*1 W. M mm m n Migrs AKKEHUES 9Tf B i 6 99 91 LJiilSt? Gemengde Berichten Dam- en Schaakrubriek i s3! Pluimvee-Rubriek AKKER.CACHETS DAMMEM EEN WORSTEL1NG ONDER WATER. SCHAKEN. a m mm a wm W Ais s morgens aai onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondigt, voorkom dan die misere mel 1 of 2 ISolgens recept van Apotheker Dumont scheerwinkel mijn raad vragen, zeggen: Luister, zou ik zeggen. Bassaquin is niet beter 'dan Bassacan. Als Ge kiest voor Bassaquin, dezen zomer zult Gij vlooien hebben en als Ge kiest voor Bassacan, je zult vlooien hebben dezen zomer. Voor Gigognan, ziet Ge. Meer waard is een goede regenbui dan alle beloften die de Candida ten doen. Ach! het zou wat anders zijn als je boeren koost zoolang Ge geen boeren tot afgevaardigden kiest, zoo als in Zweden en Denemarken, zult Gij niet vertegen woordigd zijn. De advocaten, dokters, joumalisten, kleine burgers, van alle soort, die Ge daarheen zendt, vragen maar 66n ding: blijven te Parijs zoolang mogelijk om de koe te melken en aan den rammelaar te trekiken. Maar als je boeren koost, zij zouden denken aan sparen, ver mindering van groote tractementen, zij zoudennooit oorlog maken, zij zouden kanalen graven, zij zouden bepaalde rechten afscbaffen en zij zouden de zaken afdoen zoo spoedig mogelij'k om tbuis te zijn voor den oogst. Zeg vooral dat er in Frankrijk meer dan 20 millioen pieds-terreux zijn, plattelanders boeren zijn en dat zij geen adres hebben om er 300 van hen te zen- den om den bodem, het platteland, te vertegenwoordi- gen. Wat zouden zij riskeeren in het te beproeven? Het zou wel moeilijk zijn voor hen meer kwaad te doen dan de anderen. (Mistral: Mes Origines, Memoires et Rdcits.) Er zijn landbouwers en vrienden van den landbouw ook in onze Kamers, ook al beoefenen sommigen niet den landbouw practisch. Laten zij ofsohoon gekozen dp politieke programma's van partijen nooit ver- geten hun afkomst en him verplidhting jegens den landbouw en het platteland. Meer en meer krijgen wij ook van de niet in de praktijk zijnde landbouwers steun. Meer en meer moeten alle vrienden van het platte land en den landbouw, alle plattelanders vooral, zich in een krachtige organisatie vereenigen. Z6d krijgen wij een landbouwfront. Sleehts door samen werking van alien, soms zelfs onbewust, wordt het doel bereikt. En terecht schreef de bekende oeconoom Gide: Het zijn niet de oorlogen van Spartacus, noch de oproeren der Jacques, noch de dood van John Brown, die de slaven der oudheid, de lijfeigenen der M. E., de zwarten van Ameri'ka hebben bevrijd. Jndien de rechten der vrouw ooit erkend zullen wor- den, dan zal het voor een groot deel te danken zijn aan de feministen mannen of vrouwen. Indien de werkmansklasse er in zou slagen dien socialen Staat te vestigen, welke zij verlangt, zqul het zeer waarschijnlijk te danken zijn aan de gewilde of zelfs onbewuste samenwerking niet alleen van de in- tellectueelen, maar ook der burgers". Zoo is het ook met de boeren en in het algemeen de plattelanders. Edn en vereend ter bespreking en behar- tiging van de groote landbouwbelangen en die van het platte land om een algemeene, een publieke opinie te vormen, om te organiseeren gToote betoogingen, onver- mijdelijk voor de belangen der landbouwers en van den landbouwenden stand en het gansehe platteland en die publieke posdtie in te nemen, die de omstandigheden zullen eischen. Zoo