I Laatste Berichten Marktberichten VERKOOPINGEN, UITVOERINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. werd gepleegd. De mannen drongen het huis binnen. waaruit zij een groote brandkast naar de bosschen sleepten en deze a la sardine open- scheurden. Een aanzienlijk bedrag werd buit- gemaakt. De politie vend destijds geen spoor van de daders. S was ter dege op de hoogte, waar veel geld te lialen was, en, toen hem bekend werd, dat de molenaar van H. te Langboom eenige dui- zenden guldens in huis moest hebben, werd er een inbraak op touw gezet. Maar de mole naar had zijn vensters van rolluiken voorzien en alle deuren stevig gegrendeld.'In dennacht van 11 op 12 Januari 1934 drongen de inbre- kers waaronder Toon de Soep, toch de woning binnen na een rolluik te hebben geforceerd en •de pen van het raam te hebben verwijderd. De brandkast werd met valsche sleutels geopend en de indringers maakten 2000 gulden aan contanten en effecten buit. Ook deze inbraak bleef tot dusverre onopgehelderd. •Een andere inbraak op initiatief van S. was die bij den landbouwer van Gr. te Boekel. Zoo- als fnen ziet bepaalde S. zijn operatieterrein niet tot Oss en omgeving. In den nacht van 18 op 19 Juli 1933 wist men zich toegang te verschaffen tot de boerderij. Ook hier werd de brandkast met een looper geopend. C.a. 125 gulden en een aantal gouden sieraden en waar- devolle voorwerpen werden ontvreemd. Het politie-onderzoek bleef vruchteloos. S. gaf de Ossche bende ook het adres van de zusters v. d. Heuvel, die een boerenbe- drijfje uiboefenden in de Broekstraat te Her- pen. S. wist dat de zusters eenig geld hadden. In den nacht van 30 April op 1 Mei 1933 werd er ingebroken; de vrouwen werden overvallen en in den k elder opgesloten. Uit de linnenkast in de slaapkamer werd een geldkistje met ca. 250 gulden gestolen. Hiermede verdween de bende. Een der vrou wen wist zich te bevrijden en de buren te waarschuwen. Het bleek aan de politie dat de bandieten goede voorzorgsmaatregelen hadden genomen; eenige zakken zand en een boom- stronk waren voor het kelderraam opgesteld. Ook in dit geval bleef het politieonderzoek vruchteloos. Het ophelderen van deze misdrijven mag een schitterend succes voor de marechaussee genoemd worden. S. was niet alleen vertrouwensman van de beter gesitueerden, doch ook van kleine boer- tjes en landarbeiders, die him kippen bij hem verzekerden. Hij had met een kippenverzeke- ring druk werk want kippendiefstallen kwa- men dikwijls voor. Deze moesten voor een groot deel op zijn rekening worden gesteld. De verzekeringsinspecteur verklaarde aan de politie, dat daarbij alle partijen gebaat waren, zoodat men, volgens zijn meening, niet van misdrijf kon spreken. Voor de dieven leverde alles een goede winst op; de gedupeerden had den hun pluimvee zoo hoog verzekerd, dat zij goede zaken maakten, de verzekeringsagent voer wel bij het afsluiten der posten, terwiji de maatschappij zelf weinig schade leed, omdat zij toch herverzekerd was. Bovendien werd de kleine schade teniet gedaan doordat er nu vele posten van verzekering tegen kippendiefstal kwamen, terwiji vroeger niemand dergelijke verzekering afsloot. Het is wel een feit, dat pluimvee als regel veel te hoog verzekerd was, hetgeen aanlei- ding gaf tot fraude. Een aantal der verzeker den zou op de hoogte zijn geweest van de praktijken van S. en men zou de kippenhok- ken 's nachts hebben laten openstaan. In hoe- verre dit op waarheid berust, zal het politie onderzoek boeten uitwijzen. Voorts is gebleken, dat S. heeft samenge- werkt met een assuradeur C. uit Tilburg, die wegens onwaardige practijken reeds is gear resteerd. C. nam de brandverzekeringen voor zijn rekening en S. specialiseerde zich op in- braakverzekeringen. Uit alles blijkt, dat de marechaussee met de