Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Woensdag 3 Juli 1935 No. 9318 eerste ramerverkiezing. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. VAN OPENING JULIANARANAAL. Naar de Volkskrant vemeemt, ligt het in het voornemen het Julianakanaal in Septem ber op feestelijke wijze voor het verkeer of- ficieel open te stellen, hetgeen reeds voor de nationale scheepvaart een feit was en dan ook voor de intemationale verbindingen wordt mogelijk gemaakt. Het ligt volgens het blad in het voornemen van de IKoningin en de Prinses deze officieele ingebruikstelling met Hare tegenwoordigheid te vereeren. DE ZENDER HUIZEN GESLOXEN. De zender te Huizen is Zondagmiddag vier uur zonder plichtplegingen buiten werkmg gesteld. De omroeper van de K.R.O. heeft, na- dat de uitzendinig van de Amsterdamsche Olympische sportfeesten was geeindigd, uit de studio te Hilversum de gebruikelijke drie- maandelijksche dankzegging gesproken inzake de samenwerking met andere organisaties en het zenderpersoneel. Het zendergebouw te Huizen was reeds Za- terdagmiddag verlaten, nadat het personeel onder leiding van een Fhilips-ingenieur een laatste ronde had gedaan. In den eerstvolgenden proeftijd zal de zen der, zooals zulks met dergelijke zenders ge- woonlijk het geval is geweest, slechts eenige uren per dag in dienst zijn, om de gelegenheid te hebben den zender eventueel verder te ver- volmaken. Door de A.R. Statenclubs van Zeeland, N. Brabant en Utrecht is de volgende candida- tenlijst voor de Eerste Kamerverkiezing op- gemaakt: 1. jhr. mr. Van Asch van Wijk te Utrecht, 2. mr. P. Dieleman te Middelburg, 3. mr. J. A. de Wilde te 's Gravenhage, 4. mr. G. A. Diepenhorst te Zeist, 5. mr. J. W. Goed- bloed te Goes en 6. A. D. v. d. Schans te Andel. DE OPVOLGER VAN MR. MAROHANT. Van bevoegde zijde vemeemt de Maasbode, dat het kabinet nog geen besUssing heeft ge- nomen omtrent de voorziening van de vaca- ture, ontstaan door het heengaan van minis ter Marchant. Er staat niet vast of minister Slotemaker de Bruine aan onderwijs zal blij- ven en er is ook nog geen aanzoek voor de vervulling van een plaats in het ministerie aan iemand gericht. De bedoeling is met de benoeming van een nieuwen minister te wachten tot na de behan- deling van het bezuinigingsontwerp, vooral ook om die behandeling niet te vertragen. De parlementaire correspondent van Het Volk meldt: Wij vememen van doorgaans goed inge- lichte zijde, dat het in het stellige voornemen van den minister-president ligt, het V.D.-lid van de Eerste Kamer mr. Slingenberg, ter be noeming als minister aan de Kroon voor te dragen. De heer Slingenberg zal worden belast met de portefeuille van onderwijs. De benoeming is evenwel niet te verwachten vddr de onder- wijsparagrafen van het bezuinigingsontwerp in de Tweede (Kamer zullen zijn behandeld. De verdediging van dit deel van het onderwijsbe- lei-d der regeering zal nog geschieden door den minister van onderwijs ad interim prof. Slote maker de Bruine. Na de benoeming van den, heer Slingenberg zal prof. Slotemaker de Bruine weer geheel voor zijn werkzaamheden op het departement van sociale zaken beschikbaar komen. AUGEMEEN NEDERL. PERSBUREAU (A.N.P.). Het algemeen Nederlandsch persbureau (A.N.P.), stichting van de vereeniging van uitgevers van dagbladen ,,De Nederlandsche Dagbladpers", heeft Maandag de taak der nieuwsvoorziening aan de Nederlandsche pers en aan de omroepvereenigingen van het pers bureau Vaz Dias en het Nederlandsch (Haagsch) Correspondentiebureau voor Dag bladen overgenomen. Het hoofdkantoor van het A.N.P. is gevestigd Heerengracht 467, Amsterdam C, het kantoor te 's Gravenhage, Achterraamstraat 8. Ter sluiting van den dienst voor de omroep vereenigingen heeft de directeur van het pers bureau Vaz Dias, de heer M. S. Vaz Dias, die tevens medewerker van het A.N.P. is, Zon- dagavond in een korte toespraak namens de directie van het