NIEUWS Binnenland Buitenland Uw CORSETS TER NEUZEN, 1 JULI 1935. fr. per pest 1,55 per 3 maanden tsij vooruiw^imS f— ■- r Voor Belgie en Amerika 2,—overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. UltgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. Grootere letters en cliche s worden naar piaatsruimLe Dcreaenu. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DIENSTPL1CHT. Uitspraak inzake vrijstelling. iDe Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis dat twee uit spraken op aanvragen om vrijstelling van den Dienstplicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd; Tegen deze uitspraken kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettige vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het beboeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, dock worden ingediemd bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Voor zooveel betreft uitspraken door Gede- puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin, binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Ter Neuzen, den 1 Juli 1935. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. KIEZERSLIJ STEN K AM Eli VAN KOOPHANDEL. Vanaf 1 Juli 1935 zijn gedurende veertien dagen op de gemeente-secretarie voor het publiek ter inzage nedergelegd afschriften van de kiezerslijsten voor de afdelingen Groot- en Kleinbedrijf der Kamer van Koop- handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren. Eventueele verzoeken om verandermg ot verbetering der Kiezerslijsten, moeten vooi vijftien Juli 1935 worden toegezonden aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuiwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen. Ter Neuzen, 29 Juni 1935. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Aan de orde is het wetsontwerp tot rege- ling van den invoer van steenkolen en stik- stofhoudende meststoffen. De heer Ruijter (r.k.) wijst op verschillende bezwaren van de kolenregeling voor den de- tailhandel. De toestanden voor de mijnen zijn niet verbeterd. De tegenwoordige distributie geeft tot on- noodige onkosten aanleiding. De minister wen- de zich tot de huisbrandoommissie, opdat groepsbelangen geen invloed kunnen uitoefe- nen. De heer Blomjous (r.k.) wil een regelmg, waardoor de binnenlandsche productie sterk wordt gesteund. Spr. wijst op het belang onzer stikstofindustrie voor de voedselvoorziening in tijden van oorlog of oorlogsgevaar. Hij dringt aan op uittreding van onze industrie uit het intemationale kartel. (Minister Gelissen zegt, dat als er een cen- traal verkoopbureau tot stand komt, de regee- ring instelling van een beroepsinstantie over- weegt. 'Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 1 Maart 1934 te Rome tusschen Nederland en Italie gesloten handelsovereenkomst, wordt zonder debat en z.h.s. aangenomen. SCHIPPER KLAASSEN 80 JAAR. De bekende mensehenredder, de Schevening- sche schipper Klaassen was iDonderdag tachtig jaar. De oude man, die men nog dikwijls in de stad kan zien wandelen, de borst met tal- rijke medailles getooid, had op dezen gedenk- waardigen dag vele gelukwenschen in ont- vangst te nemen. De particulier secretaris van H.M. de IKoningin schreef nam ens H.M. een brief, er waren blijken van belangstelling van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Mij. en van nog vele anderen. Des avonds is den ouden schipper een sere nade gebracht door De Prince-vlag met mede- werking van het tamboer- en pijpercorps van deze vereeniging. OM HET IN DIENST BLIJVEN VAN EEN GESTRAFTEN SERGEANT. IHet Tweede Kamerlid K. ter Laan heeft aan den minister van Defensie schriftelijk ge- vraagd