Pijnlijke Voeten. PUROL Schaakrubriek. I Wm.wm. i m I® wM wm W^/r^rM drijf zal met nalaten groot opzien ter plaatse te verwekken, voomamelijk omdat men D. van E. niet tot zuik een ernstige misdaad in staat achtte. Het geeft echter te denken dat behalve bet genoemde perceel nog drie hui- zen, waaronder zijn eigen woonhuis aan den Berghemschenweg, welke hij alle in eigendom bad, in vlammen zijn opgegaan. Volgens zijn zeggen zou bij den brand in bet laatste per ceel een bedrag aan geld gestolen zijn. De afgebrandle panden waren alle hoog verzekierd en zij konden dan oak op fraaie wijze worden herbouwd. DE BANKFRAUDE TE WORMERVEER. Sedert zijn opsluiting in het arrestanten- lokaal van bet politiebureau te Wormerveer op Zaterdagmiddag 1.1. is kassier L. Scbaap enkele malen door de politie-autoriteiten aan een langdurig en uitvoerig verhoor onderwor- pen geweest ,terwijl ook die voorloopige be- windvoerders, hangende de sursdance, een onderhoud met den fraudeur hebben gehad. Het resultaat der verhooren is geweest, dat Schaap een volledige bekentenis heeft afge- legd en zijn voile medewerking verleende bij bet onderzoek naar de verawenen effecten enz. en naar den stand van zaken bij de ban- kiersfirma. Zoodoende zal de politic in staat zijn het bedrag der gestolen en verduisterde stukken juist vast te stellen. De safehouders behoeven volgens de gang- bare ju-ridische opvatting thans niet erg on- gerust te zijn, daar hun eigendommen dioor dlefstal waren ontvreemd en zonder kosten na bet proces hun weer ter hand zullen wor den gesteld. Voor zoover stukken en gelden verduisterd zijn, wat bet geval was bij open bewaar- geving, zullen deze door de oorspronkelijke eigenaars moeten worden teruggekocht tegen de prijzen, door de koopers besteed of door banken daarop geleend. De bankier beeft voorts nog bekend, dat bij geen contanten genoeg bad om zijn zaak te drijven. Zooals bekend, was de kassier begonnen met een kapitaal van 24.000 wat bij de afmetingen, welke de affaires allengs namen, veel be gering was. Daarbij werden in groote gemoedelijkheid credieten verleend, welke niet in verihouding stonden met de be- treffende onderpanden. Hij nam credieten van f 80.000 bij een dekking van nog geen f 10.000. Bankier Scbaap gaf/ook altijd V2 booger prolongatie-rente dan andere bankiers om zoodoende aan contanten te kunnen komen. Om zicb de verder benoodigde contanten te financieren, nam de kassier dan die waar- destukken uit de open bewaargeving en be- leende ze. Werden ze door de clienten opge- vraagd, dan nam bij weer andere stukken, om ten slotte zijn toevlucht te nemen tot de safeloketten zijner clienten, waar hij voorraad te over vond om diverse gaten te stoppen. De verkiaringen, welke de bankier aflegde ter zake, dat bij bet gestolen papier niet ten eigen bate maar voor zijn zakelijke verplich- tingen gebruikte, komt overeen met deze han- delwijzen. Ook de wijze waarop de bankier zicb toe- gang wist te verschaffen tot de safe-loketten, strookt met hetgeen wij eerder hieromtrent mededeelden. De uitvoerige inlicbtinigen over zijn sleutel-manipuiaties komen overeen met de veronderstellingen welke werden gemaakt na zijn vluobt. Met een breekijzer is de bankier nimmer aan het werk geweest, aldus verklaarde bij. Dat was ook niet noodig, omdat hij wist met zijn duplicaat-sleutels alle safes te openen. Dinsdagmiddag is bet politioneele onder- zoek gesloten en Woensdag is Schaap over- gebraobt naar Haarlem en ter beschikking gesteld van den officier van justitie aldaar, om zicb te verantwoorden voor de Haarlem- sche rechtbank wegens verduistering en