Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Buitenland Maandag 29 .lull 1935. No. 9329L PRO VIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. VAN DE TOESTAND RUSTIG BEOORDEELD. De N. R. Ort. sehreef Vrijdag: Uit de vele informaties welke wij in den loop van den dag in financieele kringen heb- ben imgewonnen, is ons gebleken, dat men in die kringen den toestand rustig beoordeelt met volledig vertrouwen in het beleid van de Nederlandsehe Bank. Zoolang men bij de Ne derlandsehe Bank het hoofd koel houdt en er is geen enkele reden om daaraan te twijfe- len kan. er teohnisch met den gulden niets gebeuren. Met haar politiek van credietbeper- king, altijd immers mogelijk door het disconto te verhoogen, kan de Bank, wat er ook moge gebeuren, den gulden handhaven. En zulks niet ondanks, maar juist dank zij de abnormal® economische en financieele omstandigheden, waarin de wereld thans verkeert. Wij leven, als gevtolg van de langdurige de- pressie, met al haar afsluitmaatregelen, nu vrijrwel in een gesloten oeconomische gemeen- schap en dit maakt het voor de centrale bank al heel gemakkelijk den toestand in de hand te houden. Want wie vluchten wil uit den gul den, ziet ai heel gauw den weg daartoe ver- sperd. Op de geldmarkt treedt er in verband met de goudzendingen en het overbrengen van geld naar Louden, met het doel om van het hooge agio op termijnponden te profiteeren, een zoo- danige schaarschte in, dat men al heel gauw voor een leege kas komt te staan en dus om hulp bij de Nederlandsehe Bank moet aan- kloppen. Wlanneer het publiek zich eens goed reken- schap wenscht te geven van de techniek der geldmarkt, zoo luidde het oordeel van de di- rectie eener groote bankinstelling, zou men zich niet telkens opnieuw zenuwaohtig ma- ken, integendeel onmiddellijk vertrouwen stel- len in de maatregelen van de Nederlandsehe Bank, die immers inderdaad elke speeulatieve beweging tegen den gulden onmiddellijk kan doen vastloopen, juist omdat zij nu -meer dan ooit meester van het terrein is. Ongetwijfeld is de rust op de wisselmarkt, de uitdrukking van hetgeen er op de geldmarkt gebeurt. Kwam men Woensdag nog handen te kort voor de afgifte van goud en het behandelen van aankooptransacties in vreemde valuta, den volgenden dag, toen al deze transacties gefinancierd moesten worden, bleek er reeds een zoo groote geldschaarschte te zijn ont- staan, dat meteen de bezinning scheen terug- gekeerd. De buitenlandsche speculant voelt er uiter- aard maar weinig voor, voor de zooveelste maal met zijn hoofd tegen den muur te loo- pen want daarop komt het tenslotte toch neer wanneer de Nederlandsehe Bank on- buigzaam blijft en niet aarzelt haar renteta- rieven flink omhoog te brengen. Prettig is dit natuurlijk niet voor ons bedrijfsleven, maar men bedenke, dat het een maatregel is van tijdelijken aard, noodzakelijk om nog meer on- heilen te voorkomen. Ook de regeering, al is het kabinet dan ook demissionair, kan niet anders doen dan krach- tig voor het lot van den gulden waken, ten- einde aan haar opvolgster geen desolaten boedel aohter te laten, en tenslotte is Ir ook nog de kroon, die, dat moet men nooit ver- geten, toch nog altijd het hoogste gezag ver- tegenwoordigt, Maar al te gemakkelijk praat men in dezen tijd over devaluatie. Waar loopt bovendien de lijn tusschen voor- en tegen- standeTs van devaluatie? Welke regeering zou met een devaluatieprogram eenig succes kun nen hebben, als men weet, dat het overgroote gedeelte van het Nederlandsehe volk van een dergelijk experiment niet gediend is? Verlichting van schuldenlasten bereikt men met devaluatie niet, zelfs niet tegenover het buitenland. Want Nederland heeft geen bui tenlandsohe schulden. Het eenige, wat men met devaluatie wel zou bereiken, zou zijn, dat wij alien met elkaar naar beneden zouden zak- ken, om tenslotte in het moeras der inflatie te belanden. In de Kamer is daarop zeer on- iangs nog van verschillende kanten de aan-. dacht gevestigd. Men zou het publiek met devaluatie de Hollander houdt er nu