontzet en van zijn kerkelijke rech- ten vervallen verklaard. Hij ging daarmede niet accoord en besloot zelf godsdienstplechtigheden in de stedelijke tabBatiheek van Dornoch (Sutherlandshire) te mganiseeren. De toeloop tot deze diensten is buitenge- woon groot. Honderd-en mensehen kunnen geen plaats meer vinden, terwijl de diensten in de Presbyteriaansche kerk wegens gebrek aan belangstelling moeten worden gestaakt. JUBILEUMZEGELS IN ENGrELAND UITVERKOOHT. De voorraad jubileumzegels, waarvan er niet .minder dan 1.000.000.000 werden gedrukt, is thans zoo goed als uitgeput. In tal van plaatsen in Engeland worden weer de gewone zegels verkocht. MOEILIJKHEDEN IN DE BELGISCHE REGEERING? De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Tusschen den socialistischen minister van justitie, mr. Soudan, en de andere leden van de regeering -zijn partijgenoot den minister zonder portefeuille E. Vandervelde uitgezon- derd blijkt een verschil van meening te zijn ontstaan, dat, naar verluidt, reeds een vrij scherpen v-orm heeft aangenomen Oorzaak van dit geschil is het feit dat koning Leopold, afwij-kend van de sedert vele decennien ge- volgde traditie, een ter dood veroordeelden moordenaar, zekeren Hyancinth Danse, die twee zijner familieleden doodde in Frankrijk en vervolgens zijn gewezen leeraar, een pater, te Luik, het leven ontnam, geen gratie blijkt te willon verleenen. Volhardt de jonge vorst in zijn weigering dan zou Danse, die blijkbaar de tweede misdaad bedreef met het doel in Frankrijk aan de guillotine te ontsnappen, moeten worden onthoofd. Minister Soudan en minister Vandervelde zijn echter, van hun kant, principieel tegen het terechtslellen van terdoociveroordeelden gekant en blijken te hebben verklaard liever ontslag te nemen uit de regeering dan de onthoofding van Danse goed te keuren. SLUTTING SUEZKANAAL VOOR WAPEN- TRANSPORTEN OVERVVOGEN. Aan den vooravond van de brjeenkomst van den Volkenbondsraad houdt men zich in ver- schillende kringen wederom bezig met het denkbeeld van het sluiten van het Suezkanaal voor Italiaansche schepen met troepen- en wapentransporten indien het tot oorlog met Atoessinie zdu komen. Er wordt op gewezen dat de Volkenbond tot een dergelijken maat- regel zou kunnen overgaan ter voorkoming van vijandelijkheden, doch dat Italie dit zal aanvoelen als speciaal tegen dit land gericht. Zou bovendien Engeland opdracht krijgen tot uitvoering van dezen maatregel, dan zou Italie dat misschien beschouwen als een vijandige daad van Engeland. In sommige kringen houdt men zich der- balve bezig met het denkbeeld, het Suezkanaal te sluiten voor alle wapentransporten van welk land en met welke bestemming ook. Men is van meening dat dit niet in strijd is met bet Internationale statuut omtrent het beheer van bet Suezkanaal. AMERIKA BINDT OPNIEUW DEN STRIJD AAN TEGEN DE MISDAAD. Amerika gaat op groote schaal de misdaad bestrijden. Een op 2 jaren berekende omvang- rijke zuiveringsactie is thans te New York begonnen en het onderzoek der politie zal zich Vpor alles uitstrekken over het gangster- wezen, afpersingen, verboden gelukspelen, zedenmisdrijven e.d. Volgens de statistieken -zijn alleen in New York sedert enkele jaren ongeveer 100 millioen dollar per jaar door in- farekers, straatroovers en valsche spelers in de wacht gesleept. Nog dezer dagen werd be- ricbt van een zeldzaam brutale berooving van een juwelierswinkel te New York, waar op klaarlichten dag voor een waarde van een kwart millioen dollar werd buitgemaakt. Op 