Buitenland GEEN JOODS0HE BADGASTEN MEER TE KOLBERG. TER NEUZEN, 31 JULI 1935. VRAGEN OVER EEN AANRESTEDING. AXEL. jpniraUen van fraude ter kennis van de Reken- fcauner kwamenwaarmede in totaal een be- •drag; van 817.675,60 was gemoeid, is, naar het oordeel der comimissie niet alleen betreu- reaswaardig te achten, omdat daaruit blijkt, een aanzienlijk getal van hen, die met eeaig beheer van geld of goederen van het land zips belast, het onder scheid tusschen 's lands egendommen en hun eigen bezittingen niet eotooende in het oog weten te houden, doch sresizeer, omdat daaruit tevens een tekort aan verantwoordelijkheidsbesef spreekt bij velen, tot wier taak de zorg voor een behoorlijke eontrole op de te beheeren gelden of goederen beboort. Het heeft de aandacht der commissie ge- trofeken, dat in het verslag bij herhaling sprake is van ,,geheime" en andere aparte foradsen, walker beheer tot het opperen van bedentkingen aanleiding heeft gegeven. De i oamnrissie is van oordeel, dat met dit stelsel Tan. afzonderlijke potjes, welke buiten het ge- wtme begrootingsbeheer vallen, voor zooveel HKigelijk radicaal behoort te worden gebroken. Het toelaten van het ontstaan en voortbestaan mw zoodanige potjes kan slechts tot knoeie- rgeD van allerlei aard leiden. Het maakt ook, in strijd met de meest elementaire begrippen v»n budgetrecht, het doen van uitgaven bui ten de begrooting om mogelijk. Voorzoover in eem enkel geval het vormen van een fonds als bierbedoeld gewenscht zou blijken, zou het be heer van dat fonds aan een behoorlijike con trol t nooeten worden onderworpen. DE WERKLOOSHEID IN BELiGIE. Ete Brusselsche correspondent van de Tel. meldt: Volgens de statistieken van het departe- roent van arbeid bedroeg het aantal volledig werkloozen gedurende de week van 15 tot 20 JhS gemiddeld 168.263, tegen de vorige week 17tjL5S0 of 2327 minder. In Juli 1934 waren er gemiddeld 197.890 werkloozen. Over de eer- ste drie weken van Juli 1935 was dit cijfer 1C&920 of 14% minder. In Juli is de situatie verbeterd in de mijnen ai steengroeven. In de ijzer- en staalindustrie is de toestand minder gunstig, terwijl in de bonwondernemingen een afneming van de ac- tiiviteit te cffnstateeren valt, o.a. te Antwerpen en Brussel. Ook in de schoenindustrie is het imiTTi terwijl de meubelindustrie, welke on- jniddellijk na de devaluate veel bedrijvigheid den dag legde, thans ook teekenen van mindere bedrijvigheid begint te vertoonen, eseuals trouwens het transportwezen. Voor October en misschien reeds voor September wordt een nieuwe toeneming der werkloosheid owaoxzien. HET GESTOLEN PANEEL VAN HET LAM GODS. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel SDeddi Allerlei tegenstrijdige geruchten doen den iaatsten tijd de ronde met betrekking tot het gestol en paneel van het altaarstuk van het Laid Gods, sedert ruim een jaar uit de Sint Baafskerk te Gent verdwenen. Men meent thane zekerheid te hebben, dat de dief, Goe- derlier, gewezen koster uit de Oost-Vlaamsche gemeente Wetteren, zijn sehelmstuk niet al leen heeft gepleegd. Men weet, dat Goeder- lier 25 November 1934 is overleden, zoodat h»i gerecht sedertdien in volslagen duisternis "bteken te tasten. Volgens de Brusselsche Standaard zou het paneel, de Rechtvaardige Recfaters voorstellend, in een publiek gebouw, gKMtgcT, nabij de Sint-Baafskerk en waarvan ■Goedertier een sleutel had weten te bemach- na den diefstal verborgen zijn geweest. Hetzelfde blad verzekert, dat het paneel einde Jmai j.l., in zeer ongewone omstandigheden, weer gevonden werd en in het bijzijn van vier person en uit het gebouw werd gehaald. Waar- mn het paneel sedertdien aan de rechtmatige aeaatters niet is teruggegeven, wordt door de Standaard niet nader verklaard. Alleen dreigt het blad met bekendmaking van „man en gsaaid", indien nog langer met de teruggave wordt getalmd. Alles wijst er op, dat de per- sojaen. die het paneel achterhouden indien het vei haai van de Standaard ten minste Juis t isniet geheel van schuld aan den