MP mlm i m Gemengde Berichten Dam- en Schaakrubriek '4m #3 8 Mi Burgerlijken Stand ■■s Pluimvee-Rubriek U A MM EN. oocxc. GARAGEHOUDER UIT UTRECHT IN KANAAL GEREDEN. TWEE SOHILDERS EN HEN HOND. Wmfr. wmk. A mm P SCHAKEN. Wm A w mm a mm LOOP DER BEVOLKING. proces-verbaal wegens overtrading van de artikelen 8 en 11 der Winkelsluitingswet had de haringkoopman zioh voor het kantonge- recht te Hilversum en de rechtbank te Am sterdam te verantwoorden. Door dit laatste college werd hij toen van alle rechtsvervolging ontslagen. De officier van justitie teekende beroep in cassatie aan, doch bij deze week ge- wezen arrest heeft ds Hcoge Raad het inge- diende middel ongegrond verklaard en het be roep verworpen, overwegend, dat de wetgever zich van een omschrijving „geringe eetwaren" heeft onthouden, zoodat het gewone spraak- gebruik aangeeft wat daaronder is te ver- staan. Het woord ,,gering"i aldus de Hooge Raad, ook gebruikt in verband met „eetwaren" heeft niet die uitzonderlijke beteekenis welke de officier daaraan toekent. Deze had n.l. be- toogd, dat onder „geringe eetwaren" tot het verkoopen waarvan op Zondag onze koop- man vergunning had gekregen, slechts zijn te verstaan, eetwaren, welke niet behooren tot de belangrijke volksvoedingsmiddelen. GROOT AANTAL SCHAPEN GEDOOD TE OVERSCHIE. Toen Dinsdagmorgen tegen een uur of zeven de opzichter en eenige arbeiders, die het egali- seeringtwerk uitvoeren op het terrein van den Bond voor Lichamelijke Oefening aan den Abraham van Stolkweg ter plaatse arriveer- den, kwamen zij totde ontdekking, dat in den loop van den nacht honden een ware slachting hadden aangericht ondeT de daar grazende schapen, toebehoorend aan den heer W. S. Beukman te Overschie. Zooals ook op Waalhaven geschiedt, had de bond toegestaan, dat 148 schapen daar mochten grazen om het terrein gelijk te hou- den. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn vijf honden, waarvan er drie toebehooren aan den heer J. H. Brieer, wonend op het aan- grenzende sportterrein van R.F.C. en een aan den heer Blazer, bij de schapen gekomen heb- ben deze over het terrain nagejaagd, waarbij de dieren door hekken en prikkeldraad een goed heenkomen hebben gezocht. Nadat ver- scheidene dieren duchtig door beten toege- takeld waren, zijn zij terecht gekomen in een inham op het terrain, waar een aantal in de verdrukking kwam, waar Dinsdagmorgen niet minder dan 41 schapen levenioos gevonden werden, terwijl de overigen beten, gebroken pooten of andera kwetsuren bekomen hadden. Slechts 20 schapen zijn er onbeschadigd af gekomen en naar men ons verzekerde zijn ook zij geheel waardeloos geworden, omdat zij door de achtervolging blrjvend in hun groei zullen worden belemmerd. Dit beteekent voor den heer Esbeukman, die op Overschie een kleine boerderjj drijft, welhaast een volkomen ruine, daar hij het geld voor het aanschaffen van deze schapen onder de gunstige omstandigheid, dat het land gratis ter beschikking werd gesteld, ge- leend had. Naar hij ons vertelde, bedraagt de schade ongeveer 900 en de kans op ver- haal op de eigenaars van de honden is zeer gering. Omstreeks half twee schijnt een chauffeur van een passeerende auto op het terrein hon- dengeblaf en sehapengeblaat gehoord te heb ben, doch hoewel hij met zijn lampen nog gezocht heeft, was er niets te