Is het waar, dat de commandant van het regiment kustartillerie heeft verklaard, prijs te stellen op het in dienst blijven van een ge- wezen sergeant, ofschoon deze door den Krijgsraad veroordeeld werd wegens diefstal of verduistering van een aantal kaarten en andere militaire voorwerpen, die hij had weg- genomen ten deele om de fascistische bewe- ging te steunen? Is de minister, indien dit inderdaad het ge- val blijkt, mede van oordeel, dat een militair om die reden gestraft, in dienst kan blijven? DE BRIGADE OSS VAN DE MARECHAUSSEE GEHULDIGD. Vrijdag om 12 uur heeft de Koningin op het terrein der marechausseekazeme te Apel- doora, het personeel van het W'apen der Kon. Marechaussee te Oss toegesproken. In het geheel stonden opgesteld 125 man, waarvan 22 uit Oss afkomstig waren. Precies om 12 uur arriveerden de Koningin en Prinses Juliana met gevolg per auto van het Paleis Het Loo. In het gevolg bevonden zich kapitein Phaff, luitenant Romer en freule Schimmel- penninck van der Oye. De manschappen van het depot stonden in de lengte van het terrein, de brigades uit Oss naar links in de breedte. iGeneraal-majoor J. H. G. Kappelhoff, in- specteur van het wapen der (Kon. marechausy see presenteerde de troepen en geleidde H.M. naar de manschappen uit Oss. Deze werden daarop door den districtscom- mandant, jhr. Bowier, aan de Koningin voor- gesteld. Nadat de Koningin zich korten tijd met de manschappen had onderhouden, begaf zij zich naar het midden van het terrein, waar zij een toespraak hield tot de opgestelde manschap pen. H.M. sprak de navolgende rede uit: Officieren, Onderofficieren en Manschappen der Kon. marechaussee: Het was Mijn wensch om degenen, die te Oss en omliggende plaatsen zich onder de be- velen van hun wakkeren en energieken kapi tein districts-commandant bijzonder onder- scheiden hebben door groote plichtsbetrach- ting, voortvarendheid en beleid, persoonlijk Mijn tevredenheid te betuigen. iEen zeldzaam moeilijke taak is U opgedra- gen. Gij hebt de voldoening gesmaakt, dat gij een geheele streek van Nederland hebt be- vrijd v,an een zwaren druk, die een troep mis- dadigers daarop van jaar tot jaar had gelegd. Ik wensch uw kapitein en U oprecht geluk met dit succes. Met voldoening kan ik hier getuigen, dat niet tevergeefs een beroep op uwe offervaar- digheid is gedaan. B(j deze gelegenheid is opnieuw gebleken, dat ijzeren wilskracht en stelselmatig doorzet- ten onherroepelijk tot het gestelde doel leidt. Moge het U gegeven zijn even voorspoedig te zijn bij de vervulling van Uw verdere taak, die U te Oss en omgeving nog wacht. Ik spreek den wensch uit, dat het voorbeeld door het personeel der brigade te Oss gegeven, het geheele korps marechaussee moge bezie- len bij de vervulling van zijn steeds wisselen- de en zoozeer uiteenloopenden dienst. In de overtuiging dat gij alien overeenkom- stig de goede traditien van het Wapen voort zult gaan Uw beste krachten te wijden aan den dienst van het Vaderland, besluit ik met: „Deve het Vaderland". IVervolgens nam kapitein Phaff het woord en deelde mede, dat het de Koningin behaagd had den opperwachtmeester der marechaussee MSntjes en den wachtmeester der marechaus see De Gier uit Oss de gouden eere-medaille van de Orde van Oranje-Nassau met de zwaar- den toe te kennen. Spr. overhandigde aan de beide leden der marechaussde, wien deze on- derscheiding ten deel was gevallen, de versier- selen aan deze orde verbonden. Generaal-majoor Kappelhoff zegde de Ko ningin dank voor de groote eer aan het wapen bewezen. Hij noemde dezen dag den schoon- sten dag in de geschiedenis van het wapen en besloot met een opwekking aan de manschap pen tot trouw en toewijding aan het vader land en een „Leve de Koningin en de Prinses" welke uitroep door alle manschappen werd o vergenomen De Koningin en Prinses Juliana stelden zich daarna op achter het hoofdgebouw van de kazeme, waama alle manschappen voor de beide vorstinnen defileerden. De Koningin en de Prinses vertrokken daarna om naar het Loo terug te keeren. Voor het hek van de kazerne stonden vele belangstellenden, die beiden hartelijk toejuichten. Met een korte toespraak van gen.