persbureau Vaz Dias dank gebracht aan alle officieele en niet-officieele instanties in den lande voor de ondervonden medewerking en verzocht deze zelfde mede- werking in het vervolg aan het Algemeen Ne derlandsch Persbureau te willen geven. Van den voorzitter der vereeniging ,,De Ne derlandsche Dagbladpers", den heer J. W. Henny, ontving de directie van het A.N.P. een brief met gelukwenschen, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat het A.N.P. „tot in lengte van dagen zeer nuttig werk zal mogen doe,n voor de Nederlandsche pers, dus voor het geheele Nederlandsche volk". De directie van het A.N.P. zond telegrammen van geluk wenschen en waardeering aan den heer Henny, die zjjn initiatief zag bekroond, den heer H. Nijgh, voorzitter van den raad van beheer van het A.N.P. en Dr. Ph. B. Libourel, juridisch adviseur. iHet eerste telegram van het A.N.P. was ge richt aan den minister-president Dr. H. Colijn. Daarin zegt de directie te hopen, onder hooge- ren zegen in het belang van de geheele, onaf- hankelijke Nederlandsche Pers tot nut en voordeel van het vaderland werkzaam te mo gen zijn. De directie heeft verschillende gelukwen schen ontvangen. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Notulen. Wordt voorgesteld, de notulen der vergade- ringen van 13 December 1934 7 Februari en 13 Maart 1935 vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. De heer VAN CADSAND deelt mede, om trent de notuleering zelf niets te willen zeg- gen. doch aan te willen kondigen, dat door hem naar aanleiding van de notulen der ver gadering van 13 Maart j.l. bij de rondvraag enkele vragen zullen worden gesteld. Met algemeene stemmen wordt besloten, vorengenoemde notulen vast te stellen. 2. Ingeltomen stukken. a. Proces-verbaal van de op 11 Maart 1935 ten kantore van den gemeente-ontvanger gehouden opneming van boeken en kas, waar- bij is gebleken, dat de inkomsten over den dienst 1934 tot op dien datum hebben bedragen (502.442,14, en die over den dienst 1935 68.963,13, te samen 571.405,27de uit- gaven van den dienst 1934 tot op dien da».um hebben bedragen 499.573,07, en die over den dienst 1935 62.023,32, te samen 561.596,39, zoodat in kas moest zijn 9808,88, hetgeen overeenkomt met het totaal der in kas aan- wezige en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. b. Verslag der commissie tot wering van sohoolverzuim in de kom over 1934. De Commissie moest in het begin van het afgeloopen jaar aftreden; twee van de oude garde, waarvan de voorzitter, de heer P. Geel hoedt, wel de oudste in dienst- en leeftijd was, keerden niet meer terug, en werden vervangen door twee nieuwe leden. De overige commis- sieleden werden herkozen, en namen me' leedwezen afscheid van de heeren Versloot en Geelhoedt. Het aantal te behandelen geval- len van ongeoorloofd verzuim was dit jaar kleiner dan in 1933. Wat de re-den hiervan is? Het ligt met aan de commissie hierover te oordeelen. Spruit het voort uit de betere aanpassing der ouders aan de leerplichtwet Dan kan de commissie niet anders dan dit van harte toe- juichen. De commissie, die in haar geheel ook wel gevoelt voor soepele toepassing, zou het bejammeren, dat die soepelheid te ruim genomen werd. Enkele gevallen van land- en huisarbeid werden behandeld; ook eenige van spijbelen. In geen enkel geval kon de commissie onver- schilligheid der ouders constateeren. In 6dn geval achtte de heer Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Goes zich verplicht proces-verbaal op te maken, wat ten gevolge had, dat de betrokken aansprakelijke persoon veroordeeld werd tot een geldboete of voor- loopige hechtenis. Aangenomen voor kennisgeving. c. Raadsbesluit van 7 Februari 1935, tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1934, voorzien van het bewijs van goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. loven A overbodig is en sociale en economische gevaren schept; dat