Sport Gemengde Berichten RECHTSZAKEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. VOETBAL. WIELRENNEN, UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. f f SCHEEPVAARTBEWEGING. Mocht zulks bet gev.al zijn, dan kunnen we b\j voorbaat de verzekering geven, dat zijn reisverhalen niet minder aantrekkelijk zijn can te lezen, dan de wijze, waarop hij deze in ver- trouwde'n krinig mondeling ten gehoore weet te 'brengen. Moge bet hem en zijn niet minder sympa- thieke ega in andere omgeving nog lang ge- gund zijn van zijn met eere verdiend pensioen een rustigen ouden dag te genieten. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 Juli 1935. De volgende vonnissen werden uitgesproken G. P. S. D., huisivr. van L. A. S., oud 22 j., wonende te Schoondijke, tbans gedetineerd, is wegens verdnistering en valscbheid in ge- scbrift veroordeeld tot 8 maanden gevangenis- straf met aftrek van het voorarrest. F. d. K., oud 70 j., landbouwer, wonende te Hulst, is wegens bedreiging veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 2 Juli 1935. Die volgende personen werden gedagvaard: A. R., oud 42 j., arbeider, wonende te West- dorpe, wegens mishandeling van A. L. Nieolle en A. Durinck, te Westdorpe, op 26 Mei 1935, door hen te slaan. Eiscb 20 boete of 10 dagen becbtenis. Uitspraak idem. lo. A. v. V., oud 29 j.. en 2o. J. A. v. G., oud 24 j., werklieden, wonende te Graauw, wegens diefstal van twee zakken, toebehoo- rende aan P. Mahu, te Graauw op 27 Mei 1935. Eisoh lo. 20 boete of 10 dagen becbtenis, Uitspraak 15 boete of 5 dagen becbtenis, Eisch 2o. 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 15 boete of 5 dagen becbtenis. Mr. P. C. Adriaanse acbtte bet tenlaste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak, subsidiair een licbtere straf. V. d. P., buisvrouw van A. d. K., oud 23 j., zonder beroep, wonende te Oostburg, wegens beleediging van P. F. M. Maene te Oostburg op 31 Mei 1935. Eiscb f 10 boete of 5 dagen becbtenis. Uitspraak idem. J. J. E., oud 25 j., werkman, wonende te Oostburg, wegens mishandeling van J. J. Ver- sprille, te Oostburg op 30 Mei 1935, door hem te slaan, te stompen en te schoppen. Eiscb 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. VENTVERBOD-KWESTIE. De Hooge Raad beeft dezer dagen, over- eenkomstig de conclusie van den advocaat- generaal, ontslagen van rechtsvervoiging een houder van een handelszaak te Utrecht, die als reiziger in diverse plaatsen des lands zijn waren aanbiedende, te Enkhuizen was gever- baliseerd wegens overtrading van bet plaat- selijke ventverbod en deswege door den kan- tonrechter te Hoorn was veroordeeld tot f 6 boete, welke in booger beroep werd bevestigd. De betrokkene teekende cassatie aan bij den Hoogen Raad, daar de verordening te Enkhuizen niet van toepassing is op wihke- liers en bij als koopman in bet handelsregis- ter te Utrecht is ingeschreven, terwijl uit den tekst van de Enkhuizensehe verordening niet bljjkt, dat de uitzonderingsbepaling niet voor elders wonenden geldt. Het arrest van den Hoogen Raad strekte dan ook tot vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsvervol- gmg. Eerste gewone zitting. Vergadering van Dinsdag 2 Juli, des avonds j te half acht. Voorzitter de Oommissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de zitting in naam der Koningin en gaat voor in ambtsgebed. Hiema benoemd hij drie commissies tot on- derzoek van de geloofsbrieven van 14 leden j ieder. Tijdens dit onderzoek wordt de vergadering gescborst. Na heropening stellen de commissies bij micnde van de heeren van 't Hof, Vienings en Erasmus voor tot toelating der leden, waar- werd gekozen de heer van, der Wart met 27 stemmen. Op de heeren Onderdijk, Boender, Adriaanse en Kodde waren resp. 6, 3. 1 en 1 st. uitge- bracbt. 4 briefjes waren bianco. In de vacature-C. v. d. Putte (A.R.) werd gekozen de heer C. P. Vogelaar (A.R.) met 26 stemmen. Op de heeren Onderdijk, Boender, Domini- cus en Kodde waren resp. 6, 3, 1 en 1 st. uit- gebracht. 