arrestatie van S. een goede vangst heeft ge daan. Ongetwijfeld zal het verdere onderzoek nog meer onthullingen opleveren. S. is naar de marechauseekazeme te Oss overgebracht en daar opgesloten. Naar ver- luidt, zou de verdachte voor de marechaussee te Oss een volledige bekentenis hebben afge- legd. Hij zou verklaard hebben, dat hij in de macht was geraakt van de Ossche bende. Onder bedreiging met den dood zou hij ge- dwongen zijn, de noodige inlichtingen te ver- strekken. Het onderzoek duurt voort. DE VOORTVLUCHTIGE KASSIER SCHAAP TE PARIJS GEARRESTEERD. De voortvluchtig kassier Schaap, die ge- zocht werd wegens verduistering op groote schaal te Wormerveer, is Vrijdag te Parijs aangehouden. De commissaris van politie uit Wormerveer, de heer F. W. de Groot, had aanwijzing gekregen, dat de voortvluchtige zich aldaar moest bevinden. Woensdag heeft de heer de Groot zich naar Parijs begeven en Vrijdagavond slaagde hij er in, den heer Schaap aan te houden. Hij trof hem aan in het station Parijs-Noord, waar- heen hij zich had begeven, omdat hij ver- moedde, daar den vluchteling te zullen tref- fen. De heer de Groot was niet vergezeld van politie. Toen hij den heer Schaap aansprak en hem arresteerde, pleegde de arrestant geen verzet. Integendeel verklaarde hij zich bereid onmiddellijk met den commissaris naar Hol land terug te keeren. Hiertoe werd een ver- zoek tot uitlevering aan de Fransche autori- teiten gericht. Met den nachttrein zijn de heer de Groot en zijn arrestant Zaterdagmorgen naar Nederland teruggekeerd. Na aankomst hier te lande begaven zij zich rechtstreeks naar Wlormerveer, waar men Za- terdagmiddag om 12 uur arriveerde. Kassier Schaap was bij zijn aankomst nog in het bezit van eenige duizenden guldens. Tot nu toe heeft hij, voor zoover bekend, geen in lichtingen verstrekt omtrent eventueele plan- nen, als hij niet gearresteerd zou zijn. Men heeft den indruk, dat hij al den tijd dat hij in Parijs was, zonder een bepaald doel heeft rondgedoold. MAANSVERDUISTERING. In den vroegen ochtend van morgen (Dins- dag) zal in Nederland een maansverduiste- ring zichtbaar zijn. Om 3 uur 35 (zomertijd Amsterdam) treedt de maan, die dan in het Z.W. staat, in de bijschaduw van de aarde. De hierdoor veroorzaakte vermindering van licht- sterkte is echter nauwelijks te constateeren. Om 4 uur 31 treedt de maan in de kemscha- duw; het punt, dat er het eerst in komt, ligt 50 graden links van het bovenste punt der maanschijf. Geleidelijk gaat de maan dan verder in de kemschaduw; deze is niet scherp begrensd en ook niet volkomen donker; het eigenaardige kleureffect der verduisterde maan zal echter in de ochtendschemering wel niet zoo fraai te zien zijn als bij vorige eclip- sen. Omstreeks 5 uur 20 gaat de maan on der en ko'mt de zon, die er recht tegenover staat, op. De eclips is dan bijna totaal, de totaliteit, die om 5 uur 29 begint is echter in ons land niet waar te nemen. UIT EEN AUTO GESPRONGEN. Vrijdagmiddag is op den Bredascheweg on der Tilburg mej. L., wonende te Breda, toen de auto waarin zij zich bevond slipte, angstig uit den wagen gesprongen. Zij kwam zooda- nig te vallen, dat zij door den auto werd over- reden en zeer emstig werd gewond. Gedu- rende het vervcer naar het ziekenhuis is zij overleden. Omtrent het auto-ongeval wordt nader ge- meld, dat ook de bestuurder, de 21-jarige A. P. Lambrechts, ernstig gewcnd werd en met verschillende hoofdwonden alsmede inwendige kneuzingen per ziekenauto naar Breda moest worden vervoerd. De oorzaak van het ongeval is gelegen in het springen van een band. Dit geschiedde toen de heer L. zich met zijn vrachtauto, waarmede hij van de veiling te Uden kwam, ter hoogte van Hulten bevond. Zijn moeder, die naast hem in de cabine zat, dacht dat de auto in brand vloog, waarop zij het