¥@or de ouden van dagen. Binnenland Buitenland SLUISKIL. TER NEUZEN, 8 JULI 1935. AXEL. SAS VAN GENT. HULST. ring "van de welvaart. Zij heeft onge- i*d§feM veel nuttig werk verricht. Zij is echter doel voorbij-gestreefd. Men libeft het ao^l's'iduaiisine te z»er gezien als het beglnsel, goed 20u zijn voor alle volken en alle Deze gedachte is men langzainerhand te Sui'ven gekomen. In die vrije maatschappij jMStfJ: tip allerlei terrein de corporatieve verking zich een plaats veroverd. Ook ■r Jiet vraagstuk der Overlie idsbemoeiing is «BS van het grootste belang. Zuiver amb- iSsMptir Ovenheidsbemoeiing is vooral noodig gww/F«st in een tijd toen andere organen ont- iBEBteim, naarmate die organen opkwamen wmrri het voor de Overheid mogelijk zich van bet terrein der rechtstreeksche bemaeiing Sfer '31 daar terug te trekken en een belang- rpK ,taak aan de organdsaties uit het vrije bgitrg f over te laten. Ik zie doze ontwikke- iing in de toekomst vender voortschrijden. Dit Sir /geiaeel iets anders dan dat de Overheid ecu (Soor haar pasklaar gemaakte organisatie aan Jiet bedrrjfsleven zou opleggen. Daarvan rpwrwadht. ik niets, maar de Overheid zal zeker stimuieerend en controleerend moeten optre- tittn ijegenover wat zich vormt in de maat- Bit is een vraagstuk van ontwikkelmg, "W3B£i"Yan men op den duur de resultaten zal Timgytm zien. Niemand onzer kan zeggen, -welke precies de vormen zullen zijn, waarin dit alles zich kristaliseeren zal, doch het is sagn vaste overtuiging, dat wij dit nieuwe, dat komende is, met vertrouwen tegemoet treden. De Maatschappij voor Nijver- fceid, en Handel heeft er reeds vroeger blijk vast gegeven, dat zij allerminst blind is voor ■max zich bezig is te voltrekken, toen zij haar omtecrzoek instelde naar de vraag van de doel- iMK^giieid der Overheidsbemoeiing. r Tn vurband met dit alles staat de vraag, wat in -tezen tijd op korten termijn kan worden jeAaan om meer orde te brengen in het be- dSr#fniwen. Het komt tegenwoordig helaas majsr al te veel voor, dat door de onderlinge ctBurnrrentie van bedrijven in een zelfden rwexkzaam, de belangen van den bedrijfs- aia gieheel en daarmede die van het alge- e» in emstige mate worden geschaad. Ik de allerlaatste zijn om de groote beteeke- zier individueele concurrentie te ontken- Daarvoor ben ik te zeer overtuigd van a». groote kracht, die van den individueelen MBdfememer kan uitgaan. Maar men kan dittriag ook te ver gaan. Er kunnen excessen j^treden, die zeer hedenkelijk moeten wor- fW. geoordeeld, en dan kan het voorkomen dai jp het belang van het algemeen een deel rnmr omdememers dat weigerachtig is zich aan can regel te onderwerpen, daartoe gedwongen axfjfflten worden. Dit is de strekking van de set tot verhindend verklaring van onder- jMBsssrsDvereenkomsten. Ook hier een zoeken ■mot het juiste evenwicht tusschen individueel 4 an znaatschappelijk belang. -p- TV herhaal nog eens, dat niemand zal kun- saesi zeggen, wat uit dit alles precies zal gaweien. Wij bevinden ons in een tijdperk van i gToot en belangrijk gebeuren. Een van igriperken, waarin men gaat naar geheel BBfliere vormen op het terrein van- allerlei wr-ftoudingen in onze samenleving. Stefan Zweig maakt in zijn boek over Erasmus een treffende vergelijking tusschen de omwentelin- gejj op technisch en economisch gebied van ■tor, hegenwoordigen tijd en de groote ver- sndenngen, die zich vooral onder den invloed £or groote ontdekkingsreizen omstreeks het ri»A> der 15e en het begin der 16e eeuw vol- trnfcwenDeze veranderingen hebben mede grooten invloed op de geestesgesteldheid den mensch, die niet altijd in staat is -rv-w 3!oo gemakkelijk aan de gewijzigde ver- inoiffiiinge.n aan te passen. Wij moeten daar- tsm voor alles trachten onze rust te bewaren. Wf moeten elkanders eerlijke bedoelingen Insnmen erkennen, ook al zijn wij het niet m«.