Actetasschen Sport Hoofdbestuursvergadering der Z. L. M. Gemengde Berichten Advertentien Lijkdienaar. U reist makkelijker Aanbesteding. Aanbesteding. WIELRENNEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. SARA GEERTRUIDA 't GILDE, SARA GEERTRUIDA 't GILDE, receptie Uitknippen en bewaren PH. HAAK, HET BOUWEN VAN EEN WOON- HUIS MET KANTOOR AAN DE AXELSCHE STRAAT TE TER NEUZEN. in verschillende afmetingen en prijzen Firma P. J. van de Sande IqfTseogfire gewichten aan tot biscuit verwerk- tf iaswebloem B had vermela dan inderdaad door "hem waren verwerkt en wel tot een ge- Scamexd ijk te hooig gewicht van ongevcor 7BCZZS KJG. JDocb* een en ander heeft verdachte den ■dtnecteur van de meelcentrale bewogen, hem tec OTirechte restitutiegelden uit te betalen tot eon g-ezamenlrjk be drag van ruim 963. Verdachte legde een volledige bekentenis Als motief igaf hij op, dat hij zich in ISBaiirieeie moeilijikheden bevond. Ketsa- aanieiding van een opmerking van den pEefliiSent, dat verdachte toch had moeten ftqpegpendat de zaak spaak moest loopen, MjewSra de controleurs kwamen controleeren, -wrrfclaarde verdachte, dat hij met de facturen steeds ten achter was, maar dat hij, toen hij hoorde. dat er gecontroleerd zou worden, een aitTUa.i facturen heeft vervalscht. Kss. president: Had de controle dan niet "rejfetenatig plaats? Verdachte: Neen, want van October 1933 tot April 1935 heeft niemand mij gecontro leerd. Ais eerste gteuige werd gehoord de heer H. 11., tfcrecteur van de Nederlandsche meelcen trale te 's-Gravenhage. Xteze verklaarde, dat de werkstaten, die ver- iSedtte inzond, steeds door de ambtenaren werrien gecontroleerd. Het aantal ambte naren. dat getuige ter beschikking had, was eeister niet groot genoeg om steeds overal een mtensieve controle te doen plaats vinden. Aan de hand van de werkstaten werd mach- verfeend tot uitbetaling van de restitu- tfegelden. Het was niet mogelijk, zonder een em&xwle ter plaatse na te gaan, of de staten werkelijk in overeenstemming waren met de isetaran. Gelaige A. L. L., ambtenaar bij de meelcen- tnfle te 's-Gravenhage, deelde een en ander mee omtrent de wijze, waarop de controle piaste had. Getuige, die belast was met de ecmroie bij de bakkers, kreeg de ingezonden Teros-erkstaten mee. Op 2 Mei j.l., toen hij elen verdachte heeft gecontroleerd, werden wei enkele kleine foutjes ontdekt in de ad- namisftratie, doch van ernstige onregelmatig- IiMfcn bleek niets. Getuige V., controleur voor de tarwewet, hsh bg een controle, die hij bij de bakker serrichtte, bloem aangetroffen van verdachte. "Daar verdachte geen handelaar was, had ge- tuijge.- bij hem een onderzoek ingesteld en ver- dwKte had toen toegegeven, dat hij bloem had verkooht. Toen het onderzoek werd uit- gebreid, ontdekte men, dat verschillende fac turen waren vervalscht. Getuige de B., eveneens controleur, had met den vorigen getuige de bedoelde controle ver- riebt en eveneens de knoeierijen geconsta- tewd. IJij het onderzoek was aan het licht gBkomen. dat verdachte slechts voor 1000 kg. tarwe restitutie had mogen ontvangen. De subst.-officier van justitie, mr. baron Spewart van Woerden, eischte een gevangenis- stxaf van een jaar en zes maanden, met af- trek van de voorloopige hechtenis. De verdediger drong aan op de toepassing de uiterste clementie. VVIELEllBAAN TEB NEUZEN. Op Zondag 14 Juli a.s. om 3 uur zal op de Tte-j Neuzensche wielerbaan, een evenement plaats hebben, dat in het teeken van een zeer groote belangstelling staat, n.l. de uitdaging van Pellenaars aan de wereldkampioen Kare] Kaers. We kennen weliswaar Pellenaers als een renner die als hij er zich voorspant, met zijn groote wilskracht tot groote dingen