ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Een nieuwe behandeling van „verstopping" neem: Laxeer-Akkertjes No. 9324 WOENSDAG 17 JULI 1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland TER NEUZEN, 17 JULI 1935. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per pest 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 15,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 12,—, overige landen 12,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. UitgeefsterFirma P. J. VAIN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 10,80 Voor elken regel meer 10,20t. KT.F.tNFi ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen veriminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst den dag voor de uitgave. DIT BEAI) VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Mr. P. W. A. CORT VAN DER LINDEN, Dr. F. E. Postbuma, oud-minister van land- bouw, nijverheid en handel in bet kabinet- Cort van der Linden, schrijft naar aanleiding van ddens overlijden aan de N. R. Crt. Bij den dood van „onzen Oort van der Lin den" gaan mijn gedachten terug naar October 1914. Er is vergadering van de Commissie voor de levensmiddelen-voorziening van de ge- meente Amsterdam en als gedelegeerde van de „Stelling-commissie" Amsterdam woon ik deze vergadering bij. „De telefoon voor u" meidt een bode, „de Minister van Landbouiw, Nijverheid en Han del is aan de telefoon." Treub vraagt me, of ik dien namiddag ook even bij hem op bet de- partement kan aanloopen. Het gevolg van het toen plaatsgevonden gesprek was, dat ik den volgenden morgen het was Vrijdag voor het earst kennis maakte met den man, wiens ambtgenoot ik zou worden, „als de Koningin deze benoeming zal goedvinden". De wijize, waarop dit gezegd werd, maakte op mij een indruk, welke mij steeds is bijge- bleven. Als in later dagen de moeilijkbeden van den oorlogstijd zich vermeerderden en opstapelden, kwam bij bem, wiens nagedachtenis ik thans herdenk, altijd weder hetzelfde gevoel naar voren: wij minister^ zijn verantwoor- delijk, docb wij zijn en hlijven dienaren, in de zuivere ik zou bijna schrijven „heilige" beteekenis, van de Kroon. Welken invloed een dusdanig juist aan- voelen van verhoudingen, bij dezen man die in leeftijd mijn vader kon zijn, op mijn ver- der leven heeft gehad, laat zich denken, docb niet beschrijven. Het is een paar jaar later; de oorlogvoeren- den hehben „de vesting Nederland" geheel omsingeld. Nu weder ©ens een kwaad gezicht, zelfs een gebalde vuist, dan weder een lijdelijk toelaten, gelukkig nooit een goedikeuring. Het belletje in mijn kabinet gaat: aankondiging van hoog bezoek. De kamerbewaarder kon- digt den Minister van Binnenlandsche Zaken aan. Wij hebben slechts een tijdelijk voorzitter van den raad van ministers. Met een vriendelijk ,,goeden morgen" stapt hij naar binnen, zwaar aan zijn onafscheide- lijke sigaar trekkend. Lacht hij of kijkt hij ernstig Ik kan het nog niet vaststellen. Hij doet mij een verhaal en het blijkt, dat een der oor'logvoerenden onzen ambtgelnoot van buitenlandsche zaken eenige woorden heeft tegesproken. Nu lacht hij, dien gezon- den aanstekelijken lach, waaruit mij tegen- klonk: nu jij! Want het was geen lachen om onzen collega, tegenover wien Cort, evenals tegenover al zijn collgga's, slechts den houding ke'nde n.l. hem in zijn voile waardigheid hand- haven. Het was ook geen lachen, om hetgeen door den vertegenwoordiger van den betrok- ken oorlogvoerende gezegd was, want tegen over al dergelijke op- en aanmerkingen stond Cort neutraal, in de beste .beteekenis van het woord. Het was de lach, die het onderhoud gemak- kelijk en aangenaam maakte. In vele opzich- ten mijn meerdere, in de kennis van het Staatsrecht zeker, ook in politieke en minis- terieele ervaring hij was immers reeds minsters van Justitie geweest en ook in laveerkunst