Binneniand Bustenland Be practische conclusie hieruit is deze: dat wanneer de door de regeering gevraagde motie van vertrouwen in het algemeen regesr- beleid waarvan dat op sociaal en oecono misch gebied Chans het voomaamst? onder- deel is wordt voorgesteld en in stemming gebracht, wij daaraan onze stem niet zullen kvmnen geven. (Beweging.) Vervolgens werd nog gerepliceerd door den beer Bierema (lib.) die alleen heil verwacht van een internationale muntstabillsatie. De heer Joekes (v.-d.) betoogt, dat de regeering wel verplicht was, de salarissen in de bezuiniging te betrekken. De heer Albar- da be eft de financieele polibiek der regeering afgekeurd, maar er geen eigen program tegenover gesteld. De heer Van Houten (c.d.u.) acht den weg dien de regeering wil om tot een economisch herst-e) te komen te lang en wenscht geen vertrouwen in het regeeringsbeleid uit te spreken. De heer Sneevliet valt de regeering aan, daar zij bij haar aanpassingspolitiek geen grenzen kent. I>e heer Schouten wees er op, dat de basis van de financieele politiek der sociaal-demo- craten door en door onsolide is, en bij niemand in de Kajner verdediging heeft gevonden. Met den beer Aalberse is hij het eens, dat de Kamer geen afstand mag doen van haar reeht op eritiek, maar hij betwijfelt, of hetgeen de beer Aalberse heeft gezegd de sfeer ver- ibeterd. Misverstanden doorkruisen de dis- cussie. naast meeningsverschillen, op belang- rfflrp punten. Spr. meent, dat de heer Aal berse tegen het ontwerp geen fundamenteele bezwaren heeft en hoopt, dat de katholieken sullen helpen, het wet te doen worden. Het parlement dient de grootst mogelijke eenheid te vormen, op zakelijke basis. Ten slotte sprak nog de heer De Visser tcqp.) die wenscht dat dit ministerie ver- dorfpie. De vergadering werd daarop geschorst tot aur. Conflict tusschen Kabinet en Tweede Kamer. Na de opening der avondzitting heeft Minister Colijn een verklaring afgelegd, waar in hij herinnert aan de verklaring van den vooTKitter der R. K. Kamerfractie waarin deze zeide, dat wanneer gestemd zou moeten ■worden over een motie van vertrouwen in de regeering, de geheele Katholieke fractie haar stem daaraan zou onthouden. Hnewel zulk een motie niet is ingediend alrirfs de minster-president en daarover dus niet gestemd kan worden, houdt deze verkla ring een ondubbelzinnige veroordeeling in van bet .algemeene regeerbeleid, met name op aociaal en oeconomisch gebied. Een soortgelijke verklaring is afgelegd door de sociaal-democratische en communis- tisebe Kamerfracties, benevens door eenige op zachzelf staande leden der Kamer. Waar aldus de meerderheid der Kamer haar afkeuring te kennen gegeven heeft over bet regeerbeleid, waarvan het bezuinigings- on twerp slechts een onderdeel is, is het Kabi net tot het besluit gekomen, dat het thans gewenseht is, schorsing van de behandeling van dit ontwerp te verzoeken, teneinde zich te beraden en de Kroon van advies te dienen. De beraadslagingen zijn hierop geschorst. Een nadere mededeeling van den regeeringspersdienst De regeeringspersdienst verzond het vol gende communique: Naar aanleiding van de verklaring, door minister Dolijn namens het kabinet in de Tweede Kamer afgelegd, wordt er, ter voor- kcuning van alle misverstand, de aandacht op gevestigd, dat het kabinet niet als demis- sionair beschouwd mag worden. Het kabinet kan pas demissionair worden genoemd, wanneer het beraad, tot het houden waarvan het op grond van de politieke situa- tie aanleiding vindt, er toe leidt, dat het, kie- zende tusschen aftreden en Kamerontbinddng, .aan de Koningin zjjn ontslag aanbiedt. Het kabinet iblijft in functie en er verandert zoolang het zijn verantwoordelijkheid draagt niets aan het regeeringsbeleid. Dit betreft ook het regeeringsbeleid ten opzichte van onze must. Ook te dezen aanzien blijft het kabinet- Colrjn op zijn post en met betrekking tot het vraagstuk der devaluatie huldigt het onver- anrierd zijn afwijzende standpunt, door den voorzitter van den ministerraad en den minis ter van financien Vrijdag j.l. uiteengezet. Hieruit kan tevens worden afgeleid, dat het babtnet zoo noodig zonder verwijl de krach- tigste maatregelen zal