diefstal of van heling vrij te pleiten zouden zijn. Bij de justitie te Gent, alsook bij de kerke- lijfee autoriteiten aldaar, spreekt men het be- ricbt van de Standaard tegen. Die logenstraf- heeft echter maar een zeer betrekkelijke waarde, daar ook de teruggave van het ach- ter^nk van het paneel, met Johannes den Deeper, waarvcor Goedertier van het Gent- ache bisdom 295.000 francs wist los te krijgen, aanvankelijk op dezelfde wijze is ontkend. KATHOLIKK PRIESTER WEGENS PREEK VEROORDEELD. Voor de groote strafkamer van Landgericht *e Hanau heeft de 48-jarige Roomsch-Katho- lieke pastoor van Ddetges in den Rhoen, Lud- wig Roth terechtgestaan wegens overtreding van de z.g. kanselparagraaf. Hem was ten prfp gelegd in de preek op Zondag 8 Juli 1S34 aangelegenhedeU van den staat behan- aekt te hebben op een wijze, welke de open- tmrtr orde in gevaar bracht. Er werd een ge- vangenisstraf van acht maanden tegen pastoor Roth geeisoht. De beklaagde werd overeen- komstig den eisch veroord^eld en bovendien m de kosten van het geding. 'In de toelichting van het vonnis wordt o.m. gezegd: De rechtbank is overtuigd, dat be klaagde zich aan een ernstige overtreding van ide kanselparagraaf heeft schuldig gemaakt. Hm heeft in de godsdienstoefening gezegd, dat menschenlevens in het nieuwe Duitschland geen waarde meer hebben, verder maakte hij in zijn preek gewag van hongersnood, Chris- temvervo 1 ging en Kulturkampf in Rusland, «aaraan hij toevoegde, dat de Dnitsche katho- lieken zich ook op alles moesten voorbereiden, en dat dit lijden hun in Duitschland nog te wachten stond. Beklaagde heeft ontkend. Hij Iran niet voor elke uitwerking van zijn preek verantwoordelijk gesteld worden. De recht- bank moet echter aannemen, dat beklaagde opgewekte verontrusting, welke zich van njn toehoorders meester maakte, heeft ge- wdtl 'Hij heeft zich geinspireerd, op polemi- sciie wijze, op zaken, die tot het politieke leven behooren. Hij is een fanaticus, en met den geest tegen den staat ingesteld. I>E EIFFELTOREN ALS SCHOOLZENDER. 7ir» de lijn van de reorganisatie van de Fran- sciie radio is de zender van de Eiffeltoren, de »mdste Fransche zender, aangewezen voor schooluitzendingen. Ock thans, gedurende de lan^p Fransche schoolvacanties, is daann geen onderhreking gekomen en zendt de Eif- feltoren op weekdagen een vacantie-school- programnia uit, en wel des morgens voor de iageie- en des avonds voor de hoogere school. In hoofdzaak is deze uitzending bedoeld als MDorbereiding voor scholieren, die niet door nmn laatste examen zijn gekomen en nu door znaddel van de radio om zoo te zeggen gratis Jmlp-onderwijs krijgen. Des Woensdagmid- dags wordt verder een Duitsche taal-eursus •litgezonden De Fransche pers begroet deze nieuwe rege- fing met groote instemming en verkondigt de meeningl dat zij er in hooge mate toe zal bij - dragen, om de belangstelling van de jongeren voor de radio aan te wakkeren. DE VEREENIGDE STATEN BUITEN TOEJKOMSTIGIE OORLOGEN Senator Bennett Champ Clark, een der lei- ders van de vredesbeweging in de Ver. Staten, heeft aangekondigd, dat nog deze zitting van het Oongres wetsontwerpen zullen worden in- gediend, welke beoogen, de Vereenigde Staten buiten alle oorlogen te houden, welke in de toekomst mochten worden gevoerd. DE HANDELSMOEILIJKHEDEN MET DENEMARKEN. Men meldt aan de N. R. Crt. uit Stockholm: Het Deensche blad Politiken schrijft naar t aanleiding van het gerucht over opzegging I van onze handelsovereenkomst met Denemar- ken, dat in feite niet ons land, maar Denemar- ken. reden heeft tot ontevredenheid over de ontwikkeling van het handelsverkeer tusschen beide landen, daar het in voile overeenstem- ming met -de modeme handelspolitiek is, dat Denemarken, wanneer Nederland zijn invoer uit dat land beperkt, zich op dezelfde wijze tegenover den invoer uit ons land gedraagt, terwijl bovendien het handelsverkeer tusschen beide landen in de eerste zes maanden van dit jaar nog een belangrijk actief saldo ten bate van ons land heeft