ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het bezuinigingsontwerp Het geheim van de 7 wijzerplaten VeM&ppiag? JdaxeegiQJckert/es No. 9327 WOENSDAG 24 JULI 1935 75e Jaargang Feuilleton TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. TTlaAerL Schoon Schip TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per pest 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. T'itgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,2ft KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave;. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Ddnsdag zijn de replieken begonnen. Er was zeer groote belangstelling in de Kamer. Vrij- wel aJle led en waren aanwezig. De tribunes en loges zaten vol. In een der loges zat mevr. Oolijn. Er hing een sfeer van spanning in de zaal. De beer Westerman (Nat. Herstel) was de eerste, die repliceerde. Hij kwam eerst op de ,,infectieziekte", welke zich z.i. van de S. D. A. P. meester bad gemaakt, nameljjk de „Scandinavitis". Alles wat in de Scandinavi- scbe landen, speciaal in Zweden, gebeurt, is volgens hun idee beter dan bier. Men kan ecb- ter geen vergelijkingen maken, de economische positie van Zweden is een beel andere dan die van ons. De werkloosheidscijfers van Zweden zijn aan den optimistischen kant, betoogde de beer Westerman. •Hij onderwierp vervolgens de uitvoercijfers van Zweden aan een nadere bescbouwing. De Zweedsche opleving is voor een belangrijk deel te danken aan den gespannen toestand in sommige deelen der wereld; de uitvoercijfers van ijzer en ijzererts zijn geweldig toege- nomen. De heer v. d. Waarden (S.D.A.P.)Dat is volkomen onjuist! De heer Westerman beriep zioh nogmaals op de cijfers en meende, dat de beer Albarda onvoorzichtig in zijn mededeelingen is ge- weest. Het standpunt der regeering, dat de gulden tot het uiterste moet worden verdedigd, kan in de huidige omstandigbeden worden gebil- lijkt. Maar met die platonische verklaring is men er niet. Er moeten ook technische maat- regelen ter verdediging van den gulden wor den genomen. Toezicbt op het verhandelen van buitenlandsche wissels bijvoorbeeldspe- culaties in valuta moeten wettelijk worden be- lemmerd. Repliek van den heer Albarda. De beer Albarda (SD.A.P.) behandelde eerst de uitsluiting van soc.-dem. van Defen- siebetrekkingen en wees erop, dat de heeren Joekes en de Geer dit hebben veroordeeld in verband ook met het capitulantenstelsel. Het speet hem, dat de heer De Geer zoo zacht in zijn oordeel was geweest. Minister Oolijn heeft toegezegd, dat hij zou onderzoeken hoe de moeilijkheden uit den weg zouden kunnen worden geruimd, doch daarmede neemt de soc. dem. fractie geen ge- noegen, zij heeft wel meer in de laatste ttoee jaren toezeggingen op dit punt niet in ver- vulling zien gaan, hetgeen te wijten is aan de avereohtsche prestige overwegingen van den minister van Defensie. Als er in andere par- tijen leden zijn, die meenen, dat de weermacht des lands ook in de tegenwoordige omstandig- heden nog wel onder de bezuiniging kan wor den betrokken, wordt hun dit niet als een on- dermijning van het gezag aangerekend, waar- om de sociaal-democraten dan wel? De beer Albarda zeide vervolgens dat hij in het midden had gelaten de vraag of onze weermacht nu nog verzwakt kon worden. De minister-president heeft eveneens de uitingen van vakvereenigingsleiders verkeerd geinter- preteerd. Er bestaat geen twijfel over of zij veroordeelen onwettige acties, ook individueele. Het is erger onrecht te begaan dan te on- dergaan. De Regeering mag bij een groot deel der bevolking het vertrouwen in den rechts- staat niet ondermijnen. De rede van den heer Schouten was weinig positiefzij bestand hoofdzakelijk uit een aan- val op de R.K. en soc.