Buitenland NOG GEEN OONOENTRATIE VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL. TER NEUZEN, 3 JULI 1935. DOOR GROOTE VERMOEIDHEID BEVANGEN. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. AXEL. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. ■wiewlienst in "Wertefonds en riabanken in stand te doen houden, en indien wsrsstftwoord, tot uitbreiding daarvan te sti- maieeren. De regeering staat hierbij op bet stand point, dat jeen verder doorgevoerde industria- ten behoove van grootere werkzaam- lasdes wenschelij'k is. fteier industrialisatie moeten dan verstaan wordrai bet in stand houden van bestaande imkisirrieen, waar zulks verantwoord is en liet iasvorderen van uit uitbreiding of oprich- ting' van die bedrijven, die, onder overigens norm ale verhoudingen, op de buitenlandscbe mart'.:' zouden kunnen concurreeren. Indien aa.n isrzen eisoh voldaan is, kan industrialisa- m tegenstelling met, uitvoering van open- .bau-e werken, tot blijvende werkverruiming JeMten. Waar v66r alles hiervoor oeconomisohe tech- nolegrsarhe exploratie noodig is, zai ©econo mise ;>- techno 1 ogis ch e exploratie worden be- romterri. Mea mag eenig vertrouwen koesteren, dat 44* expioitatie: en oeoonomiscb-teohnische ad- nauwe samenwerking met eventueel met regionale in- kan bijdragen tot grootere imfcstnalisatie d.w.z. tot werkverruiming en werfcfeerstel. Tea "behoeve van een geordenden industrie- -aptofonw en ter voorkoming van verspilling -ran mationaal vermogen in den vorm van iaclQsstriekapitaal, is voorts noodig, dat de mc^elijkheid wordt geopend, de vestiging of aiHbreiding van speciaal aan te wijzen in- dnairrien afhankelijk te maken van regee- ifogskioestemming ongeveer op de wijze als in Indi- oedoeld wordt met de reeds tot stand gefermen Bedrijfsreglementeerlng. Een voor stel voor een desbetreffende vestiigingswet wordt voorbereid. B§ de uitbreiding van bestaande of oprich- tvng van nieuwe industrieen, zai in de allec- «srssne plaats op de rentabiliteit en in de tweeste plaats op de mate van loonintensiteit sronit-n gelet. De energievoorziening. "Vfworts overwegen de ministers van water- siaat en oeconomisohe zaken in hoeverre de imerglevoorzienmg, welke van zoo groote be- faekrais kan zijn zoowel voor bet vraagstuk der "caste lasten als voor 'n verdere industria- Bscfe-, in geordend verband kan worden uit- •getereid. Verlaging jaarlijksche bijdragen Handelsregister voorhands tenig- genomen. Be regeering sehrrjft in de memorie van antwoord op het Bezumigingsontwerp o.m.: Daar inmiddels bij enkele binnenkort in te dienen wetsontwerpen de Earners van Kbtyphandel zijn ingeschakeld en de kans dus groot is, dat bijaldien deze voorstellen tot wet wwrtfe-n verheven, aan de Earners een belang- rgtoe taak bij de zorg voor de goede naleving en uitvoering der voorscbriften zai worden tnebedeeld, acbt de regeering bet wenscbelijk Hiam geen beslissing omtrent de verlaging der jaariijksche bijdragen voor bet Handels- register uit te lokkeu. Het ligt in de bedoe- ling dit onderdeel zoo noodig in een afzonder- lijjfe wetsontwerp te belichamen. Ft die gelegenheid zai, behalve de nood- ■ptfcrfrjk geachte verlaging van de bijdragen voor bet Handelsregister en een eventueel daarmt voortvloeiende concentratie van de Earners van Eoopbandel tevens onder de aagesn worden gezien de mogelijkheid om de boogie dezer bedragen jaarlijks vast te stel len binnen zekere, bij de wet te stellen grenzen, terwijl ook aan bet vraagstuk van een herziening van het Eiesrecbt voor de Earners aandacht zai worden besteed. DE WARENWET. Een uitwerking van bet voorgestelde arti- kei, ten gevolge waarvan, gelijk in bet Voor- ioojHg Verslag wordt uiteengezet, een ver- eeruroiidigde vorm van de keuringsdiensten en de geheele organisatie zou worden bereikt, zou de bezuiniging onmiddellijk voor een be- laujzTijk deel te niet doen. Dat bij de uitwer king rekening zai worden gehouden met inter- nation ale verpliohtingen, spreekt vanzelf. Efchtwr grijpt de