portier opende en naar buiten trachtte te springen. Haar zoon trachtte haar nog tegen te houden, doch dit gelukte hem niet, waarop de vrouw onder de wielen van den auto terecht kwam. De auto reed vervolgens tegen een boom. EEN HUWELIJK DAT NIET KON DOORGAAN. Wij lezen in ,,De Zoom": Wat in Ossendrecht nog nimmer is voor- gevallen is dezer dagen gebeurd. Het huwelijk zou voltrokken worden tus- schen twee jonge menschen, die beiden de twintig zijn gepasseerd. De ouders van het meisje en de moeder van den jongon alsmede zusters en broers begaven zich tegen 7 uur 's morgens naar het raad huis waar het huwelijk door den amtotenaar van den burgerlijken stand zou voltrokken worden. Maar de vader van den ibruidegom die ook voor een anderen zoon weigerde te teekenen, wilde van geen trourwpartij weten en in plaats van zijn Zondagsche kleeren aan te trekken ging hij of het voor zijn familie een gewone dag was, naar den polder ,,hooien". De gemeentebode ging hem in den polder opzoeiken, met de vraag of hij voor zijn zoon wilde teekenen. Hij weigerde pertinent. Zoo moesten bruid en bruidegom naeen uur op het raadhuis op vader en toekomstigen schoonvader gewacht te hebben, zonder in het huwelijk te zijn getreden huisiwaarts keeren. Verscheidene familieleden waren reeds in de H. Mas van half acht, maar het getrouwde paar bleef zoo lang weg dat ook zij hesloten naar (het Raadhuis te gaan om te zien wat er aan de hand was. WIELRIJDER AAN GEREDEN. Zaterdagmorgen omstreeks zeven uur is te Woudenberg op den Rijksstraatweg nabij den Griftdijk een ernstig ongeluk geschied. De ongeveer 35-jarige J. Sehreuder uit Ede, die zijn vier-jarig idoehtertje achterop zijn rijwiel had, fietste op den Remksweg, toen hij plotseling aangereden werd door een vrachtauto, beladen met leege kersenmanden. De heer S. werd zoo ernstig gewond, dat hij onmiddellijk dood was; zijn 4-jarig dochtertje liep een emstige beenibreuk op. Het kind is zoo lang bjj Dr. Zweers te Woudenberg onder- gebracht. De bestuurder vein de vrachtauto reed na het gebeurde in voile vaart door. Het nummer van de auto is niet bekend. MISDADIGER UIT DEN TREIN GESPRONGEN. VADER DOODT ZIJN ZOON. Een verschrikkelijk drama heeft zich Zater dagmorgen afgespeeld ten huize van de fami lie R. op den Molebelt te Deventer. De heer r;, die een zenuwpatient is, greep in een vlaag van razemij een bijl en sloeg daarmee zijn 12-jarig zoontje op het achterhoofd. Met een gr-oote wond en hevig bloedend is het kind naar het ziekenhuis gebracht, waar het is overleden. De vader is vervoerd naar de psyohiatrische inrichting Brinkgreve. VAN EEN BALKON GEVALLEN. Vrijdagmiddag had de schildersknecht Nagel uit Baam die werkzaam was op een balkon van een villa aan den Eemnesserweg het on geluk daar af te vallen. Vermoedelfjik is dit .peurd doordat hij zich aan een der steenen pilaren had vastgehouden, welke niet zeer vast bleken te zitten. Dr. A. van der Kroon en dr. R. Heybroek waren onmiddellijk ter plaatse. Zij achtten opneming in het ziekenhuis direct noodzake- lijk. Zijn toestand was zeer emstig. Dr. Schouten uit Hilversum heeft dadelijk opera- tief ingegrepen. KEVERPLAAG. Het Zuidelijk Sportpark te Bussum wordt de laatste avonden bezocht door zwermen van rozenkevers; deze zijn zoo hinderlijk, dat Don- derdagavond een uitvoering van zangkoren ernstig werd gestoord. Een troep vleermui- zen kwam te hulp en hield opruiming onder de insecten. Het veld lag spoedig bezaaid met de onverteerbare bruine schilden van de kevers. Vrijdagmiddag heeft J. H., die eenige jaren geleden tot levenslange gevangenisstraf is ver- oordeeld wegens moord, gepdeegd op een on- derwijzeres te Bennekom, een poging tot ont- snappen gedaan. H., die zijn straf in de ge- vangenis te Leeuiwarden ondergaat, moest Vrijdag in een familiskwestie