Fi n F y f u 2 1 G v H K A H B( s A d S I U d ti u> b Z b ii hi la 1 di si IT S d< b A! v IT De heer DE BAKKER: En een subsidie voor de mondharmonicaclub! De heer SCHEELE: Goeie reis. De heer COLSEN onderschrijft de woorden der vorige sprekers. Hij kan ook zijn stem geven aan het voorstel van burgemeester en wethouders. Wellicht was nog iets meer te bereiken. Spreker herinnert eraan, dat wijlen Baron Collot d'Escury heeft geijverd voor de doortrekking van den weg naar Sluiskil. Deze zon dan recht door loopen van den St. Anna- polder via den hot van Cyriel de Clercq, naar Sluiskil. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat er aan gedeputeerde staten bij te vragen, vraagt spreker. Het plan hiervoor is ontworpen, en dan was men dat toewuste sleohte kronkelende straatje van Ferleman naar de Blikstraat kwijt, en was daarmede, indien gedeputeerde staten ermee accoord gingen, de heele zaak opgelost. Het zou toch geen bezwaar zijn, dit te vragen. De VOORZITTER merkt op, dat een ver- betering van dien bestaanden weg ook in het plan van gedeputeerde staten is begrepen. In het plan, dat thans zal worden uitgevoerd, komt voor de afsnijding van een hoek aan de hoeve van Ferleman. Men moet niet ver- geten, dat niet alles tegelij'k kan. Er is een plan opgemaakt, dat over 5 jaren loopt. Voor den betreffenden weg moeten ook de ge meente Zaamslag en de Zaamslagpolder nog tot overeenstemming komen. In ieder geval staat de weg, door den heer Colsen aange- geven. op het program. De heer COLSEN betuigt zijn spijt, dat het allemaal zoo lang duurt. Indien men vergelijkt, dat voor den weg Driekwart—Philippine overeenstemming be- reikt is met de menschen, en dan weet, dat het nog twee jaar zal duren, voor deze weg klaar is, moet men hem dit wel toestemmen. De VOORZITTER: Ja, dat gaat niet zoo vlot. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van burgemeester wethouders besloten. 6. Intrekking raadsbeslulten en verlaging huren woningwetwoningen. In Uw vergadering van 13 December 1.1. is door U aanvaard ons voorstel tot. huurverla- o-ing van de woningwetwoningen. Ons voor stel was gegrond op vermindering van d< rente der irijksvoorschotten. Na de verzending van het voorstel tot huurverlaging aan ae regeering werd bericht ontvangen dat de ter- mijn van aflossing werd verlengd met 25 jaar. Op grond van deze circulaire werd weer een nieuw voorstel gedaan, waarbij met de langere looptijd rekening werd gehouden. (Bij raadsbesluit van 7 Februari 1.1. werd tevens besloten tot conversie van de bij ae N.V. mij. voor gemeentecrediet loopende lee- ning voor de woningwetwoningen, waardoor de looptijd dier leening eveneens met 25 jaar werd verlengd. Daar het algemeen mijnwer- kersfonds voor de steenkolenmijnen in Lim- burg niet genegen was de looptijd te verlengen werd besloten het daardoor ontstadn nadeelig verschil voor de exploitatie via de kapitaal- dienst te financieren. Tenslotte is van de regeering weer een cir culaire ontvangen waarbij wordt medegedeeld dat tengevolge van het overwegend bezwaar dat hiertegen uit de kring van de gemeente- besturen is gerezen de verlenging met 25 jaar van de woningwetvoorschotten wordt terug- genomen. Voor noodzakelijke huurverlaging die niet uit renteverlaging kan worden bestre- den is de regeering bereid thans een extra bij- drage te geven tot 2/3 van het tekort uit deze huurverlaging vioortspruitende. De gemeente moet dan 1/3 van dit tekort dekken. Uit vorenstaande blijkt U dat de 75jarige bouwvoorschotten weer zijn teruggenomen. De N.V. Mij. vooir gemeentecrediet is bereid de bereids gesloten overeenkomst weer te annu- leeren. Het is duidelijk dat thans ook moet worden ingetrokken het raadsbesluit tot wij- ziging van de begrooting dd. 7 Februari 1935, waarbij door financiering via den kapitaal- dienst ook voor de complexen waarvoor bij het algemeen mijnwerkersfonds gelden zijn ge- leend, huurverlaging mogelijk werd. Door ons is thans een nieuw voorstel uitge- werkt tot huurverlaging. Wij stellen U voor de minimum huren aldus vast te stellen: 42 woningen f 3, 