ontdekken. Het zal dus vermoedelijk omstreeks dien tijd ge- weest zijn, dat de slachting onder de schapen heeft plaats gehad. De cadavers zijn Dinsdagmiddag van het terrein weggehaald; vier van de honden waren inmiddels reeds overgebracht naar de politie- post te Overschie, waar, nadat braakmidde- len waren ingegeven, geconstateerd werd, dat drie van hen bloed braakten. Deze drie zijn terstond afgemaakt. Ook de hond van den heer Esbeukman bevindt zich ter observatie in de politiepost en Dinsdagavond zou nog een andere hond, die mede van deze jacht ver- daoht wordt, daar worden onderzocht. Het onderzoek naar deze zaak duurt nog voort. DE ARRESTATIES TE OSS. Woensdagochtend heeft de 55-jarige T. V., bijgenaamd Thomas de Frik, wonende te Aalst bij Eindhoven, die Maandag jl. is gearresteerd, verdacht van m-edeplichtigheid aan den over- val met berooving op den kassier van de boe- renleenbank te Maren, in September 1930, voor de gemeentepolitie te Oss een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft verklaard, dat hij destijds aan de Ossche bende de aanwijzin- gen heeft verstrekt, welke den overval moge- Oplossing der eindspelen uit onze rubriek van Vrijdag 7 Juni. No. 1. Zwart: 1 schijf op 34. Wit: 3 schijven op 7, 31 en 37. le winstgang: Wit 71 dam (zwart 3439); 1—40 3943)40—49 (43—48); 31—26 wint. 2e winstgang: 72 dam (3439 gedwon- gen, anders volgt 211); 235 (3943); 3549 en wint als boven. Het eindspel is ook gewonnen, als schijf 37 op 41 staat. Men ga dit zelf na! No. 2. Zwart: 1 schijf °P 36. Dam op 25. Wit: 18, 20, 24. Dam op 42. In de mening remise te forceeren, was zwart achter schijf 20 gelopen. Wit won nu vrij onverwacht: 4231! (zw. meerslag 25X22); 31X4 (36—41); 4—10 en wint op 4146 door 105 en op 41*47 door 1015. No. 3. Zwart: 24 en 45. Dam op 17. Wit: 34, 44, 48. Dam op 27. Weer een bewijs hoe gevaarlijk het vaak is achter een schijf te lopen. Wit speelt 4843! (zw. 17X50); 34—29 (24X33); 43—39 (33X44); 27—49! en wint. daar zwart, die aan zet is, niet meer spelen kan! No. 4. Zwart: 19, 20, 23, 30. Dam op 13. Wit: 22, 27, 28, 38, 39, 42, 43. Een fraai voorbeeld van de reglementsbe- paling, dat men maar edn keer over hetzelfde stuk mag slaan. Wit wint door 3833 (23X 21); 39—34!! (13X28 meersl.); 34X32 (21— 26); en 32—27. No. 5. Zwart: 17, 18, 23, 27. Dam op 13. Wit: 24, 29, 30, 38, 39, 43, 44. De aandachtige oplosser heeft wel gezien, dat dit het spiegelbeeld is van no. 4. De op lossing verloopt dan ook op dezelfde wijze: 39—33 (23 X 25 38—32 (13 X 29 meerslag); 32X34 gewonnen. Vervolgens de problemen uit onze vorige rubriek. lij'k hebben gemaakt. Daar hij ten tijde van het misdrijf naast den kassier woonde, was hij met de situatie ter plaatse good op de hoogte. Voor zijn bemoeiingen heeft hij, vol- gens zijn zeggen, van de bende een vergoeding van twintig gulden ontvangen. V. is reeds meermalen met de politie in aanraking geweest, o.a. wegens zedenmis- drijven. Voorts heeft hij een gevangenisstraf ondergaan wegens brandstichting in zijn wo- ning te Oyen. Hij zal ter beschikking van den officier van Justitie te 's Hertogembosch worden gesteld. Een garagehouder uit de Krugerstraat is Dinsdagavond met een personenauto van de Keulschekade in het Merwedekanaal gereden. Hij wist gelukkig het portier van den wagen onder water te openen, zoodat hij