worden gehoord. Op de terugreis naar Leeuwarden is hij Vrij dagmiddag omstreeks half vijf via een deurtje van de W. C., nadat hij zijn boeien had weten los te maken, uit den in voile vaart zijnden trein gesprongen. De trein, welke zich op dat oogenhlik tussehen Nijeveen en Steenwijk be vond, werd dadelijk tot stilstand gebracht, waarna de twee rijksveldwaohters, die H. be- geleidden en eenige reizigers onmiddellijk de achtervodging zijn begonnen. Hij schijnt na den sprong een oogenblik versuft te zijn ge weest, doch hij had het weldra op een loopen gezet, was over een sloot gesprongen en trachtte toen de weilanden in te vluchten. Nadat eenige schoten op den vluchteling wa ren gelost kon hij weer worden gepakt. De trein had ongeveer een kwartier ver- traging. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. Zaterdagmiddag reed de chauffeur van de N.V. Expeditiebedrijf Gebr. Dos uit Amers- foort op den Haastredhtschen Dijk bij Gouda Plotseling werd hij door de warmte bevangen en was het stuur van den auto niet meer meester. De auto stortte van den ter plaatse zeer steilen dijk, draaide een slag om en bleef hangen tegen een boompje, waarachter twee kinderen in het gras lagen. Dezen ontsnapten aan een groot gevaar. De chauffeur werd in overspannen toestand naar het Van Iterson ziekenhuis te Gouda vervoerd. Achter op den auto zaten twee muzikanten, die uit den wagen werden geslin- gerd. Zij waren er emstiger aan toe. Een van hen kreeg een armbreuk en enkele kleine ver- wondingen; de andere liep verschillende bles- sures van niet ernstigen aard op. Nadat beiden door Dr. Hakkenberg uit Haastrecht waren verbonden, zijn zij per zie kenauto eveneens naar het ziekenhuis te Gouda gebracht. In zijn val heeft het voertuig nog een paal van het telefoonnet vemield. Personeel van den technischen aienst der P. T. T. heeft de storing tijdelrjk verholpen. WOESTELING DOOR POLITIE INGEREKEND. Een inwoner van Weesp, die ongehuwd is en daarom samen woont met zijn bejaarde moe der, broers en zusters maakt het reeds sinds geruimen tijd den huisgenooten lastig. Dezer dagen ging de man de deur uit met de be dreiging, 's avonds thuis te zullen komen en dan het huis in brand te zullen steken. De huisgenooten wisten niet in hoeverre deze be dreiging als emst moest worden opgevat, maar gezien de tooneelen, welke zich reeds eerder hadden afgespeeld, besloot de moeder, met haar kinderen de woning te verlaten en voorloopig bij een getrouwde dochter te Bus- sum te gaan inwonen. Toen de zoon 's avonds thuiskwam, vond hij het huis gesloten, zoo dat hij geen kans zag, er in te komen. Hier- over ontstak hij in woede, haalde een groote kei en wierp daarmee de ruiten stuk. Op het gerinkel van de glasscherven kwamen de buren, die niet naar bed hadden durven gaan, uit angst voor mogelijk brantdgevaar, de straat op, maar toen ging de woesteling er ijlings vandoor en verstopte zich in een portiek van een huis aan den Heerensingel. De buren riepen de politie te hulp, die den man voor- 'loopig mee naar het bureau nam. Toen keer- de de rust weer. GEVAARLIJK SMOjKKELAAR RIJDT WEER OP VELDVVACHTER IN. Voor de tweede maal heeft de 22-jarige koopman L. uit Weert zich schuldig gemaakt. aan bedreiging, door op den Napoleonsweg onder de gemeente Neer met - een vaart van ruim 80 K.M. met zijn personenauto, gelader. met 150 K.G. Belgische suiker, op den rijks- veldwachter Hetterscheit, die met een rood brandende lantaam heen en weer zwaaide, in te rijden. Op last van den officier van justitie is ver dachte in de ouderlijke woning gearresteerd en naar Roermond overgebracht, waar hij, na evenals voor de politie bekend te hebben, in het huis van bewaring is opgesloten. Op 12 Februari 1934 had verdachte op den- zelfden weg onder de gemeente Grathem met een