-majoor Kappelhoff tot de manschappen, was de plech- tigheid afgeloopen. werd geleverd door het bloemenmagazijn A Meijer, Reinkenstraat 7, in Den Haag\ De verzending had plaats per K. L. M. digd. Zij heeft den werkgevers en werk- nemers verzocht dit voorstel zonder meer te aanvaarden, daar beide partrjen voor de toe- komst hun volledige vrijheid behouden. TEELTFREMIE VOOR VLAS. Ten vervolge op de reeds eerder gepubli- ceerde richtlijnen der steunregeling voor vlas van den oogst-1935, deelt de Regeerings- commissaris voor den Akkerbouw en de Vee- houderij mede, dat de noteerinig van vlaslint in het tijdvak voor 13 Juni zoodanig is ge- weest, dat aan de telers, die met inacht- neming van de in het vorige persbericht ge- noemde voorschriften, in dat tijdvak reeds vlas oogst 1935 hebben verkocht, een teelt- premie zal worden uitgekeerd overeenkomende met een bedrag van gemiddeld 87,50 per H.A. WAARDOOR STEEG DE PRIJS VAN SUPERFOSFAAT Bij het afideelingsonderzoek van het wets ontwerp betreffende de regeling van den in voer van superfosfaat verklaarden enkele Tweede-Kamerleden, dat zij meenden te weten, dat de sterke prijsdaling van superfosfaat op de Nederlandsche markt, die aanleiding heeft gegeven tot deze contingenteering, een gevolg is van het feit, dat een Duitsch importeur, uit Rusland afkomstig superfosfaat, dat hij in eigen land niet verkoopen kon, tegen uiterst lage prijzen in Nederland aan de markt heeft gebracht. Nu bestaat het gevaar, dat ook de gewone invoer van Russische superfosfaat zal worden belemmerd, ofschoon de prijzen daar- toe geen aanleiding geven. BLOEMENHULDE VAN DE NEDERLANDSCHE SCHOOLJEUGD AAN DE KONINGIN VAN BELGIe. Onlangs hebben ongeveer 1400 leerlingen, en leeraren van het Nederlandsch gymnasiaal en middelbaar onderwijs een vierdaagsch beaoek aan Belgie gebracht. In verband daarmede is uit naam van de reizigers op 14 Juni aan de Koningin van Belgie een mand Nederland sche bloemen aangeboden, waarvoor het comite van organisatie van deze schoolreis van den secretaris der Koningin een dank- betuiging ontving. Het fraaie bloemstuk, dat geheel uit Nederlandsche rozen in lichte tinten bestond, DE ZAAK VAN 't SANT. Uitspraak van de arbitrage-conunissie. De arbitrage-commissie in de zaak tusschen de familie Van Vreedenburch en den gewezen hoofdcommissaris van politie van Den Haag. den heer Van 't Sant, heeft Zaterdag uit spraak gedaan. De beslissing der commissie luidt geheel ten gunste van den heer Van 't Sant. De tegen hem ingebrachte beschul- diging is volkomen niet bewezen igeoordeeld. De vorderingen, welke tegen hem werden ingesteld, zijn aUe afgewezen, terwijl de farn. Van Vreedenburch in de kosten van het ge- ding is veroordeeld. De commissie bestond uit Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der Tweede Kamer, Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt en Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savor- nin Lohman, beiden leden der Eerste Kamer. CLEARING MET DUITSCHLAND. Vereffeningscertificaten zijn voorgeschreven. De directie van het Nederlandsche Clearing- instdtuut deelt