opgeleverd. Een van de voomaamste oorzaken tot de gerezen moeilijkheden ziet het blad in de om- standigheid, dat Nederland zelf een massale productie beeft van het exportartikel, dat voor de Denen het belangrijkste is bij den uit- voer naar ons land, namelijk geslacht rund- vee. In de jaren 19301933 bedroeg de ge- middelde jaarlijksche export hiervan naar ons land een 26.000 stuks, maar tengevolge van de Nederlandsche restricties is deze export zoodanig bemoeilijkt, dat Denemarken het toe- gewezen contingent niet meer ten voile ge- bruikt. Het vorige jaar bedroeg de export van geslacht vee naar ons land nog 11.000 stuks, de laatste weken is het gemiddelde 160 stuks, zoodat men meent te moeten berekenen, dat dit jaar het totaal ongeveer 8000 stuks of nauwelijks een derde deel van eenige jaren geleden zal beloopen. Het blad noemt het geval een kras staaltje van de waanzinnige toestanden, waartoe de handelsverdragen van dezen modemen tijd kunnen leiden, daar de Nederlanders Deensch rundvleesch importeer- den om bloembollen naar Denemarken te kun nen exporteeren en tegelijkertijd hun eigen vee verbranden, zooals men in Denemarken de slechtste dieren vemietigt. Wat het handelsverkeer tusschen ons land en Denemarken in het eerste halfjaar betreft deelt het blad mede, dat de waarde van den invoer uit ons land in die periode 22 millioen Deensche kronen bedroeg, terwijl Denemarken naar ons land slechts voor 6 millioen kronen exporteerde. „Hiertegen zullen de Hollanders ongetwijfeld aanvoeren, dat er hierbij voor een belangrijk deel sprake is van transibo-handel, namelijk van producten uit de Nederlandsche kolonien zooals tabak en koffie, en dat zij goederen in Denemarken verlangen, maar een dergelijken scheiding in de berekening van den handel zal niet mogelijk zijn". vrouwen de pakjes vleesch uit de handen der mannen gerukt en ze op straat geworpen. Ook hebben de vrouwen aanvallen op slagers- winkels gedaan en daar het vleesch van de toonbank gehaald. De vertegenwoordigers van het hotelbedrijf, van huis- en grondbezit, en vein handel en In dustrie hebben den eersten burgemeester van Kolberg een met algemeene stemmen aange- nomen besluit overhandigd, waarin de bevol- kingsgroepen verklaren geen Joodsche bad- gasten meer toe te laten te Kolberg. DE ANTI-ROOMSCHE RELLETJES TE BELFAST. De Roomsch-Katholieke bissohop van het graafschap Down heeft een verzoek gepubli- ceerd om bijdragen voor de slachtoffers van de anti-katholieke onlusten te Belfast. Vol gens zijn zeggen, zouden 384 katholieke fami lies te Belfast uit hun huizen zijn verdreven, terwijl het aantal menschen, dat dakloos is geworden, 1646 zou bedragen. Het verzeek zegt, dat deze lijst nog onvol- ledig is, daar een onderzoek in bepaalde stra- ten van Belfast gevaarlijk is, niet slechts voor den vrager, doch ook voor de daar nog wonen- de katholieke families. Afgezien van de dakloos geworden families, is er nag een groot aantal katholieken, wien de voortzetting van hun werkzaamheden in fabrieken en werkplaatsen onmogelijk Is ge maakt. Dr. Gregg, de protestantsche aartsbisschop van Dublin, sprak Zondag in zijn preek van de „opzettelijke aanvallen", die de vorige week in den Ierschen Vrijstaat op protestantsche kerken, woningen en kantoren zijn gedaan. Volgens hem had men hier waarschijnlijk te doen het represaille maatregelen vanwege de aanvallen op roomsch-katholieken te Belfast, doch het te Belfast plaats gehad hebbende on- recht zou door nieuw onrecht in den Ierschen Vrijstaat niet weer hersteld worden. Connolly, de minister van landbouw van den Ierschen Vrijstaat, heeft Zondag in een rede tot de Engelsche regeering het verwijt gericht, dat de onlusten in Ierland een gevolg van de tegen Ierland gerichte politiek waren. VIER KLOOSTERZUSTERS TOT GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Te Berlijn is Zaterdag een proces gevoerd wegens het overtreden der diviezenvoorschrif- ten tegen vier zusters der Congregatie van den Heiligen Carolus Borromaeus uit het moe- derhuis