ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het geheim van de 7 wijzerplaten Het bezuinigingsontwerp. No. 9318 WOENSDAG 3 JULI 1935 75e Jaargang Binnenland Feuilleton EERSTE BLAD TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen E'r. per p®st 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firm a P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. HERIJK 1935. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis: A. dat de voorgeschreven zitting voor deze gemeente zal plaats h ebb en te SLUTSKIL in een der lokalen van de openbare lagere scbool D op Maandag 30 Juli 1935 des voormiddags 9 tot 12 uur en des namiddags 1 tot 4 uur; te TER NEUZEN in een der lokalen van de voormalige openbare school A aan het Sehoolplein voor hen, wier familienaam, naam van firma of vennootschap begint met een der letters: A. B, C en E, op Maandag 22 Juli, van 1%4% uur n.m. D, F en G, op Dinsdag 23 Juli, van 9fl.2 uur van. en 1 y24^2 uur n.m. H, I en J, op Woensdag 24 Juli, van 912 uur vm. K, op Woensdag 24 Juli, van 1V24% uur naimiddag. L, M, N, O, P en Q, op Donderdag 25 Juli, van 912 uur v.m. en 1%4% uur n.m. R, S, T, U en V, op Vrijdag 26 Juli, van 912 uur v.m. en 1%4% ure nm. W, X, Y, Z en Centr. suikerfabriek, op Zaterdag 27 Juli, van 912 uur v.m. B. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd die- nen te zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijizeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moe ten zijn gemaakt en daama ingewreven met gekookte lijnolie; C. dat do maten en gewichten v66r 1 Octo ber 1935 gestempeld moeten zijn met de letter h en dat er, bij verzuim of verfhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegen- heid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Middelburg op Donderdag en Vrijdag 89 Augustus en 12 13 September van 912 en van 1%4% uur; D. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. mogen worden terug- gebracht; E. dat ten bate van 's Rijks schatkist be- taald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeren der gewichten (justeerloon) en F. dat de milligramgewiohten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco met insluiting van een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de gazegelde enveloppe, afgegeven bij de vopge verificatie, daar de gewichtjes anderS aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen). Ter Neuzen, 3 Juli 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUXZINGA, Burgemeester A. J. DEES, wnd. Secretaris. VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE VER- ZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN ZEELAND. Maandag heeft de Vereeniging tot Christe- lijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland haar zeer druk bezochte 31ste jaarlijksche vergadering gehouden te Bergen op Zoom, on- der leiding van den voorzitter, den heer J. J. C. van Dijk. Aan het einde van het verslagjaar telde de een der geheimzinnige verhalen van AGATHA CHRISTIE. (Nadruk verboden.) 