mede, dat vorderingen, ont- staan uit een overeenkomst, welke medabrengt invoer in Duitschland van Nederlandsche goe- deren, wanneer deze invoer geschiedt op of na 1 Juli 1935, mits zij voor het overige zullen blijken te voldoen aan de bij of krachtens ver- drag of wet gestelde vereischten, geldende op den dag, waarop zij voor uitbetaling in aan- merking zouden komen, alleen tegen betaling over de Nederlandsch-Duitsche clearing zul len kunnen worden toegelaten tegen overleg- ging van een vereffeningscertificaat, af te geven door of namens het Crisisuitvoerbureau, Mauritskade 55 te 's Gravenhage. Door deze regeling is dus een vereffenings certificaat voorgeschreven voor de vereffening over de Nederlandsch-Duitsche clearing van vorderingen wegens levering naar Duitsch land van alle Nederlandsche goederen in den zin van het Nederlandsch-Duitsche clearing- verdrag d.d. 5 December 1934. Komaani Hollandsche Dames-clienten, bestel met Uw eerste bezoek te Gent in het Huis JULIENNE SCHELFHOUT, Brabant- dam 6, Dampoortstr. 25. Daar kunt ge Uwe Maat- corsets tegelijkertijd aan- passen. De n i e u w s t e schoonste Parijzer modellen 30 k 40 goedkooper! De reeds door het Nederlandsche Clearing- instituut en het Crisisuitvoerbureau gepubli- ceerde regelingen, mede voor zooveel het be treft den datum van inwerkingtreding, blijven van kracht en werden door den thans getrof- fen maatregel aangevuld. De leiding van het Crisis-Uitvoer-Bureau deelt in aansluiting op het hierboven staande mede, dat vereffeningscertificaten alleen gel- digheid zullen hebben, wanneer ten genoege van dit bureau wordt bewezen, dat de uitvoer van de daarin vermelde goederen naar Duitschland daadwerkelijk geschiedt. Voor zoover ten aanzien van de in de reeds versehenen publicaties van het Nederlandsche Clearinginstituut en het Crisis Uitvoer Bureau genoemde goederen vereffeningscertificaten door het Crisis-Uitvoer-Bureau is gedelegeerd, dienen aanvragen voor vereffeningscertifica- tenen verzoeken om inlichtingen voor de be treffende goederen te worden gericht aan ge noemde gedelegeerden. Voor alle andere artikelen wende men zich tot het Crisis-Uitvoer-Bureau, Mauritskade 55 te 's Gravenhage. HET BEZUINIGINGSONTWERP. Het bestuur van den R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanleiding van de in- diening van het (wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven. In het adres wordt de noodzakelijkheid ;be- toogd van de zware lasten, waaronder het ige- bukt gaat en van opleving en activeenng er- van, opdat de werkloosheid afneme. Het bestuur meent, diat zonder een spoedige en ingrijpende verlaging van de vatse lasten het bedrijfsleven zich onmogelijk zal kunnen herstellen en dat daarom de politiek van deflatie, welke de regeering voert, schipbreuk lijden moet, ook al gaan de openbare uitga ven sterk naar beneden. Daamaast is een constructieve welvaarts- politiek noodig. LOONSVERHOOGINGEN IN BELGIE. Het parmanent bureau van het nationale comity der Antwerpsche haven heeft aange- kondigd, dat met ingang van 1 Juli de loonen der dokwerkers zullen worden verhoogd en wel met frs. 2 voor de dagploeg, met frs. 3 voor de nachtploeg en met frs. 3,50 voor de ploeg welke op Zon- en feestdagen dienst doet. Tot deze loonsverhooging werd beslo- ten op grond van het feit, dat het indexcijfer voor Antwerpen en omgeving op 15 Juni was gestegen tot 673. De personeelcommissie van de machine- fabrieken heeft heden besloten, het compro- mis te handhaven, waarbij werd voorgesteld de loonen met 5 te verhoogen, en wel 2% met ingang van 15 Juni en 2% op 15 September. De commissie heeft