19 woningen /3,25; 3 wo- ningen 2,50 voor 2 dier woningen en f 2,25 voor de 3e woning; 32 woningen f 3,25; 34 wo ningen 3,25; 22 woningen f 3,10; 8 woningen 3,25. Deze huurverlaging zal in werking treden met terugwerkende kracht op 1 Januari 1935. In verband met de ligging en de construc- tie is voor de 22, 42 en 3 woningen een iets lagere huur voorgesteld dan voor de overige complexen. Bovenstaande huurverlaging geeft een totale mindere huuropbrengst van f 3080,56. "Hiervan kan f 2364,08 worden ge- vonden uit het voordeel der renteverlaging der rijksvoorschotten en van het voordeel der con versie 1931. Het restant ad f 1316,48 moet dan door een extra bijdrage worden bestreden, waarvan 1/3 of f 438,83 drukt op de begrooting der gemeente. ■Op grond van bovenstaande stellen wij U voor de navolgende besluiten te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen besluit: 1. in te trekken zijn besluit van 7 Februari 1935, goedgekeurd door gedeputeerde staten van Zeeland bij him besluit van 22 Februari 1935 tot aflossing van het saldo ad f 188.706,62 der leening oorspronkelijk groot 195.863,70, aangegaan met de N.V. Mij. voor gemeente crediet te Amsterdam bij akte van 23/24 Juni 1931 krachtens raadsbesluit van 2 April 1931 goedgekeurd door gedeputeerde staten van Zeeland bij hun besluit van 16 April 1931 no. 66 le afdeellng, tengevolge van welke intrek king laatstgenoemde geldleening niet ver- vroegd wordt afgelost en de overeenkomst van 23/24 Juni 1931 op de oorspronkelijke voor- waarden blijft doorloopen. 2. In te trekken het raadsbesluit d.d. 13 Maart 1935 tot wijziging van de begrooting dienst 1935. 3. De minimumhuren der woningwetwonin gen vast te stellen als volgt: 42 woningen f 3; 19 woningen 3,25; 3 wo ningen 2,50 voor 2 dier woningen en f 2,25 voor de 3e woning; 32 woningen f 3,25; 34 lyoningen 3,25; 22 woningen 3,108 wonin gen 3,25. In verband hiermede wordt voor irekening van de gemeente genomen 1/3 van de extra kosten die niet uit de renteverlaging kunnen gevonden worden. Bij afzonderlijk schrijven wordt U een voorstel gedaan tot huurverlaging van de woningwetwoningen. Voor eigen rekening der gemeente worden door het woningbedrijf der gemeente beheerd de 6 woningen te Sluiskil. De winst die bij de tegenwoordige huur op deze woningen wordt gemaakt kan op f 150 worden bepaald. Voor de bouw van deze woningen is door de gemeente uit eigen middelen aan het bedrijf geleend een kapitaal tegen een rentevergoe- ding van 4% Nu door het rrjk de rente- vergoeding terzake is teruggebracht tot 4 vinden wij het billijk dat ook voor dit complex ■de rente op 4 wordt gebracht. Dit betee- kent een voordeel van f 35. Er is dan een bedrag beschikbaar voor huurverlaging van i f 185. De huren bedragen thans 3,70. Een ver laging van 3,25, het bedrag dat thans ook voor de overige complexen wordt voorgesteld geeft een mindere inkomst van f 140. Er blijft dan nog een kleine reserve voor het eventueel leegstaan van woningen. Wij stellen u in verband met bovenstaande voor het navolgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen besluit: 1. Van het uit eigen middelen der ge meente aan het woningbedrijf beschikbaar gestelde kapitaal met ingang van 1 Januari 1935 de rente te verlagen tot 4 2. De huur van dit complex woningen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1935 te bepalen op 3,25. De heer VAN DRIEL merkt op, dat thans wordt toegezegd, de huren met ingang van 1 Januari jJ. te verlagen. Intusschen zitten de menschen, door de wijziging in de regeling door den Minister van Sociale Zaken getrof- fen, opgescheept met de meerdere belasting- penningen, die zij nu moeten betalen op het aianslagbiljet der personeele belasting, over de huurwaarde der woningen. De verlaging be- draagt niet het voile vierde, zoodat men geen verzoek tot terugbetaling kan doen. Hij vraagt of het niet mogelijk is, den belastinginspecteur onder het oog te brengen, nu de zaak in kan- nen en kruiken is, dat het billijk zou zijn, dat deze verlaging ook in dit jaar voor de perso neele belasting tot uiting