1 Juli j.l. werd de advocaat Thomas E. Dewey door den staatsgouvemeur Lehman tot speciaal off-icier van justitie ben-oemd en be- last met de leading van de groote schoonmaak. Hij zal in bet bijzonder nagaan of en in welke mate er betrekkingen best aan tusschen de ge- ■orgBniseerde misdadigerswereld, de politie en de justitie. Ook betrekkingen tusschen de beer en der onderwereid met politici behooren In Amerika niet tot de zeldzaamheden. Reeds in vroeger jaren werd van overheids- wege stelselmatig tegen de onderwereid opge- treden. Na de opheffing van het drankverbod m de 4 jaren geleden gevoerde zuiveringsactie van rechter Seabury, was te New York de macht van de groote misdadigersbenden ge- broken. Zij waren door middel van de uit- gebreide bevoegdheden, die de justitie bad ge- kregen uit den weg geruimd. De verdwenen organisaties doken echter onder nieuwe vor- men weer op. De misdaad laat zich moeilijk ,,indammen". De groote organisaties van de onderwereid splitsten zich in 'n hodp kleinere groepen, in zekeren zin misdadigersfamilies. In plaats van een leider traden dozijnen kleine aanvoerders op, die elk hun speciaal terrein bewerkten, die er voor waken, dat de buit, door afpersing verkregen, him niet door con- curren-ten wordt ontstolen. De eene bende poogt b.v. van een wasscherij-eigenaar „be- schermingsgeld" los te krijgen, de ander be- moei-t zich weer met het textielbedrijf, ande- ren hebben een bepaald stadsgebied de Bronx, Brooklyn of Manhattan als hun speciaal jacht- gebied uitgekozen. Tengevolge van deze spe cial iseering is 't dievenvangen steeds lastiger geworden. Vroeger bemoeide de overbeid zich sleehts met „groote figuren", als Al Capone en andere „staatsvijanden", thans moet men jadht maken op honderd andere voor de maatschappij echter even gevaarlijke, tweede rangs bandieten. Doos 30en 60ct. Bij Apoth.en Drogisten f \fi \l0-nf (Ingez. Med.) Dewey's benoeming tot leider van de nieuwe jacht op misdadigers is het resultaat van maandenlange aansporingen, die de justitie van New York kreeg om haar tot krachtiger actie tegen de gangsters te bewegen. In lan- gen tijd bloeid-e het misdadigerswezen in de millioenenstad weer op. Nadat tegen den hui- digen officier van justitie William C. Dodge verwijten waren gericht van onbekwaamheid, zelfs werd bij er van beschuldigd zich te laten omkoopen, greep de staatsgouvemeur in. Dodge is lid van Tammany Hall, de beruchte politie-organisatie in New York, die vele tien- tallen jaren de stad beheerschten en de baan- tjes aan haar Vrienden bezorgde en wier heer- schappij tot de ergste corruptie 1-eidde, die ooit in een Amerikaansche stad voorkwamen. Dodge dankte zijn benoeming tot officier van justitie aan Tammany en men hield hem niet langer voor de aangewezen man om de nieuwe groote schoonmaak onder de misdadigers te houden. De thans benoemde leider Dewey is eerst 33 jaar, maar hij zou al een rijke erva- rin-g hebben opgedaan bij het opsporen van misdadigers. PADVINDIERS UIT 21 LANDEN BIJEEN. In tegenwoordigheid van den Chief Scout", lord Baden Powell, prins Gustaaf Adolf van Zweden en talrijke andere vooraanstaande per- sonen, is op het eiland Ingaro bij Stockholm het groote Internationale padVinderskamp ge- opend. Eenige duizenden padvinders uit een groot aantal landen zullen hier zekeren tijd in een tentenkamp bij elkaar leven. De volgende lan den zijn vertegenwoordigdNederland, Arme- nie, Oostenrijk, Belgie, Denemarken, Egypte, Estland, Finland, Frankrijk, Engeland, Hon- garije, Letland, Litauen, Lichtenstein, Luxem