31) (Vervolg.) De gravin trok haar kleeren dichter om zich heen. „Ik herinner het me weer", mompelde ze. „Ik herinner het me weer." Ze keek naar het kleine groepje dat om haar heen stond. Misschien trof haar iets in die oplettende belangstelling, als gebrek aan meegevoel, in elk geval lachte ze tegen het eene gezicht, dat een geheel tegenovergestelde emotie vertoonde. „Och, mijn groote Engelschman", zei ze heel zacht. Wees niet bezorgd. Ik ben weer in orde." „0, maar is dat werkelijk?" vroeg Bill be zorgd. „Werkelijk." Zij glimlachte hem geruststellend toe. „Wij Hongaren hebben stalen zenuwen." Een uitdrukking van diepe verlichting gleed over Bill's gezicht. Daama werd die uitdruk king echter zoo sullig, dat Bundle het ver- langen in zich voelde opkomen om hem te trappem. Drink wat water", zei ze koud. De gravin weigerde water. Jimmy vrien- delijker voor schoonheid in nood, stelde een coctail voor. Dit voorstel werd door de gravin gunstig aanvaard. Toen ze hem uitgedronken had, keek ze nog eens rond nu met levendiger blik. „Vertel me eens: Wat is er gebeurd?" vroeg ze kort. „We hoopten al, dat u ons dat zou kunnen vertellen", zei hoofdinspecteur Battle. De gravin keek hem scherp aan. Ze scheen zich nu eerst bewust te worden van de tegen- woordigheid van dien grooten, kalmen man. „Ik ben op uw kamer geweest", zei Bundle. ,,Het bed was niet beslapen en u was er niet." vereeniging 67 afdeelingen en 42 corporation, benevens een aantal afizonderlijke leden, in totaal 3902 leden. De venbouwing van vier paviljoens, waar- door ruim honderd plaatsen meer beschikbaar kwamen, kwam bijna gereed. De exploitatie van ide stichting gaf eeji gunstig resultant. Aan contribution, collecten en giften werd een bedrag van f 4755,63 ont- vangen, terwijl voorts een legaat van 25,000 aan de vereeniging ten goede kwam. Ter vervulling van de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van de bestuurs- leden de heeren J. A. Dominicus, Ds. P. J. F. v. Voorts Vader, C. J. Sonke en A. Wisse, werden gekozen de heeren C. de Jonge Czn. uit Yerseke, J. W. van 't Hoff uit St. Laurens, E. v d. Slikke uit Poortvliet en J. v. Strien uit Anna Jacobapolder. In de vacatures ont staan door het bedanken van Ds. A. T. W. de Kluis en Ds. C. Waardenburg werden gekozen de heeren Ds. J. J. Hietkamp te Serooskerke (W.) en M. Krijger uit Bruinisse. Na het huishoudelijk gedeelte der vergade ring hield Dr. J. v. d. Spek te Poortugaal een lezing over ,,Het sterven des menschen". DE REGEERING EN DE SCHRIJFWIJZE VAN DE NEDERLANDSCHE TAAL. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim heeft in antwoord op een desbetreffend schrijiven van het Alg. Hoofdbestuur van de federatie der werk- geversorganisaties in het boekdmkkersbedrijf te Amsterdam meegedeeld, dat de regeering niet voomemens is wijziging te bevorderen van de tot stand gekomen voorschriften no- pens de schrijfwijze der Nederlandsche taal bij het onderwijs. Het is de bedoeling der re geering om, mocht te eeniger tijd een nieuwe wijziging aan de orde komen, niet tot invoe- ring over te gaan dan nadat een zoodanige periode van aanpassing zal zijn gelaten als door de omstandigheden wordt geboden. Het vraagstuk der schrijfwijze van de Nederland sche taal in de van haar uitgaande stukken wenscht de regeering thans nog niet aan de orde te stellen. WORDT HET NATIONAAL ORISIS*COMITe OPGEHEVEN? De Telegraaf schrijft: Naar wij vememen wordt in de betrokken kringen emstig overwogen het Nationaal Cri- sis-Comitd over eenige maanden op te heffen. Het bestuur heeft sedert lang moeten consta-. teeren, dat het aantal giften zoowel in om- vang als in. aantal dalende was, waardoor aan de talrijke aanvragen om hulp niet meer kan worden voldaan. Bovendien is het van mee- ning, dat de opzet van het Nationaal Crisis- Comite als een instelling van tijdelijken aard niet meer overeenkomt met de ontwikkeling van de crisis, waarvan de duur langer is dan men bij den aanvang heeft vermoed. RIJfKSKWEEKSCHOOL TE ZIERDtZEE