hand-having van het wettelijk gestelde maximum ongevaarlijk is, daar voldoende waarborgen tegen misstanden aanwezig zijn. Aangenomen voor kennisgeving. g. Raadsbesluit van 13 Maart 1935, tot verhuring van de vrije ruimte boven de ar- beid-sbeurs aan het ingendeursbureau v.h. J. van Hasselt en De Koning te Nijmegen, voor zien van bewijs van goedkeuring door gedepu teerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Verslag der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in de kom. In de samenstelling der commissie kwam geen verandering. Voorzitter was de heer D. J. van Wijck, secretaris de heer C. F. Kohler, gewone l-eden waren de heeren P. F. de Bak- ker, I. van de Sande en J. Deij C.Dzn. De commissie hield in 1934 slechts twee vergade- ringen, in Maart en in December. De alge meene toestand van het onderwijs en de ge- aan dc commissie geen aanlei ding tot °bijzondere opmerkingen. Aangenomen voor kennisgeving. i. Bericht van J. den Hamer en J. Deij C.Uzn., welke verklaren, dat zrj de voorwaar- den gesteld in het raadsbesluit van 13 Maart 1935° betreffende stratenaanleg aanvaarden en zullen naleven. Aangenomen voor kennisgeving. j. Dankbetuiging van C. F. Kohler te Ter Neuzen voor de verlaging van zijn woning- huur. Aangenomen voor kennisgeving. Verordening op de heffing van opcen- dit aan de menschen of aan het Vergadering van Donderdag 20 Juni 1935, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Te-genwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, D. Scheele, J. den Hamer, M. de Jonge, C. A. Verlinde, D. van Aken, A. de Bruijn, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, L. J. van Driel, A. J. Harte, J. van Doeselaar, P. van Cadsand en G. Dees. Afwezig de heer N. A. Hamelink. d. Een schrijven van het bestuur der Mond- harmonicavereeniging „Intemos" te Sluaskil, met verzoek te mogen vememen om welke redenen door burgemeester en wethouders in hun vergadering van 5 Maart j.l. op -het door haar gedaan verzoek tot het houden van een geldinzameling afwijzend is beschikt. Het (bestuur hoopt een gunstige beslissing van den raad in dezen. De heer DE BAKKER merkt op, dat, naar het schijnt, door die vereeniging ge- vraagd is, een collecte te mogen houden. Hij vindt het jammer, dat, wanneer iets tot stand wordt gebracht, wanneer men den moed heeft zioh in deze tijden te vereenigen, men, om de kosten voor aanschaffing van materialen enz. te dekken, met den -bedelzak rond moet. Men moest het integendeel waardeeren, dat iets tot stand wordt gebracht. Eendgen tijd geleden heeft spre-ker door de radio een rede gehoord over de opvoeding der jeugd, en de spreker stelde het voor, dat muziek en zang een voor- naam deel dier opvoeding uitmaken. Spreker stelt voor, indien zijn voorstel steun onder- vindt, een bedrag ter beschikking dier veree niging te stellen. De heer COLSEN geeft als zijn meening te kennen, dat natuurlijk burgemeester en wet houders den heer De Bakker van antwoord zullen dienen. Spreker wenscht dit echter ook te doen, en dan moet hij zeggen, dat de heer De Bakker praat over iets, waarvan hij totaal niets afweet. In de vorige vergadering heeft spreker inlichtingen gevraagd over een verzoek van -die vereeniging, waarop door burgemeester en wethoudeTs afwijzend was beschikt, en heeft spreker daarover een be- vredigend antwoord ontvangen. Burgemeester en wethouders hebben geizegd, dat die ver eeniging pas bestond, en dat, indaen deze een jaar of enkele jaren had bestaan, en getoond wat ze kon presteeren, de houding van bur gemeester en wethouders daarnaar zou kun- nen worden bapaald. Die weigering heeft echter zooveel reclame gemaakt voor deze vereeniging, dat toen de leden der vereeni ging in hun witte pakjes een rondgang maak- ten, gezegd mag worden, dat nooit een col lecte zoo is geslaagd als thans het geval was. De heer DE BAKKER vraagt, of dan een collecte heeft plaats gehad. De heer