burg, Noorwegen, Polen, Roemenie, Zweden, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije. STAAT EN ,KERK IN TURKIJE. Nadat kerk en staat in Turkije reeds ge- scheiden waren, heeft men thans ook de klooisterorden verboden. Tegelijkertijd worden alle geheime religieuze bonden krachtig on- derdrukt. Van tijd tot tijd hoort men echter dat fanatieke apostelen van den Islam een handjevol aanhangers om zich heen verzame- len en een secte oprichten. (Daar zoo op het oog niet kan worden nage- gaan of de werkzaamheid dezer bonden zich tot den godsdienst beperkt, dan wel dat zij in dienst staat van politieke, staatsvijandige doeleinden, grijpen de autoriteiten in al deze gevallen met de grootst mogelijke gestreng- heid in. Een dezer dagen werden te Ankara onge veer 30 mannen, een half dozijn vrouwen en een aantal kinderen voorgeleid, die in een Anatolisch dorp een geheimen religieusen bond in den geest der Derwisjen hadden gevormd. iZij waren bij het verrichten van ceremonien verrast en wachten thans op hun bestraffing. Te hunner verontschulddging hadden zij aan- gevoerd, dat zij voor een gezellig samenzijn bijeen waren gekomen. gramma, verwgzen wij onzen lezers naar ons nummer van Woensdag 4 September. Geslaagd, Te Amhem slaagde vo-or de hoofdakte de heer J. J. de Bruijne te Uddel, afkomstig van Hoek. Naar wij uit goede bron vernemen zal het muziekgezelschap „De Volharding", Zater- dag 3 Aug. des 's avonds d-e Griete en Othene bezoeken. V'.'nCt"; DE VTSCHMIJN TE BRESKENS. De visscherij centrale heeft, naar de ,,Bresk. Crt." meldt, haar agent de heer De Pagter, naar VLissingen overgeplaatst, waarmee aan het conflict blijkbaar een ein-d is gekomen. Vrijdag werd althans weer door de kooplui ge- kocht en konden weer vrij goede prijzen wor den gemaakt. GEMEENTERAAD VAN BIERVLIET. Woensdag vergaderde de raad voltallig, on der voorzitterschap van wethouder De Dobbe- laere. Zeer onverwacht en -in tegenstelling met hetgeen we reeds meldden, was dit, schrijft de Midd. Crt., dus de eerste raadsvergadering in het nieuwe gemeentehuis. De voorzitter zeide, dat deze noodzakelijk was in verband met de ontslagaanvrage van den gemeente- ontvanger, den heer C. J. Kostense, die dat moest doen in verband met de benoeming van zijn zoon tot burgemeester. De voorzitter leg- de er den nadruk op, dat het hem speet een zeer getrouw en accuraat ambtenaar te moe ten mis sen. Namens Burg, en Weth. stelde spr. voor het ontslag op de me-sst eervolle wijze te verleenen, onder dankzegging voor de langdurige en trouwe diensten aan de gemeen- te bewezen, zulks met ingang van 1 Augustus. Met algemeene stemmen werd -dit voorstel aangenomen De heer Van Hout sprak zijn spijt ook nog eens uit. Hij zei met blijdschap den nieuwen burgemeester te verwelkomen, doch met wee- moed den gemeente-ontvanger te zien ver- trekken. Concert. Naar aanleiding van het in ons nummer van j.l. Maandag aangekondigde concert, te geven door de Ter Neuzensche mondharmonicaclub „Bravo", deelt men ons mede, dat dit wegens plaatselijke omstandigheden niet op 24 Augus tus, doch op Zaterdag 7 September zal plaats vinden, hetgeen tevens uit de in dit nummer voorkomende advertentie moge blijken. Voor het door Bravo" uit te voeren pro- V.UM8P DE BRADERIJ. Zoo krijgt Ter Neuzen van 28 tot en met 31 Augustus zijn luisterrijke Braderij. Ter Neuzen zal hier wel de primiere hebben in Nederland. Wat is het onderscheid tusschen een Bra derij en een winkelweek? Dit