TEN DOODE OPGESCHREVEN. Naar wij vememen zal aan de Rijkskweek- school te Zierikzee geen eerste klasse meer worden gevormd. Dit feit doet vermoeden, dat binnen afzienbaren tijd dit instituut voor op- leiding van onderwijzers(essen) op Schouwen- Duiveland verdwijnt. N.R.Crt. RENTEBEPERKING PANDBRIEVEN EN HYPOTHEKEN. Naar de Standaard vemeemt, is een wets- ontwerp in voorbereiding en reeds den Raad van State gepasseerd, waarbij de rente van pandbrieven zal worden beperkt tot 4 pet. en de rente van vorderingen onder hypothecair verband tot 4% pet. Ze zweeg en keek de gravin beschuldigend aan. Deze sloot haar oogen en knikte langzaam met het hoofd. ,,Ja, ja, nu herinner ik me alles. O het was vreeselijk. Moet ik het u vertellen?" Hoofdinspecteur Battle zei: „Alstublietft." En op hetzelfde oogenblik zei Bill: „Niet als u zich er niet sterk genoeg voor voelt." De gravin keek van den een naar den ander, maar het kalme, gebiedende oog van hoofd inspecteur Battle won het. ,,Ik kon niet slapen", begon de gravin. ,,Het Ifuis benauwde me. Ik kon niet rustig worden. Ik wist dat het nutteloos was in zoo'n toestand naar bed te gaan. Ik wan- delde in mijn kamer op en neer. Ik las. Maar de boeken, die er stonden, interesseerden me niet erg. Ik dacht dat ik het best deed hier naar toe te gaan om iets boeienders te zoeken". „Heel natuurlijk", zei Bill. „Het wordt heel dikwijls gedaan, geloof ik", zei Battle. „Dus, zoodra ik dat idee kreeg, verliet ik mijn kamer en ging naar beneden. Het huis was hee! stil „Pardoin", onderbrak haar de hoofdinspec teur, „kunt u mij ook eenig idee geven van den tijd waarop dit gebeurde?" „Ik weet nooit hoe laat het is", zei de gra vin, hoofsch, en ging door met haar verhaal. „Het huis was heel rustig. Men zou een muis hebben kunnen hooren loopen, als er een geweest was. Ik kwam de trap af, heel kalm ,,Heel kalm?" „Natuurlijk. Ik wilde de huisgenooten niet storen", zei de gravin verwij'tend. ,,Ik kom hier binnen. Ik ga naar dezen hoek en zoek naar een geschikt boek op de planken". „U had natuurlijk het licht aangedraaid „Neen, ik draaide het licht niet aan. Ik had, moet u weten, mijn kleine electrische zak- lantaarn bij hie en daarmee zocht ik de plan- ken af". „G", zei de hoofdinspecteur. „Plotseling", vervolgde de gravin drama- BEVORDERING VAN INDUSTRIALISATIE BOVEN DE UITVOHRING VAN PUBLIEKE WERKEN, ALS WERKVERRUIMING AANBHVOLEN. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag nopens het wetsont- j werp tot verlaging van de Openbare Uitgaven. •De Memorie gaat vergezeld van een Nota van j Wijzigingen en van een gewijzigd wetsontwerp. De eigenlijke behandeling van de opmerkin- j gen van de Kamer over het ontwerp doet de i regeering voorafgaan door uitvoerige beschou- J wingen, waarin zij haar algemeene beleid, vooral op oeconomisch gebied verdedigt en richtlijnen voor de toekomst uitstdppelt. Aan bezwaren op enkele punten komt de regeering tegemoet: Deze concessies vat de N. R. Crt. aldus samen: De herberekening van de pensioenen wordt thans teruggenomen. Sommige Armenraden zullen blijven be- staan. Het instituut kweekelingen met actie wordt vervangen door een laag aanvangssalaris voor jonge onderwijzers. Het voorstel inzake de onderwijzersoplei- ding wordit in nadere overweging genomen. Voorts zijn verschillende andere concessies op onderwijsgebied gedaan, o.a. ten aanzien van de opheffing van bijzondere scholen. De machtiging op de Kroon inzake de verkeerscoordinatde wordt vervangen door enkele