COLSEN: Maar, nou wil je me niet begrijpen, geloof ik. Je kunt toch ook -iets geven, zonder dat er een collecte ge houden wordt. I De heer VAN CADSAND deelt mede, ook geconstateerd te hebben, dat de vereeniging een rondgang heeft gemaakt, en te hebben gezien, dat ze van deur tot deur zijn ron-d- gegaan. De VOORZITTER licht in, dat de vereeni ging een vergunning heeft gekregen om te spelen, zooals iedere straatmuzikant die krij-gt. De heer DE BAKKER: Dus dan is de collecte geslaagd. Dank u! Dan is de zaak in orde en van de baan. e. Bericht van J. Huizinga, A. F. Man- naert, A. Dees en J. van Drongelen, dat zij hunne henbenoeming tot lid der schuttings- commissie aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een adres van den Bond van Nederland sche Brouwerijen, welke daarin te kennen -geeft: dat de Drankwet 1931, evenals tevoren de vergunning, ook de verloven A aan een maximum heeft gebonden, w-elk maximum om de vijf jaar, te beginnen met 1935, door de Kroon op voorstel van -den gemeenteraad ver- laagd kan worden; dat het gevaar ontstaat, indien men thans het maximum der verloven A tot de minimale behoefte van het oogenblik terugbrengt, dat clandestiene verkooppl-aatsen ontstaan, met al de ongewenschte gevolgen van dien; ■dat het g-ebrek aan speelruimte slechts om de vijf jaar is te herstellen, zoodat tusschen- tijdsche aanpassing tot voorkoming van on gewenschte toestanden onmogelijk is; dat verlaging van het maximum voor ver- ten op de gemeentefon-dsbelasting, vastgesteld bij raadsbesluit d,d. 13 December 1934, voor zien van bewijs van Koninklijke goedkeuring Aangenomen voor kennisgeving. I Bericht van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 12 April 1935, dat door den raad der gemeente Oud-Vossemeer het besluit is genomen, de kermis of jaarmarkt, die gehou den zou moeten worden van den tweeden Donderdag in Juni tot en met den Zaterdag d.a.v. voor 1935 te schorsen. Mocht bij den raad daartegen bezwaar be staan, zoo wordt verzocht met vermel-ding der motieven, waarop die bezwaren gegrond zijn, v6or 15 Mei 1935 hiervan mededeeling te doen. Aangenomen voor kennisgeving. m. Verslag van de commissie voor school- kleeding en -voeding over 1934. De centrale commissie. De voor deze werkzaamheden geconstitueer- de commissie heeft voor wat het aantal scho- len betreft, geen verandering ondergaan. Evenmin had er persoonsverwisseling plaats, zoodat de arbeid ongewijzigd kon wor den voortgezet. Het dagelijksch Itestuur. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. C. Jansen werd in de vorige algemeene vergadering benoemd -de heer M. J. Eelderink, hoofd der bijzondere school te Dne- wegen, die deze benoeming heeft aangenomen. Het beheer over de gelden ging over den heer J. Olijslager, het secretariaat wordt waargenomen door den heer C. F. Kohler, terwijl -de burgemeester als voorzitter fun- geert. In de vacature van mej. Hageman voor het doen van huisbezoek is niet voorzien, dit met het oog op de noodige bezuiniging. Verstrekte kleeding. Het blijven voortduren van de werkloos- heid, is oorzaak, dat het aantal aanvragen toeneemt, hetgeen bijzonder wordt gedemon- streerd door de toename van het aantal k-in- deren. waarvoor voorziening wordt gevraagd. Dit maakt de taak van de commissie niet gemakkelijk, wijl van de zijde van het gemeen- tebestuur op zu-inigheid wordt aangedrongen. wat zeker wel te verklaren is, doch met het oog op de heerschen-den nood moeilijk kan worden bereikt. Er zijn in 1934 van 173 gezinnen aanvragen binnengekomen, waarbij 296 kinderen waren betrokken. Een aanvrage ten behoeve van vijf kinderen werd afgewezen. De ingekomen aanvragen waren over verschillende scholen verdeeld als volgt: 55 gezinnen 29 13 6 11 7 20 6 6 19 School A School C School D Chr. school Jozinastraat Chr. school Driewegen Chr. school Sluiskil Chr. Herv. school R. Kath. jongensschool R. Kath. meisjesschool R. Kath. school