in staat is, maar of hij ditmaal met zijn uitdaging aan Kaers suoces zal .behalen, staat nog te be- zien. Wanneer het b.v. zou gaan over snel- heid, tijdrijden en achtervolging, dan gaven wij Knes absoluut geen kans, doch nu het alleen gaat over een achtervolging van man tegen man, maakt zulks wel verschiil. Kaers heeft petsoonlijk verklaard dat hij zich tot het uiterste zal geven, en van Pellenaers kunnen we met anders verwachten aan|gez:en zijin aitdaging anders geen zin heeft. We mogen ojLEt dus wel verwachten aan een geweldige it amp want een achtervolging individueel be- huetrl tot een van de mooiste, zuiverste en zwaarste krachtmetingen die er bestaan. De vraag wordt thans door velen gesteld wie zal .er wiiratn? De renners zullen ons hier Zon- dagr bet antwoordt op geven, want zij zijn bei- i dat :zoc- aan elkaar gewaagd, dat een gerecht- v. vazadigde pronostiek niet te geven is. "He de v66rwedstrijden krijgen we nog prachteprinten tusschen de Neef, Hamerlinck, Bostand enz. alsmede 'n koers op eigen kracht tasschen andere deelnemers. Wat ook nog we's era! brjzondere attractie mag worden ge- noenad is, dat Baartje gevraagd heeft om Obrnelis te mogen ontmoeten in een persoon- lijlte achtervolging. Het gaat hier dus Oost- tegKD West Zeeuwsch-Vlaanderen. Wat zullen 4iiVt jde supporters van beide renners een practot gelegenheid krijgen om ieder voor zich favori aan te moedigen, en indien beide renners in goede conditie aan de startlijn mpgen verschijnen, ja dan zal het hard gaan want Baartje zal willen toonen dat hij met recfct de vraag heeft mogen stellen om den ..Rram" te ontmoeten, terwijl laatstgenoem- de enkfile dagen geleden zelf verklaarde, dat tig, ook gaame de overwinning voor het Wes- ten zou behalen. Alles bijeen verwachten we voor deze ontmoeting ook een spannende uit- »2ag. en die van de twee de overwinning be- haaft aal ze waarlijk niet cadeau krijgen. VJJadat het geheele voorgerecht zal zijn op- gedfend krijgen we nog een koppelkoers van 60 K_M. met 4 klassementen. Waft staan ons hier prachtsprinten te wach- teh bij de verschillende klassementen, b.v. tusschen Kaers, de Neef, Hamerlinok, Pelle naers en Meerschaert. We gelooven niet dat er een van de renners in staat zal worden ge- achi, om Kaers te kloppen, al kan de Neef vouraj de laatsten tijd weer formidable spron- gen maken. Met des te meer vertrouwen ver wachten wij dan ook dat de strijd in hoofd- ■raa'ii -zal worden gestreden, met het nemen van ronden voorsprong, en hier vooral verwachten wij wele pogingen van PellenaersiBosland en MeerschaertiCarpriaux. Of zij echter met saocces zullen bekroond worden staat nog te bezien. Het ddent erkend dat over deze twee koppels, de krachten meer gelijk verdeeld sajrj dan over de overige, maar wij achten ze moeOgk in staat om, als de koppels Kaers Ctomelils, HamerlinckBaart en dte Neef van der Heijden de zaak emstig opnemen, en •fear twijfelen wij bij deze renners niet aan, dat het zeer moeilijik zal zijn voor welk kop- pel ook, om een ronde voorsprong te behalen. Gezien de samienstelling der ikoippels staat ons ongetwijfeld een prachtigen sportmiddag te wachten, want het wdl ons voorkomen, dat bgna alien kans hebben op de overwinning, strat vanzelfsprekend niet anders dan de sport ten goede kan komen. Indien het weer zich on ook eens van zijn gunstige zijde zou willen Jatexi zien, dan mag er ongetwijfeld op een groot aantal bezoekers worden gerekend. Na de reeds in dit blad gepubliceerde ope- ningsrede van den voorzitter en de redevoe- ringen van verschillende anderen te dier ge legenheid gehouden, memoreeren wij na de vaststelling der notulen enz. de verwelkoming van den vertegenwoordiger van Z. Exc. den