in Trebnitz (Silezie). Drie der verdachten werden er van beschul- digd in de jaren 1932 tot 1934 door bemidde- ling van den leider der „Bank fur Kommunal- wirtschaft" in Berlijn, dr. Hofius, in totaal 255.000 mark over de grens naar Nederland gebracht te hebben. De vierde verdachte werd beschuldigd van begunstiging van dit misdrijf. Verdachten hebhen) naar het Duitsche Nachr. biiro meldt, bekend zich aan het ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt en zich bewust te zijn geweest van het onrecht- matige van haar handeling. Bovendien wordt een van haar ten laste gelegd medewerking te hebben verleend voor het zenden van geld naar de bezitting der congregatie in Others dorf (Tsjecho-Slowakije)ten bedrage van 13.000 mark. iDe uitspraak tegen de vier zusters luidde: iDe vicares-generaal Luitgardis Kneppek en zuster Rosalie Ball kregen wegens voortge- zette gemeenschappelijke deviezenovertredin- gen in drie gevallen elk drie jaar gevangenis- straf en onderscheidenlijk 115.000 en 100.000 mark boete. De overste-generaal Felicitas Potrz werd tot 1 jaar en 9 maanden gevan- genisstraf veroordeeld, terwijl zuster Rosa Volkel wegens begunstiging vijf maanden ge- vangenisstraf kreeg. De voorloopige hechtenis werd geheel in mindering gebracht. Voor de geldboeten is de congregatie mede verantwoordelijk. Verder werd de verbeurd- verklaring ten bate van het Duitsche rijk uitgesproken van 57.000 dollar-obligaties en van 66.600 Nederlandsche guldens obligaties. VROUWEN IN ACTIE TEGEN SLAGERSWINKELS. Eenige duizenden huisvrouwen zijn te Detroit een boycotactie begonnen tegen de slagerswinkels, een actie, die hier en daar tot gewelddadigheden heeft geleid. De huisvrou wen verlangen een verlaging der vleeschprijzen met 20 Voor .talrijke slagerswinkels heb ben de vrouwen posten geplaatst: haar woede richt zich vooral tegen de mannen, die in op- dracht hunner echtgenooten inkoopen gaan doen. In vele gevallen hebben de postende VERKOOI' PROVINCIALE BOOT. Door bemiddeling van den scheepsmakelaar P. A. van Bouchaute te Ter Neuzen is de stoomraderboot ,,Westerscbelde", die voorheen heeft gevaren in den dienst van den prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde, ver- kocht aan den heer P. J. Zwaans, oliehandel te Oosterhout. Na te Hendrik-Ido-Ambaeht te zijn ontdaan van machine, ketel en rader- kasten wordt de boot door de N.V. Temeuzem- sche Scheepsbouw Mij. omgebouwd tot olie- bunkerschip, hetwelk zal worden gestation- neerd in de Berghaven te Bom op het Juliana- kanaal. OMHOOGGEVAREN. Het van Antwerpen komende en voor Gent bestemde Duitsche stoomschip „Rabe", is bij het binnenloopen van de haven alhier op de Oostelijke havenberm omhooggevaren en blij- ven zitten. Een tweetal sleepbooten van de Towage Salvage Union hebben het schip vlotgetrokken waarna het oogenschijnlijk zonder schade bekomen te hebben, zijn reis naar Gent heeft voortgezet. BEiiEDIGD. Ter openbare zitting van de Arrondisse- mants-Rechtbank te Middelburg zijn beeedigd: als makelaar de heer L. A. v. d. Hemel te Ter Neuzen en als ambtenaar van den Bur- gerlijken Stand de heer Mr. G. J. P. M. de Kerf burgemeester te Sas van Gent. ONTSLAG BIJ DE AMONIAKFABRIEK. Tegen 1 Aug. is aan een groot aantal ar- beiders bij de ammoniakfabriek te Sluiskil ontslag aangezegd. SCHOOLREIS NAAR DE ARDENNEN VAN DE OPENBARE ULO-SCHOOL VAN 22 TOT EN MET 25 JULI. Als gewoonlijk hadden ook dit jaar de schoolreizen plaats van leerlingen der gemeen- telijke U. L. O. school (kopschool). Eenige weken geleden voor de leerlingen der twee laagste klassen en de vorige week voor de oudste leerlingen. Voor de eerste reis was als rustpunt ge- kozen de jeugdherberg te Westende in West- Vlaanderen. De tocht ving per trein aan in Ter Neuzen over Gent naar Ostende. Daar werd door de jongens en meisjes onmiddellijk van de badgelegenheid geprofiteerd. Daarna een wandeling over het strand en verder per autobus naar Westende, waar ovemacht werd. Hier vindt men nqg echte duinen, een zeer breed strand