mm m Landbouwberichten Sport Dam- en Schaakrubriek DAMMEN. SCHAKEN. WIELRENNEN. een ander lid een te gewaagd experiment acht voor den betrokken ambtenaar. Een lid merkte op, dat 'de uitdrukking „revolutionnaire ge- zindheid" te vaag is en z.i. meer zou moeten worden gedefinieerd. Een ander lid vraagt of dit artikel niet in strijd is met de Grondwet, daar immers ieder iNederlander tot elke lands- bediening benoembaar is. De voorzitter van den Raad van Ministers is steeds een politiek persoon en willekeurig wordt b.v. de NSB als revolutionnair gestempeld, terwijl de S.D. A P naar de meening van den spreker, dit is. Van de zijde van Ged. Staten werd geant- woord, dat de voorgeschiedenis van de opne- ming van deze artikelen bekend is. Deze wij- zigingen zijn tegen den zin van het college van boogerhand voorgesohreven. Het is als het optreden van een dictator, hetgeen enkele leden toch niet gewenscht moet voorkomen. Ook de kwestie van het gaan leven in con- cubinaat kwam ter sprake, en van de zijde van Ged. Staten werd tegen terugwerkende kracht bezwaar gemaakt, omdat dit ook voor de reeds gehuwde ambtenares niet is geschied, enkele leden hadden bezwaar tegen ontslag bij huwelijk of bij het in concubinaat gaan leven, daar dit een particuliere aangelegenheid be- treft en de overheid buiten dit terrein moet blijven, doch een lid zeide het daarmede vol- strekt niet eens te zijn. Aangedrongen is o.a. nog op een nadere omschrijving van verlof, wachtgeld en diensttijd. Weg ZuidzandeCadzand, Het voorstel tot overneming in beheer en onderhoud van den weg tusschen Zuidzande en Cadzand gaf in geen der afdeelingen aan- leiding tot discussie. Provinciaal Wegenfonds. In een der afdeelingn zeide een lid, gaame nadere mededeelingen te willen ontvangen aangaande het voorstel tot wijziging van de begrooting van het Provinciaal Wegenfonds over 1933, daar het hem uit de verstrekte gegevens niet goed duidelijk is, waarom aan deze begrootingswijziging behoefte bestaat. De gegeven toelichting blijkt n.l. geen toelich- ttng te zijn. Een der leden van Ged. Staten sloot zich hierbij aan. Rekenlng Wegenfonds. In de afdeelingen werd niet gediscussieerd over het voorstel tot vaststelling van de reke- ning van het Provinciaal Wegenfonds 1933 in ontvang op 3.071.640,18 y2 en in uitgaaf op 2.955.470,55%, alzoo een goed slot van 116.178.63. Bestrijding lepenziekte. Het voorstel om te beginnen in 1935 jaar- lijks 100 toe te kennen aan het comity inzake bestudeering en bestrijding van iepenziekte, deed in een der afdeelingen de vraag stellen of deze ziekte veel voorkomt. Van de zijde van Ged. Staten werd daarop geantwoord, dat de iepenziekte inderdaad veel voorkomt. Het comitd kan reeds op goede resultaten wijzen, doch het is gewenscht, dat met het onderzoek wordt voortgegaan. De brug over d,e Zandkreek. Het voorstel om zich in beginsel bereid te verklaren tot samenwerking met de gemeen- ten, polders en waterschappen op Noord- Beveland teneinde te komen tot den bouw van de exploitatie van een brug over de Zand kreek, gaf in een der afdeelingen een vijftal leden aanleiding bun sympathie voor dit voor stel uit te spreken en hulde te brengen aan Ged. Staten voor het indienen er van. De vorige leden der afdeeling sloten zich hierbij aan. In alle afdeelingen werd de vrees uitge- sproken, dat het niet mogelijk zal blijken, te leenen tegen 3y2 en gevraagd, of de plannen dan schipbreuk zullen moeten leiden; algemeen achtte men het wenschelijk dat het werk tot stand komt, ook reeds om de mogelijkheid van werkverruiming, die het schept. Een lid meende, dat er dan