nemen om den gulden tegen direct® of indirecte aanvallen, in wel- fcen vorm dan ook, te beschermen. OP HET BINNENHOF. Het was gisteren op het Binnenhof te 'a-Gravenhage merkbaar, dat er iets bijzon- •dera op til was. De belangstelling in de te iKniden Kamerzitting was groot. Reeds 1a noorgens vanaf 9 uur hadden menschen postgevat bij den iugang naar de publieke tribiiirle, die slechts een beperkte ruimte biEdt. Deze grosp nam steeds in aantal toe, zoodat, toen tegsn 2 uur de toegang werd verieend, velen teleurgesteld .buiten moesten olijven. Allerwege stondeu groepjes, te kijken naar de komende Kamerlecien of Ministers, voorts druk de politieke kansen besprekend. Tegen de avondzitting was de drukte nog grooter. Toen de minister-president Dr. H. Coign. na het afleggen van zijn verklaring bet gebouw der Tweede Kamer verliet, om in zgn auto plaats te nemen, werd hij door de menigte toegejuicht en was het „leve Colijn'' niet van de lucht. Het publish verdrong zich am de auto, zoodat deze hier en daar slechts met moeite vooruit kon komen. WIE DRAAGT DE SCHADE? Wij lezen in de N. R. Crt. De vraag doet zich voor wie de enorme schade draagt voor het verlies van zooveel bostbare vliegtuigen van de K. L. M. Vrijwel de geheele vloot is verzekerd bij de N.V. Assurantie Mij „De Nederlanden" van 1845 te 's-Gravenhage, die echter deze mil- lioenenpost grootendeels berverzekerd beeft bij talrijke hoofdzakelijk buitenlandsche maat- schappijen. Het risico dat zij zelf draagt is waarschijnlijk niet meer dan een of twee procent van het verzekerd bedrag. De nieuwe Douglasmachines zijn voor 180.000 per stuk verzekerd, terwijl de nieuwe Fokkers voor nog hooger bedrag gedekt zijn. hetwelk tusschen de f 200.000 en f 260.000 per stuk ligt. De geleden schade van de laatste maanden beloopt dus in totaal circa een millioen gulden. VERDERE INKRIMMNG BIJ DE K.L.M. Wegens tekort aan personeel zullen bij de K.D.M. de volgende wijzigingen in het zomer- programma worden aangebracht: Lijn Am sterdamRotterdamLonden vice-versa: met ingang van Vrijdag 26 Juli a.s. zal de ochtend- dienst naar Louden worden opgeheven; het- zelfde geldt voor den avonddienst in tegenge- stelde richting. Er blijven vier diensten in beide richtingen over, waarvan er een geex- ploiteerd wordt door de Duitsche Lufthansa. Lijn Amsterdam Rotterdam Brussel Parijs vice-versa: dei avonddi(\iS:t naar Parijs, alsmede de avonddienst in tegsngestel- de ridhting worden eveneens op 26 dezer op geheven. Lijn AmsterdamHullLiverpool vice- versa: deze verbinding vervalt geheel met in- gang van 26 dezer. Binnenlandsche lijnen: Met ingang van Maandag 29 Juli treedt voor het binnenlandsch luchtverkeer een gewijzigde regeling in wer- king. De dubbeldaagsche dienst tusschen Amsterdam en Groningen, alsmede tusschen Amsterdam en Twenthe zullen worden ver- vangen door enkel-daagsche diensten. ADRES VAN HET CENTRAAL BUREAU AAN DE REGEERING. Het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland heeft een adres gezonden aan den Ministerraad, den Minister-President en den Minister van Economische Zaken, waarin er- op wordt aangedrongen om het op de begroo- ting van het Landbouwcr.isis-fonds 1935 uit- getrokken bedrag voor steun aan den tuin- bouw, ten bedrage van f 7.500.000 belangrijk te verhoogen in verband met het feit, dat het uitgetrokken bedrag onvoldoende geacht moet worden om in den ergsten nood te voorzien. DE OPHEFFING VAN HET NATIONALE CRISISCOMITe. Ter toelichting van het in ons vorig num- mer opgenomen bericht van het Nationaal Crisis-Oomite ontleenen wij nog aan de ope- ningsrede van den voorzitter, Jhr. S. van Cit- ters, ter vergadering op 11 dezer, welke thans wordt toegezonden. Wij zijn in het leven van N. C. C. op een zeer belangrijk punt gekomen; de oproepings- brief vermeldt het onderwerp van behande ling kort en nuchter: Beeindiging der werk- zaamheden van het Nationaal Crisis-Comite. Wanneer ik u thans eenige beschouwingen mag voordragen ter toelichting van dit voor- stel, laat mij dit dan vooropstellen, dat de vier wiintercampagnes, welke wij reeds achter den rug hebben, bet bestuur niet lang bebben gescbenen en wanneer wij mogen uitkomen