kan worden nagestreefd de juiste prijsbepaling van onzen nationale producten, kan beschermd worden onzen nationalen arbeid, kuimen behouden worden de gezinnen en bedrijven, waaruit ons volk bestaat en waar van het lee ft. Zoo kan het nationale leven, de nationale beschaving behouden blijven, mits men dat alles nastreve in diep afhankelijkheidsgevoel van den Almachtige. Onze boeren zeiden nog in mijn jeugd op Nieuwjaars- dag tegen elkander: Ik wensch je veel zegen in nieuwe jaar en al wat je noodig eit voor ,,tied en eeuwigheid". De tijd staat dan tegenover de eeuwig- heid. En elke tijd heeft dan zijn eigen kwaad tegen over God. Ook nu deze tijd, waarop wij streng moeten letten om ons te bezinnen, als zijnde in het heden. Laat ons nuchteren zijn en waken. En wat de toekomst betreft: zouden wij niet ver- standig doen met te vertrouwen in God? ,,Weest niet bezorgd tegen den morgan, want de morgen zal voor het zijne zorgen. Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad". Wel zorg, geen bezorgdheid. Bezorgdheid behoeven wij niet te hebben als wij onder onze zorg opzien tot God. Ik begon met te zeggen dat het is alsof de zon weg is. En dan is alles grauw en wordt alles kil en kan er geen leven, geen groei, geen bloei, geen vrucht zijn. Op den zonnewijzer te Alltmaar staat: Wie zonder zonne naar mjj ziet, Die krijgt van mij het antwoord niet. Zoo is het ons als wij staren in den donkeren tijd, zonder zon. Wij vragen en vragen, maar krijgen geen antwoord. ,,Hoe zal dat toch gaan? Hoe zal dat toch worden?" Geen antwoord. Geen zon. Ik was verleden jaar op een vacantiereis in het boe- renland der Basken en woonde daar op een Zondag- morgen een kerkdienst btj in een der centrale markt- plaatsen. Ik verstomd niet veel van de Spaansche rede, maar wel verstond ik het onderwerp: Dios es Lucema. God is het Licht. In Zijn licht zien wij het licht. De M. E. Magister Martinus zong: Ik leef en weet niet hoe lang, Ik sterf en weet niet wanneer, Ik reis en weet niet waarheen, 't Verbaast mij dat ik vroolijk ben. En toch kan dat. Ook onder druk, oeconomischen druk, als er vrede is in 't gemoed, zij het gekomen na veel strijd. Als wij klein en ootmoedig zijn geworden en het eigen ik hebben leeren verloochenen. Rust in God! Dan wordt het licht. Maar dan moet ge gevoelen de werkelijkheid die er ligt in het gedicht van Guido Gezelie: O! daar zijn blijde dagen nog in 't leven, Hoe weinig ook, daar zijn er nog voorwaar. En geren zou ik alles, alles geven, Om 6dn van die, mijn God, om 66nen maar, Wanneer ik U gevoel, U heb, U drage, Mij onbewust, U zelf ben, mij niet meer, U noemen kan: Mijn God! en zonder klage Herhale: God! mijn God! en lieve Heer. Naar die rust streeft, zoekt ieder en zocht ieder, al- tijd en overal. Mochten wij ze vinden, nu in dezen moeilij'ken tijd als wij ze nog niet gevonden hebben om dien tjjd en zijn moedte des te beter te kunnen doorstaan. Op den zonnewijzer te Middelburg staat: Praeterunt et Imputantur. De uren gaan voorbij, maar worden U toegerekend! Doe daarom ook ten aanzien van onze samenleving van ons samenwerken van Uw or ganisatie van de Z. L. M., van Uw vaderland, wat wij van trouwe, oprechte Zeeuwen mogen verwachten en doe het thans. Onlangs was ik in de Cevennes in het stadje Millau en daar leest men op het kapittel van een zuil, over- blijfsel van een gemeentelijke schandpaal, waaraan men vroeger