Minister van Economische Zaken, de heer Mr. Wintermans. Naast deze werd ook nog een bijzonder woord van welkom gericht door den voorzitter tot den heer J. A. van Rompu, die in zijn kwa- liteit van lid van Ged. Staten van Zeeland en voorzitter van de Kamer van Koophandel te Ter Neuzen, steeds buitengewoon veel belang stelling aan den dag legde voor de landbouw- belangen en daarvoor waar dit gevergd werd, ook steeds op de bres stond. De heer Van Rompu is thans 40 jaren onafgebroken lid van Ged. Staten en zou van de daar gevoerde ern stige beraadslagingen heel veel kunnen ver- tellen. De raad welke hij daar wist te geven en de wijze waarop hij vaak kon bemoedigen, stelt hij ten voorbeeld. Het zal den voorzit ter een vreugde zijn naast hem, morgen ook den Oommissaris der Koningin die er van houdt zich van nabij in kennis en op de hoogte te stellen ook in ons midden te mogen ver- welkomen. Aan burg, en weth., de Secretaris en de raadsleden heeft hij voor de guile ontvangst reeds woorden van dank gericht. Hij hoopt, dat zij in onderling vertrouwen, liefde en waardeering steeds werkzaam zullen zijn in het belang van deze gemeente en elk op zijn beste wijze hare belangen zal behartigen. Ook de heer Smid, welke nlorgen ter ver- gadering zijn groote rede zal houden, past om zijn buitengewone verdiensten een woord van afzonderlijk welkom. Als vertegenwoordiger van het Kon. Ned. Landbouw-Comit6 ricbtte hij zich daarop tot dr. Molhuijsen, die reeds zoovele jaren met onverflauwden ijver en onverzwakte kracht zich wijdt aan de belangen van den landbouw. Het eerelid de heer G. Vogelvanger, die het nog steeds maar nergens beter kan vinden dan in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, al zit hij dan ook af en toe op den Koekelberg bij Brussel. Hij kan niet nalaten vandaar uit al wat Zeeuwsch-Vlaanderen aangaat vanuit die hoogte af te koekeloeren. Hem zij in deze lage landen aan de zee die hem zoo na aan het hart liggen, hij vemieuwing ook een welkomst- woord toegebracht, zooals verder asm de hee- ren Hianken en Kakebeeke, van wie de eene zich op het gebied der paardenfokkerij en de andere bij de rundveeteelt heeft onderschei- den. De heer Steehouwer Bosma, die de moeilijke strijd op vereenigingsgebied door de organisa- tie zoo uitnemend leerde kennen en wien het om niets anders te doen is dan met toewijding en vreugde de belangen van de vele honderd- tallen leden te kunnen dienen. Moge dit getal wanneer wij wederom vergaderen, met eenige duizenden zijn verhoogd en zoo roept de voor zitter den heer A. Haak als voorzitter met de kringbesturen toe om moedig stand te houden. Ook de vertegenwoordiger van de pers, zoo- wel de Zeeuwsch-Vlaamsche als de groote pers begroet hij, wetende dat zij bij het vor- men van de publieke opinie de grootst moge- lijke invloed kunnen uitoefenen. De dwaling die vaak op velerlei t.a.v. de landbouwaange- iegenheden bestaat, make plaats voor waar deering voor den boer en zijn bedrijf. Ook is hem nog medegedeeld, dat hier ter vergadering is een deputatie van V. V. V. en de vertegenwoordigers van de beide muziek- gezelschappen. Ook hen brengt hij dank odder de toonen van de muziek die thans reeds tot deze vergadering doordringen. Hij deelt daarop mede, dat Z. Exc. den Mi nister van Economische Zaken verhinderd is en de Commissaris der Koningin morgen de vergadering zoowel als den tocht door het land van Axel hoopt mede te maken. Daarop doet hij mededeeling van het feit, dat in de plaats van de heeren v. d. Plassche en Ir. Stevens tot adviseurs benoemd zijn de ingenieurs Hovinge en Bosma. Op zijn voor- stel worden eerstgenoemde heeren tot eere- leden benoemd, evenals de heer C. van