voor onze meening, dat het in die periode ge- dane werk niet zonder vrucht is geweest, dan spreekt het vanzelf, dat het afbreken van die taak niet zal geschieden zonder ook op ons zelf eenigen indruk na te laten. Ik zal u aan- stonds spreken van zekere moeheid, welke zich bij sommige plaatselijke comite's voor- doet ten opzichte van de uitoefening van hun taak, onder gewijzigde omstandigheden, maar om niet misverstaan te worden, moge ik er nadruk op leggen, dat van zoodanige moeheid bij het dagelijksch bestuur niet te spreken valt. ,rgj Wat het dagelijksch bestuur sedert de in- stelling verricht beeft, is den leden van het comite, naar ik vertrouw, uit de geregeld toe gezonden mededeelingen genoegzaam bekend. Behalve wat betreft zaken van algemeen be- lang, welke niet een bepaalde gemeente, doch het geheele land raken, steunen wij geheel op de plaatselijke comite's. Die zijn het, welke in de eerste plaats in eigen kring de noodige middelen moeten inzamelen tot steunverlee- ning an.n die crisisslachtoffers, welke niet in de termen vallen om te worden gesteund door bestaande instellingen van Maatschapx>elijk Hulpbetoon. Wat blijktnu Dat de inzamelingen der plaatselijke comite's niet onbedenkelijk ach- teruitgaan 1931/32 f 207.070, 1933 f 145,858, 1934 f 112,687. Niet alleen, dat deze achteruitgang bet werk der comite's zelf stremt, maar het leidt er toe, dat toenemend beroep wordt ge- daan op de middelen van het centrale comite; een gang van zaken welke hoewel dank- baar moet worden erkend, dat het comite tblij- kens nog steeds toevloeiende geldmiddelen zich in sympathie mag blijven verheugen i toch te snel tot uitputting zijner middelen moet leiden. Tweeerlei kwaad schuilt hierin; men wordt plaatselijk minder offervaardig en gaat meer leunen op het N.C.C., zoodat dit geleidelijk zou worden vervormd tot een element van i gewoon Maatschappelijk Hulpbetoon (wat in 1 enkele plaatsen feitelijk reeds geschiedt), iets wat niet mag gebeuren; men lette slechts Oip i den naam, waaruit het tijdelijk karakter dui- t delijk spreekt. Nu is er sedert men van het intreden van j crisis kan spreken, ook sedert de oprichting i van het comite veel veranderd. Van crisis als acuut verschijnsel kan bezwaarlijk meer wor- den gesproken; de toestand consolideert zich gaandeweg, zij het ook in een voor ons volk ongunstigen zin. Tal van maatregelen van overheidswege genomen hebben de strekking om het volksleven weder in meer normal® banen te leiden. Men denke b.v. aan de steun- maatregelen voor land- en tuinbouw en vee- teelt, bestrijding van werkloosheid, bescber- ming van eigen markt door contingenteerings- en andere maatregelen, maatregelen tot ver- betering van het credietwezen, tot verlaging van vaste lasten op het gebied van huren, hypotheken, werkverruiming, jeugdzorg, enz. kortom het aspect der zaken is sedert het op- treden van het. N.C.C. belangrijk gewijzigd. Hiermede valt samen de nelging om indivi- dueel minder te doen. Dit wil nu echter niet zeggen, dat steunverleening niet meer noodig zou zijn, allerminst. Er zullen tegenover de ingetreden algemeene verarming meer dan daarv66r steunbehoevenden blijven, jaren lang blijven. Er komt gaandeweg te ontstaan een nieuwe vaste categorie van steunbehoe venden, waarvan men tevoren weet, dat ze niet tijdelijk, maar vrijwel zeker blijvend, niet in staat zal zijn in eigen onderhoud te voor zien. Deze zullen bezwaarlijk kunnen worden aangewezen op de plaatselijke crisis comite's, afhankelijk van de toevallige vrijgevigheid der bevolking, wier meer of mindere offer- vaardigheid van verscbillende omstandig heden, ook van psychologischen aard, afhangt, waarvan het constateeren even gemakkelijk is als het verklaren moeilijk. Deze problemen zijn door het dagelijksch bestuur meer dan eenmaal met de regeering, bij monde van den Minister van Sociale Zaken, besproken, wat geleid heeft tot het verzoek in ieder geval door te gaan tot 1936, einde winter. Dat wil dus zeggen, dat in de a.s. winterperiods ge- rekend kan worden op steun van het N.C.C. op gelijken voet als in vorige jaren. Het da gelijksch bestuur heeft zich daarmede accoord verklaard, daanbij rekenend, dat de