eenmaal een heel an- dere mentaliteit op na dan de Engelschman in de goederen, zoo men wel de ,,Sach- werte", drijven, die als gevolg daarvan snel in prijs zouden stijgen, gelijk wij dat in Duitschland gezien hebben en nu onlangs ook weer in Belgie, en de gevolgen daarvan zouden zeer duidelijk zijn. Immers, wanneer de Sach- werte in prijs stijgen, krijgen zij een grootere beieenbaarheid, kan het crediet zich dus uit- zetten men, denke aan Duitschland en het groote scheprad van de inflatie is in be weging. Booals gezegd, begrijpt men dat in parle- mentaire kringen ook heel goed, maakt men zich daar ook maar heel weinig illusies meer omtrent de voordeelen, welke er met den ex port zouden zijn te behalen. Eenstemmig hebben de Engelsche bladen daarvoor nog eens gewaarschuwd door er met nadruk op te wijzen, dat, indien de gulden zou devalueeren, het eerste gevolg daarvan zou zijn een daling van de goederenprijzen, uitge- drukt in ponden sterling. Het spreekt' echter vanzelf, dat als de prijzen in ponden dalen, wij ook geen voordeel meer zullen kunnen hebben, van een zoogenaamden goedkoopen gulden. Daarmede valt dus ook het exportargument, waartegen overigens ook tal van andere na- deelen kunnen worden geopperd, o.a. die van verscherpte bescherming, geheel weg. Zoo als de toestand nu is, ligt het zwaarte- pimt voor de beantwioording van de vraag, of de gulden al dan niet gehandihaafd blijft bij de credietpolitiek van de Nederlandsehe Bank en aangezien die zoo stringent mogelijk is, is er slechts antwoord mogelijk: de gulden wordt gehandhaafd. DEVALUATIE. We lazen dezer dagen, zegt „A.R.J.A." in een bla.d, ,,De Gulden", een orgaan. dat zich voornam, om zich te wijden aan het finan cieele, commercieele en wetenschappelijke initiatief. Het blad valt met felle woorden aan op allerlei toestanden en practijken, welke het fout acht. Daarop willen we echter ditmaal niet wij zen. Maa-- er stond een klein artikeltjc in over de devalutatie, dat we zoo geestig raak vonden, dat we het hierbij overnemen. Het blad schrijft er boven: .Devaluatie per meter" en vertelt dan het volgende: Een manufacturier maakte zijn balans op en had 1000 meter stoffen in voorraad van 1 gulden den meter verkoopprijs. Hij kwam tot een verlies. Zijn vrouw komt op een idee, breekt zijn metermaat middendoor en zij gaan opnieuw den voorraad over meten. Hij komt ditmaal tot 2000 meter voorraad en eveneens berekend tegen f 1, is zijn actief nu 1000 hooger en de man maakt winst. Die man en j die vrouw moeten lichtelijk ddioot zijn vino Ik. En U? Maardit was maar een sprookje. Wer- kelijkheid is, dat er een ontwikkeld mensch by den man binnenstapte: een „econoom". ,Maak jc niet ongerust", sprak de belang- looze geleerde, „met een paar invloedrijkc mensch en is het ons gelukt, den gulden te ho l- veeren. Je kunt gaan verkoopen, waarde heer. Zonder kunstje met je meter breng je voorraad nu toch 2000 op." ARBEIDSGESCHIL OP SCHOUWEN- DUIVELAND. Nadat de Minister van Economische Zaken aan de landbouwers op het eiland Schouwen- Duiveland verplicht overleg had opgelegd, hebben tusschen de werkgevers uit de ver schillende dorpen en de vertegenwoordigers van de moderne en Chr. landarbeidersbonden loonbesprekingen plaats gevonden. Deze heb ben echter niet tot een bepaald resultaat gc- leid. Op sommige dorpen was het meerendeel der werkgevers niet tot vender overleg bereid, in andere plaatsen bleek over de loonen geen overeenstemming mogelijk. De beide land arbeidersbonden hebben nu den Minister ve,"- zocht aan de betrokken landbouwers in de na- volgende dorpen: Burgh, Haamstede, Brui- nisse, Brouwershaven, Elkerzee, Ellemeet, Duivenaijke, Dreischor, Kerkwerve, Noord- gouwe, Noordwelle, Renesse, Nieuwerkerk, Oosterland, Ouwerkerk, Serooskerke, Zierik- zee en Zonnemaire, verplichte arbitrage op te leggen op grond van art. 4 van de crisis-orga- nisatie-beschikking 1934 II. DE RIJKSPOSTSPAARBANK IN 1934. f Winstsaldo ruim f 23 millioen. In het verslag over 1934 der Rijkspo A- spaarbank wordt opgemerkt, dat't