5 briefjes waren bianco. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten in de vacature Kodde (Staatk. Geref.) werd geko zen de beer mr. J. Adriaanse (V.D.) met 21 stemmen. Bij eerste stemming waren uitgebracht op de heeren Adriaanse 20, Kodde 11, Onderdijk 6, De Feijter 1, Domonicus 1 en Staverman l' st. 2 briefjes waren bianco. Bij de tweede vrije stemming werden uitge- bracht op de heeren Adiriaanse 21, Kodde 11, toe besloten wordt. - Hiema leggen alle leden in handen van den t Onderdijk 6, Dommicus 1 en Staverman 1 st. Voorzitter de voorgeschreven eeden of belof- 2 briefjes waren bianco. ten af Evenals de laatste 12 jaar het geval was, Hierna spreekt de Voorzitter ongeveer als j bestaat bet college uit 2 R.K., 2 A.R., 1 C.H. VOlgt Het is mij een voorrecbt u alien thans wel- Na de stemming wendde de voorzitter zich kom te heeten als leden, der Provinciale Sta- j tot den heer Van Rompu, wien hij in een zeer ten van dit gewest en u mijne hartelijke ge- waardeerende toespraak groote hulde bracht. lukwenschen aan te bieden met het vertrou wen, dat de kiezers dezer provincie in u heb ben gesteld, door u hetzij voor de eerste maal, hetzij andermaal naar dit college af te vaar- digen. In uwe samenstelling zijn door de jongste verkiezingen eenige wijzigingen ontstaan. Aan het slot der vorige zitting bracht ik aan alien, die niet meer als lid dezer vergadering zou- den terugkeeren, dank voor al hetgeen zij in de vorige vierjarige periode hadden helpen tot stand brengen en voor hunne aangename samenwerking. Ten opzichte van edn hunner moge ik thans nogmaals mijne gevoelens van oprechte er- kentelijkbeid tot uiting brengen. Ik heb daarbij op het oog den heer G. van de Putte, die zoowel als lid der Staten als ook als lid van uw Dagelijksch Bestuur zulk een werk- Spreker wees er o.m. op, dat reeds alleen uit zijn 40jarig lid zijn, van Ged. Staten de groote verdiensten van den heer Van Rompu blijkt voor geheel Zeeland en, in het bijzonder voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Prov. Stoomboot- dienst had de voorliefde van den heer Van Rompu, zoodat het ook aan zijn werkkracht te dan,ken is, dat er op het gebied van het ver- keerswezen zooveel verbeteringen zijn aange- bracht. Doch ook op ander gebied nam de heer Van Rompu een vooraanstaande plants in, waar vooral zijn groote koopmanschap zich kon ontplooien. De heer Van, Rompu is dan ook reeds vele jaren voorzitter van de Kamer van Koophgndel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Na deze gebrachte hulde werd den heer Van Rompu een schitterend bloemstuk aangeboden namens voorzitter, leden G. S. en Griffier, terwijl den avond te voren reeds een bloem- zaam aandeel in het bestuur dezer provincie stuk was geschonken door de griffie-ambte- heeft gehad. iSedert 1906 bad de beer v. d. Putte zitting in de Provinciale Staten en sedert 22 Januari 1924 maakte hij deel uit van bet College van Ged. Staten. In eene provincie als Zeeland, waar de landbouw het hoofdmiddel van be- staan vormt van bet overgroote deel der be- volking, moet het naar mijne meening van groot belang worden geacbt, dat die tak van bedrijf den noodigen invloed in de hoogste be- stuurscolleges kan doen gelden. naren. De volgende zitting van de Prov. Staten is bepaald op Donderdag 25 Juli a.s. DRTNKYV ATERVOORZIENING OP WALCHEREN. In hun voorstel aan de Prov. Staten tot medewerking aan de opriohting van de N.V. W aterlei dingmaatschappij .Midden-Zeelan d' wijzen Ged. Staten van Zeeland erop, dat de eerste poging om te komen tot een drink- Geboren Zeeuw en jarenlang het landbouw- j Wa.tervoorziening voor het platteland van bedrijf uitgeoefend hebbende, heeft onze i walcheren bijkans 25 jaren geleden is aange- Zeeuwscbe landbouw in den heer Van de Putte vantren TERNEUZEN—RFC (ROTTERDAM). Deze week bestaat onze voetbalvereeniging 15 jaar. In verband daarmee was het plan naar voren gekomen tot het spelen van een feest- wedstrijd. 