Oe Landbouwdagen 3AS VAN GENT. HONTENISSE. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. te AXEL. Gemeenteraad. j Op moTgen, Donderdag, des nam. 5.30 uur, itwrsSt door den raad dezer gemeente een open- j •vergadering gehouden, waarbij de volgen- de pcmten aan de orde kcmen. :i_ ©nderzoek der geloofsbrieven van de fcenoemde raadsleden. 2. iMfidedeeling ingekomen stukken. II. ASnbleding der gemeente-rekening over 1984. -4L Aantdeding der rekening van net gem. -electriciteitsbedrijf over 1934. 9l Vaststelling der rekening van bet bur- gerlijk armbestuur over 1934. Vfirzoek van de N.V. Bataafscho Im- j port Mij. om vergunning tot het plaat- sen van een benzinepompinstallatie op en in gemeentegrond aan den Oostdam. X. Verzoekschrift van den directeur E.K. sverk en vrouwen- en jeugdwerk te Breda om f 50 subsidie in 1935. M, Voorstel tot regeling der jaarwedde van rion ambtenaar ter seeretarie R. Slock. UL Voorstel tot beschikbaarstelling uit de gemeentekas van een bedrag van ten hoogste 2,10 per werkiooze voor extra over 1935 door het crisis-corn. B. JBBL "Verzoekscbriften om gemeentegrond in isrfpaeht, n.l. van R. en A. Claeijssens aan de Kerkhoflaan; Th. E. van Aerde .aan de Westsluis, de Koninklijke Hand- .boogroij. „St. Sebastiaan" voor de zgn. Molenberg. H. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrnoting voor 1935. Vreemde arbeidskrachten. Boor den burgemeester van Hontenisse, mr. R. J. J. Lambooy, werd bet volgende telegram iverssffliden aan den minister van Economische <%mken: In deze gemeente wordt door Belgische ar- betders vl&s getrokken, terwijl Nederlandscbe *rheidskraciiten worden voorbijgegaan. Ver- Eeedce drxngend direct of indirect hiertegen saKsatregelen te nemen. ABBtRVBJSSEIMBNTS-RECHTBANK TE MLDDEI.BIRG. Siting van 9 Juili 1935. De volgende uitspraken werden gedaan: J. M. W„ on 29 j., slager, wonende te Axel, oeklaagd van verduistering, is vrijgesproken. M. v. E., oud 29 j., redacteur te Antwerpen, be4tiiaagd van. bet invoeren van onzedelij.ke lec- tonr uit Belgie, is vrijgesproken. De volgende zaken werden behandeld: P. E. M. v. W., oud 28 j., dekknecht, wo nende te Hoist, was op 23 Mei 1935 door den Xsatemrecliter te Ter Neuzen vrijgesproken -van de tenlastelegging, dat hij bij vervoer van ewe met de boot een koe noodeloos pijn zou hebben veroorzaakt. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie ,i>§ bet Kaniongerecbt was in hooger beroep gekomen. Hiscb: veraietiging van het vonnis van den 3&antonrechter en veroordeeling tot 20 boete of 10 dagen becbtenis. C. v. A., oud 29 j., journalist, wonende te Tear Neuzen. was op 28 Mei 1935 door den Ksmtonreehter te Ter Neuzen veroordeeld tot flO boete of 5 dagen hechtenis, wegens over- fcreding van de Motor- en Rijwielwet te West- dorp e op 22 April 1936. De verdachte was in hooger beroep ge- ikomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrecfater. X F. C-, oud 26 reparateur, wonende te Hreskens, ward ten laste gelegd, dat hij op 5 Mei 1935 te Schoondijke als bestuurder van een motorrijtuig daarmede op zoo onvoorzich- typ wijze en met zoo roekelooze snelhedd over .■den. weg heeft gereden', dat hij niet in staat -was om ricirtVng en snelheid van het motor- rijtuig te regeleni waardoor hij in aanrijding kwram met den voetganger Oomelis Beeke, nedke daardoor kwam te valien en een her- 5>?mschudding bekwam, waardoor tijdelrjke •jterbindering van de beroepsbezigheden ont- stcmd. E5sch: 1 maand hechtenis voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar, plus 40 boete off 20 dagen hechtenis. Het faillissement van A. L. Weemaes, koop- man, wonende te Hulst, Curator Mr. H. B. L. dte Rechter, advocaat en procureur, wonende te Hulst, is geeindigd door het verhindend -warden der eenige uitdeelingslijst, met eene oifckeering aan de concurrente crediteuren van 10.696 Het was, als we ons goed herinneren, de derde maal, sings dank zij het initiatief van mSHm den heer Ph. J. van Dixhoom, en even- eens wijlen den beer J. de Putter, den beer Job. de Feijter e.a. werd opgericbt een afdee- &bk