deugnieten of vermeende deugnieten te kaak stelde: ,,Gare qud faras. ,,Neem acht op wat Ge doet". Let op Uw saeck! zegt de Nederlander. Gare que faras! Luctor et Emergo! Worstelend zult Gij ook ont- komen. Door strijd tot overwinning! DE TE AMSTERDAM AANGEHOUDEN BOEF. De door de politie te Amsterdam in hech- tenis genomen Andre Louis Asteggiano of Astequiano had verleden jaar in Juli op den hoek van de Champs Elysees en de Rue de Berri tegen een uur in den ochtend in een roode taxi zijn vriendin met drie revolver schoten dood geschoten. De chauffeur stopt onmiddellijk, toen de schoten knalden. De dader maakte er gebruik van om zich uit de voeten te maken. Het wapen bleef Liggen aan de voeten van de vrouw, wiens schedel doorboord was. Eenige dagen later bezweek ze in een ziekenhuis, na den moordenaar aan geduid te hebben. „H(j was mijn minnaar. ik was van hem weggeloopen, ik wilde de boete niet betalenhij had gezworen me neer te leggen". De man stond bekend als Albert le Niqois en alle speuringen stuitte af op de wet van de stilte, die in de „onderwereld" in ziwang is Al maanden lang was een rechercheur hem qp spoor. Onder allerlei vermommingen ver- keerde deze in die kringen, totdat hij onlangs in een herberg te Barcelona naast iemand kwam te zitten, die met twee lichte vrouwen over Albert" sprak. Deze zou, aldus vemam de Fransche politieman, te Amsterdam streek uithalen. De man was den inspecteur bekend als gangmaker van een intemationaal „agent schap" van valsche identiteitsbewijzen. De niet lang geleden te Amsterdam gearresteerde Clerc zoo althans vermelde zijn Fransche pas was in een zaak van valsche zegels ge mengd. De echte Clerc inmidldels opge spoord, deelde mee, zijn pas aan een zekeren Fabre gegeven te hebben. Deze Fabre heeft aan de vervalsching van stukken der Suez kanaalmaatschappij meegedaan. De Parijsche recherche hecht ontzaglijke beteekenis aan de aanhouding van Astequiano die voor rekening van een internationale bende moet gewerkt hebben. TARWEWET OVERTREDEN BIJ PRINCENHAGE. De recherche-ambtenaren van den Crisis Opsporingsdienst hebben, meldt „De Tele graaf" te Princenhage een uitgebr.eide Tarwe- onder te gaan. Hulpkreten klonken op tijdens wet-overtreding geconstateerd. Deze over- tredingen strekken zich niet alleen uit over Princenhage, doch ook over de buurtschappen Effen, Beek en de gemeenten Ginneken, Bavel en Ulvenhout. Door bemiddeling van een graanhandelaar te Breda werd een groot aantal landbouwers gedenatureerde tarwe geleverd. De handelaar verzekerde, dat deze hoeveelheid van een partij gedenatureerde zomer-tarwe afkomstig was Deze tarwe moest dienen als kippenvoef, zoo- als de handelaar ook vermelde op de nota Zooals men weet is gedenatureerde tarwe de helft goedkooper dan de niet-gedenatureerde doch voor menschelijk verbruik ongeschikt. Bij de landbouwers nu zat de bedoeling voor deze gedenatureerde tarwe te zaaien en ver- volgens den oogst bij de regeering in te leveren, waardoor men dan voor tarwesteun in aanmerking kon komen. Het resultaat was echter bedroevend. De kwaliteit van de geleverde tarwe was infe rieur, aangezien zij uit een mengsel bestond hetwelk zoowel zomer- als winter-tarwe be- vatte. Van daar dan ook, dat deze tarwe zeer onregelmatig groeide. Het eind van het lied was, dat vele boeren overgingen tot het omploegen van de tarwe. Anderen lieten het gewas echter op den akker