« eikander eens. Critiek behoeft zeker niet ■St te blrjven, mlts het critiek is die rekening -anroscht te houden met de moeilijke omstan- digfeeden waarin wij verkeeren. Zoo zullen wij - tfratenks verschil in heginsel elkander de hand Itarmen reiken en meer zoekende naar hetgeen ■fjna. vereenigt dan naar dat wat ons verdeelt vereende krachten er naar streven de Difkhed-en te boven te komen. tui-tor et Emergo! Worstelend zullen wij sjdnnen! 'Cmivangen fit, Ter Neuzen 0,50. HOFBEBICHT. WW de IKoningin en H.K.H. Prinses Juliana zap; jjoornemens om op 12 Juli a.s. naar den JSEgrgenhoek te gaan. Het is de wensch van fe Komngin om gedurende de geheele maand Jteh s3en tijd van haar verblijf op den Ruygen- hoek oeschouwd te zien als den tijd welke WM in het buitenland pleegt door te brengen, het nemen van rust, met uitzondering wat de staatszaken betreft. J»E SCHEEPVAABTVER-BINDINGEN TTSSCHEN NEDEBLAND EN BELGIe. Hot college van B. en W. van Antwerpen wfi een adres g.ezonden aan de regeering, -arum-in aaagedrongen wordt op spoedige rege- Jiag van de vraagstukken betreffende het ver- Hebskt T.e water tusschen Nederland en Belgie, .rfie- nog steeds hangende zijn. Het college rklaart in hetzelfde adres van meening te ■dat van een fragmentarische oplossing deze vraagstukken geen sprake kan zijn, -waJltB verklaring zeer duidelijk gericht is tages he pogingen van de Gentsche stedelijke •auti.vni.eiten om desnoods met terzijdelating itae andere vraagstukken een Belgisch-Neder- ianrisch accoord te zien tot stamdkomen in- sake de nieuwe sluis te Ter Neuzen. BET WETSONTWiEBP VASTE HASTEN Thans kunnen wij bevestigem, aldus het Hbl., dat *en wetsontwerp betreffende de vaste Hasten hoogst waarschijnlijk nog deze week sal worden ingediend. Behalve met een begrenzing van renten van Bypothecaire schuldvorderingen en van pand- hrotvven tot respectievelijk 4% en 4 pet., valt ook te rekenen op een beperking der woning- tairen. Hiertoe gaat het ontwerp uit van het vaststellen van een basisjaar. Woninghuren, jfe, vergeleken met dat jaar, niet reeds met 26 pCt. zijn verlaagd, zullen alsnog deze ver- SBgrn^ moeten ondergaan. A. BBAAT EN DE N.S.B. In verband met het feit, dat het oud Tweede Kamerlid de heer A. Braat, die het verzoek isaui gedaan, te worden toegelaten als lid der NLSJB. als zoodanig is geweigerd, heeft de hee-r Braat nu een ,,open brief" gericht tot Aen heer C. v. Geelkerken, algemeen secre- tazxs van de N.S.B., waarin hij de gronden van xteze weigering bestrijdt. De heer Brant zegt, Hat het voor hem geen bezwaar zou geweest sajfn, de door de N.S.B. gevorderde belofte naar 3w>eituigpng af te leggen „wegens haar een- voud en openlating van den terugtochtsweg." De heer Braat zegt verder in dezen brief, dat leidende personen in de N.S.B. hem ver- zocht hebben, zich opnieuw als lid te presen- teeren. Zij garandeerden, dat hij dan als lid zon worden aangenomen. Hij deelt echter mede, dat hij na de eerste schriftelijke kennismaking, geen behoefte meer gevoelt, om zich opnieuw aan te melden. CEMENTPBIJS EN CONTINGENTEEBING. Wie profiteert van de verhooging en wat zijn de voordeelen? Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot rege- ling van den invoer van cement. In dit verslag stelden eenige leden aan den Minister de volgende vragen: le. Welk bedrag moet het Nederlandsche volk direct meer betalen ten gevolge van de hoogere prijzen, welke na het ingrijpen van de regeering op de vrije cement-markt zijn ont- staan 2e. Welk gedeelte van dit bedrag gaat door de prijsstijging ook van het ge'impor- teerd cement naar het buitenland? 