wellicht tegen 3% een leening is te sluiten; dit lid vertrouwt alsdan een verhooging van .f 5000 geen overwegend bezwaar zal blijken op te leveren. In een afdeeling zeiden de leden van Ged. Staten, dat het plan staat of valt met de mogelijkheid om al dan niet te kunnen leenen tegen 3% In een andere afdeeling zeggen de leden van het college, dat in het ongun- stigste geval overwogen kan worden met een nader voorstel tot de Provincial Staten te komen. Men mag niet over het hoofd zien, dat de provincie reeds een groot offer brengt. Men wees ook op het belaag dat Schouwen en Duiveland kunnen krijgen wanneer de over- brugging eenmaal haar beslag zal hebben verkregen. Gevraagd werd of de plannen al dan met zullen doorgaan bij blijvend verzet van enkele aaarbij betrokken publiekrechtelijke lichamen en of men dwingend tegen deze lichamen kan optreden. Het antwoord luidde, dat deygelijke vragen moeilijk te beantwoorden zijn. Dwin- gen kan men niemand, doch de verwachting leeft wel, dat de tegenstand ten slotte zeer gering zal zijn en dat men deze wellicht zal kunnen overwinnen. De polders moeten samen /2500 bijdragen, en reeds is 2150 toegezegd en zal er voorloopig f 250 voor twintig jaar worden ontvangen, zoodat ten- slotte nog slechts een gering deel ontbreekt. Het gaat nu maar om een beginselibesluit. Op een desbtreffende vraag zeide een lid van Ged. Staten, dat als een der gemeenten nood- lijdend zou worden de bijdrage zeker als nood- zakelijke uitgave zal worden beschouwd. Op een vraag of het aanbod der provincie in de kosten van den bouw niet te groot is, luidde het antwoord, dat het hier een streven betreft, waar de provincie jarenlang geprofi- teerd heeft door de gunstige uitkomsten van het veer en dat het daarom billijk voorkomt, dat de provincie in dezen iets bijzonders doet. Een wandelpad zou wel aanbeveling verdie- nen, maar dit zou de brug weer breeder en de kosten hooger maken. Een beweegbaar gedeelte in de brug is noodzakelijk, omdat het water, waarover zij leidt, tot de internationale wateren behoort, waardoor het verkeer vrii behoort te worden gelaten en de regeering ook een beweegbaar gedeelte eischt. De termijn voor drie jaar voor den bouw is niet te ruim genomen, er is zeker een jaar met de voorbereiding gemoeid. Op verschillende manieren is getracht 'n bijdrage uit het werkfonds te verkrijgen en toen tenslotte bleek, dat hetgeen eventueel voor de brug zou worden gegeven in mindering zou worden gebracht van hetgeen overigens door het werkfonds in Zeeland zou worden besteed, meenden Ged. Staten 108.000 van Waterstaat te moeten aanvaarden en verder geen medewerking van het werkfonds te moe ten vragen. Er konden geen juiste inlichtin- gen worden verstrekt over de vraag welke werken momenteel met steun van het werk fonds in Zeeland worden uitgevoerd. In een afdeeling zeiden de leden van Ged. Staten, dat zij zooveel mogelijk zullen trach- ten te bereiken, dat het werk door Zeeuwen en in Zeeland, althans in Nederland wordt uitgevoerd. Een lid van Ged. Staten kon het principieele bezwaar tegen tolheffing op deze brug niet onderschrjjven, voor het veer moet nu toch ook worden betaald. Een verdedi- ging door den hoofdingenieur is niet gebrui- kelijk, doch bij gebleken behoefte aan meer toelichting, kan deze wel worden verstrekt. Een vraag of het college ter zake eenstemmig is .qualificeert hij als onbescheiden; is er eenmaal ten aanzien van eenig punt een be- slissing gevallen, dan schaart het college zich in zijn geheel achter de meerderheid. Bijdragen voor veerdie-nsten. Naar aanleiding van het voorstel tot ver- leenen