regeering gaame de gedachte aan. in bet Voorloopig Verslag genoemd, dat bandel en industrie zooveel prij.s stellen op eenige werking van de warenwet, dat zij ImiEnerzijds bereid zullen blijken, regelingen te tneffen. Hetzelfde komt voor in meer dan adres van Earners van Eoopbandel en •van i>rganisaties, dat de Earner heeft .bereikt. Hel beteekent dus, dat bet georganiseerde beerTjfsleven aan de regeering zai vragen, inziLke tie Warenwet zoodanig te .handelen, dat de wtttelijke mogelijkbeden bebouden .blijven, tret bedrijfsleven niet missen kan om zijn '.doei te bereiken. ligt in bet voomemen der regeering om ■aan «kd dergelijke poging alle medewerking te verleenen en om de gevraagde maohtiging tmsn.Vrf de Warenwet op deze wijze te ban- teereo. Het gevolg zai zijn dat goede resul- taten. tot nu toe met de Warenwet verkre- gvtn, bebouden blijven, dat de bezuiniging op bet overheidstoudget doorgaat en dat het be- djgfsieven niet wordt gedwongen tot be-> paaidt- offers, maar wel de medewerking ont- vacant, .die bet vraagt. VERDAGING VAN SALARISSEN EN PEN SIOENEN. Pensionneering van wachtgelders. Zoo als in de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp reeds werd te kennen gegeven, is de regeering zicb er van bewust, dat in de laaiste jaren zeer belangrijke offers van het ■npierpersoneel zijn gevraagd in verband waar- meilif' zij niet dan zeer noode tot het besluit is gtkomen, dat de salarissen opnieuw moe teas worden verminderd, omdat de toestand van "s lands geldmiddelen zulks onvermijdelijk maakt. 2a weerwil van de bezwaren, door verschei- dene leden tegen de onderwerpelijke verlaging de salarissen van bet rijkspersoneel met een bedrag van 10 millioen gulden aange- ■roe.romeent de regeering dan ook baar stand- punt ter zake te moeten handhaven. Het is -EBDfjKsst te veronderstellen, dat de reeds aan- gefcrachte salarisverlagingen en die, welke voor 1 Januari 1936 zijn in uitzicht gesteld, de ambtenaren als stand besobouwd, in ver- jn^iriing- tot andere bewolkingsgroepen, op een oeconomisch niveau zouden plaatsen dam zij voorheen innamen. In ibijkans al d6 aangevx)cr(ie gevallen blijkt de procentische duasng in netto-inkomen te blijven beneden de fifing van meer dan 30 pet. van het index- qfer. Ook ten aanzien van de laagst bezoldigde aeambten en werklieden blijkt de salarisver- iagmg beduidend minder te zijn geweest dan ervereenkomt met de daling van bet index- bjftr voor de kosten van levensonderhoud. 3>e ambtenaar heeft recbt op de weten- aclaap, dat bittere noodzaak de regeering tot visrdere salarisverlaging noopt, docb tevens op die, dat deze verlaging, gezien de daling van de prijzem, en die van het levenspeil van lieat gebeele volk, naar het oordeel der regee- ilng wel hard, dooh niet onrechtvaardig of smredelijk is te aobten. De salarisverlaging en de koopkracht. Wat de dpmerking betreft, dat de voorge stelde nieuwe verlaging der salarissen met 10 millioen een verzwakking van de koopkracht met zioh brengt, zij meegedeeld, dat de regee ring zieh van dit gevolg, inhaerent als het is aan e.lke salarisverlaging, bewust is. De re geering is echter geen aanhanger van de koopkrachttheorie in dazen zin, dat bet ter wille van het ophouden der koopkracht wen scbelijk zou moeten worden geacht salaris verlagingen achterwege te laten, ook als bet budgetair evenwicht, in overeensteimming met de cijfers ontrent de prijzen en de kosten voor levensonderhoud en met de algemeene verso- beriag en verlaging van het welvaartsvlak, deze salarisverlaging voor eenige eategorie noodzakelijk maakt. Het nalaten in zoodanige omstandigheden van de salarisverlaging zou naar bet oordeel der regeering neerkomen op het handhaven van een relatief te hooge koopkracht voor de betrokken categoric, ten koste van de koopkracht van hen, die voor de uitbetaling dezer relatief te hooge loonen de noodige gelden hebben op te brengen. Dit be teekent dus, dat, indien het bedrag van f 10 millioen op andere wijze gevonden word, de koopkracht