Pluimvee-Rubriek HOOGWATER TE TER NEUZEN. IN GEZONDEN STUKKEN. lijken oever van den Jangtsekiang, is de toe- stand in het Noorden van Hopei nog aanzien- lijik slechter geworden. Duizenden soldaten helpen de bevolking bij bet versterken van den dijk. Langs de Gele Rivier zijn reeds vijf dijkien "beasweken, terwijl vier andere ernstig gevaar loopen. De overstroomde gebieden worden op het oogenblik bovendien nog bedreigd door een epidemie, daar op de oevers van de hoog- giestegen rivier dagelijks honderden reeds in staat van ontbinding verkeerende lijken aan- spoelen. Toen maarsehalk Tsjang Sjoe Liang nit eenige vliegtuigen boven een dorp in het overstroomde gebied levensmiddelen-pakketten omlaag liet werpen, werden de toestellen door bandieten onder vuur genomen. Het toestel van den maarsehalk werd op talrijke plaatsen in de draagvlakken geraakt. en slechts met moeite gelukte het den be- stuurder, het vliegtuig in veiligheid te brengen. PREMIE VOOR HET VANGEN VAN TONIJNEN. Het ministerie van marine van Portugal houdt zich sedert eenige jaren bezig met oceanografische studies betreffende de bewe- ging, en de verspreiding van de tonijn. Tot dit doel is thans een zestigtal tonijnen, voor- zien van een metalen plaatje in een riempje, dat om den staart van de visschen is beves- tigd. aldus iezen wij in de ,,Msb." Het plaatje draagt het opschrift ,,R. P. Aquario-Lisboa-Portugal", en is voorzien van een volgnummer, te beginnen met 101. Als proef heeft men bovendien nog een anider merk gemaakt door een koperen staafje, be- vestigd aan bedoeld plaatje met hetzelfde in- schrift, maar genummerd te beginnen met 1. Sommige visschen hebben twee merken en anderen slechts ddn. Het Portugeesche ministerie van Marine verzoekt alien marine- en douane-autoriteiten, visscherijdiensten, oceanografischen institu tes eigenaars van visschersschepen, en vis- schers om, wanneer een der hierbedoelde visschen gevangen wordt, het plaatje te wil- len terugzenden met de mededeeling omtrent den dag, het uur en de plaats, waar de tonijn gevangen is. Alle overige mededeelingen en nadere bijzonderheden, die voor het doel van belang kunnen zijn, zullen ten zeerste worden gewaardeerd. Het ministerie stelt een premie beschikbaar voor den visscher, die het geluk heeft, een dier visschen te vangen en het plaatje met de gevraagde inlichtingen terugzendt aan het consulaat generaal van Portugal, Johannes Verihulsstraat 128, Amsterdam-Zuid. EEN OUD SOLDATEN GRAF. In een der buitenwijken van Leipzig, welke ligt op het terreip waar de bekende veldslag is geleverd, hebben werklieden menschelijke beenderen gevonden. Het betreft waarschijnlijk een graf van Poolsche soldaten, die aan den slag van Leipzig hebben deelgenomen onder commando van prins Jozef Poniatowski, die aldaar sneu- velde. De Poolsche consul te Leipzig heeft zich naar de plek begeven. Een commissie zal een onderzoek instellen naar den oorsprong van de geraamten en uitmaken of het inderdaad overblijfselen van Poolsche soldaten zijn. MENSCH EN AAP IN DE GEVANGENIS. In de gevangenis te Kairo zit een rondtrek- kend kermisreiziger met zijn aapje. Deze ker misreiziger leerde zijn aapje het zakkenrollen. De aap moest iederen dag aardige kunstjes maken voor het publiek. Dan ging het dier rond om geldstukken op te halen, doch wist meteen op een handige manier aan waarde- volle voorwerpen te komen, zooals horloges, portemannaies uit damestaschjes, enz. Dit ging een tijdje good, totdat de politic er achter kwam en man en aap in hechtenis nam. In Kairo is het gerechtshof streng. De kermisreiziger werd veroordeeld tot zes rnaan- den gevangenisstraf, wegens het leeren stelen van zijn aapje, terwijl de aap eveneens zee maanden moet brommen wegens het stelen. SCinUJVER PLEEGT ZELFMOORD VOOR DE MICROFOON. iDe Russische schrijver