Axel van de Maatscbappij tot bevorde- rcn«- van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, meer in kort genoemd de Zeeuwsche Land- tooMwmaatecbappij, dat we naar Axel togen, voor het bijwonen van de Hoofdbestuurs- en A»gemeene Vergadering dier vereeniging, met *1 hetgeen daaraan verbonden is, zijnde in- iSerdaad hoogdagen voor den landbouw. En w trof ons tijdens die vergaderingen, dat ■sx simis die eerste maal niet aileen een groote wisselmg van personen beeft plaats gebad, tot men nog slechts enkele vooraanstaanden dier dagen ter vergadering ontmoet, maar bovenal dat er zoo'n groot onderscbead is in Je zaken die tbans ter tafel komen, en die destijds werden bebandeld. Waren destijds to besprekingen in boofdizaak gewijd aan nmsjctrsche vraagstukken in verband met het mrtabouwbedrijf en de fokkerij, tbans zijn be ,,-rfaismaatregelen en ingediende of te ver- wanbten wettelijke maatregelen die voor een groot deel de agenda vullen, en daardoor -vTortdurend ijerinn-eren, in welken trjd wij Seven. Gisteravond was door vele ingeaetenen de jriekleur uitgestoken als blijk van meeleven met bet landbouwhoogtij en ter verwelkommg tor reeds te verwachten gasten. De Hoofdbestuursvergadering, die deze lagen inleidt, werd gehoud'en in de raadszaal, voor deze gelegenheid door de -zorgen van oe.t gemeentebestuur keung was versierd. Het Hoofdbestuur met de gasten der Z. L. M wrd aldaar ontvangen door bet volledig col- age van Burg, en Weth. Nadat alien hadden plaats genomen, sprak de burgemeester, de heer F. Blok, bet vol gende woord van welkom: Mijne Heeren. De goede gewoonte om Uw jaarlijksche vergadering in versobiliende deelen van onze schoone provincie te houden beeft U dit jaar over de Schelde gevoerd naar onze streek en het is mij een genoegen U op dit oogenblik als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur van Axel op deze plaats welkom te heeten. Het is voor ons als gemeentebestuur meer dan een yormelijke gewoonte dat wij U als vertegenwoordigers der Zeeuwsche Landbouw Maatscbappij hieir officieel ontvangen en het is mij een aangename taak U bij deze gele- genheid te kunnen zeggen, dat wij steeds met belangstelling volgen den belangrijken arbeid dien Uwe Maatscbappij in gehetel ons gewest en ook voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen verricbt. Doch niet alleen het gemeentebestuur, ook onze gansche bevolking stelt bet zeer op prijs dat U naar de boofdplaats van het Axelerambacht zijt gekomen om Uw bekende landbouwdagen te houden. Dat zulks zoo is zal U niet verwonderen, als ik U z eg dat de Axelsche bevolking in hoofdzaak in den landbouw baar besbaan vindt. Dat is niet alleen bet geval in dezen tijd maar reeds eeuwen terug was het zoo. En als we de geschiedenis naslaan dan blijkt dat reeds bonder den jaren geleden de stad Axel belangrijke handelsrelaties had met Gent en uit baar vruchtbare omgeving vele kostbare landbouwproducten, inzonderbeid granen, daarheen vervoerde en zoodoendte mede oorzaak was dat Gent bet belangrijke handelscentrum werd, welks graanmarkten een wijdvermaarde beteekenis badden. Ik beboef U niet te zeggen welke beteeke- nisvolle plaats de Zeeuwsche Landbouw Maatscbappij inneemt in bet Landbouwkim- dige leven en wat zij idoet voor de ontwikke- ling van den landbouw. Ik betreur het ten zeerste dat ondanks dien arbeid de toestand thans zoo geworden is dat zonder steun van overheidswege een loonende bedrijfsexpioitatie niet mogelijk is. De taak Uwer organisatle is in de laatste jaren van economischen neergang ongetwijfeld nie't gemakkelrjker geworden en bet wil mij voorkomen, dat die donkere maatschappelijke tcestand mede edn der oorzaken is, dat Uw jaarlijksche vergadering ditmaal niet .gepaard gaat met de gebruikelijke tentoonstelling, waar op uitgebreide schaal getoond wordt waartoe de landbouwbevolkdng van een be- paalde streek in staat is. Het is voor mij een buitengewone voldoe- ning dat de samenwerking tusschen de in deze stmek werkende organisaties met Uwe steun bet mogelijk heeft gemaakt dat aan Uwe jaarlijksche