staan. De recherche van den Crisis-Gpsporings- dienst werd echter van een en ander op de hoogte gebracht. Natuuriijk volgde een uit- gebreid onderzoek, zoodat nu niet alleen de boeren hun oogst missen, doch wellicht nog bovendien strafrechterlijk vervolgd zullen worden. CCCXCI. Nederlandse Dam bond. Het maandblad ,,Het Damspel" is omgezet in een weekblad. Voor onze Nederlandse dam- ereld is dit een meer dan verheugend feit dat speciale vermelding verdient. Er wordt hiermee in een lang gevoelde behoefte voor- zien. Voor de uiterst lage prgs van 1,80 per jaar kan ieder het weekblad franco toegezon- den krijgen. Men is dan tevens lid van de Nederlandse Dambond. We verstrekken gaame nadere inlichtingen, terwijl door onze bemiddeling het weekblad tegen de verlaagde prijs (1,80) verkrijgbaar gesteld wordt. Als abonne betaalt men anders f 3 per jaar. Ook proefnummers kunnen bij ons aangevraagd worden. De inhoud van het nieuwe weekblad is veel- jdig. Naast de verschillende officieele be- chten brengt het wekelijks partij-analyses van B. Springer, kijkjes in de damclubs, eind- spelen en problemen. In de probleemrubriek is weer een aardige wedstrijd aan de gang, waarvoor mooie prjjzen beschikbaar zijn. Het- zelfde is te wachten voor de eindspelrubriek. Voor ieder dus wat! Moge het nieuwe leden regenen! Uit de twee eerste nummers van „Het Dam spel", die thans als weekblad verschenen zijn, doen we een greep om een idee te geven van de inhoud. No. 1. ZWART 1 Partijstand van F. Raman. 2.3 4 y/////// y//////, ^y//////. ''y/sss//. y De overtredingen hebben vrij groote afme tingen aangenomen. Ons werd verzekerd dat ongeveer 25 H.A. bezaaid was met gede natureerde tarwe. Aangezien men de tarwe op den Brabantschen grond zeer dicht zaalt moet esn groote hoeveelheid gezaaid zijn. Omstreeks kwart voor acht is Woensdag avond een jongen in de Laakhaven te 's Gra venhage gevallen. Op zijn hulpgeroeip kwa men vele voorbijgangers en omwonen-den toe gesneld en een van hen sprong den drenke ling achterna, hij wist hem te grijpen, maar in zijn doodsangst klemd-e de jongen zich zoo stijf aan zijn redder vast, dat deze in zijn be- wegingen werd belemmerd en beiden dreigden den wanhopigen strijd in het water, maar niemand uit de inmiddels aangegroeide menig- te waagde het, tusschenbeide te komen. Op dat oogenblik kwam de 31-jarige J. J Gerritsen uit de Gerard Doustraat anrijden Toen hij de hachelijke situatie zag, wierp hij zijn Tiets neer en sprong zonder zich een oogenblik te bedenken in de haven. Eerst bevrijdde hij den eersten redder, die na een duw naar den kant verder zichzelf kon helpen, en vervolgens greep hij den jongen stevig beet en bracht hem op het droge. Alle -drie betrokkenen bij het voorval, dat dank zij het noodige optreden van den heer Gerritsen zoo goed is afgeloqpen, ondervonden last van de hoeveelheden Laakwater, die zij binnen gekregen haaden. De jongen nog het meest, en hij werd dan ook door den dokter naar bed gestuurd. De heer Gerritsen bleek, de onaangename gevolgen van den lichten kant op te nemen, waartoe het besef, twee mensohenlevens te hebben gered, niet weinig zal hebben bijge dragen. IN DE TEER BLIJVEN STEKEN. Woensdagmorgen heeft het, door de hitte zacht worden van de teerbedekking op den rijweg van de v. d. Takstraat te Rotterdam opnieuw een stagnatde in het verkeer doen ontstaan. Een vrachtwagen beladen met 4200 Ikg. stroohulzen