van andere bevolkingsgroepen met evenve.el verminderd werd. Het vraag stuk der koopkracht is in bet wezen der zaak dat van de verdeeling der koopkracht over de v-erschillende groepen van het volk. De regeering is met verscheidene leden van meening, dat het met de rijksambtenaren en met bet spoorwegpersoneel in het algemeen niet anders kan gaan, dan met het personeel, in dienst bij partiouliere werkgevers, wier be- drijf voortdurend acbteruitgaat. Men dient terdege rekening te houden met de omstan- digheid, dat in bet bedrijfsleven zeer groote offers zijn en nog zullen moeten worden ge- bracht en dat a'.le categorieen van burgers bun inkomen zeer aanzienlijk hebben zien dalen. Uit den aard der zaak zullen ook de salarissen van de provincien, gemeenten, enz. invloed van deze verlaging der rijkssalarissen moeten ondervinden. Het maakt op 't oogen- blik nog 'n punt van overweging bij de regee ring uit, hoever die invloed zicb zai kunnen en moeten udtstrekken. De totale salarislast voor het rijkspersoneel kan worden geraamd op pl.m. 210 millioen gulden. Hiervan komt naar globale schatting 75 b 80 pet. voor rekening van de salarissen beneden 4000; 15 k 20 pet. van de salarissen van f 4000--f 10.000 en ten hoogste 0.5 pet. voor die boven 10.000. De vorm van de korting. De regeering is van meening, dat de billijk- heid het best zai worden betracht, indien het offer, hetwelk het rijkspersoneel moet brengen zai bestaan in een procentische salarisverla ging van pl.m. 5 pet', over de gebeele lijn. Zij wil de mogelijkheid van het brengen van eenige differentiatie in de korting niet gebeel uitsluiten, docb zij zou deze zooveel mogelijk willen beperken. In elk geval kan de regee ring bet aenkbeeld van een progressieve ver- mindering van de hoogere salarissen niet aan- vaarden. Want bet is een onloochenbaar feit, dat voor bet streven naar nivelleering, vooral in de eerste jaren na den oorlog, de salarissen voor de hoogere rangen niet meer in een juiste verhouding staan tot die der mid- delbare en lagere fimcties. Met de hier aan bet woord zijnde leden spreekt de regeering zelfs baar twijfel uit, of verschillende hoogere salarissen wel in over- eenstemming zijn met de positie der betrok ken ambtenaren en of die salarissen, zelfs in dozen tijd, de bezetting van bepaalde functien door de beste beschiltbare kraobten voldoende waarborgen. De herberekening van de pensioenen teruggenomen. De regeering is bereid de in 16 van het ontwerp van wet voorgestelde herberekening der pensioenen terug te nemen. Hoofdaanleiding daarvoor is de bij velen bestaande twijfel aangaande de grondwettig- beid van dozen maatregel. Wil deze twijfel worden weggenomen, dan is noodzakelijk, dat de regelen voor de herberekening der pensioe nen in de wet zelf worden neergelegd. De regeering is te rade gegaan, dat een dergelijke uiteraard vrij ingewikkelde regeling, even tueel beter kan worden getroffen, wanneer de door baar inmiddels ter hand genomen alge- heele herziening der pensioenwetgeving aan de orde zai worden gesteld. Bij die gelegenheid zai dus nader onder het oog zijn te zien, in hoeverre een herberekening van reeds toege- kende pensioenen in het kader dier algeheeie herziening zai moeten plaats vinden. GOUDAFVLOEIING UIT BELGIe. Herstel van vertrouwen in goud- blok-landen. De verleden week door de ,,Soir" voorspelde terugvloeiing van „vluchtkapitaal" naar de landen van herkomst is, blijkens den week- staat van de Nationale Bank van Belgie, deze week begonnen. Circa 165.000.000 francs goud werden ten deele naar Nederland, ten deele naar Frankrijk gezonden, zoodat de goud- voorraad van de Nationale Bank thans 17.95 milliard francs bedraagt. Daar tevens de ver- plichtingen op zicht met 286-5 millioen francs zijn verminderd tot 27.02 milliard, bedraagt de gouddekking thans 66.43 Stippe men aan, dat de bankbiljettencircu- altie met 67.3 millioen francs en de reke- ningen-courant van particiulieren, waaronder in het bijzonder die der banken zijn begrepen, met 127 millioen francs zijn teruggeloopen. De „Soir" merkt in zijn commentaar bij dezen weekstaat op, dat Belgie dus wel dege- lijk tot den gouden standaard is teruggakeerd. Het blad begroet de repatrieering der vreem- de kapitalen als een gunstig verschijnsel ,,Hoe meer de kapitaalsbeweging in normale banen terugkeert, hoe eer de monetaire stabi- liteit hersteld zai zijn en dit zai in zoover te onzen voordeele zijn daar de goudlanden juist tot de beste afnemers van Belgie behooren!" 