auto op den veldwachter Dierx ingereden, voor welk feit hij door de Roermondsche rechtbank is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. JJSUGDIGE AARDBEIEN-DIEVEN. (Elen kweeker aan den Platteweg te Reeu- wijk was reeds een paar keer als hij 's mor gens op zijn tuinen ging werken tot de on- prettige ontdekking gekomen, dat er's nachts aardbeien waren ontvreemd. Uit voetafdruk- ken kon men vaststellen, dat meer dan een persoon zich aan dezen diefstal schuldig maak ten, doch wie de daders waren, viel niet te achterhalen. Een paar dagen geleden om mid- demacht zag een Goudsche agent van politie twee jongens uit Gouda met een bus sjouwen; hij hield hen aan en constateerde, dat de bus bijna geheel met aardbeien was gevuld. Het raadsel van de ten nadeele van den Reeuwijker verdwenen aardbeien werd toen spoedig opgelost. Met een bootje gingen de jongelui wanneer het donker was geworden naar de tuinen van den kweeker en vulden daar hun bus tot den rand met de heerlijke vruchten, na eerst een paar uurtjes aan het plukken te zgn geweest. Op dezelfde wijze als zij gekomen waren keerden zij terug om zich dan verder te voet met hun lekkeren buit naar huis te begeven. Twee maal waren de daders er in geslaagd een flink vrachtje weg te nemen, doch den derc'-en keer liepen zij tegen de lamp. Proces-verbaal is tegen beide jongens opgemaakt. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Vrijdagavond is de 11-jarige jongen, J. Westenfoorg, gewoond hebbende in de Heer Danielstraat, gaan baden in de Waahaven O.Z. te Rotterdam. Direct nadat hij zich te water had begeven, zonk hij weg. Kameraad- jes, die het gezien hadden, wisten hem vrij spoedig op te balen en naaT den kant te bren- gen. Een dokter i3 geruimen tijd bezig ge weest te trachten de levensgeesten op te wek- ken, maar deze bleken reeds geweken. LEVEND VERBRAND. Een hoofdopzichter der Ned. Heide Maat schappij die in Elp onder de gemeente Wes- terbork met eenige andere personen op- metingen verrichtte heeft daarbij een ver- schrikkelijke ontdekking gedaan. In de heide vond hij namelijk het grooten- deels verkoolde lijk van een man. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat het't lijk was van den ruim 50-jangen landbouwer H. H. u!t Elp. Omtrent de toedracht tast men uiteraard in het duister, daar niemand van het gebeurde iets heeft gezien. Men neemt echter aan dat het zich als volgt heeft afgespeeld. De heide in de buiurt waar het lijk gevon- den werd, wordt afgebrand. Nu had H. in de nahijheid een roggeveld liggen, dat hij moge lijk door het vuur bedreigd zag. Om de rogge voor het vuur te vrijwaren vermoedt men dat hij heeft gepoogd, dit te stuiten. Daarbij zou hij dan met het vuur in aanraking zijn ge komen en zouden zijn kleeren hebben vlam gevat. De ongelukkige die wist dat op geen hulp viel te rekenen, zal nog de uiterste po- gingen hebben gedaan om zijn vlammende kleeren te dooven, echter vergeefs, en zoo een vreeselijken dood hebben gevonden in de heide. VREESELIJK DRAMA IN WEST- VLAANDEREN. Te Lichtrvelde, een groot dorp in het mid den van de provincie West-Vlaanderen, heeft de gemeente-secretaris, Donderdagochtend, in een vlaag van waanzin, zijn vrouw en vier kin deren met een bijltje den schedel ingeslagen. De man klaagde reeds geruimen tijd over zware hoofdpijnen en bleek overspannen te zijn. Hij is naar de psyohiatrische afdeeling van de gevangenis te Brugge overgebracht. EEN MERKWAARDIGE VANGST. Een visscher in de nabijheid van Napels heeft dezer dagen, toen hij het net binnen- haalde, een merkwaardige ontdekking gedaan. Het net bleek n.l. een marmeren beeld te be- vatten, geheel met planten en schaaldieren overwoekerd. Bij nader onderzoek door den archeoloog prof. Amadeo Majuri, bleek, dat men hier te doen heeft met een