Buitenland Sport BOERENBOND. TER NEUZEN, 28 JUNI 1935. VOETBAL. RECHTSZAKEN. TW: tie ondert-eekenaars van dit adres zou den behooren: Dr. A. Philips te Eindhoven, De "Van Heeks te Enschede, de heeren Ten Cate te Almelo en de Brabantsche fabrikant Pnyentoroiek. JOB MINIMUMPRIJS VAN MOSSELEN. lit de St.ct. is een wijiziging van de Crisis- mosBsdbeschikkinig 1934 I opgenomen. Daar- 23 o.m. bepaald, dat: de minimumprijs, bedoeld in artikel 3, lid 2, van bet crisis-mosselbesluit wordt vastge- Bteld als volgt: jl voor lste mosselen 2,25 per 100 kg.; 6. voor 2de soort mosselen f 1,5 per 100 kg. 2. De prijzen, vastgesteld in het eerlste lid wan dit artikel, gelden ter plaatse (aan- voerplaatsop den wal of over boord. 3. Onder een partij mosselen, lste soort, ate toadoeld in het eerste lid van dit artikel, -wordt verstaan een partij mosselen, welke: voor ten minste 20 pet. mosselen bevat van SO aoiM. en daarboven; vmsc ten minste 20 pet. mosselen bevat van 5660 m.M.; voor ten minste 20 pet. mosselen bevat van 56a© m_M.; tenjvrjl na 1 Juli 1935 een vischgewicht van ten minste 16 pet. wordt gegarandeerd. fa. Onder een partij mosselen, 2de soort, als bedoeld in het eerste lid van dit artikel, wordt verstaan een partij mosselen bevat van 55 m.M. en daarboven; vc«sr ten minste 25 pet. mosselen bevat van 60—56 m.M.; tenvijl na 1 Juli 1935 een vischgewicht van ten minste 14 pet. wordt gegarandeerd. TEGEN OPHEFFING VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL. De Ned. R. K. Middenstandsbond heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht in verband met de, in het Wetsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven vervatte, reorganisatie van de indeeling der Kamers van Koophan del en Fabrieken. Sevreemding heeft het bij deze organisatie gewekt, dat de regeering deze materie, welke met verlaging der Rijksuitgaven geenerlei verband houdt, in dit wetsontwerp mede aan- .faangig heeft gemaakt. Vwlaging van (je Gp bandel en nijverheid drufekende lasten is immers niet de strekking van bet wetsontwerp in quaestie. Ook ais aoodanig is deze materie aan de strekking van bet wetsontwerp vreemd. De Ned. R. K. Middenstandsbond meent zich dan ook te moeten nitsprpken tegen de opheffing van Kamers van Koophandel als voorgesteld. DROOGLEGGING VAN DE IJSSELMEER- POLDEKS. Verklaring van Minister van Lidth de Jeude. In een Woensdag te Amsterdam gehouden vergadering van de Afdeeling Amsterdam van de liberale staatspartij, heeft Minister van Lidth de Jeude die daar als spreker optrad, eerst enkele opmerkingen gemaakt over de drooglegging van de Zuidelijke Usselmeer- polders. Reeds eerder aldus de mimster, heeft deze regeermg verklaard de v#rdere drooglegging van de Zuiderzee een volksbelang te achten. Doch eerst dient het staatsbudget sluitend te jzijn, aleer men de daarvoor noodige, zeer faooge eredieten gerechtvaardigd acht. Is Id evenwichtspunt bereikt, dan zullen wij niet alleen spreken van bezuiniging, aldus de minister, doch wij zullen ons dan ook over- txdgde voorstanders van een constructieve welvaartspolitiek toonen. Dit doel, de drooglegging, trekt niet alleen de aandacht der regeering als werkverrui- mingsobject, doch de beteekenis er van moet tevens zijn, dat de drooglegging vruchtdra- gend zal zijn en een blijvende werkverruiming door vestiging, zal kunnen beteekenen. Zoodra het oogenblik gekomen is om dit groote werk, waarvan het moeilijkste deel reeds- is volbracht, te voltooien, zal de regee ring- bet belang en het heil van de volkshuis- vesting toonen te begrijpen. TARIEFS VERLAGING BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Naar wij vememen, zal met ingang van 1 Juli a.s. ten