Sluiskil Zooals boven reeds vermeld werden de aan vragen ingediend in het belang van 296 kin deren. Ter voorziening in den grootsten nood, werden aan deze kinderen in den loop van het jaar verstrekt: 206 hemden 191 borstrokken 149 onderbroeken 53 directoires 13 onderjurken 562 paar klompen. Voor tot afgifte werd overgegaan, had eerst een onderzoek plaats, tenzij de toestand van het geizin 2^oodanig bekend is, dat zulks niet noodig is. Vergaderingen. De commissie in haar geheel heeft eenmaal vergaderd en wel tot de vaststelling van het jaarverslag en daarna de verantwoording om trent de toestand der financien. Andere onderwerpen werden niet behandeld. Het bestuur vergaderde in 1934 twee malen voor het nemen van besluiten, wanneer bijzon dere aanvragen daartoe aanleiding -gaiven. Uitgaven. De uitgaven door de commissie gedaan. be dragen over het loopende jaar 1133,49, waarvan de bescheiden voor een goede ver antwoording bij het gemeentebestuur zijn ingezonden. Aangenomen voor kennisgeving. n. Verzoek van A. J. Platteeuw te Sluiskil, bewoner van het pand Kanaalweg 28, welke in verband met den ouderdom der waning en de algemeene daling der huu-rwaarde, verzoekt de huur met f 50 te verlagen. Wordt voorgesteld, dit verzoek te behande len bij de begrooting voor het dienstjaar 1936. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 0. Schrijven van D. van Aken, van den volgenden inhoud: Het zal u wel bekend zijn, dat de gemoede- ren der werklieden aan de werkverschaffing in beroering zijn gekom-en en doen dan ook de dolste beriohten de ronde. Gaarne zou ik als raadslid in deze zaak eenig licht ontvangen naar aanleiding van onderstaande vragen: 1. Is het judst, dat de menschen die in .de werkverschaffing werken minder verdieneh dan zij in de steunregeling ontvangen. 2. Ligt werk. 3. Als vraag 1 iud^rdaad met ja wordt beantwoord, dan zou ik gaarne zien, dat bur gemeester en wethouders er voor zorgden, dat ind-erdaad die menschen, hetzij van de steunregeling, hetzij van het armbes-tuur, zoo werden behandeld dat ze er inderdaad van konden eten, want de bedragen, die men hoort noemen zijn inderdaad schrikbarend. De VOORZITTER veronderstelt, dat mis- schien in den loop van den tijd de heer Van Aken kennis heeft gekregen van hetgeen is gebeurd. Hij vraagt, of de heer Van Aken op het ontvangen van inlichtingen nog prijs stelt. De heer VAN AKEN deelt mede, dat hij inmiddels enkele inlichtingen heeft ontvangen, zoodat hij op het ontvangen van antwoord op zijn vragen niet meer zooveel prijs stelt, als hij ten tijde van het stellen dezer vragen deed. Wel had hij gaarne gezien, dat het antwoord hem wat eerder had bereikt, daar dit eigen- lijk te laat wordt gegeven, en een antwoord voor hem op het oogenblik geen waarde meer heeft. De heer VAN DRIEL deelt mede, de woor- den van den heer Van Aken te onderschrijven. Echter stelt spreker er w61 hoogen prijs op, thans in deze vergadering nadere inlichtingen te ontvangen. Spreker zou wenschen te ver- nemen of het juist is, dat in deze particuliere werkverschaffing loonen worden betaald van 28 cent per uur, zooals onze wethouder vol- komen te goeder trouw heeft verklaard, en op basis waarvan spreker -en zijn fractie hun medewerking hebben verleen-d. Medegedeeld is destijds, dat, indien de menschen minder verdienden dan de landarbei-ders, iets anders zou worden gedaan, en premie zou worden bijbetaald. In het belang -der werkenden vraagt spreker inlichtingen over de arbeids- voorwaarden, n.l., den prijs per kubieken meter te verwerken grond, de uurloonen, welke bereikt kunnen worden en de toeslagen, n.l. trainings- en andere toeslagen, welke wor den gegeven. Men moet niet vergeten, dat, als een werkman in de werkverschaffing komt, en in 3 jaar niet gewerkt heeft, zoo'n man volledig uit elkaar gerukt is, en onmo gelijk kan presteeren hetgeen een ander, welke regelmatdg werktte, doen kon. Spreker