en een landelijke, vredige stilte. Een ideaal plaatsje voor een kuur-oord. Het glanspunt was de volgende dag. Twee auto-cars voerden de 41 reizigers langs Nieuwpoort, Dixmuiden naar Yperen. Hier, als aan het strand te ?Westende, treft men nog overal de sporen van de wereldoorlog aan. Druk bezocht wordt de doodengang, waar de .sterke loopgraven nog volkomen in hun vroe- gere toestand zijn gebleven. Indrukwekkend is het Vlaamsche monu ment aan de User, dat de geheele omtrek be- heerscht. Er werd omheen gewandeld en het opschrift ,,nooit meer oorlog" in 4 talen werd in het geheugen gegrift. Het opschrift aan de ingang spreekt van vertrouwen in betere tijden. Een menigte kerkhoven (vooral Engelsche J in de buurt van Yperen, spreekt van de schnk- kelijke strijd, daar gestreden. Dan door het bosCh van Houthulst, over het hoogste punt van W. Vlaanderen, De Clerken, na een .bezoek aan het monsterachtig groote kanon van de Leugenboom op Ostende aan. Met de trein naar Gent en vandaar per auto bus naar Ter Neuzen, waar alien in blijde stemming arriveerden. Grooter was de tocht voor de ouderen. Deze zou vier dagen duren. Goed. weder begunstigde ook deze excursie. Maandag 22 Juli ging het van Ter Neuzen over Gent naar Brussel. Daar werd eenige tijd getoefd en toen de trein naar Namen genomen. Hier koos men het treintje naar Dinant. In Lustin werd uitgestapt. Hier was de ankerplaats in de jeugdherberg, die daar door rasechte Hollanders, een echtpaar uit IJmuiden, gedreven wordt. De eerste dag ging het reeds de steile paden van het imposante gebergte op. Prach- tige vergezicht-en heeft men overal van af deze donker begroeide hoogten. Bergtochten zijn vermoeiend, maar gezond. De leerlingen lieten zich niet onbetuigd en hebben heel wat aan bergsport gedaan, afgewisseld door baden in het heerlijke Maaswater. De volgende dag werd een boottocht ge maakt naar Dinant, waar de grot werd be J zocht, die karakteristieke verscbillen vertoont met die van Han. Per trein, te voet en per autocar keerde men terug naar Lustin. De clou van de reis kwam op Woensdag. Een glansrijke tocht van Lustin over Namen Marche naar La Roche, in het dal van de Ourthe. Hier zag men de gedenksteen, voor men binnenkomt, van de te vroeg gestorven dichter Jacques Perk, die in deze schoone oorden de stof vond voor zijn Mathildecyclus en andere mooie gedichten. Deze dag zal voor alien onvergetelijk bljjven. Opvallemd is het grooite aantal toeristen per fiets, te voet, per auto of autocar, dat deze oorden bezoekt. Het aantal Nederlan ders is legio. Donderdag verlieten we noode het mooie dorpje aan de Maas, uitgeleide gedaan door herbergvader en -moeder en de andere gasten, die met hartelijke belangstelling de troep van 33 zagen vertrekken. De trein bracht het gezelschap naar Brus sel, waar een viertal uren werd doorgebracht. Dat de groep, die daar voortstapte met de bergstok in de band, groote aandacht trok in Brussels straten, behoeft geen betoog. Vandaar werd de reis naar Ter Neuzen aanvaard, waar men te kwart over negen aankwam. Het is een heerlijke tocht geweest, die lang in de herinnering zal blijven. Dat de leer lingen werkelijk hadden genoten bleek uit hun spontane dankbejtuigingen bij het afscheid- nemen. Verschillende momenten uit beide tochten zijn verfilmd. Het is de bedoeling deze winter deze filmen voor leerlingen, ouders en andere belangstel- lenden te vertoonen. In het onderstaande geeft Nico Uyt den Bogaard zijn indrukken weer. Een reisje naar de Ardennen. Naar de Ardennen! Deze gedachte laat je niet los en je hunkert naar de dag, dat je zult vertrekken. Die dag schijnt tergend langzaam te willen komen. Je legt je rugzak met je kleren en andere benodigdhetkn al 4 dagen van te voren gereed en peinst eh denkt, of je toch vooral niets vergeten hebt. En ein- delijk, dan is de grote dag er en zitten 30 Mulo-leerlingen met hun leiders in de trein naar de Ardennen, het land van bergen en dalen, van rotsen en bergstromen, het land vanFrans spreken! Na enkele uren