'Het is mogen gelukken een wed- strijd tot stand te brengen tegen de Westelijke Tweede Klasser RFC uit Rotterdam, welke nu a.s. Zondag zal plaats hebben. Aan deze ont- moeting is een bijzonder tintje, want wie aan RFC denkt, denkt ook aan een onzer bekende Nederlandsch Elftalspelers, n.l. aan den voor- hoedespeler Drok, die ook in RFC de rechts- binnenplaats bekleedt. Naar wij vememen is door het bestuur van RFC medegedeeld, dat bet medespelen van Drok op Zondag a.s. ver- zekerd is. Waar tot nog toe het grootste deel van de Zeeuwsch-Vlaamsche voetballiefheb- het spel van onze intemationalen slechts uit de verslagen of door de radio heeft kunnen volgen, twijfelen wij er niet aan, of zij zullen nu a.s. Zondag het kunnen van een van hen ook met eigen oogen willen aanschouwen., WIELERBAAN TER NEUZEN. Op Zondag 14 Juli a.s. krijgen we ongetwij- feld een buitengewone attractie op wieler- sportgebied. Zooals wellicht nog vele sport- liefhebbers zich zullen herinneren, hebben we uit het verslag van den onlangs te Chaam ge- houden wegwedstrijd vemomen, dat Pellenaers die alleen met een groep Belgen voorop zat, door dezen werd ingesloten en zij aan den we- reldkampioen Karel Kaers gelegenheid lieten, er alleen van door te gaan. Toen Pellenaers het eindelijk gelukte zich ondanks de tegen- werking van de hem omringende Belgen toch vrij te maken, had Kaers reeds een dusdani- gen voorsprong genomen, dat hij niet meer door Pellenaers kon worden ingehaald en met een kleine voorsprong als eerste over de eind- meet ging. Pellenaers schijnt dit geval nog zwaar op de maag te liggen en heeft naar aanleiding hier- van Kaers uitgedaagd in een persoonlijke ach- tervolging op een plaats door Kaers te bepa- len. Na enkele dagen beraad heeft IKaers de uitdaging aanvaard, en zijn de renners over- eengekomen dat deze ontmoeting zal doorgaan op 14 Juli a.s. op de prachtig gebouwde wie- lerbaan van Ter Neuzen. Van nu af bestaat hiervoor dan ook een enorme belangstelling. Het zal Pellenaers, die de laatste weken op de wielerbanen de eene prachtoverwinning na de andere behaalt, en in Zeeuwsch-Vlaanderen zeer popularr is, niet aan aanmoedigingen ontbreken, doch het dient er- kend, dat hij een stout stuk heeft uitgehaald, door den grooten wereldman Kaers uit te dagen voor een persoonlijke ontmoeting. Als we de prestaties van Kaers nagaan dan komen we toch tot de conclusie, dat hij sinds zijn we- reldkampioenschap nog bijna geen enkele wet- strijd op de wielerbaan heeft verloren. Ver- schillende malen heeft hjj Pijnenburg, Hamer- linck, Richard, Schdn, Aerts, Falk Hansen en anderen in snelheid, tijdrijden. en achtervolging geklopt. Het belooft dus tusschen deze twee wereldkampioenen, waartusschen momenteel een zekere rivaliteit schijnt te bestaan, een strijd te worden van man tegen man, zooals we te Ter Neuzen nog niet hebben meege- maakt. Ook in een koppelwedstrijd over 60 K.M. zullen we nog gelegenheid krijgen, beide renners in actie te zien, Want ook daarbij mag een ongekende strijd worden verwacht, gezien er door verschillende prachtkoppels aan zal worden deelgenomen. met zijn rijke ervaring en zijne gaven van hart en hoofd, een zeer waardige vertegen- woordiger gevonden. De heer Van de Putte heeft daarbij steeds getoond ook voor andere belangen een open oog te hebben. Ondanks het klimmen zijner jaren heeft hij steeds met groote toewijding zijne taak vervuld. Ik meen daarom in den, geest van u alien te spreken, wanneer ik hem van deze plaats nogmaals hartelijk dank breng voor de vele diensten, j welke hij onze provincie heeft bewezen, voor j zijne trouwe medewerking ten bate van, het algemeen belang en voor de vriendschappelijke wijze, waarop hij met zijne medeleden en den voorzitter placht om te gaan. Door zijn har- telijkheid, zijn eenvoud, zijn recbtschapenheid j en oprecbtheid genoot hij een ieders sympa- thie. Ik moge den hartelijken wensch er aan j toevoegen, dat het den heer Van de Putte in j