-dem. fractie. Hij heeft ook de welvaartspolitiek van Zweden gedis- een der geheimzinnige verhalen van AGATHA CHRISTIE. (Nadruk verboden.) 39) (Vervolg.) ,,Maar ik denk dat je toegeeft, partner", zei mijnheer O'Rourke, „dat wij kunstiger ge- speeld hebben.',' Hij 'bleef een beetje achter.met Bundle. Die arme Pongo is een voorziohtige speler, hij waagt niets." ,,En bij mij is het erop of eronder! Dat is een mooi motto voor het leven, vindt u niet lady Eileen?" ,,Ben je er nooit door in moeilijkheden ge- raakt?" vroeg Bundle lachend. ,,Zeer zeker millioen malea. Maar ik leef nog altijd. Er is vast den strop van den beul voor noodig om Terence O'Rourke te ver- slaan." Juist kwam Jimmy Thesiger den hoek van het huis om. ,,Wel mijn hemel, Bundle", riep hij uit. „U bent niet tegenwoordig geweest bij den herstcompetitiewedstrijd", zei O'Rourke. „Ik Was gaan wandelen", zei Jimmy. „Waar zijn die vandaan komen vallen." ,,Wij kwamen heel eenvoudig te voet", zei Bundle. ,,De Hispano heeft ons in den steek gelaten." Eh ze verhaalde de bijzonderheden van de panne. Jimmy luisterde met belangstellende aandacht. „Reuzenpech", verwaardigde hij zich te zeg- gen. ,,Als het wat lang duurt zal ik je na de lunch terugbrengen in mijn wagen." Op dat oogenblik weerklonk een gong en ze gingen alien naar binnen. Bundle hield Jimmy stilletjes scherp in het oog. Ze dacht dat ze een ongewonen toon van triomf in zijn stem gehoord had. Ze had een gevoel dat al les goed gegaan was. kwalificeerd, evenals de heer Westerman. De heer Albarda achtte de gestegen ijzer- uitvoer niet zonder beteekenis, maar deze kan onmogelijk alleen de algemeene opleving in Zweden hebben veroorzaakt. De heer Albarda staafde dit betoog met cij fers, er op wijzend dat de opbloei van Zweden het karakter van een hoog conjunctuur aan- genomen heeft. In 1933 ging voor dien export van Zweden 2.3 pet. en in 1934 2.4 pet. naar Italie, hetgeen niet wijst op een aanvankelijke toeneming van artikelen voor de bewapening. Ook de toestand in de Zweedsche textielindus- trie is sterk verbeterd door de vergrooting van de koopkracht, als gevolg van tewerk- stelling van arbeiders bij openbare werken. De heer Schouten maakt zich van die zaken af met eenige algemeenheden. In Zweden is een welbewuste koopkrachtpolitiek gevoerd. In Belgie is sedert Februari het aantal werk- loozen met 90.000 verminderd dank zij de maatregelen der nieuwe regeering. Het bezwaar tegen de politick dezer regee ring is, dat zij de koopkracht verzwakt. De soc.-democraten verwachten van deze poli tiek steeds verdere ontwrichting van het eco nomische leven; derhalve zal het evenwicht in de begrooting steeds verder uitblijven. De sociaal-democraten willen wel degelijk het fi- nancieele evenwicht, doch wordt dit door de maatregelen der Regeering bereikt? Let dan maar eens op wat bijv. de heer Bierema daar- over heeft gezegd! Als de soc.-dem. andere voorstellen doen, heeft men niet het recht daaruit te conciudeeren dat zij niet willen be- zuinigen. De heer Albarda had geen geloof er in dat de richtlijnen der Regeering ver- betering zullen brengen. In Zweden heeft men ook de somberste voorspellingen laten hooren, doch het is an- ders uitgekomen. Op groote schaal moeten openbare werken en industrieele projecten worden uitgevoerd. De sociaal-democraten lijden niet aan Scan- dinavitis, evenmin willen zij Belgie nadoen. Geen vertrouwen van de S.D.A.P. De heer Albarda wilde zich niet mengen in het „moreele conflict" der Kath. Kamerfractie. Zij kon nu beslissen. Steunt zij nu het kabi- net dan draagt zij voortaan de voile verant- woordelijkheid voor zijn beleid. De sociaal-democraten willen geen vertrou wen in de Regeering uitspreken. Zij zijn diep overtuigd van de energie en de toewijding van de ministers. Hier staan overtuigingen tegen- over elkaar. De soc.