tusschen al die ,,Kriuid^s-roer- mij-niet," die de vele oorlogvoerenden waren of al thans voorstelden. En toch was er iets, dat hij van mij wilde weten en ik kon er zeker van zijn, dat als ik hem goed duidelijk maakte hoe de vork in den steel zat, hij mijn meening ook zou volgen. Ons gesprek duurde niet lang; Cort was overtuigd, dat een vriendelijk maar besdist woord den betrokken oorlogvoerende al of niet moest overtuigen, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in 's lands belang goed gehandeld had, en wij scheidden als de beste samenwerkers tot een nieuwe puzzle zou opkomen. Nooit heeft echter een moeilijkheid eenige verwijdering tengevolge gebad. Oak na ons uiteenigaan in 1918 heb ik dan oak altijd een grooten eerbied in mijn hoofd en hart gehad voor dezen waarlijk groo ten man, waaraan Nederland veel te danken heeft. Het is Oudejaarsdag, 1920 of 1921. Smde een paar jaar ben ik geen minister meer, doch thans voorzitter van den kerkeraad der Doops- gezinde Cemeente te 's Gravenhage. De telefoon gaat. Mevrouiw Cort van der Linden vraagt mij haar man en haar een ge- noegen te willen doen met een paar plaatsen voor den Oudejaarsavonddienst. De kerk was meer dan vol, en nu Cort kwam, die zelf niet doopsgezind was, bevatte het kerkgebouw niet minder dan vier leden van zijn kabinet: Lely, Ort, ondergeteekende en Cort zelf. Behalve het bekende Oudejaarsavondlied zingen wij ook; „Den hoogen God alleen zij eer!" Ik kan van mijn voorzittersplaats de kerk overzien en zie eens naar Cort. Nu is er geen vraag, hoe de uitdrukking van zijn ge- zicht is. Diepe emst is er op te lezen. Hoe- veel dank zijn medemenschen hem ook zullen brengen, in zijn beste binnenste draagt hij de overtuiging dat God regeert en wij onze kun- digheden als Zijn gaven ontvingen. Nu is hij niet meer, werkenide zoo lang het dag was heeft ook hij, ver boven den leeftijd der allersterksten, thans den strijd moeten op- geven. Moge het ook voor hem zijn: Boven de sterren zal het licht voor u dagen Daar wordt uw hopen, uw wenschen verhoord, Hier moet gij lijden en dulden en dragen Daar wordt uw vrade door niets meer [verstoord." HERDENKING VAN CORT VAN DER LINDEN. In de vergadering van den Raad van State heeft de vice-president Jhr. Mr. F. Beeiaerts van Blokland, Dinsdagmiddag den minister van Staat Mr. P. W. A. Oort van der Linden, oud-lid van de Raad van State herdacht in de volgende toespraak: Het is niet gebruikelijk in de vergadering van den Raad van State landsdienaren, hoe verdienstelijk ook hij hun verscheiden te her- denken, wanneer zij niet of niet meer in den Raad zitting hebben. Toch ben ik overtuigd, dat gij alien zoo gij het niet reeds had ver- iwaoht het geredelijk zult verstaan, dat ik heden mijzelf het zwijgen niet kan opleggen: het is mij een behoefte des harten, zij het slechts een enkel sober woord te wijden aan de nagedachtenis van Mr. Cort van der Lin den, die in twee periodes ijuim 27 jaar lang een der peilers van ons college is geweest en nog slechts enkele maanden geleden uit ons midden is gescheiden. In de laatste vergade ring van den Raad, welke de thans ontslapen staatsman heeft bijgewoond, heb ik gepoogd in enkele woorden te schetsen wat hij ge- durende de lange jaren van zijn lidmaatschap voor ons college is geweest. Nog hooren wij hem aan het slot van de vergadering met zijn krachtige stem uiting geven aan hetgeen opwelde uit zijn ziel „als ik nu moet heengaan omdat 's levens loop nu eenmaal daartoe dwingt, voeg ik mij naar Gods ordinantien met dankbaarheid in het hart". Dankbaar- heid leeft ook in ons hart voor hetgeen aan ons vaderland in Cort van der Linden ge- geschonken werd. Met diepe erkentelijkheid herdenken wij in de eerste plaats wat hij als leider van het door hem gevormde kabinet in de zware jaren van den oorlog voor ons land is geweest. Rustig