alle ©pziehten wel moge gaan en dat hij, kan j het zijn nog vele jaren, van een rustigen levensavond zal mogen genieten. En thans, mijne heeren, laat ons aanvangen met onze werkzaamheden. Ik acht het on- noodig u te wijzen op de zware taak, welke in deze uitermate zorgvolle tijden op uwe sehouders rust. Ik ben er van overtuigd, dat gij alien, een ieder naar eigen inzicht en met eerbiediging van elkanders inzichten, de be langen onzer provincie zult willen helpen be- hartigen. In het voile vertrouwen, dat het licht eenmaal door de duisternis zal baanbre- ken, gaan wij moedig voorwaarts. Moge ook de aangename en vriendschappelijke samen werking, welke er steeds in het Zeeuwsche S'tatencollege heeft bestaan, in de toekomst ten voile bestendigd blijven. Moge bovenal Gods onmisbare zegen op uwen en mijnen ar- beid rusten. De leden gaven blijk van in,stemming met deze woorden. f Voor kennisgeving werden, aangenomen ver schillende Koninklijke besluiten tot goedkeu- ring van besluiten, genomen in de vorige zitting. Hetzelfde geschiedde met mededeelingen van Ged. Staten, o.a. die omtrent den staat van de Provinciale eigendommen en bezittin- gen en van die, welke verhuurd en verpacht zijn; de door Ged. Staten genomen besluiten ■terzake van aankoop van gronden voor wegs- verbetering; de motie-De Pauw inzake vaste aanstelling in dienst van de Provincie van den pontonknecht te Walsoorden; en die omtrent de conversie van geldleeningen. Het verslag van den toestand der Provincie over 1934 werd aangehoudep tot de volgende vergadering. De voorzitter deelde mede, dat de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer moet plaats hebben in den morgen van Vrijdag 26 Juli. De voorstellen van Ged. Staten werden alle naar de afdeelingen verwezen. Hiema deelde de voorzitter mede, dat in het voorstel tot verbetering van den weg Hulst Kijkult en overneming door de Provincie in beheer en onderhoud, moet vervallen de ver- harding van den weg ,,met asfaltbeton" moet geschieden. De vergadering werd vervolgens gesloten en de volgende bepaald op Woensdagmorgen te 10 uur, o.a. voor het verkiezen van de leden van Ged. Staten en van het lid der Staten, be- doeld bij art. 89 der Prov. wet (buitengewoon lid van Ged. Staten). In de zitting van hedenmorgen waren alle leden aanwezig. Aan de orde is de verkiezingnn van 6 leden van Ged. Staten. In de vacature J. A. van Rompu (R.K.) werd gekozen de heer van Rompu met 27 stemmen. Op de heeren Onderdijk, Boender, Adriaan se, Staverman, Kodde en Goossens, waren resp. 6, 3, 1, 1, 1, en 1 st. uitgebracht. 2 brief jes waren, bianco. In de vacature-mr. P. Dieleman (A.R.) werd gekozen de heer mr. P. Dieleman met 28 st. Op de heeren Onderdijk, Boender en Kodde waren resp. 6, 3 en 1 st, uitgebracht. 4 brief jes waren bianco. In de vacature-mr. J. M. H. Stieger (R.K.) werd gekozen, de heer mir. Stieger met 28 st. Op de heeren Onderdijk, Boender en Kodde waren resp. 6, 3 en 1 st. uitgebracht. 4 brief jes waren bianco. In de vacature-J. M. van Bommel van Vlo- ten (V.B.) werd gekozen de heer van Bommel van Vloten met 26 stemmen. Op de heeren Onderdijk, Boender, Kodde en i Moelker waren resp. 6, 3, 1 en 1 st. uitge bracht. 5 briefjes waren, bianco. In de vacature-A. D. F. van der Wart (C.H.) Het feit, dat de gemeente Vlissingen zelf de distributie van water ter hand ging nemen en de quaestie van het ontbreken van een vol- doende hoeveelheid water op Walcheren ur gent werd, gaf Ged. Staten aanleiding tot het in het leven roepen van een commissie inzake de drinkwatervoorziening van Walcheren, die een rapport uitbracht, waarmede Ged. Staten zich kunnen vereenigen, al hadden zij bezwaar tegen enkele bepaldngen van de concept- statuten der op te richten N.V. Waterleiding Maatschappij ,4Midden-Zeeland". Dit komt hierop neer, dat van de 100 aan- deelen ad 100 de provmcie er 55 moet heb ben, de Waterleiding Maatschappij Zuid-Beve- land en de gemeenten Vlissingen en Middel burg ieder 15, terwijl