diefstal. OPLICHTEB GEGREFEN. Bij een winkelier in heerenmode-artikelen te Gouda vervoegde zicb Woensdagmorgen een jongeman, die een paar overhemden kocht. Hij gaf den naam van een bekend ingezetene op en verzocht daar de kwitantie aan te bieden, aangezien hij niet voldoende geld bij zich had. Toen de klant nog maar nauwelijks was vertrokken kreeg de winkelier argwaan en besloot den kooper te volgen. Deze verliet per fiets de stad in de richting Moerdrecht, het geen den zakenman in de meening versterkte, dat hij was opgelicht. Op den nieuwen ver- keersweg bij de sluiswerken aan den Rotter- damschen Dijk hield de winkelier den jonge man aan en kreeg op zijn verzoek de overhem den terug. De oplichter vervolgde zijn weg en de winkelier reed naar de politie om aan- gifte te doen. Met een motorfiets zijn twee agenten den vreemdeling achtema gegaan en konden hem onder Zoetermeer arresteeren. Hij werd naar bet politiebureau te Gouda overgebracht. In- middels was bekend geworden, dat hij bij twee andere winkeliers zonder betaling twee costu mes en twee paar schoenen had meegenomen. Bij bet verhoor bekende de man de feiten. Hij bleek de 23-jarige J. K. C. IK. uit Den Haag te zijn, die reeds wegens oplichting werd ge- zocbt door de politie te Goes, Dordrecht en Nieuw-Amstel. De Hagenaar zal ter bescbik- king van de justitie worden gesteld. OHOLERA-VERSCHIJNSELEN IN N.-O. OVERIJSSEL? Men meldt aan de Standaard: In dp plaatsen Slagharen en Lutten waart sedert eenige jaren een ernstige ziekte rond, die telkens opnieuw weer haar offers eischt. De volksmond noemt dit ,,Indiscbe ziekte", docb in wezen schjjnt het weinig anders te zijn dan Cholera. Tot nog toe trad de ziekte hoofdzakelijk op bij kinderen en openbaarde zich in den aanvang door braken en ernstige diarrhee. In de meeste gevallen overleden de patienten na een hevig lijden, dat slechts een paar dagen duurde. Gedurende de laatste maanden waren geen nieuwe gevallen voorgekomen, docb thans openbaarde de ziekte zich weer in haar vollen ernst in het gezin van den arbeider Benja mins, wonende in een der huizen van de woningbouwvereeniging „Keiendorp". Vrijdag deden zich bij het oudste dochtertje van dit gezin plotseling de gevreesde ziekteverschijn- selen voor in de school. Men bracht het kind naar huis, waar het Zaterdag reeds is over leden. Zondag is het oudste zoontje uit dit gezin reeds overleden. De ziekte is buitengewoon besmettelijk en met het oog op den ernst daarvan zijn alle mogelijke maatregelen getroffen om uitbrei- ding te voorkomen. ONSM AKELI J,K GEDOE. Wij lezen in het „Handelsblad" Het wrak van de ,,Kwikstaart" ligt niet meer tegen den dijk, waar het vliegtuig ver- ongelukte. Het ligt ook niet waar men het men- schelijkerwijize gesproken verwachten mocht in een der K. L. M.-loodsen. Het isverkocht aan den silooper voor een handivol zilverlingen. En deze slooper heeft er een zaakje in gezien: heeft het wrak te kijik gesteld voor een dubbeltje per persoon! Iemand, die daar Woensdag was en veront- waardigd getroffen vroeg, of hij niet alles koopen kon, kreeg ten antwoord: Ja, neem 't maar mee voor honderd daalders En daar lagen nota bene nog veribrande kleeren tusschen! Hoe geheel anders handelt men dan op Soesterberg of de Kooy na een vliegramp. Dan worden de resten bijeengenomen en ver- voerd; stillekes weggebracht naar een hoek; om maar zoo spoedig mogelijk vergeten te worden Het blad heeft de gelegenheid gehad den directeur der K.L.M., den beer Plesman, over deze onsmakelijke geschiedenis even te spreken. Hij vertelde, Zondag order te hebben ge- geven, om het wrak, zoodra