en waardig ging hij den weg, dien zijn staatsmansblik door bezonken wijsheid gescherpt, hem gewezen had. Zoo- wel op binnen- als op buitenlandsch terrein wist deze groote figuur ons vaderland in die moeilijke jaren voor dteigend gevaar te be- hoeden en door verzoenend optreden onze nationale eenheid te sterken. Mian van hooge en stage plichtabetrachting, beizadigde wijs heid en trouw en vastheid van karakter was hij onder aile omstandigheden een beproefd raadsman van onze ge^erbiedigde Koningin, voor wier persoon hij, zooals zijn laatste rede in ons midden nog wederom getuigde een diepe vereering had. Aan Cort van der Lin den's lijkbaar stemt het gansche Nederland- sche volk in met de woorden van hulde voor- komende op de verieden week te zijner eere gestagen penning: „Civi Optime de Patria merito". HULDE AAN DE NAGEDACHTENIS VAN MR. H. SMEENGE. Op initiatief van den heer Voorthuis te Meppel is te Utrecht een bijesenkomst gehou- den van een veertiental afgevaardigden van verschillende vereenigingen, waarin wijlen Mr. H. Smeenge een leidende figuur is ge weest. Eenige vereenigingen hadden schrifte- lijk doen weten, dat zij verhinderd waren een afgevaardigde te zenden. Het doel van deze bijeenkomst was, te geraken tot oprichting van een comity, dat zich ten doel zal stellen, te overwegen, op welke wijze de nagedachtenis van den heer Smeenge op de beste wijize zou kunnen worden geeerd. Na uitvoerige besprekingen werd een com missie samengesteld. bestaande uit de heeren Voorthuis en Westhof, beiden te Meppel. Den heer Buisman te Zwartsluis, eere-voorzitter van „Schuttevaer", zal verzocht worden, als derde in de commissie zitting te nemen. Deze commissie zal de voorloopige werkzaamheden tre hand nemen. De resultaten daarvan zul len t.z.t. aan de betrokken vereenigingen worden voorgelegd. „KWIKSTAART"-RAMP. Tegenstrijdige verklaringen. De Haagsche correspondent van het „Han- delsblad" schrijft: Tusschen verlklaringen van ooggetuigen van het ongeluk van de ,,Kwikstaart" en de mede- deelingen van den deskundige Dr. Hulst uit Leiden omtrent den dood van vier leden der bemanning valt een tegenstelling te consta- teeren. Volgens Dr. Hulst toch waren de vier leden der bemanning ten gevolge van de botsing met den grond of onmiddellijk bewusteloos, of overleden. Ooggetuigen daarentegen hebben verklaard dat zij een of meer leden der bemanning in de cockpit hebben zien gebaren, althans met de vuisten tegen de ramen hebben zien slaan. Het constateeren van deze tegenstelling is voor ons aanleiding geweest ons tot den directeur der K.L.M. den heer Plesman te wen- den met de vraag, hoe hij deze tegenstelling kan verklaren. De heer Plesman had d*5 tegenstrijdigheid in de mededeelingen eveneens geconstateerd.. Echter lieten de verklaringen van Dr. Hulst voor den K.L.M.-directeur geen twijfel. De cockpit moet alleen reeds doop het ge- wicht van het toestel (13.000 K.G.) onmiddel lijk ingedrukt zijn geweest. Slechts enkele lichte metal en platen door metalen buizen samengehouden vormden de buitenontleding vau de cockpit, welke tegen de botsing natuiur- lijk niet volkomen bestand zijn. Het zware gewicht, dat er bovendien zooals gezegd, tengevolge van de botsing met den grond op kwam te drukken, maakte de situatie voor de bemanning nog hachelijiker. Immers zij kwa- men klem te zltten tusschen de verbogen stangen, hetgeen ook het geval is geweest met de beide passagiers in de voorste cabine. Hoe uiterst moeilijk het is, af te gaan op verklaringen van ooggetuigen, hetgeen overi- gens verklaarbaar is indien men rekening houdt met den schokkenden indruk, welken een dergelij'k ongeltok op een ieder maakt, blijkt nog uit de omstandigheid, dat de ste ward Haberer en de Deensche passagier Peterson ten aanzien van de tijdruimte, welke verloopen is tusschen de botsing en de eerste