1.250.000 VLAMINGEN MEER DAN WALEN. Volgens het officieel Staatsblad waren er op 1 Januari van dit jaar in Belgie 8.275.552 inwoners. De vier Vlaamsche provincien, West- en Oost-Vlaanderen, Antwerpen en Limburg, met het Vlaamsche arrondissement Leuven tellen 4.033.929 inwoners. De vier Waalsche provincien Henegouwen, Namen, Luik, Luxemburg met het Waalsche arron dissement Nijvel tellen slechts 2.997.023 in woners. Blijft het gemengd arrondissement Brussel met 1.245.000 inwoners. De Brussel- sche agglomeratie alleen heeft 884.000 inwo ners; de rest van het arrondissement is zui- ver Vlaamsch. Zich baseerende op de laatste statistieken kan men besluiten dat in de Brus- selsche agglomeratie ongeveer 500.000 men- schen gewoonlijk Fransch spreken en 384.000 gewoonlijk Vlaamsch. In het gansche arron dissement zijn er dus nagenoeg 745.000 Vilaamsohsprekenden en 500.000 Fransch- sprekenden. Voor het gansche land maakt dit 4.750.000 Vlamingen en 3.500.000 Walen (bij deze zijn er evenwel Franschsprekende Vlamingen). Er zijn dus in Belgie minstens' 1.250.000 Vlamingen meer dan Walen. Niettemin spelen deze laatsten nog steeds de eerste viool. BENZINE NAAR GENT. De Gentsche correspondent van Navigation du Rhin sohrijft den buitengewonen aanwas van den benzine-invoer daar gedurende het afgeloopen jaar toe aan de vestiging van groote petroleum-firma's langs het kanaa! van Ter Neuzen. De capaciteit van de tanks j in het Gentsche havengebied gaat de r 225.000.000 liter te boven. ZESTIG AMERIKAANSOHE PATROUILLE- VLIEGTUIGEN. De Amerikaansche marine heeft een con tract geslotan van acht millioen dollar voor den bouw van 60 patrouille-vliegtuigen, welke de beste ter wereld van deze categorie moeten zijn. De bizonderheden van deze vliegtuigen wor den zorgvuldig geheim gehouden. De Atnerikaansche marine schijnt deze vliegtuigen een belangrijke plaats toe te ken nen; zij spelen een eerste rol in de manoeu vres op den Stillen Oceaan. DE MUITERIJ OP DE POTEMKIN. Ter gelegenheid van den dertigsten verjaar- dag van de muiterij op de Potemkin heeft het centrale uitvoerende comity van de Sowjetunie besioten tot de oprichting van een gedenktee- ken te Odessa. De deelnemers aan den op- stand, die niet meer tot werken in staat zijn, krijgen pensioenen van tenminste 150 roebel per maand. Veertien leden van de bemanning j die het meest op den voorgrond getreden zijn, zijn beloond met een eerebrief van het cen trale uitvoerende comite. CONCERT OP DE MARftT. Het programma van het morgenavond te acht uur door het muziekgezelschap „De ver- eenigde werklieden" op de Markt te geven concert luidt als volgt: 1. Pan Eluropa Alph. Dreissen. 2. Orphee aux Enfers, Ouverture arr. Rugers 3. La Valse des Poup6es, Bayer arr. Blangeniois. 4. Suite Orientale Francis Popy. 5. Le Logicien, pas-redouble G. Gadenne. Pauze. 6. Juliana-marsch Ant. M. van Leest. 7. Tannhauser, R. Wagner arr. F. Pojjy." 8. Souvenir d'Autrefois, wals, Morgenthaler.' 9. Colonel Bogey, marsch E. J. Alford. GESLAAGD. Geslaagd voor candidaats-examen rechts- wetenschap de heer C. C. Wabeke, van Ter Neuzen. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Portemonnaie, G. van de Berge, Dijkstr. 25. Idem, J. Tholens, Lange Kerkstraat 56. Idem, E. Balnikker, Blokken 13. Idem, met Lipssleutel, H. Verhage, Van Bo- venstraat 22. Kanarie, J. Ollebek, Steenkamplaan 32. Knipmes, J. Eoch, Donze-Visserstraat 119. Kinderhandschoen (grijs-wol), bureau van politie. Idem (glace), J. J. de Lege, Joziniastr. 