van subsidie aan de R.T.M. in de kos ten van exploitatie van de veerdiensten Anna- Jacoba-Zijpe en Numansdorp-Willemstad, werden verschillende opmerkingen gemaakt in de afdeelingen. Een lid wees op de moge lijkheid van een faillissement van de R.T.M. een lid kende uit ondervinding de bezwaren, die aan de tegenwoordige wijze van uitoefe- ning van den dienst venbonden; weer een ander lid heeft weinig sympathie voor de R.T.M., er is met deze maatschappij niet te onderhandelen, wanneer men met verzoeken om verbetering komt. Weer een ander lid zou de voorwaarde willen stellen, dat grootere booten worden aangeschaft en nog een ander zou de tram op zijn eiland niet gaarne willen missen. Van de zijde van Ged. Staten werd gezegd, dat juist met het oog op de onzekere toekomst voorgesteld wordt, het subsidie voorloopig slechts vodr <§<§n jaar te verleenen. Sommige leden spraken er hun verwonde- ring over uit, dat de overbrugging van het. Zijpe een minder gewenscht object voor het werkfonds zou zijn. Ben lid van Ged. Staten merkte op, dat een ontwerp in voorbereiding is, doch dat, al geldt het hier een verbinding tusschen Rijksweger., de verwachtingen voor- alsnog niet zeer hoopvol zijn. Provtnciale rekening 1933. Het voorstel tot vaststelling der Pro vinciate rekening 1933 in ontvang op f 9.430.251,59 en in uitgaaf op 9.550.903,82, alzoo met een kwaad slot van 120.652,23, gaf in de afdeeling geen aanleiding tot op merkingen. r Aanwijzing boekhoudkundige. Tegen het voorstel om als boekhoudkundige voor de provincie aan te wijzen het accoun- tantsbureau Kraaijeveld en Luijenduijk te Middelburg, werd in de afdeelingen geen be zwaar gemaakt. Aanvaarding legaat. Algemeen kon men zich in de afdeelingen vereenigen met het voorstel tot het aanvaar den van het aan de Provincie door wijlen den heer P. J. J. Jonas van 's Heer Arendskerke gemaakte legaat van de Ambachtsheerlijkheid 's Heer Arendskerke en Ged. Staten te mach- tigen het terzake bevoegde orgaan der Ned. Herv. Gemeente een overeenkomst aan te gaan, waarbij de provincie afstand doet van het haar uit hoofde van het gemaakte legaat toekomende recht van stemuitbrenging bij het beroepen van den Herv. predikant te 's Heer- Arendskerke. Er bleek echter in een afdeeling verschil van meening tusschen enkele leden over de vraag of de zgn. collatierechten al dan niet afgeschaft zijn en of er derhalve al dan niet overleg gepleegd zal moeten worden met het kerM>estuur Van de zijde van Ged. Staten werd opge- merkt, dat, indien overleg inderdaad noodig blijkt, dit ook zeker zal geschieden. Oprichting Prosperpolder. Het voorstel tot oprichting van een water- schap Prosperpolder (Nederlandsch gedeelte) deed een lid in een der afdeelingen vragen of het niet mogelijk is, dezen nieuw op te richten polder onder te brengen bij een reeds be- staanden polder of waterschap waardoor cen- tralisatie in de hand zou worden gewerkt. Van de zijde van Ged. Staten werd daarop geantwoord, dat hier een zeer delicate kwestie ter sprake gebracht werd, welke reeds meei- malen ampel is besproken. Beter doet men het Nederlandsche gedeelte eerst te nationalisee- ren, waarmede dan reeds een stap is gedaan in de goede richting. Overigens gaf het voorstel in die afdeeling den leden geen aan leiding tot het maken van op- of aanmerkin- gen. In de beide andere afdeelingen vereenig- den alle leden :?ich met het voorstel. Verbeteriug weg HulstKijkuit. Naar aanleiding van het voorstel tot het in beheer en onderhoud overnemen van den weg HulstKijkuit als deze verbreed is, waarvan het rijk de kosten ad ten hoogste f 115.000 zal