regelen, waaraan de overheid gebon- den is bij dfe ordening van het verkeer (ver- voer van personen en goederen). De verlaging van de bijdragen voor hfet Handelsregister wordt teruggenomen, zoodat de concentratie van de K. v. K. voorloopig van de ibaan is. De keuringsdiensten van waren worden opgeheven, doch de Warenwet wordt instand- gehouden. De algemeene besohouwingen van de regee ring strekken er vooral toe het voile licht te laten vallen op het bezuinigingsvraagstuk als onderdeel van het geheele regeeringsbeleid. De regeering geeft een uiteenzetting van Ide gedragslijn die, naar het oordeel van de regeering, kan en dus moet worden gevolgd, nadat de financieele toestand van de staats- huishouddng voldoende verbeterd kan zijn. Nederland in de intemationale oeconomie. Allereerst schetst de regeering nogmaals het intemationale karakter van onze volks- huishouding. Hoezeer wij door de crisis in de knel kwa men, blijke hderuit, dat onze export van 1929 tot 1934 terugliep van ongeveer 200 millioen gulden tot rond 700 millioen, een daling van ongeveer 65 pet. Gelijk trouwens niet anders te verwachten was, valt een gelijk verschijnsel bij den invoer waar te nemen, daar deze van ongeveer 2700 millioen tot 1000 millioen gulden, dus eveneens met ongeveer 65 pet. achteruitging. Het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat het wegvallen van zoo groote bedragen aan uit- voer, dus aan koopkraoht, een geweldigen invloed moest uitoefenen op de algemeene volkswelvaart en niet minder op de werkloos- heid bij1 onze bodemcultuur, in onze industrie zoomede bij handel en scheepvaart. De band tusschen in- en ultvoer. De regeering, dank zij de medewerking der Kamer, toegerust met bevoegdheden, die zij in gewone tijden ontbeert, heeft naar vermo- gen gedaan wat te doen was om onzen uitvoer tisoh, „hoor ik iets. Een heimelijk geluid. Een gedempte voetstap. Ik draai mijn zak- lantaam uit en luister. De voetstappen nade- renheimelijke, angstwekkende voetstap pen. Ik kruip achter het scherm. Het vol- gende oogenblik gaat de deur open en wordt het licht aangedraaid. De mande inbre- ker is in de kamer". ,,Ja, maar zeg.begon mijnheer Thesiger. Een groote voet zette zich op den zijnen en beseffend dat Battle hem daarmede een wenk gaf, hield Jimmy zijn mond. „Ik stierf bijna van schrik", vervolgde de gravin. „Ik probeerde geen adem te halen. De man wachtte een oogenblik en luisterde. Toen nog steeds met dien angstwekkenden sluipenden tred Weer opende Jimmy zijn lippen om te pro- testeeren en weer sloot hij ze. ging hij naar de deur en keek naar buiten. Hij bleef er een minuut of twee, toen ging hij de kamer weer door en draaide het licht uit, terwijl hij de deur sloot. Ik ben bang. Hij is in de kamer, in het donker be- weegt hij zich al sluipend voort. Een oogen blik daarop hoor ik hem weer bij de deur. Dan stilte. Ik hoop dat hij misschien daar langs naar buiten is gegaan. Als de minuten verglijden en ik geen ander geluid hoor, weet ik bijna zeker dat hij dat gedaan heeft. Ik wil dan ook juist mijn zaklantaam aan- draaien om een onderzoek in te stellen, als prestissimo! alles begint". „Ja?" ,,Qch, maar het was vreeselijk. Nooit nooit zal ik het vergeten. Twee mannen, die elkaar wilden vermoorden. O het was ver- schrikkelijk! Zij waggelden de kamer door en het meubilair viel in alle richtingen. Ik dacht ook, dat ik een vrouw hoorde gillen, maar dat was niet in de kamer. Het was ergens buiten. De misdadiger had een heesche stem. Wat hij zei leek