3e. Welke directe voordeelen aan werkver- schaffing staan tegenover het offer door het Nederlandsche volk voor dit enkele artikel gebracht 4e. Is de Minister bereid afzonderlijk te doen onderzoeken, welke extra-belasting op het Nederlandsche volk wordt gelegd als ge- volg van de prijsstijgingen ten gevolge van de genomen contimgenteerings- of andere regee- ringsmaatregelen Andere leden drongen er op aan, dat vooral worde zorg gedragen, dat de binnenlandsche prijs van cement niet te hoog wordt. Immers een lage prijs van cement stimuleert de be- drijvigheid in de bouwvakken en het belang van de cementindustrie in Nederland is niet z66 groot, dat daardoor een verhooging van het biimenlandsche prijspeil zou worden ge- wettigd. PLOTSELINGE OPZEXIGING VAN HYPOTHECAIBE CBEDIETEN. In de Vrijdag gehouden vergadering van het bestuur van den Nederl. bond van. huis- en grondeigenaren en bouwondememers werden verscheidene mededeelingen gedaan inzake plotselinge opzegging van hypothecalre lee- ningen door partiouliere hypothecaire credi- teuren. Het bestuur heeft hij den minister van justitie telegrafisch ten sterkste aangedrongen op spoedige regeeringsmaatregelen. VEBA11 NO EKING VASTE LASTEN. Het verwachte wetsontwerp, houdende bij- zondere maatregelen tot verlaging van som- mige vaste lasten en van huren, is thans inge diend. De rentevoet van alle hypothecaire vor- deringen zal zoo het ontwerp wet wordt worden teruggebracht op maximum 4% pet. (crediethypotheken vallen er bulten). De rente voor pandbrieven wordt, gelijk reeds be- kend, ten hoogste 4 pet. Mochten de maat regelen niet voldoende blijken, dan zal de Re geering verder gaan. Erfpachtscanons zullen dalen met 20 pet. beneden het niveau van 1931. Voor huren wordt in daartoe nader aan te wijzen gemeen- ten het maximum 80 pet. van die van 1931. Huren, die dus reeds tot dat peil of verder zijn verlaagd, kunnen blijven wat zij zijn. De maatregel zal alleen worden toegelaten in gemeenten, waar daartoe aanleiding bestaat. De gemeenten zullen gemeentelijke lasten, als verhoogde opcenten op grondbelasting, straatgeld, precario, assurantiebelasting, moe ten verlagen. Teneinde hen te dwingen deze punten in behandeling te nemen, zullen alle betreffende verordeningen automatisch ver- vallen met ingang van het nieuwe helasting- jaar. Voor verlaging van hypotheekrenten kan de schuldenaar zich wenden tot den kanton- rechter. 15 JAAR POST PER VLIEGTUIG. Vrijdag was het 15 jaar geleden, dat de Nederlandsche posterijen voor de eerste maal briefpost ten vervoer aan het vliegtuig toe- vertrouwden. Dit feit is Donderdagavond herdacht in een bijeenkomst van P. T. T.-personeel, K. L. M.- personeei en verdere bij luchtvaart betrokke- nen. Zoo waren aanwezig leden van den Raad van Beheer en den Raad van commissarissen der K. L. M., afdeelingschef der K. L. M., be- stuursleden der Kon. Ver. v. Luchtvaart, leden van het comite vliegtocht Ned. Indie, van den Postra.ad, de directeur van den Postchfeque- en Girodienst. Ir. Damme, directeur^generaal der P. en T. sprak een begroetingswoord. W ETTELIJKE BEGEEING VAN DE UITVEBKOOPEN ENZ. Op verzoek van den Minister van Econo- mische Zaken heeft het Economisch Instituut voor den Mididenstand ook een onderzoek in- gesteld in zake de uitverkoopen. Qmtrent de resultaten wordt in het jaarverslag o.-m. het volgende medegedeel-d: „Het verloop vertoont in alle steden en branches groote oveneemstemming. Na een geleidelijke toeneming van het aantal uitver koopen gedurende de maanden November en December, volgde een sprongsgewijze ver- meerdering in de eerste weken van Januari, en werd overal het hoogtepunt in de periode 14:20 Januari bereikt. Als algemeene indruk drong zich tijdens het onderzoek meer en meer op, dat het aan- kondigen van uitverkoopen en opruimingen in de eerste plaats geschiedt ter vergrooting van den omzet en dat het opheffen of ver- plaatsen van de winkelnering, alsmede het opruimen van incourante of heschadigde goe- deren, een ondergeschikte rol speelt. Zoo ver- klaarden b.v. 55,7 pet. der winkeliers, dat zij het uitverkoopen uitsluitend toepassen als een reclamemiddel of als afweer of wel in navol- ging van concurrent-en; de invloed van groot- bedrijf en ,,vliegende winkel" bleek in laatst- bedoeld opzicht sterk te zijn. In slechts 20,4 pet. der gevallen werd de seizoen- en mode-invloed als reden genoemd. Het meerendeel der winkeliers gaf voorts toe, dat de werkelijke gronden en bedoelingen veelal niet overeenstemden met de publieke aankondiging. Ook de duur der