eerste aan een kind van vier tot ties jaar een vacantiekaart tegen den halven prijB afgegeven worden (tot dusver mochten twee kinderen tezamen op een vacantiekaart reizen); ten tweede de prijs der rijwielabon- nexnenten verlaagd worden tot 15 voor een kalendermaand, 40 voor drie kalendermaan- den, /70 voor zes kalendermaanden en /120 voor twaalf kalendermaanden. VERDERE VERLAGING VAN VASTE LASTEN TE WACHTEN De parlementaire redacteur van de ,,Tele- graaf" wist te melden: Nadat In den Woensdagmorgen gehouden kafametsraad de eindredactie van de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het bezuinigingsontwerp is vastgesteld, wordt het antwoord waarschijnlijik hedenmorgen in han- den van de Kamercommissie in voorbereiding gesteld, welke bijeen is geroepen tegen het einde der week. Gelps reeds gemeld, heeft de regeering ten aanzien van verschillende door de Kamer ge- uitte bezwaren een tegemoetkomende houding aangenomen, met behoud van de principieele rictotlgnen en zonder belangrijke afwijking van het financieel resultaat. Waar vermindering van de vaste lasten, andertijd op aandrang van den Raad van State uit het ontwerp gelicht, eoonamisch en ook politick urgent is, zal, naar wij voorts ver- mwn het tweede aangekondigde ontwerp tot verlaging van renten, paehten en huren, thans spoedig worden ingediend. De voorbe- reiding is echter niet zoo eenvoudig als blijk- baar wel wordt gedacht. Deze verlagmgen acht de regeering, zooals men wet, noodzakelijk als complement van de aanpassing op de gebieaen waar deze vast- loopt op verpliclitingen uit privaatrechtelijke overeenkomsten. Aaatasting van hoofdsommen, waaromtrent van zekere zijde telkens weer geruohten wor den. verspreid, ligt naar wij ten slotte ver- nemen, zeker niet in het voomemen der regeering. C. H. V. VAN DEN NOORD-BRAB. CHR. In verband met de uitspraak van de com- mlssie voor de crisis-tiuchtrechtspraak te Til- hnrTT waarbij aan de C5ooperatieve Handels- vereeniging van den Noord-Brabantschen CSjidstelijken Boerenbond te Veghel terzake van de bij voormelde commissie aanhangig, gemaakte tuchtrechtzaak geen straf werd op- gelegd, heeft de Nederlandsche Akkertoouw- Centrale de schorsing van de C.H.V. inge- trokken. jGEEN opheffing van kamers van KOOPHANDEL? Volgens de Limb. Koerier zal het voorstel om de jaarlijksche bijdragen, verschuldigd door de ingeschrevenen in 't Handelsregister aanzienljjk te verlagen, tengevolge waarvan een groot aantal Kamers van Koophandel zou moeten worden qpgeheven, uit het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uit gaven worden gelicht. De regeering blijkt -aldus het blad bij nader inzien van meening te zijn, dat de handels- en industrie-ondememingen, welke de lasten van het Handelsregister en van de Kamers van Koophandel hebben te dragen, zich hierover moeten kunnen uitspreken, voordat in dezen een definitief voorstel kan worden gedaan. Bovendien dient men, vdordat de reorgani satie van de Kamers tot stand komt, er reke- ning mede te houden, dat de K. v. K. wellieht een belangrijke nieuwe functie kunnen krijgen bij de corporatieve ordening, die ook in ons land komende is. DE WERKLOOSHEIDS.KOSTEN DRUKKEN ZWAAR OP BELGIe. De eerstvolgende Belgische kabinetsraad zou aan de kwestie der werkloosheid zijn ge- wijd. De ,,Echo de la Bourse", welk blad den laatsten tijd verscheiden malen blijk heeft ge- geven veel af te weten van wat er achter de coulissen gebeurt, schrijft, dat de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, Delattre, naar sommigen beweren even traag is in het han- delen als z(jn voorganger. Er zal nochtans snel moeten worden gehandeld, want er blg- ven misbruiken bestaan, die veel