bijdragen, zijn vragen gesteld in de afdeelingen. Naar aanleiding daarvan is vanwege Ged. Staten o.a. gezegd. dat het juist is, dat deze weg niet op 't provinciaal wegenplan staat. Een bijdrage in de verbeteringskosten wordt niet gevraagd, omdat het rijk de verbetering betaalt. De onderhoudsbijdrage is laag ge steld, omdat ook het plantrecht en de boomen worden afgestaan, hetgeen een belangrijk bedrag beteekent, waarmede de provinciale bijdrage feitelijk moet worden verminderd. Een afsnijding van een scherpe bocht was in derdaad oorspronkelijk voorgesteld, maar door den minister afgewezen, omdat zij te duur was. Het rijk betaalt alle kosten en zal niet afwijken van het nu voorgestelde plan. Ver schillende leden juiehten het plan zeer toe en dit deed vanwege Ged. Staten opmerken, dat als het voorstel aangenomen wordt, direct met het werk zou kunnen worden begonnen. Het woord asfaltbeton is geschrapt uit het voorstel in afwachting "van de inschrijving, vermoedelijk zal de weg wel van goudalite gemaakt worden. Ged. Staten zijn het vol- komen eens met de leden, die meenen, dat nu nog de weg HulstNieuw Namen dringend verbetering behoeft. Wijziging provinciale begrooting 1934. Bij de behandeling van het laatste voor stel, dat tot wijziging van de Provinciale be grooting 1934, vroeg een lid in een afdeeling naar den toestand der veerbooten „Prins Hendrik" en ,,Prinses Juliana". Er hapert dikwrjls iets aan. Gevraagd werd of dit wordt veroorzaakt door een constructie-fout of wel dat de schepen ongeschikt zijn. Komen de kosten, welke er gedurig aan besteed moe ten worden, ten laste van de Provincie? Vanwege Ged. Staten werd toegegeven, dat er herhaaldelijk reparation noodig zijn, waarvan de kosten echter in hoofdzaak door de Assu- rantiemaatschappijen worden gedekt. KORT VERSLAG van de laatst gehouden vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Land- bouw Maatschappij te Goes. De vergaderihg werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algemeen Voorzitter der Z. L. M. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Beperking veestapel. Medegedeeld werd dat de'Z. L. M. in sa menwerking met de andere landbouworgani saties in Zeeland een uitvoerig gedocumen- teerd schrijven heeft gericht tot den heer Re- geeringscommissaris voor de Akkerbouw en de veehouderij, waarin werd verzooht aan de provincie Zeeland een grooter aantal biggen- merken en kalverschetsen te willen toewijzen, terwijl gewezen werd op de emstigen bezwa ren, die de verpliehte castratie van toegewe- zen, niet-geregistreerde stierkalveren voor de veehouders medebrengt. Bedoeld schrijven werd gepubliceerd in het Zeeuwsch Landbouwblad van 29 Juni j.l. Omzetbelasting. Ingekomen was een schrijven van den Voor zitter van de Coop, materialen aankoopver- eeniging, waarbij inlichtingen. werden ge vraagd over de heffing van omzetbelasting op nieuwe onderdeelen bij reparatie van land- bouwwagens. Het blpkt n.l. dat bij de heffing van deze be- lasting niet overal eenzelfde gedragslijn worclt gevolgd. Besloten werd hierover nadere gegevens te verzamelen en deze te verwerken in een rap port dat door de Werktuigencommissie zal worden samengesteld. Herclassificatie gemeenten. In verband met de nieuwe vaststelling van de classificatie der gemeenten welke niet in alle opzichten logisch en redelijk kan worden geacht, werd besloten het Landbouw-Comite te verzoeken een onderzoek te doen instellen naar de maatstaf welke de Regeering heeft aangelegd bij deze vemieuwde vaststelling. Het Dagelijksch Bestuur is van meening, dat deze herclassifica,tie der gemeenten voor