bedrijf zich in 1934 rustig heeft ontplooid. In de eerste heift van het jaar waren de resultaten on- gunstig, doch daarna konden, wegens vermin- dering van de bedragen, die terugbetaald werden, voordeeliger saidi geboekt worden. Opmerkelijk is, dat de laatste 3 maanden. in tegenstelling met de eerste 9 maanden des jaars, het aantal posten, zoowel als het be- drag van den inleg, belangrijk hooger is dan in de overeenkomstige maanden van 1933. De totalen over 1934 bleven evenwel beneden die van het vorige jaar. Ook het aantal nieuw uitgegeven boekjes, dat over de eerste mgen maanden beneden dat van het vorige jaar bleef, nam in het laatste kwartaal, maand voor maand toe, waardoor het aantal over het geheele jaar dat van 1933 nog even over- treft. In 1934 bedroeg het aantal inleggingen 2.427.191, tegen 2.452.606 in 1933, terwijl het bedrag dier inleggingen was 179.832.036 tegen 184.053.136 in het voorafgaande jaar. De inleggingen verminderden dus in aantal met 25.415 en in bedrag met 4.221.099. Terugbetaald werden in 1.761.603 posten f 182.571.188 of, na aftrek van de rente in den loop van het jaar uitbetaald bij geheele afbetaling van boekjes f 182.248.347, tegen in 1933 in 1.747.196 posten f 179.831.308, ver- meerdering dus in aantal 14.707 en in bedrag f 2.417.038. Aan rente werd goedgeschreven 13.563.839 (incl. de in den loop van het jaar uitbetaalde rente ad 322.841), zoodat het tegoed der in- leggers einde 1934 bedroeg 539.518.373, zijn- de 10.821.552 meer dan einde 1933. Het aantal spaarbamkboekjes verminderde met 3863, waardoor er 31 December 1934 2.263.813 in omloop waren. JAARLIJKSCHE VERGADER1NG VAN DE A. V. R. O. In de Zaterdag te Deventer gehouden vcr- gadering van de A.V.R.O. is de rekening en verantwoording over het boekjaar 1933 over- eenkomstig het rapport van de controle-com- missie goedgekeurd. Tot lid der contrdle-commissie voor het na- gaan van rekening en verantwoording over 1934 werd benoemd de heer J. A. Rrouwer te Haarlem, in plaats van den heer J. Peper, die reglementair aftreedt. De begrooting voor 1935 sluit in ontvang- sten en uitgaven met een bedrag van f 1.120 000 en werd goedgekeurd. Aan de orde was vervolgens het voorstel tot aankoop van een stuk grond te Hilversum, ten behoeve van den bouw van de nieuwe studio. Dit voorstel werd goedgekeurd even- als, dat houdende bekrachtiging van de goed- lieuring van het algemeen bestuur, om een suppletoir bouwerediet van f 600.000 te ope- nen voor den bouw. Verder Is besloten een crediet van 100.000 te vegleenen voor deel- neming in het kapitaal van de Noziema, die binnenkort zal worden opgericht voor de ex- pioitatie van een radio-omroep-zender. Bij de rondvraag werd nog verzocht te over- wegen in het A.V.R.O.-programma een weke- lijksche iezing te doen houden over het kwee- ken en verzorgen van planten en bloemen. MIJNFONDS MET LIQUIDATIE BEDREIGD. Het commissariaat der Dominale Mijn- Maatschappij te Kerkrade heeft aan het be stuur van de pensioenkas van die mijn, be- kend onder den naam van „Het Oude Fonds" doen weten, dat de maatschappij niet instaat is tot eenige tegemoetkoming aan het fonds. Het bestuur van het fonds zal dus thans Hqui- datie van het fonds moeten overwegen. Begin 1935 bedroeg het ongedekte tekort meer dan een millioen gulden. FRAUDE BIJ HET HERSTEL VAN KERKEN. Te Amiens zijn ernstige verduisteringen ontdekt bij de commissie die zorg draagt voor den wederopbouw van kerken, welke in den oorlog werden beschadigd. Uit de kas ont- breken 1.300.000 frank. Tegen den leider van de commissie, die moet aftreden, is een aanklacht ingediend. COLOR ADOKEV ER-HA ARI) IN BELGIe ONTDEKT. In de gemeente Fumaux in de provincie Namen is dezer dagen een besmettingshaard i van den coloradokever ontdekt. Het rijkssta- tion voor insectenwering van Gembloers en een speciale commissie van het departement van Handel heeft onmiddellijk maatregelen genomen, om verdere besmetting tegen te gann De besmettingshaard besloeg 1 are. Alle aardappelen werden verbrand en de grond met benzine