kwarn, desnoods buiten de wettelijke verhoudingen om. De heer VERLINDE deelt mede, over deze zaak toch ook iets te willen zeggen. Het zal niet veel zijn, dooh hij wil laten uitkomen, dat de huidige regeling hem erg is fegengevallen. De regeling der huurverlaging volgens de eer- ste bedoeling van den Minister van Sociale Zaken is ingetrokken, en ervoor is in de plaats gekomen, een regeling, welke de verlaging voor een deel afwenteld op de gemeente, dus op den belastingbetaler. De eerste bedoeling, rente verlaging en langer looptijd der annuiteiten, kon spreker toejuichen, hij was hier blij mee. Korten tijd later werd bericht, dat er een verandering kwam, welke zoodanig is ge- weest, dat de toestand is geworden zooals die nu is, n.l., dat de eene arbeider mee moet helpen betalen voor de verlaging van de huur van de woning van een anderen arbeider, doch er zelf niet van kan genieten, doch integen- deel, deze verlaging op zijn belastingbiljet vinden zal. Spreker vindt dit een eigenaardige bezuini- ging, het is een aan den eenen kant terug- geven, aan den anderen kant wegnemen. Spre ker zal hieraan zijn stem geven, het spijt hem echter dat een groot deel der menschen, welke van de verlaging niet profiteeren kunnen, hieraan mee moet betalen. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders ook dit bezwaar heb- ben gevoeld, daarom hebben zij ook tot vier- maal toe deze kwestie doen omrekenen. Hij zegt den heer Van Driel toe, zich met den inspecteur der directe belastingen in ver- binding te zullen stellen. Met algemeenen stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van burgemeester en wethouders besloten. Garantie geldleening bouw midden- standswoningen 17. Burgemeester en wethouders schrijven. Bij raadsbesluit dd. 7 Februari 1935, goed gekeurd door gedeputeerde staten 22 Februari 1935 no. 41 le afdeeling is besloten te waar- borgen de geldleening oorspronkelijk groot 55000, aangegaan ten behoeve van den bouw van de middenstandswoningen. Door deze conversie is de looptijd die leening met 25 jaar verlengd. Nu door de regeering is besloten de verlen ging der bouwvoorscbo'tten met 25 jaar, terug te nemen, is bij schrijven dd. 24 Mei 1.1., no 71, le afd., door gedeputeerde staten verzocht mede te deelen welke stappen zijn of worden gedaan, om dit raadsbesluit ongedaan te maken. Overwogen dient dus te worden of bovenge- noemd raadsbesluit dient te worden ingetrok ken. Daar de nieuwe overeenkomst reeds 1 Juli a.s. in werking zou treden, verzoeken wij U thans terzake wel een beslissing te nemen. De VOORZITTER deelt mede, dat bij dit onderwerp nog een toelichting noodzakelijk is. Nader is nog ingekomen een berekening, waaruit blijkt, dat het gewenscht is, de ga rantie te verleenen. Spreker is den levensduur der woningen niet bekend, doch de vereeni- ging is van meening, dat het wenschelijk is, de garantie te handhaven. De heer SCHEELE wijst erop, dat de kwes tie is, dat de looptijd der leening is gebracht van 50 op 75 jaar. Nu is door de wijziging welke door den Minister van Sociale Zaken in zijn regeling met betrekking tot huurver laging- is gebracht, alles teruggebracht van 75 op 50 jaar. Gedeputeerde staten zeggen, het kan nu ndet, dat de gemeente garant blijft gedurende 75 jaar voor dit door een particu- liere vereeniging geleend kapitaal. Door de vereeniging zijn thans echter cijfers overge- legd, waaruit blijkt, dat indien men de inkom- sten tegenover de uitgaven afweegt, de veree niging kan toekomen, en- voorkomen kan worden, dat deze bij de gemeente om een jaarlijksche bijdrage voor de exploitatie dezer woningen moet aankloppen, en er dus geen tekort zal zijn. De huren dezer woningen staan op het peil, dat voor dergelijke woningen gevraagd kan worden. Daarom ziet spreker er ook geen bezwaar in, dat de gemeente zich voor 75 jaar garant verklaart. De woningen -zijn sterk en degelijk gebouwd. Er zijn 12 woningen. welke momenteel belast zijn met f 48.000, dat is 4000 per stuk De heer VERLINDE is van meening, geen particulier het zoo kan. De VOORZITTER stemt toe, dat dit geluk- kig