het aantal commissaris- sen ten minste 7 moet zijn, van wie de voor zitter en drie leden door Ged. Staten worden aangewezen. Ged. Staten achten dit gewenscht, omdat door de medewerking der provincie een vlotte samenwerking tusschen alle belanghebbende partijen mogelijk is gemaakt en een waarborg wordt verkregen dat, naar gelang de behoefte zich doet gevoelen en de economische omstan- digheden dit mogelijk maken, geleidelijk alle nog niet voorziene gebieden van Walcheren en Noord-Beveland aan de drinkwaterleiding zuilen worden aangesloten. Ingevolge de statuten worden aan de na de oprichting tot de N.V. toetredende gemeenten uit de provin ciale deelneming aandeelen verstrekt. Ged Staten stellen ten slotte voor te be sluiten, Ged. Staten te machtigen tot het oprichten der N.V.daarin deel te nemen met 55 aandeelen van 100; aan Ged. Staten een crediet te verleenen van ten hoogste f 300.000 ten behoeve van kapitaalverstrekking aan de N.V.; een leening aan te gaan van ten hoogste f 300.500, tegen ten hoogste 4 V2 pet. rente berekend tegen parikoers, en Ged. Staten te machtigen tot het opricshten van al datgene, wat in verband met het vorenstaande noodig zal zijn. De leening zal in-ten hoogste 40 jaar wor den afge'ost. slag een vooraanstaande plaats inneemt. De j heer Jonker had n.l. geknoeid met het z.g. meel B., waarvoor, ingevolge de bepalingen van de crisiswetten, uitsluitend voor het bak- ken van biscuits een rijksbijslag wordt ver- leend. Aan het licht is gekomen, dat de heer Jonker groote partijen meel B. ontving, daar- voor den rijksbijslag incasseerde, doch het niet gebruikte voor het bakken van biscuits, maar het voor andere doeleinden aanwendde en in sommige gevallen met een groote winst verkocht. Op deze wijze heeft de heer Jonker fraud,e gepleegd tot een bedrag van duizenden guldens. De justitie te Arahem vond de han- delingen van zoo emstigen aard, dat na zijn volledige bekenteuis het voorloopig arrest niet werd opgeheven. Op 9 Juli a.s. zal deze zaak voor de rechtbank te Arahem worden behan- deld. De heer Jonkers is intusschen failliet verklaard. De nasporingen, die in verband met deze affaire werden gedaan hebben er toe geleid, dat men tot de ontdekking van tallooze an dere, nog veel emstiger fraudes is gekomen, die echter geheel los staan van de affaire- Jonkers. Ook hierbij bleken al spoedig per sonen te zijn betrokken, die een vooraan staande rol vervulden. Het onderzoek werd zeer bemoeilijkt door de zwijgzaamheid van de bevolking en het feit, dat zoo vele personen bij de frauduleuze handelingen betrokken waren. De leiding van het onderzoek berustte bij den majoor van de Rijksveldwacht A. H. van den Berg, commandant van de brigade Elst, die zonder aanziens des persoons de na sporingen verrichtte en Vrijdagavond laat met zijn werk zoover gevorderd was, dat hij het gemeenteraadslid Witjes, een man, die te Elst een zeer vooraanstaande positie inneemt en voorzitter of be&tuurslid is van verschei- dene katholieke organisaties, bij zich ontbood en hem aan een langdurig verhoor onder- wierp. Het resultaat van dit verhoor is ge- weest, dat de heer Witjes in voorloopige hech tenis werd gesteld. Bovendien werd op dien- zelfden avond de molenaar Jansen uit de buurtschap Lynden, gemeente Elst, gearre- steerd. Na deze arrestatie en het verhoor van de arrestanten werden gegevens verkre gen, die er toe leidden, dat het onderzoek over een groot deel van de Betuwe en zelfs tot in Zeist werd voor-tgezet. Hoe gefraudeerd kon worden, Omtrent de wijze waarop de fraudes ge pleegd werden, vernamen wij bij een onder zoek in de Betuwe de volgende bijzonderheden. Ingevolge de bepalingen van de Crisis- tarwewet moet ieder landbouwer opgeven hoe- veel H.A. grond hij met tarwe heeft bebouwd. Deze opgave geschiedt aan de crisis-tarwe- centrales. De opbrengst per H.A. kan natuur- lijk moeilijk worden vastgesteld, daar dit van verschillende omstandigheden afhankelijk is en ver uiteen loopt. Er wordt