bleef in de zacht ge worden teer steken. Toen men door rukken aan den wagen deze in beweging wilde bren- gen, begon de lading te verschuiven en viel op straat. Bovendien kantelde de wagen. Het verkeer ondervond hierd-oor veel hinder. Het duurde vrij geruimen tijd voordat de hulzen weer waren opgeladen en de wagen uit de kleverige teer was losgekomen. KIND VERBRAND. Toen het 6-jarig zoontje van de familie M te Helmond Woensdagavond met lucifers speelde vatten de kleeren van het kind vlam Brandend over het geheele liohaam, kwam de kleine naar beneden, waar zijn vader het vuur wist te dooven. Met zware brandwonden is het kind naar het St. Anthonius-ziekenhuis vervoerd, waar het Woensdag is overleden. GASVERSTIKKING TE 's GRA VENHAGE. In een perceel in de Jan Wapstraat te s-Gravenhage heeft zich Maandag een droevig ongeval voorgedaan. Tijdens afwezigheid van haar man heeft een 47-jarige vrouw ge- tracht haar 5-jarig dochtertje door middel van gasverstikking van het leven te berooven. De andfere kinderen, die omstreeks acht uur van Scheveningen thuis kwamen, ontdekten het gebeurde en waarschuwden de buren De Geneeskundige Dienst heeft moeder en kind in bewiusteloozen toestand overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar beiden ter verpleging zijn opgenom,en. De toestand der moeder baart zorg, Het meisje is weer tot bewustzijn gekomen. BRANDEN. Te Bunne (Drenthe) is Woensdagmiddag, doordat kinderen met vuur speelden, brand (No. 3. Openingsslagzet van B. Springer. Men spele uit de aanvangspositie 1. 3430 20—25 2. 3328 25 X 34 3. 39X30 15—20 4. 3025 1015 5. 4439 1721 6. 5044 2126 7. 31—(27 410 8. 35—30!! Biedt zwart een schijf aan. 8- 1923 (Gaat er op in en loopt in de val. 9. 28X19 13X35 10. 37—31!! 26X28 11. 27—21! 16X27 12. 3832 Zw. naar keuze 13. 42X4 dam 1117 14. 4X31 8—13 15. 31X 4 1218 16. 4X11 en wit heeft 1 schijf gewonnen. No. 4. Damzet van J. F. Moser, Bussum. Zwart2, 3, 8, 9, 12, 14, 15, 17, 20, 22, 25, 26. Wit: 21, 23, 28 29, 30, 33, 34 37 38, 39, 43, 48. W)it maakt dam door 3731; 3024; 28X 17; 34—30 29X40; 38—32; 33X4. De qpmerkzame lezers kunnen nog een tweede damzet in deze stand vinden. Men zoeke die zet zonder schijven aan te raken. Naar aanleiding van enkele vragen kunnen we mededelen, dat de kwestie-Groenteman nog niet uit is. Integendeel Wie nog abonnementsgeld „Het Damspel" over 1935 moet betalen, gelieve dit aan ons op te zenden, daar we het tweede halfjaar moe ten afrekenen. WIT 47 48 Spelverloop: Wit 3731, zwart 2228'- 38—33; 33—28 30—25; 25X23; 31—27! 26X19; 36X33 wint. No. 2. Probleem van D. Kleen, Heemstede. Zwart: 6, 7, 8, 17, 19, 25, 27, 36, 45. Wit: 28, 30, 33, 37, 39, 41, 44, 47, 49. Wit speelt en wint! De Zeekadet. In een operette uit de vorige eeuw, ge- heeten ,,de Zeekadet", kwam een schaakpartij voor met een combinatie, die men sindsdien met denzelfden naam noemt. Wit: Legal. Zwart: N. N. 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8—c6 3. Rflc4 h7h6 Deze angstzet wordt vaak gedaan. Pf6 of Rc5 is echter veel beter. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Op d2d4 Pblc3 - d4 Xe5 Pf3Xe5! Rc4Xf7f Pc3d5 mat. fraaie wij-ze is d7d6 Rc8g4 Pc6Xe5? Rg4Xdl Ke8e7 deze combinatie in de volgende partij uitgewerkt. Wit: Mieses. 1. 2. 