is. De heer SCHEELE gaat vender, dat indien de leening 50 jaar heeft geholpen, deze nog zal groot zijn 33.000 ,d.i. ongeveer 3000 per woning. De raad heeft toestemming gegeven. het erfpachtsrecht van een gedeelt-e grond te verkoopen, de vereeniging heeft hierbij een winst gemaakt, doch is bepaald, dat hiermede de leening direct zal afgelost worden. Spreker heeft een en ander met den ge- meentesecretaris besproken, en indien hij de berekening inziet, welke hem door den admi nistrates der vereeniging is ter hand gesteld, heeft hij er geen bezwaar tegen, de garantie voor een tijd van 75 jaar te verleenen, en af te wijken van den algemeenen regel, hoewel (hij overigens gaame een lijn trekt. Met algemeene stemmen wordt in afwijking van het advies van gedeputeerde staten be sloten, het garantiebesluit te handhaven. 18. Overmune Baandijk. Burgemeester en wethouders deelen mede: Bij raadsbesluit van 31 Mei 1934 is besloten, om na verniieuwing van den Baandijk door het rijk, het onderhoud ten laste der gemeente te nemen en is ons college gemachtigd, met de besturen van de Zeven Triniteits- en Oud Ze- venaarpolder gedurende 30 jaren een overeen komst aan te gaan omtrent de onderhouds- kosten. De Zeven Triniteitspolder heeft zich ver- plicht, gedurende 30 jaren een bijdrage te ver leenen van f 65 per jaar en de Oud Zevenaar- polder gedurende eenzelfde tijdperk f 35 per jaar. Bij schrijven van 3 September 1934 no. 365, directie van den Wiaterstaat; berichfte de mi nister van Wiaterstaat, dkt eerst tot vemieu- wing zal worden overgegaan als de oveme- ming in beheer en onderhoud door de gemeente zal zijn geschied, terwijl- thans door den mi nister wordt medegedeeld, dat de' noodige mid delen voor vemieuwing Van deh Baandijk be schikbaar zijn. Op grond van bovenstaande stellen wij U voor in te trekken Uw bovenvermeld besluit voor wat betreft de ovemame van den Baan dijk en te besluiten met ingang van 1 Juli 1935 de Baandijk in beheer over te nemen en deze voortdurend als toegangsweg tot de ka- naalhavens in goeden staat te onderhouden. De heer VAN DRIED deelt mede, hierom- trent nog een vraag te willen stellen. Spreker is heden tweemaal langs den Baandijk gepas- seerd. De toestand is daar zoodanig, dat spre ker moet zeggen, hoe eerder er aan begonnen wordt, hoe liever het hem zal zijn. Hij vraagt of het niet nuogelijk is, in dien tusschentijd de grootste keien eruit te kappen, en de putten hier en daar met grint te vullen. Dan is er althans een voorloopige voorziening. De kos ten zullen naar zjjn meening niet zoo hoog loopen, een paar man met een kruiwagen kan dit in enkele dagen klaarspelen. De VOORZITTER desll-nuede, het vrij stel- lige vermoeden te hebben, dat aan het maken van den nieuwen weg direct ovemame zal begonnen worden. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stig het voorstel van burgemeester en wet houders besloten. 19. Ontheffing schoolgeld dienst 1934. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken tot ontheffing van schoolgeld voor den dienst 1934, stellen burgemeester en wethouders voor, ontheffing te verleenen aan: H. de Rover te Alkmaar 15,76, J,->J. den Engelsman te Hoek 2,17, W. Jansen te'Ermelo 2,17, P.. Kaijser, Axelschestraat 94,- 12. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. qpeSsraipn ga 20. Ontheffing hondenbelastfaig dienst 1934. Naar aanleiding van een jjigekomen ver zoek om ontheffing hpndenbelasting dienst 1934, stellen burgemeester en wethouders voor, ontheffing te verleenen agu A. Stoffels, Lange Kerkstraat 22, 2. Met algemeene stemrnen Wordt aldus be sloten. 21. Goedkeuring rekening dienst 1934 der commissie tot -wering van schoolver- zuiin in de kom. Ingekomen is de rekening dienst 1934 der commissie tot wering van schodlverzuim in de kom, vastgesteld in de vergadering dies- com missie d.d. 25 Maart 1935. De ontvangsten be dragen 255,25, de .uitgaven j 235, goed slot f 20,35. Burgemeester en wethouders stellen voor, deze goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 22. Goedkeuring rekening dienst 1934 der commissie voor schoolkleeding en -voe- De ontvangsten hebben bedragen f 1000, de uitgaven 1133,49, nadeehg slot 133,49. Burgemeester en wetliouders stellen voor, deze goed to keuren. Met algemeene stemiiien wordt Aldus be sloten. 