8. Dubld kettinkje, A. Reuneker, Grenulaan 40. Riem, J. van Es, Donze-Visserstraat 28. Meisjesmantel, Huijssen, Heerengracht 5. Belastingmerk, P. de Jonge, Baandijk 23. Idem, A. C. Riemens, Steenkamplaan 64. Schoorsteenlooper, J. Piipelink, Eanaalweg P 53. Muilkorf, M. de Doelder, L. Eerkstraat 74. Bril in 6tui, P. van de Velde, Steenkamp laan. 29. Handboog in zak, F. Oele, Oostkolkstraat 5. Broodmes, J. Moorman, Noordstraat 95. Grijze pet, S. Gazan, Van Bovenstraat 21. Huissleutel, bureau van politie. Idem, IE. de Queierij, Van Bovenstraat 19. Sigarettenkioker bureau van politie. Mantelband, W. Nieuwelink, Markt 11. DE SLUIS IN TER NEUZEN. Hernieuwde actie van het gemeente- bestuur van Gent.' De Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt: Men herinnert zich dat een groep leden van het Belgische parlement eenige weken ge- leden op uitnoodiging van het Gentsche col lege van B. en W. een bezoek bracht aan de haven van Gent, en de bestaande zeesluis te Ter Neuzen. Doel van deze reds was het Bel gische parlement te overtuigen van de nood- zakelijkheid onverwijld een accoord te tref- fen met Nederland teneinde ten spoedigste tot den bouw van een nieuwe groote zeesluis in Ter Neuzen te kunnen overgaan. De bur- gemeester van Gent deelde toen aan de pers mede, dat de Belgische regeering niet onge- neigd was toe te stemmen in het wegnemen van de stop te Ternaeyen in ruil voor de noodige formaliteiten voor den bouw van de te Gent zoo sterk gewenschte sluis in Ter Neuzen. Eenige dagen later werd dit bericht echter door het Belgische departement van buhen- landsche zaken gedementeerd. Thans heeft het Gentsche stadsbestuur een nieuwe motie aan het parlement doen geworden, waarin het feit van het sluisvraagstuk nogmaals wordt uiteengezet, en de vraag wordt gesteld welke redenen er wel moge zijn om nog lan- ger te talmen met het formuleeren van dudde- lijke voorstellen. Ook zou het 'Gentsche stads bestuur gaarne vernemen of de Belgische re geering werkelijk iets wil doen voor de tweede Belgische haven, die zoo zwaar getroffen is door de crisis, en vooral door de contlngen- teering van allerlei aard. DE WARENWET. Het Bureau van de Earner van Eoophandel en Fabrisken voor de Zeeuwsche Eiianden te Middelburg wendde zich tot de Tweede Earner der Staten-Generaal in verband met het in par. 56 van het Wetsontwerp ter verlaging van de opentoare uitgaven bepaalde nl. dat bij Algemeene Maatregel van Bestuur de Waren wet geheel of gedeeltelijk buiten werking zai kunnen worden gesteld. Hoewel ook dezenzijds men uiteraard er ten voile van doordrongen is dat bezuiniging op de staatsuitgaven dringend noodzakelijk is en het derhalve een eisch is, dat op verschillend gebied offers worden gebracht, zoude men het toch ten zeerste betreuren, indien door de op- heffing van de Warenwet de volksgezondheid zoude worden geschaad. Het behoeft toch zeker geen betoog dat eene goede keuringsdienst van waren een dringende eisch des tijds is. Het Bureau is dan ook van oordeel, dat aan de Regeering, indien zij meent par. 56 in haar algemeen bezumigingsontwerp niet te kunnen missen, de in deze paragraaf gevraagde mach- tiging alleen dan moet worden verleend, in dien de regeering de verzekering kan geven, dat intrekking van de warenwet harerzijds niet zai geschieden zonder dat maatregelen zijn getroffen dat, zij het op andere wijze, eene keuring van waren in het belang van de volksgezondheid ver pilch tend wofde gesteld. DE ST. WILLIBRORDUSKERK TE HULST TOT BASIUIEK VERHEVEN. In den laten middag heeft mgr. Hopmans, bisschop van Breda, die te Hulst vertoefde in verband met de wijding van een kapel, welke Dinsdag heeft plaats gehad, bekend ge- maakt, dat het Paus Pius XI heeft behaagd de St. Willibrorduskerk te Hulst tot basiliek te verheffen. Dit is de vijfde katholieke kerk in ons land, welke deze hooge onderscheiding ten deel valt. Verder heeft de bisschop mede- deeling gedaan dat deken P. Rops is benoemd tot eere-kaniunnik in het kapittel van Breda, en voorts dat de heer R. Wilking, lid van het r.