dan een tijd- stip van aflevgring van de gewonnen tarwe bepaald en naarmate de hoeveelheid afgele- verde tarwe wordt de rijksbijslag vastgesteld. Het is natuurlijk noodzakelijk, dat door de controleurs van de crisis-tarwecentrale wordt nagegaan, of de afgeleverde tarwe inderdaad inlandsche tarwe is. Deze controle schijnt al- leszins slecht te hebben gefunctioneerd, al- thans het is mogelijk geweest dat reusachtige voorraden buitenlandsche tarwe voor inland sche tarwe werden ingeleverd en daarvoor steunuitkeering werd ontvangen. Dat dit euvel enorme afmetingen heeft aangenomen blijkt wel hieruit, dat een zeer levendige han- del in buitenlandsche tarwe is ontstaan. Wan neer men daarbij nagaat, dat de prijs van bui tenlandsche tarwe van 4 tot f 5 per 100 K..G. varieert, terwijl voor de inlandsche tarwe 10 1/11 wordt betaald bij aflevering, dus met inbegrip van den steun, dan is het duidelijk, dat het hier een zaak betreft, waarvan het nadeel voor het Rijk moeilijk in cijfers kan worden uitgedrukt. Dat er iets aan den gang van zaken haper- de, had men in de Betuwe en in andere deelen van het land zal het wel niet anders zijn reeds lang bemerkt. Zoo is het b.v. voorgekomen, dat nog dezer dagen partijen tarwe van den oogst van verleden jaar werden afgeleverd, waaruit gemakkelijk de gevolg- trekking kon, worden gemaakt, dat de op brengst van tarwe de raming verre overtrof. Hoe dat mogelijk is geweest, blijkt thans wel uit de aan het licht gekomen fraudes. Het algemeen vermoeden is dan ook, dat nog veel meer aan, het licht zal komen, waar- door een soherp licht zal worden geworpen op het absolute falen van de steunmaatrege- len voor den landbouw en de wijdvertakte eorruptie, die daardoor is ontstaan. Wat nu reeds aan het licht gekomen is, wettigt de veronderstelling dat men hier met een schan- daal van reusachtigen omvang te doen heeft, waardoor het Rijk voor enorme bedragen is benadeeld. Er werd reeds iets vermoed. ERNSTIGE KNOEIERIJEN MET TARWE. Opzienbarende arrestaties te Elst. Men schrijft uit Nijmegen aan het „Handels- blad": De brigade-commandant der Rijksveldwacht te Elst (O.B.) is dezer dagen tot de arrestatie van eenige personen in die gemeente overge- gaan in verband met knoeierijen met buiten- landsche tarwe op groote schaal. Reeds is ko men vast te staan, dat door deze knoeierijen het rijk voor tienduizenden guldens is bena deeld, terwijl uit het onderzoek, voorzoover dit thans reeds is gevorderd, is komen vast te staan, dat de fraude zich over het geheele ge bied van de crisis-centrale, gevestigd te Arn- hem, n.l. over de provincies Gelderland, Overij- ijssel en Utrecht, uitstrekt. Het is nog niet bij benadering te schatten, van welken omvang de fraudes zijn, evenmin als thans reeds kan worden vastgesteld, hoeveel personen er bij betrokken zijn, maar dat dit aantal aanzien- lijk is, mag met zekerheid worden aange nomen. Een omvangrijk onderzoek, dat zich over verscheidene plaatsen in de drie genoemde provincies uitstrekt, is aangevangen, waarbij opsporingsambtenaren van den landbouw- crisisdienst, alsmede rijks- en gemeentepolitie betrokken zijn. Het onderzoek is aangevan gen te Elst, en al dadelijk werd het vermoeden bevestigd, dat op zeer groote sci ial werd ge knoeid, waarbij als hoofddaders v aren betrok ken personen, die in de plaats van hun inwo- ning een vooraanstaande positie innamen. Gemeenteraadsleden in arrest. Reeds eenigen tijd geleden deden door de Betuwe geruchten de ronde, dat de politie knoeierijen op het spoor was gekomen. Op zichzelf was het ontstaan van deze geruchten niet vreemd; immers, het was reeds lang een publiek geheim, dat met de steunmaatrege- len voor land- en tuinbouw op zonderlinge wijze werd omgesprongen en dat het daarbij niet altijd eerlijk toeging. Deze geruchten kregen voedsel, toen eenige weken geleden te Elst een zeer opzienbarende arrestatie werd verricht, n.l. van het lid van den gemeenteraad den heer H. J- Jonker, die ter plaatse