ous door het Nederlandsche volk tot dusverre geschon- ken medewerking ons ook voor die periode niet zal outbroken. Besloten is dan ook in Octo ber weder een groote campagne te beginnen voor de inzameling van gelden ten behoeve van plaatselijke comite's en het algemeene comite. Enkele comite's hebben ons verzekerd dat wanneer bet thans gaat om een laatste inzameling, gerekend kan worden op een op- leving van offervaardigheid en herleving der ambitie om het werk in den aanstaanden win ter met kracht aan te vatten. In hoeverre die zienswijze juist is, zal de ondervinding moe ten leeren. Zal dan na Mei 1936 alle steun moeten op- houden? dat zij verre en dit zal ook niet de zienswijze der regeering zijn, daar de Minis ter van Binnenlandsche Zaken heeft aanvaard een aanbod van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Armenzorg en Weldadigheid om ten deze van advies te dienen, terwijl het in het voomemen van den Minister van Sociale Zaken ligt met betrekking tot het toekennep en beschikbaar stellen van rijkssuibsidiegel(jjn ten gunste van behoeftige werklocuzen, te be- vorderen, dat in het algemeen voorloopig wordt voortgegaan op denzelfden weg als zulks reeds thans geschiedt. Men mag dus aannemen, dat na het ophouden der werk- zaamheden van het N.C.C. een behoorlijke op- lossing zal zijn gevonden om de nog noodige steunverleening op te vangen. DE NIJVERIIEIDSONDERWITS-WET. iHet ligt in het voomemen der regeering te bevorderen, dat met ingang van 1 Januari 1936 de volgende bepaling van kracht wordt: Tot de eerste klassen van de scholen, be- doeld in art. 11 eerste lid der nijverheidson- derwijswet worden alleen toegelaten zij, die bij den aanvang van den cursus welke zij wen- schen te volgen: a. tenmdnste 12 jaar en 8 maanden oud zijn en tevens voldoend lager onderwijs heb ben genoten of b. indien zij 12 jaar doch nog geen 12 jaar en 8 maanden oud zijn, een bewijs overleggen dat zij het 7e leerjaar eener lagere school met vrucht hebben doorloopen. OONTINGENTEERINGEN VERUENGD. De regeering heeft, ter voldoening aan de bepalingen der Crisis-Invoerwet 1931, bij de Tweede Kamer een aantal wetsontwerpen in gediend tat verlenging van de contingentee- ring van steenkolen, van superfosfaat, van overhemden en van zakdoeken. De contingenteering van steenkolen, cokes, cokesgruis en steenkoolbriketten is verlengd voor den tijd van negen maanden, n.l. voor het tijdvak 1 Juli 1935 tot en met 31 Maart 1936, op basis van de overeenkomstige perioden der jaren 1931, 1932 en 1933. De invoerbeperking van superfosfaat is op de oude basis verlengd voor den tijd van een jaar, eindigende 30 Juni 1936. Voor overhem den is, in verband met de ligging van het sei- zoen een verlenging van elf maanden voorge steld, eindigende 31 Mei 1936. Wat ten slotte de zakdoeken betreft, wordt de geldigheids- duur der continigenteering bepaald op tien maanden, eindigende 30 April 19i36. HET 60 MILLIOEN-PLAN. Verschenen is het vierde kwartaal-verslag van het werkfonds. Daaraan is ontleend: Berekend is, dat door de openbare werken, waarvoor gelden uit het Werkfonds op 15 Juni waren toegestaan, op de bouwplaats voor 360.000 manweken werk is geschapen. Men kan aannemen, dat hierdoor een gelijk aantal manweken buiten de bouwplaats verloond wordt. IHet aantal arbeiders, dat door industrieele credieten uit bet Werkfonds werk vindt, is zeer bezwaarlijk te schatten. Van de 60 millioen is thans in totaal f 27.630.778 vastgelegd. Behalve bureelkos- ten is voor rijkswerken vastgelegd 13.816.118, voor andere openbare werken 10.863.465 310.000 en voor industrieele projecten 1.179.064, in totaal 27.030.778. Goedgekeurd werden o.a. de navolgende plannen Provincie Zeeland. Gemaal Ritthem. Ra- ming 65.500. (Middelburg. Aanleg rioleering en pompge- maal. Raming f 35.000. Koewacht. Verbetering weg Koewacht St. Jansteen. Raming f 153.000. Roosendaal in combinatie met Rijkswater- staat. Wegomlegginig met viaduct. Raming 678.500. VEE, DAT NIET NAAR RUSLAND GING. Op vragen van den heer Weitkamp in ver band met een pubhcatie van den bond van Melkveehouders inzake den verkoop van vee aan Rusland heeft Minister Gelissen o.a. ge- antwoord (De