Dix- hoorn van den kring W. Zeeuwsch-Vlaanderen, zulks ter gelegenheid van zijn onlangs gevier- den 80sten geboortedag. Daarop komt in behandeling punt 7, be- spreking van de nieuwe regeling van de pacht enz. Door den voorzitter Mr. P. Dieleman, wordt op zeer uitvoerige wijze uiteengezet dat dit vraagstuk de voile belangstelling van het Dag. Bestuur heeft. Nog dezen middag is dit geschiedt en de besprekingen zullen de vol- gende week worden voortgezet. De heer Mr. M. C. van der Minne, voorzit ter van den kring Walcheren, die een uitvoe rige memorie had ingediend, stemde met den voorzitter in, dat men in dit opzicht niet in finesses kon afdalen. Hij kan momenteel slechts op principieele gronden de tcelichting geven welke de voorzitter hem toestond te doen. De legale weg wordt hier verlaten en zoo diep ingrijpend wordt het nieuwe wetsont- werp zelfs door de eenvoudigste boertjes uit- zijn kring aangevoeld, dat men eerder deze wetsbepalingen zou toeschrijven aan een ad- vocaat van kwade zaken dan aan een regee- ring. In zijn dagelijksche praktijk komt hij telkens als directeur van een hypotheekbank in aanraking met alle mogelijke gevallen. Spr. heeft eenerzijds daarom naast juridische ook practische bezwaren. De regeering heeft niet zonder handigheid het beruchte K. B. omtrent artikel 1223 van het Burgerl. Wetboek en de gevolgen daarvan zijn dat men geen hypothe- ken op landbouwbedrijven (hofsteden) durft te geven. Voor een in Westelijk Z.-Vlaanderen gelegen hoeve van 52 H.A. groot kon hij geen f 20.000 log krijgen. De hoofdbezwaren zijn, dat het wetsontwerp de op wilsovereenkomst gesloten contracten uitschakelen. Z.i. past zulks niet in onze hedendaagsche wetgeving. Een schromelijk gemis van kennis van land- bouwtoestanden kenmerkt dit wetsontwerp en het zal noodig zijn dat de Regeering er voor zorgt dat men vasten grond onder de voeten heeft en op geen drijfzand moet leven. De Voorzitter, Mr. P. Dieleman, zegt dat alsnog het Dag. bestuur bijeen zal komen ten- einde in een nota vast te stellen wat inzonder- heid voor Zeeland met zijn van oudsher geze- ten grooten pachtersstand noodig zou zijn. Het is met de toestanden ten onient heel an ders gesteld dan b.v. in het Oosten en Noorden van ons land. Wetten welke daar goed kun nen zijn zullen hier een funeste uitwerking blijken te hebben. Z.i. is het wetsontwerp onaannemelijk. Spreker is een groote tegen- stander van landnationalisatie in welke rich- ting men daarmede gaat. Het pachtrecht wordt van het privaatrecht overgeheveld naar het publiek recbt. Op een schromelijker wijze dan zelfs bij de regeling van het Arbeidscontract doet men schade aan het beginsel van dit recht. In dezen zal wet geworden zijnde, voortaan het- geen de Kantonrechter uitmaakt, wet zijn. Aan diens willekeur wordt men naar zijn mee- ning, onderworpen in te groote mate, al wordt hij dan ook door zijn bijzittende deskundigen voorgelicht. Het verpachten kan door hem worden verboden, en hij kan er geheel andere regels voor voorschrijven. In toenemende mate zal men de klacht, dat nu reeds het geld van het platteland wegvlucht naar de stad te hooren krijgen en moet ook de waar- de van den grond daardoor wel dalen. De pachtersstand welke beschermt dient te wor den ziet hij alzoo te gronde gaan en indien deze begiriselen, die leiden tot grondnationali- satie doorgang vinden, is het gedaan met de vrijheid van een onafhankelijke boerenstand, ja zelfs met de vrijheid van ons volk. Een flinken termijn van pacht acht hij gewenscht en een proeftijd van een jaar b.v. is te kort, maar in de voorlaatste alinea van art. 36 lezen wij dat men op zijn vroegst na 10 jaar kan opzeggen en dan pas in het eerste half- jaar