meer op het krassen van een kraai dan op spreken. Hij bleef maar zeggen: ,,La me los! La me los!" De andere man was een heer. Hij had een taeschaafde Engelsche stem". Jimmy scheen zich gestreeld te voelen. „Hij vloektevoomamelijk", vervolgde de gravin. in stand te houden en daardoor ook de moge- lijkheden van invoer, te behouden ten bate van handel en verkeer. De uitkomsten van die pogingen zijn niet meegevallen. Als men tracht den invoer tegen te gaan van wat ook in het eigen land industrieel wordt voortge- bracht, wordt tenzij men grondstoffen uit het bepaalde land betrekken kan onmiddel- lijk eenoffer van onzen zichtbaren uitvoer geeischt. Tracht men vergrooting van den uitvoer te verkrijgen dan volgt onmiddellijk een tegeneiisch om meer invoer toe te laten. Een brjkomstige moeilijkiheid vloeit voort uit onvoldoende ibetalingsmogelijkheden van sommige landen. Maar al te zeer wordt uit het oog verloren, dat de kern onzer moeilijkheden ligt in het venminderde goederenverkeer. De regeering is vast overtuigd, dat het stuk der onderhandelingen met het buiten land alles bereikt is wat bereikt kon worden en, dat op dit punt althans haar geen enkel verwijt kan trekken, De ins tandhouding van het bedrijfsleven. De regeering treedt dan in concrete in de klacht, dat de regeering den gang van zaken als het ware met gevouwen armen heeft zien ontstaan en verder groeien, dan zij daartegen- over gesteld, dat het behoud van het bestaan- de bedrijfsbestel, voor zoover oeconomisch verantwoord, den voorrang moest hebben iboven elke andere overweging. Van de in- spanning, die het gekost heeft dit doel eenlgermate te benaderen kunnen slechts wei- nigen zioh een juiste voorstelling vormen. Daarom worden vermeld de voomaamste maatregelen in het voorafgaande jaar ge nomen. In dit verband merkt de regeering om. op: Hoewel het niet gemakkelijk is de gevolgen van de contingenteering voor de binnenland- sche nijverheid met eenige zekerheid vast te stellen, omdat prijsdaling op de waarde van den invoer invloed kan hebben uitgeoefend en ook minder verbruik zijn invloed kan hebben doen gelden, valt er toch uit een vergelijking van de invoerwaarde van industrieele gecon- tingenteerde artikelen v66r en na de contin genteering wel eenige gevolgtrekking te ma ken. De cijfers mogen hieromtrent eenig licht verschaffen. Aantal posten (statistiekposten) 114. Invoer in het jaar voorafgaande aan dat waarin is gecontingente'erd pl.m. 279.000.000. Invoer 1934 pl.m. 151.000.000. In verband met dit alles is onjuist de vaak gemaakte tegenstelling, dat de regeering alleen maar oog zou hebben voor de staats- huishoudiing en de z.g. volkshuishouding zou hebben verwaarloosd. Aanpassingspolitiek is constructieve poli tick. Deze aanpassingspolitiek vordert tweeerlei: het brengen van onze verteringen in overeen- stemming met verminderde welvaart en het treffen, naar mogelijkheid, van de maatrege len om ons oeconomisch leven aan te passen aan de gewijzigde intemationale omstandig heden althans voor zoover het niet gelukt is deze te veranderen ten einde aldus weder tot vermeerdering van onze welvaart te ge- raken. De maatregelen van de tweede soort zullen betere gevolgen hebben naar mate wij onze verteringen beter hebben weten aan te passen aan de verminderde welvaart. Gezond wer- kelijkheidsbesef vordert, dat wij het feit der mindere welvaart aanvaarden en ons daar- naar richten, terwijl wij tegelijkertijd onze ,K1 aarblijke 1 ijk een heer", zei de hoofd inspecteur Battle. „En