een banketbakkerij heeft en die In tal van organisaties op CShristelijken grond- De met het onderzoek belaste autoriteiten nemen voorloopig nog een strenge stilzwij- gendheid in acht. Er is een zaakje geroerd, dat kwalijk riekt en de gevolgen van de thans aanhangig gemaakte zaken kunnen nog niet worden overzien. Maar dit staat wel vast, dat reeds lang vermoeden tegen bepaalde per sonen bestond. Zoo werd, eenigen tijd v66r de gemeenteraadsverkiezingen, in een verga dering van de R.K. kiesvereeniging te Elst aan den heer Witjes, die candidaat was ge steld, gevraagd, of hij kon verklaren in hoe- verre de geruchten juist waren, dat hij bij knoeierijen was betrokken. De heer Witjes ontkende pertinent dat dit het geval was en verklaarde zich bereid op alle vragen, die hem uit de vergadering gesteld zouden worden, een bevredigend antwoord te geven. Met deze verklaring werd genoegen genomen en de heer Witjes werd als gemeenteraadslid herkozen. Nog geen veertien dagen later werd hij ge- arresteerd. De vermoedens, die tegen den heer Witjes waren gerezen, strekten zich ook over een ander gebied uit. Zoo werd ons o.a. medege deeld, dat het de gewoonte is, dat in bepaalde gevallen op de afgeleverde tarwe, na de af levering, een bijslag wordt verleend, die af hankelijk is van de indeeling van het product in de klassen a, b of c, al naar mate de qua- liteit. De gewoonte was n,u ingeslopen, dat bepaalde lieden de tarwe bij de boeren op- kochten, tegen een prijs, liggende 0,10 of iets meer boven de laagste noteering van de crisis-tarwecentrale, onder beding evenwel, dat de eventueele bijslag ten voordeele van den kooper kwam. Bij deze aankoop werd in vele gevallen een meer dan ergerlijke pressie uitgeoefend. Ook naar deze praktijken wordt thans een onderzoek ingesteld. Nog steeds wordt het onderzoek in de tarwe- fraude te Elst voortgezet. Het blijft niet al leen tot Elst bepaald, doch ok daarbuiten. Zoo is men Maandagmiddag tot een nieuwe arrestatie overgegaan, n.l. van. den landbou wer Th. K. in het naburige Oosterhout, zwa- ger van den reeds eerder in arrest gestelden graanhandelaar G. W. te Elst. Het onder zoek wordt verder met kracht voortgezet. NEDERLANDER TE OOSTENDE DOOD INEENGEZAKT OP HUT STRAND. De 50jarige J. L. uit Amsterdam, die op het strand te Oostende een wandeling maakte, werd daar door een beroerte getroffen, waar- aan hij onmiddelltjk overfeed. DE VOORTVLUCHTIGE BARRIER TE WORMERVEER. Naar Reuter uit Lissabon seint stelt de Por- tugeesche recherche op verzoek van de Ne- derlandsche politie een onderzoek in naar de eventueele venblijfplaats van den voortvluchti- gen bankier Schaap uit Wiormerveer. Men vermoedt, dat hij naar Portugal is uitgeweken. LANDBOUWER DOOR AUTO GEGREPEN. Maandagmiddag begaf de landbouwer De Bakker te Rosmalen (N. Brab.) zich met een kar hooi, waarvoor een paard, huiswaarts. De Bakker, die naast de kar Uep, moest op zeker oogenbhk uitwijken voor een auto. Hij zag daarbij niet, dat er van den anderen kant een zware vrachtauto aankwam. De B. werd door de vrachtauto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Met een gebroken been, diepe hoofdwonden en inwendige kneuzingen is hij naar het zjiekenhuis te Tilburg vervoerd. NOODLOTTIGE BOTSING TE OUD-GASTEL. Maandagmiddag is op het kruispunt Achter- dijk-Veerkensweg te Oud-Gastel (N. Br.) een emstige aanrijding gebeurd, waarbij een acht- jarig kind werd gedood. Een vrachtauto kwam in botsing met den personenauto uit Ouden- bosch. Deze la'atste auto was dioor een andere auto genoodzaakt den linkerkant van den weg te houden en kwam zoodoende in botsing. De personenauto reed tegen een bakkerij, waar een achtjarig kind stond en een 14jarige jon- gen. Het kind raakte tusschen auto en muur bekneld en werd in emstige toestand naar het St. Josefgesticht vervoerd, waar het des nachts overfeed. De jongen werd licht aan het been gewond. De bestuurders der auto's bleven ongedeerd. EEN TEKORT IN DE HAS. In de kas van den