na 10 jaar, waarop men dan nog iy2 jaar wachten moet, zoodat dit twaalf jaar wordt. De belangen van den pachtersstand worden door de wet alzoo emstig geschaad. Het wetsontwerp is verre van concreet en geheel aan de willekeur van den Kantonrechter on derworpen. Men vindt er b.v. niet in voorzien hoe het gaan moet als de omstandigheden vereischen dat een zoon zal moeten optreden. Verder is het niet meer als vroeger gesteld met de kantongerechten, van welke er vele om wille van de bezuiniging zijn opgeheven. Kantongerechten als hier in Zeeuwsch-Vlaan deren en Middelburg b.v. hebben nu reeds per jaar circa 12 a 15.000 zaken te berechten en daar gaat men dan nog eens een 5 tot 600 burgerlijke processen bijvoegen. Spr. zegt, dat dit dan vaak zaakjes zijn, die soms loo pen tot in de tienduizenden. In Middelburg heeft men momenteel een civiele procedure welke over een bedrag van tonnen loopt. Wat ook een bezwaar is, noemt spr. de onvolledige omschrijving van wat b.v. een hoeve of los« land is. Dat men om bijzondere redenen ook tusschentijds tot pachtverlaging kan komen vindt hij zeer gewenscht bij gewisselde con- junctuur. Spreker staat met zijn kritiek lang niet alleen. Hij bevindt zich in goed gezel- schap o.a. van prof. Cohen, welke pas in Gro- ningen tot gedeputeerde is gekozen en die een specialiteit is op het terrein van de agrari- sche wetgeving. Ook deze staat op het stand- punt dat men met het wetsontwerp te ver gaat en het te diep ingrijpt en zelfs zoover dat het gevolg zal zijn, dat de pachtersstand zal verdwijnen. Spr. heeft tenslotte op dit ge bied uit zijn bijna 40-jarige praktijk genoeg- zaam ervaring opgedaan. Het grootste be zwaar heeft hij tegen de eenzijdige en te zware straffen welke men zal kunnen opleg- gen. Bovendien is de redactie verre van fraai en zijn bepaalde artikels onleesbaar. Men kan er niet goed wjjs uit hoe boedelschelding moet plaats hebben en de afwezigheid van alle vrij- gevigheid en liberaliteit bij den wetgever, maken (ook in het belang van de Boeren- eigenaars) het wetsontwerp tot een in zijn oog onaannemelijk. De heer Van der Minne antwoordde nog, dat bij de behandeling van het proefcontract er in den kring Walcheren een gelach opging en eenvoudige landbouwers hem zeiden niet te kunnen begrijpen, dat er £en Kamerlid voor deze wet zou stemmen. Is het een voet geven aan het streven van de socialisten in welker kringen men vaak hoort, dat het maar eens uit moet zijn op die manier, zij druischt in elk geval tegen de Zeeuwsche belangen in. Wellicht dat de wet b.v. in het Noorden of de Katholieke streken beter zou passen, in Zeeland of Holland in geen geval. De heer Vogelvanger wees er op, dat men vroeger zoo uitstekend met elkaar overweg kon maar dat deze wet fnuikend zal werken en aanieiding zal zijn voor haat en nijd tus schen beide partijen. (De voorzitter zegt toe, dat het Dag. bestuur reeds a.s. Dinsdag de bezwaren in een nota zal vastleggen, wejke zal worden toegezonden aan het A.N.iL.C. Door den heer A. C. de Oude was gewezen op den funesten maatregel t.a.v. loopende landbouwhypotheek en pachtovereenkomsten. De voorzitter gaf daarop een toelichting, die blijk gaf van de meening, dat executies niet altijd in het belang van de pacbters zijn. Er heerscht momenteel zoowel bij de geldge- vers als bij de geldnemers nood en naar zijn meening is de tijd gekomen voor de oprichting van een Staathypotheekbank zonder dat de Staats-financien daardoor aan het wankelen zullen worden gebracht. De heer De Oude (Burgh) was erkentelijk voor de goede bedoeling die voorzat bij de Regeering, maar wees aan de hand van voor- beelden uit eigen waameming op de bezwaren aan de maatregelen verbonden. In