antiek, Ro- meinsch beeld, ter hoogte van 1,75 M., hetwelk een pidesteres voorstelt. Het vertoont groote overeenkomst met enkele pr.iesteressen-figu- ren, welke zich in het Nationaal Museum te Napels bevinden. ALFRED DREYFUS OVERLEDEN. Kolonel Alfred Dreyfus, de hoofdfiguur uit het spionnage-proces, dat in 1894 heel Frank- rijk in opschudding bracht, en die, onschuldig veroordeeld, eenige jaren in het bagno van het Duivelseiland doorbracht, is Vrijdag in den ouderdom van 75 jaar overleden. Over den levensloop van dezen veelbespro- ken Franschen officier, ontleenen wij aan het „Handelsblad" de volgende bijzonderheden Alfred Dreyfus, kind uit een Joodsch gezin van zekere maatschappelijke standing, was een Elsazzer, den 9en October 1859 te Muhl- house geboren. Hij is dus 75 jaar geworden. Na den oorlog van 1870, waarbij Frankrijk Elzas-Lotharingen verloor, kozen zijn ouders de Fransche nationaliteit en vestigden zich te Parijs. Hun zoon Alfred nam dienst in het Fransche leger, doorliep alle rangen bij de artillerie, werd in 1889 tot kapitein bevorderd en na een vlotte studie aan de hoogere krijgs- school in 1893 bij den generalen staf geplaatst. Een voorspoedige carriere dus voor den nog jongen officier, die een harde werker was zon der echter een „uitbiinker" te zijn. Het jaar 1894 zou den toen pas 35-jarigen Dreyfus den hoofdpersoon doen worden van het proces, dat zijn weerga in de geschiedenis nauwelijks vindt en dat gedurende tien voile jaren beslag legde op de open bare meening van vrijwel de geheele wereld. Het heette dat kapitein Dreyfus militaire documenten aangaande de Fransche defensie aan den toen- maligen Duitschen militairen attach^, majoor von Schwartzkoppen, had uitgeleverd. Drey fus ontkende dit hardnekkig, de Duitsche ambassade deed dit eveneens, doch aan geen der beide verklaringen werd geloof gehecht. Onmiddellijk maakten de anti-semieten en degenen onder de kameraden van Dreyfus, die met leede oogen hadden aanschouwd, hoe snel de ,,Jood" carriere had gemaakt, zich van de zaak meester. En toen Dreyfus onder den druk dezer geheimzinnige krachten op Maan- dagmorgen den 15den October 1894 zijn wo ning verliet, uitgeleide gedaan door zijn drie- jarig zoontje, dat vader tot de deur mocht begeleiden, die zich naar het departement van oorlog zou begeven, kon hij niet vermoe- den, dat hij de zijnen vooreerst niet terug zou zien. Enkele ur,en later werd hij als „land- verrader" in de militaire gevangenis opgeslo ten en nog v6br een rechterlijke besissing was gevallen stond het voor een groot deel der openbare meening reeds vast, dat de Jood Dreyfus Frankrijk aan Duitschland had ver- raden. Er was immers een ..bordereau" ge vonden, volgens hetwelk een zekere D. ge- heime dooumenten aan een buitenlandsche mogendheid had verkocht. Op dit ..bordereau", waarvan de echtheid nochtans niet kon worden bewezen, veroor- deelde de le krijgsraad te Parijs kapitein Dreyfus na een allerzonderlingste procedure tot levenslange deportatie. In Maart 1895 werd hij, na eerst voor het front der troepen te zijn gedegradeerd (hem werden de epaiu- letten afgerukt), naar Cayenne in Fransch- Guyana overgebracht en op het Duivels eiland geinterneerd. De geschiedenis van zijn moreele lijden op dit eenzame, onherbergzame eiland in den Atlantischen Oceaan heeft Dreyfus destijds zelf te boek gesteld in zijn ,,Cinq annees de ma vie". Het is een boek, waarin de groot- ste tragiek in sombere woorden wordt ver- teld; het bevat de briefwisseling met zijn vrouw, en den tekst der brieven, welke hjj aan de hoogsten in den lande richtte om hem te bewegen zijn proces te doen herzien. Edn groote angst kende Dreyfus in die dagen: te sterven, want dan zou hij niet meer in de ge legenheid zijn geweest zijn onschuld te bev/ij zen. Dat hij is blijven leven, mag