verklaard, dat hiermede haar verzoeningsactie is beein- VERVAAGDE OMTREKKEN. De constellatie in de Europeesche politiek is, schrijft de' N. R. Crt.," op het oogenblik erg moeilijk te bepalen. Alles ligt min of meer uit elkaar. Wat er aan ccmbinaties was, heet verder te bestaan, maar voorloopig zijn het alleen te namen, die nog in eer worden ge- houden. Er is nog een Kleine Entente. Wat zij eohter waard is, weten wij niet na het aftreden van Jeftitsj in Zuid-Slavie. Stojadinotwitsj, de nieuwe premier, is wel eens Duitschgezind genoemd. Dat hoeft niets te beteekenen, want prins Paul is het niet. Maar het kan ook zeer goed gevolgen van beteekenis hebben, al was het alleen al, doordat de intimiteit van het drietal, dat de Kleine Entente vormt, erdoor is verminderd. Jeftitsj zou, nogal op eigen initiatief, te Rome op beaoek zijn gegaan. Is zijn opvolger daar evenzeer toe bereid En heeft een bezoek aan Rome, na de gebeurte- nissen van de laatste weken, nog dezelfde beteekenis, als toen Jeftitsj het plan ertoe opvatte In plaats van dit bezoek wordt een ander aangekondigd. Dat van Titulescu te Parijs. Komt hij daar om zich te beklagen, om te waarschuwen, of om te beraadslagen wat er nu verder te doen staat? Dit beaoek, dat in ieder geval de noodzakelijk geworden bespre- kingen in den boezem van de Kleine Entente vertraagt, wijst er op, dat de toestand in zuidoostelijk Europa belangrijk gewijzigd is. Als Benesj de reis maakte, zou dit als ver- schijnsel nog belangrijker zijn. Want Titulescu kan nu eenmaal moeilijk stilzitten. Als hij wachten moet op een conferentie van de deel- nerfters der Kleine Entente, die reeds had moeten plaats gevonden hebben, dan zal hij altijd den drang gevoelen den tusschentijd met een actie te bekorten, liefst in westelijk Euro- pa. Maar zeker komt hij weer met nieuwe denkbeelden naar Parijs, die op ver^huiving in den politieken toestand wijzen. Waar Duitschland op het oogenblik heen goat, is ook niet duidelijk. Het is niet meer het Duitschland van een maand geleden. Wij aouden zeggen: gelukkig niet als wij nu maar de zekerheid hadden, dat het in zgn nieuwe houding stabiel zal blijken. De over rompeling van Engeland met een vlootaccoord die het gevolg was van een zelfoverrompe- ling te Berlijn, bewijst een verandering. Er is nog geen reactie gekomen te Berlijn. Men is integendeel, verder gegaan op den goeden weg. De onderteek-aning van het protocol van 1930 betreffende het gebruik van de duik- booten, is een nieuw bewijs geweest, dat Ber lijn tot iederen prijs Londen wil geruststellen zoover dat mogelijk is met gelijktijdige hand- having van een vluchtvloot, zooals Duitsch land nu bezit. Dat protocol maakt de toepas- sing van de duikboot tegen de koopvaart zooals tijdens den oorlog, volstrekt onmoge ljjk. Volgens dat protocol mag men een koop- vaardijschip sleohts tot zinken brengen, als. naar omstandigheden van weer, zeegang, afstand van de kust en nabijheid van schepen, voldoende voor de veiligheid van passagiers en bemanning gezongd is. Men mag een schip slechts zonder verdere waarschuwing torpedeeren, wanneer het weigert, op bevel te stoppen of wanneer het tegenstand biedt. Tirpitz zal zich ergeren in Walhalla. Maar hij heeft nu eenmaal, door den ui.tslag van den oorlog, ongelijk gekregen. En, met het rantsoen aan duikbooten, waarmede Duitsch land in zijn verdrag met Engeland genoeger. heeft genomen, is ook de duikbootoorlog van Tirpitz niet met eenige „vruoht" te voeren. De nadeelige gevolgen zouden onfeilbaar groo- ter zijn, dan de mogelijke voordeelen. Dat kan in de herbieke, maar tevens zeer des- kun-dige sfeer van de hal