het platteland ernstig nadeel zal meebrengen, daar de nieuwe regeling als onbillijk en wille keurig dient te wordeil aangemerkt. Ontvverp-pachtwet. In een afzonderlijke vergadering werd het ontwerp Pachtwet behandeld. Het Dagelijksch Bestuur acht eene nieuwe regeling van de pacht ten zeerste gewenscht, doch meent dat aan het nieuwe ontwerp emstige bezwaren kleven. Besloten werd een nota samen te stellen, waarin de verschillende wijzigingen weike men wenscht te zien aangebracht, naar voren zullen worden gebracht, Deze nota al aan het Landbouw-Comitd worden gezonden. iSteun aardappelverbouW. Besproken werd een nota welke wan inge- zonden, door het Landbouw-Comite betreffen- de de verbouw van aardappelen op nieuw ont- gonnen gronden, bezien in verband met de steunverleening aan de consumptieaardappel- teelt. Aan, dit rapport was een minderheids- nota toegevoegd, waarin wordt voorgesteld een gedifferentieerde denaturatietoeslag in te stel len en daamaast over te gaan tot het drogen van aardappelen. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich met deze minderheidsnota vereenigd. Beperking pluimveestapel. Eertrjds heeft de Z. L. M. in samenwerking met de V. P. Z. een schrijven gericht tot den heer Regeeringscommissaris voor de P'.uim- veehouderij, waarbij werd verzocht geen uit- voering te geven aan de plannen tot beperking van den hoenderstapel op landbouwbedrijven boven de 20 H.A. Hierop is een antwoord-schrijven ingekomen waarin er op gewezen wordt dat de betreffen- de voorstellen nog niet tot uitvoering zijn ge bracht, doch dat het op zich elf niet onbillijk kan worden geacht, dat een beperking voor den pluimveestapel op de grootere landbouw bedrijven in de akkerbouwstreken van de zee- kleigebieden zou worden ingevoerd, daar deze in meerdere mate dan de zandbedrijven profi- teeren van de steunmaatregelen voor bepaal- de gewassen. Het Dagelijksch Bestuur kan zich met deze zienswijze niet vereenigen, daar z.i. door het uifsluitend onderbrengen van de eierproductie op de zandbedrijven, waar veelal in belangrijke mate met krachtvoeder wordt bijgevoerd, de productie juist wordt bevorderd in die bedrij- ven, welke de hoogste productiekosten heb ben, terwijl met een beperking van de produc tie op de grootere bedrijven op de klei, de kleine bedrijven op het zand in geenen deele geholpen zijn. Hierop zal nog eens de aandacht worden ge- vestigd. Vogelwet 1912. (Kennis werd genomen van eenige voorstel len tot wijziging van de Vogelwet 1912, die de drie centrale LandbouWorganisaties aan den Directeur-Generaal van den Bandbouw hebben doen toekomen. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken wordt de vergadering vervolgens ge- sloten. ni dbfivCXDCXCII. Het mooie zomerweer van de laatste weken leende zich niet bepaald voor emstige be- oefening van het damspel. We hebben daar om onze plannen, die we onlangs mededeelden, nog w?it uitgesteld- Immers, de kans zou bestaan, dat niet aller aandacht op de damtheorieen gevestigd was en dat zou buitengewoon jammer zijn voor de zaak zelve. Ieder zal dat bij enig nadenken grif toegeven. Nog even geduld dus! Voor ditmagJ wat algemeens en toch wat bijzonders voor de ware liefhebbers van het spel. Eerstens een stand van J. Kaan Dz., door hem samengesteld naar aanleiding van een onlangs gespeelde partij. ZWART 1 len. Kan iemand uit onze lezerskring een weg aangeven? 1. 16—11 Verlokt zwart tot een foutieve voortzetting. 1( 1—6? Op i7 breekt wit door naar dam. 2 8934 29X40 3, ,5044 40X49 dam 4 2722 18 X 36 5' 47—41 36 X 47 dam 6 32—28! 47X22 meersl. 7. 17X10! 49X? meersl. 8. 