sporen wordt het terrein reeds heuvelachtig en wanneer je voorbij Brussel bent, kun je al merken, dat je de Ardennen nadert. Je verlangt er al naar, voet te zetten op deze rotsen en de steile hellingen te beklimmen. Links doemen hoog op de rotsen de ruinen van trotse roofkastelen op, tekenen zich af tegen de blauwe lucht en weerspiegelen zich in het zacht voortglijdende water van de Maas. Dan plotselmg, floepdaar is het donker en ratelend en kletterend bonkt de trein door een tunnel, om even plotseling weer in het licht van de stralende dag te sehieten. Na enkele uren zijn we op de plaats van bestemming aangekomen, Lustin! We wandelen langs de voet van eeuwenoude rotsen, die hoog en dreigend zic': verheffen, dan over een brug over de Maas en daar ligt de jeugdherberg van Lustin aan de oever van de Maas. Deze jeugdherberg is schitterend gelegen. Als je van achter er uit loopt loop je tegen de bergen op, als je er van voren uit wandelt, wandel je in de Maas. We kiezen het laatste en gaan zwemmen. Nu, dat is nog eens heerlijk water. Zo helder als kristal. Het water uit het kanaal Gent— Ter Neuzen is er modder bij. Onnodig te zeggen dat we na deze zwempartij een ver- schrikkelijke honger hadden. We zaten met een goede tachtig man aan tafel. Wat er toen binnen gewerkt werd, tart alle beschrijving. Alles gaat hier even leuk en aardig toe aan tafel. Hier zitten Hollanders, Belgen, Duit- sers, Engelsen, Denen van dezelfde aardappe- len te knabbelen en zich te haasten, om geen slachtoffer te worden van de algemene hon gersnood. „Geef mij de aardappelen eens aan", schreeuwt de een. ,,Wel verdraaid, nou zijn de boontjes op", jammert een tweede. „Stopt jog, je verdrinkt me in de jus", klinkt de noodkreet van een derde. Tjing, tsjanig, popekattepetel, beweert een Deen. Zoo verloopt genoeglijk deze intemationale maaltijd en daarna gaan we wandelen met de herbergvader als gids. Wat een schitterende panorama's daar boven, een golvende zee van groen en daartussen tegen de berghellingen de kleine dorpjes als blokkedozen. De tweede dag gingen we met de boot naar Dinant, om aldaar de grotten te bezoeken. Leuk is dat, je klimt als 't ware de rivier op met al die stuwen. De grot was prachtig. Hier zien we pas, hoe mooi en hoe wonderlijk de natuur is. Wanneer alles bekeken is, wordt besloten naar de jeugdherberg terug te keren. Maar de ene heift wil met de trein en de andere helft te voet. Schrijver dezes was ook onder de wandelliefhebbers en dais zetten we er, onder aanvoering van 2 Amster- dammers flink de pas in naar Lustin, ruim 14 k.m. onder de heete zon door berg- en boslandschappen. We zetten de tanden op elkaar en kwamen 2% uur later moe doch voldaan in de jeugdherberg aan, waar tot onze verwondering nog geen spoor was van de treinboemelaars. Na een groot uur: ja hoor, daar waren ze, de mislukte treinisten, vermoeid en met rode gezichten. Wat was er gebeurd 5 k.m. voor Lustin waren ze uitgestapt om verder te lopen en te laten zien, dat ze ook wel zonder trein naar huis konden komen. Twee lange uren hadden ze door de bossen gelopen en toenkwamen ze op hetzelfde punt terug, waarna ze doodvermoeid een autobus namen en verder reden. Wat we toen gejoeld hebben, is met geen pen te be- schrijven. Zo ging in leedvermaak en galgen- humor de dag ten einde. De volgende dag zou een verrassing zijn. En of het een verrassing was. Met twee auto's gingen we naar Laroche, een tocht van ruim 200 k.m. door de bergen. Jonge,, dat was fijn. Prachtige vergezichten volgden elkaar op als een schitterende kleurenfilm met verrassingen. Met een snelheid van 90 km. stoven we een berg af om met een gang van 10 k.m. een volgende op te krabbe- len. Zo vloog de tijd, om en toen we goed en wel thuis waren en in bed lagen, was het uur van afscheid spoedig gekomen. Met tranen in de ogen namen we afscheid van al dat moois en die hartelijke mensen We hadden ons al zo spoedig aan alles ge- hecht. Zelfs aan het Frans spreken. We had den in deze 4 dagen meer Frans gesproken