de periode van 19001915 huldigde men het standpunt dat een jonge boer schuld moest hebben. Zoo zag hij vaak arbeiders tot welstand komen doordat zij zuinig leerden leven en zelfs wer den sommigen eigenaar van 5, 6 of 10 gemet land, maar deze maatregel zal een nekslag zijn. De voorzitter wees er op dat z.i. door de stichting van een soort Crisis Pacbtkamer be zwaren zouden zijn te ondervangen en ook ten deze zal het Dag. Bestuur een nota op- stellen. Algemeene Handelsvoorwaarden Aardappel- handel. Door den heer Dees worden t.o.v. de artikels 11 en 16 redactioneele wijzigingen voorgesteld welke men zal trachten over te nemen. Scheuren van grasland. Het rapport over het scheuren van gras land werd z.h.s. aangenomen voor kennis- geving. Bespreking crisis-maatregelen Tuinbouw. De heer J. den Hamer zou gaarne de veld- erwten van onder de tuinbouw willen zien en kwam op tegen de 5 pet. welke aan de veiling moet worden betaald vgor naar Belgie uitgevoerde erwten. Men ondervindt daar mede veel last en spreker verzekert dat er 5 a 600 menschen werkeloos door komen. De heer Ir. Dorst zeide dat zulks een ge volg is van de beperking met 67 pot. van den uitvoer. Thans is de uitvoer naar Belgie ge- regeld en volledig opgelost. De heer Den Hamer vraagt nog wie het betalen zal als de velderwten van onder de fruitcentrale zijn. De heer De Buck zou met het oog op de steeds in dalende lijn gaande prijzen van het vee, deze gaarne op hooger basis zien ge bracht. De heer Leenhouts was van meening dat door het verstellen van den termijn met 6 maanden men een maatregel ten goede zou bekomen. De heer Dorst zeide dat men door de op- ruiming van 4200 koeien als gevolg van de tfuivelbeperking tot betere prijzen hoopte te komen. Geschiedde zulks niet dan bestond er kans dat de markt nog slechter werd. Rondvraag. De heer Dees vroeg naar de conclusie's van het rapport van Waterschappen t.o.v. vermin- j dering van polder en waterschapslasten. De voorzitter antwoordde dat de heer Mansholt in de weer is met de noodige gege- j vens te verzamelen en vermoedelijk wel bin- nen dit jaar gereed daarmede zal zijn gekomen. De heer Dees vroeg vervolgens naar de kwestie van loonbijslagen in zijn kring. i De voorzitter kan nog geen positieve mede- deelingen daaromtrent doen, wel kan hij ver- zekeren dat een officieele commissie voor werkverruiming in Gelderland een onderzoek heeft ingesteld tot welke hij ook hier wil komen. De heer W. de Buck drong aan op de uitbe taling van de eerste nabetaling van de tarwe- oogst 1934 met het oog op de bij vele jonge boeren bestaande beboefte. De heer Den Hartog had bezwaar tegen het handel drijven door het Centraal Bureau in bepaalde artikelen. De Z. L. M. moet zich daar buiten houden. De heer Dorst zeide dat hier sprake is van verwarring tussbhen het Verkoopbureau waar de Z. L. M. zich geheel en al buiten houdt. Deze klachten zijn daarom denkbeeldig en het gevolg dat men zich in middenstandskringen ongerust heeft gemaakt. De vertegenwoordiger van Z. Exc. den Minister van Economische Zaken, Mr. Win termans, dankte voor de in den aanvang tot hem gerichte woorden van welkom en heeft met groote belangstelling verschillende der behandelde onderwerpen gevolgd en het zal hem een vreugde zijn in den hier besproken geest daaraan te kunnen medewerken. Ook de heer Dr. Molhuysen dankte voor de uitnoodiging van den Kring Axel en wees op de hooge roeping van de Z. L. M. in deze tijden. Laat deze algemeene organisatie zoo goed mogelijk haar zware en moeilijke taak vervul- len opdat de gevolgen van de crisis daardoor kunnen verzuchten. Hij is big deze vergade ring te kunnen medemaken en hoopt dat de Z. L. M. op de zelfde wijze haar