25X3 5X14 9. 3X1 wint! De stand na wit 7. 17X10 is natuurlijk het hoofdmoment, waarom het te doen was. Dit systeem moet in elk geval in eventuedle be- werkingen behouden blijven. Vervolgens iets zeer interessants, dat wel duidelijk de mogelijkheden op het dambord demonstreert. We vragen hiervoor de speciale aandacht onzer lezers. De stand is ontleend aan een partij. W/it speelt 3530. Mag zwart de schijf wtnst nemen? 1. 35—30 1420 2. 25X14 19X10? Loopt inderdaad in de val. Na 9X20 was er niets in de weg, maar zwart neemt de schijfwinst zonder de gevolgen te berekenen 3. 28X19 13X35 4. 37—31! Wit heeft nu een onaangename verrassing. 4. 26X28 5. 27—'22 18X27 6. 3832 Zw. naar keuze. 7. 42X15 wint! Een leerzame slagconstructie, zoals die meermalen in partijen voorkomt. Het is een van die slagen, welke een geroutineerd dam- mer op het eerste gezicht moet zien. De volgende stand is nog in bewerking. Het betreft een verbetering van een probleem van schrijver dezes, dat enige maanden geleden in de ,,Haagsche Post" gepubliceerd werd. Zwart: 1, 2, 5, 9, 14, 18, 20, 23, 24, 29. Wit: 16, 17, 25, 27, 31, 32, 38, 39, 43, 47, 49. Wit heeft een schijf meer. Deze technische fout is op verschillende manieren te herstel- ZWART 1 WIT Wit zag in deze stand een prachtig verbor- gen slagzet, als tenminste zwart wilde mee- werken. 1. 35—30 15—20 Gaat er aanstonds op in, en waarlijk niet zonder reden! 2. 4944 ffiezo, de val staat open. 2. 23—29!! En wit kijkt zijn tegenstander verbaasd aan. 3. 83X15 meerslag 1420!! Nu valt wit haast van zijn stoel. 4. 25X23 meersl. 18X49 dam 5. 27X18 13X22!! Anders neemt wit de dam af. Zwart wint nu gemakkelijk. Na afloop wil de deze gaame weten, waarom wit schijf 30 zo vriendelijk aanbood. Toen liet de nog altijd verbouwereerde wit- speler de volgende combinatie zien. In de dia- gramstand is het leerzaam het slagverloop eens te volgen zonder schijven aan te raken. 1. 35—30 15—20 2. 49—44 20—24 3. 3329! 2442 meersl. 4 30—24 19 X 30 5. 43—38 42X33 6 39X10 4X15 Op 30X39 volgt 44X33, 16—11 en 27—21 met hetzelfde resultaat. 7. 1611!! 7X16 Weer komt 3039 op hetzelfde neer. 8. 272130X39 9. 44X33 16X27 10. 31X 4^ dam. lEen schitterende slagzet!! „Is dat niet zonde?" vroeg wit. „Jazeker", lachte zijn tegenstander, „maar wie een kuil graaft voor een ander Hier volgt nog een zeer bijzondere slagzet: Zwart: 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 16, 16, 17, 19, 24 en 25. Wlit: 26, 27, 28, 32, 33, 35, 36, 38, 39, 42, 43, 44, 48, 49 en 50. Zwart aan zet speelt 1721 en 12X21. Wit vervolgens 3831 en zwart 2126?? Wit 3329! (zw. meerslag 24 X 22); 27X18 (zw. meersl. 26X28); 3833! (13X22); 39 34 (28X30); en 35X4. Zwart kan de dam nu met schijfwinst af- nemen, maar dat is bijzaak. Het was ons om de slag te doen. !Kan iemand ons misschien inlichten, waar dit slagtype al eens eerder voorkwam Dan gaame bericht. En ten slotte: Zwart: 2, 3, 4, 6, 8, 11, 12, 16, 18, 19, 29, 23, 26, 29. Wit: 27, 28, 30, 31, 32, 36, 37, 38, 41, 42, 45, 46, 48. Wit 3025, zwart 1924 (wit 28X30); 11—17 (25X14); 29—33 (38X29); 3—9 (14—3); 18—22 (27X7); 2—11 (3X21) en 16X49 dam. Kan zw. Winn en? De vorige maal spraken wij over het eind- spel van koning en pion tegen koning. Wij kwamen tot de gevolgtrekking, dat de koning der sterkste partij het promotieveld van den pion moet veroveren, hetgeen altijd gaat, als hij op het zesde veld v66r zijn pion staan. In andere gevallen besiist de oppositie. Staat de koning achter of naast zijn pion, dan kan de zwakste partij veelal door de oppositie remise houden. Een uitzondering vormt een randpion, die niet