explosie, geen galijikluidende verklaringen hebben afgelegd. En beide personen zijn todh van den beginne af aan volkomen door drongen geweest van den ontzettenden toe- stand. Volgens Haberer en Peterson zijn tusschen beide oogenblikken ca. 30 seconden verloopen. De een zegt wat langer, de ander wat korter. Intusschen klo.pt dit ook vrijwel met de mede- deeling van den man op d n starttoren van Sohiphol, die de „Kwilkstaart" heeft nage- oogd, toen het toestel gestart was hoewel dit nakijken geen uitdrukkelijke opdracht is, maar meer als een gewoonte kan worden beschouwd. Deze man op den starttoren heeft n.l. ver klaard, dat er tusschen de botsing met den grond en het waarnemen van het eerste rook- wolkje uit het toestel ongeveer 20 tellen zijn verloopen. De onmiddeliijke doodsoorzaak is voor den heer Plesman en voor de deskundigen die het onderzoek hebben geleid, een uitgemaakte zaak, ondanks tegenstrijdige verklaringen. HET BEZUINIGINGSONTWERP. Naar aanleiding van de memorie van ant- woord betreffende het bezuinigingsontwerp heeft het comitd ter behartiging van de alge- meene belangen van overheidspersomeel (A.CjO.P.) een adres aan de Tweede Kamer gezonden. Het comite betoogt, dat na eventueele in- vo^ering van de regeeringsplannem inzake salarisverlaging voor het rijkspersoneel en de onderwijzers het loonniveau van die groepen in het algemeen heneden dat van 1914 zal liggen. Op grond van uitvoerige besdhouwingen concludeert het A.C.O.P., dat het beroep van de regeering op de gedaalde indexcijfers van de .kosten van levensonderhoud de voorge- stelde salarisverlaging niet kan motiveeren of aannamelijik maken. Het adres geeft verder een overzicht van de verslechtingen, welke na 1920, naast de al- gemeene salarisverlagingen, in de positie van het rijkspersoneel en de onderwijzers zijn ge- bracht, t.w.invoering van premieheffing voor pensioen, uittrekking van salarisschalen, aan- stelling van groote groepen personeel op ar- beidscontract, invoering van het instituut maand- en weeklooners met vergaanden clas- sificatie-aftrek, invoering van den ongehuiw- den-aftrek, wegneming var kans op automa- tische bevordering en venuindering van pro- motiekansen. Het adres bestrijdt verder de voorgenomen drastische verlaging van het aanvangssalaris van de onderwijzers tot 'f 500 per jaar, de nader voorgestelde bezuinigingen op de pen- sioenwetgeving en de invoering van het capi- tulantenstelsel. Men bemerkl het soms zelf niet, dat de stoelgang in de war is. Wat ge welconsta- teert 'n Loom opgeblazen gevoel, duizelig- heid, beslagen tong, hoofdpijn en meer van die ongemakken. Maak eens „Schoon Schip met de nieuwste vinding van Apolheker Dumont: Laxeer-Akkerties. Ge proeflnietsl Geen paardenmiddel, dat Uw gestel in de war_ brengt, dat U buikloop en hernieuwde cons'tipatie bezorgt, maar een prettig zacht werkend laxeermiddel, hetwelk Uw inge- wanden schoon maakt en de normale wor king daarvan herstelt. De beslanddeelen plantaardige stofien, gal-extracten, melk- zuur-fermenten en chlorophylle werken gezamenlijk op Uw geheele gestel. Laxeer- Akkertjes geven voldoende, doch nietover- dreven ontlasting en regelen op natuurlijke wijze de meest natuurlijke menschelijke verrichting. Probeert ze eensGe zult verbaasd en verrukt zijn over de blijvende gunstige werking. Per 12 sluks 60 cent. veel vreemdelingen verkeeren. Voortdurend werd gevent met Streichers blad ,,Der Stiir- mer" en groote plakkaten, met teksten als „De Joden zijn ons ongeluk" werden rond- gedragen. Voor zoover men ter plaatse kon nagaan, laakte het groote publiek de anti-semietische uitspattingen. Tegen middemacht liepen de anti-Joodsche onlusten op den Kurfiirstendamm af. De incidenten schijnen vooraf op touw te zijn gezet. In den „Angriff" was reeds opge- wekt tot een krachtig protest tegen wat ge- noemd werd ,,de Joodsche verwaandheid Aan de incidenten gingen betoogingen in andere Berlijnsche buurten vooraf. In Neu- colln werden de etalages geplunderd en ver- scheidene bezoekers mishandeld. Een nieuwe anti-Joodsche actie van groot foi-maat is hiermede iageluid. Naar Reuter uit Berlijn meidt doen zich bijna dagelijks incidemen voor tusschen leden van de nationaal-socialistische organisaties en Joden, die in de meeste gevallen naar een concentratiakamp worden overgebracht „oon hun veiUgheid te verzekeren". Uit Breslau wordt de arrestatie gemeld van zes Joden en zes Arische vrouwen, die er van besehuldigd worden met hen betrekkingen te hebben onderhouden. JODENVERVOLGING TE BERLIJN. Te Berlijn hebben zich Maandagavond op den Kurfiirstendamm anti-semietische exces- sen voorgedaan. Het Duitsche Nieuwshureau verspreidt hieromtrent het volgende bericht: „De van Joodsche zijde uitgelokte pogingen de orde te verstoren bij de premiere van de Zweedsche film „Petterson en Bendel", in een bioscooptheater op den Kurfurstendamm, heb ben Maandagavond aanleiding gegeven tot be toogingen voor dit bioscooptheater. Een ta- melijk groote menschenmenigte gaf daarbij uitdrukking aan haar wrevel over het uit- dagende optreden der Joodsche theaterbezoe- kers. In de nabijgelegen, meest door Joden bezochte, restaurants en koffiehuizen, pro- testeerde het publiek tegen het steeds driester optreden der Joden. In de meeste gevallen was de verschijning der verontwaardigde volksgenooten voldoende om de Joodsche bezoekers te nopen deze ge- legenheden ijlings te verlaten. In het cafe Bristol kwam het tot opgewonden scenes tij- dens welke een vensterrui" werd vernield. Behalve onbeteekenende incidenten, welke zich voordeden voor de komst der politie, slaagde deze erin, met assistentie van een Ueberfall- kommando, verdere botsingen te voorkomen". Waar het offieieuse Duitsche Nieuwsbureau het voorstelt, alsof de Joden zelf aanleiding gaven tot de relletjes, meidt een Reuter-toe- rioht uit Berlijn een andere lezing van de uit spattingen, volgens welke de Kurfurstendamm Maandagavond het tooneel was van schan- delijke relletjes, waanhrj een georganiseerd optreden tegen de Joden duidelijk in het oog viol. In het bijzonder in den omtrek van de groote cafe's ..Bristol" en „Kamzler" is het woest toegegaan. De spiegeiruiten werden door een bende van ongeveer honderdvijftig jongemannen stukgeslagen en alien zich in de zalen bevinuende personen van Joodsch uiter- lijk neergesiagen en op straat geworpen. Joodsch uitziende personen, die een bios- coop wilden binnengaan, werden teruggedre- ven en over de straat nagejaagd. Ook in tai van cafe's moesten de Joden het ontgel- den. Zij werden uitgejouwd en mishandeld. In aan Joden toebehoorende cafe's werd de geheel'e inventaris vernield en de bezoekers werden emit verjaagd terrwijl een der cafe- houders ernstig mishandeld en een dienster bewusteloos gestagen werd. Niettegenstaande herhaalde dringende tele- fonische oproepen naar het hoofdbureau van politie, verscheen geruimen tijd geen politie- man ter plaatse. De bende van honderdvijftig Jodenvervol- gers was inmiddels aangegroeid tot een me- nigte van eenige duizenden tierende men- schen, zoodat, toen eindelijk een detaohement politie op den Kurfurstendamm aankwam, versterkingen gerequireerd moesten worden om de orde te herstellen. Eenige Joden wer den in beschermingsheohtenis geniomen, maar andere arrestaties hadden niet plaats. De politie besteedde, nadat zij meester van het terrein geworden was, bijzondere zorg aan de bescherming van de restaurants, waar RIJKS HOOGERE BURiGERSCHOOL TE TER NEUZEN. De volledige lijst der geslaagden voor het toelatingsexamen van de Rijks Hoogere Bur- gerschool te Ter Neuzen luidt: Marceline P. A. M. de Cock, Hulst; Maar- ten H. Cohen Stuart, Ter Neuzen; Frangois