het mogelijk was, naar de smelterij te vervoeren en te vemieti- gen. De technische dienst heeft dat niet ge- daan, doch den eersten den besten slooper, die zich aanmeldde, in de gelegenheid gesteld, de ruine te koopen. Natuurlijk niet vermoe- dende, dat deze man zulk een gebruik van dc machineresten zou maken. Een dezer dagen op weg naar Sehiphol had de beer Plesman de wrakresten zien lig- gen voor d'e deur van den opkooper. Hij was toen uit de auto gestapt en had dien man gezegd, dat die boel daar niet te kijk mocht liggen, waarop de opkooper hem verzekerd had, dat dit niet in de bedoeling lag. De heer Plesman toonde zich zeer veront- waardigd over dit onsmakelijk gedoe en zeide, op Sehiphol order te hebben gegeven, om coute que coute een einde daaraan te maken. Het ,,Handelsblad" heeft ook den chef van de sectie, waaronder Sloten ressorteert, hoofdinspecteur Glasius gevraagd, of de politie er niets aan doen ikon. De heer Glasius vertelde, dat hij reeds getraoht bad, door overreding den man er toe te brengen, zijn sinister gedoe te staken. Die had toen wel het bord weggehaald, waarop stond, dat het wrak voor een dubbeltje te kijk was, maar later had hij een ander bord geplaatst, met de mededeeling, dat ,,onderdeelen" voor een dubbeltje te koop waren. Wat de facto het- zelfde resultaat gaf. Overigens was er, daar het wrak op een erf ligt, niets aan te doen. Nader vernam het blad van hoofdinspecteur Glasrus, dat Woensdag in den laten avond de zaak nog in orde is gekomen: de K.L.M. heeft inderdaad het wrak van de ,,Kwikstaart" teruggekocht en alles is naar Sehiphol ver- voerd. Er werd Woensdagavond er was op het moment, dat de zaak in orde kwam, nog een zeventigtal personen, die een stukje van het wrak gekocht hadden een politiepost bij het erf gezet, ten einde te voorkomen, dat de slooper zijn luguber verkoop-bedrijf na de laatste transactie nog zou voortzetten! CLANDESTIENE EXPLOITATIE VAN DEN ECHOPUT. Hoewel de ecboput te Apeldoom sinds 1 Juli j.l. voor de publieke bazichtiging is ge sloten, komen toch nog dagelijks heele groe- pen menschen te HoogiSoeren, die, folijkbaar onibekend met het besluit van den Rijkswater- staat, den put willen zien en hooren. Werk- lui zjjn onlangs begonnen met het sloopen van de woning van den gewezen kantonnier Bos, welke zich bij den echoput bevindt. Zooals bekend is Bos de man, die voorheen den put exploiteerde. De werklui kregen den sleutel van het huisje, dat om den echoput staat, om er's avonds hun gereedschap te bergen. Toen er dan tijdens hun aanwezigheid menschen kwamen voor den echoput, konden zij het niet over hun hart krijgen, hun onbevredigd weg te zenden. Dies staken zij den sleutel in het huisje en lieten den put schallen. Het tradii- tioneele deuntje werd er wat verhaspeld bij opgezegd, de menschen moesten toch waar voor hungeld hebben! Dat ging zoo een tijdje goed, totdat een opzichter van den Rijiks- waterstaat een zich aan den put verlustigend gezelschap verschalkte. Hij was ten zeerste verontwaaraigd .over dit koopmanszaakje en ontnam den werklui het gebruik van den sleu tel. Zij moesten dan maar zien, waar zij hun gereedschap lieten. De aantrekkingskracht van den echoput schijnt echter bijzonder groot te zijn, want toen een dezer dagen de sloopers 's morgens op hun werk kwamen, vonden zij de deur uit het huisje om den put weggebroken. De veld- wachter uit die buurt heeft den toegang met latten dicht laten spijkeren. Van de daders... geen spoor. En nu zwijgt de put „voorloopdg" weer. FRAUDE >IET SPAABBOEKJE TE AMSTERDAM. Naar het „Handelsblad" vemeemt heeft de centrale recherche