3. e2ie4 e4Xd5 Pbl—c3 Zwart: Oehquist. d7d5 Dd8Xd5 Dd5d8 uitgebroken in de boerderij van den landbou- wer H. Santes. De boerderij is tot den grond toe af-gebrand. De inboedel kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. LIJKEN OPGEHAALD. Uit d-e Leiaschevaart te Haarlem is het lijk van een onbekenden man van 50 a 55 jaar oud opgehaald. Op het lijk werden geen papieren of andere voorwerpen gevonden, waaruit de identiteit kon blij-ken. De man was gekleed in een donker grijs gestreept colbertcostuum, dat vervaardigd was door een kleermaker te Groningen. Een sleepboot van de werkverschaffing der gemeente Purmerend, welke eenige zand- schuiten sleepte, bleef Woensdagochtend in een zijvaart van het N.-Hollandsch kanaal nabij de Stolpertvlotbrug onder de gemeente Zijpe steken. Het bleek, dat in de schroef een lijk was vastgeraakt van een 17- a 18- jarigen jongeman, gekleed als wielrenner. Het lijk verkeerde nog in goeden staat, en is niet langer dan ten hoogste twee dagen in het water geweest. De identiteit is nog niet vastgesteld. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abounds worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. PLUIMVEEHOU'DERIJ IN ENGELAND. De vorige maal eindigde ik met de mede- deeling thans aan de inenting tegen diphthe- rie te denken en nu wil ik er nog weer mee beginnen, daar dit een belangrijke kwestie is. Het is nu zomer en de dieren verdragen de enting nu beter dan in den herfst als de be- smettingskans reeds zeer groot is. Door de inenting ondergaat het lichaam een verande- ring waardoor in ongeveer drie weken een ongevoeligheid tegenover de smetstof opge- wekt wordt. Tijdens deze drie weken echter is het lichaam gevoelig voor besmetting en om- dat de dieren in den herfst toch al aan kou- vatten bloot staan is dus inenting in den zomer veel meer aan te bevelen dan in den herfst. Ook komt er bij dat heel vaak diphthe- rie uitbreekt als de kippen aan den leg gaan en dan is Leiden in last. De leg wordt plotse- ling onderdrukt door de ziekte en de inenting doet dan ook geen goed er aan. Jonge dieren niet aan den leg doorstaan de inenting veel gemakkelrjker, zorg er dus voor, dat uw jonge dieren thans geent worden. De kosten zijn gering en een paar zieke kippen in den herfst doen veel meer schade dan de kosten van de inenting thans. En nu verder over de Engelsche pluimvee- houderij. De door mij beschreven hokken voor leghennen zijn dus zeer hygienisch ingericht en het gevaar voor coccidiosis is dan ook zeer gering, terwijl dit anders op zulke groote be drijven een ernstige bedreiging vormt. De geheele kuikenopfok is ook op hygiene gericht. De kuikens bestemd voor het legbe- drijf komen de eerste vier weken in batte- rijen. Ze worden uitgebroed in een groote broedkast met een capaciteit van 10.000 eie- ren. Dat de fokkippen in goede conditie zijn, evenals de broedkasten, blijkt uit het feit, dat men 75 pet. broedresultaten krijgt van de eieren en 85 pet. van de bevruchte eieren. De batterijkamer bevat 10 groote „Summit" bat- terijen, elk voor 1000 kuikens, men kan dus in deze eene zaal van 30 bij 30 meter 10.000 kuikens gedurende vier weken opfokken. Vandaar gaan de kuikens naar het koelere opfokhuis, dat gebouwd is in den vorm van een reusachtig hoefijzer. Aan de uiteinden van dit groote gebouw zijn de z.g. koelere kamers, ieder met batterijen voor grootere kuikens en ieder 3000 kuikens bevattend. De haantjes blijven hier twee weken en gaan dan naar de markt. Ze worden machinaal geplukt (80 per Dit is tempoverl-ies. Sterker is Da5. 