Alexander Virken, die een radiolezing over zijn werk hield, zeide plotseling midden in de rede: ,,Deze woorden heb ik gesproken voor jou die me hebt be- drogen". De luisteraars hoorden een knal en verder niets meer. In de studio ijlde men naar de kamer, waar men Virken reeds dood vond. Hij had zich, waarschijnlijk in verband met huiselrjke moeilijkheden, met een revolver in het hoofd geschoten. MET EEN OLIFANT OVER BEN ST. BERNARD. De Amerikaansche schrijver Halliburton heeft uit Parijs een olifant laten komen, waar- mede hij tusschen 15 en 25 Juli over den pas van den grooten Sint Bernard zou trekken. iHet begin van zijn tocht is Martigny in Wallis, het einddoel Aosta. De Zwitsersche en Italiaansche autoriteiten hebben Halliburton vrijen doortocht toege- staan. In het hospitium op 4en grooten Sint Bernard wordt de reiziger met spanning ver- wacht. Halliburton wil hiermede den tocht van 'Hannibal herhalen. GENERAAL SPRINGT UIT EEN BRANDENR VLIEGTUIG. Een commandant van de nationale garde, generaal-majoor George Leach, was met een tweepersoons legertoestel op weg naar Santa Maria in Califomie, toen boven de woestijn van Arizona de piloot, kapitein Charles Cum- mings, bemerkte, dat het achterste gedeelte van het toestel in brand stond. Met de bedoe- ling een goede landingsgelegenheid te zoeken, schreeuwde hij voor alle zekerheid zijn passa- gier toe: „K3aar om te springen". De gene raal verstond alleen maar springen en sprong met behulp van zijn valscherm uit het toestel. Toen kapitein Cummings 15 K.M. verder den tijd gekomen achtte om ook uit het vlieg tuig te springen, miste hij zijn passagier. Met vliegtuigen en door groepen cowboys werd naar den generaal gezocht en men maakte zich reeds ernstig ongerust over zijn lot, toen bericht werd ontvangen, dat hij slechts met een lichte armverwonding den grond had be- reikt en na een afmattenden tocht door de woestijn bij een ranch was gekomen, waar men hem gastvrij had opgenomen. VIER DORPEN TIJDELIJK ONTRUIMD. Nabij St. Antonin in het departement Tarn et Garonne is een weggeworpen sigaret de oorzaak geweest dat 240 H.A. bosch in vlam- men is opgegaan. Het vuur was zoo hevig, dat een viertal dorpen tijdelijk verlaten moest worden. Een klein leger brandweerlieden slaagde er na eenige uren zwoegen in den brand meester te worden. HEN ERFHOEVE-BOER AFGEZET. Bij beschikking van het gerechtshof te Bam berg is een boer, die zijn bedrijf verwaarloos- de, krachtens de erfhoeve-wet afgezet het vonnis spreekt van ontneming der „Bauern- fahigheit". De boer was namelijk door het voeren van processen erg in de schulden ge raakt en zijn zonderling gedrag bezorgde hem ook een tijdelijke onder-curateele-stelling, we gens zwakzinnigheid. Toen de curateele was opgeheven, bleef hij zijn boerderij verwaarloo- zen. Van den te velde staanden oogst haalde hij slechts zooveel binnen dat hij er met zijn vrouw en 'dochter povertjes van kon komen en de rest liet hij verrotten. Bovendien mis- handelde hij zijn vrouw en dochter en bleef hij onder misbruik van de erfhoeve-wet weiger- achtig ook maar i&ts van zijn schulden te be- talen. Dit gedrag heeft de rechter niet ver- eenigbaar geacht met de „boereneer" en met de eischen die op economisch gebied aan een boer 'gesteld mogen worden. I)E GEWEERBANDIETEN. Een bandietenibende te Brooklyn (New- York) heeft gedurende de afgeloopen maan den meer dan 400 diefstallen en beroovingen gepleegd, maar nu zijn er eenigen gepakt Twee leden van de bende gaven toe bij 150 zaakjes betrokken te zijn geweest. Een derde, blijkbaar meer bescheiden individu bekende 50 misdaden. De groote kracht van deze broederschap in de misdaad was, dat zij be- schikten over een prima chauffeur, die be- kwamer en brutaier dan de chauffeurs van de politie-auto's voortdurend aan de vervol- ging