secretaris van genoemden bond, de heer Wolmerstett, deelde bij een bezoek aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale, waarbij hij vergezeld was van den voorzitter van dien bond, den heer J. van Meerveld, mede, naar Rusland te zijn geweest en met bestemming voor dat land gaame prijsopgave te willen ontvangen, behalve van enkele andere artike- len, ook van rundvee. Den heer Wolmerstett is toen gevraagd, voor welke soorten vee hij prijsopgave wensohte en welke eischen van sanitairen aard gesteld werden. De heer Wolmerstett ant- woordde daarvan niet op de hoogte te zijn, waarna met hem overeengekomen werd, dat door hem naar een en ander nader 2»u worden geinformeerd, waarna meer nauwkeurig de zaak zou kunnen worden besproken. De Nederlandsche Veehouderscentrale had niets anders aan te bieden dan de runderen, welke van regeeringswege werden overgenomen. Voor deze runderen was langs andere zijde, doch zonder gevblg, reeds een lage offerte naar Rusland doorgegeven. Eenige tijd daarna werd door den heer Wolmerstett aan de Nederland sche Veehouderijcentrale gevraagd, hoever het met de zaken stond, en toen hem ten antwoord werd gegeven, dat de Nederlandsche Veehou derijcentrale nog steeds op nadere gegevens wachtte, deelde hij mede, zich niet te kunnen herinneren toegezegd te hebben nadere gege vens te zullen verstrekken. Een nieuw onderhoud had daarna plaats op het Regeeringsbureau, alwaar bleek, dat de heer Wolmerstett wenschte op te treden als vertegenwoordiger van de Nederlandsche Vee- houderij-centrale voor het verkoopen van vee naar Rusland, terwjjl uit het eerste onderhoud was gebleken, dat hij wenschte op te treden als vertegenwoordiger van den kooper. ilnmiddels was door den ambtsvoorganger van den minister bepaald, dat in zake verkoop aan Rusland in den vervolge niet met tus- schenpersonen in onderhandeling mocht wor den getreden, aangezien gebleken was, dat daardoor de positie van Nederland tegenover Rusiand bij het voeren van onderhandelingen onnoodig werd verzwakt. Aan den heer Wolmerstett werd dan ook medegedeeld, dat van zijn diensten geen ge- bruik kon worden gemaakt. A1 zou zijn ambtsvoorganger deze bepaling niet gemaakt hebben, dan zou aan den heer Wolmerstett geen offerte gemaakt kunnen zijn, zoolang niet door hem medegedeeld was, welke soorten vee door Rusland werden ge vraagd en welke de voorwaarden der levering waren. De heer Wolmerstett is versohillende malen gevraagd aantal en soort te noemen en een bod te doen. ,De minister is niet gebleken, dat de Neder landsche Veehouderijcentrale in dezen niet vol- doende medewerking zou hebben verieend. VLIEGTOCHTEN VAN DEN BELGISCHEN KONING. IBijna iederen dag der vorige week zag men een paar maal per dag 3 vliegtuigen in ver- eeniging met elkaar voorbij trekken heen en weer KnockeBrussel. Men zegt, aldus de ,,Bred. Crt.", dat de koning van Belgie zich oefent in het vliegen en best-uurder is van een dier machines, terwijl de 2 andere militaire vliegtuigen zouden zijn, die den koning verge- zelien. Bij de Elderschans stonden een paar dagen geleden Nederlandsche en Belgische of- ficieren de richting dier vliegtuigen waar te nemen. Zcoals men weet mogen vreemde mili taire vliegtuigen de grens van eenig land niet oversch rijden. DE RUKSUNIVERSITEIT TE GENT. Be correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Zoo als ieder jaar in deze vacantieperiode wordt in zekere anti-Vlaamsche couranten, ook nu weer, een campagne op touw gezet tegen de officieel-vemederlandschte universi- teit te Gent. 'Hoewel er nog heel wat aan den geest, die in deze hoogere onderwijsmstelling heerscht, te veranderen valt alvorens hier van een werkelijk Vlaamsche universiteit kan worden gesproken, beweren deze bladen toch dat te Gent geen andere meer dan separatis- tisch-gezinde studenten worden gekweekt en dat de universiteit, tengevolge van de verae- derlandsching der colleges, leegloopt. De waarheid ziet er echter heel anders uit. V66r den oorlog telde men aan de geheel Fransche universiteit te Gent, in 19011908: 805 stu denten. Voor het academisch jaar 1913 1914 waren 1315 studenten ingeschreven. Toen, na den oorlog, het linguistisch regime van de universiteit, volgens het hybriddsche systeem-Wolf, dat niemand bevredigde, werd gewijzigd, was het aantal studenten tot 1597 gestegen. 