23. Goedkeuring rekening dienst 1934 van de brandweer. De ontvangsten hebben bedragen 1673,02, de uitgaven 1416,04, goed slot 256,98. Burgemeester en wethouders stellen voor, deze goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 24. Vaststelling kohier hondenbelasting dienst 1935. Voorgesteld wordt, het kohier hondenbelas ting voor den dienst 1935 vast te stellen op een bedrag van 1417. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. dat 25. Rondvraag. a. De heer VAN CADSAND wenscht aan burgemeester en wethouders te vragen, of zij bij een schouwing der wegen aandacht willen besteden aan den weg op het stuk dij-k aan de zjg. „Lange rek". Door den aanleg der nieuwe haven is dit stuk weg langs het kanaal afgesneden van den Zevenaar tot den Hoogen dijk. Bij weer, zooals men de laatste dagen had, is dit stuk ombegaanbaar, en dus onbe- reikbaar. 01 Spreker wilde den voonzitter vragen, dit gedeelte berijd'baar te maken voor rijtuigen. en voomamelijk voor fietsen. i- Van terzijde heeft spreker gehoord, dat dit gedeelte door den rijkswaterstaat is ont- eigend. De VOORZITTER deelt mede, dit Maandag a.s. onder de aandacht te zullen brengen. b. De heer VAN CADSAND wilde een opmerking maken, naar aanleiding van de vraag van den heer Dees, in de,, vorige ver gadering. En wel naar aanleiding van de door den heer Dees overgebraqhte; klacht, dat de bewoners van Ter Neuzen.gepasseerd werden voor lov.ering yan plantsoejaeq-Hetis. hem, ge-, bleken, dat het antwoord, namens burgemees ter en wethouders gegeven...... De heer GEELHOEDT: Niet geheel juist was. - De heer VAN CADSAND is van meening. dat, indien aan een raadslicl naar aanleiding van gestelde vragen een antwoord gegeven wordt, dit op grand van; de waarbeid ge- sohiedt, en het betrakken. raadslid niet met een kluitje in het riet wordt gesttiurd. De VOORZITTER motrt- desr'heen Van Cad- sand antwoorden,1 dnt ihgt eerste-is gebeurd,, het tweade niet. Dbw' W( - De heer VAN CADSAND -resent hiertegen aan, dat het hem' -tochi gdWoken :is, dat het. antwoord van butrgcmeester-' - en wethouders ver bezijden de waarheld is. -r- /-; l' Hem is gebleken, dat de persoon in kwes tie niet in de gelegenh^d-ds gesteld, prijs op te geven: Door borgeififeester en wethouders is gezegd, dat de prijzen te hoog waren. Dit is niet alleen bezijden dfe wattrtteid, doch zou ertoe kunnen dienen, dfen persoon te krenken in zijn bestaan. Het schijht, dat degene die voor de levering de opdraCht 'gaff, te werk is gegaan op de prijzen van twee jaar geleden, Ieder, die zaken abet, Weet, dat in dien fijd de omstandigheden geheel' - zijn gewijzigd. Spreker persoonlijk heeft 'dergelijk plantsoen aangekocht v66r 2 jaar, en thans ook weer, en het bleek hem, dat de prijzen tongeveer de helft lager waren. ''Het komt'hem Voor, dat althans toch prijii hhtf kuimeif^'(WVaagd wor den, dan was dit- bSW '•oV'ei'^ri^Wsnj'eh met de beweerde algemeene neiging van het ge'- meentebestuffl'W^^ft)pfn<!7n0^«-''geirte^ntfe te doen. Tot zijn spijt moet spreker constateeren, dat geen prijzen aan de inwoners der gemeen te zijn gevraagd. Hij vraagt burgemeester en wethouders of deze bereid zijn, zich in openbare vergadering te verantwoorden, en zag voorts gaame, dat de inwoners der ge meente ii* de gelegenheid werden gesteld. mede te dingen, en aan dergelijke handelin- gen, als voren geschetst, een einde kwam. De heer DEES deelt mede, met belangstel- ling het antwoord van burgemeester en wet houders tegemoet te zien. De heer GEELHOEDT anbwoordt, naar aanleiding van de vraag van den heer Van Cadsand, dat het antwoord, namens burge meester en wethouders aan den heer Dees gegeven, niet geheel Juist was. Burgemeester en wethouders wisten echter op dit oogenblik niet beter, of dit antwoord was juist. Het is steeds het standpunt van burgemeester en wethouders geweest, bij geljjke, of