vergadering verbonden is een fok- dag van paarden, waar onze nijvere land- bouwbevolking, die zich op bet gebied der paardenfokkerij heeft gespecialiseerd, U wil toonen wat een systematische naar gbede be- ginselen doorgevoerde veredeling van het paard vermag te bereiken. Het is mijn wensch dat er van dien fokdag een stuwkracht zal uitgaan om de verkregen resultaten te behouden en zoo mogelijk nog te verbeteren en uit te breiden. De tijd, waarin wij leven, is weiiswaar niet rooskleurig, maar behoeft aan een intensieve beoefening van den arbeid dien gij op U ge nomen bebt geenszins in den weg te staan. Integendeel! Juist de eenbeid in die dagen van gemeenschappelijken druk kan er toe leiden om met te meer kracht samen te wer- ken en in eendraaht te vinden de energie die in staat is om aan de bedrijfsmoeilijkheden het boofd te kunnen bieden. Mrjnheer de Voorzitter, leden van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw Maat scbappij, benevens het kringbestuur der Maat scbappij, autoriteiten, belanghebbenden en belaugstellenden ik heet U namens het ge meentebestuur nogmaals bartelijk welkom in onze aloude stad en spreek de hoop uit dat Gods Zegen bij den voortduur op Uw arbeid moge msten en dat bet Uwe organisatie gegeven worde nuttig werkzaam te blijven tot verheffing van den landbouwenden stand in zijn geheel en in het bijzonder in onize pro vincie, opdat mede daardoor de welvaart stflge voor alle Nederlanders. Ik hoop dat Uwe vergadering, zoowel als de daaraan verbonden rijtoer en paarden- fokdag, z66 mogen slagen dat naast verster- king van den onderlingen band daarvan uitga een opbouwende kracht die in staat is U dtaor de donkene tijd van het heden te leiden naar bet stralende licht eener betere toekomst. Deze rede, met applaus begroet, werd door den beer Mr. P. Dieleman, Voorzitter der Z. L. M., beantwoord als volgt: Edelachtbare Heer Burgemeester en Raden van Axel. Een hartelijk woord van dank voor de guile jgastvrije ontvangst door U en in U door Axel's burgerij de Z. L. M. bereid. Nooit heeft onze Maatschappij kunnen klagen over ge- brek aan medewerking Uwerzijds. Wij zijn daarvoor in booge mate erkentelijk en danken U ook oprecbt, dat wij de eer mogen genie- ten, gelijk dat nu reeds bijna 100 jaar overal is waar wij onze Algemeene Vergaderingen houden, onze Hoofdbestuursvergadering te mogen houden in Uw raadzaal. Wij beleven zeer moeilijke tijden en ernstige onderwerpen worden herhaaldelijk in deze zaal door Uw raad besproken. Wij zullen in de lijn blijven, want ook wij hebben onderwerpen te behandelen van boogst ernstigen aard en wetsontwerpen b.v. te over- wegen, die, werden zij wet, ontzettend diep in bet oeconomisch leven zouden ingrijpen, ja dat zolfs geheel zouden kimnen ontwrichten, in- zonderheid iu Zeeland, waair vele minder kapitaalkracbtige landbouwers toch lamdbouw- bedrijven tengevolge van behoorlijke pacbt- voorwaarden kunnen uiboefenen. Deze nijvere pachterstand mag niet verdwijnen en deswege hebben wij de vraag te beantwoorden of de ingediende wetsontwerpen het doel niet voor- bijstreven en inplaats van te helpen, wat theoretisch de bedoeling is, zij den landbouw niet in verschillendie deelen ides lands, met name h'ier zouden ontwnchten. De landbouw is voor Axel ook van belang. Het al of niet goed gaan van den landbouw is voor geheel Zeeland, maar inzonderbeid ook voor een plaats als Axel, een levenskwestie. Want wel beeft U belangrijke industrie op Uw grondgebied gekregen, gedeeltelijk ook groote landbouwindustrie, maar de gewone landbouw is toch de boofdbron van bestaan in Uw gemeente. Hoe is dat alles veranderd sedert Axel de stapeiplaats was der zeeviscb en dus bet cen trum "9B den zeevisehhandel, sedert Uw sta-d omringd was met groote wateren, die lang- zarnerhand door M. E.rindijkingen werden veranderd in vruchtbare polders en toen kanaien U verbonden met de Honte ter Neuse en met bet majesteitelijke Gent, toen men, zij het dat de Oostvaart sterk verzande, nog langs Moere het kasteel van den beer van Axel, van Joos van Ghistele naar den