R.K. Metaalbewerkersbond St, Eloy, afd. Bergen op Zoom, is een tekort ontdekt dat ongeveer 2400 gulden bedraagt. Direct nadat de fraude werd geconstateerd, is de penningmeester, die tevems lid is van den gemeenteraad, de heer F. A. B., ontslagen, terwijl in zijn plaats een andere functionaris werd benoemd. De heer B., die aanvankelijk de stad had verlaten, heeft zich bij de politie te Breda aangemeld en is door deze naar Ber gen op Zoom overgebraeht. Tegen B. is pro- ces-verbaal terzake van, verduistering en op- lichting opgemaakt. Hij is in verzekerde be waring gesteld. Miorgen zal door het dagel. bestuur een speciale vergadering worden be- legd, waarna den leden nadere inlichtingen zullen worden verstrekt. 18600 AMERIJKANEN OP WEG NAAR EUROPA. Wat sinds zes jaar niet gebeurd is en sedert het uitbreken van de wereldcrisis niet meer mogelijk scheen, heeft Zaterdag j.l. plaats ge had. Niet minder dan 14.000 passagiers hebben meldt de Tel. aan boord van 25 schepen New York en andere havens aan Amerika's Oostkust verlaten voor een toeristenreis naar Europa. In het geheel hebben zich in de vorige week 18.600 toeristen naar ons werelddeel in- gescheept en verscheiden Amerikanen moes- ten zelfs teleurgesteld aan den wal blijven wachten, daar zij geen passagebiljetten meer konden krijgen. Voor de malaise steeg het aantal toeristen niet zelden tot 20.000 per week en alles wijst er op, dat ook thans het nieuwe record van 18.600 toeristen weldra zal worden overtrof- fen. //M R WORDEN VAN DEN GROND IN BLOEM POTTON. Dit kan gebeuren, als men versche bagger uit slooten of slecht verteerde bladaarde ge- bruikt. Gewone aarde uit den tuin met wat scherp zand vermengd, is vaak beter dan al- lerlei samengestelde mengsels. Doch de beste aarde kan men verzuren door te veel en te aanhoudend gieten of door altijd water in het schaaltje te laten staan. Dan gaat de plant kwijnen, zoodat de blaren gelen en de knop- pen afvallen. In zoo'n geval is een vemieu- wing van grond dringend gewenscht. Ook ziet men weleens een laagje mos op de aarde komen. Dit verwijdert men direct met een houtje, waarna men er weer een laagje ver sche aarde voor in de plaats doet. Soms slaan de potten wit aan. Deze zwam- en schimmel- woekering moet men met warm zeepsop en een harden borstel verwijderen. AXEL. Zaterdag werd alhier door den boiuwkun- kundige M. J. v. d. Berg namens zijn lastgever aambesteed: het bouwen van een dubbel woon- huis in de Prins Hendrikstraat. Ingeschreven ward als volgt: Metselwerk: Van Helsland, Hulst, J. A. Lensen, Axel, P. A. van Hoeve, Axel, Timmer- en Uzerwerk: Wed. Galle, Zaamslag, J. de Meijer, Terhole. P. Apers, Zuiddorpe, A. Burggraaf, Hengstdijk, J. Aarssen, Kloosterzande, J. A. Butler, Axel, P. Magnus, Boschkapelle, L. W. Hamelink, Zaamslag, K. Dieleman, Zaamslag, J. P. v. d. Broeke, Axel, H. van Luijk, Axel, Gebrs van Kerckhove, Kloosterzande, Timmer- en Metselwerk: J. Aarssen, Kloosterzande, J. Wisse, Axel, J. A. Butler, Axel, Schilderwerk: D. Riemens, Zaamslag, C. Wisse, Zaamslag, W. A. de Jonge, Axel, W. P. Antheunis, Axel, Loodigieterswerk Alb. Mel, Axel, Gebrs van Rijn, Axel, Aan de laagste inschrijvers werd het werk gegund. 2760 2387 2380 2585 a 2487 2444 2344 2300 2290 J 2275 2252 2200 2060 2044 a 1880 5450 tt 5124 tt 4725 f 375 i 368 365 352 233 213 Voor Ter Neuzen: 1 Juli. Eng. s.s. DUN- LEARY, 193, pijpaarde, Fowey. Van Ter Neuzen: 2 Juli. Finsch s.s. YIL- DUM, 1891, ledig, Archangel. Voor Sluiskil: 1 Juli. Zweedsch s.s. TORG- NY LAGMAN, 1258, ledig, Nantes. Voor Gent: 1 Juli. Duitsch s.s. KRIEM- HILD, 487, ledig, Stettin; Russ. s.s. RION, 1766, hout, Leningrad. 2 Juli. Duitsch s.s. E3STE, 484, stukg., Antwerpen. Van Gent: 2 Juili. Eng. s.s. E. ROSE, 106, ijzer, Londen; Ned. m.s. PAX I, 123, ledig, Antwerpen; Russ. s.s. SPARTAK, 1128, ledig, Archangel; Eng. s.s. MERSEY, 438, stukg., Antwerpen; Letl. s.s. EVERITA, 1976, ledig, Kemi.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3