willen we even den iezer duid-elijk maken. De winkelweken, zooals wij ze kennen, be- perken zich tot een Reclame in den winkel, en worden prachtige dtalages gemaakt, de koopers krijgen bonnetjes, moeten raden of plakken of anderszins zoeken om de uitge- loofde prijzen te bemachtigen. Dat alles is nu geweestvoorbij De Braderg komt op de straatde win- kelier maakt gebruik van zijn trottoir en brengt geurig en fleiirig zijn goederen naar buiten. Wie de Braderijen in Frankrijk of Vlaande- ren heeft gezien, weet hoe lustig het er toe gaat en hoe onder een vroolijk masker de goederen „gebradeerd" worden. Het zijn jolige festenijen, reusachtige uit- verkoopen in open lucht, versierd, opgesmukt en gesmin-kt, vol muziek en gezonde leute. De vrouwen die door de Braderij-straten wandelen, bezwijken onweerstaanbaar onder de geweldige reuzenkoopjes die hen in de armen worden geworpen. In ,,De Kampioen'1 geeft een bezoeker van een Braderij zijn indrukken weer. We laten hem een oogenblik aan het woord: „Nadat ik, nu alweer een paar jaar geleden, ,,in Men ton (Frankrijk) voor het eerst mijn ..pad gekruist zag -door een Braderij, of beter: „mijn pad versperd zag want hoewel ik ,,dien middag uit Monte-Carlo was gekomen ,,om in Menton een paar kennissen op te zoe- „ken, zagen die kennissen die ik had willen „verrassen met een onverwacht bezoek, mij „dien middag niet opdagen. De Braderij had ,,me opgeslokt met huid en haar in minder ,,-dan tien minuten bradeerde ik mee alsof ik „het tallooze keeren gedaan had, flaneerde „ik langs de stalletjes die alle hoofdstraten ,,van Menton omzoomd-en, had pleizier in de „verkoopers die alle verkleed en voor een groot deel in d-e meest zonderlinge soorten „van travesti waren vooral groote pluim- ,,hoeden uit de negentiger jaren deden op- ,,geld en in d-e verkoopsters, waarvan „slechts de stoutmoedigsten zich aan een „mannelij-ke udtdossching scliuldig hadden „durven maken en verscheidene anderen het ,,dan ook bij het gracieuzere oude Mentona- „tiondalsch-e costuum met de typische platte ,,stroohoedjes bijna zonder bol giezocht had- „den. Ik vergaderde al mijn Fransch bij el- ,,kaar om ten minste een paar van de hon- „derden kwinkslagen, die als vuurwerk door „de lucht spatten, niet onbeantwoord te moe- „ten laten en kocht natuurlijk! met „gulle hand van ,,noch nie dagewesen" koop- „jes in het voorloopig nog gelukzalig besef, „dat ik nog nooit zooveel dingen, die ik net „hard noodig -had, zoo goedkoop „aangeboden ,,,had gezien". Tot daar ,,De Kampioen". En zulk een Braderij richt nu de winkeliers- vereeniging ,,Ter Neuzen Klimop" in. 't Is iets geh-eel nieuws. Niet alleen de leden van „Ter Neuzen Klimop", doch alle winke- liers stellen zich als een man in de rij en Bradeeren Over heel de stad komt een extra verlich- ting. De Bradeerstraten: Noordstraat, Vloos- wijkstraat, Kort-e Kerkstraat, Dij-kstraat, Nieuwstraat worden alien extra versierd met vlaggen, guirlandes, spandoeken, bloemen, klimop enz. Vele winkeliers hebben reeds de hand aan 't werk geslag-en om etalages te maken, om costumes te fabriceeren, versie- ring te maken. Winkeliers die niet in Bradeerstraten wonen, kunnen zich opstellen na aanvraag aan „Klimop", op de nog ledige plaatsen. De Braderij zal steeds ron-d den middag be- ginnen en duren tot 's Zaterdags avonds 11 uur. Nu men een kiein denkbeeld heeft van wat een Braderij is, hopen wij dat de bevol- king zich klaar zal houden om, evenals op andere plaatsen, ook met duizendtallen in Ter