dan", vervolgde de gravin, „een schot. De kogel trof de boekenkast naast me. Ik... ik denk, dat ik flauw gevallen ben." Ze keek op naar Bill. Hij nam haar hand en streelde die. „Jij arme lieveling", zei hij. „Hoe ellendig voor je". „Stomme idioot", lachte Bundle. Snel en geruischloos had hoofdinspecteur Battle zich naar de boekenkast die een beetje rechts van het scherm stond, begeven. Hij boog zich onderzoekend voorover. Daarna bukte hij zich en raapte iets op. ,,Het was geen kogel, gravin", zei hij. ,,Het is de huis van een patroon. Waar stond u, toen u schoot mijnheer Thesiger?" Jimmy ging bij de deur staan. „Ik zou zeggen hier ongeveer". Hoofdinspecteur Battle ging op dezelfde plaats staan. Juist", gaf hij toe. ,,De leege huis zou dan recht naar achteren vallen. Het is een 455. Het verwondert me niet dat de gravin in het donker dacht dat het een kogel was. Het raakte de boekenkast ongeveer een voet van haar vandaan. De kogel zelf ging rakelings langs het raam en we zullen hem morgen wel buiten vinden, tenzij uw aanvaller hem in zijn lichaam mee zou dragen". Jimmy schudde triestig het hoofd. ..Leopold heeft zich, vrees ik, weinig roem- vol gedragen", merkte hij somber op. De gravin keek hem aan met een aandacht, die erg vleiend was. „Uw arm riep ze uit, die is heelemaal ver- bonden. Was u het dan Jimmy maakte een koddige bulging voor haar. ,,Ik ben zoo blij, dat ik een beschaafde Engelsche stem heb", zei hij, „en ik verzeker u, dat ik er niet aan gedacht zjou hebben het door mij gebezigde taaltje uit te slaan, als ik had kunnen denken, dat er een dame an- wezig was". ,,Ik verstond er niet alles van", haastte de gravin zich, uit te leggen. „Ofschoon ik een Engelsche gouvernante had toen ik jong was". krachten inspannen om weder tot vermaaer- dering van welvaart xte geraken. Dit Is lie twee-eenheid in de aanpassingspolitiek. ■die onmisbaar is, wil die politiek constructief zijn. Een constructieve" politiek, die het eerste element verwaarloost, zal spoedig blij ken te leiden tot destructieve gevolgen. Om een gulden te kunnen uitgwven moet men hem eerst hebben. In het oneindige schulti op sohuld stap^en is bankroetierspolitiek of naar een teefcend woord van een lid der Kamer bij de jongste algemeene beschouwingen over de staats- begrooting een politiek van „potverteren?r. De regeering ontkent, dat zij bij haar aan passingspolitiek het kapitaal zou ontzien den last alleen op den loontrekkenden arbeid doet drukken. De regeering moge harerzijds verder wijaen op verschillende maatregelen terwijl de imfie- ning van een ander ontwerp tot verlichthng- van vaste lasten zeer binnenkort kan worden tegemoetgezien. De regeering is ten dese- zoover gegaan als zij meent dat thans In verband met de igangbare opvattingen in het land, in verband ook met de vereischte rechts- zekerheid en met de instandhouding van belt credietwezen kan worden gegaan. Overigens blijft de regeering ondanks het gevoelen dat op biz. 10 van het V. V. tot uit drukking komt van oordeel dat op het ahale der vaste lasten met voorzichtigheid te werk behoort te worden gegaan en niet groote* nadeel te verwekken dan het voordeel, dan men er van kan tegemoet zien. De we rkl oosbeid. Dat de werkloosheid een emstig eruvel Is, dat onze volkskracht moi%el en materied ondergraaft, wordt door de regeering ten voile beaamt. Door de uitvoering van publieke werken kan soms heel wat worden gedaan, maar men ver- lieze dan niet uit het oog, dat daardoor geen blijvende verbetering verkregen wordt. Alleen die werken, welke, als ze gereed xrjn. nieuwe werkgelegenheid in het leven roepen, dragen werkelijk bij tot opheffing der werk loosheid. Dat is bijv. het geval met de inpol- dering van den N.O.