te Amsterdam een 35-jari- gen adjunct-commies der P. T. T. en zijn 25- jarige vriendin, alhier, gearresteerd wegens fraude met een rijkspostspaarbankboekje tot een bedrag van tweeduizend gulden. De adjxmct-commies deed herhaaldelijk op verschillende Amsterdamscbe bijkantoren dienst aan de spaarbank-loketten. Zijn vrien din een familielid heeft, vermoedelijik door zijn bemiddeling, een spaarbankboekje op haar naam genomen en daar een klein be drag op gestort. De man bewaarde het boekje en op een goeden, of eigenlijk kwaden dag, kwam de man haar het boekje terugbrengen, zeggende: „Kijk eens wat er nu op staat!" Er bleek een bedrag van twee mille bijge- schreven te zijn, naar later gebleken is frau- duleus, want het bedrag werd nooit gestort. Met het meisje werd afgesproken, dat zij die twee duizend gulden weer zou incasseeren en daar de inschrijiving geheel volgens de voor- schriften geschied was, werd aan een der bij kantoren het geld aan de juffrouw uitbetaald. Het bedrag is door beiden sindsdien geheel of grootendeels opgemaakt. Inmiddels kwamen de vervalsching en de oplichting aan het licht, waarop de arrestatie van het tweetal volgde. De adjunct-commies, die ervan verdacht wordt zelf de twee mille bijgeschreven te heb ben, ontkent tot nu toe alle schuld1, maar zijn vriendin heeft een gedeeltelijike bekentenis af- gelegd, hoewel zij beweert niet te weten, wie het bedrag van f 2000 heeft bijgeschreven. De adjunct-commies was reeds ongeveer vijftien jaar in dienst der P. T. T.; het twee tal is ter beschikking vein de justitie gesteld. REVOLVERHANDELAAR AANGEHOLDEN. Naar gemeld wordt heeft de inspecteur L. Visser, van het Bureau-Raampoort te Amster dam Woensdagmorgen een goede vangst ge- daan. Hij slaagde er nl. in, een koopman in uit Belgie ons land binnengesmokikelde revolvers op heeterdaad te betrappen, toen deze in een cafe op de Elandsgracht wilde trachten zijn waar te slijten. De koopman, wonende in de Gerard Dou- straat, werd in het bezit gevonden.van drie automatische revolvers van 6V2 mm kaliber en van 50 scherpe patronen, welke alle in beslag genomen zijn. Een maand geleden is dezelfde koopman reeds om gelijke redenen door de centrale recherche gearresteerd geweest. Destijds trachtte hij op het Damrak revolvers te ver- koopen. Na zijn vrijlating had hij den Jor- daan tot operatie-terrein gekozen, en ook daaraan is nu een einde gemaakt. ZUUR-KOOPMAN ONDER DE HARINGEN EN AUGUKKEN. Op het Waterlooplein te Amsterdam is een motorrijder in botsing gekomen met een marktkraampje. De koopman en een omstan- der werden onder het tentzeil en omvallende flesschen met baring en augurken bedolven. De motorrijder startte, aldus de „Tel." op pl.in, 10 meter afstand van het tentje. De motor, dien hij juist gekocht had, heeft hem toen parten gespeeld. In plaats dat de man remde gaf hij vol gas, waardoor hij recht in het tentje reed, een ruine van zeildoek en scherven achterlatend. De koopman en zijn klant werden spoedig uit de vloedgolf van azijn en andere zuren weggesleept. Beiden zijn in het Nederlandsch Israelie- tisch ziekenhuis onderzoeht en konden daarna weer huns weegs gaan. Bij vermoeide, branderige transpireerende en stukgeloopen voeten, of wanneer U last hebt van zonnebrand, doorzitten, smetten en schrij- nen der huid, zijn Purol en Purolpoeder de meest afdoende middelen daarvoor. in doozen vanaf 30 ct. met gratis busje Purolpoeder ter kennismaking. Verkrijgb. bij Apothekers en Drogisten. Ingez. Med.. BOER VAN HOOIZOLDER GEVALLEN EN GEDOOD. Op de boerderij „De Ploeg" te Zetten, had de &9-jarige P. Barends, toen hij zich