zelfs iets hoogere prijzen, de leveringen aan inwoners der gemeente te gunnen. Burgemeester en wethouders wisten niet beter, of daaraan was voldaan. Inmiddels hebben zij den bouwmeer- ter daarover nader gesproken, en is gebleken dat deze ten opzichte hiervan niet juist ge- handeld heeft, en deze zich heeft gebaseerd op prijzen, die inderdaad niet juist waren. Bur gemeester en wethouders hebben hieromtrent onderhandeld, en spreker kan dan ook toezeg- gen, dat dergeltjke dingen in de toekomst uitgesloten zullen zijn. Wat voorts de heer Van Cadsand zegt, dat de betrokkene door de houding van burgemeester en wethouders zou zijn benadeeld, dit is niet juist, spreker heeft den betrokken persoon in de vorige vergade ring reeds volkomen gerehabiliteerd, waar spreker zegt: .Intusschen is gebleken, dat de belanghebbenden him prijzen aanmerkelijk hebben verlaagd, zoodat ze thans zelfs nog iets beneden de prijzen van den leverancier van buiten de gemeente waren". In ieder geval kan spreker toezeggen, dat dergelijke dingen in de toekomst uitgesloten zullen zijn. De heer VAN CADSAND: Dus burge meester en wethouders erkennen, hierin een fout te hebben begaan. De heer GEELHOEDT deelt mede, in de vorige vergadering, en ook thans, eerlijk het standpunt van burgemeester en wethouders naar voren te hebben gebracht. De heer DEES is er van overtuigd, dat in de vorige vergadering werkelijk door burge meester en wethouders is weergegeven den toestand, zooals die hun bekend was. Hij is ervan overtuigd, dat de gemeentenaren in het vervolg een kans zullen krijgen. De VOORZITTER herhaalt, dat het stand punt van burgemeester en wethouders is, zoo- veel mogelijk de leveringen in de gemeente te plaatsen. Als bewijs, dat burgemeester en wethouders geen rancune koesterden, blijkt wel, dat aan betrokkene inmiddels weer een levering van planten is opgedragen. De heer VAN CADSAND: Maar dat was, omdat de bouwmeester nattigheid voelde. U zult toch ook wel begrijpen, dat hij geen 16 boomen gaat bestellen tegen het volgend jaar, als hij geen nattigheid voelt. De heer GEELHOEDT: Dit is niet zoo. Er waren direct nog 25 boomen noodig. Door betrokkene is m overleg met den bouwmees ter besloten deze in het najaar te planten, omdat gevreesd werd, dat het te laat zou worden. Dit is dus geen bewijs, dat burge meester en wethouders nattigheid voelden, zij hebben hun standpunt eerlijk en zuiver ge- handhaafd, en behoeven dus geen nattigheid te voelen. De heer VERLINDE is van meening, dat de fout daar sehuilt, dat de bouwmeester der gelijke dingen op eigen houtje kan doen, zon- der het dagelijksch bestuur erin te kennen. Spreker moet het absoluut afkeuren dat een ambtenaar dergelijke dingen koopt, zonder burgemeester en wethouders erin te kennen. Burgemeester en wethouders staan dan her- haaldelijk bloot aan dergelijke vragen. Zjj kunnen hem met een standje afschepen, doch de volgende keer gebeurt weer iets derge- lijks Uit het antwoord, op de vraag van den heer Van Cadsand blijkt, dat de betrokken ambtenaar over den aankoop met burgemees ter en wethouders niet heeft gesproken. Meer derge'ijke dingen zijn voorgekomen, pas in deze vergadering heeft de gemeente een stukje grond moeten aankoopen, dit heeft ook moeite gegeven, en zoo gaat men maar door. De heer VAN CADSAND deelt mede, het met den heer Verlinde roerend eens te zijn, dat het niet juist is, dat buigemeester en wethouders de prijzen niet onder de oogen hebben gehad. De heer GEELHOEDT wijst erop, dat deze opmerkingen niet juist zijn. Het betreffende plantsoen was opgenomen in de begrooting van den bouwmeester, en nu kunnen burge meester en wethouders toch niet telkens de aangevraagde prijzen gaan controleeren. Zij vertrouwden, dat een en ander ge'beurde zoo als het moest/ zij waren ervan overtuigd, dat de voorschriften, zooals zij die hadden ge- I geven, waren opgevolgd, 'zooals de betrokken ambtenaar die moet opvolgen. Dit neemt niets weg van hun overtuiging, dat indien de prij zen gelijk of zelfs iets duurder zijn, de leveran- ciers uit de gemeente de voorkeur hebben. De