uitverkoopen en opruimin gen wijst op eigenaardige gewoonten. Gedu rende de 4 maanden van het onderzoek bleek namelijk 14,1 pet. der uitverkoopen zich over een tijdsbestek van 2 maanden of langer uit te strekken. De gemiddelde duur van alle ge- constateerde uitverkoopen .bedroeg in de periode van het onderzoek niet minder dan 47 dagen. Het behoeft, gelet op het bovenstaande, geen, verwondering te wekken, dat 80 pet. der winkeliers zich onomwoniden - nitsprak voor wettelijke regeling dezer materie." Dr. W. L. Groenveld Meyer, die als ver- tegenwoordiger van den Minister van Econo- mfsche Zaken het congres van den Kon. Ned. Middenstand heeft bijgewoond, heeft Donder- dag onder applaus der vergadering medege- deeld, dat het in de bedoeling van den Minis ter ligt, het wetsontwerp inzake uitverkoopen nog v66r het reces in de Tweede Kamer te doen behandelen. De Memorie van Antwoord op de auto- matenwet zal binnenkort verschijnen. Over het ontwerp betreffende de inning van kleine vorderingen is overleg gaande met den Minister van Justitie. Maatregelen voor den steun aan kleine zelfstandigen zijn beraamd. PROTESTEN TEGEN HEX WEBK VAN DE NEDEBL. HEIDEMAATSCHAPPIJ Men meidt aan de N. R. Crt.: In navolging van de provincien Groningen en Friesland is te Zwolle voor Overijssel op initiatief van tien afdeelingen van den Neder- landschen aannemers- eh patroonsbond in Nederland een vergadering gehouden met af- gevaardigden van alle provinciale vereenigin- gen van werkgevers in de bouw- en grondfoe- drijven, ten einde paal en perk te stell-en aan de uitvoering van werkzaamheden door de Nederlandsche Heidemaatschappij, die niet tot de competentie daarvan behooren. Geprotesteerd werd o.a. tegen het feit, dat deze Maatschappij zich niet uitsluitend be- paalde tot haar gewone werk (ontginning en bebossching), doch zelfs boerderijen, sluizen, bruggen enz. bouwde. Al deze werkzaam heden hebben tenslotte zulk een omvang aan genomen, dat de Heidemaatschappij het vorige jaar meer loon heeft uitbetaald dan alle aan nemers, aangesloten bij de Risicobank, te- zamen. Men protesteerde hier vooral tegen, omdat elke financieele risico voor de Heidemaat schappij uitgesloten is. Besloten werd, half Juli te Zwolle een pro- testvergadering te houden, waarvoor als spre- kers zullen worden uitgenoodigd de heeren Mr. Bouman, secretaris van den Nederl. aan nemers- en patroonsbond, Swart, van den christelijiken bond en Berger Van den r.-k. bond. van Gedeputeerde Staten van Zeeland, en de door hem ondervonden hacge onderscheiding, door zijn benoeming tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Besloten Is, deze huldiging te doen plaats hebben op Zondag 14 Juli a.s. in eene in het Patronaatsgebouw te beleggen bijeenkomst, tusschen 4 en 6 uur namiddags. ACRORATIEK EN KRACHTWERK. Een tweetal circus-artisten, H. Geerling en H. Coupe, maken, wegens de malaise die ook de circustenten getroffen heeft, waardoor zij zonder engagement geraakten, een tournee op eigen gelegenheid, en zijn in onze streek aan- gekomen, waar zij in verschillende plaatsen reeds voorstellingen gaven in de open lucht. Zoo gaven zij Vrijdag avond ook een vertoo- ning op het Parkeerterrein, die door velen werd bijgewoond. Behalve acrobatische ver- richtingen en goocheltoeren, geven zij ook staaltjes van kracht te zien, b.v. het zich laten overrijden door een auto, en het laten stuk slaan van een stuk steen, dat een hunner op zijn lichaam heeft gelegd. Men moet al wat doen, om aan den kost te komen. DE JAOHT OP PATRIJZEN IN ZEEUWSOH-VLAANDEREN. De Minister van Economische Zaken heeft een beschikking betreffende vaststelling van de data van opening en sluiting van de jacht voor het jachtseizoen 19351936 gewijzigd voor zooveel betreft de vaststelling van den datum van opening van de jacht op patrijzen in Zeeuwseh-Vlaanderen. Bepaald is, dat in die beschikking sub 2, onder b, zal gelezen worden in plaats van 7 September: 2 Sep tember. RIJKSKWEE KSCHOOL TE OOSTBURG. Voor 't eind-examen