-dem. zijn er van over tuigd, dat een ander beleid moet worden ge- voefd. Als de R.K. de Regeering blijven steu- nen, dan zullen de soc.-democraten blijven ijveren voor constructieve welvaartspolitiek, belichaamd in hun plan van den arbeid. Noemt men dit architectenwerk, het zij zoo, maar men wete ook dat de sociaal-democraten be- reid zijn tot uitvoering van het bouwwerk! (Instemming bij de soc.-democraten.) De heer Vervoom (Piattel.) was aanvanke- lijk niet te verstaan door het stemmenrumoer dat na het slot van de rede van den heer Al barda ontstond. Hij betoogde dat men geen eenzijdige werk- verruimdng in fabrieken en door nieuwe indus- trialisatie moet nastreven. Hij wees er den heer Aalberse op, dat wij nu al veel werkloos- heid in de industrie hebben. Men moet terug- keer van arbeiders naar het land bevorderen en de landbouw weer loonend maken, o.a. door invoer van landbouwproducten te belemmeren. Ondanks alle maatregelen is de toestand in land- en tuinbouw nog slechter geworden. In Na de lunch namen ze beleefd afscheid van lady Coote en Jimmy bood aan hen in zijn wagen naar de garage te rijden. Zoodra ze op den weg waren kwam tegelijkertijd het- zelfde woord over de lippen van de beide meisies. „Nu Jimmy verkoos flauw te zijn. „0, ik stel het beel goed, dank je. Een beetje indigestie tengevolge van overmatig gebruik van droge biscuits." ,,Miaar wat is er gebeurd?" ,,Ik zal het je vertellen. Toewijding aan de zaak maakte dat ik te veel droge biscuitjes at. Maar aarzelde onze held? Neen, hij aar- zelde niet." „H6 Jimmy", zei Loraine verwijtend en hij werd milder gestemd. „W(at moeten jullie nu eigenlijk weten." ,,0 alles. Hebben we het niet goed gedaan Ik bedoel hebben we Pongo en Terence niet goed aan het lijntje gehouden?" ,,Ik feliciteer je met het succes bij Pongo. O'Rourke is waarschijnlijk van het tamme soort... maar Pongo heeft een anderen aard. Dat jongmensch kan maar met 6dn woord be- schreven worden... het stond in de kruiswoord- puzzle van het Zondagsch Nieuws van verle- den week, een woord van 16 letters dat overal I tegelijk beteekent: „alomtegenwoordig", dat beschrijft Pongo precies. U kunt nergens heen- gaan zonder hem tegen het lijf te loopen en het ergste is dat je hem nooit hoort aan- komen." ,jDenk je dat hij gevaarlijk is?" ,,Gevaarlijk? Natuurlijk is hij niet gevaar lijk. Stel je voor Pongo en gevaarlijk. Hij is een ezel. Maar zooals ik zooeven reeds zei, -hij is een alomtegenwoordige ezel. Hij schijnt zelfs niet te hoeven slapen zooals gewone ster- velingen. Om het dan ook botweg te zeggen, die kerel is verduiveld lastig." En op eenigszins gekrenkte toon beschreef Jimmy de gebeurtenissen van den vorigen avond. Bundle was niet erg aardig. ,,Ik weet trouwens niet, waarom je hier zoo rondhangt." andere landen is men veel actiever, doch hier houdt de Regeering maar vast aan de Land- bouwerisiswet. De invoer van vleesch blijft maar doorgaan, de margarine-industrie, waar- in slechts 1500 arbeiders werken, wordt in stand gehouden, eigenlijk ten koste van de zuivelproductie. De heer Vervoom wilde wat positievere verklaringen der Regeering van den land- en tuinbouw. Er zijn geen zakelijke gronden om tegen het on twerp te stemmen. De heer de Geer (CjH.) meende, dat de Kamer dit wetsontwerp