4. Pgl—f3 Rc8—g4 5. d2d4 Fb8c6 6. d4d5 Pc6e5 Noodzakelijk was Pb8. 7. Pf3Xe5! Rg4X<il 8. Rflb5f c7c6 Op Dd7 volgt Rd7:f benevens Pf7:f of Pdl en Wit raakt minstens twee figuren voor. 9. dl5Xc6 Zwart geeft op! a b c d e f Slots tand. Er dreigt cb7t, Dd7, ba8: D mat. Op bc6: volgt 10. Rc6Dd7, 11Pd7dreigend zoo wel Pe5t en Pf7: Ms Ra8: of ook Pdl: Op 9. e7e6 volgt 10. c7t, wint de koningin terug met voordeel. Wit: Mac Donnell. Zwart: Bird. Londen 1874. 1. e2e4 e7e5 2. f2f4 e5Xf4 3. Pglf3 g7g5 Sinds er sterkere verdedigingen zijn ge vonden (3. d5 en 3. Pf6) is het konings- gambiet uit de gratie geraakt. Er dreigt g5g4 en Dh4f. Wit kan met Rc4 plaats voor den koning maken (g4, Pe5, Dh4f, Kfl), of het schaak radicaal verhin- deren door 4. h2h4 g5g4 5. Pf3e5 Dit wordt het Kieserdtzky-gambiet genoemd. Met 5. Pg5 ontstaat het Allgaier-gambiet, beide genoemd naar sterke schaakmeesters uit de vorig-e eeuw. 5h7—h5 Verdedigt den pion g4. Deze verdediging is niet de sterkste, maar was een tijdiang popu- lair. 6. Rfl—tc4 Pg8h6 7. d2—d4 d7d6 8. Pe5d3 f4f3 De f-pion is niet meer te verdedigen; daar om offert Zwart hem met vemietiging van den witten koningsvleugel. 9- S2g3 Deze jget werd in dezen en dergelijken stand door Kieseritzky aanbevolen, maar ten on- uur) en verdwijnen dus op den leeftijd van zes weken van het bedrijf. De henkuikens gaan nu in groepen van 120 in de opfokhuizen tot ze drie maanden oud zijn en naar de leghokken verhuizen. Deze opfok huizen zijn het toppunt van hygiene en de hoefijzervormige gang met de glazen wanden, we'lke de gang van de kuikens scheidt, doet aan een modem ziekenhuis denken. Al het glas in dit gebouw is Vitaglas, een glassoort die ultraviolette stralen doorlaat en de ge- hpele constructie is van ijzer, glas en beton. De hokken hebben aan den buitenkant van het hoefijzer geen rennen, doch weer uitloop- ruimten met een bodem van latten ter hoogte van 50 c.M. boven den grond. Van besmetting der kuikens met mest is dan ook weinig sprake. De drinkbakken staan in de uitloop- ruimten, zoodat de kuikens naar buiten moe ten om te drinken. De voerbakken worden per dag 4 uren gesloten omdat men de dagen thans lang vindt en de kuikens en vooral hun mgewanden de noodige rust wil geven. In den hoefijzervormigen gang langs de hokken ligt een ijzeren rail op een meter of drie hoogte en daarlangs loopen weer de wa- gentjes bestemd voor het voer en de mest. De mriehting is niet alleen praktisch en hygie nisch, doch er is ook aan het uiterlijk schoon gedaciht. Het foktoomenbedrijf is een apart bedrijf waar alles er op aangelegd is sterke, flinke lppen te fokken met een flinke productie. Het heeft een eigen broedmachine voor 10 ,eleren 611 zeer aardig ingerichte aparte p okhokjes. Elk hokje is voorzien van een electrische kunstmoeder voor 80 kuikens en elk hokje heeft drie rennen, n.l. een kleine van een paar vierkante meter gedurende de eerste week. Dit rennetje is omgeven door gegolfd ijzeren platen ter hoogte vein een halve M zoodat de kuikens tegen koude winden beschut zijn. Na een week komen ze in een grootere ren en op den leeftijd van 6 weken weer in een grootere. Alle rennen zijn voorzien van een beste graszode. Alle kunstmoeders heb ben een eigen regulateur waardoor de tempe- ratuur m elk hok apart geregeld kan worden. Vanaf Augustus worden de broedmachines en opfokhuizen weer in dienst