heer VERLINDE: Dus burgemeester en wethouders zijn in de luren gelegd door d,en ibouwmeester. De heer VAN CADSAND is van meening, dat dan burgemeester en wethouders toch een verkeerde politiek volgen. De heer VERLINDE deelt mede, het te kunnen begrijpen. dat burgemeester en wet houders in goed vertrouwen hebben gehan- deld. Dit neemt niet weg, dat het toch ver- keerd" is,' dat een ambtenaar eigenmachtig kAn handelen, De heer GEELHOEDT kan mededeelen, dat burgemeester en wethouders deze kwestie emstig hebben overwogen. De heer VAN AKEN deelt mede, zijn lin- kerbuurman te moeten bijvallen. Herhaalde- lijk ziet spreker, nu eens aan de voorzijde, dan weer aan de achterzijde, de vrachtauto van Van Gend Loos goederen lossen. Hij kan Zich niet voorstellen, dat al wat kan, in de gemeente wordt gekocht. De VOORZITTER deelt mede, dat elke. week door Van Gend Loos bussen vleesch. worden gebracht. De heer OOLSEN: Die moet u weigeren, als Van Gend Loos die brengt! De heer VAN AKEN kan het zich niet voor stellen, dat het steeds bussen vleesch zijn, die gebracht worden. De heer GEELHOEDT: noemen. De heer VAN AKEN kan niet zeggen, wat het dan wel kan zijn. De heer SCHEELE deelt mede, dat behou- dens voor een enkel klein ^akje, dat niet in de gemeente gekocht kan worden, door Spre ker geen mandaten worden geteekend voor leveranciers buiten de gemeente. Over het algemeen houden de heeren ambtenaren zich ook aan de instructies van burgemeester en wethouders, om zooveel mogelijk in het dis trict te koopen. V - 'De heer DE BAKKER uit zrjn spijt. dat hierover nog geboomd moet worden. De heer DEES: We boomen over boomen. De heer DE BAKKER deelt mede, straks met een souvenir daarvan te komen aandra- gen. Hij wi! er verder op wijzen, dat hij eens met de heeren Van Aken en De Jonge, twee drukkers, de gemeenterekening heeft nage- zien, en hem toon gebleken is, dat een groot gedeelte van het drukwerk buiten de gemeente was 'oesteld. De heer DE JONGE wijst erop, dat door hem destijds die opmerking is gemaakt. Bur gemeester en wethouders hebben toen gezorgd dat die aangelegenheid werd gefegeld, en ge- regeld bleef. Naar zijn meening behoeft daar- op thans niet te worden teruggekomen. Dan moet u feiten c. De heer DE BAKKER merkt op, dat den laatsten tijd hoe langer hoe meer werk wordt overgeheveld naar onze buren. Hij vraagt of burgemeester en wethouders niet moesten trachten, de loodsentarirven ver laagd te krijgen. In een vorige vergadering is door spreker daarnaar ook reeds gevraagd, en toen bleek. dat de regeering niet wilde/ overgaan tot verlaging van de loodsentarie- ven, daar dit financieel niet verantwoord werd geacht. Hij wil vragen, of hieraan thans niets kan gedaan worden, en dan zouden de tarieven financieel gelijk moeten staan met die van onzen buurman. Spreker is van meening, dat, hoe meer zeebooten hier komen, hoe minder steun zal behoeven te worden uitgekeerd. d. De heer DE BAKKER heeft geconsta- teerd, dat aan de Scheldekade, waar thans verschillende auto's af en aan rijden, weer een heelen tijd een paal krom is. Hij vraagt, of de mogelijkheid niet bestaat, den afrit ruimer te maken. e. Hij heeft voorts gezien, dat de nieuwe vuilniskar heel gemakkelijk werkt als hij leeg is, doch indien vol, een groot deel van het erin gestorte vuil weer op de straat terecht komt. Hij bepleit een verandering in dien zin, dat de kieppen kunnen schuiven, inplaats van zooals thans te scharnieren. De VOORZITTER deelt mede, een en ander onder de aandacht te zullen houden. f. De heer DE BAKKER deelt mede, nu zijn souvenirtje ter tafel te zullen brengen. Reeds verschillende jaren geleden waren er buizen noodig. Deze moesten toen rip-rap door ,,De Hoop" en Kooman worden geleverd. Dat kon niet. Toen werden de buizen elders be- steld, en nu staan ze daar. De VOORZITTER: En zijn verkocbt. De heer DE BAKKER: Gefeliciteerd. De VOORZITTER: Doch niet allemaal. De heer DE BAKKER: Dus de strop is voor de gemeente. De VOORZITTER: Wij zijn net als elke koopman, er zijn er tegenwoordig die leven van hun verlies. Wat betreft de