Neuzen te komen Bradeeren. Winkeliers, wel-dra beiert de klok haar groote Braderij-geluiden, weest all-en bereid! Dit "jaar moet Ter Neuzen geheel den zijn.. Leden of niet-leden der vereeniging alien ste- ken zij de handen uit, belpen mee, nemen deel, vroolijk, gezellig, opgeruimd. „Ter Neuzen Klimop" beeft voor Woensdag 28 en Zaterdag 31 Augustus van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij 6 extra trams aangekocht. Uit alle deel-en van Zeeuwsch-Vlaand-eren komen de bezoekers gratis naar Ter Neuzen met onze eigen Klimop-trams. Slecbts een dubbeltje wordt geeischt voor administratie kosten. Vanaf Breskens of Schoondijke of IJzendijke 10 cent. Vanaf Walsoord-en en alle tusschenli-ggende stations 10 cent. Van-af Sas van Gent over Westdorpe en Axel 10 cent. Zoo kan heel Zeeuwsch- Vlaanderen gratis de Ter Neuzensche Braderij bezoeken. Over heel Ter Neuzen gaat nog sleehts ddn roep: Op! ter Braderij! „TER NEUZEN KLIMO-P". HOOGER BEROEP. Door A. L., oud 49 j., kleermaker te Oost- burg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding van de Mot-or- en Rijwielwet is veroordeeld tot 10 boete of 5 dagen hechtenis. OVERTREDING WET OP DE EVENREDIGF VRACIITVERDEEL1NG. j 1000 boete opgelegd. Voor den kantonrechter-plaatsvervanger te Nijmegen Mr. T. A. Ebbinge Wubben stond Woensdag een bevrachter v. d. B. terecht wegens uitlokking tot overtreding van de wet op evenredige vrachtverdeeling. In strijd met deze in 1933 uitgevaardigde wet, die im- mers bepaal-t, dat vrachtovereenkpmsten de goedkeuring of tusschenkomst behoeven van een bevrachtingscommissie, had verd. al ge- ruimen tijd schippers overeenkomsten doen sluiten buiten de bevraclitingscommissie om. V. d. B. deed dit in de overtuiging, dat de j Hooge Raad in zijn arrest van December 1934 j een bepaald vorvoer op deze wijze geoorloofd had verklaard. H-oewel men hem herhaalde- I lijk op zijn verkeer-de opvatting had gewezen, j bleef hij rus-tig met zijn practijken doorgaan. j De ambtenaar van het O. M., Mr, H. R. de Zaayer, eischte tegen verd. een principieel-e hechtenis van 8 dagen. De kantonrechter tot verd. Bent u van plan er mee door te gaan? Verd. Onverbiddellijk! De kantonrechter veroord-eelde v. d. B. hierop tot een boete van f 1000, bij niet be- talen te vervangen door 6 maanden hechtenis. HET VLAS IN ZEEUWSCH VLAANDEREN Men schrijft uit St. Jansteen aan het Dag- blad v. Zeel. Wat de vlasindustrie over de geheele linie aangaat, kan er in het algemeen gesproken worden van flinke opleving van het bed-rijf. De toestanden boven den Moerdijk verschillen echter heel wat met die van Zeeuwsch-Vlaan- deren langs de Bel-gische grens. Was de vlasoogst van 1934 alleszins naar wensch geiukt, zoowel in kwaliteit als in kwantiteit, het was al vroeg te zien, dat de oogst van 1935 niet zooveel beloofde. Deze minder prettige gewaarwording geldt na tuurlijk voor al de Nederlandsehe vlassers. Boven den Moerdijk echter hebben de vlas sers dit voordeel, dat zij zich niet zoo be- vreesd behoeven te maken, dat het daar ge- teelde vlas het land uit zal gaan. Daar zal vrijwel zeker al het vlas rustig en zonder al te veel conourrentiestrijd door de vlassers kunnen worden opgekoch-t, maar dat is in Zeeuwsch-Vlaanderen wat anders. Hier gaat een groot deel van het vlas over de grens. Gelijk de bg-en op de bloemen vallen, vallen de Belgen op het vlas. De oorzaak hiervan zit hem op de eerste plaats in de Rijkssteunrege- ling, welke de landbouwers-vlastelers volko- men vrijlaat, aan wie ze hun vlas willen ver- koopen en bovendien behoeft er geen enkele bewerking aan v-ooraf te gaan. In bedoelde steunregeling ontbreekt n.l. de beperkende be- paling, dat het verkochte vlas in Nederland sehe, hier Zeeuwsch-Vlaamsche fabrieken moet bewerkt worden, en de boeren vinden dit wel goed; immers hoe eerder hun vlas ver kocht is, hoe eerder ze aan de centen zitten. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat van het tot heden in Zeeuwsch-Vlaanderen verkochte vlas er reed-s ongeveer 60 pet. over de grens vervoerd is. Nu wordt er wel beweerd, dat dit niet zoo erg is, omdat al het Zeeuwsch-Vlaamsche vlas toch niet in onze vlasserijen bewerkj. kan wor den. Wij weten echter van mensehen, die het weten kunnen, dat in onze vlasserijen heel zeker heel de vlasoogst, al was zij ook nog tweemaal grooter, gemakkelijk tot lint ge maakt kan worden. En wat zou dit niet be- teekenen als middel tegen de werkloo-sheid Nu echter ziet het er treurig uit, en het is te vreezen, dat in den komenden winter geen vlas genoeg aanwezig zal zijn om vele han den werk en nog meer monden brood te ver- schaffen, want behalve het gemis aan bo-ven- bedoel-de beperkende bepaling in de Rij-kssteun- regeling, dat op zichzelf al een strop voor onze vlassers is, hebben zij ook nog te kampen met de Belgiscihe concurren-ten, met hun lage va luta, lage loonen, vrije uitvoer van vlas uit ons land, lagere electrische stroomtarieven enzoovoort. De loonen in Belgie zijn tweemaal zoo laag als bij ons, en daarbij de andere faciliteiben in aanmerking genomen, zal 't een ieder duide- lgk zijn, dat de vlastelende landbouwers liever aan de Belgen verkoopen die meer kunnen be- steden dan onze vlassers en er bijgevolg een bedr-oefd beetje voor de onzen oversc-hiet. Was er nu nog maar een repelpremie in de steunregeling opgen-o-men, maar ook deze wordt gemist, terwijl de steun op het bewerkt vlas al heel wat lager is dan verleden jaar, en wat moet er dan allemaal nog niet in het oog gehouden worden om er zeker van te zijn, dat er steun zal worden uitgekeerd? Wij wijzen in dit verband op een cireulaire welke dato 19 J-uli j.l. aan alle erkende vlassers beneden en boven den Moerdijk is toegezonden van- wege de Nederlandsehe Akkerbouwcentrale, w-elke onze vlassers de verzuchting ontlokte: „strenger maatregelen, meer werk en minder steun". 't Is werkelijk niet gemakkelijk om onder dergelijke omstandigheden het hoofd boven water te houden. De loonen tweemaal zoo h-oog als in Belgie, vrije uitvoer van door de Belgen gekoch t vlas, de groote re koop- kracht van onze naburen, het zijn allemaal factoren, die er toe medewerken, om het den Zeeuwsch-Vlaamschen vlassers ondragelijk te maken. Er worden dan ook reeds door vele vlassers berekeningen gemaakt, of ze niet beter af zouden zgn, hun fabrieken over de grens te installeeren en daar onder gelijke condities ais de Belgen, hun vlas te verwer- ken. 't Is niet te hopen, dat het zoover zal of moet komen, want dan gaat het er met de werkloosheid in onze streek heel treurig uit- zien. De steunregeling is er nu eenmaal, doch een herziening hiervan, op sommige punten althans zou misschien door gezamenlgk optred-en nog wel te bereiken zijn. Zoo zouden o.a. de herinvoerin-g van de repelpremie en (of) een toeslag op de werk- loonen, en de beperkende bepaling, dat het Nederlandsehe vlas in Nederland moet be werkt warden, al heel wat bijdragen om den toestand dragelijk te maken. Moge dit van overheidswege alsnog worden ingezien. Als we spreken van