en petroleum overgoten, terwijl alle aardappelvelden in de omgeving met arseni- cum bestrooid zijn. DE INVLOED DER DEVALUATIE IN BELGIE. Alles wordt duurder. In de jongste circulaire van het Amster- damsch bankierskantoor Pierson en Co. iezen we het volgende over de prijsontwikkeling in Belgie ,,De prijsontwikkeling in Belgie is interes- sant. Van sommige inheemsche prsducten zooals steenkool, meststoffen bouwmateriaal en chemische producten zijn de prijzen 2 a 8 gestegen, andere prijzen zijn opvallend sterk gestegen, zooals vet ten met 28 tex- tielgrondstoffen met 37 wol met 41 producten der papierindustrie met 28 rub ber met 19 Belgische tarwe met 33 en buitenlandsche tarwe met 49 Bijzonder sterk zijn de buitenlandsche metalen geste gen, zooals koper met 47 geel koper met 55 lood met 70 zink met 58 Van verschillende belangrijke voeddngsmiddelen, zooals van aardappelen, boonen, olie, rijst en brood zijn de kleinhandelsprijzen in twee maanden per 15 Mei reeds 10 a 20 geste gen en het is zeer waarsohijnlijk, dat zij sinds- dien nog veel meer gestegen zijn. De officieele statistieken na 15 Mei ontbreken nog. (De index van kleinhandelsprijzen is in twee maanden met 4 gestegen, doch dit is een rekenkunda.g gemiddelde, waarbij kaarsen en klompen in de optelling dezelfde beteekenis hebben als brood en aardappelen. Daarom heeft de index, zooals de meeste indexcijfers, weinig practische waarde. De index is slechts een fictieve grootheid, die weinig beteekenis heeft voor de vaststelling van, de juiste hoogte der levenskosten. De Belgische deva luatie heeft een versterkt concurrentievermo- gen voor de exportindustrie veroorzaakt, doch op kosten van den middenstand en de arbei- ders, wier salarissen en loonen nagenoeg on- veranderd zijn gebleven, zoodat men kan spre- ken van een verkapte loonsdaling en van een daling van de koopkracht van een groot deel der bevolking. De levenskosten zullen nog wel aanzienlijk stijgen, gezien het groote avans in de groothandelsprijzen. Het aantal geheel-werkloozen bedroeg op 6 Juli 171.000 tegen 165.000 einde Juni 1934. Belgie vormt dus geen goed voorbeeld van de voordeelen eener devaluatie, hetgeen de devalulsten in de goudlanden zich ter harte mogen nemen. Belgie werd in zekeren zin tot devaluatie gedwongen als gevolg van de bankcrisis al- daar. In Nederland kan een slechte rentabi- liteit van het bedrijfsleven zich nooit manifes- teeren in een liquiditeitscrisis der banken. Nederland, dat wellicht nog meer van het bui tenland afhankelijk is wegens den import van noodzakelijke levensmiddelen en grondstoffen, dan Belgie, moge zich bij een beslissing over de monetaire politiek aan het voorbeeld van Belgie spiegelen. DE ACTIE TEGEN DE GEMENGDE HUWELIJKEN IN DUITSCHLAND. Wederom heeft een bevolkingsregister en tegelijkertijd een rechtbank in Duitschland, n.l. te Landau in de Pfalz, geweigerd het huwelijk af te kondigen van een Jood met een niet Joodsch meisje. De bruigom ging ech ter in hooger beroep en het gerechtshof ver- klaarde de weigering van het bevolkingsregis ter om het huwelijk af te kondigen in strijd met de wet en gelastte alsnog de totstand- koming van het huwelijk. Nationaal-socialisten hielden daarop betoo- gingen. voor de woningen van de beide betrok- kenen, die hiermee eindigden, dat de politie beiden... arresteei'de en in ,,Schutzhaft" nam. DE ABESSIJNSCHE KWESTIE. Volgens de Times zijn de Fransche en En gelsche regeeringen nog niet tot overeenstem ming gekomen over de te Geneve te volgen procedure. Engeland verlangt nog steeds, een alle punten omvattende bespreking van het Italiaansch-Abessijnsch geschil. Frankrijk daarentegen schijnt tijd te willen winnen en is geneigd in dit stadium het standpunt der Italiaansche regeering te steunen, dat de be- sprekingen ter raadzitting tot bepaalde kwes- ties beperkt moeten worden. De omvang der besprekingen zal in elk ge- val pas te Geneve worden vastgesteld. Wat de Volkenbondsraad ook zal besluiten, in elk geval zal buiten. het kader van de for- meele zittingen de