A. Neeteson, Kloosterzande; Wilhelmus de Nie, Westdorpe; Wilhelmina op den Brouw, Ter'Neuzen; Jacoba van Pienbroek, Ter Neu zen; Joost C. Platteeuw, Sluiskil; Walter N. P. Rammeloo, Philippine; Agnes M. L. Ree- dijk, Axel; Herman de Ruijter, Axel; Pieter J. van de Sande, Ter Neuzen; Agatha E. H. van der Veen, Ter Neuzen; Anna M. Vellekoop, Ter Neuzen; Ruurd L. Visser, Ter Neuzen; Eugene L. de Vriend, Sas van Gent; Marinus P. G. Wondergem, Axel; F. H. M. de Meijer, Ter Neuzen. U. L. O. EXAMENS. Maandag slaagden te Goes voor diploma A: C. Oele te Zaamslag, E. Ch. Oggel te Axel, L. A. Stoutjesdijk te Ter Neuzen, A. L. v. d. Casteele te Axel, G. Imandt te St. Gilles, Waes. Afgewezen 3. Gesiaagd voor diploma B: H. den Hamer te Stoppeldijk, C. A. Kooman te Sluiskil, A. L. Ruijtenburg te Axel. Gisteren slaagden Voor diploma A: R. Heijnsdijik te Hoek, J. Deij te Hcek, A. de Feijter te Hoek, S. Laurens te Ter Neuzen. DIPLOMA HUISHOUDKUNDIGE. Bij het te Haarlem gehouden examen is het diploma voor huishoudkundige behaald door mej. G. Posthuma te Ter Neuzen. DIPLOMA MACHINESCHRIJVEN. Voor diploma C, 't hoogste snelheidis- diploma van 't Instituut Rients Bait te 's-Gravenhage slaagde de heer P. Heersema te Ter Neuzen. Te Utrecht zijn o.m. gesiaagd voor het diplo ma maohineschrijven 10-vingersysteemmej. L. S. van Hanegem te Breskens en de heer J. van Meemen te Groede. Beiden slaagden met lof met snelheden van resp. 256 en 245 aanslagen per minuut. GESLAAGD. Bij het op 10 Juli 1.1. te 's Gravenhage ge houden examen, uitgaande van de Vereeni- ging voor Handelsexamens op Practischen Grondslag, slaagde de heer J. W. L. van Doom alhier. CHR. KWEEKSCHOOL TE MIDDELBURG. Voor het voorbereidlend examen voor de Schoolraad- en Kweekschoolaanteekening aan de Chr. Kweekschool te Middelburg, slaagde o.a. mej. J. P. W. Oggel te Axel. NED. HERV. KERK. De heer A. Dronkers, cand. te 's Graven hage, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Hontenisse aangenomen. JUBILEUM J. A. VAN ROMPU. Ter gelegenheid van de Maandag door den heer en mevr. Van Rompu ten hunrien trui* gehouden receptie, kwamen vele afgevaar digden van openbare colleges, autoriteiten. «c belangstellenden, den jubilaris gelukwensdtiien. met de herdehking van zijn 40-jarig jubiiS als lid van Gedeputeerde Staten van ZeeJand en zijn benoeming tot commandeur in de orate van Oranje-Naussau. Bij deze gelegerJaieHi bleek ook, met welk een schat van bloenam de jubilaris in de laatste dagen is gehuIrSgidL De woning was als het ware in een lusttiof herschapen. Des avonds bracht, onder groote belangstrf- ling, het muziekgezelschap ,,De vereerrigrfe werklieden" den heer Van Rompu cent serenade. De voorzitter, de heer N. J. Harte, hem. namens de vereeniging eomplimenteereiafe, wees er op, dat het voor den jubilaris can inderdaad tot verheuging stemmend feest. is. Bij het werken voor algemeene belangen, »ac op publiek terrein, ontmoet men dikwgte veel ondank en teleurstelling. De heer Van Rompu echter, kan bij zijn langdurigen szasst van dienst, terugzien op een omvangrijlEett arbeid, die bevredigende vruchten heeft af ge worpen. Hij herinnerde nog aan de verkiezing van den heer Van Rompu in 1893 tot lid der Prav. Staten, hoe dat bij de stembus behaald succas zoowel aan spreker, als jong burger, en vele anderen, veel genoegen deed, omdat mi weer een Ter Neuzenaar in dat college was ver- kozen, en omdat men gevoelde, dat het voor de algemeene belangen van stad en gewest noodig was, dat men ook in de Provincfale Staten een verdediger van de stedelijke en gewestelijke belangen kreeg. Toen was echter nog niet te voorzien, tot weik een "bervolle en succesvolle loophaan txlj die stemming den grondslag was gelegd, en hij reeds in het jaar 1895 zou worden geroe- pen om zitting te nemen in het hoogste pra- vinciaal college, waardoor voor den heer Van Rompu een eervoile, maar tevens zorgzame en gewichtige taak op de schouders werd ge legd. Het optreden van den jubilaris in het college van Gedeputeerde Staten. is voor de provincie Zeeland, in het bijzonder voor Zeeuwsch-Vlaanderen van groote beteekenis geworden. Hij heeft daar zijn geestelijke gaven, door den loop der jaren sterk verrqkf met ervaring, ten voile ten bate van de door hem aanvaardde taak kunnen ontplooien en zeker heeft daarvan in het bijzonder Z.