moet aannemen, om- dat men algemeen van oordeel is, dat bezui niging noodig is. Versohillende onderwerpen worden afzonderlijk geregeld; maatschappelrj- ke of cuitureele belangen worden door aan- neming niet gedeerd. Over salarissen en onder- wijsvoorstellen wordt eerst later beslist. Een zakelijke grond voor uitstel van de beslissing of afwijzing van het ontwerp is er niet. De fractie van den heer de Geer zou tegen de salaris-motie-van den Tempel stemmen. Het vaste-lastenontwerp kan niet beslissend zijn voor het lot van het Bezuinigingsontwerp. Er bestaat geen zakelijk verband tusschen. Wanneer men de vaste lastenontwerpen als pand in handen houdt, is dit niet in overeen- stemming met ons staatsrecht en met het prestige van de Kamer. Consequente deflatie of devaluatie. Wat betreft de kwestie „consequente defla tiedevaluatie" zeide de heer de Geer, dat hij die niet als altematief heeft gesteld. Reeds verleden jaar heeft de heer de Geer, gelijk hij eraan herinnerde, zijn de vorige week ingeno- men standpunt verkondigd. Het eerste veroorzaakt een warwinkel en wantrouwen, daarom gaf hij aan devaluatie de voorkeur, als het om een keuze ging. De heer Kersten (S.G.P.) betoogde dat het met den minister-president ver gekomen is, dat door samenwerking met de Katholieken allerlei door de Staatkundig Gereformeerde gevraagde maatregelen zijn afgewezen. Het kwaad wordt niet in den wortel aangetast. We zinken door de zonde steeds dieper weg. In waardeering voor de werkkracht der mi nister deed de heer Kersten niet voor anderen onder, maar hij had geen waardeering voor de wijize waarop de Regeering haar beleid voert. De Regeering heeft niets gedaan om ons volk tot de ordinantien Gods terug te brengen. De heer Kersten betwistte dat hij gezegd heeft dat de Regeering twee jaar lang niets gedaan heeft voor onze welvaart; hij heeft be- toogd dat er niet voldoende was gedaan en dat met name niet voldoende was bezuinigd op de Staatsuitgaven. Hij is bereid de Regee ring bij het keeren van devaluatie te steunen. Den algemeenen toestand in aanmerking ge nomen is de bezuiniging van weinig beteeke nis. De heer Kersten gaf nogmaals zijn afkeer te kennen van het afslachten van vee, het in- grijpen in het particuliere bedrijfsleven, van hooge salarissen en subsidies. De fractie van den heer Kersten zou voor- stemmen, al acht zij die bezuiniging niet vol doende. Rede van Mr. Aalberse. 'Onder groote stilte kwam de heer Aalberse (R.K.) aan het woord. Van zijn rede hing zoo- veel af! Hij kwam op tegen de kwalificatie van em- stige critiek en de wijze van debatteeren van den minister-president. Hij had de overtuiging dat het kabinet critiek niet verdraagt, ook al komt zij voort uit het emstige verlangen ons volk te dienen. De heer Aalberse behoort nog tot degenen, die respect hebben voor de kennis en werk kracht van den heer Oolijn, maar mag hij, op grond van zijn 40jarige economische studies niet op sommige punten van inzicht verschil- len! „No. 7", zei Jimmy kortaf. „No. 7 die moet ik hebben." ,,'En denk je, dat je die in dit huis zult vinden ,,Ik dacht, dat ik een spoor zou vinden." „®n dat gebeurde niet?" „Gisterenavond niet, neen." „Maar vanmorgen", zei Loraine hem plotse- ling in de rede vallend. Jimmy, vanmorgen heb je iets gevonden. Dat kan ik aan je ge- zicht zien." ,,Och ik weet niet of het iets zijn zal. Maar in den loop van mijne wandeling. Welke wandeling je niet ver van het huis voerde, denk ik". „Vreemd genoeg niet, neen. We zouden het een uitstapje in het binnenland kunnen noemen. Nu zooals ik zeg, weet ik niet of het wat was of niet. Met de snelheid