Overslag voer. Langzamerhand werd alles ook na de opzettelijke onder waterzetting van Uw am- ba.cht in den 80-jarigcn oorlog nog eens als vruchtbaar polderland ingedijkt en werd in Axel wel uifczonderlijk goed bewaarbeid. wat de Zeeuwsche dichter Gargon zong: Verwonderiijk land, Door diepte verzand. En scheeprijke stiroomen, Met bloemen en boomen Staan vrolijk geplant; En d'aarde verslonden Door stortbroek van gronden Laat huizen nog strand, Door golven en wind Zijt Gij steeds bestreden, Maar bet water beeft steden, Als 't dorpen verslindt. Vemielt he*" Uw waard, Gij wint weder aard, En mist gij de kielen, De ploeg met zijn wielen Weer overvloed baart. O, land, dat zoo strjjdt, Wie kan U vernielen? Gij wint, als Gij lrjdt! Zoo werd Axel in plaats van zeestad land- stad en daarna weer zeestad en toen wederom, gelijk bet tbans is, landstand. En nu bet verkeer - het snelle verkeer weder gaat te land en niet te water, is er reden bet centrum van bet ambacht, de land- bouwhoofdplaats van bet vruchtbare Axeler- land van alle kanten te verbinden met de beste landwegen, opdat van Npord en Zuid en Oost en West baar markt bet gemakkelijkst kan worden bereikt. Dat ideaal zal binnen niet al te langen tijd grootendeels verwesenlijkt zijn, dank ook den wijden blik van Uw gemeentebestuur en als bet straks met de polders en Zaamslag samen den weg van „het dorp" naar hier onder ban- den neemt. dan bebt Ge in dit opzicbt niet meer te wenscben. Miaar dan is ook de energie en de toewijding en trouw en werk- kracht der Axelsche burgerij mij waarborg, dat bier alles zal geschieden wat binnen men- scheliike kracht staat om de stad in verband met den landbouw, en door den landbouw te doen prospereeren. Axel wordt dan meer en meer bet centrum als marktplaats, als plaats waar men zijn g root ere ambachtslieden beeft, waar men zijn landbouwwerktuigen koopt en zijn landbouw- benoodigdbeden zich aanschaft, bet centrum van landbouwend Axelerambacht en de grensstreek van Oost Vlaanderen. Mogen daartoe allereerst de omstandig- beden zoo geleid worden, dat de landbouw en de bandel en industrie daarmede in verband staande, opleven en brood en welvaren aan de beoefenaren daarvan bezorgen. Gods Zegen ruste op Uwe gemeente, op Uw trouwe, vaderlandslievende Axelaren., (Applaus.) Vervolgens verkreeg bet woord de Voorzit ter van den kring Axel, de beer A. Haak, die sprak als volgt: Mijnheer de Voorzitter, geachte aanwezigen! Aangezien onze Hoofdbestuursvergadering der Zeeuwsche Landbouw Maatscbappij heden in den kring Axel gebouden wordt, is bet mij als voorzitter van genoemden kring een voor- recht, om u, mijnheer de voorzitter, met al uw medewerkers in onze vakorganisatie een har telijk welkom toe te roepen. Niet alleen een woord van welkom, maar ook een woord van dank, namens geheel den kring Axel, zeg ik u, mijnheer ide voorzitter, met uw bestuur, secretarissen en alle ambte- naren der Zeeuwsche Landbouw Maatscbappij, bartelijk dank voor al bet vele, moeilijke en srewichtige werk, dat door u in bet afgeloopen jaar is tot stand gebracbt. Ik wil den wensch uitspreken, dat God u alien den moed en de kracht zal schenken, om nog vele jaren werk zaam te zullen kunnen zijn in bet belang van j onzen Zeeuwscben landbouw. Tevens hoop ik dat de dagen die u bier in onzen kring zult meemaken, aangcnaam en nuttig zullen zijn. Gaame wil ik ook een woord van dank spre- ken tot bet gemeentebestuur van Axel. Ik zeg het gemeentebestuur van Axel hartelijk dank voor het bescbikbaar stellen van deze raadszaal en niet minder voor de yriendelijke ontvangst, die ons heden ten deel is gevaUen. In het bijzonder wil ik u danken, mrjnheer de burgemeester van Axel, voor al de mede werking die wij van u hebben ontvangen. U beeft ons met woord en daad bijgestaan, en u heeft alles helpen regelen, niet alleen voor dezen dag, maar ook voor den dag van mor een Ik zeg u daarom nogmaals bartelijk dank en hoop dat God ook u den moed en de kracht zal schenken om nog vele jaren de gemeente Axel te besturen. (Applaus.) Hierop werden vanwege het