naar den hooizolder wilde begeven, het ongeluk te strui- kelen, met het gevolg, dat hij naar beneden stortte en met het hoofd op den betonnen vloer terecht kwam. Met zware inwendige kneuzingen werd de man opgenomen. Eeni- gen tijd daarna is hij aan de gevolgen over leden. DE MOORD MET ROOF TE HOENSBROEK. Zooals reeds gemeld is, heeft de marechaus- see uit Hoensbroek te Oss aangehouden P. B. en Van O., bijgenaamd de Witte van Torre. In aansluiting aan deze arrestatie zijn Woens dag te Eindhoven aangehouden de arbeiders V. en v. d. B., eveneens afkomstig uit Oss. Deze laatsten zijn evenals de beide reeds ge- arresteerden naar de marechausseekazeme te Hoensbroek gebracht. De vier mannen wor den verdacht schuldig te zijn aan den moord met roof op de weduwe 'H. te Hoensbroek in 1923. Destijds werkten verscheidene Ossena- ren in de mijnstreek als mijnwerkers en land- arbeiders. Zij beraamden een complot om de weduwe van haar spaarpenningen te beroo- ven. De booswichten kwamen op een nacht van Juli het huis binnen met behulp van een ladder; zij overvielen de weduwe en haar doch- ter in de slaapkamer en toen de oude vrouw om hulp wilde schreeuwen kneep een hunner h'aar de keel dicht en worgde haar. De doch- ter werd emstig mishandeld. Een bedrag van ruim 500 gulden werd buit gemaakt. Spoedig viel de verdenking op een groep Ossenaren, die ongunstig bekend stonden. De thans gearresteerde Van O. werd aangehou den, evenals v. d. B. en zekere Van B., alien uit Oss, doch de mannen bleven zwijgen en moesten weer op vrije voeten worden gesteld. Eenige jaren later volgde de arrestatie van O. en v. d. B., doch zij moesten opnieuw worden losgelaten. De zaak raakte in het vergeet- boek. Van B. werd later bij een vechtpartij met de politie doodgeschoten. Thans was er weer iets omtrent deze affaire uitgelekt en werd het onderzoek hervat. Het zal echter een zware taak zijn, deze verstokte misdadi- gers tot een bekentenis te brengen. DE INBRAAK TE EYGELSHOVEN. Het zoeken naar de gestolen voorwerpen. Nadat de twee verdachten, die in verband met den inbraak in de noodkerk te Eygels- hoven te Maastricht waren opgesloten, op vrije voeten zijn gesteld, is het zoeken naar de gestolen voorwerpen in den bruinkolenvijver te Egelshoven, dat eenigen tijd was gestaakt, hervat. De duikers zoeken nu den geheelen vijver, waarin reeds de gestolen ijzeren kist en een gedeelte van de andere voorwerpen waren ge- vonden, systematisch af. Daarbij deden zij Woensdag een lugubere vondst. Zij troffen n.l. op den bodem van den bruinkolenvijver een kinderlrjkje aan, dat daar nog niet lang kan hebben gelegen. Het komt zoo vaak voor, dat een speler een theoretisch gewonnen spel heeft, maar de zaak door onbekendheid met eindspeltoestanden weer verprutst. De kennis van eindsipelen is bij de meeste spelers minimaal. Heel dikwijls wordt in een pionneneindspel alles geruild tot op den pion na. Hoe nu te spelen Wij beginnen met een gewonen stand. a abedefgh Deze stand is voor de sterkste partij altijd gewonnen. Is Zwart aan zet, dan volgt: A. 1Kg3f3 2. Kglfl g4g3 3. Kfl—gl g3g2 4. Kgl—h2 Kf3—If2 en Zwart beheerscht het veld gl. Natuurlijk kan precies hetzelfde bereikt worden met 1. Kb3. Als Wit na Kf3 niet Kfl speelt, dan volgt Kf3f2 en Zwart heeft het beslissende veld gl in bezit. Is Wit in den aangegeven stand aan zet, dan volgt niet: B. 1. Kglfl Kg3f3 2. Kfl—gl g4g3 3. Kgl—fl g3—g2t 4. Kflgl Remise, want Zwart heeft de keus tusschen Kg3 pat en een anderen zet, waarop Kg2: volgt. Maar Zwart speelt: DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Op den weg tusschen Noord Barge