van Wodan niet over het hoofd worden gezien. Van Duitschland merken wij dus slechts zachtaardigheid, zachtaardigheid tegenover Engeland, tegenover Italie, en zelfs tegenover Frankrijk, als dat maar wil. Het is bereid Rusland, omdat Rusland nu eenmaal aan grondstoffen heel wat kan leveren, een zeer groot industrieel crediet te verleenen. Ook op dit punt ligt het alleen maar aan de anderen, als er niets van komt. Wel gebeuren er in Duitschland altijd ook dingen, waarvan men weinig of niets merkt. Maar wij hebben nu slechts te oordeelen naar de waameembare versohijnselen. En dan moeten wij zeggen, dat Berlijn op het oogenblik zeer meegaan- de is. (Erg ligt het front van Stresa uit elkaar, al wordt de naam ervan met klem hooggehou- den. Er is een ruzie tusschen Frankrijk en Engeland, die volgens de jongste berichten nog volsterkt niet bijgelegd is. Frankrijk kan geen genoegen nemen met de opvatting, die de Engelsche regeering ten opzichte van de uitvoering van het program van 3 Februari met volharding verdedigt. Het standpunt van Frankrijk is logisch, zooals steeds, maar tevens, echt op zijn Fransch, van een logica die enkel ten gunste van Frankrijk is. „Geen afzonderlijke afspraken met Duitschland' zegt Parijs er aan toevoegende: zelfs al zouden die op zijn minst niet ten nadeele van het algemeen zijn. Want afspraken dienen te worden gehouden". Daarom moeten, zooals afgesproken is, ontwapeningsproblemen, oos- telijk pact en Locarno" voor de lucht, in een grooten samenhang worden behandeld. Enge land zegt: „Wij moeten onderhandelen op de wjjze, die de grootste voordeelen oplevert. Wil Berlijn een van ons ioskoopen uit de ge- meenschap, dan moet hij de koopsom aan- nemen, maar die inbrengen in den gemeen- schappelijken „boedel". Dat is niet trotsch maar zeer profijtelijk. Het Fransche stand punt is echter eleganter en consequenter. Nu heeft Frankrijk het voordeel, dat het zijn verdrag met Rusland en zijn luchtpact met Italie heeft kunnen sluiten, zonder in conflict te komen met de letter van de overeenkamsl van 3 Februari. Engeland wil echter niet tea achter komen door de voor Farnkrijk zoo ge- makkelijke formuleering van de afspraafc. Dat zal men nu in alle vriendschap moeten uitvechten. Is het front van Stresa tegan de schokken van dezen strijd bestand? Dan is er de ruzie tusschen Engeland en Italie. Deze ruzie is heel emstig, als Musso lini werkelijk zoo beslist op oorlog afstevent, als hij het nu doet voorkomen. Dit geschil maakt de constellatie zeer onzeker. Maar het heeft nog verdere strekking, dan op het eerste gezicht of gehoor reeds ijki_ Wat is eigenlijk de positie van Frankrrjk in deze aangelegenheid Met zekerheid kan men slechts een antwoord geven: AUemete- ligst. Frankrijk is niet zoo boos op de Ha- lianen als de Britten. Het begrijp best de gevoelens en begeerten van Mussolini. Het is voor leven en laten leven tegenover een land., dat het op het oogenblik zoo noodig heeft en zoozeer in goed humeur moet houden als Italie. Frankrijk zou zich het liefst Qast- Indisch doof houden voor de protesten van Addis Abeba. Maar er is toch een Volken- bond, waarvan Frankrijk beweert, dat het dies boven alles wil beschermen en eerbietfigen. Frankrijk heeft zich op dit punt zoo gebon- den, dat het geen vrijheid van schipperen meer heeft. Engeland heeft in dit opzicht nu eens de logica als wapen, en het kan Frankrijk aan zijn verplichtingen herinueren op een manier, waartegen geen Oost-Indische doofheid helpt. Frankrijk zit in dezen tus schen twee ijzeren tangen, en roert zicfc dan ook overeenkomstig heel weinig. Het wacht voorloopig blijkbaar af, of die