gemeente bestuur aan de vergadering ververschingen aangeboden. Daarna heette de voorzitter, Mr. P. man, verscbUlende gasten welkom, in het bijzonder den beer Wintermans, als vertegen woordiger van den Minister van Economische Zaken en den Directeur-Generaal van land bouw, en den vertegenwoordiger van Ged. Staten van Zeeland, den heer J. A. van Rompu, die sinds zijn 40-jarig onafgebroken lidmaat- scbap van het college gefuigen kan van de groote belangstelling die bij Ged, Staten van Zeeland bestial en steeds heeft bestaan, voor de belangen van den landbouw. Daarna ving aan de bebandeling de agenda, waarop wij nader terugkomen. Algemeene vergadering. Heden voormiddhg bad in het Vereenigmgs- gebouw „Het Centrum" te Axel de algemeene vergadering der Z. L. M. plaats. De voorzitter, Mr. P. Dieleman, opende de vergadering met woorden van welkom tot de aanwezige autoriteften, -tot den ontvangenden kring en vender tot alle aanwezigen. Het jaarverslag over 1934. Aan bet uitgebreide jaarverslag der Z. L. M. over 1934 ontteenen wij, dat m veT^ebjking met verleden jaar het ledental metbona 200 is toegenomen. Inzonderbeid nam bet toe Walcberen en Oost Zeeuwsch-jVlaanderen, terwijl het in de andere kringen stationnair bleef Het aantal afdeelingen nam met 3 toe en bedraagt nu 72 verdeeld over 9 kringen. Het aantal ledenvereenigingen bleef ongewij- zigd. De maatscbappij telt 9 eereleden en leden van verdienste. De rekening over* 1934, sluit na afschrijving van 7 568 81 op Landbouwhuis en inrichting, met een goed slot van 574,34. Na bijschnj- ving van dit voordeelig saldo, bedraagt het totaal goed slot over alle voorgaande jaren samen 70.947,49. De finanoieele toestand der Maatscbappij is dus gunstig te noeitien en het is een verheugend feit, dat de Zeeuw sche land- en tuinbouwer blijk geeft vertrou- wen in de Z. L. M. te stellen. Toch dringt het verslag er op aan, hen, die nog bui^en le Z. L. M. staan tot aansluiting op te wek- ken. Ook in 1934 strektsn de werkzaamheden zich voor een belangrijk deel uit op het ter- rein der landbouwcrisiswetgeving- en de be- zwaren in niet-agrarisch georienteerde bevol- j kingsgroepen tegen den landbouw steun. Daar- naast is aan de meer tecbnische zijde van het landbouwbedrijf ook weer meer aandacht be- steed, zooals het bijbouden der bedrijfsboek- houdmg der leden,, bet verleenen van bemid- deling bij den aankoop van de bedrijfsbenoo- digdheden, het verstrekken van technische adviezen en het verzorgen van bet officieel orgaan. Een 4-tal tuinbouwvereenigingen trad als lid der Z. L. M. toe. Teneinde de belangen der tuindters beter te kunnen bebartigen, ligt het in de bedoeling deze vereenigingen een of meer leden te doen aanwijzen in de Tuinbouw- commiasie der Z. L M. en deze laatste te re- orgauiseeren. Het secretariaat was met werkzaamheden overbelast. In verband hiermede werd een assistent in tijdelijken dienst aangesteld. Vele adviezen werden gevraagd en verstrekt over de landbouwcrisismaatregelen en verdere aan- gelegenheden den land- en tuinbouw betref- fende. Alle bijzonjere instellingen dfer Z, L. M. worden in het verslag besproken, alsmede de goede resultaten van de vele cursussen en van de Juliana-landbouwbuisboud'scbool te Zierikzee. Ook de gewassenkeuring is niet vergeten en komt het verslag dan tot mede- deelingen over de gewassen. Alle producten passeeren de revue en blijkt daarbij dat over het algemeen de oogst mede viel. Men legde zich bij voorkeur toe op de gewassen, die voor steun in aanmerking kwamen. Voor zoover tenminste de teeitbeperking dit toeliet. Ook werd door de gedwongen inkrimping van den veestapel tot scheuren van weiland overge- gaan. Nagenoeg in heel de provincie is bet gebruik van machines toegenomen. Het ar- beidsloon onderging over het algemeen weinig verandiering. De gezondheidstoestand van het vee was over bet algemeen zeer goed, evenals van de varkens, de paarden, de schapen en de geiten. Voor den tuinbouw worden gegevens ontleend aan het Verslag van de Prov. Commissle uit de veilingen. Jaaroverzicht van den Voorzitter. De