'Het eerste jaar van de volledige vemederlandsching, 19301931, waren er reeds 1406 en in 19341936, nadat de z.g. „technische scholen" naar Luik werden over- gebracht, nog 1526. De gewone faculteiten hebben nooit zooveel studenten geteld als thans. DE PERMANENTE GRENSBEWAKING VAN BELGIE. Bij besluit van den minister van landsver- dediging, mr. Devize, zal voortaan iedere dag door de troepen, belast met de permanente be- waking van de Oostergrens in Limburg, Luik en Luxemburg, een „groet aan de vlag" wor den gebracht. Deze plechtigheid zal iederen ochtend, telkens bij het tweede appel, plaats hebben te Maaseik, Lanaken, Vis6, Hombourg, Heinrich-Capelle, Verviers, Eupen> Malmedy, Bastenaken en Aarlen en 's avonds, kort voor den derden maaltijd, worden herhaald. Tot- dusver was dit gebruik bij het Belgische leger totaal onbekend. NOG DRIE MAANDEN, DAN WORDT DE WERELDTENTOONSTELLING GESLOTEN. Moeilijk kunnen de Brusselaars zich voor- stellen, dat de Wereldtentoonstelling in Octo ber a.s. zal verdwijnen. Zou men tenminste de essentieele deelen ervan niet kunnen behou- den en er een basis van maken van een be- stendig intemationaal centrum? Die vraag werd bestudeerd door <de te Brussel gevestigdo Unie der internationale vereenigingen. Onder handelingen worden gevoerd; aan de regee ring is een ontwerp overgemaakt. DE CORRUPTIE IN AMERIKA'S WAPENHANDEL. De „Herald Tribune" publiceert een verslag van het verhoor van den wapenhandelaar Joseph Silverman voor het militaire comite van het Huis van Afgevaardigden, waaruit blijkt dat Silverman in weinige jaren een half millioen dollar aan geschenken aan officieren heeft besteed, teneinde zich alle wapenleve- ranties aan Bolivia en andere Zuid-Amerikaan- sche staten te verschaffen. Onlangs wilde hij ook aan Ethiopie verkoopen. Door een rijkelijk schenken van whiskey wist Silverman zich nog een contract met het Amerikaansohe ministerie van oorlog te ver schaffen in den nacht, voordat Roosevelt zijn ambt aanvaardde. EEN KIND ALS GIJSELAAR. De heer Mogens Phiil, magister scientiarum te Kold'ing in Denemarken, schrijft aan de N. R. Crt.: Een studiemakker vertelde mij, dat een tweejarig kind, wiens moeder uit Buitschland, naar Denemarken was ge- emigreerd, bij de Duitsche politie in bewaring was. Daar de moeder zelf het kind niet kon halen, besloten mijn vrouw en ik het te doen. Van de moeder hoorde ik, dat zij haar zoontje: Karl Ernst Frankel, aan de zorg had overgelaten van een vriendin, wier adres ik kreeg. Bovendien kreeg ik een gelegaliseerde volmacht den jongen af te halen. Ik wendde mij dadelijk tot het adres van de vriendin der moeder, die te BerlijnCharlot- tenburg woont en vernam daar dat de politie het kind naar een weeshuis had gebracht. Bij informatie aan dat weeshuis bleek mij, dat op de identiteitskaart van het kind was aan- geteekend, dat men de moeder moest aanhou- den als zij het kind opvroeg. Ik wendde me daarop tot het Raadhuis te Gharlottenburg, waar men mij verwees naar de Gestapo. Daar ontving een oommissaris me, die mijn verzoek afwees en zei, dat de moeder zelf haar kind maar moest halen. Het toonen van de volmacht hielp niets. Men kan hieruit de conclusie trekken, dat het kind als gijizelaar wordt vastgehouden, om de moeder te bewegen naar Duitschland terug te keeren, ten einde haar dan te kunnen aanhouden. Voor 't overige heb ik zeer onaangename ureu bij de Gestapo doorgebracht. Men trok daar mijn Deensche nationaliteit in twijfel, ontnam me mijn pas en onderwierp die aan een grondig onderzoek, onderwijl politie- beambten in mijn aanwezigheid luide verkon- digden dat communisten zoo handig zijn in het vervalschen van passen (ik ben lid der Deensche socialistische partij). Men blijft het kind vasthouden, omdat men de hand wil leggen op een vrouw, wier eenig vergrijp is, dat zij tegen het nationaal-socia- lisme is gekant. CONTINGENTEERING VAN UITVOER VAN KLOMPEN. De Belgische regeering heeft met ingang van 20 dezer den uitvoer van klompen gecon- tingenteerd om te verhinderen dat er