wist te ontkomen. De aandacht der politie op het nest der bende was gevestigd door een vrouw, die er zich over had be- klaagd, dat er in een bepaald huis zooveel werd schijfgeschoten, hetgeen zij een gevaar achtte voor haar kind, dat daar dikwijils in de buurt speelde. Het Meek dat dit huis be- woond werd door zekeren John Mang. Toen deze er weer eens met een auto op uit gin- gen, werden zij door de politie gevolgd en onder vuur genomen. De boeven schoten terug en wisten te ontkomen. Later echtdr werd hun auto, welke door kogels was ge- havend door de politie herkend en volgde de inhechtenisneming. John Mang bleek een voormalig beroepsautorijder te zijn met snel- heidsrecord op zijn naam. DE VROUWELJJKE POLITIE-AGENTEN. Een medewerkster van Excelsior is eens bij een dagelijksche ronde meegeloopen met de twee vrou,welijke assistentcn die het Pa- rijsche politiekorps rijik is. In een park staak- ten de kinderen het spel om de aandacht van de makkertjes in te roepen voor de „dames- agenten". De kritiek was gunstig, „effe fijn". De beide jonge vrouwen houden op alles het oog, vooral op de kinderen en op slechte be- handeling of verwaarloozing, waarvan ze het slachtoffer kunnen worden, en ze zijn er vol- strekt niet op gesteld, dat sommige moeders het tekcrt aan gezag aanvullen met het kroost voor te houden, dat de vrouwelijke agent, die juist voorbijkomt, ze zal meenemen, als ze niet zoet zijn. De exploitatie van kinderen door bedelvrou- wen heeft de bizondere aandacht van de assistenten. Hun taak beperkt zich voor- loopig tot studde en rapport uitbrengen. Als ze talrijker zullen zijn, kunnen ze ingrijpen. Zij bezitten het diploma van socialen bijstand en hebben opgemerkt, dat het zien van hun uniform al voldoende is, om b.v. in stations bepaalde individuen ervan af te houden, meisjes aan te spreken. HET MARTELHOL VAN IWAN DE VERSCHRIKjKELIJKE. Bij graafwerk voor den ondergrondschen spoorweg, die te Moskou in aanleg is, hebben werklieden, een kelder gevonden, die zeer ver- moedelijk de martelkelder is geweest van Iwan den Verschrikkelijke. In het teruggevonden gewelf werden echter geen martelwerktuigen aangetroffen. De kelder is herkend aan het feit, dat op den vloer fijn wit izand gestrooid lag en men weet uit de oude beschrijving van tijdgenooten, dat het martelgewelf een vloer van zand had, van speciale samenstelling, die thans door de geologen is geidentificeerd. Ook de ve.rbindingsgang die onder den grond ge- boord was van het fort in het Kremlin, waar Iwan resideerde naar het martelgewelf heeft men gevonden. Er was een legende in om- loop, dat in het martelhol, waarvan men de plaats niet meer kende, zich een groote schat zou bevinden, daar door iemand opgetast. Deze legende is thans uit de wereld geholpen. Er zijn over de gruwelijke dingen, die in Iwan's tijd den gevangenen en verdachten werden aangedaan de afschuwelijkste verhalen bewaard gebleven. Een van Iwan's genoegens was, beren op zijn gevangenen los te laten. Het was een beestachtige tijd. EEN DWERGAUTO IN AMERIKA. Dezer dagen zal een nieuw automobiel-con- cern worden opgericht, dat alleen kleine auto's zal fabriceeren en in de behoeften van veertig millioen Amerikanen, die hunkeren naar een goedkoop en snel vervoermiddel, wil voorzien. Dit dwergwagentje, dat door ir. J. B. Wat son werd geconstrueerd, zal naar zijn zeggen 150 dollar kosten, een bedrag dus, dat zelfs voor de kleinste Amerikaansche beurzen geen bezwaar meer zal zijn. Bovendien zal men met een bedrag van 90 dollar de jaarlijksche onderhoudskosten kun nen bestrijden. De volgende maand zal men reeds met de productie beginnen en gedurende den eersten tijd zullen maandelijks vier duizend automo- bielen worden afgeleverd. Natuurlijk moet men niet denken, dat men een prachtige limousine voor zijn geld zal krij- gen. De wagen is voor een passagier bestemd en heeft een zitbreedte van 80 c.M. 