-k. kerkbestuur, is begiftigd met de St. Gre- goriusorde. Zondagavond raakte een motorrijder bij het aantrappen van zijn motor in de Badhuis- straat te Vlissingen plotseling onwel en zakte in elkaar. Dokter Smit verleende hulp. De man was vermoedelijk door de warmte en groote vermoeidheid bevangen. EXAMEN CIVIEL INGENIEUR. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor 't cand. examen voor civiel inge- nieur de heer L. van Bendegom te Oostburg. Te Enocke (B.) is het 13-jarige dochtertje van den heer Bietman uit Westkapelle door een Nederlandschen auto aangereden en ge- dood. De automobilist reed na het ongeluk door in de richting van de Nederlandsche grens, zonder zich om het slachtoffer te be- kommeren. (N. R. Crt.) Concert. Ter gelegenheid van de Pokdagen zai op Donderdag 11 Juli door de Harmonie ,,Oefe- ning kweekt kunst" van Schoondijke, een avondconcert ten gehoore worden gebracht. Het programma luidt als volgt: 1. Entree des gladiators, marsch Fucik. 2. Ouverture Zampa Herold. 3. Tannhauser, Fantaisie R. Wagner. 4. Posthoom, galop t Konlg. 5. Valse no. 1 Durant-Chonsel. Pauze. 6. On the Quartesdeck Alford. 7. Orphee aux enfers, ouverture Offenbach. 8 iBalletmuziek uit Faust Gounod. 9. Le Regiment de Sambre et Meuse, Rauski. Gemeenteraad. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de heeren C. Th. van de Bilt, J. de Feijter, C. Hamelink en A. Hamelink. Naar aanleiding van het voorstel van burg, en weth. tot vaststelling der notulen der ver gadering van 21 Mei j.l. motiveerde de heer Seghers nader zijn stem, uitgebracht in ver band met het verleenen van eervol ontslag als gemeentewerkman aan A. IJsebaart, door te yerklaren, dat spreker zich niet gekeerd had tegen het verleenen van het eervol ontslag, daar hiertoe door burg, en weth. geen voorstel was gedaan, doch wel tegen het niet toeken- nen van een toeslag op zijn pensioen. De ingekomen stukken, betreffende vast stelling gemeenterekening, rekening van het gasbedrijf en het vleeschkeuringsbedrijf, goed- keuringem van begrootingswijzigingen en raadsbesluiten tot verkoop van bouwgrond, passeerden zonder meer onder den hamer. De heer Seghers had in de vorige vergade ring verzocht, de mogelijkheid van de plaat- sing van een rustbank in de omgeving van het station te overwegen. Burg, en weth. deel- den naar aanleiding daarvan mede, besioten te hebben de plaatsing van een bank in die om- gevig niet te bevorderen. De heer Seghers verzocht mededeeling van de motieven, welke tot dit besluit hadden geleid, welke hem wer den medegedeeld. Besioten werd, aan mej. B. C. de Moor te verkoopen een stukje grond aan de Pieter Paulusstraat, en aan de Bataafsche Import Mij te 's Gravenhage vergunning te verleenen ■tot het plaatsen van een benzinepomp aan den Nieuwendijk, bij de woning van C. G. Heijns- dijk. Het voorstel van burg, en weth. tot het voteeren van een bedrag voor de ontvangst van het Hoofdbestuur der Z. L. M. en het ver leenen aan de commissie „Fokdag" is ver band met de te Axel te houden jaarvergade- ring der Z. L. M. van een bedrag van f 100, ondervond tegenstand. Deze voorstellen wer den tenslotte aangenomen met 5 tegen 4 stem- men. Tegen stemden de heeren 't Gilde, Ver- schelling, Van Bendegem en Van Eampen. Vastgesteld werden de staten van oninbare posten schoolgeld en hondenbelasting, over de diensten 19333435. De ingekomen geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden werden onderzocht en adviseer- de de daartoe aangewezen commissie tot toe- lating, waartoe werd besioten. IBij de rondvraag verzocht de heer Verschel- ling inlichtingen betreffende de plannen tot huurverlaging, waarop de voorzitter mede- deelde, dat een definitief bericht hieromtrent nog niet was ingekomen, doch dat het voor- nemen bestaat, deze op een lager peil te bren gen, en dat daartoe in een der vol'gende ver- gaderingen voorstellen zullen worden gedaan. (De heer De Ruijter verzocht inlichtingen be treffende