van een goochelaar haalde hij een klein fleschje te voorschijn en gooide het de meisjes toe: Het was half gevuld met wit poeder. „Wat denk je dat het is?" vroeg Bundle. ,,Het is een wit kristalpoeder", zei Jimmy. ,,En aan iederen lezer van detectiveverhalen zijn die woorden bekend en geven ze te den- ken. Natuurlijk als het blijkt, een nieuw en gepatenteerd tandpoeder te zijn zal ik bedroefd en geergerd zijn." ,,Waar heb je het gevonden?" vroeg Bundle scherp. ,,0", zei Jimmy, „dat is mijn geheim." En daar week hij niet van af, vleierijen en beleeddgingen ten spijt. ,,Hier is de garage", zei hij. Laten we hopen, dat de vurige Hispano niet te ruw be- handeld is." De man in de garage bood een rekening van vijf shilling aan en maakte eenige vage op- merkingen over losse schroeven. Bundle betaalde hem met een lieven glim- lach. ,,Het is prettig te weten, dat we allemaal wel eens voor niets geld krijgen", mompelde ze tegen Jimmy. Ze stonden met zijn drieen op den weg, voor i het oogenblik zwijgend daar ze elk voor zich over den toestand nadachten. De heer Aalberse herinnerde er aan, dat dr. Colrjn in 1930 fel was tegen een actieve han- delspolitiek; thans is er inzake de handelspo- litiek tusschen de R.K. fractie en het kabinet practisch geen verschil meer. Regionale industriebanken werden voor kor- ten tijd als „stroppenbanken" met een hoog gebaar afgewezen, thans komen zij in de me- morie van antwoord voor! Zoo is het ook gegaan met de verlaging van de rente van hypotheken en pandbrieven. Deze voorbeelden wijzen er op, dat er feiten zijn, ten aanzien waarvan de Regeering van meening is veranderd, tegen de R. Kath. Met kracht protesteerde de heer Aalberse er tegen, dat de Regeering van zijn fractie den indruk krijgt, alsof zij de Regeering van onwil en onkunde beschuldigt. De Volksvertegenwoordiging mag niet van haar grondwettelijk recht op critiek afstand doen. Ook de beschuldiging van „ondermij- nende critiek" wees de heer Aalberse af. Die is door zijn fractie niet gevoerd. Ook tegen- over dit kabinet behoudt de R.K. fractie zich het recht voor van een in behoorlijken vorm geuite critiek. De heer Aalberse ziet van uitstel van de stemming af. De heer Aalberse kwam vervolgens op het optreden van minister Steenberghe terug. Hij had hem na zijn ontslag niet meer gezien of gesproken, had evenmin met hem gecorres- pondeerd. Zijn vragen was dus niet vragen naar den bekenden weg. Bij de afhandeling van beide ontwerpen zou de grootste spoed moeten worden betracht. Reeds zijn er hypo theken opgezegd. Een fout van het desbetreffende wetsont werp is, dat het geen temperende regeling in het executierecht bevat. De heer Aalberse hield vol, dat een verband tusschen het be zuinigingsontwerp en de vaste-lastenontwer- pen bestaat. Hij wilde nu geen uitstel van de stemming. (Beweging.) Hij vroeg slechts of een spoedwetje ingediend kon worden betref- fende de tempering van het executierecht. Voor den vorm van de rede van den heer „Gaeo tnk" A Zij weet rood Laxeer-Akkertjes. Is Uw gelaatskleur bleek? Geen eetlust? Slechle spijs- vertering? Vaak hoofdpijn? Maak dan „Schoon Scnip". Als de darmen traag werken, blijven daarin afvalstoffen die Uw bloed veronireinigen en Uw organen aaniaslen. Zorg er dus ingewanden voor, dat Uw zich dagelijks Verjonga geheel ledigen. De vinding van Apolheker Dumont zal U helpen„Laxeer-Akkerij es". „Laxeer-Akkerljes" zullen Uw geheele gestel verbeteren en hebben 'n blijvend gunstige werking op Uw ingewanden. Ze bevatten plantaardige laxeereade sloffen en bovendiengal-extraclen voor de lever, melkzuur-fermenten legen de gisling, chlorophylle voor den bloeddruk en den bloedsomloop. Ze werken zachl, veroorzaken geen krampen, overmatige onllasling. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. nederiandsch product „Ik weet het", zei Bundle plotseling. „Weet wat?" ,,Iets wat ik wilde vragen... en bijna vergat. Herinner je dien hanaschcen dien hoofdinspec- teur Battle vond dien halfverkoolden ,,Ja?" „Zei je niet, dat hij dien op jouw hand pro- beerde?" „Ja... hij was een tikje te groot. Dat komt overeen met de veronderstelling, dat het een dikke zware man was, die ze droeg." ,,Daar breek ik me het hoofd niet over. Denk nu niet aan de maat. George en sir Oswald waren er allebei ook." „Ja." ,,Hij had ze toch ook een van beiden kunnen geven om ze te passen?" „Ja natuurlijk....".." ,,Maar dat deed hij niet. Hij koos jou. Jimimy, begrijp je niet wat dat zeggen wil?" Mijnheer Thesiger staarde haar aan. ,,Het spijt me Bundle, misschien werken mijn goede oude hersenen niet zoo goed als gewoonlijk, maar ik heb niet het minste idee waarover je het hebt." ..Begrijp jij het niet, Loraine?" Loraine keek haar vreemd aan maar schud- de het hoofd. Beteekent het iets bijzonders?" ..Natuurlijk. Begrijp je het niet. Jimmy draagt zijn rechterarm in een doek." ,,Bij Jupiter, Bundle", zei Jimmy langzaam. „Nu ik er aan denk was het wel raar daar het namelijk een linker-handschoen was. Battle heeft niets gezegd." ,,'Hij wilde er de aandacht niet op vestigen. Als hij ze bij jou past zou het kunnen passee- ren zonder er de aandacht op te vestigen en hij praatte juist over de maat om iedere-en op een dwaalspoor te brengen. Maar dat moet dan toch zeker beteekenen, dat de man die zijn pistool op jou afschoot, dit in zijn linker- hand hield." ,,Dan moeten we uen man zoeken die links is", zei Loraine nadenkend. „Ja en ik zal je nog iets vertellen, dat deed Battle ook toen hij de golfstokken nakeek. Hij zocht naar die'Van eeh man, die links is." Colijn had de heer Aalberse alle bewonde voor een deel van den inhoud echter niet. Er is niet betoogd, dat de Regeering slechts oqg voor de staathuishouding heeft, maar wel, dst de zorg voor de Volkshuishouding pruarair moet zijn. Dat is iets anders. Het niet <Jaan als een vorm van consequente deflatie zou ee* delirium van oud-liberale eoonomie zijn. Ooor niemand is dat echter verdedigd. Wjat aangaat de vraag of de Regeering haar maatregelen voldoende acht om devaluatie te ontgaan ,,behoudens onvoorziene omstandig- heden" is geantwoord op een wijze, waarbij de laatste beperking over het hoofd is en alsof de vraag niet emstig was beddeW. Op deze vraag is geen precies antwoord ge- geven. Het slot van de rede van den minister-pre sident droeg een buitenlandsche allure. Zij vraagt als het ware om een motie van ver trouwen. Dat is zonder precedent in het Ne- derlandsche staatsrecht. Of het goed is dat novum in te voeren waagde de heer Aalberse te betwrjfelen. Of is die vraag in het bijzander gericht tot de Katholieke Kamerfractfe? Waarom niet die oproep ook gericht tot de V.D. Kamerfractie, die stemde tegen een der hoofdstukken der Staatsbegrooting of de C.H.-fractie, die sterken afkeer toont van de vaste-lastenontwerpen R..K. tegen het Kabinet. Intusschen, wij zullen op de vraag een ant woord geven. De voorzitter van den minister- raad vroeg, waarin precies het verschil tus schen de R. K. en het kabinet bestaat. Het eenstemmig antwoord van de Katho lieke Kamerfractie, in enkele stellingen samengevat, luidt als volgt: 1. Evenwicht in de Rijksbegrooting kan alleen dan werkelijk worden bereikt, wannaer voor het bedrijfsleven door maatregelen van wetgeving en bestuur de weg, zoover als nmar mogelijk is, wordt vrijgemaakt, am op ren- dabele basis aan het oeconomisch verkeer deel te nemen. 