'Het chas sis is buisvormig en de veeren kunnen naar verhouding van het gewicht van den bestuur- der worden ingesteld. De auto is voorzien van twee luchtbanden, welke evenals bij een fiets achter elkaar zijn geplaatst. Aan beide zijden wordt het wagen- tje gesteund door twee kleine wielen, die bij groote snelheid kunnen worden ingetrokken. De dwergauto, die in het geheel vierhonderd pond weegt, is met een tweetaktmotor, even eens naar een ontwerp van ir. Watson, uitge- rust. De motor kan, naar de uitvinder beweert elke brandstof, van ruwe olie tot benzine toe, gemakkelijk verdragen. In verband met het lichte gewicht van den wagen rekent Watson erop, dat hij 1 op 24 zal loopen, terwijl de hoogst bereikbare snelheid 170 kilometer per uur zal bedragen. De auto rijdt buitengewoon prettig en is bij groote snelheid toch zuinig in het gebruik, hetgeen voor de massa op het oogenblik een eerste vereischte is. GEDENKTEEKEN OP EEN BERG. Op den oostelijken en op den westelijken top van de beroemde Beloekha, de „witte" berg in Siberie (4500 meter) zullen bustes van Lenin en Stalin worden geplaatst. De westelijke top is nog nimmer door men- sohen beklommen, thans zullen 48 officieren van het roode leger, 10 geleerden en meer dan 100 arbeiders van de ,,stootbrigade" een massabestijging ondernemen. Zij zullen door twee vliegtuigen terzijde worden gestaan, en de geheele onderneming Zal worden verfilmd. De expeaitie zal onder lelding staan van Doigiksh, den Vermaarden Siberischen lei- der, die in 1920 lia een gevecht op den berg de ,/witte strij'dkrachten"op de vlucht dreef. De expeditie 2al ook'^een'-pogipg doen tot bestijging van d8n 'Oostelijken top, die in de laatste 100 jaar slechts dttor 10 menschen is j beklommen. Het zal eeri ultftst'lno'eil^ke'-'tiaak zijn, aan- 1 gezien zelfs in het heetste gedeelte van den zomer heriiaai>i«)«K speeuw^jo^nren vo°r- koinen. PILOOT SOH1ET BIJ OEFENVLUCHT DE SCHROEF VAN ZIJN EI GEN VLIEGTUIG WEG. Tijdens luchtoefeningen nab^j Stockholm is een Zweedsch militair vliegtuig, bestuurd door den officier-vlieger luitenant Efvergren, naar beneden gestort. De piloOt kon uit het water waarin het vliegtuig tenecbt kwam, worden gered, doch overleed korten tijd later aan zijn verwondingen. Hij had schietoefeningen ge- houden met een machinegeweer dat recht naar voren schoot dat door het bekende Fokker- synchronisatie'-patent tusschen de bladen van den draaienden propeller doorschiet. Waar schijnlijk is het synchronisatie-mechanisme onklaar geraakt en op deze wijze zelf zijn pro peller stu'kgeschoten. DE WOND DIE MAAR NIET GENAS. Voor de rechtbank te Dusseldorp heeft een thans 35jarige man tereehtgestaan wegens 'n eigenaardige oplichting van de ziektekas zijner vakvereeniging. De beklaagde had tien jaar geleden een geduchte snijwond aan een zijner beenen opgeloopen. Tijdens den duur van de ziekte had de vakbond hem 9000 mark uitbe- taald. Eindelijk werd bperatief ingegrepen en toen kwamen vijf stukken koperdraad te voor- schijn, die de beklaagde zelf in de wond had gestopt om genezing te Voorkomen. Hij is nu, na tien jaar, tot 112 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en hlad vermelden. PROEVEN MET GOEDKOOP VOER IN ENGELAND. i - i L.' f i l I Sneilere groei met grit. In verband met de reisbeschrijving die ik over Engeland gaf i-s het ook wel interessant eens te zien wat er op wetenschappelijk ge bied gebeurt. Een der belangrijkste resulta,- ten van de laatste jaren acht ik het feit, dat men meer en meer inziet dat de hooge eiwit- uitgaven voor Ijippen niet noodig zijn. Ik heb daar al jaren lang tegen gpwaarschuwd en wel om twee redenenle. eiwit is de duurste grondstof en dus is het van belang er zoo zui nig mogelrjk