een wonder heeten in het moordend klimaat der Hes du Salut, waarvan het Duivelseiland deel uit- njaakt. Vijf oppassers en een opzichter waren met zijn bewaking ibelast; een der oppassers liep met geladen revolver met hem mede wan neer hij „wandelen" ging over een uitgestrekt- heid vantweehonderd meter. Met nie mand mocht Dreyfus een woord wisselen. Den 14en April 1895 begon de banneling zijn dagboek. Jaar na jaar ging voorbij; dag aan dag schreef Dreyfus zijn indrukken neer, licht- looze, troostelooze dagen, doorgebracht met wat iezen, wat schrijven, wachtend op corres- pondentie, die in den regel niet kwam. En stil hopend Van doffe wanhoop, afgewisseld door uit- vallen van krankzinnig verzet, getuigen de brieven, die Dreyfus en zijn vrouw, elkaar in die dagen schreven. Toch toonde ook mevr. Dreyfus, gebLucie Hadamard, over het al- gemeen een zelfbeheersching en een vertrou- wen, welke iets bovenmenschelijks hadden. „Pas une seconde ne se passe, mon mari adore, sans que ma pensde ne soit avec toi"... schreef zij hem eens. Den 5den Juni 1899 bereikte Dreyfus op het Duivelseiland het regeeringstelegram, waarin hem werd medegedeeld, dat het vonnis van den krijgsraad te Parijs, d.d. 22 December 1894, was geannuleerd en dat hij opnieuw ti*- recht zou staan. Van hetgeen er intusschen was gebeurd, wist Dreyfus niets. Dreyfus werd naar Frankrijk gehaald. Voor den krijgsraad te Rennes stond hij op nieuw terecht." Tegen de verwachting in werd hij andermaal met vijf tegen twee stemmen schuldig verklaard. Men nam echter verzach- tende omstandigheden in aanmerking en ver- oordeelde hem tot 10 jaar hechtenis en degra- datie. Den 21sten September 1899 werd hem ech ter gratie verleend, teneinde de opwinding in het land, rond deze affaire ontstaan, tot be- daren te brengen. Maar de zgn. „Dreyfustards" bleven vol ledige rehabilitatie eischen. Dreyfus zelf pro- testeerde tegen de in 1900 door Waldeck- Rousseau uitgevaardigde amnestie-wet, die een hervatting van het proces-Dreyfus on- mogelijk maakte. Eindelijik in 1903 stelde Jaurds een parle- mentaire commissie in, welke de mogelijk- heid van een herziening van het proces zou onderzoeken. Inderdaad kwam het ander maal tot een proces, dat ditmaal echter met een volkomen vrijspraak vein den Franschen officier eindigde. Dreyfus werd weder in dienst genomen, in zijn rang hersteld en tot ridder in het legioen van eer benogmd. De laatste twijfels over de affaire Dreyfus werden in Juni 1930 weggenomen door de publioaties uit de memoires van Von Schwarz- koppen, waaruit duidelijk blijkt, dat eerst door een in 1895 in de „Matin" gepubliceerde fascimil6 van een brief Von Schwarzkoppen tot de ontdekking kwam, dat Dreyfus on schuldig in de plaata van Esterhazy veroor deeld was geworden en dat het hem (von Schwarzkoppen enkel om militaire redenen onmogelijk was geweest, de waarheid aan het licht te brengen. Dreyfus bleef na zijn rehabilitatie nog slechts korten tijd in het leger, in 1907 nam hij er afscheid van. Tijdens den wereldoorlog was hij commandant van een artillerie-reserve- troep. Zijn zoon Mathieu sneuvelde in den oorlog. Sindsdien leefde Dreyfus weder terug- getrokken in Parijs, nabij het Pare Monceau. Mr. P. W. A. CORT VAN DER LINDEN, f DEN HAAG. Hedenochtend te half vijf is alhier overleden de Minister van Staat Mr. P. W. A. Cort van der Linden. Door dit ver- scheiden is ons Vorstenhuis een zijner trouw- ste onderdanen en ons land een zijner meest bekende en kundige staatsman, wiens ver- diensten in den loop der jaren op waardige wijze zijn gehuldigd. Op 14 Mei 1846 te Den Haag geboren werd hij na zijn opleiding commies-griffier der Tweede Kamer. Hierna werd hij hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid te Anjsterdam, later te Groningen. Bekend is zijn minister-presidentschap tijdens de mobilisatiejaren 19141918, toen door de standvastigheid van de regeering het land voor groote rampen werd behoed. Mr. Cort van der Linden was na zrjn ministerschap lid van den Raad van State en vanaf 1923 voorzitter van het Camegiefonds, toen hij Jhr. Mr. A. P. C. van Kamebeek als zoodanig opvolgde. Van zijn hand zijn verschillende boekwer- ken, waaronder Standaardwerken, verschenen. 