er in slaag- de zich zwemmende te redden. De garage houder was de eenige inzittende en behoefde zich dus verder om den wagen niet te be- kommeren. Op de Keulschekade had de bestuurder van den auto moeten uitwijken voor een wielrijd- ster, die plotseling voor den auto afstapte. Door snel uit te wijken werd de aanrijding nog voorkamen, doch de wagen kwam in een dikke laag grind terecht, waardoor de chauffeur de macht over het stuur kwijtraakte met het ge- volg, dat de auto in het kanaal terechtkwam en terstond in de diepte verdween. De G. G. D. die nog ontboden was, behoefde geen dienst te doen, daar de bestuurder geen letsel had bekomen. De auto werd door een reddings- wagen weer op het droge gebracht. ZIEKTE VAN WEIL. Bij een zoontje van den heer van S., wo nende aan de Westerstraat te Zwolle, is de ziekte van Weil geconstateerd. Zijn toestand is gunstig. De jongen had gezwommen in het zwembad te Hattem. Op OP HET DAK OVERLEDEN. het dak van een perceel aan de Van Kinsbergenstraat te Den Haag is plotseling overleden de 54jarige J. D. uit de Begoniastr., die aldaar werkzaamheden verrichtte. Hij werd aldaar gevonden door een architect. BOERDERIJ DOOR BLJKSEM GETROFFEN. Tijdens een hevig onweer sloeg de bliksem in de landbouwersbehuizing van den heer A. Dijkema te Geefsweer, gemeente Delfzijl. De met riet gedekte boerderij met inhoud werd geheel een prooi der vlammen. Het onweer ging vergezeld van hagelslag, waardoor aan veld- en tuinvruchten veel schade werd aah- gebracht. VAN ONWEER GESCHROftKEN. Ten gevolge van een hevigen donderslag en het lawaai van een over de straat rollend ijze- ren vat is een paard, dat voor een wagen ge- spannen was, zoo geschrokken, dat het dier op hoi sloeg en regelrecht de Voorhaven te Schiedam inliep. De 27jarige voerman L. N. kon nog juist van de bok springen, voordat het span in de diepte verdween. De walkant is ter plaatse zeer hoog en het kostte dan ook groot moeite het span op het droge te brengen Voor het paard was het reeds te laat. DOOR DE HITTE ONWEL GEWORDEN EN OVERLEDEN. Maandag is de 17jarige boomkweekers- knecht W. C. Z. te Boskoop, die in een kas aan den arbeid was, tengevolge van de groote hitte onwel geworden en enkele oogenblikken later overleden. KINDERMOORD UIT KRANKZINNIG- HEID. Naar Reuter uit Badajoz meldt, heeft een jonge moeder in een plotselinge vlaag van krankzinnigheid haar drie jonge kinderen in de rivier de Guadiana geworpen. HEILIGSCHENNENDE INBRAAK BIJ BRUSSEL. Da Brusselsche correspondent van ,,de Tijd" seint d.d. 24 Juni: Zondagnacht is in de H. Hartibasiliek te Koekelberg bij Brussel een heiligschennende diefstal gepleegd. Drie weken geleden was de basili-ek op plechtige wijze door de Belgische bisschoppen ingewijd. De dieven hebben het tabernakel openge- broken en de H. Hostien uit de ciborie, welke een waarde had van 5000 frs., over het altaar geworpen. De ciborie, de custode en eenige No. 1, van S. Th. Schaareman. Zwart: 7, 10, 17, 18, 19, 35. Dam op 3. Wit: 20, 27, 32, 42, 45, 50. Dam op 38. Een eenvoudig stukje motiefwerk, dat een slap aftreksel is van een beroemd probleem van den Canadees George Raymond. Wit speelt 32—28 3X 25); 4540 (35X44); 50X39 (25X33 meerslag en mag niet voor de I tweede maal over schijf 39)38X2 en wint. Men zie nu het originele probleem van George Raymond (,,Damspel"). Zwart: 6, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 26. Dam op 9. (Wlit: 17, 22, 23, 24, 25, 27, 29, 32, 33, 34, 42, 45, 50. Oplossing: 2419; 29X20; 3430 23—19; 25—20; 4540!; 50X39; 27—21; 33X2 en 2X5. Schitterend! No. 2, van 'Hub. van Ine, Antwerpen. Zwart: 3, 4, 6, 7, 12, 18, 14, 16, 18, 23, 24, 30, 36. Wit: 21, 26, 27, 32, 33, 35, 37, 39, 45, 47, 48, 49, 50. Alleen zet ten van wit: 4741; 4843; 39—34; 35—30; 30X10; 5044; 49—43 en 45X1 met wtnst. Het vertoont in stand en oplossing een merkwaardige overeenkomst met een pro bleem van schrijver dezes, dat behalve in de T. N. Crt. tal van jaren geleden is opgenomen in de „Haagsche Post" en in „Het Damspel". Zwart: 3, 4, 6, 7, 12, 13, 15, 16, 18, 20, 24, 25, 36. Wiit: 21, 26, 27, 28 32, 33, 37, 39, 40, 44, 47, 49, 50. 1. 47—41 36X47 2. 5045 47X29 3. 39—33! 29X22 4. 28X30 16X38 5. 30—24!! 20X29 6. 4943 38X49 7. 40—35 49X40 8. 45X1 wint! Men ziet de grate overeenkomst! In beide gevallen een eindslag van 45X1, voorafgegaan j door het opruimen van overtollige schijven, dezelfde meerslag van 16 naar 38 met gele- genheid tot een tempo voor wit en in beide gevallen de onmisbare, maar zeer lelijke schijf op 26. j Houden we nu ook nog rekening met de Ioplossers van het eindspel uit de partij Boo- gaardVan Dixhoorn, dan komen we tot het volgende lijstje van inzenders, die ons £en of j meer goede oplossingen der eindspelen en pro blemen deden toekomen: gouden kerksieraden hebben de dieven mee- genomen. De groote offerblokken voor den verderen opbouw van de basiliek waren open- gebroken, doch de dieven hebben hieruit niets kunnen stelen, daar de blokken Zaterdag ge- leegd waren en de inhoud naar de pastorie van de basiliek overgebracht. Het onderzoek heeft nog niets opgelevera en van de dieven is nog geen spoor gevonden. Er zal een plechtig eerherstel worden ge bracht voor deze heiligschennis. WAT IN DUITSCHLAND NIET MAG! Ta Memmingen nabij Augsburg is een in- woner door de rechtbank aldaar veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, omdat hij in het openbaar geweigerd had een exemplaar van het anti-semietische blad „Der Sturmer" te koopen, toen dit hem te koop werd aan- geboden. Bovendien had hij critiek geoefend op het optreden van Julius Streicher, den redacteur en uitgever van het blad. EEN MOORD UIT HET STEENEN TIJDPERK. Bij het bouwen van een der nieuwe auto- wegen heeft men een moord ontdekt, die in het steenen tijdperk meer dan 5000 jaar geleden is gepleegd. Nabij Weissenfels heeft men namelijk op slechts 70 c.M. diepte het geraamte van een mensch gevonden, wiens hoofd in tweeen was gespleten door een steenen bijl, die nog in den schedel stak. VLUGGER PER TREIN. Een train van Epsom naar Londonbridge stopte te Belmont, niet ver genoeg voor het perron. De conducteur gaf daarop den be stuurder het sein, om een eindje op te trekken, doch de bestuurder zag dit aan voor het ver- treksignaal en reed weg, den conducteur ach ter latende. Deze holde het station uit en vond daar toevallig een politieauto d.w.z. een auto, niet gebonden aan de maximumsnelheid van 50 KM. per uur, welke hem wel even naar Sutton zou brengen, maar toen hij te Sutton aankwam, reed ook daar zijn train weer net weg De conducteur, die intusschen door een collega lager in rang was vervangen, gaf toen zijn poging, om