gewone gelegenheid tot ver- trouwelijke besprekingen bestaan. Volgens de Daily Telegraph zou de Engel sche regeering te Parijs verklaard hebben, dat zij de voorwaarden der Italiaansche regee ring voor de hervatting der werkzaamheden van de arbitrage-commissie niet kan steunen. ITALIe EN GENeVE. Het is nu, schrijft de N. R. Crt., niet enkel meer de vraag, op welken dag van de vol gende week de Raad van den Volkenbond bij- een zal komen, maar ook, of die vergadering In de volgende week wel zal plaats viniden. Italie toont zich op eens plooibaarder. Het stelt Abessinie voor, de commissie voor ver- zoening haar werk te laten hervatten op d? voorwaarden, die Italie reeds op 25 Mei aan- vaard had gekregen. Italie schijnt ook be reid tot de benoeming van een vijfden scheids- rechter mede te werken, mits de bevoegdheid van dezen scheidsrechter van te voren nauw- keurig wordt afgeperkt. Mussolini heeft dat rechtstreeks te Addis Abeba laten weten. Men moet nu hopen, dat de negus dit voorsteJ aanvaardt. Zeker is men er niet van, want de koning der koningen heeft odk een ,,kop". Men mag echter aannemen, dat de invloed van Londen en Parijs groot genoeg is, om hem toeschietelijk te maken. Dit voorstel van Italie schept het respijt, dat voor de be- handeling van de kwestie zoo dringend noodig is. Vrijdagmorgen was men echter te Parijs nog in volmaakte onzekerheid omtrent de houding van Abessinie. Omtrent de houding van Italie voor het overige eveneens. Het voorstel van Mussolini kan heel goed enkel ten doel hebben, wat ontspanning van den druk der openbare meening in de wereld te weeg te brengen. Als hij niet meer zoo ronduic zegt, dat hij volstrekt oorlog wil, hoeft dat nog niet te beteekenen, dat hij op eens vrede- lievend gestemd is geraakt. Hij kan alleen voorzichtiger zijn geworden in zijn beleid. Niet geheel verwerpen mag men echter de mogelijkheid, dat de bedenkelijk gestemden in zijn omgeving eindelijk vat op hem hebben gekregen. Men nam te Parijs Vrijdagmorgen nog aan, dat de bijeenkomst van den Raad te Geneve de volgende week in ieder geval zal plaats vinden. Dat wordt dan een precaire aange- legeiiheid. Veelbeteekensnd is ,b.v. dat Bensj niet zijn vacantieoord zal verlaten, om zelf aan de besprekingen deel te nemen. Kort geleden nog zou het volmaakt ongeloofelijk hebben geleken, dat Benesj bij een zoo go- wichtige bijeenkomst afwezig zou hebben wil len zijn. Als oorlogsgevaar dreigde was hij altijd de man, die in het eerste gelid meestreea ter overwinning van het gevaar. Nu verkiest hij afwezigheid boven dapperheid. Voor het eerst ziet men Bensj terughoudend. Hij zal nog wel eens te hooren krijgen, hoezeer zijn hooggeroemde ijver voor den Volkenbond plot- selihg faalde, toen bijzondere belangen van de Kleine Entente dat eischten. Ook voor Frankrijk is de zaak niet bijster aangenaam. Het tracht zich echter niet aan zijn verant- woordelijkheid te onttrekken. Natuurlijk zal het probeeren geit en kool te sparen. Maar het is ten minste begonnen met de geit niet scliuw uit den weg te gaan. Het moet nu zien hoe het met de kool Italie terecht komt! Voortdurend hoort men de nog voorbarige vraag stellen wanneer nu Italie den Volken bond verlaat. Wij hebben reeds gezegd, dat Italie daar zeker geen haast mee al maken. Was Mussolini even voorzichtig tegenover Addis Abeba, als hij: zich nu nog tegenover Geneve betoont, dan waren de vooruitzichten op vrede beter dan nu. Hij beseft beter dan de paniekzaaiers het risico, dat een verlaten van den Volkenbond voor Italie zelf zou mee- brengen. Italie heeft, ter beveiliging van zijn positie tegenover Duitschland, reeds zooveel pleizier gehad van de samenwerking met En geland en Frankrijk, en ook van de samen werking te Gen&ve, dat hij dit niet luchthartig in de waagschaal zal stellen. Natuurlijk wordt het dreigement in Italie wel geuit. Het kan nooit kwaad, zal men te Rome denken. Maar officieele personen hou den hun tong in dit opzicht zeer in toom. Ernstig dreigen zou waarschijnlijk ook niet het gewenschte effect