18 Juli. ZAAMSLAG. Aanbesteding bouwen ver- eenigingsigebouw. Architect A. P. Wisse. 19 Juli. ZAAMSLAG. Prijsopgaaf gevraagd voor levering en vervoer kachelkolen. Steenkolen- vereeniging ,,Eigen Hulp". 20 Juli. TER NEUZEN. Aanbesteding bouwen woohhuis met kantoor. Architect J. Deij C.Lzn. ZAAMSLAG. Klein Festival. 28 Juli. TER NEUZEN. Aanbesteding bouwen woon- huis. Architect J. Deij C.Lzn. Rotterdam, 15 Juli 1935. VEEMARKT. Aangevoerd: 694 vette runderen; 419 vette en graskalveren; 565 schapen en lammeren. 416 varkens. De noteering was als volgt: Koeien le kw. 0,50, 2e kw. /0,46, 3e kiw. f o sof 0,35; Kalveren le kw. /0,70, 2e kw. f 0 60, 3e kw. 0,35—0,45; Schapen le kw. f 0,35, 2e kw. 0,31, 3e kw. /0,28; per stuk 15, 11, f 8; Lammeren le kw. 0,36, 2e kw. f 0,32, 3e kw. /0,28; per stuk /10, 8, 6; Varkens le kw. f 0,35, 2e kw. f 0,34, 3e kw. 0,33. Vette koeien en ossen met ruimeren aan- voer en flauwen handel. Prijzen voor prima koeien tot 54 cent. Vette kalveren met luien handel, prima kwaliteit tot 75 cent. In var kens was de handeLzeer kalm, prima kwali teit tot 36 cent. Schapen en lammeren traag venhandeld. Enkele partijtjes lammeren wer den voor export verkocht. VLAS. Aangevoerd: Blauw 1000 K.G. 0,52-/ 0,60; Holl. Geel 4100 K.G. 0,52—/0,56; Groningsch 3000 K.G. 0,520,56. Stemming kalmer met lichte prijsdaling. AARDAPPELEN Westl. ronde 6%8 ct.; Westl. nieuwe 6 7 ct.; Westl. kleine 5%6 ct. per K.G. Geldersche Blauwpitten 8 ct.; Geldersche ronde 6%7Vis ct. FIJNE ZADEN. Blauwmaanzaad 12i13Karwijzlaad 1717,50; Koolzaad 79; Geel mos- terdzaad 1214. Van Ter Neuzen: 13 Juli. Ned. s.s. OUD- BEIJERLAND, 240, slakken, London; Eng. s.s. EDEN SIDE, 148, ledig, Seaham. Voor Sluiskil: 13 Juli. Zweedsch s.s. ES- KIL, 1616, ledig, Delfzijl; Duitsch s.s. AL- WINE RUSS, 566, ledig, Rascoff. 14 Juli. Duitsch s.s. TRISTAN, 882, stukg., Bremen. Van Sluiskil: 12 Juli. Eng. s.s. DALE- WOOD, 1561, ledig, Hull. 13 Juli. Duitsch s..s. HESTIA, 1616, kunst- mest, Antwerpen. 14 Juli. Duitsch s.s. ALWINERUSS, 566, cokes, Hamburg. Voor Langerbrugge: 14 Juli. Eng. s.s. HOVE, 170, pijpaarde, Fowey. Voor Gent: 12 Juli. Belg. s.s. OHARLES, 334, ledig, Goole; Eng. s.s. CRIOHTOUN, 506, stukg., Antwerpen. 13 Juli. Amer. s.s. WEST HARSHAW, 3560, gem. Havre; Spaansch s.s. URUMEA, 1976, pyriet, Melila. 14 Juli. Deensch s.s. INGE MAERSK, 877, hout, Archangel; Eng. s.s. DONA ISABEL, 290, slakk., Immingham; Fransch s.s. DANAE 978, pyriet, St. Malo; Eng. s.s. MERSEY, 438, stukg., Goole; Belg. s.s. CLARA, 481, kolen, Goole; Eng. s.s. PTARMIGAN, 180, stukg., London. Van Gent: 12 Juli. Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Belfast; Russ. s.s. OTTO SCHMIDT, 2162, ledig, Leningrad; Eng. s.s. QUEENSWORTH, 1151, ledig, Tyne; Lett, s.s. KANDAVA, 1170, restant, Antwerpen; Russ. s.s. BLAGOEV, 1792, ledig, Leningrad; Eng. s.s. PANDION 999, stukg., Liverpool. 13 Juli. Ned. sk. RUURLO, 1932, ledig, Uleaborg; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. OTTO, 360, stukg., Hull; Belg. s.s. OHARLES, 334, stukg., Goole; Eng. s.s. PEREGRINE, 470, stukg., London; Eng. s.s. ALGOL, 929, ijizer, Newport; Noorsch s.s. TRUDVANG, 539, ledig, Sunderland; Duitsch s.s. ADRIAN, 684, ledig, R'dam. 14 Juli. Finsch s.s. SCANDINAVIE, 1348, ledig, R'dam; Noorsch s.s. MOSNA, 769, led., Requijade.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3