taak zal vol- voeren dan tot nu toe geschiedde. De voorzitter sloot daarop deze vergadering. In het hotel ,Hct Gulden Vlies" vereenigde men zich te 10 ure aan een door de Z. L. M. aangeboden souper, waaraan een 60-tal genoo- digden aanzaten. Dat hier verschillende toas- ten werden uitgebracht op het Vorstelijk Huis en tal van perseonlijkheden ter tafel aanwezig behoeft geen betoog. Het middemachtelijk uur was dan ook reeds verstreken eer de gezelligheid hier een einde nam en men zich ter ruste kon begeven. EEN AVONTUUR IN BRUSSEL. De autobus van De Jager te Driewegen (Z.-B.) is Woensdag met de Chr. Jongelings- vereeniging van 's Gravenpolder, o. 1. van ds. Van Hoogstraten naar de wereldtentoostelling te Brussel geweest. Des avonds oimstreeks half twaalf wilde men zich op de gewone wijze weer Zeelandwaarts begeven, doch de motor van de autobus zeide slechts prt Prtssten meer niet. Na nauiwgezet onderzoek bleek tenslotte, dat zich schijnbaar grappig wanende knapen een proef hadden wilt en -nemen met een nieuw soort brandstof. Zij hadden n.l. de benzine afgetapt en deze vervangen door ongedenatureerd Brusselsch leidingwater. Gevolg van een en ander was, dat men midden in den nacht tank en benzine- leidingen moest demonteeren en pas na uren- lang gemodder de terugreis kon aanvaarden. De zon stond reeds lang ajan den hemel toen men in 's-Gravenpolder arniveerde. (Midd. Crt.) RUMOER IN DE IIOOFDSTAD. Woensdagavond was het op versohillende punten van Amsterdam tamelijk rumoerig. In die Borgerstraat en omgeving kiwam het om 10 uur tot botsingen. Er waren n.l. zoo wel in de Kinker- als in de Borgerstraat roode doeken opgehangen met opschriften, waarbij de vrijlating van Immink en Schutte die Dinsdag voor de rechtbank terecht hefbben gestaan wegens mishandeling van 'n N.S.B.-er werd geeischt. De politie en de brandweer verwijderden de doeken. Doch het publiek, dat ook al door den wanmen zomeravond in grooten getale op de been was, weigerde door te loopen. Er ontstonden overal samenscholingen, zoodat de politie om ruim baan te maken, van sabel en gummdstok gebruik moest maken. Eenige belhamels wierpen met steenen. Geen der agenten werd echter getroffen, doch eenige lantaams moesten het ontgelden. En kele waarschuwingsschoten brachten het pu bliek aan het verstand, dat het de politie emst was en te omstreeks half elf was de rust in dit stadsgedeelte vrijwel teruggekeerd. Ook in de Jacob van Lennepstraat is het tot opstootjes gekomen. Evenals in de Bor gerstraat hadden communisten ook hier roode doeken aangebracht, die door de brandweer werdien verwijderd. Ook moest de brandweer roode doeken in de Tuinstraat en in de Anje- lierstraat venwijderen. Op een gegeven oogenblik ontstond in de Jacob van Lennepstraat een vechtpartij tus schen eenige iburgers. Toen de politie tus schen beide kiwam, keerde het publiek zich tegen de ordebewaarders. Uit de ramen werd met allerlei voorwerpen gegooid, zoodat een schot in de lucht moest worden gelost. De uitrukauto bracht weldra versterking en bin- nen zeer korten tijd was oak hier de orde hersteld. EEN ARRESTATIE. Ter besohikkdng van den officier van justitie te Leeuwarden is gesteld iemand, geboortig uit Oss, thans wonend te Leeuwarden, die zich verdficht ophield in de nabijheid van het postkantoor te Kollum. Na arrestatie bleek hij in het bezit te zijn van inbrekerswerktui- gen, die van diefstal afkomstig waren. Voor Ter Neuzen: 11 Juli. Eng. s.s. EDEN- SIDE, 148, ijzer, Grangemouth; Ned. m.s. OUD-BEIJERLAND, 240, ledig, Shoreham. Voor Sluiskil: 11 Juli. Eng. s.s. DALE- WOOD, 1561, kolen, New-Castle; Duitsch s.s. HESTTA, 1616, stukg., Bremen. Van Riemen: 10 Juli. Belg. mjs. LAU RENT MEEUS, 3479, ledig, Batoem. Voor Gent: 10 Juli. Belg. s.s. CLARA, 481, kolen, Goole; Noorsch s.s. SVANGEN, 653, hout, Trangsund; Noorsch s.s. MOSNA, 769, erts, Thamshavn; Noorsch s.s. TRUD- VANG, 539, erts, Marseille; Duitsch s.s. SAYN, 1341, erts, Oxelosund. 