en Erm (Dr.) keerde Donderdagmorgen het 21-jarige meisje W. Kleine Deters, uit Noord Barge, die met haar moeder in het weiland koeien was wezen melken, naar huis terug. Daarbij is zij door een autobus van den heer K. de Boer uit Bmmer Compascum aangereden. Het meisje werd op den grond geworpen en was op slag dood. HET ONGELUK VAN DE „MARABOE". Volgens mededeelingen van een ooggetuige met betrekking tot het ongehik van de ,,Maraboe" te Boesjir, kwam het hem voor, dat de start naar behooren, in de duistemis maar bij heldere maan geschiedde. Waar- schijnlijk is het toestel door een schok ten- gevolge van een z.g. remousklap ongeveer 10 voet opgesprongen voordat het zijn vliegsnel- heid had. De rechtervleugel brak af doordat deze den grond raakte. Daarna bezweek het rechtergedeelte van het onderstel. De rechter- schroef kwam in aanraking met den grond, waardoor de motor plotseling tot stilstand kwam. W/aarsehijnlijk door het terugslaan van den motor is brand ontstaan. Van de Engelsche passagiers heeft mej. Ken nedy uit Mollom, graafschap Cork (Ierland), lichte kwetsuren aan den rug opgeloopen; de Eingelsche heer Bromolow uit Kantwich bleef ongedeerd. Drie passagiers zijn Woensdag naar Bagdad vertrokken met een Fransch postvliegtuig. De overige passagiers, onder wie mej. Kennedy, zouden hedenochtend met de Rietvink die gistermiddag te Boesjir is aangekomen vertrekken. VROUW KRIJGT ZWARE BRANDWONDEN In de Utrechtschedwarsstraat te Amster dam is Donderdagmorgen groote conster- natie verwekt door eerf 50-jarige vrouw, die met brandende kleeren uit een woning snelde. Gp straat hebben buren en anderen de vlam men gedoofd door dekens en jassen om haar heen te wikkelen. Weldra verscheen de G. G. D., die de vrouw naar het Binnen-Gast- huis vervoerde. Ze heeft zeer zware brand- wonden aan hoofd, armen en bovenlichaam opgeloopen. De oorzaak van het ongeluk is, dat de vrouw op de achterkamer van de eerste verdieping in een perceel in genoemde straat bezig was met de wasch. Plotseling vloog, door onbe- kende oorzaak, een petroleumtoestel in brand. De vrouw pakte het .brandende toestel op om het in den gootsteen te werpen, met het even ibegrijpelijk als noodlottig gevolg, dat haar kleeren vlamvatten en zij brandwonden in den tweeden graad opliep. Zij vluchtte de straat op, waar haar, naar wij schreven, de eerste hulp werd verleend. In de woning was geen brand ontstaan, zoo- dat de inmiddels gewaarschuwde brandweer geen hulp behoefde te verleenen. „FRONTSTRlJDERS". Men meldt uit Assen: De boeren hielden him landdag te Assen. Het was te verwachten dat duizenden, van heinde en ver komende, het Stadssportpark zouden gaan bevolken. Er was dus gelegen heid voor het maken van propaganda voor de revolutionaire „fronten". De N. S. B. had tijdig gezorgd voor den aanvoer van een extra oplaag van „Volk en Vaderland". Een ander front had daar blijkbaar van vemomen en dat zorgde dat de pakketten ,,Volk en Vader land" in bet water terecht kwamen, zoodat deze niet meer voor verspreiding konden dienen. De communisten kalkten bij nacht en ontij de stratem vol met hun leuzen en het Neder landsch volkstfascisme „Ziwart front" ging oranje-papiertjes plakken met opruiende taal, o.a. dat opstand gewettigd is. Twee van deze plakkers werden door de politie op heeter daad betrapt. Het waren een zekere S. B. te Meppel, oud 20 jaar en R. v. W. te Apeldoorn. De eerste is H.B.S.