-polder, waardoor dan ook onmiddellijk na de totstandkoming van het bezuinigingsontwerp, gelden zullen wurdea aangevraagd. Datzelfde resultaat kan men verwachten wanneer het gelukt de mduatrta- lisatie van ons land tot verdere ontwikkeling te brengen. Al het andere ibrengt slechts tijdelijk eenige opleving, terwijl de er atan verbonden lasten blijvend zijn en door een, regeering de vraag moet worden gesteld,. of het volk die lasten zal kunnen dragen. In dit verband verweert de regeering zich in zake de critiek op het beheer van het wenk- fonds. Uitvoerig bebandelt de regeering in de alge meene beschouwingen van haar memorie de te volgen oeconamische politiek. Zij bestrjjdt weer de devaluatie als middel tot opheffing van den nood. De regeering merkt op, dat bij wat kan worden gedaan tot behoud van onze oeccmo- mische volkskracht, er allereerst de aandacht op moet worden gevestagd, dat de algemeene richtlijnen voor het beleid van het kahinet hierdoor geen wijziging ondergaan. Als leidend beginsel stelt zij voorop, dat «r allereerst kraohtig naar gestreefd zal moeteo worden, daar waar zulks nog niet langer das natuurlijken weg is gesohied, het Nederiansi- sche kostenniveau, met inbegrip der vaste lasten, te verlagen. Zij wenscht de aanwezige bronnen van he- staan, voor zoover deze nog in de nationale en intemationale oeconomische huishouding ,,Zooiets zal ze u allicht niet geleerd brfs- ben", gaf Jimmy toe. ,,,Die hield u aan -dan gang met ,,Uw ooms pen" en ,,De parapiu van des tuinmans nicht". Ik ken dat soort". ,,Maar iwat is er gebeurd?" vroeg de gra vin. ,,Dat zou ik willen weten. Ik eisch te weten wat er gebeurd is." Er was een oogenblik stilte terwijl ieder een hoofdinspecteur Battle aankeek „Het is heel eenvoudig", zei Battle vrien.- delijk. ,,Poging tot diefstal. Er werden eenige politieke papieren gestolen van Sir Stanley Digby. De dieven waren er bijna. mee weg. maar dank zij deze jonge damehij wees op Loraine „lukte het hun nieV'l De gravin wierp een Snellen blik op het meisje, een beetje eigenaardigen blik. „Och zoo", zei ze koel. „Een heel geheimzinnige samenloop van omstandigheden, dat ze daar toevallig was", zei hoofdinspecteur Battle glimlachend. De gravin zuchtte licht en sloot half ds oogen. „Het is raar, maar ik voel me nog buiten- gewoon zwak", mompelde ze. „Natuurlijk", riep Bill, „laat mij u naar uw kamer brengen. Bundle zal wel met u meegaan". ,,Het is heel vriendelijk van lady Eileen", zei de gravin, ,,maar ik zou liever alleen zijn. Ik ben heusch heelemaal in orde. Misschien wilt u me even de trap op brengen". Zij ging rechtop staan, nam Bill's arm aan em er zwaar op leunend verliet ze de kamer. Bundle volgde tot de hal, maar daar de gravin- met eenige scherpte haar verzekering her- haalde, dat ze heusch heelemaal in orde was vergezelde ze hen niet naar boven. Maar terwijl ze naar het sierlijk figuur van de gravin keek, die ondersteund door Bill den trap opsteeg, keek ze op eens met nog scber- per aandacht. Plotseling bemerkte Bundle hij haar rechter schouder een klein zw&rt moedervlekje. Met stokkenden adem wendde Bundle zich tot hoofdinspecteur Battle, die Juist uit de bibliotheek kwam. Jimmy en Loraine waren voor hem. (Wordt vervolgd.t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1