Voorzitter, Mr. P. Dieleman, hield I daarna zijn gebruikelijk jaaroverzicht en wees er op, dat er nog altijd nood is, in het maat- scbappelijk en ook in bet geestelijk leven, zulks bij alle deelen der bevolking en in alle landen. Grenzeloos is de verwarring, niet het minst die der denkbeelden, doob ook in bet Lnnerlijk leven bet leven des gemoeds. In hun angst en vrees, hebben sommigen geen levenamoed meer en vertwijfeld als 't ware volgt men wie met de grootste woorden schermt en het meest positief een weg ter uitkomst aanwijst, waarvoor bij niet de minste verantwoordelijkheid draagt en de beteekenis of de gevolgen aelf niet doorziet. Het men- yScbelijk samenleven lijkt wel een dreigend onweer. De zon is weg. Maar zou gemeen- schappelijke nood de menschen samendirijven om dicht bij elkander te staan en met ver- eende kracht, voor zoover mogelijk zich te beschermen tegen onheilen of de gevolgen daarvan de verwarring der geesten is zoo groot, dat vaak nog onder godsdienstigen scbjjn, tweespalt is en blijft of zelfs grooter word't onder wie bebooren samen te werken. Twist en tweedracht, jalouzie en nijd, con- currentiezucht en demagogic is vaak oorzaak dat de beste krachten tegen elkander inwer- ken. En het wordt ndg donkerder. De zon varschuilt zich achter nog dikker wolk. En bet wordt killer en het leven dreigt te ver- stijven. Spreker wijst er op, dat el'ke tijd genoeg heeft aan zijn eigen kwaad. Inzonder- heid de tijd genomen tegenover de eeuwigheid, tegenover God.. Maar toch is er onderscbeid in tijdperken. In onzen modernen tijd is het alsof de menscb in allerlei hotels in bet bin nen- en in het buitenland kamers heeft maar een tehuis niet. Het verwaarloozen van het geestelijk leven, van de innerlijke zijde van des menschen bestaan, heeft geleid tot een niet kennen van die behoefte, wier vervulling door het werkelijke leven, door dat wat eerst leven is, wordt geeischt, heeft geleid tot een bruut egoisme, tot een niet rekenen met dien ander, tot een liefdeloosheid, tot hoogmoed'i- gen eigenwaan, tot een niet kennen van elkan der, tot een wantrouwen, tot een verbitte- ring, tot baat. Het beeft geleid ook in het stoffelijk leven, het maatschappelijk leven der volkeren in hun onderling.e verhouding, dat een toestand als waarin wij leven, economisch leven, niet kon uitblijven, althans moest wor den verscherpt en dat men elkandier niet kan verstaan bij het streven naar middelen ter genezing. En temidden van dat alles staat daar de boerenstand, die al jaren, zoo niet eeuwen lang, bet kind van de rekening is als er oorlog is, terwijl vrede zoo dikwijls ten zijnen koste wordt gemaakt of behouden. Spr. wijst op bet afnemen althans niet voldoende toenemen van de bevolking ten plattelande. Zeeland een landbouwende provincie bij uitnemendbeid, aiet zijn bevolking zoo weinig voonutgaan, dat het angstwekkend wordt. De boeren stand is verre van nutteloos. Men heeft d- landbouw opgeofferd aan andiere economisch krachten. De boerenstand zou in deze tijden ten onder gaan, als niet met kracht en ernst daartegen werd gewaakt. De boer.en rnoeton dat begrijpen en in eenbeid hun kracht zoeken en laten varen allerlei kleine of grootere ver- schillen. Als spr. kan spreken tegen de regeering of tegen andere groepen der bevol king, die de landbouwers willen terugdringen, namens twintigduizend Zeeuwen, dan is dat anders 'dan namens vijfduizend. Vooral als de overige duizenden soms een ander geluid laten hooren, om welke oorzaak dan ook. Men moet er voor strijdien, dat nu men in de moei- lrjkie overgangsperiode verkeert de landbouw er versterkt uitkomt en hij eindelijk de plaats inneemt zijner waardigheid naast handel en industrie. Men heeft verschillende wakkere vertegen woordigers in de Eerste en de Tweede Kamer, die waakzaam zijn voor de belangen van den landbouw, maar dikwerf te klein in aantal om grooten invloeld uit te oefenen. Het is verkeerd het economisch evenwicht te ver- storen door eenzijdige bevoordeeling van handel en/of industoie, dit was zelfs de mea ning van Adam Smith, den vader van