overheid, dan bedoelen wij niet alleen onze Rijksregeering, maar even- zeer die gemeentebesturen, die bg den goeden gang van het vlasbedrgf groote belangen heb ben in verband met de zorg voor de werk- loozen. VRETERIJ VAN HET SOHILDPAD- TORRETJE EN DE LARVEN VAN DEN aAskever IN BIETEN. De plantenziektenkundigen dienst te Wla- geningen deelt mede, dat thans weer een nieuwe generatie van het schildpadtorretje, op wel-k insect bericbt no. 390 van 13 Mei j.l. be- trekking had, optreedt. Waar men schade door dit groenachtige kevertje of zgn geelgroene larven van zoo- danigen omvang waameemt (dit zal vooral zijn bij de grens van pas gemaaide perceelen granen, waarin melde heeft gestaan) dat be- strijding wenscihelijk is, kan deze op weinig koatbare wijze geschieden door bespuiting van het bietenloof met arsenicum-h-oudende mid- delen zooals Parijschgroen en loodarsenaat. Parijsch groen wordt aangewend in een ver- houding van 1 op 1000 (dus 1 ons op 100 liter water), waaraan wat kalk wordt toegevoegd (pl.m. 1 K.G. op 100 liter). Een goede mengin-g en verdeeling wordt ver kregen door eerst van het benoodigde Pa rijsch groen met een weini-g water en kalk een papje te maken en dit papje a)sdan door de rest van het water te roeren. Loodarsenaat is als droog poed-er en als pasta verkrijgbaar. Van het poedervormige loodarsenaat wordt een oplossing gemaakt ter s-terkte van 0.3 pet. (dus 3 ons op 100 liter water), van de pasta een oplossing ter sterkte van y2 pet. (dus 5 ons op 100 liter water). De vloeistof wordt met behulp van een pul- verisate-ur over het gewas verspoten. IDaar zo-o-wel Parijschgroen als loodarsenaat zware maaggiften zijn, betrachte men de noo- dige voorzichti-gheid bij het gebruik ervan. Nadere inlidhtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen en de hierbg wer-kzame ambtenaren, alsmed-e de Rijkslandbouwconsulenten. Ulvenhout, 30 Juli 1935. Menier, Toen ik vandaag veertien dag-en ge- lejen mijnen brief schreef over den gewel-digon, ja ge- wel-ddadigen tech- niek, die de wea- rel-d 'n omwent-s- ling doet maken als in de heeie weareldhistorie nie geboekstaafd staat, 'n omwen- teling, die wg vandaag ..Crisis" noem-en, toen hadden wij -gin van alien er nog eimigt ge- dacht op, hoe rap ok in ons eigen landje weer 'n bewijs van onmacht geleverd zou worden, van menscbelijke onmacht teugen deur den mensch opgeroepen krachten, die den omwentelingscrisis teweeg brochten! Waan-t zoo, amioo, zoo bekijk ik den tru-b- bel, waarin onze regeeringsmanmen zitten tot aan d'r nekharen: onmacht teugenover de omsc-aandighedens van Weareld-Motsdhappe- lijke aard, die boven 't mensch-dom uitgroei- d-en en veurloopig onbereikbaar zijn veur ons! Veurloopig, ja, waant wij motten, wg zullen ok, opgroeien tot voldoende hoogte, om die onbereikbaarhedens met twee klavieren bij den nek te kunnen grijpen en onder ons te dwingen. Om duidelijk te zijn, mot ik enkele regel- tjes overschrijven uit mgnen brief van veertien dagen -gelejen, waarin ik schreef: „Ons geclachten, onze opvatting van econo- mie gaan veuls te laankzaam bij den gaank van de techniek. De economic wier tot we- tenschap verheven op 't moment da ze edgen- lijk tweedens kwam! Daarom kunnen economisten ons nie uit den knoei helpen! Waant de economie is gebaseerdi op 'n weareld van veur vijftig jaren gelejen en die weareld bestaat nie meer. Dus ginnen menier Oolijn, ginnen splinter- nuuwen minister Gelissen, niemaand kan ons geven, wat wij in onze ,,domheid" vragen en dat is: asteblieft de weareld vijftig jaren terugrollen en dan stil laten staan". 