-scholier, de andere is een werklooze houtbewerker. Zij zijn ter beschik king van den Officier van Justitie gesteld. ZIEKTE VAN WEIL. Te Amersfoort hebben eenige personen bij het zwemmen in de Barneveldsche beek ziekte van Weil opgeloopen. Een patient is naar het ziekenhuis de Liohtenberg vervoerd. TRAGISCH ONGEVAL. Toen Woensdagnamiddag omstreeks 6 uur het 3-jarig meisje van de familie F. te Kam- perland nog niet thuis was om te gaan eten, maakte de moeder zich ongerust en stelde zij een onderzoek in. Zij begaf zich naar den in het dorp wonenden molenaar waar het kind Kgl—fl Kg3h2! en wint. De kern van het vraagstuk is, het veld waarop de pion veranderen moet, in bezit te krijgen en te houden. Dit nu kan altijd, als dc koning van de sterkste partij op de zesde rij voor zijn pion staat. Er is ddn uitzonderingeen randpion. Ver- schuift men de stukken in het diagram een plaats naar rechts (dus op hi, h3 en h4), dan is er geen winst te verkrijgen. Is Zwart aan zet, dan volgt D. 1Kh3g3 2. Khlgl h4h3 3. Kglhi h3h2 pat! Zwart kan den anderen koning niet van het veld hi verdrijven, want de rand van het bord weerhoudt hem. En indien Wit aan zet is volgt ook remise. 1. Khl—gl Kh3g3 Dit leidt tot remise, gelijik in variant B. De winstzet zou wezen, gelijk in C. 1. Kh3i2, maar er is nu eenmaal geen i-lijn op het bord. Behalve de randpion, wint dus een pion, als de koning op de zesde rij staat v66r den pion. De koning moet derhalve het werk doen. Kan nu de sterkste partij het critieke 8ste veld veroveren, en zoo ja, hoe moet hij dat doen Of anders gezegd: kan de koning van de sterkste partij den stand van het diagram bereiken We zetten nu den volgenden stand op: diikwijls ging spelen. Nadat ze in de garage was geweest zag zij bij terugkomst daarvan het kind voor de wieken van den molen liggen en wel met een gapende wond in het achter- hoofd. Be knecht van den molenaar zette direct den molen stil, waarop de moeder het kind dat inmiddels aan de bekomen verwon- dingen bleek te zijn overleden, mede naar huis nam. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. (Midd. Crt.) TRAGISCH EINDE VAN EEN VERHOOR. Dinsdagavond waren een 2-tal ambtenaren van de Veecentrale met marechaussee ten huize van den veehandelaar C. de G. aan de Broeksloot bij de Schellinglaan te Rotterdam, waar hem een verhoor werd afgenomen. Tij dens het verhoor verwijderde de G. zich even naar de slaapkamer, volgens zijn voorgeven om een bewij.sstuk te halen. Terwijl de amb tenaren op zijn terugkomst zaten te wachten, hoorden zij plotseling een schot. Bij onderzoek ibleek, dat de G. zich met een dubbelloops jachtgeweer voor het hoofd had geschoten. De man was dood. Het hoofd was totaal verbrijzeld. De politie heeft het lijk en het geweer in beslag genomen. KWARTJESVINDERS GEARRESTEERD. De Rotterdamsche recherche is er in ge- slaagd een viertal kwartjesvinders in te reke- nen. Het zijn de 22-jarige A. W. uit Den Haag, de 44-jarige J. J. L. uit Den Haag, de 57-jarige G. L. uit Den Haag en de 43-jarige A. v. M. uit Rotterdam. Reeds 10 jaren werkten drie van deze men schen met elkaar in de groote steden en in de groote provincieplaatsen, waar zij dan voomamelijk hun slachtoffers maakten onder de menschen van buiten, die naar de markt komen. Verschillende malen zijn zij reeds ge arresteerd, doch bij gebrek aan bewijs moesten zij weer worden losgelaten. Onlangs maakten zij kennis met een boer uit Den Haag, met wien zij naar Rotterdam reisden en in een cafe in de binnenstad een kaartspel begonnen. In een minimum van tijd was de boer f 200 kwijt. De man van de bende, die dit geld had gewonnen ging er van- door doch werd buiten opgevangen door een rechercheur. Verschillende aangiften betref- fende bedragen van 700 en f 200 die de kwartjesvinders hebben buitgemaakt zijn bij de politie binnengekomen. Door de omstan- dighedd dat een aantal werklieden in het caf£ werkzaam was en zoo het valsche spel kon volgen heeft de politie voldoende getuigen. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. Bij de jachthaven „Neptunus" gelegen aan de Weesperzrjde bij de Berlagebrug te Am sterdam, zijn binnen korten tijd twee inbraken gepleegd in een paar aan den steiger liggende motorbooten. De eerste inbraak vond plaats aan het einde van de vorige week en de tweede inbraak geschiedde in het begin van deze week. De eigenaar van de jachthaven had maat regelen genomen om den inbreker te betrap pen. Hij had zich daartoe Wbensdagnacht verdekt in de nabijheid van de jachthaven op- gesteld om zoo mogelijk den dief te pakken te krrjgen. Te omstreeks half drie bemerkte hij, dat een persoon zich op den steiger begaf kennelijk met het oogmerk zich naar de aan den steiger liggende booten te begeven. De eigenaar snelde toe en wist den man te pakken. Bij de overbrenging van den gepakte naar een auto wist deze zich echter onverhoeds .los te rukken. De man zette het op een loopen, ach- tervolgd door den eigenaar vein de jachthaven. Over de Berlagebrug vluchtte hij in de rich- ting van de Amstellaan, waar juist een nacht- waker naderde, die bezig was zijn ronde te DE OVERSTROOMLNGEN IN CHINA EISCHEN STEEDS MEER SLACHT OFFERS. Het aantal personen, dat bij de overstroo- mingen in het gebied van de Jangtsekiang om het leven gekomen is, wordt, naar de „United Press" meldt, thans op 40.000 geschat. De gouvemeur van Pao Ting heeft te Peking rapport uitgebracht over de ontizet- tende verwoestingen, welke het hoogwater in zijn district heeft aangericht. Hij verklaarde, dat minstens 120.000 personen voor het water vluchten. Door het bezwijken van den Taihoeng-dijk een der belangrijkste dijken op den Noorde- doen. Met vereende krachten werd de achter- volging voortgezet. De vluchteling had inmiddels echter een te grooten voorsprong gekregen. Na geruimen tijd hebben beide achtervolgers in de zijstra- ten van de Amstellaan gespeurd. Zij zijn er echter niet in geslaagd den man te pakken te krijgen. a bedef g h Wit aan zet maakt remise. 1. Kf3e4 Kf7e6 Nu is de critieke toestand ontstaan: de koningen staan recht tegenover elkaar en wil len elkaar te lijf! Maar een koning is een raar stuk: hij moet altijd een veld van den anderen koning af blijven. Ze staan tegenover elkaar: we noemen dat de oppositie stelling. En den van de twee moet uitwijken: dat is degene die aan het kortste eind trekt. 2. Ke4d4 Ke6d6! Zwart houdt de oppositie, zooals men het noemt; Wit moet uitiwijken. 3. e3e4 Kd6ie6 IZwart heeft nu wel de oppositie verloren, maar Wit kan haar ook niet houden, daar het veld e4 door zijn eigen pion is geblokkeerd. 4. e4e5 Ke6—e7! 5. Kd4d5 Ke7d7 Weer heeft Zwart de oppositie. 6. e5e6t Kd7—e7 Ook Ke8 is goed, maar Kd8 is fout. 7. Kd5e5 Ke7—«8! Dit alleen is goed. 8. Ke5f6 Ke8f8! met oppositie. Wit kan nu probeeren, met zijn koning rond te draaien, totdat Zwart fout speelt. Maar hij moet zorgen, dat hij op Ke5f6 kan ant- woorden met Kf8 en op Ke5d6 met Kd8. Kf8—e8 pat Ke7d8, dan verkrijgt Kd8e8 9. e6e7t 10. Kf6e6 Speelt hij echter 7 Wit met 8. Ke5—d6 de oppositie. 8 9. e6e7 gelijk in variant A. Zwart aan zet maakt ook remise, en wel door: 1Kf7e7! Op Kf6 volgt Kf4 en Wit heeft de oppositie; evenzoo na Ke6, 2. Ke4. 2. Kf3e4 Ke7e6 en oppositie, dus remise. Of: 2. Kf3f4 Ke7—f6 en oppositie, dus remise. Indien de koning dus nog niet op de zesde lijn voor zijn pion staat, beslist de oppositie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 7