den train in te halen, maar op. H(j moet verzucht hebben, dat het toch altijd nog vlugger per trein gaat dan per auto. Te Parijs zat een kunstschilder op een plein- tje een landschap te vervaardigen, toen een huisschilder opdaagde, die een gesprek met hem aanknoopte. Ze maakten een grapje en de huisschilder beweerde ook dierenschilder te zijn. Op dat oogenblik liep hun een fox voor de voeten. Degene, die zijn vermeende talent tegenover dat van den landschaps-dito gesteld had, greep het onschuldige dier tege- lijk met een tube blauwe verf uit des anderen kist en verdween met den hond. Toen de hond weer te voorschijn kwam vam de plaats waar de huisschilder hem aan een behandeling had onderworpen, was het dier in een blauwe zebra herschapen' tot onzegbare woede van den 64-jarige eigenares. Wie heeft dat gedaan? was haar vraag, want de operatie zelf was haar ontgaan. Een schilder, was het antwoord. Daar ze slechts den man achter z(jn doek zag bewerkte ze dit met de punt van haar regenscherm. Woede van den onschuldigen kunstenaar, die een schadeloosstelling van fr. 1500 vraagt. 'Ben som, die de in haar teederste gevoe- lens gekwetste juffrouw wel wil uitbetalen, mits haar de ware schuldige aangewezen wordt. En ofschoon ze hiervoor het gerecht in den arm genomen heeft is de laatste nog niet gevonden. DE KRU1WA GENWEDDENSCHAP. GEWONNEN. Naar de correspondent van de Times te Mel bourne in zijn blad meldt, heeft Tom Parkin son, de 48-jarige garagehouder te Beechworth in Victoria zijn weddenschap, dat hij den 50- jarigen Tony Evans, een herbergier in die plaats in 8 dagen tijds naar den top van den Buffalo zou kruien, gewonnen. Hij is 40 min. voordat de termijn van 8 dagen verstreken was op het Chalet van den top van den berg aangekomen. Er bestond in Australie groote belangstelling voor dezen wedstrijd en 2000 menschen aanschouwden den aankomst. Hoe wel het Chalet een gezocht sport- en ontspan- ningsoord is, waren er nooit zooveel menschen brjeen geweest. Zaterdag waren er nog 6 y2 K.M. af te leg- gen. Parkinson bracht tot bijna 5 KM. maar het was het zwaarste traject van de heele A. G. Noordhuis te Groningen; J. Scheele te Zaamslag; N. N. te Den Haag; J. *Kaan Dzn, A. de Zeeuw, „Beginner", J. v. d. Heuvel, K. C. Hamelink, D. Kaan, J. P. Geensen, alien te Ter Neuzen. Een abonnement op „Het Damspel" viel ten deel aan J. Kaan Dzn, die de volledigste op lossingen inzond. 'Het gaat in 1 Juli 1935. Ten behoeve van de beginnelingen denken we een paar maanden lang een groot gedeelte onzer rubrieken te besteden voor een bespre- kmg van het spelreglement en de hoofdzaken der theorie. We hopen, dat velen de verhandelingen zullen volgen! In het a.s. najaar denken we dan een aanvang te maken met een oplossers- wedstrijd, die vermoedelijk het grootste ge deelte van de winter in beslag zal nemen. Laat ieder, die iets voor het damspel voelt, zich gereed houden en wekt vrienden en be- kenden op deel te nepa.cnl jss m Den vorigen keer gaven wij eenige voor- beelden van een combinatie, bestaande uit dame-offer, benevens mataanval op den ont- blooten koningsvleugel. We geven daarvan nog een paar voorbeelden. In een partij tusschen Louis Paulsen en Paul Morphy ontstond de volgende positie. 