den vnj- handiel. Door den grooten voomitgang op technisch gebied, door de concentratie van mach'tige kapitalen verkreeg de industrie m de 19e eeuw en de aanvang der 20e, een groote macht, die den landlbouw bedreigde. O.a. Jcwam er een steeds grooter verschil tusschen de z.g. stedelijike loonen en de plattelands- of landbouwloonen. In de laatste jaren moest de regeering wel ingrijpen, zou niet de boe- ren stand verdwijnen. De boer is de eenige I producent, die niet zelf den verkoopprijs vast- stelt De boer is afhankelijk van den kooper, en deze is meestal niet de consument. Coope- ratief veirkoopen is in menig land en ook bij ons mislukt. Daarbij komt dat een boer zijn producten dikwijls moet verkoopen. j De vaststelling der prijzen houdt geen rekening met de productiekosten, noch met de moeite en den arbeid van den producent, noch j met een loon, dat hij rechtmatig en bUlijk I zou mogen verlangen. De groote instabiliteit der prijzen bij de landbouwproducten moet op- houden en de regeering kan niet krachtig genoeg hfertegen optreden en daartegen maatregelen berajmen en invoeren. Er moet komen een volkomen economische bevrijding en daartoe moet oak bet landbouwcrediet behoorlijk ge re geld zijn. De modeme land bouw eischt kapi'taal. Al geeft men echter nog zooveel en nog zoo makkelij.k crediet aan den boer, het zal niet ibaten, wanneer hij niet krijgt de economische mcgelijkheden, om in zijn arbeid zijn levensbestaan te viflden en dies ook het opgenomen crediet voor zijn in- stallatie of exploitatie terug te betalen. Men moet hebben een verstandige, ordenende land- bouwpolitiek, die den landbouw verzekerd doet zijn van zijn productiekosten en het ge- •heele platteland gelijkwaardig maakt aan de andere takken van volksbestaan, den handel en de industrie. Als men dan gaat spreken van dure prijzen, dan wijst spr. er op, diat de boer ook consument is. Het aanideel van den boer in de verkoopprijzen van bet landbouw- product aan den consument is uiterst gering, De prijzen voor den consument dalen niet ge- lijkeljj'k met die der landbouwproducten en dit is toch niet de schuld van den boer en even- min als de consumentsprijzen verhoogen. Zijn aandeel in de vorming dier prijzen is daartoe veel te gering. Er zijn gansch andere facto- ren, die het leven zoo duur maken. De belas- tingen vermin'deren niet, ook al worden de levensmiddelen goedkooper. Daarbij komen de tusschenpersonen en hetgeen de staat op- eischt aan accijns e.d. Ten onrechte verwijst men naar de wereldprijzen, want dat zijn prij zen van landen waar de bevolking produceert op het land als slaven. Dikwerf onmemsch- waardig en het lot dier kleurlingen is vaak een schande voor de Christelijke beschaving. De theorie, dat men maar koopen moet de producten van het land, dat deze het goed- koopst produceert, ook al kunnen de anderen niet onder gelijke condities produceeren, vol komen onjuist. Er moet een positieve land- bouwpolitiek gevoerd worden. Deze bestaat niet in allerlei wetten en regelen die onvrucht- baar blijken, of die uitgaan van de gedachte, dat zij provisoir zijn, in afwachting van een reddend element in een nabije toekomst. Langen tijd hebben de regeeringen en vooral ook de meerderheden in de parlementen ge- profiteerd van de economische onwetendheid der agrariers, van de verdeeldheid op politiek en confessioneel gebied van de landbouwers en him leidslieden en van het moeilijke om hen te krijgen tot gemeenschappelflke actie en een kracht te vormen. Gelukkig ontwaakt men thans en onder de vrienden van den landbouw zijn de bekwaamste economen. Zij werken mede tot de verheffing van het platteland, waarvoor het in de eerste plaats noodzakelijk is, dat ook de landbouwer bij de levering der landbouwproducten belooning krijgt voor zijn arbeid zijn kapitaal, zijn ondernemingsgeest en leiding. Ook de Eirbeiders moet een behoorlijk levensbestaan verzekerd zijn. Het is de taak der landbouwmaatsckappijen naast het tech nisch deel van hun arbeid, met kracht te strijden voor gelijkheid van platteland en stad en spr. aeht zich