in het buitenland onstemiming zou worden gewekt door al te goedkoope export van klompen. VOORTZETTING DER DUITSCHE REVOLUTIE. Bij de beoordeeling van den toestand in Duitschland moet men zich, schrijft de N. R. Crt., niet geheel door ,,bijzaken" van de hoofd- zaak laten afleiden. O zeker, die bijzaken zijn belangrijk en ten deele gruwelijk genoeg om alle aandacht der wereld te verdienen. Maar de nationaal-socialistische revolutie heeft een maatschappelijke omwenteling ten doel. En daaraan heeft zij nog niet in emst kunnen beginnen, ook al heeft Goebbels die, in zijn bekende rede te Berlijn, reeds aangekondigd. Men wil het financieel en oeconomisch stelsel te lijf. Schacht en zijn financieele en indus trieele vrienden en bondgenooten zullen moeten wij ken. De bedoeling is steeds geweest, hen zoolang te dulden als men hen noodig had. Nu begint het geduld der radicalen ten einde te loopen. Daarom heeft Goebbels zoo gespro ken. Intusschen behelpt men zich met allerlei objecten van den tweeden rang, waardoor de positie in den staat weinig anders wordt. De groote oeconomische machthebbers hand- haven nog hun stellingen, de meest begeerde, maar ook de ongenaakbaarste voor de revo- lutionairen. Toch zal zeker de aanval op die stellingen niet uitblijVen. De verovering ervan moet bij slot van rekening het kempunt zijn voor de nationaal-socialistische revolutie. Al het andere is slechts bijwerk, liefhebberij, een zich naar hartelust uitrazen, omdat men het groote nog niet aandurft. Schacht en de zijnen en de groote indus- trieelen maken zich zeker geen illusies, dat de aanval op hen zal uitblijven. Zij staan reeds onder fellen druk. En hun positie is aan het verzwakken met het toenemend vastloopen der staatsmiddelen en met het groeien van de moeilijkheden voor de normale nijverheid. Zij hebben bewonderenswaardig werk verricht met het zoolang gaande te houden. Maar eeuwig kan dat niet duren. En het bijwerk" waarover wij zooeven spraken, zoo compro- mittant tegenover de buitenwereld, maakt hun taak met den dag moeilijker. 'Het belangrijkste van alles in Duitschland is dus, wat nog niet gebeurt, maar wat vroeg of laat moet komen: Dat het radicale natio- naal-sotialisme zijn doodsvijanden van het groote kapitaal en de groote industrie, met al zijn ruwe onstuimigheid te lijf gaat. Post na post, waarvan het gezonde verstand de handhaving tegenover de wilde verlangens van zijn wilde vrienden eischte, heeft Hitler opgegeven. Hij is naar Beieren, om daar te overpeinzen altijd een veeg teeken. Goering laat de gastvrijheid tegenover de Engelsche oudgedienden, die hem na aan het hart moest liggen, in den steek, om er met zijn chef te beraadslagen. De minzame pogrom van den Kurfurstendamm, en de actie tegen de Duit sche oudgedienden, waarvan de Stalen Helm de vertegenwoordiging is, heeft Hitler niet kunnen of willen ophouden tot de Engelsche oudstrijders vertrokken waren. Dat is alles erg holdebolderig. Het radicale nationaal-so- cialisme is nu eenmaal ruw in zijn opvattin- gen en methoden, en schuift, als het er op aankomt, iedere overweging van beleid ter- zijde. Het kan op die manier nog verschrik- kelijk veel schade aanrichten, niet slechts voor Duitschland, maar ook voor de wereld. Men kan het de nationaal-socialistische leiders nauwelijks als zwakheid aanrekenen, dat het, door Goebbels aangekondigde ter- zijdeschuiven van de cdnservatieve grootheden op regeerings- en andere hooge posten, en de aanval op het oude, oeconomische stelsel, nog niet ter hand zgn genomen. Zij schieten waar- lijk in ijver niet tekort. De strijd tegen de katholieke kerk is nu door Goering voorgoed aangekondigd. Ook voor den eindstrijd tegen de oppositie in de protestantsche gemeenschap zijn de voorbe- reidende maatregelen genomen. Met den strijd tegen het oude, conservatieve Duitsch land, dat eens het nationaal-socialisme in het zadel heeft geholpen, is nu ernstig een begin gemaakt. Zal het zich zonder tegenstand laten bnderdrukken In de studentenwereld dap- perder in ieder geval dan de wereld der pro- fessoren zijn verschijnselen van verweer naar buiten gebleken. De nationaal-socialisti sche „gelijkgeschakelde" Stalen Helm