mee te zijn. 2e. (Te veel eiwit is schadelijk voor het lichaam, allerlei ziekten van nieren, lever en andere organen ontstaan door de overvoedering met eiwit. In theorie klinkt het heel mooi dat een. leggende kip veel eiwit moet hebbep, maar in de praktijk blijkt dat de kip met veel minder eiwit kan volstaan dap zij meestal krijgt. Het Engelsche ministerie van landbouw liet in het afgeloopen jaar proeven nemen met leg- hennen die slechts zeer weinig eiwit kregen. Men gaf twee groepen van hennen het vol gende recept als meelvoer; z,emelen 20, gries 30, maismeel 20, gemalen haver 10, lucerne- meel 10, zout 1 en daarnapst als graanvoer een mengsel van, gelijke deelen mais, tarwe en haver, met als grit gemalen oesterschelpen. We zien dus dat deze kippen geen dierlijk eiwit kregen. Een groep werd gehuisvest in een hok met een grasren, die echter na een maand geheel kaal was. De andere groep werd gehuisvest in een legbatterij. Wat bleek nu? Dat de leg voldoende was en de gezond- heidstoestand uitstekend bleef, zoodat uit deze voorloopige proef geconcludeerd mag worden dat legkippen met veel minder eiwit kunnen volstaan dan men meestal denkt. Natuurlijk mag men op een proef niet af- gaan, doch zij geeft toch belangrijke aanwij- zingen voor verdere proeven. Met-een zekere hoeveelheid melkpoeder bij dit graanmengsel zal men zeker al een heel eind komen, daar melkpreparaten eiwitten bevatten van hooge biologische waarde. Naar aanleiding van dit melkeiwit nog even het volgende: Een lezer vroeg mij of het niet wenschelijk zou zijn melk in het kippenvoer te verwerken en ik zou haast zeggen: iets beters kan men niet geven. Alleen moet men dan natuurlijk het vischmeel of het diermeel voor een groot deel weglaten, anders krijgen de kippen vpel te veel eiwit. Ik zeg daar zoo juist dat melkeiwit een hooge biologische voe- derwaarde heeft, d.w.z. dat het melkeiwit op- gebouwd is uit bestanddeelen (z.g. amino- zuren) die volledig in staat zijn het eiwit in het kippenlichaam op te bouwen. Er is onlangs een request naar den minister gezonden waarin de twijfel uitgedrukt werd of melkeiwit wel volwaardig was. Ik denk niet dat de minister hierop veel zal antwoor- den, want deze twijfel is totaal ongegrond en berust op onkunde met het standpunt der wetenschap daaromtrent. Op mijn verantwoording kan men gerust kippen voeren met graan en als drinkwater ondermelk en met dat recept kan men kuikens ook opfokken. Beter is het natuurlijk meel voer te verstrekken met ondermelkpapier, om- dat men dan beter de doseering der grond- stoffen in de hand heeft. Er zijn echter vroe- ger duizenden kuikens opgefokt met graan en melk en de moderne proeven bewijzen, dat kippen veel minder eiwit noodig hebben dan men gedacht heeft. Zoo heeft men in Enge land ook proeven genomen voor het mesten van kuikens met graan en melkpoeder. Men mestte de kuikens gedurende 20 dagen, de eene groep op gemalen haver en ondermelk- poeder, de andere groep op gemalen gerst en ondermelkpoeder. e Het bleek dat de gerst even goed was als de haver, dat de groei der kuikens gelijk was en dat de gerst zelfs beter benut werd dan de haver. Zelfs eenden blijken niet zooveel eiwit noodig te hebben als men denkt. Men voerde groepen van 30 eenden met de eene groep graanmeel en zout en de andere groep graanmeel en zout plus 5 soyameel en 5 diermeel. De resultaten na 24 weken waren dat de graaneenden 70 eieren gelegd hadden en de graan-eiwiteenden 77 eieren. Ook deze proeven zijn op zich zelf weer niet bewijzend, doch geven weer een sterke aanwijzing dat men ook bij eenden het voer goedkooper kan maken. En nu nog eenige interessante proe ven die eveneens aantoonen dat men zonder kosten belangrijke verschillen in productie krijgen kan. Het betreft n.l. proeven met ver- schillende gritsoorten. Bij