Rijkskweekschool te Oostburg zijn geslaagd de dames L. Catsman en D. Prins te Oostburg, en L. van Dijk te IJselmonde, en de heer C. Callaert te Sluis (Heille). Afgewezen 2. NEGUS ROEPT DE VEREENIGDE STATEN TE HULP. De Negus van Abessynie heeft een oproep gericht tot de regeering van de Vereenigde Staten van Amerika met een beroep op het Briand-iKellogg-pact betreffende het geschil met Italie. Deze ontwikkeling van gebeurte- nissen wordt thans door ambtenaren op het departement van buitenlandsche zaken alhier erkend. De oproep van den Negus is den Amerikaanschen zaakgelastigde te Addis Abeba ter hand gesteld. De Amerikaansche autoriteiten weigeren commentaar te geven, maar verhelen niet dat het thans opgeworpen vraagstuk zeer delicaat is en intemationale gevolgen zou kunnen heb ben van een gecompliceerdheid welke gelijk is aan die van het beroep door China Oplhet Kellogg-pact bij gelegenheid van den Japan- schen inval in Mandsjoerije in 1931. Men is vein oordeel dat de Negus een han- digen zet heeft gedaan door dezen oproep aan Amerika te richten op den Onafhankelijk- heidsdag. Verzoek van den Negus door de V. S. afgewezen. Het verzoek van keizer 'Haile Selassie van Abessin-ie, er bij Italie op aan te dringen, de uit het Kellogg-pact voortvloeiende verplich- tingen na te komen, is door de Vereenigde Staten in feite van de hand gewezen, „De regeering van mijn land", aldus zegt de Amerikaansche minister van buitenland sche Zaken, Cordell Hull, in zijn nota van ant woord heeft belang bij de handhaving van den vrede in alle deelen ter wereld. Het stemt haar dankbaar, dat de Volkenbond, met het doel tot een vredelievende regeling te komen, zijn aandacht heeft gewijd aan de tegenstel- ling, welke tusschen de regeering en de regee ring van Italig is gerezen en dat deze contro- verse thans een onderwerp van arbitrage uit- maakt. Mijn regeering hoopt, dat, welke ook de fei- ten en merites van het geschil mogen zijn, de met de behandeling er van belaste arbitrage- instantie in staat zal zijn, tot een voor de beide rechtstreeks betrokken regeeringen be- vredigende beslissing te komen. Voorts zou mijn regeering en zij acht dit pimt van groot belang gezien de bepalingen van het pact van Parijs (d.i. het Kellogg- pact), waartoe zoowel Italie als Abessinie samen met 61 andere landen zijn toegetreden, slechts ongaame willen gelooven, dat een van hen zijn toevlucht zou willen nemen tot an dere dan vredelievende middelen bij de behan deling van het onderhavige geschil of zou toe- laten, dat eenigerlei situatie zou antstaan, welke zou indruischen tegen de voorzieningen van genoemd pact." MISBRUIKEN BIJ DE WERKLOOZEN- STEUNVERLEENTNG IN BELGIe. Dat het met de verstrekking van werkloo- zensteun niet altijd in orde is mag blijken uit het feit, dat een Antwerpenaar voor de recht- bank verscheen onder beschuldiging van bijna 20.000 francs van het crisisfonds te hebben ontvangen, terwijl hij een bloeienden koffie- handel had en daarmede ruimschoots zijn brood verdiende. Bovendien leende zijn vrouw geld aan werklooze arbeiders en bedienden tegen woekerwinsten van 15 a 20 pet. De man werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en het betalen van een geldboete van J000 francs. Hij werd onmiddellijk gearresteerd. VEREENIGDE STATEN. De commissie van buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden heeft een wets ontwerp goedgekeurd, waarbij verboden wordt leeningen te verstrekken of oredieten te ver- leenen aan de regeering of burgers van een oorlogvoerende natie. PROF AN ATIE VAN HITLER'S LIEVELIN GSMARSOH VERBODEN. De nieuwe nationale muziekkamer is van oordeel, dat Hitler's lievelingsmarsch, de-, ..Badenweiler Marsch", niet overal te pas en te onpas gespeeld dient te worden, daar het stuk voor iederen Duitscher heilig is. De .Badenweiler marsch" is geschreven door een onbekenden componist, kapelmeester tijdens de wereldoorlog. Hitler hoorde de muziek voor het eerst tijdens de Duitsche overwinning aan het