heeft het reeds moeten ontgelden. Vele tientallen van afdeelingen zijn tegelijkertijd opgeheven. Men heeft deze organisaties van oudstrijders gedwarshoomd, toen zij de Britsche oudstrij ders wilden begroeten. Hier en daar zijn de leiders opgeborgen. Kenschetsend is het geval van Carstens, den districtsleider te Husum, die in een concentratiekamp is gestopt, om dat hij, reeds gevangen genomen, aan zijn be- trekkingen bad laten weten, dat hij in geen geval zelfmoord zou plegen. Men weet, wat een dergelijke verzekering beteekent. Er zul len niet veel buitenlandsche correspondenten te Berlijn zijn die niet, in het eerste jaar van de revolutie, aan vertrouwde hand en de ver zekering hebben toevertrouwd, in geval van arrestatie in geen geval de hand aan zich zelf te zullen slaan, noch een poging tot vluchten te zullen ondememen. Wij kennen een gezant- schap van een groote mogendheid, die derge lijke maatregelen bij zijn landgenooten bevor- der'de. Een dergelijke verklaring kon wel het leven niet redden, maar men had den troost achteraf niet als zelfmoordenaar uit kwaad geweten bij de zijneu te boek te staan. En zijn diplomatieke verdedigers verschafte men een wapen. In het middelpunt der dingen staat op het oogenblik nog allerlei, dat met het gebeurde op den Kurfurstendamm verband houdt. Wij hebben er reeds op gewezen, dat de gelegen- heid aangegrepen was om de S.A., als geuni- fomieerde eenheid, weer naar voren te laten treden. Dat de hulp van deze organisatie door de politie niet kan worden gewenscht, hebben wij reeds opgemerkt. Het zou er gek bijstaan met het gezag in Duitschland, als de orde te Berlijn zelfs met een organisatie als de Ber- lijnsche politie niet gehandhaafd kon worden. Deze poging tot herstel van de uiterlijke po sitie van de S.A. is voorloopig mislukt. Na twee dagen werd de maatregel ingetrokken, naar het heette, omdat die twee dagen van uniformeering de politie reeds duidelijk hadden gemaakt, waar de duistere elementen te zoe- ken waren. Dit was een slordig gekozen ver- ontschuldiging, even slordig als de bewering, dat ,,rasvreemde" en joodsche elementen het relletje op den Kurfurstendamm op touw had den gezet. Het zal er waarlijk niet weinig ge- spannen hebben te Berlijn, voor het bevel, zeker onder hoogen militairen druk, weer in getrokken werd. Maar nu geven de radicale elementen bet niet meer op. Het gevolg is ge weest de verwijdering van von Levetzow, na- tionaal-socialist, maar uit den ouden, conser- vatieven hoek, als hoofd der politie te Ber lijn. In zijn plaats komt graaf Helldorf. Hij moet nu de hoofdstad des rijks, die voor het nationaal-socialismC veroverd heet, zuiveren van de elementen, wier bestaan met d" ^arfT" ter van de staf in strijd is. Men heeft dit .bij werk" dus nog altijd noodig, „to please the bovs", zooals een geestig Engelschman eens heeft opgemerkt. De joden waren naar Ber lijn bijeengevlucht, nu heeft men ze daar voor het grijpen. t Het is niet meer prettig voor de joden in Duitschland, dat hoeven wij ternauwernood op te merken. Maar het kan in de komende weken en maanden nog aanzienlijk onpretti- ger worden. Wil men een staaltjeIn de, te Schwerin verschijnende Niederdeutsche Beo- bachter van 12 Juli, las men, gedagteekend 11 Juli: Van vandaag, Donderdag, af, zijn in de „StUrmer-Kasten" van bet bureau van S.A. Standaard 60, Augustastrasse 8, twee joodsche slachtmessen uitgestald, die in het huis van een rabhijn te Mecklenburg gevon den zijn. Verder is goed aansebouwelijk ma- teriaal van joodsche ritueele moorden ten toon gesteld. Daar het materiaal echter slechts voor eenige dagen ter beschikkmg staat, zullen alle volksgenooten zich moeten haasten, als zij de tentoonsteUing willen zien. Maar, mogen de joden het onprettig heb ben ook voor millioenen andere Duitschers wordt het verre van aangenaam. En daar- onder zijn er talloozen, die het nationaal-so cialisme hebben helpen binnenhalen, geloo- vend dat dit een onschadelijke manier was om ziin ontevredenheid lucht te geven. Een werkelijk vrije stemming in Duitsch land zou nu verrassend resultaat opleveren. Vele teekenen zijn daarvoor.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2