'k Heb over -dieen aard van dingen verder gepeinsd, amico. Lijk elken mensch teuges- woorig prakizeert over de moeilijkhedens waaraan ie kop noch st^ert kan vinden, begin noch end ontdekken kan! Toch is 't begin te zien. Toch is 't end ok te zien, amico. 't Begin meen ik duidelijk aangewezen te hebben in den brief van veertien dagen ge lejen, als ik met voorbeel-den den vliegenden gaank van de techniek aanwees. Als ik sprak van de reis naar de Oost die in mijn leven eerst vijf maanden duurde, vijf weken werd, vijf dagen is envgf uren wordt Als ik m'n herinderink schreef over Kees- van-Miee-den-Slachter, die in mijnen kindertijd teugen zonsondergaank de olielaampen aan ging st-eken en hoe er dan na twee uren arbeid zeuven „gloeiende spijkers" huilie ver- lichting gaven aan ons durpke, terwijl nou, deur 'nen onziohtbaren tiep, op 't uur van zonsondergaanik, 'n paar maal bonderdduu- zend felie lichten worden ontstoken deur 'n weareldstad. 'k Heb oe verteld van den bouw van mijnen stal, die drie maanden duurde, terwgl nou in drie maanden 'n heeie stad wordt weggezet. Hoe 'nen brief naar d'Oost tien maanden noodig had veur aantwoord en nou 'n radio- telefoontje alle nuuws op 't zelfste moment doorgeeft. Ik zeg: da's 't Begin! 't Begin dat duide lijk te zien is veur elken mensch, -die geleerd hee nie alleen met z'n oogen, maar ok met z'n harsenpan te „kijken". De ennigste manier tusschen 2 hokskes om zuiver te zien! (Ge kunt nog gin blommeke ,,zien", zonder hulp van de twee brilleglazenhart en ver- staand!) „Maar lot nou 't End 's hooren Drd", zult ge vragen, amico. Gdren! Maar dan zeg ik op veurhaan-d, da'k me nie uitgeef veur profeet, of da'k ,,gekeken" heb in koffiedrab of aandere onklebre vuiligheid, waarin niks te zien is. E11 ik zeg er dat op veurhaand bij, omdat den mensch zoo geren zoekt en speurt op plaatsen, waarvan ie vooruit weet, dat daar niks te vinden is. In slechte tijen floreeren vooral de affaires van „Slapers", van ,,Zieners", van ,,Kaart- legsters", van ,Sterrewicheledrs'(en... van Deurwe^rders) Neee, amico, zoo heb 'k nie ,,gekeken". 't Was nie noodig ok, waant de feiten staan even duidelijk veur onzen kokkerd; als 't ver- lejen, toen Kees-van-Miee-den-Slachter nog leefde. Maar genogt. Nou naar 't... End. Ik heb 'nen kennis, die tien jaren gelejen 'n huis, 'n kapitaal huis kocht veur de som van dert-igduuzend (gave) guldens! 'n Huis, gebouwd met hardsteen, met manner, met den deugdelijksten bouwstof. 'n Hujs op 'nen royalen lap grond, op „goeien" staand, dus... kostelij-ken -grond. 'n Huis kortom, dat de dertigduuzend guldens rijk weerd is! Tochkrij-gt mijnen kennis vandaag maar tienduizend guldens terug vopr d-atzelf- ste huis, waaraan nog ginnen splinter slijt te bekennen valt! Amico: geleerden, boekhouwers, bouwers, huurders, makeleers en iedereen kan nou 'n gewichtige reden opgeven van dat sohoone huis, Ik hou vol, dat het huis nog dezelfste wder- de hee, as tien jaren terug. Daar is ginnen steen, ginnen spijker, ginnen splinter hout aan versleten; den grond is zelfs nog „duur- dear" geworden. Ik zeg: 't zit 'm nie in 't huis, den prijs zit 'm in 't geld, dat nie meer in staat is de prijzen te reg-elen of te bepalen! Geloof toch niet 't smoesj-e: den mensch wil „klein" wonen. Duuzenden willen wonen in dat royale, prachtige huis, maarze kunnen 't nie betalen, ondaankst huis twintigduuzend

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6