gesteld voor het leveren van slachtkuikens. De foktoomen voor deze piepkuikens (van het Susex-ras) bevin- bedrijfCil °°k dC foktoomen °P aparte De foktoomhokken zijn ook alien weer op gemetselde zuiltjes gebouwd en bevatten 1 w^a SIt- 12 nippen' Zooals in eIk fokbedrijf worden hier alle hennen nauwkeurig op val- nesten gecontroleerd en worden alle eieren voor ze ingelegd worden, nauwkeurig ge- schouwd en gewogen. Tenslotte heeft het be- dnjf ook nog een tentoonstellingsafdeeling welke mteressant is om de keurige en prak- tische inrichting van de ruimten, waar de dieren voor de tentoonstelling gewasschen en gedroogd worden. Het bedrijf tegen de heuvels van Hertfords hire was thans op zijn mooist met de bloeien- rozen in de lanen, terwijl de wit-zwart geschilderde hokken langs de lange lanen tegen het groen zeer mooi afsteken Het hjkt meer op een tuindorp dan op een kippen- bedrijf, alles is aangelegd op nut maar ook op uiterlijke fraaiheid. De Ovomaltinefabriek verbruikt per jaar 12 millioen ederen en daar- uit zien we wel dat de 35.000 kippen nog lang met aan de behoefte voldoen. Men wil dan ook zien tytomen op 100.000 kippen. De stemming is m Engeland al net als in Duitschland, men wil zooveel mogelijk de behoefte uit eigen middelen dekken en dus elke import zoo ge- rin8 mogelijk maken. De pluimveehouderij wordt tamelijk veel beoefend. Als men met de boot gaat naar Harwich ziet men later langs de spoorlijn van Harwich naiar Londen ver- scheidene pluimveehouderijen en als men, wat onvergetelijk interessant is, met de vlieg- machine van Croydon naar Rotterdam gaat, is het eerste waar men overheen vliegt als men goed en wel in de lucht is weer een groot hoenderpark. Met de boot duurt de reis ongeveer 12 uur, met de vliegmachine sleehts uur. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. rechte. Na gf3: gf3: 10. Df3: Rg4, 11. Df2, De7, 12. 00 staat Wit zeer goed. Intus- schen is de zet 9. g3 niet slecht, als Zwart niet zeer sterk voortzet. 9f7—f5 Beter is 9. Re6 en na Re6:, fe6: is het zwarte centrum zeer sterk. Na 9. Re6, 10. d4 d5 volgt echter 10. Rc8 benevens 0Pb8 d7e5, waama Zwart zijn pion voorblijft met voortreffelijk spel. 10. Pblc3 f5Xe4 11. Pc3Xe4 Ph6f5 12. Kel—f2 Rf8e7 Zwart durft d6d5 niet aan, hoewel het antwoord Tel niet onfeilbaar tot winst leidt. Het is echter voor Zwart, wiens heele konings vleugel open is, een onpleizierige stand. 13. Pd3f4 Th8Ih7 14. Pf4—g6 Hiermee begint Wit een combinatie, die leidt tot ruil van zijn goed geplaatste stukken tegen de slecht staande van Zwart. Met 14. Tel zou de aanval sterker zijn voortgezet. 14d6d5 15. Fg6Xe7 d5X®4! 16. Pe7d5 Rc8e6 17. Rclg5 a b f s h 17Re6Xd5! Anders zou Wit met Pf6f winnen. 18. Rg5Xd8 e4e3j- Kf2—gl Rd5Xc4 19. Twee stukken en pion voor de dame, be nevens hevigen aanval: ziedaar de resultaten van het dame-offer, dat in beginsel hetzelfde is als in de vorige partijen. 20. Rd8ig5 f3f2f Eleganter dan Pg3:, wat ook tot winst leidt. 21. Kgl—h2 e3e2 22. Ddld2 f2—fl Pt 23. ThlXfl e2Xfl Pf 24. TalXfl Rc4Xfl 25. Dd2elf Pf5—e7 26. DelXfl Zwart heeft nu twee torens en paard tegen de dame: dit is voor winst voldoende. Het slot van de party was als volgt: 26. Plbc6, 27. d5, Tf7, 28. Dc4, Pe5, 29. Dc7, Pf3t, 30. Kg2, Tc8, 31. Da5, Tc2:-j-, 32. Kfl! Pg5:t, 33. Kel, Pf3t, 34. Kdl, Td2f, 35. Kel, Pd5: en Wit gaf op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 4