loodsentarieven moet ik den beer De Bakker antwoorden, dat, indien hij de dagbladen leest, hem zal gebleken zijn, dat door de regeering een verlaging der loodsen tarieven is aanhangig gemaakt. Het ontwerp is ingediend, het Voorloopig Verslag en de Memorie van Antwoord der regeering zijn ver- schenen. De verlaging komt niet heelemaal, doch nagenoeg aan het peil, dat thans de Bel- gisohe loodsentarieven hebben. De heer DE BAKKER: Nagenoeg, dus het voordeel is nog aan den concurrent. g. De heer VAN DRIEL deelt mede, dat het zijn aandacht heeft getrokken, dat er voor een nieuwe vereeniging een sohoollokaal beschikbaar is gesteld. Spreker heeft niet ge- lezen, dat dit is toegestaan. Daarom wilde hij informeeren, of het niet teveel gevergd is, in deze raadszitting te vragen, bij wie de be- voegdheid berust, deze toestemming te ver leenen, bij burgemeester en wethouders of bjj den raad. De VOORZITTER antwoordt, dat beiden bevoegd zijn. De zaak is als volgt: De ver eeniging zat verlegen om ruimte, en daar de raad niet had vergaderd, hebben burgemees ter en wethouders voorloopig toestemming verleend, teneinde zulks aan den raad te vragen. Daar men echter nog niet precies wist, hoe de zaak liep, zijn burgemeester en wethouders in deze vergadering nog niet met een voorstel gekomen. De heer VAN DRIEL is van meening, dat de openstelling van de openbare gebouwen voor vereenigingen steeds een principieele strijd is geweest. Het doet hem genoegen, van den voorzitter te vememen, dat de bevoegd- heid berust en bij burgemeester en wethou ders en bij den raad. Spreker stelde deze vraag, omdat de mogelijkheid niet was uitge sloten, dat deze stof zou doen opwaaien. Spreker is er steeds een voorstander van ge weest, van de openbare gebouwen gebruik te maken. Hij hoopt er, te zijner tijd ook profijt van te trekken. Hij wensdht aan de bevoegd- heden van burgemeester en wethouders niet te tornen, doch heeft hiemaar enkel gevraagd, omdat hij er niets van op de agenda kon vimdlen. De heer DE JONGE vraagt, wat hier het geval is. Het komt hem allemaal zoo geheim- zinnig voor. Hij heeft van die vereeniging niet gehoord. De VOORZITTER antwoordt, dat het hier betreft een pas opgericht mannenkoor. Vroe- geT heeft men hier ook een mannenkoor ge had. Deze vereeniging had moeilijkheden wat betreft de zaalruimte. De heer DE JONGE doet het genoegen, te constateeren, dat burgemeester en wethouders in dezen zooveel coulanter zijn geworden. h. De heer VAN DOESELAAR vraagt, of niet een andere regeling kan worden getrof- fen voor het stempelen door de menschen van Sluiskil. Deze moeten thans om 11 uur gaan stempelen, waardoor zij de kans loopen hun middageten te verspelen. Ook met het oog op het uitgaan van de school, en de kans die daardoor onhstaat, op verkeersstagnatie, kwam het hem wenschelijk voor, een andere regeling te treffen. De VOORZITTER zegt toe, dit onder de oogen te zullen zien. De heer COLSEN deelt mede, dezelfde vraag te hebben willen stellen. Hij n^emt thans in verband met zijn uit- treden uit de R.K. Staatspartij, afscheid van den raad tot September a.s., als wanneer hij hoopt, met zijn nieuwe fractie in den raad terug te zullen komen. De heeren, die hij dan hier, niet meer zal ontmoeten, wenscht hij het beste toe in hun verder leven. Spreker zou ook heden niet teruggekomen zijn, doch waar er een tweetal agendapunten waren, welke van belang waren voor Sluiskil, heeft spreker gemeenid, moreel verplioht te zijn, ter vergadering te komen voor de behartiging dier belangen! Mocht het vroeger wel ieeiis scherp gegaan hebben. hij vraagt hierover vergeving. Spreker heeft slechts getracht het belang van de gemeente, zooals hij het zag, te verdedigen. Hij wenscht ten slotte te verklaren, dat de"belangen van Ter Neuzen de voile medewerking zullen heb ben van zijn nieuwe fractie. De heeir DE JONGE antwoordt, dat de heer Colsen zich geen zorgen behoeft te maken. Zijn Uiting ibesdhouwt hijals een glunderen om de ovei^vinning,welke hij heeft behaald. De VOORZITTER sluit de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 8