westelijk front en sinds- dien is het steeds zijn lievelingsmarsch ge weest. Bij iedere betooging waar hij ver- schijnt, wordt de marsch gespeeld. De Muziekkamer heeft thans bepaald, dat de marsch „niet langer gedegradeerd" mag worden door het ten gehoore brengen in kof- fiehuizen, amusementsgelegenheden of cafe's. .Inbraken" HULDIGINGSPLANNEN. Naar we vernemen is jl. Vrijdag in het Pa tronaatsgebouw alhier een vergadering gehou den van afgevaardigden van R.K. organisaties alhier, ten einde plannen te bespreken voor een huldiging van den heer J. A. van Rompu, bij gelegenheid van zijn 40jarig jubi!4 als lid Het waas dat door den volksmond was ge- weven om de diefstallen te Stroodorp is door- broken. De nuchtere werkelijkheid leert ons: Een eenigszins ontoerekenbaar te achten persoon had zich door honger laten leidien, een inslui- ping gedaan in enkele wonlngen. Zooals we reeds in ons vorig nummer meldden werden enkele levensmiddelen gemist. Dat deze „diefstallen" zoo vlug tot helder- heid kwamen is te danken en aan het politie- onderzoek 6n aan den ,,inbreker" -die zich ver- moedelijk niet van een zeer zware schuld be- wust was. Tenminste hij werd den volgenden dag sla- pende gevonden op de zgn. „vlakte" in een hooimijt. Bij ondervraging bekende hij de dader te zijn van de „inbraken". Bij zijn be- kentenis zeide hij 4 dagen zonder eten te zijn. Jnbileum. Op den zesden Juli 1935, was het 60 jaar geleden dat den heer Bemardus Willems, wonende te Sluiskil, als onbezoldigd rijksveld- wachter en jachtopziener werd aangesteld. Hoewel de heer Willems hieraan geen rucht- baarheid had gegeven, is deze dag. toch niet onopgemerkt voor hem voorbij gegaan. In den loop van den dag verschenen den heer districts-commandant en brigade-commandant der ryksveldwacht, respectievelijk wonende te Middelburg en Zaamslag, aan de woning van den heer Willems om hem met dit gebeuren te complimenteeren. In bijzijn van kinderen en kleinkinderen werd door den heer districts-commandant aan Willems medegedeeld, dat Zijne Exc. den Minister van Justitie hem had voorgedragen voor een IKoninklijke onderscheiding en dat Hare Majesteit de Koningin, hem den bron- zen medaille verbonden asm de Orde van Oranje Nassau had verleend. Nadat Willems door den heer districts-commandant dank was gebracht voor zijn goede en trouwe dien- sten werd hem door dezen de medaille op de borst gespeld. De heer Willems, die dit gebeuren blijkbaar niet had verwacht, dankte den heer districts- commandant voor de belangstelling aan hem betoond en verzocht ook dien dank te willen overbrengen aan hen die hem deze onder scheiding hebben waardig geacht. Onder het gebruiken van een smakelijk kopje koffie en het genot van een goede sigaar, bleef men nog eenigen tijd bijeen en werd natuurlijk door Willems de jachtavon- turen ter sprake gebracht, vooral in het begin van zijn politie-loopbaan toen de heerenjacht nog bestond, werd menig stout stukje uitge- haald. De heer Willems, die thans 86 jaar oud is, is nog flink van lijf en leden en gaat nog met de heeren ter jacht. Dat het dezen krassen ouden jachtopziener moge gegeven zijn nog menig jaar van zijn welverdiende rust te mogen genieten, is de wensch van schrijver dezes. BurgerWacht. Door het bestuur der Axelsche Burgerwacht werd besloten tot deelname aan den Nationa- len Burgerwachtsdag te 's-Gravenhage op Dinsdag 10 Sept. as. Reeds thans gaven zich een 25-tal leden voor deze reis op, waarbij naar verondersteld mag worden zich nog vele zullen voegen. De hopman, de heer B. J. ■Knieriejn, benevens de vaandrig, Adr. Lou- rens, hebben zich beschikbaar gesteld tot het geven van allerlei inlichtingen aan diegenen die dit verlangen. Ook het bestuur zal den toer meemaken en geeft zich alle moeite voor het welslagen en organiseeren van de excursie. Om de Fokdag. Axelaars, de vlaggen uit! Met morgen breken er een trits van dagen aan, die voor Axel, voor de landbouw in on^e streek en voor de paardenfokkerij aan deze zijde van, de Schelde