dan we in 4 weken op school deden en dat wi] wat zeggen. Sorns fabriceerden we zelf wat Frans zoals „de 1'eau prikprik", wat spuit- water moest betekenen. Een zin, die we heel goed te pakken hadden, was deze: ,,Donnez- mio une iimonade, s.v.p.", want het was warm en de Iimonade lekker en goedkoop. Zo is de reis prettig en zonder ongelukken verlopen, wat wel vooral te danken is aan de goede leiders. Daarom zeg lk uit ons aller naam dank aan me nee r Leenhouts, mevr. Leenhouts en meneer v. d. Peijl, die het ons hebben mogelijk gemaakt dit alles te genieten. LUXOR THEATER. Cineac Voorstellingen. Het Joumaal of wereldnieuws het welke een bioscoop programma steeds vooraf gaat is voor de meeste bezoekers bijzonder interes- sant, uit alle deelen der wereld ziet U de ge- beurtenissen waarvan in de pers reeds mede- deeling is gedaan, in beeld voorbij trekken. In het buitenland had men reeds eenige jaren theaters welke dan ook uitsluitend niets dan actualiteiten vertoonden in doorloopende voorstellingen, deze theaters noemde men „Cineac". Ook in ons land, te Amsterdam en Rotterdam, heeft men een Cineac geopend, welke bij het publiek zeer in den smaak valt De prijzen voor deze voorstellingen zijn zeer laag, de voorstellingen zijn doorloopend zoo dat men binnen kan gaan wanneer men tijd heeft en rustig het geheele programma kan zien en hooren, het bijwonen van het geheele programma duurt ongeveer een uur. Het Luxor Theater beschikt over de beste Joumaals welke aan de filmmarkt zijn, n.l Ufa Journaal, Paramount Nieuws, Polygoon Hollands Nieuws en het Fransche Journaal Eclair. In navolging van Amsterdam en Rotterdam besloot de directie ook hier het publiek in de gelegenheid te sbellen, voor een kleine toe gangs prijs speciale actualiteiten voorstellin gen by te wonen. Zooals uit de advertentie bljjkt worden Vrijdagavond en Zaterdagmiddag doorloopende cineac voorstellingen geven met bovengenoemde Journaals. EEN AANRUDING. Te Middelburg reed de 18-jarige B. op de kade met zijn motor van achter de boomen den rijweg op juist toen een personenauto p>asseerde. De jongeman reed tegen den auto op, waarbij hij met zijn arm de vrij scherpe deurknop van den auto raakte. De knop drong in de arm, die van de hand tot de elleboog werd opengereten. Het ongeiuk gebeurde vlak bij de ouderlijke woning, waar de hevig bloedende jongen werd binnengedragen. Nadat daar voorloopige geneeskundige hulp was verleend is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Het onderzoek wees uit dat den automobilist geen schuld treft. De heer J. Dekker, lid der Prov. Staten, heeft aan Ged. Staten de volgende schrifte- lijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat voor of namens Uw college bestek en voorwaarden zijn verzonden voor het verbeteren van den weg Kijkuit Hulst aanbesteding te Middelburg op 31 Juli a.s. en dat daarin onder het hoofd: ,,Carpave. Schroder-asfalt, asfaltlak" wordt voorgeschre- ven, dat deze uitsluitend mogen worden ge- reverd door de N.V. Koudasfalt te Utrecht en de N.V. Key's Asphaltfabriek te Rotterdam? 2. Is Uw college niet van meening, dat aan deze twee firma's, van wie toch bekend is, dat zij de eenige gegadigden mogen zijn, de ge legenheid wordt gegeven bun prijs monopo- listisch vast te stellen en daardoor de Pro- vincie beduidend te benadeelen? 3. Is hot juist, dat op deze wijze een be- drag van ongeveer twintig duizend gulden aan de vrije concurrentie wordt onttrokken9 4. .Komt het Uw college niet vreemd voor, dat onder punt 1 genoemde firma's tevens zijn aannemers en uitvoerders van werken als in het bestek bedoeld en dus iedere Zeeuwsche aannemer bij voomoemde hen beconour- reerende firma's prijs moet vragen? 5. Vindt Uw college het niet ongewenscht, dat aan voomoemde firma's hierdoor tevens bekend is, welke firma's voor bedoeld werk gegadigd zijn? 6. Is het juist, dat door de Directie van den Provincialen Water3taat ieder ander pro- c6de wordt geweigerd en medegedeeld, dat in- schrijvingen met altematief ongeldig zullen worden verklaard? 