2. Da4a6 Er dreigde Dflen Tel mat. Betere ver- dediging ware Ddl geweest, maar de zwarte dame verlamt het heele witte spel. weddenschap. Vier en een half uur heeft Parkinson zijn vrachtje moeten kruien door een verblindende sneeuwbui en hier en daar waadde hij meer dan een voet diep door de sneeuw. Beide mannen hadden het hard te verantwoorden, en menigmaal sloeg de krui- wagen om. Aan het eind viel Parkinson in zwijm, maar hij had zich spoedig hersteld. Hierbij vergeleken was de taak, die Parkin son Zondag had, nog maar een kleinigheid De helling was betrekkelijk gering en de afstand niet groot. De beide mannen kwamen dan ook in vrij goede conditie over den eindstreep. Parkinson wint met zijn weddenschap 20 Australische ponden, benevens nog versohil- lende kleinere weddenschappen. Hij is blij, dat hij zijn taak volbracht heeft, maar heeft verklaard, dat hij het nooit meer zal onder- nemen. Ook zijn passagier vindt een keer welletjes. TEGEN DE BANDIETEN. Een en dertig politiebeambten hebben te Moiintainvieuw (New Jersey) zeven bandie- ten gearresteerd, die vermoedelijk deel uitma- ken van de bende van Char ley den jood". De politie forceerde den toegang tot him schuilplaats, welke lag naast de training- plaats van den neger-bokser Joe Louis. Het gerucht gaat, dat zij voomemens waren den neger te ontvoeren voor of tijdens zijn wedstrijd tegen Camera, die morgen plaats vindt, doch hiervan is geen bevestiging ont vangen. In de schuilplaats zijn groote hoeveelheden vuurwapens, munitie en gasmaskers gevon den. TWEE ARBEIDERS OMGEKOMEN, Zaterdag zijn te Altenburg twee arbeiders omgekomen, toen zij een verstopping in een sluiswerk wilde herstellen, waartoe zij in een schacht van 10 M. moesten werken. De eer- ste arbeider werd door opstijgende gassen be- dwelmd en viel naar beneden, waar een meter water stond. Zijn kameraad riep om hulp, daalde toen zelf af en raakte eveneens buiten bewustzijn. De brandweer kon nog slechts de lijken bergen. BRAjfDEND VLIEGTUIG GEVALLEN. (Bij Giefoe, ten Noorden van Nagoja is Zon dag een postvliegtuig in brand gevlogen en gevallen. Het kwam terecht op een huis dat ook in brand geraakte. Het vuur breidde zich uit tot 5 belendende perceelen, die alien in den asch werden gelegd. De piloot vond den dood. lee 5. Rh3—g2f 6. Khl—gl Rg2Xf3t 7. Kgl—fl Tg6g2 8. Da6d3 Tg2Xf2t 9. Kflgl Tf2—g2tf 10. Kgl—hi (of fl) Tg2gl mat Zwart: Staunton. SAS VAN GENT. Geboorten. 20 Juni. Elisabeth Susanna, d. van Ddsird Pierre Solleveld en van Cornelia Regina Eduardina de Coninck. 23 Juni. Lizon Prudent, z. van Robert Charles de Roo en van Paulina Louisa Rammeloo. SAS VAN GENT. Van 20 tot en met 26 Juni hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. L. Soheele en gezin, fabrieksarbeider, van Hoek. A. M. Aerssens, dienstbode, van Wijneghem (Belgie). A. M. de Kreijger, zonder beroep, van IJzen- dijke. Vertrokken: E. M. D'haene, zonder beroep, naar Wachte- beke (B.). M. M. Bracke, dienstbode, naar Zuiddorpe. M. Presber en gezin, zonder beroep, naar Lutterade. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. PLUIMVEEBEDRIJVEN IN ENGELAND. Feitelijk zou ik nog een en ander moeten bespreken omtrent de bezwaren bij het op- fokken der kuikens, doch ik denk dat een korte beschrijving van wat ik de laatste dagen in Engeland zag de lezers ook wel zal interesseeren. Engeland is een enorm groot 2Dd3Xf3 f 3. g2Xfe Te6g6f 4. Kgl—hi Rd7h3 5. Tfldl Er dreigde Rg2f, Kgl, Rf3: mat. Het beste was Dd3, waarop Zwart met Tg2 voortzet. Er volgt dan Tg2. 