- Vlaanderen de vruchten geplukt. Waar in het hoogste college dezer provin cie door een meer bevoegde de verdiensten van den jubilaris in het breede zijn besproken, zou spreker zich daarvan hier onthouden, doch hij kan uit overtuiging zeggen, dat zeer vele zaken, die tot bevordering van de wel- vaart van ons gewest in de laatste 40 jaren zijn tot stand gekomen, voor een groot deei zijn te danken aan het initiatief of de mede- werking van den jubilari3, Te meer is hij in staat dit te verklaren, omdat hij sinds vele jaren uit ambtelijken hoofde nader met hem in verbinding kwam en het werk voor de alge meene belangen nader kon bezien. Hij uitte ten slotte den wensch, dat het den. jubilaris, die een nieuwe zittingsperiode is aangevangen moge gegeven zijn, die met denzelfden lust en werkkracht te volbrengen. en dat hij nog lang met voldoening zal mo- gen staren op het commandeurskruis dat thans zijn borst siert. De heer Van Rompu, dankende voor de hem betoonde htdde, verklaarde dat 2ajn verkie zing tot lid der Provinciate Staten en. later tot die van het Gedeputeerd College, inder daad voor hem van grooten invloed zijn ge- - weest op zijn verder leven. Hij was daar doer in de gelegenheid, met al de kraeht die in hem was, te ijveren voor de belangen van de provincie Zeeland in het algemeen, maar- van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat hem zoo lief is, in het bijzonder. En er was, ©en veertigtal jaren geleden, veel te doen. Zeeuwsch-Vlaanclenen was achteriijk, het was wel eeniger mate verwaarloosd. Aan de 40-jarige vervulling' van het ambt van lid van het Gedeputeerd college heeft hij de zeldzame onderscheiding te danken, dat hij door H. M. de Koningin is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Of hij die ondersdheiding inderdaad heeft verdiend? Hij heeft er Dim mer naar gestreefd, omdat hij in de overtui ging leefde, dat hij, door te werken zooaks tej/ deed, niets meer heeft gedaan dan zijn plieht- Hij hoopt dit thans ook nog te blijven doen, in het belang der provincie, van dit gewest en ook in het bijzonder voor zijn geliefde woonstad. De toespraken werden met fanfares der muziek begroet. Nadat bestuur en werkende leden door den jubilaris waren onthaald, mar— oheerde de harmonie naar haar lokaal en was de plechtigheid hiermede teneinde. Aangezien ons tot hiertoe daarvoor de ge legenheid ontbrak laten we hier nog de toe spraak volgen, waarmede de Commissaris dar Koningin Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford in de zitting der Staten op 3 Juli het ambta- jubile van den heer Van Rompu heeft her dacht na de herbenoeming en benoeming der leden van het Gedeputeerd college. De Voorzitter wenschte aile leden van Let nieuwe college geluk en sprak daarbij de hoop uit, dat zij alien met groote toewijding en ijver de taak welke de Staten o.p tans schouders hebben gelegd, zullen vervullexL Tot een hunner wenschte spr. thans nog eenige woorden te richten. Het is heden 10 jaar geleden, op den 3 Juli 1895, dat de heer Van Rompu, die reeds van. 1892 af zitting had als lid der Staten ibenoemd werd tot lid van Ged. Staten. Spr. houdt er zich van overtuigd namens alien te spreken, wanneer hij hem hartelijke gelukwenschen aanbiedt met dit buitengowoon ambtsjubileum. Hrf: zal ongetwijfeld wel zesr zelden voorkomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1