heele kwestifi niet zonder zijn al te krachtige inmenging in orde komt. Het moet Italie en Engeland te vriend houden, en in staat blijven, te Geneve als hoogepriester op te treden. Dat is bij elkaar geen kleinigheid. Men zou zoo lang kunnen doorgaan, en over Polen, Hongarije, Oostenrijk enz. spreken Wij gelooven gaarne, dat onder de oppervlalt- te de krachtige scheidingslijnen in den ronn van scheuren voortbestaan. Maar door het politiek geschuifel in ons werelddeel zijn zg van boven af erg uitgewischt voor het oogen blik. GEEN BUITENLANDSOHE ARTSEN MEER IN FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft Vrijdag het wets ontwerp aangenomen waarbij het aan bulten- landsche medici, artsen zoowel als chirixrgen, verboden wordt in Frankrijk hun praktijk. uit te oefenen. Het verbod geldt ook voor die buitenlanders, die in Frankrijk gestudeerd hebben en gepromoveerd zijn. Alleen zij, die Fransch staatsburger warden, zijn gerechligd praktijk uit te oefenen. HE GELOOFSVERVOLGING IN KI SLAND. De Godloozen-beweging gaat zich in land weer opnieuw roeren. Zoo wordt uit Mos- kou gemeld: De centrale raad van het verbond van. Clod- loozen heeft het volkscommissariaat van. -in- nenlandsche zaken verzocht maatregelen te nemen ter bestrijding van de Christelijke. ker- kenf welker activiteit toeneemt. Volgens het verbond werden meer aan 400 nieuwe kerken geregistreerd, vooral Baptisten en Methodisten, die sterk ageeren tegen de Godloozen-beweging. Het volkscommissariaat heeft derhalve -eea aantal kerken verboden en haar bezittrngen geconfisceerd. De leiders zijn verbannen met het verbad niet naar Centraal Rusland terug te keeren. AFSCHEID. Gistermiddag nam de Weleerw. heer Ds. S. Groeneveld, predikant bij de Geref. Keck ®I- hier, afscheid van zijne gemeente. D& kerk was tjokvol, enkelen moesten zich zelfs met een staanplaatsje vergenoegen. De scheidende leeraar had tot tekst gekosen Hebr. 13 8: ,,Jezus Christus is gisteren «n heden dezelfde en in der eeuwigheid". Kjn Eerw. deed uitkomen, dat dit afscheid. wel is een verbreken van den, doch niet van de band met de gemeente. Veel strijd heeft het hem gekost zijn dienstwerk neer te legjgera, doch het motief dat vele jonge krachten bid- dend wachten op een plaats, heeft bij hem voel gewicht in de schaal gelegd. Spr. is zich ten voile bewust van de onvolmaaktheid van zijn. dienstwerk; toch is zijn ziel vervuld met dank voor de waardeering en liefde die hij van de gemeente in de 19 jaren zijner bediening a I bier heeft mogen ondervinden, doch spr. wenseMt. die dankbaarheid te zien overgebracht pp zijnen Zender, wien toekomt alle lof, eer en aanbidding. Komende tot zijn tekstwoord, verdeelde kg dit als volgt: Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwigheid voor wie predikt, voor hen die de prediking hooren en voor hen die Hem aannemen. Hebt gij zoo vroeg de scheidende ieeraai Christus? Voor niemand uwer is Hij een onbekende. Indien niet, kom dan tot Hem. Na de predikatie wendt Ds. Groeneveld zicb met hartelijke woorden van dank en afscheid tot het college van Burg, en Weth. ver- tegenwoordigd door Burgemeester Huizmgs. en Wethouder Scheele en neemt in deze de- putatie afscheid van de burgerlijke gemeente van Ter Neuzen. Verder tot Ds. Kok van Zaamslag als afgevaardigde van de classis Axel en tot de Ouderlingen, Diakenen en com missie van beheer der Geref. Kerk van Ter Neuzen. Hiema sprak de heer M. v. d. Gouwe, ouder- ling, den geliefden leeraar toe en dankte hem namens de gemeente hartelijk voor alles wat hij in 's Heeren wijngaard alhier heeft ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1