6. Dc2, Tf2: 7. Tgl, Tge2 en tegen de dreiging Rg2f, Tg2: Telt en Tgl mat is niets te beginnen. Maar na 6. Dd3, Tg2. 7. Ta4 is er niets beters dan Rg2j\' 8. Kgl, Rf3:f. 9. Dg6: hg6. 10. d4, Te4. 11. h3, Th4. 12. Kh2, Rg4 met vrijwel gelijk spel. Tusschen Horwitz en Staunton, beiden schaakmeesters uit de vorige eeuw, kwam het tot den volgenden stand. abcdefgh Wit: Horwitz. Wit speelde 1. c3c4 Dd5Xf3 Dit is wel heel voor de hand liggend, want op gf3: volgt Rf3: mat. Wit had daarom beter 1. Pbd2 gespeeld. 2. h2—h3 Rb6Xf2! Nu volgt op gf3: Rf3:t 4. Kh2, Rg3 mat. Op Tf2volgt rustig Df 2hg4Dh4 mat. Indien echter 3. hg4:, dan Pg3t. 4. Kh2, Pfl:j-. 5. Khl, Dg3 en mat op h2 of h4. 3. Pbl—d2 Pe2—g3t 4. Khl—h2 Df3f4 5. TflXf2 land en als men leest hoeveel eieren daar jaar- lijks nog geimporteerd worden kan men de gedachte krijgen, dat er in het land zelf niet zooveel geproduceerd wordt. Als men echter het land per trein of auto bereist zal men op- merken dat er opvallend veel pluimvee gehou- den wordt, vooral in den omtrek der groote steden. In een straal van een kleine 100 K.M. random Londen liggen vele enorme bedrijven waarvan wij ons in ons land geen denkbeeld kunnen vormen. Gisteren bezocht ik een be- drijf dat vrijwel uitsluitend voor de productie van slachtpluimvee werkt en ongeveer 20.000 kippen houdt, vandaag bezocht ik een eier- bedrijf met ongeveer 65.000 legkippen. Als men dat alles ziet, de enorme installaties van hokken, broedmachines, batterijen, enz. dan lijkt het erg mooi, maar als men dieper in de zaken kijkt blijkt ook niet alles rozengeur en manesohijn te zijn. Vooral de toenemende sterfte bezorgt den Engelschman veel zorgen en Woensdag maakte ik een vergadering van meer dan 200 personen uit allerlei streken van Engeland mede, welke geheel in het teeken der ziektebestrijding stond. Het onderwerp in kwestie was: Voeding en Ziekte, naar mijn mening ook een der voornaamste problemen voor de modeme pluimveehouderij. Het feit. dat zooveel pluimveehouders van afstanden van honderden kilometers daar te Goring (in de buurt van Reading, waar de beroemde cakes-fabrieken van Huntley en Palmers zijn) bijeen kwamen, bewijst wel van hoeveel be- lang men de bespreking dezer kwestie acht. Ook was het interessant te zien hoe het pu- bliek het vrijwel geheel eens met' mij was toen ik in mijn voordracht de bron der ziekten als drieledig beschreef, n.l. le. de kunstmatige methoden in het pluimveebedrijf, 2e. het fok- ken van eerste legs hennen en 3e. het voe- dingsvraagstuk. Wij zijn er in Nederland op het gebied der ziektebestrijding heel wat beter aan toe dan in Engeland. Bij ons een Rijksinstituut dat ge- storven pluimvee gratis onderzoekt, hier par- ticuliere instituten die voor het onderzoek van een kip 4 shilling vragen en voor het onder zoek van een kuiken 2 yz shilling. Het gevaar voor ziekten is ook grooter omdat men hier meer het systeem van groote hokken heeft dan bij ons. Zoo was ik vanmorgen op een be- drijf waar men 4500 jonge Wit Leghorns had in vijf groote hokken en in deze hokken heerschte hevig coccidiosis. In zoo'n geval zit men wel leelijk met de handen in het haar, zoo'n hok van een 50 M. lang en 7 M. breed iederen dag leeg te