hebben. Want het ge- tuigt van kortzichtigheid te zeggen dat de Volkenbond aan het uittreden van Italie ten gronde zou gaan. Wel is waarschijnlijk, dat hij erdoor van karakter zou veranderen. Maar alleeif theoretisch. De Volkenbond had de groote mogendheden noodig, om de macht die zij vertegenwoordigen. Zij zioaden feitelijk het wapen vormen van den Volkenbond. Nie- mand echter gelooft nog aan de mogelijkheid, dat dit wapen ooit zou worden gebruikt. Daarmede vervalt een groot gedeelte van het belang van de groote mogendheden voor Geneve. Wat te Gen6ve overblijft is technische samenwerking op allerlei gebied en de poli- tieke en persoonlijke band tusschen de ver tegenwoordigers der deelnemende lander- Die zou er niet ondier lijden als Gen6ve op- hield voornamelrjk een onderonsje te zijn van de groote mogendheden. Al te zeer hebben deze hun onderling beleid beschouwd als ge- zaghebbend voor den heelen bond. Wij hebben hier vaak gewezen op het aanmatigend ka.rak- ter van het optreden der groote leden te Geneve, waar geen diensten tegenover ston- den. Vooral Italie had sterke neigingen in die richting. Ware het naar den zin van Mussolini gegaan, dan zou het statuut van Gendve ber- vormd zijn in fascistische richting d.w.z. in de richting van een volstrekt gezag van wei- nige mogendheden. Wij kunnen niet wensehen, dat Italie den Bond verlaat, maar evenmin kunnen wij dat als een onherstelbare ramp voor den Bond beschouwen. De kleinere mogendheden zouden er meer naar voren komen. Frankrijk, Enge land en Rusland, de groote mogendheden die overblijven, moesten dan meer met de mee ning van de kleineren rekening houden, om hun voordeel te redden, dat het rechtstreek- sche contact en de politieke samenwerking met haast alle kleinere staten ter wereld hun zou verschaffen. Het wegloopen van Italie zou zelfs op een bepaald punt een gunstig effect kunnen neb- ben. Amerika wil zich niet vast binden aan GenSve, maar het vindt den Volkenbond toch een buitengewoon nuttig instituut, waarvan het graag gebruik maakt ja, warachter het zich af en toe gaame verschulit. Liep dit instituut gevaar, dan zou Amerika zich voor de redding ervan moeten interesseeren. Het kon dan niet langer uitsluitend partij trekken van hetgeen anderen, zonder Amerika, dragen. Het is een gedachteloos napraten te be- weren, dat de Volkenbond niet zonder Italie kan bestaan. Italie is van groote beteekenis voor den Volkenbond, zoolang zijn intematio- naal gedrag met de beginselen van Geneve strookt. Zoo was het ook met Japan. Voor de waardigheid van den Volkenbond is het een opluchting, dat Japan, met zijn tegenwoordige politiek, er buiten staat. En Duitschland7 Het uittreden van Duitschland heeft aan het eindeloos lijden van de ontwapeningsconferen- tie een einde gemaakt. Zoolang er leven was was er, theoretische hoop. Daarmede was het toen uit. Wij weten nu: het was ook maar beter zoo. Want de wapening van Duitsch land, die zonder het conflict niet minder be- siist in haar werk zou zijn gegaan, zou het lidmaatschap van Duitschland tot een voor het prestige van den bond gevaarlijke comedie hebben gemaakt. En wat zijn nu de tastbare nadeelen van het uittreden van Duitschland? Duitschland dwaalt te Geneve altijd om het huis. Het land der „gelijkschakeling" voelt zich daar menigmaal pijnlijk uitgeschakeld. Voor Italie zou het erger zijn, omdat dit het hebben moet van de collectiviteit van Geneve, juist tegenover Duitschland. Wij hebben er reeds op gewezen: Aansluiting zoeken bij Duitschland zou voor Italie een wanhoopsdaad zijn. Zijn positie in Abessinie zou er vooral niet door verbeteren! Werkelijk moordend zou het voor den Vol kenbond zijn, als het Britsche Rijk Geneve verliet. Maar Engeland voelt zich juist in den laatsten tijd eerst goed met Geneve ver- bonden. Frankrijk en Engeland zouden door een uittreden van Italie nog te meer naar elkaar worden toegedreven. De Volkenbond zou rustig kunnen wachten tot Duitschland en Italie van zelf weer terug- komen. Als zij uitgeziekt zijn, wordt dat