heeft nagegaan, dat de loonen, welke in de eerste week zijn uitgekeerd, niet waren over- een te brengen met den norm, in de Armen- wet genoemd. Burgemeester en wethouders hebben hiertoe hun medewerking verleend, spreker stelt voorop buiten -hun schuld want zij hebben eerlijk gemeend, dat het genoemde loon van 28 ct. per uur te bereiken was. Nu vraagt spreker nadere inlichtingen, want en waar een ,,want" is, is ook een ,,maar krijgt men wel ten voile de kubieke meters verwerkte grond uitbetaald? En hebben be- langhebbenden het recht de meting te doen nameten? Spreker heeft ook wel eens ge- holpen een modderbak na te meten. Deze bleek bij meting 518 M3. groot te zijn, en zijn firma kreeg maar voor 400 M3. betaald. Nu zou spreker niet graag insinueeren, dat dit hier ook gebeurt, doch hij stelt er hoogen prijs op, het te vernemen uit den mond van iemand, die er meer van weet dan hrj. Deze particuliere werkverschaffing mag geen werkinrichting of concentratiekamp worden, anders kan spreker reeds tevoren zeggen, in de toekomst aan dergelijke dingen niet meer te zullen medewerken. Op het oogenblik heeft spreker en diens fractie echter toch nog liever werk dan steun. De VOORZITTER deelt mede, dat hij kort kan zijn, indien hij zich uitsluitend houdt aan de beantwoording der vragen, zooals die door den heer Van Aken zijn gesteld. Vraag 1. Is het juist, dat de menschen die in de werkverschaffing werken, minder verdienen dan zij in de steunregeling ont vangen Die zjjn er geweest, dit is van een zoodanige bekendheid geworden, dat het overbodig voorkomt hierop verder te antwoorden. De heer Van Aken wenscht waarsehijniijk de oorzaak daarvan te weten? De heer VAN AKEN: Natuurlijk. De VOORZITTER vervolgt met vraag 2: Ligt dit aan de menschen of aan het werk? en vraag 3. Als vraag 1 inderdaad met ja wordt beantwoord, dan zou ik gaarne zien, dat burgemeester en wethouders er voor zorgden, dat inderdaad die menschen, hetzij van de steunregeling, hetzij van het armbe- stuur zoo werden behandeld, dat ze ervan konden eten, want -de bedragen, die men hoort noemen, zijn inderdaad schrikbarend. De zaak is heel eenvoudig. Zooals de heer Van Driel heeft gezegd, gaat het hier over een partiauliere werkverschaffing. Burge meester en wethouders hebben in dezen niets gedaan dan het volgende: Burgemeester en wethouders van de gemeenten, d.w.z. de burgemeesters, zijn bijeengeroepen tot het houden van een vergadering, waarop ook aanwezig was de inspecteur der werkver schaffing. Hiierin is vastgesteld, hoeveel de menschen zouden kunnen verdienen, en vol gens die berekening kwam men aan 22 ct. per uur. Toen is door de gemeente 6 ct moeten worden bijbetaald om te komen aan een uurloon van 28 ct. voor Ter Neuzen. Dit is de eerste inzet geweest. Als gevolg van deze vergadering is de mededeeling inge komen, dat door de gemeente een bijslag mocht worden verleend. Nader is men bijeengeroepen en is de vraag gesteld, wie er als kassier zou fungeeren voor het uitbetalen der loonen. Men was het erover eens, dat de gemeenten dit niet konden doen, en is h-iervoor aangewezen de directeur der arbeidsbeurs. Nu kan men zich met betrekking tot het aannemen van werklieden voor deze werk verschaffing op drieerlei stan-dpunt stellen. Ten eerste van oordeel zijn, dat bonafide grondwerkers moeten worden genomen; ten tweede uitsluitend landarbeiders h-iervoor aannemen, en ten derde de arbeiders nemen, zooals deze -door de beurs zijn ingediiend. Dit laatste is hier geschied. Nu komen op een goeden dag menschen van hier aan het werk, en wil het ongeluk, dat een bepaalde -groep menschen niet op de hoogte is van het werk en niet beseft de draagwijdte van hetgeen zij moeten doen. Zij me-enden, dat zij in werkverschaffing werkten, en hoewel niet opzettelijk, is dit van invloed geweest op ide prestaties. Toen dan de eerste week verstreken was, ontvingen zij een laag loonbedrag, er