2. Alleen door aldus de mogelijikheid te scheppen tot gezondmaking van het bedrijfs leven kan ook de toenemende werkloosfaead worden gestuit, en werkbehoud en wenfcver- ruiming wezenlijk worden bevorderd, waarhf niet sledhts oeconomische, maar vooral ook groote zedelijke goederen van het volk op het spel staan. 3. In een krachtdadig streven om het aldus omschreven doel te bereiken, zou doelmatig passen een complex van sluitende maatrege len, waardoor over de geheele lijn kosten prijzen, zoover en zoo spoedig als mogelijk is, worden gebracht op een niveau, waarop. de mogelijkheid tot deelneming aan het oecoao- mische verkeer nationaal en intemationaal kan worden behouden, en die deelneming met- terdaad wordt gestimuleerd. 4. Het kabinet heeft de totstandkoming van zulk een complex van maatregelen tot dusver niet bevorderd, wijst het oc«k thans af, en gaat voort op den weg van reguleenend ingrijpen in het aanpassingsproces, deeis remmend, deels stimuleerend. 5. Door deze houding van het kabinet wordt eenerzijds de mogelijkheid steeds kiei- ner, om door middel van een complex van sluitende maatregelen verlichting te brengesi voor staats- en volkshuishouding, terwijl aa- derzijds de drang steeds krachtiger zal wor den naar maatregelen op monetair gebiedt, als hulpmiddel in het noodzakelijke aanpassings proces. 6. Daarom kunnen noch het streven van het kabinet, om door op zichzelf onontbeer- lijke verlaging van de openbare uitgaven evenwicht in de Rijksbegrooting te bereiken, noch de voomemens ten aanzien van vender doorgevoerde industrialisatie, hoe noodzatas- lijk deze op- zichzelf ook zij, gedragen warden door een geloof en een vertrouwen, als thans door het kabinet van ons gevraagd. ,,Bij Jupiter", zei Jimmy plotseling ,,Wat is er?" „0, ik geloof, dat het niets beteekent, inaar het is toch eenigszins vreemd." Hij deelde het gesprek, dat den vorigen dag bij de thee gevoerd werd mee. „Dus is sir Oswald Ooote ambidextre?" zed Bundle. ,,Ja, en nu herinner ik me dat dien avond op Chimneys... je weet wel dien nacht dat Gerry Wade gestorven is, dat ik naar het brid ge" aan het kijken was en zoo bij mezeff dacht, dat er iemand zoo onhandig gaf"... en teen besefte ik dat dat moest komen, om-dat men met de linkerfiand gaf. Dat moet natuur lijk sir Oswald geweest zijn." Ze keken elkaar alle drie aan. Loraine schudde het hoofd. „Iemand als sir Oswald Coote. Dat is on- mogelijk. Wat kan hij daarmee winnqn?" Had Battle hem al dien tijd verdacht? ,,Het lijkt dwaas", zei Jimmy. ,,En toch...**" ,,No. 7 heeft zijn eigen manier van werken' eiteerde Bundle zachtjes. „VerondersteI dat dat werkelijk de manier is, waarop sir Oswald Coote zijn fortuin gemaakt heeft." ,,Maar waarom zou hij die heele comedie op de Abbey in elkaar zetten als hij de formute op zijn eigen fabriek heeft?" „Dat zou je kunnen verklaren", zei Loraine, ..Je gebruikte hetzelfde argument voor mijn heer O'Rourke. 'Hij moet de aandacht van hen afleiden en ergens anders op vestigen.*" Bundle knikte met levendige instemming. ••Dat klopt allemaal. De verdenking moet vallen op Bauer en de gravin. Wie ter wereid zou er ooit op komen om sir Oswald Coote te verdenken?" „Ik ben benieuwd of Battle het doet", zei Jimmy langzaam. Plotseling trilde er een herinneringssnaar in Bundle's geest. Hoofdinspecteur Battle die een klimopbiad plukte van een jas van den millioennair. Had Battle hem al dien tijd verdacht? (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1