7. Is Uw college niet van meening, dat dit geheel in strijd is met de aan de Provin- ciale Staten verstrekte mededeelingen vervat in Uw bijlage lib der laatste Statenzitting, waarin in de eerste en tweede alinea van de tweede pagina nadrukkelijk wordt medege deeld, dat het al of niet gebruiken van asfalt- beton van de inschrijving zal afhangen? 8. Is Uw college bereid deze aan de Prov. Staten gedane toezegging alsnog in het be stek op te nemen? 9. Is Uw college niet van meening, dat waar door het Rijk verschillende wegen- procode's worden gebruikt men ook in onze provincie de vrije concurrentie niet mag uit- schakelen STREEKPLAN VOOR DE ZEEUWSCH- VLAAMSCHE KUST. Zooals wij reeds eerder schreven, hield het bezoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken en van het College van Gedeputeerde Staten aan Zeeuwsch-Vlaanderen verband met de aanhangige plannen voor het ontwerpen van een streekplan voor het kustgebied. Be- reids was door de gemeenten Breskens, Groe- de, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement een commissie gevormd, die de voorbereidende werkzaamheden, welke aan het ontwerpen van het plan verbonden zijn, ter hand zou nemen. Deze commissie vergaderde j.l. Maandag in het gemeentehuis van Breskens. Met voldoening werd geconstateerd, dat het departement van Binnenlandsche Zaken en het Provinciaal bestuur zeer sympathiek tegen over de plannen staan. De commissie neemt thans met voortva- rendheid deze aangelegenheid ter hand en zal zich voor het in kaart brengen van het streek plan van deskundige medewerking verzekeren. Tot voorzitter werd de heer Van Zuyen, burgemeester van Breskens igekozen. Het secretariaat zal worden waargenomen door den gemeente-secretaris van Retranchement, terwijl verder als lid van het dagelijkseh be stuur de burgemeester van Groede werd aan gewezen. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE OOGST. In kringen van Zeeuwsch-Vlaamsche land- bouwdeskundigen schat men de opbrengst van het aantal kilo's tarwe per H.A. beneden de Wester-Schelde gemiddeld ongeveer 17 pet. lager dan vorig jaar, terwijl men het over- eenkomstig cijfer van den gerstoogst 25 pet. lager en van den erwtenoogst zelfs ongeveer 33 pet. lager schat. Ook het aantal kilo's per H.A. van het geregeld vlasstroo bedrajagt ge middeld minder dan het vorig jaar, terwijl men de opbrengst van het gezwingeld vlas zelfs aanmerkelijk verminderd aeht. EXAMEN NED. R.K. SCHOOLRAAD. Voor het examen Ned. R.K. schoolraad, af- genomen door R.K. vereen. tot bevorderlng van Industrie-onderwijs voor meisjes St. Anna, slaagden de dames A. Verschoore, M. Thomaes en E. Thomaes, alien te Sluis en I. de Boeven te IJzendrjke. GESLAAGD. Geslaagd voor de akte A Fransch M. O., mej. C. J. Leenhouts te Schoondijke. Gouden Brulloft. Voor het echtpaar H. Scheelevan de Velde was het gisteren de heugelijke dag waarop zij het feit hunner 50-jarige echtver- eeniging herdachten en der traditie getrouw zou zelfs naar de verafgelegen Catharina- polderschestraat de harmonie ..Concordia" aan het gouden bruidspaar een serenade brengen. Met eenige vrachtwagens, belange- loos door eenige donateurs voor (lit doel be- schikbaar gesteld bereikte men de woning van de jubileerende oudjes. Bij de komst ter plaatse stonden vele tientallen van belangstel- lenden opgesteld en de kranige oudjes zaten in het midden van kinderen, kleinkinderen, familie en vrienden voor hun vriendelijk huisje, waarin zij ruim 40 jaar samen lief en leed hadden gedeeld. De voorzitter, de heer Buma, nchtte zich met een hartelijke toespraak tot de echte- lieden en dnikte de hoop uit, dat zij nog vele jaren in dezelfde goede gezondheid mochten gespaard blijven. Meerdere nummertjes wer den door Concordia" ten gehoore gebracht en zoowel bestuur als werkende leden werden onthaald. Op den terugtocht werd de nabijgelegen wijk het Fort" aangedaan alwaar men ook nog enkele pas redouble's uitvoerde. In deze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2