winnen kan. Over dien randpion nog een bijzonderheid. De stelling Wit: Kh6, pion h4; Zwart: Kh8 is remise, want de zwarte koning kan niet van h8 worden vferdreven. Er ontstaat remise door pat, meer kan de sterkste partij niet be reiken. Indien echter de sterkste partij het promotieveld beheerscht, is nog niet alles in orde. Wit: Kh7, pion h5, Zwart: Kf7. Ook deze stand is remise. Zwart houdt nl. den witten koning vdor zijn pion of verovert het hoek- veld. Bijvoorbeeld: Kf8f7 Kf7f8 3. h6h7 pat Is Zwart aan zet. dan gebeurt hetzelfde. Kh7—g6 Kf7f8 Kf8g8 remise of 2. Kh7—h8 Kf8f7 3. h5-h6 Kf7f8 Zelfs Kg6 gaat. 4. h.6h7 Kf8f7 Ook al pat. Alle vorige eindspelen gingen uit van de positie, dat de koningen in de buurt van den pion stonden. Staan de koningen verder weg, dan gaat het er om, of ze den pion kunnen bereiken. 1. Kf7g8 remise. Kf7f8 Kh7—h6 of 1. Kh7h8 2. h5—h6 Heen en weer huppelen met Kh8h7h8 helpt ook al niets. Wit aan zet maakt natuurlijk remise door Kd2e3. Zwart aan zet wint. L Kc5d4 Niet f3f2, gelijk zoovele spelers willen doen om zoo spoedig mogelijk het veld fl te bereiken. Er volgt dan Kd2e2 en wederom blijkt, dat haastige spoed zeiden goed is. 2. Kd2—el Kd4e3 3. Kel—fl f3—f2 4. Kflg2 Ke3e2 en wint. Goed! Nu zetten we het zaakje nog eens op. 1Kc5d4 2. Kd2dl Kd4e3 3. Kdl—el f3—f2t 4. Kelfl Ke3f3 pat. Dus remise. Maar Zwart heeft fout ge- speeld: hij heeft de opjositie verloren laten gaan. 2Kd4d3 3. Kdl—el Kd3—e3 en wint, gelijk men kan nagaan. Men kan hierbij een hulpmiddeltje toepas- sen, dat meestal opgaat. Een pion wint, als hij het zevende veld betreedt zonder schaakgeven. Wanneer kan men een vreemden pion nog inhalen Als de koning e^n zet voor den pion bij het promotieveld aankomt. Bijvoorbeeld: Wit: Kf3; Zwart: Kh3, pion a6. Er geschiedt: 1. a6a5 2. Kf3e3 a5a4 3. Ke3—d3 a4—a3 WIELERBAAN TER NEUZEN. ,Op Zondag 28 Juli om 3 uur zal ,,Poeske" Scherens zooals men hem in het algemeen pleegt te noemen, als drager van den hoogsten titel die er op het gebied van wielrennen be staat, n.l. wereldkampioen snelheid voor pro- 4, ,m K(13c3 a3—a2 5. Kc3rn?b2 remise. De pion moet 5 zetten afleggen voor hij al bereikt; de koning kan ook in 5 zetten bij al komen, dus: remise. s Nu nog een intermezizo. Stel het onge- looflijke, dat een schaker dit gelezen niet alleen, maar ook nagespeeld heeft, ja wel licht er iets van begrepen heeft. Door listig spel (zullen we maar zeggen) heeft hij zijn pion tot dame gemaakt, Wat moet hij nu met die dame doen De bedoeling is: de tegenpartij mat te zet ten. Niet, hem schaak te geven! Geregeld zien we, dat een speler met zijn dame een eindeloos aantal malen schaak geeft, in de hoop dat eenmaal dit schaak wel eens mat zal zijn. Dat gebeurt gewoonlijk wel binnen de vijftig zetten, maar het maakt nu eenmaal 'n belachelijk effect, als men 35 zetten noodig heeft voor een resultaat, dat hoogstens in 9 zetten te bereiken is. Bijvoorbeeld: Wit: Khl, Dgl- Zwart Ke5. Het matzetten verloopt nu ongeveer als volgt. 1. Khl—g2 De dame komt gauw genoeg waar ze wezen wil, men moet dus eerst den koning er bij halen. 1Ke5d5 2. Kg3f3 Kd5e5 3. Dgl—dl Ke5f5 4. Ddld5t Kf5—f6 5. Kf3—f4 Ook hier oppositie. 5Kf6—e7 6. Kf4f5 Ke7f8 7. Kf5f6 Kf8e8 8. Dd5dl Ke8f8 Aldus is de oppositiestelling aan den rand bereikt. 9. Ddld8 mat. De dame moet den koning verhinderen te vluchten; niet bijv. met 8. Dd5e6t hem gelegenheid te geven tot!, vluchten. Zelfmatprobieem van J. B. Verdonk. (Eerste plaatsing.) a bedet g h Wit begint en dwingt Zwart, hem in 3 zet ten mat te zetten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 7