in het bijzonder van het grootste belang zijn. Axel zal weer eens eenige dagen in het mid- delpunt der belangstelling staan. Onze boe- renstand zal zich weer opmaken om in ons stedeke weer eens iets te presteeren wat her- innert aan den luister van de achter ons liggenden ,,vette jaren". Weer zal men op het fraai gelegen en roemrjjke terrein van de V.VjZ.F. (de vereen. van Zeeuwsche Fokkers van het Zware Trekpaard) kunnen bewonde- deren de exemplaren van de nog steeds op zoo hoog peil staande paardenfokkerij. Fiere hengsten, kloeke merrie's en alles wat op dit gebied en er mee in verband staande ver der behoort tot het bezienswaardige. Daar zal gedurende eenige dagen weer eens wat leven en vertier zijn in Axel's oude, breede en kromme straten, welker modeme trottoirs en plavei hun eeuwenoude geschiedenis niet kunnen doen vergeten, ook al zijn de oude woningen meestal vervangen door gloed- nieuwe. De nijvere boerenstand, de neerstige paardenfokkers zij zullen in onze veste komen en Axel's ouden naam zal weer op aller lip- pen zijn. IZwaar en afgemeten zullen de zware hoe- ven der honderden prachtexemplaren van die- ren onze straatkeien weer bebeuken en neer- ploeven. De fraaie opgetooide paarden, fier en als van hun waardigheid bewust zullen ge- tooid als feestelingen met vele tientallen medaille's en veelkleurige linten den weg zoe ken naar den Kinderdijk. En daar zal de toondag, „de fokdag", den gasten van ons stedeke op deze dagen doen aanschouwen dat Zeeland en Zeeuwseh-Vlaanderen nog op hoo- gen trap staan in landbouwcultureel opzicht, in casu op het gebied van de paardenfokkerij een eerste vioo-1 spelen, zoodat men vele gren- zen moet overtrekken om een dergelijke ver- edeling van -het ras te aanschouwen. Morgen in den namiddag zal dan door het gemeentebestuur de ontvangst plaats hebben van de Z. L. M. en de autoriteiten die alles hebben georganiseerd en voorbereid. Guile woorden van welkom en* hemieuwde kennis making zullen klinken uit den mond van tal van sprekers die het op goed Zeeuwsche, dus ronde wijze zullen zeggen. Natuurlijk zal de crisis alle opgetogenheid inbinden. Dat is zeker;! Maar getrouw aan het devies ,,Luctor et Emergo" zal er in de gesproken woorden te beluisteren vallen nieuwe drang tot daden. Men zal merken dat ondanks de invloed van de economische depressie welke zich vooral t.o.v. de landbouw zoo doet gelden, er nog moed in het hart leeft van den Zeeuwsch- Vlaamschen bo-er en paardenfokker en dat men hem straks als de gloriezon van een nieuwe en betere tijd daagt, weer in de eer ste gelederen zal hebben te vervvachten. En niet in het minst zal daarvan getuigenis worden afgelegd door de inzendingen, groot in* getal en kwalitatief behoorende tot de superieurste klasse. Axel- en het Hulster- ambacht zullen wedijveren met hun materiaal om den palm der overwinning. Zij het dan ook slechts in vreedzamen kamp! De moreele en financieele steun en het ini tiatief van £6n van de pioniers der paarden fokkerij in onze streek, n.l. oud-burgemeester Johs de Feijter, van Zaamslag, zijn het, die wel in de eerste plaats tot het welslagen en de voorbeeldige organisatie hebben bijgedra- gen. Aan dezen onvermoeiden nestor mag dan ook in de allervoomaamste plaats een eere-saluut wordesn. gebracht voor zijn inten- sieven en veelomvattenden arbeid. En deze show, die verder niet beperkt blijft tot het paardenras, doch ook omvat rundvee, land- bouwwerktuigen, de pluimveehouderij, etc. zal zich dan ook in de belangstelling van de vele honderden en duizenden andere liefhebbers van al het andere levende, zoowel als niet levende geexposeerde verheugen. De paardenfokkerij evenwel domineert ten getale van pl.m. 250 inzendingen. En dat deze de kroon spant leert u o.a. de etalage van de fa. A. P. Esselbrugge in de Noordstraat, waar een massa van medaille's en prijzen geschon- ken door H. M. de Koningin, de Commissaris der Koningin en vele andere autoriteiten op keurige wijze zijn uitgestald. Zoo moge deze