zijn er geweest van even 8 gulden, er waren er ook van 9 gulden. Bij onderzoek bleek, dat er van de zijde van de werkverschaffing ook niet direct op was gewezen, dat in accoordloon werd gewerkt. Daar dit niet was medegedeeld, hadden de menschen daar ook geen begrip van, beseften ze niet de draagwijdte van het-g-een ze te doen hadden. De prijs per kubieke meter verwerk- ten grond is 45 ct., het i's hierbij mogelijk een uurloon te ontvangen zooals is vastgesteld. Dit loon hebben de menschen in de eerste week niet kunn-en halen. De menschen waren terscht teleurgesteld. Burgemeester en wet houders voelden dit eveneens, en hebben -deze zaak in hun vergadering besproken. Daar burgemeester en wethouders voelden, dat de wel de menschen er zoo niet konden komen, nesbfeen zij zich onmiddellij-k gewend tot den Muxisiier van Sociale Zaken met het verzoek, een ttm- ningstoeslag voor zulken te mogen geven, zoo als bij dergelijke werkverschaf finger; meer voorkomt. Deze toeslag wordt strekt volgens een afloopende schaal. Bit is idan ook door den betrokken bewiriosman. toegestaan en heeft deze medegedeeld, bereH te zijn, die traningstoeslag toe te staan Deze bedraagt de eerste week 6 ct., de 2e week 4 en de 3e 2 ct. per uurloon. Voor de men schen -die er de eerste week niet koa-den komen, is den wenk gegeven, zich tot het Snir- gerlijk armbestuur te wenden, hetgeen voor zoover bekenid, is gebeurd. Zakelijk sta*±t de gemeente er buiten. Zooals de heer Vac Driel heeft gezegd, is hier sprake van. een. particuliere werkverschaffing, en is de ge meente niet de werkgeefster, en ook met de kassier. Wat betreft de meer techrasche- vraag van den heer Van Driel, spreker -■ -- na tuurlijk niet in die mate deskundig, om: een afdoend antwoord te geven, doch meent wel te mogen zeggen, d-at aan een jiiiste meting van het verrichte werk de hand wordt gehouden. Burgemeester en wethouders fcwg- felen dan ook niet, of voor zoover lull wordt dit ten voile uitbetaald. Er zijn men schen geweest, die de eerste week niet tr. wee! hebben verdiend, doch naarmate meer werk wordt verzet, zal ook hun loon hooger bedra gen. Nu is het begrijpelijk, dat iemand die een heelen tijd niet heeft gewerkt, mat lie gewoonte en routine meer -heeft van ieinssnti, die geregeld werk heeft verricht. Dit ver- klaart dan ook, dat men in de eerste week niet in die mate heeft verdiend als verimAt werd. In elk geval hebten burgemeester wethouders zooveel mogelijk ten gunste van die menschen gehandeld. Van moeilijkiieden is later ook niet meer gehoord. De heer VAN AKEN deelt mede, door de nadere toelichting van den voorzitter ter voile tevreden te zijn gesteld. Voor her ver zoek om -den trainingstoeslag te verstrek- ken zegt hij het college van burgemeester em wethouders dank. Deze zaak is in orde ge- komen, en het coi-lege heeft den goeden bewandeld. De heer VERLINDE merkt op. dat nu deze zaak besproken wordt, den indrufc kan worden gewekt, dat alleen uit sGhriftetgpke vragen de belangstelling blijkt. Spreaer kan echter mededeelen, dat ook hij hierin ten voile belang stelde, doch dat hij meende beter per- soonlijk zijn vragen over hetgeen hij wensehte te weten aan het dagelijksch bestuur te -doen- Dit heeft hem in zooverre gerust gesteld, dst hij meende, geen verdere stappen te moetet doen. De heer COLSEN brengt voor de toelich ting door den voorzitter gegeven, dank. Naar aanleiding van de klachten die in de eerste week voorkwamen, heeft spreiker gem-cowl, goed te doen, met persoonlijk een kijkje op het werk te gaan nemen. Spreker kwam toen terecht bij een opzichter, die hem op het werk niet wilde toelaten. Later is dit veranderd, en mocht hij, onder geleide, over het werk loopen, doch werd uitdmkkelijk bepaald. dat h-ij tegen het werkvolk niets zeggen nioebt. Dit is spreker toch zoo vreeselijk tegen geval len, hij was toch niet gegaan uit opruierg, doch alleen om zich in zijn