11 Juli. Eng. s.'s. ALGOL, 929, ledig, Calais; FUnsch s.s. SCANDINAVIC, 1348, hout, Kotka; Eng. s.s. EMS WORTH MANOR, 678, kolen, Blytih; Eng. sjs. PEREGRINE, 470, stukg., Londen; Eng. s.s. OTTO, 360, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. PANDION, 999, stukg., Antwerpen; Russ. s.s. BLAGOEV, 1792, vlas, Leningrad; Zweedsch s.s. FRIDA, 546, hout, Batam. Van Gent: 10 Juli. Eng. s.s. PTARMIGAN, 180, stukg., Londen; Belg. s.s. CLARA, 481, ledig, Goole; Ned. rms. REINA 2, 158, cement, Exeter. 11 Juli. Duitsch s.s. WILHELM RUSS, 575, ledig, Emden; Fransch s.s. CIROe, 1110, ijzer, Newport; Duitsch s.s. SAYN, 1341, ledig, Oxelosund; Letl. s.s. VIZiMA, 1788, ledig, Danzig. Getrouwd JAN VAN BRAKEL EN JULIENNE KRAMER. De Heer en Mevrouw J. VAN BRAKEL- KRAMER, zeggen ook namens weder- zijdse familie hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 11 Juli 1935. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoote en zorg- volle Moeder, geb. de Zeeuw, in den leeftijd van 28 jaren. P. 't GILDE. JOPIE. Ter Neuzen, 11 Juli 1935. Heden werd plotseling van ons weggenomen, onze geliefde Dochter, Behuwddochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, geb. de Zeeuw, in den leeftijd van 28 jaren. Uit aller naam, Wed. A. DE ZEEUW. Wed. P. 't GILDE. Ter Neuzen, 11 Juli 1935. Aan alien, die ons met hun belangstelling en vriendschap op Zondag en Maandag j.l. vereerden en verheugden, onzen oprechten dank. Familie LE MAT. Mijn hartelijken dank aan alien, die mij blijken van belangstelling gaven op 24 Juni j.l., bij mijn 80en jaardag. Wed. F. DEKKER—de Feijter. Ter Neuzen, Juli 1935. Ter gelegenheid van het 40-jarig ambtsjubiie van den heer J. A. VAN ROMPU als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en zijne benoeming tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, zullen de Heer en Mevrouw VAN ROMPU ter hunnen huize, Nieuwstraat 54 te Ter Neuzen, houden op Maandag 15 Juli a.s., des namiddags van 4 tot 6 uur. Ondergieteekende geeft hiermede kennis aan de ingezetenen van ZAAMSLAG en am- streken, dat hij zich met ingang van 15 Juli, gaame beschikbaar stelt als G. DE LEEUW, Koster Geref. Kerk. mooier en goedkoper met luxe auto, in groepjes van 4 of 6 personen Enkele voorbeelden Vanaf boot Hoedekenskerke naar Den Bosch f3,75; Eindhoven f 4, Rotterdam f 3,75Den Haag f 4,50 dag- retour per persoon, voor twee dagen verhoogd met f 1,25 p. p. Voordelige tarieven voor afhalen en wegbrengen van personen voor familie- bezoek. Aanbevelend, Scheldestraat 88, GOES. Ondergeteekende zal namens zijn last- gever op Zaterdag den 20 Juli 1935, des voormiddags te 10 ure, in Cate „De Vriendschap" te Ter Neuzen, in perc., in combin. van perc. en in massa trachten aan te besteden: Bestek met teekening is vanaf heden ten kantore verkrijgbaar k f 2,50 per stel rest, f 1, J. DEIJ C.Lzn, Architect, Axelsche straat 40, Ter Neuzen. Telef. 252. Het Bestuur van het Waterschap LOVEN- EN W1LLEMSKERKE zal trachten aan te besteden op Maandag 29 Jul! 1935, des namiddags 2 uur (W.T.), in het Hotel bij den heer W. A. NIEUWELINK te Hoek: Het leveren van Materialen en maken van Onderhoudswer- ken aan den Zeedijk. Bestek a f0,50 verkrijgbaar bij den Ontvanger-Griffier te Hoek. Aanwijzing Donderdag 18 Juli 1935, des voormiddags 9 uur bij Dijkpaal 17. Hoek, 12 Juli 1935. F. W. DEKKER, Dijkgraaf. J. DREGMANS, Ontv.-Griffier.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6