fokdag en alles wat er om- heen zich gaat afspelen bijdragen tot de in- spiratie tot nieuwe daadkracht. Dat alles moge het besef levendig houden, dat zoo zeker als op een dag de nacht volgt, op deze zware tijd weer een betere zal volgen. En in die tijd, die komende is, al zij het misschien pas in ver verschiet, sta de Zeeuwsche en speciaal hier onze Zeeuwsch-Vlaamsche paar denfokker weer in de eerste rij. En de Zeeuw sche landbouwer, evenmin stil zittend en zich ook thans weer aanpassende aan de hooge eischen welke deze tijd en de komende stellen goat, zal zich niet in de achterste rij laten dringen. Ook hij zal zich, de leiding van onzen hoogst verdienstelijken oud-Axelaar en praeses, Mir. P. Dieleman, waardig, in toenemende mate toeleggen op vervolmaking van zijn bedrijf en zijn producten. Naast Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin zal ook deze onze gast zijn. Zelfs gaat het gerucht dat ook de Regeering een af- vaardiging zal zenden en zoo zal het Oostelijk deel van Zeeuwseh-Vlaanderen want dit ge deelte zal te Axel doen zien wat nog steeds te bereiken is op 11 Juli een hoogtijdag be- leven. Het is bekend dat de Z. L. M. hare verga dering in het Centrum houdt en Wjoensdag- namiddag een rijtoer door Oostelijk Zeeuwsch- Vlaa#deren met als eindpunt Ter Neuzen zal plaats hebben. Hopen wij dus in Axel op een milde stem ming van moeder Natuur, opdat het getal der bezoekers tot in de duizenden moge loopen. Aan attracties valt er jammer genoeg niet zooveel te beleven, doch de V. V. V. heeft in elk geval ook weer het hare gedaan het bezcek aan Axel aan te moedigen door het engageeren van de harmonie ,,Oefening kweekt kunst", welke op Donderdagavond een welverzorgd concert zal geven op het Markt- plein. Toone onze burgerij door het uitsteken van onze nationale driekleur haar onverdeelde sympathie met datgene wat zich op en om den Fokdag gaat afspelen. Toone zij daarmede ook te beseffen dat Axel is een landbouwende gemeente en dat bij uitstek! Dat zij een cen trum is van een landbouwstreek en nog wel van een streek waar zoowel de landbouw als de paardenfokkerij staan op een der hoogste sporten. En moge het zoo voor ons stedeke worden een paar goede en zeer gezellige dagen, waar in het wee en den druk van den crisis weer eens wat kan worden op zij geschoven en waarop vooral metterdaad getoond zal wor den dat ook thans zoowel het land van Axel als het land van Hulst paraat blijven en hun eereplaats op het gebied van landbouw en fokkerij zullen blijven ojJeischen. Zoo zij het en wij roepen daarom onze dui zenden gasten op deze dagen van ganscher harte toe: Zljt welkom in Axel! Nobel gebaar. Met genoegen vernemen wij, dat onze oud- stadgenoot de heer Ren6 Busschaert verleden Zaterdag aan de Universiteit te Gent promo- veerde tot dak tor in de geneeskunde. De heer Busschaert doorliep alle klassen -der lagere school alhier, bezocht nadat zijn ouders zich te Gent gevestigd hadden het lyoeum te Sint Amandsberg en liet zich na afloop zijner studien aan gemeld college inschrijven als student aan de Gentsche Hoogeschool. De promotie geschiedde cum laude. Als een der eerste plichten van dankbaar- -heid voor het alhier genoten onderwijs achtte het de nieuwe promovendus, zijn vroegere leermeester3 kennis te geven van het behaalde succes. Ziehier het standpunt van een geleerde, die het niet beneden zich acht de waarde te er kennen van het lager onderwijs, dat de grond- slag heeft gevormd, waarop hij zijn verdere studie heeft opgebouwd, en uitgegroeid is tot een schitterende ster aan den hemel der ge leerde wereld. Aan de Kath. Middelbare Handelsdagschool met 4-jarige cursus alhier, zijn geslaagd voor het eindexamen: J. Goossens te Clinge, J. Neve (summa cum laude) te Lamswaarde; Th. Pol- let te St. Jansteen, G. v. Puyenbroeck te Kemseke (B.), A. Remorie te Boschkapelle; G. -de Smet te Ko-ewacht; L. de Wilde en P. de Wolf te Hulst, Pr. Zwarteld te St. Jansteen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2