kwaliteit vac Taalslwl met den toestand op de hoogte te steQen, en zich te overtuigen van den gang van la ken- Later werd spreker ontvangen door den in- genieur, en deze was wel-willend. Hem werd toegestaan, de loonstaten na te gaao- Tte ingenieur heeft hem toen het volgende ver klaard: de menschen moeten leeren. Spreker heeft menschen gezien, polderwerkers. -lie. gr- woon werkten zooals zij dit gewoon waren, en andere, die meer hun best deden, dooh n-iet konden bereiken hetgeen deze eerste deden. Het is ook niet zoo gemakkrigk, grondwerk te doen, als men nooit een krai- wagen heeft gehanteerd, dat zouden de heeren zelf ook ondervinden. In overleg met den in genieur was overeengekomen, dat spreker kwj bewijzen, aat de loonen, die in het ^ooraiit— zicht waren gesteld, gehaald konden wordec. Daartoe was overeengekomen, dat spreker 8 man zou uitzoeken, polderwerkers. Toes hg echter zoover was, en de menschen 's Mean- dags naar het werk gingen, mocht het. niet. Dat was heel pijnlijk voor de menschen. Hem was gezegd, als proef 8 man uit te zoeken, en spreker garandeerde, dat die 16 znudem kunnen verdienen. Indien niet, zou hun war den bijhetaald. Hij vraagt of het m«t de werkverschaffing overal zoo is, dat, als men er in zijn functie komt, men niet wordt u>e- gelaten dan onder geleide, en niets tegcus feet volk zeggen mag Het bezoek bij den mge.-- nieur is hem iets meegevallen, doch het eerste vond hij vreeselijk. De VOORZITTER merkt op, dat, indien was overeengekomen, dat de heer Colsen 8 '"M mooht uitzoeken, hij nog iets meer had me ten doen, nl. zich wenden tot den directeur der arbeidsbeurs, en hem hiervan mededaeihug doen. Hij is ervan overtuigd, dat daar aaae-' kwe-stie opgelost geweest zou zijn. Hij is ver der van meening, dat de heer Colsen tocfe-. doende man van het publieke Ieven is, dax tig de dagbladen leest, en daaruit kan. hr ver nemen, dat er ten opzichte van de werkswr* schaffingen in Nederland n-iets nieuws onder de zon is. De heer VAN DRIEL wenscht nog trsr-ea terug te komen op de technische kweatas, welke de voorzitter heeft aangeroerd.. Hg heeft expres deze vraag gesteld, om te be- vorderen, dat burgemeester en wethnsactas deze legende uit de wereld zouden helped, nt dat de menschen niet word-en betaald. vow hetgeen zij afleveren. Dit vormt een prGrtmi. indien men nl. weet, dat als er 40 kiibaissijs- meters zijn verzet, men er 40 uitbetaald krijgt, en weet dat als men bet kwantum fazn opvoeren tot 60, dit betaald wordt, zal men daarop allicht werken. Hij wens-cht te wet*® of het verwerkte kwantum grond kan rekend worden, of de menschen daartoe recht hebben. Burgemeester en wethouders staan weOs- waar zakelijk buiten de werkverschaffing,, doch burgemeester en wethouders drsegjea: mede zorg voor de werkloozen. Daarom is het ook van belang aan die legende, die er rond zit, een einde te maken. Men werfct asc aiccoord- of stukloon, doch spreker meent te weten, dat het is voorgekomen, dat door een ploeg igoede grondwerkers meer werd vec*t dan is uitbetaald. Er zijn hier inderdaajf moeilijkheden. De Ter Neuzensche arbeiders verzetten te weinig en kregen niet bijbetaald., de Hoeksche verzetten meer dan zij kregen uitbetaald. Nu is het tocb begrijpelijk, dat beiden meenen, om bet zacht uit te drufcken, te zijn benadeeld. Spreker gelooft in desse niet -aan opzet, doch het lijkt o-nrechtvaaxdig, dat hetgeen boven het gesitelde kwantum is omigezet, niet wordt bijbetaald. Zoo lag is dezen het geval. De menschen uit de eerse gemeente kregen uitbetaald naar het loon in die gemeente terwijl zij meer hadden amge- zet, en dus boven het uurloon kwamen, en kregen het afgeleverde werk niet uitbetaald, die uit een andere gemeente. die te weinig hadden verzet, kregen niet ibij. Spreker ver- trouwt, dat een en ander in der minne zaS worden geschikt. Spreker vertrouwt, -d?' een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5