on- vermijdelijk. Vergadering van Donderdag 25 Juli 1935, des namiddags 2.45 uur. Voortgezet werd de behandeling van het polderambtenarenreglement. De heer MES wil de bepaling opnemen dat ambtena-ressen die in ooncubinaat leven of gaan leven, ontslagen worden. Dit amendement werd overgenomen door Ged. Staten, met aanteekening, dat de socia- listen tegen hebben gestemd. De heer DEKKER vraagt of burgerwachten en landstorm gelijkgesteld worden bij verlof. De heer DIELEMAN zegt dat alleen be- doeld wordt het officieele Nederlandsehe leger. Het reglement werd daarna in zijn geheel aangenomen, met aanteekening dat de N.S.B.-ers tegen,stem,den. Het voorgestelde tot wijziging van het re glement voor den provincialen waterstaat werd daarna behandeld. De heer KODDE vroeg of het niet mogelijk is den aan te stellen ingenieur op een lager gestelde bezoldiging *te benoemen. Hij wil de werkprestatie van den waterstaat bekrimpen. De heer VAN ROMPU zeide dat de onder- vinding geleerd heeft dat een nieuwen inge nieur noodig is. Hij raadde af van de salaris- schaal af te wijken. De tijd zal moeten leeren waar en hoe de nieuwe ingenieur te werk zal worden gesteld. Na deze foelichting werd het voorstel aan genomen. Schoonheids- en Archeologische Commissie, De heer KODDE zeide, dat het oordeel der commissie niet gevraagd zal worden, omdat de gemeenteraden niet zullen willen betalen. De heer VAN DER WART verdedigde het voorstel van Ged. Staten en hij meende dat de b waren niet te zwaar gewogen moeten worden. Hij meent dat gem'eentebesturen het advies van de commissie zullen vragen. De heer KODDE wil echter.geen voorstel- len doen en zal de praktijk afwachten. De heer VAN 't HOFF wijs op een nood zakelijke redactie-wijziging, welke de heer Van der Wart niet noodig acht. De geheele verordening werd daarna zander stemming aangenomen. Steigerrecfebea. Het voorstel van Ged. Staten om af te wij zen het verzoek van Vreemdelingenverkeer te Hontenisse om steigerrechten te doen verval- len, vond bestrijding bij den heer Dekker, die voor vrije veren is. De heer HAMELINK heeft bezwaar tegen de steigerrechten, omdat deze niet in het be lang zijn van het vreemdelingenverkeer. Dat moet bevorderd worden en deze steigerrech ten zijn te bezwarend. De Schel aeboorden zijn een afsluiting van de gemeenten die er aan grenzen. Hij wilde aan de Prov. Staten een uitspraalt vragen over deze materie. Hij gaf in over- weging de invoering van een reductie voor tte provinciale steigers te overwegen. De VOORZITTER stelde voor de motie- Hamelink in handen van Ged. Staten te stel len om bericht en raad. Alzoo werd besloten. De heer STIEGER antwoordde de heer Defc- ker dat steigergelden aldaar niet gemist kun nen worden. De heer BOUWENS kan zich geheel ver- eenigen met het betoog van den heer Hame- link. Hij zeide dat het vreemdelingenverkeer benadeeld wordt door de steigerrechten. Het voorstel werd daarna aangenomen. Waterleidjng maatschappij Midden-Zeeland. De heer MOELKER noemde dit voorste* niet zonder risico voor de provincie. Hij acht goed drinkwater zeer nuttig. Hij zegt dat Vlissingen eerst aan de beurt is, omdat deze gemeente geen goed water heeft. In deze zaak is Vlissingen de eerst betrokkene. Hij vraagt of de provincie aan al haar ver- plichtingen zal kunnen voldoen in deze som- bere tijden. Het is voor hem moeilijk hoe hg zijn stem zal uitbrengen. De heer BOUWENS meent dat de tarieven verhoogd zullen moeten worden. vooral fa Middelburg. Het aanleggen van de waterleiding noemt hij een voordeel voor den landbouw. Voor Walcheren zou de waterleiding een uitkamst zijn. Ook voor Vlissingen zal de aanneming van het voorstel van veel belang zijn. De heer ONDERDIJK sprak er zijn teleur- stelling over uit, dat dit voorstel de leden zoo laat heeft bereikt. Uitstel van behan deling is niet raadzaam, omdat Vlissingen op een beslissing wacht. Ook zal dan eindelijk de watervoorziening voor Walcheren tot een oplossing worden gebracht. Het juiste standpunt van Ged. Staten is, dat de kleine gemeenten niet afhankelijk