den verkoop van eenige perceelen grond, en vroeg voorts of de door den heer Verschelling geuite klachten betreffende en kele gemeente-ambtenaren met bewijzen wa ren gestaafd. De voorzitter antwoordde op dit laatste, dat een schriftelijke mededeeling om trent deze klachten nog niet was ingekomen. Tenslotte bepleitte de heer Seghers verbete- ring van de zijbermen van den Oudenweg, waarvoor de gemeente onderhoudsplichtig is. De voorzitter deelde mede, zich niet juist de bepalingen te kunnen herinneren, waarop de onderhoudsplioht voor rekening der gemeente was genomen, doch een en ander nader te zui- len onderzoeketi en bij gebleken verplichting tot onderhoud der zijbermen voor verbetering daarvan te .zullen zorgdragen. Maandagmiddag was de 76jarige J. Wisse, koster der Ned. Herv. gemeente, in zijn tuin, gelegen buiten de kom, aan het werk. Hij voelde zich plotseling onwel worden en werd met behulp van anderen thuisgebracht. Aan- vankelijk liet zich zijn toestand niet emstig aanzien, doch in den loop van den middag is hij tengevolge van hartverlamming overleden. Zij die gaan De bevolking van Sas van Gent bestaat voor een groot deel uit een steeds wisselende ge- meensohap, de kern, het oude Sassenarendom maakt slechts een klein gedeelte uit van dien altijd voortwentelenden stroom. Zijn ligging aan een der uiterste punten van onze land- grenzen, aan een drukken landspoor- en wa- terweg maakte het tot een centrum van ambtenaren, die onder velerlei departementen ressorteeren. Voor hen geldt het gezegde: Deze plaats is het oord mijns blijvens niet. Zij worden geplaatst en weer naar elders gezon- dien op bevelen, die in Den Haag gedecreteerd worden. Bij hen luidt 't wachtwoord meestal: den Haag ioeuta, causa finita; den Haag heeft gesprongen, uit is de zaak. Er is reeds eenigen tijd in den Haag een woord gesproken, dat op veler leven van groo- ten invloed 'geacht mag worden, n.l. het be sluit, dat de 65-jarigen zonder pardon den dienst met pensioen moeten verlaten. •Tot dezen behoort ook de sluismeester, de heer R. Jonker, die deze betrekking hier naar ik rneen reeds een 7-tal jaren vervulde. Mot ingang van 1 Augustus a.s. zai hij den dienst en daarmede ook onze gemeente verlaten. Met den heer Jonker gaat een ambtenaar heen, die menigeen onder de bevolking en laat ik zeggen al degenen, die en ambtelijk of zakelijk met hem in aanraking moesten komen nog gaame een aantal jaren hier gezien had. Want behalve een plichtgetrouw ambtenaar, steeds goed bij zijn superieuren aangeschreven is de heer Jonker ook een aangenaam en on- derhoudend monsch in den burgerlijken om- gang. Zijn echtgenoote mag in dezen met hem op dezelfde lijn geplaatst worden. Een sluismeester, als de scheidende, zai Sas van Gent niet spoedig op denzelfden post zien verschijn&n. Laat het mij vergund zijn u een stukje levensgsohiedenis van dezen waterstaatsam'o- tenaar ten beste geven. Op twaalfjarigen leeftijd begon hij zijn loop- baan als scheepsjongen op een onzer groote Nederlandsche transportschepen. Vain dien tijd weet hij nog alle bizondere belevenissen te vertellen. Als hij aan 't verhalen gaat over al hetgeen hij in zijn van jongs af be gonnen zeemanslcopbaan heeft meegemaakt, raakt hij niet aan 't einde. Zij begon al met een zonderling avontuur, dat ik hier even in- lasch. Toen hij a is life-boy van den kapitein zijner boot te Riga lag om hout in te nemen, maakte hij, als knaap, die veel van natuurschoon hield, een wandeling in de omgeving dier stad. Zonder erg geraakte hij op deze wandeling in de fortenstelling verdwaald. Nu was het wel niet verboden om langs de wegen binnen dit fortencompiex te wandelen, doch om 5 uur 's avonds moest men er uit zijn. Dit was onze wamdelaar evenwel niet gelukt. In de eerste plaats wist hij niets af van dit consigne, in de tweede was hij te ver van den uitgang verwijderd. De vestingwerken strekten zich n.l. uit over een afstand van 5 uur gaans. Plotseling zag hij een schildwacht voor zich staan, die hem de