gelukkig te kunnen consta- teeren, dat <}e Z. L. M. dit naar alle zijden en op alle wjjzen nastreeft, en hi] vraagt den steun van alle oprechte Zeeuwen hem daarin te helpen, wat men allereerst kan door als 66n man en vrouw lid der organisatie to worden. Thains is de belooning van den landbouwer voor zijn productie niet verzekerd en men moet alles doen om zjjn maatschappeljjken toestand te verheffen, ook dien van de boe- rin. Daarvoor dient het landbouwhuishoud- onderwija, want het oude spreekwoord blijft altijd waar, dat het de vrouwen zijn, die de huisgezinnen vormen of ontwrichten. Hun invloed is enorm. Het gaat niet om vorming van „dames", maar vorming .van vrouwen, berekend voor haar taak in een modernen tijd met nieuwe behoeften. Ook 'dit. is een onder- deel van wel begrepen, juiste landbouwpoli- tiek. Door eigen actie, waardig gevoerd, zal ophouden, zij het dat het nog veel strjjd zal kosten, de verkeerde beoordeeling is soms minachting, waaraan de boer bloot staat. De ontwikkeling is in de eene streek van Zeeland wat beter dan in een andere, maar spr. ver- wacht, dat vooral in Zeeuwsch-Vlaianideren, waar reeds in de 2e helft der vorige eeuw zulke ontwikkelde fiinke leden der Z. L. M. werden gevonden. hun kleinkinderen en ach- terkleinkinderen, der vaderen voetspoor zullen drukken zullen zorgen, dat de Z. L. M. bier weder spoedig algeheel zal zijn hersteld, en eenige honderdtallen meer leden, ook uit den burgerstand zal tellen. Weleer spande op landhouwgebied Axel in Zeeland de kroon. Dooi samenwerking en krachtig optreden kan meii des te meer ook de stedeling aan het verstand brengen, dat bet koren niet is als het gras, dat van zelf groeit en de melk niet meer uit de koei komt als het water uit de bran. Dit kan medehelpen om bet platteland te doen op leven en meer bevolkt te doen zijn, gelijk het tallooze velen, meer dan thans, een bestaan zal kunnen geven. Daardoor kan ook werk- loosheid afnemen. De landbouwproducten zijn van organischen niet van mechanischen aard. En de ge- oefende menscneuhand blijft noodig in den landbouw. Ook bij gebruik van tractor en machines moet men den aard van den grond kennen en heeft men met dier, plant en weder rekening te houden. Men verbouwe op onzen bodem, wat Nederland noodig heeft en deze bodem kan opleveren. Consumptie van de vruchten van eigen bodem" is noodig, voorzoo- ver dat mogelijk is, want daardoor zal de landbouw kunnen worden opgeheven. In den laatsten grooten oorlog heeft op alle fronts de landbouw het grootste aantal dooden en invaliden gekregen, maar men kent geen oorlogen, die hun oorsprong hadden in den landbouw. Deze ontketent niet den haat tusschen de menschen. In alle landen beboo ren de boeren tot de meest vreedzamen. Als zij in de parlementen der wereld weder het lot der volkeren beheerschen zal de vrede er door gediend zijn. Maar daartoe is noodig een zelfstandige boerenstand, verkregen door medewerking van den staat, maar ook dooi eigen organisatie, waarin alien 6en zijn. Zi1 moeten vormen een krachtig groen front. De Z. L. M. weigert partijpolitiek in de organisa tie te halen. Maar de leden der Z. L. M. trachte, ieder in eigen partij mannen gekozen te krijgen die den landbouw liefhebben en kennen. Er zijn landbouwers en vrienden van den landoouw ook in onze Kamers, laten zij nooit vergeten hun afkomst en hun verplich- ting jegens den landbouw en het platteland. En°dan behoeven wij geen bezorgdheid te heb ben als wij onder onze zorg opzien tot God. Spr. deed nog enkele aanhalingem en her- innerde ten slotte aan het „Let op Uw Saeck^ Luctor et Emergo! Worstelend zult Gij ook ontkomen. Door strijd tot overwmnmg. He plaats van den landbouw In onze samenleving. Vervolgens /erkr©eg de heer J. Smid, oud- referendaris van bet departement van Land bouw bet woord tot eene inleiding over: „De plaats van den landbouw in onze samen- leving". Spreker zeide, dat dit zeker een actueel on- derwerp is, en dat de moeilijkheden waarm de wereld verkeert, voor een belangrijk deel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2