mogen zijn van Vlissingen of Middelburg Daarom houden Ged. Staten de regeling in handen. In Vlissingen en Middelburg is het voor stel aangenomen en hij wil zich thans bij het voorstel van Ged. Staten neerleggen en is tegen uitstel van behandeling. In Middelburg is het water thans goed en deze gemeente heeft de regeling dus niet noodig, maar het geldt hier om door samenwerking van de ge meenten tot een goede oplossing te komen. Door aanneming van het voorstel zal Wal cheren een goede watervoorziening krijgen De heer VAN DER FELTZ zeide. dat de ge meente Middelburg het voorstel heeft aan genomen, hoewel deze gemeente water genoeg heeft. De gemeente Middelburg wil echter samenwerken. Hij vreest evenwel dat Vlissingen niet mm haar verplichtingen zal kunnen voldoen. Daar om vraagt hij of men zich heeft overtuigd dat de regeering zoo noodig zal steunen. Het water te Middelburg noemdie spreker goed. De heer KODDE hoopte dat Ged. Staten een mogelijkheid zullen zien om het platteland van Walcheren van water te voorzien. vraagt of het niet beter zal zrjn al het water van Ossendrecht te betrekken, want de win- plaats Biggekerke zal waarschijnlijk niet vol doen,de water van goede kwaliteit geven. Hij hoopte dat de gemeenten niet ongeiijk zullen worden behandeld wat aansluiting aan. de waterleiding betreft. De heer MBS betreurde het ook dat de stukken niet eerder zijn gepubliceerd, omdat er geen voldoende tijd is geweest om ze te be- studeeren. Hij is niet ongerust dat de waterieiduig- penningen niet zullen binnen komen. De heer DEKKER zal voor het voorstel stemmen, omdat het hier een allereerst be lang betreft. De heer BDELMAN zeide dat het verstrek- ken van goed bruikbaar drinkwater van groot belang is. Hij juichte het voorstel van <3ed. Staten van harte toe, omdat het voor het eiland Walcheren van groot belang is:. Wij hebben twee waterwinplaatsen, nl. Oranjeaaon en Biggekerke. De eerste kan Middelburg. Domburg en Vrouwepolder van water voor- zien. De watervoorziening van Vlissingen Is aangewezen op Biggekerke en deze is niet voldoende. Tot v66r 4 jaren had Vlissfngen een particuliere waterleiding. Thans expioi- teert de gemeente zelf de waterleiding. Be waterwinplaats te Biggekerke is niet vol-- i doende gebleken. Toen zijn pogingen aange- j wend om water uit Noord-Brabant te krggen. De bevolking van Vlissingen is Sihds de op- j richting der waterleiding bijna vercliibbehi, i doch de waterwinplaats is niet uit te braitien Toen zijn onderhandeiingen met Midc'eEburg geopend en werd met Middelburg een contract i gesloten. De toestand van de waterwinplaats te Bie^ gekerke wordt steeds slechter en is nu an- i dermaal de aandacht gevallen op watervoar- I ziening uit Ossendrecht. Op deze wijze zal i Walcheren voldoende van water kunnen wor- den voorzien. I Het is urgent dat een hetere: watarvoar- ziening voor Vlissingen komt. De heer LAERNOES kan kort zijn na de uiteenzetting van den heer Edelman. Hij wil den heer Van der Feltz antwoop- den op zijn uitlating over den financieeler toestand van Vlissingen. j De' gemeente Vlissingen is er niet erger aan toe als honderden andere gemeenten, oak de gemeente Middelburg. De heer BOSSELAAR zeide dat het water van goede kwaliteit moet zijn om op groote j aansluiting te rekenen. i De hear DIELEMAN is dankbaar voor dpu i grooten steun, dien Ged. Staten voor dit voor- j stel hebben ondervonden. Er is risico aan het j voorstel, doch wij moeten ook iets aandurvert. Het betreft hier, verhooging van het peil var: de gezondheid en dit is een punt van groot j gewicht. Hij noemt het voorstel van Gedt. j Staten een levensbelang voor Vlissingen. ESr j bestaat geen twijfel aan of het rijk zal deze I uitgaven voor de gemeente Vlissingen als ncodzakelijk beschouwen. Alvorens tot aan- sluitimg in verschillende gemeenten zal wor- j den overgegaan, zal overleg met binnenlaod- sche zaken plaats hebben. De gemeente Vlissingen heeft niet anders i kunnen doen dan wat thans gebeurd, is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5