scheppen en van nieuw strooisel te voorzien valt niet mee en om in korten tijd de groote rennen kort te maaien en de kale plekken vlak bij de hokken met kalk te bedekken valt ook niet mee. Oudere bedrijven kennen het gevaar van groote hok ken en zoo had het bedrijf dat met 65.000 die ren werkte alleen maar kleine hokken, ver- spreid over een terrein van 120 H.A., gezet langs lange lanen met een geizamelijke lengte van 16 KM. Zoo'n bedrijf wordt dan ook per auto bezocht, te voet is geen beginnen aan. Wat de Engelschen goed te pakken hebben. beter dan wij in Holland, is de drinkwatervoor- ziening. De drinkbakken zijn vrijwel overal buiten de hokken aangebracht, beschut tegen de zon en om drinkbakken en voerbakken te vullen behoeft men niet in de hokken te gaan. Doordat men over het algemeen over veel terrein beschikt is ook het opfokken der jonge hennen anders dan bij ons. Men heeft geen vaste hokken doch kleine hokken op wie- len, die men heel gemakkelijk verplaatsen kan en telkens op versche grand kan brengen. Het batterijsysteem neemt op deze reuzen- bedrijven een groote plaats in. Men houdt alle kuikens vier weken in batterijen en brengt ze dan in opfokhokken, die inplaats van rennen, aan den buitenkant uitloopers hebben, waarvan de bodem ongeveer 30 c.M. boven den grand ligt en uit latten bestaat. Hier moeten de kuikens z.g. zonnebaden nemen en kunnen toch niet met besmette grond in aanraking komen. Zoodra de kui kens zoo ver zijn dat ze de kunstmoeder kun nen missen gaan ze in de opfokhokken, vrij wel overal van dubbele rennen voorzien,-waar van de eene ren het eene jaar gebruikt worat en de andere een volgend jaar. Naast de meest volmaakte kunstmethodes vindt men toch ook enkele natuurbedrijven. Zoo bezocht ik een bedrijf met 13.000 leghen- nen, waar geen den braedmachine of kunst moeder is. A1 het broeden geschiedt door kip pen en al het opfokken der kuikens geschiedt met kippen. iBij beide systemen is het maar de kwestie of men het vak verstaat, zonder grondige vakkennis komt er niets van terecht. (Nadruk verboden.j Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Anders volgt Pfl:ft en Dh2 mat. 5. 6. 7. Pglflft Df4h2f Dh2hi mat Kh2gl KglXfl Russische Party. Wit: Jonawski. Zwart: Marshali. 1. 2. 3. 4. 5. 6. e2e4 Pgl—f3 Pf3Xe5 Pe5f3 d2d4 Rfld3 c2c4 e7e5 Pg8f6 d7d6 Pf6Xe4 d6d5 Rf8d6 0—0 R't probleem is voor Zwart: het paard op e4 te handhaven. Dit kan bij goed spel van Wit niet. 8. c4Xd5 Rd6—b4f 9. Kelfl Al te roekeloos. Pbd2: Te8f, Re2, De7 rocheeren. 9 10. Ddl—c2 11. Pbl—c3 12. b2Xc3 13. c3Xb4! Ook hier mag Wit het offer niet aan- nemen. 13. gf3: Rh3-(-. 14. Kgl, Telj. 15. Rfl, Tfl: mat. 13Pb8c6 14. Rcl—b2 Nu is de onderste lijn gedekt. Maar op Rd2 volgt Pd2: en Wit kan niet Dd8Xd5 Tf8e8 Pe4Xc3 Dd5Xf3 14. 15. 16. 17. 18. Pc6Xb4 Kg8ih8 Rc8h3f Pb4Xc2 Rd3Xh7t g2Xf3 Kflgl Rh7Xc2 De combinatie heeft Zwart een stuk gekost, maar nu komt het tweede bedrijf. 18Te8—e2 19. Talcl Ta8e8 Wederom dreigt Tel en mat. 20. Rb2c3 Te2Xc2! 21. Tel X c2 Te8e6 Wit geeft op, want Tg6 mat is niet te ver- hinderan. Oplossing van het probleem van J. B. Verdonk. De stand was: Wit: Khl, Tg8, Td6, Rd7, Rf4. Zwart: Kh4, pionnen f5 en h5. Zelfmat in 4 zetten. 1. Td6d4 Kh4h3 2. Rf4h2 h5h4 3. Tg8—g3f h4Xg3 4. Rh2gl g3g2 mat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 7