bajonet van zijn geweer op de borst plaatste. Ik schrok me bijna dood, toen ik de spitse punt van het staal op mijn huid voelde, en kon van doodsangst geen woord uitbrengen. Wat de soldaat vroeg, kon ik niet verstaan, want Russisch verstond ik niet, het was mijn eerste reis. Toen ik in een vreeseiijke huiibui uitbarstte, greep de Rus mij bij den kraag en voerde mij naar een waohtlokaal, waar verscheidene wachtsol- daten aanwezig waren. Alle ondervraging bleek ook daar vruchteloos, niemand kon ik verstaan, noch iemand verstond mij. Daar werd mij een plaats op een bank aangewezen en men beduidde mij, dat ik daar moest blij ven zitten. Zonder die gebarentaal zou het mij toch niet ingevallen zijn om weg te loo- pen, want de schrik was mij in de beenen geslagen. Al spoedig werd ik gewaar, dat men in een jongen van mijn leeftijd geen spion vermoedde, want ik kreeg een stuk hard brood en wat te drinken. Zoo goed en zoo kwaad als het ging trachtte ik het mij ge- 'bodene naar binnen te werken, al was het alleen maar om mijn .bewakers het bewijs te willen geven, dat ik van goeden wil was en hun gastvrijheid op prijs stelde. Toen begon nen zij kaart te spelen, terwijl ik slechts lijd- zaam toekeek. Zoo werd het 10 uur 's avonds, toen plotseling voor het wachtlokaal een rui- ter op een sneeuwwit paard gezeten afstapte en gevolgd door mijn aanhouder naar binnen trad. Het was een groote man met zwarten baard en zwarte fonkelende obgen, die mij doordrin- gend aankeken alsof hij tot in mijn ziel wilde lezen. „Was machts du hier?" vroeg hij me in het Duitsch, dat ik zeer goed verstond. Toen vertelde ik hem mijn wedervaren, hoe ik van boord was gegaan, hier in het labyrinth ver dwaald was, zonder te weten, dat ik er om 5 uur uit moest zijn. Hij knikte en zei, dat men onderzoeken zou of mijn verhaal waarheid bevatte, gaf eenige bevelen, steeg weer te paard en liet mij zitten. Eenige uren later verscheen hij weer, terwiji ik op de bank uit den slaap geschud was. Hij was zelf naar de haven gereden en had bij den kapitein inlichtingen gaan inwinnen. Mijn kapitein had hem verteld, dat ik dien dag met zijn toestemming van boord gegaan was en tot zijn ongerustheid niet was teruggekeerd. Ik had dus de waarheid verteld en werd nu onder geieide van twee soldaten naar mijn schip teruggebracht. Dat was mijn eerste avontuur, aldus de heer Jonker. Ik zai het mijn leven lang niet vergeten, want het staat mjj nog duidelijk voor den geest alsof het gisteren gebeUrd was. In mijn later leven heb ik nog andere din- gen meegemaakt, maar igeen, dat mij zoo levendig bijgebleven is, als dit eerste uit mijn jongenstijd. Naderhand, toen ik weer thuis kwam ben ik met de studie begonnen. Dan eens varen- de, dan weer aan den wal, is het me gelukt, aile diploma's te verwerven, totdat van ge- zagvoerder op de groote vaart toe. Hier zijn ze. Met een gevoel van zelfvoldoening toont hij den belangstellende de reeds in hun band vergeelde bewijzen vein zijn zeemanschap en gaat dan weer voort met het verhalen van zijn bevindingen, tijdens zijn ilangjarige om- zwervingen over alle wereldzeeen, naar alle landen van den aard'bodem. Tot in China, Japan, Oost- en West-Indie, overal is hij ge weest en weet er onderhoudende, boeiende verhalen aan vast te knoopen, des te interes- santer, omdat deze reizen en verre tochten nog gemaakt werden met zeilschepen, die thans zoo goed als alle van den oceaan ver- dwenen zijn. In de Sas van Gentsche haven heeft hij zijn anker uitgeworpen, in dienst van het land, onder welks vlag hij de heele wereld door- kruisd heeft. Daar zijn familieleden, een zoon en een doohter, hem echter liever in de buurt van hun eigen woonplaats wilden hebben, zai hij aan die roepstem van het bloed gehoor geven en zullen zijn echtgenoote en hij zich in de omgeving van Rotterdam gaan vestigen. Wellicht vindt ide gemoedelijke verteller daar nog de lust en de liefbebberij zijn me- moires te boek te stellen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2