grit moet men on- derscheid maken tusschen: le. oplosbaar grit dat hoofdzakelijk uit koolzure kalk bestaat, zooals kalkafval, gemalen schelpen, gemalen marmerafval, enz.; 2e. onoplosbaar grit zoo als gemalen graniet, kwarts, kiezelsteentjes. Het oplosbare grit wordt in het zoutzuur van de maag snel opgelost en brengt in het lichaam veel kalk, terwijl het aan de maag zoutzuur onttrekt. Dit kan natuurlijk op de vertering in de maag en darmen invloed heb ben. Beide gritsoorten helpen het in de krop ga- weekte voer in de maag fijn te malen, oplos baar grit verdwijnt echter in de maag en on oplosbaar grit blijft er een heele poos in lig- gen, soms wel een jaar. Bij losloopende kuikens doet het gritvraag- stuk er niet veel toe, daar de kuikens dan van zelf wel hier en daar een steentje oppikken, maar bij kuikens in batterijen is het heel wat anders. Deze methode komt in Engeland meer en meer in zwang en in de batterij kun nen de kuikens absoluut niets anders krijgen dan wat hen voorgezet wordt. In zoo'n geval is het verstandig de kuikens toch gemalen schelpen te geven daar het meelvoer meestal te weinig kalk bevat om in de behoefte der- kuikens te voorzien. Nu is dus de vraag.s moet men naast deze gemalen schelpen ook nog ander grit geven, b.v. fijn gemalen gra niet? Welnu, bij de proeven in Engeland ver- deelde men 4000 kuikens in twee groepen. Beide groepen kregen hetzelfde voer en ook beide kregen gemalen schelpen. De eene helft kreeg echter gemalen kiezelgrint er bij en de andere niet. Tot op den leeftijd van vier weken bleven beide groepen gelijk op groeien en had dus de toevoeging van onoplosbaar grit geen voor- deel. Maar na de vierde week begonnen flinke* verschillen op te treden en groeiden de kui kens met onoplosbaar grit veel beter dan de andere. Tenslotte bedroegen de verschillen 100 gram en meer. Van drie groepen van ieder 100 stuks bedroegen de gemiddelde ge wichten op ongeveer 3 maanden met onop losbaar grit 1362 gram en zonder grit 1198 gram, dus een verschil van ruim 160 gram. Merkwaardig is ook dat de onoplosbare gritkuikens in verhouding minder voer ge- bruikten om een pond in gewicht toe te nemen dan de controle-kuikens. Deze proeven beves- tigen een serie proeven die prof. Mangold in Berlijn reeds jaren geleden genomen heeft en die aahtoonden dat kuikens en kippen wel groeien kunnen en gezond zijn zonder grit, doch dat dergelijke gritlooze kippen ongeveer 20 voer meer noodig hebben om in een goe- den voedingstoestand te blijven. Zoo zien we hoe een schijnbaar waardeloos artikel grooten invloed kan hebben op de financieele resulta ten van het bedrijf. Grit werkt voedselbespa- rend. Koop echter geen duur gezuiverd grit,, dat is nergens voor noodig. Dr. B. J. C. TE HENNEPE (Nadruk verboden.) (Zonnetijd) voorm. nam Zaterdag 20 Juli. 4.25 4.47 Zondag 21 5.10 5.34 Maandag 22 5.58 6.23 Dinsdag 23 6.51 7.21 Woensdag 24 7.54 8.28 Donderdag 25 9.06 9.48 Vrijdag 26 10.29 11.07 (Buiten verantwoordelijkheid der Redact!©.) A. B. C. VOOR IEDER, DIE VERBLIJFT IN DE VRIJE NATUUR. A is de aanvang van 't zomerseizoen, B zijn de bosschen en 't teere plantsoen; C de commissies voor reizen en trekken, D zijn de dieren, die zorg in ons wekken; E is de eerbied, voor alles wat leeft, F is de frischheid, die het buitenzijn geeft) G is de glans van den zonnigen tijd, H is de hulp, voor wat zwak is of lijdt; I is het inzicht, verdiept door natuur, J zijn de jong'ren, voor 't trekken vol vuur; K zijn de knapen, vol jeugdige kracht, L is de leiding, in- mildheid volbracht; M zijn de meisjes, die zacht zijn voor 't dier, N is natuur, vaak geschaad door 't vertier; O is de orde, aan vrijheid gepaard, P zijn de planten, bescherming steeds waard; Q is de quibis, voor 't schoon doof en blind, R is de rust, die men wand'lend hervindt; S is de schade, door domheid geleden, T is de toekomst met wijzere zeden; U is het uur van terugkeer naar stad, V is de vrede na 't geestelijk bad; W is de weldaad, althans een dier betoond, X d'onbekende, dat 's elk in wien woont IJ dat 's de ijver in 't brengen van blijhedd, Z dan de zelftucht, de kroon op de vrijheid Van ieder, in stad en in land Die zwerft en het God'lijke ziet In al 't levende en 't met eerbied geniet En 't ruwe uit' zijn leven verbant. Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren. DE PASSIESPELEN T'E TEGELEN. Steeds uitverkocht. Alle toe- schouvvers <iiep onder den indruk. Uit de hierbij gereproduceerde foto ziet men hoe ontzaglijk druk de Passdespelen te Tegelen bezocht worden. Deze kiek werd ge nomen bij de eerste uitverkochte voorstelling op Zaterdag 6 Juli. Er waren 4000 bezoekers, waaronder dui zend uit Twente, terwijl er dringend gewei- gerd moesten worden, Welke vorige week bunes bijgebouwd moeten worden, waardoor er dan 5000 plaatsen zijn. En dan nog zal men goed doen tijdig plaatsen te reserveeren. Vooral gezelschappen die aanmerkelijke reduetie genieten zullen dit zeker moeten dcen. Van heel het land komen de bezoekers met extra-treinen, autobussen, auto's en fietsen. Het groote parkeerpark staat bij elke voor stelling vol. Nog steeds wordt het bezoek maar drukker. De vacanties, die begonnen zijn, werken daartoe mee ook bij vroegere openlucht- Het massaspel is nog krachtiger en vlotter geworden en de vertolking der hoofdrollen is zoo machtig-ontroerend, dat een ieder onder de indruk raakt. 'Wat vooral diep treft is, dat dit heilig ge- beuren zoo eenvoudig, waar, rein en daardoor zoo waardig gegeven wordt. Velen vreezen een profanatie van het hei- lige en komen met critische stemming naar het Passiespel. Doch als ze het zien, laten ze bij zooveel liefde voor het heilige en schoone alle critiek varen, en worden geheel door de ban der gewijde vertolking van dit Drama al- Zaterdag kwamen, toen de voorstelling weder- om totaal uitverkocht was. Deze Zaterdag- middagvoorstellingen voor kinderen waar ook volwassenen, die op de Zondagen onmoge- lijk kunnen komen, toegelaten worden tegen niet-gereduceerde prijzen -vallen zoo zeer in de smaak, dat men nu reeds heeft moeten be- sluiten tot het -terlengen dezer voorstellingen. Ze zullen gegeven worden tot en met 3 Aug. De Zondagvdorstellingeri loopen tot Sep tember. Ook bij deze lidp hed"storm. Zondag was het meer danHiitverkotht: Wanneer het zoo blijft doorgaan met het bezoek en dit is zeker het geval zullen er weldra nog tri- spelen was het bezoek in de vacanties het grootst maar vooral de groote roep, die over dit sublieme spel uitgaat, doet zoovelen i er heen trekken. Allen die er komen worden propagandisten. Men komt zelf herhaalde malen terug en stuurt steeds meerderen er heen. Want is het bezoek aldoor grooter, het spe' wordt telkens mooier en dieper. We hebben uit de bewonderende recencies der bladen van alle riehtingen gezien, hoe hoog men deze sereene volkskunst aanslaat. Toch staan de uitvoeringen op nog veel hooger peil dan bij de premiere, die reeds zulk een ontzaglijk groote lof verWierf. ler drama's gevangen. Alle rollen worden goed vertolkt, meerdere beter dan beroepsspelers zouden kunnen, ook wat de techniek van het spel betreft in liefde en geloof kan beroeps- 5pel er niet bij halen de rijen en zang geeft men zuiver, doch vooral de Christusvertolking is zoo sereen, dat men door dit aangrijpende spel reeds naar de Passiespelen van Tegelen moet. De liefde en het gevoel waarmee het geheel 1 gegeven wordt, is zoo groot en schoon, dat ook de meest-critische en meest-eischende er i van onder den indruk raakt en vol bewonde- ring, geluk en vrede de heerlijke Tegelsche Passiespelen verlaat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 8