geld kosten. Tegenover minister Delattre staan minister Van Zeeland en de minister van Financien, die zich ongerust maken over de uitbreiding van de begrooting voor de werkloosheid, wel ke bijna 100 millioein francs per maand be- draagt, terwijl er toch een industrieel herstel valt te constateeren. Begrijpelijkerwijze ma ken de ministers zich bezorgd over deze eco- nomisch-budgetaire tegenspraak. Van de door minister De Man geleide organisatie, die met de bestrijding der werkloosheid is belast, wordt thans een uitgebreid plan verwacht. DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Als propaganda voor de Wereldtentoonstel- ling te Brussel zal de bekende ballonvaarder de heer Demuyter met zijn ballon ,,Belgica" een serie tochten ondememen. De eerstvolgende opstijgingen worden tege- moetgezien op den 29 Juni en 20 Juli a.s. TEGEN DE MENSCHENDIEVEN. Tenemde de wetgeving tegen ontvoeringen te versterken heeft de Amerikaansche Senaat een wet goedgekeqrdjen naar het Witte Huis gezonden waarbij zware straffen worden vast gesteld voor diegenen, die dreigbrieven schrij- ven, waarin losgeld wordt geeischt. RUSSISCHE GEMEENTEN IN NOOD. Door het verbod van de uitgifte van nood- geld zijn vele gemeentekassen en staatsorga- nisaties in een moeilijke fmancieele positie ge- raakt. Teneinde stopzettmg van de betalingen te voorkomten moesten reeds scholen en zie- kenhuizen gesloten en groote posten op de begrootingen geschrapt worden. De regeering heeft bepaald, dat de gemeentebesturen en ook j de staatsorganisaties zich moeten houden j aan de voor hen vastgestelde begrootingen, daar de staat verdere bijdragen weigert. Volgens officieele berichten is er in de ge- heele Sowjet-Unie geen gemeentehestuur, dat er zonder staatssubsidie komen kan. De sub sidies in 1933 werden voor het gemeente- wezen op ongeveer acht milliard roebel ge- schat. HUWELIJKSBELASTING VOORGESTELD. Raymond Cannon, de democratische senator van Wisconsin, heeft een wetsontwerp inge diend tot heffing van een huwelijks-belasting van 25 pet. op alle vermogens boven de 500 duizend dollar. Het is de bedoeling van den initiatiefnemer het nog steeds in groote mate voorkomende gebruik tegen te gaan, dat ge- fortuneerde Amerikanen, voomamelijk meisjes trouwen met buitenlanders van adel om een adellijken titel te verkrijgen, waardoor groote Amerikaansche kapitalen naar het buitenland gaan. HET LOT VAN NIET-ARISCHE ftlNDEREN. De Joodsche perscommissie schrijft: Duitsche moeders, wier kinderen van niet- arische afstamming zijn, hebben een memo randum ingediend' bij het Oecumenisch Con- gres der ProWstantsche kerken, dat thans te j Stockholm wordt gehouden. Zij zeggen daarin o.m.: De volgende beroepen zijn voor onze kinde ren in Duitschland verboden: alle officieele betrekkingen; iedere betrekking als hoofd- of handarbeider in openbare diensten of bedrij- ven of ook in particuliere ondernemingen, in- dien door publieke autoriteiten eenige invloed op de leiding k«n worden uitgeoefend. De volgende vrije beroepen zijn gesloten: de universiteiten, de rechterlijke administrate de administratie van patenten; de douanen- dienst; medische en tandheelkundige beroe pen; elk particulier onderwijs behalve indien uitsluitend aan niet-ariers gegeven; het too- neel, de film en het concertpodium en alle werkzaamheden verband houdende met lite- raire en joumalistieke publicatie. In den landbouw bestaat zeer weinig kans op levensonderhoud voor een niet-arier, ten gevolge van gebrek aan gelegenheid om als leerling te worden aangenomen en wegens de strenge bepalingen, betreffende de erfelijkheid. Dank zij voorts de voortdurende toeneming der restricties op de vrije uitoefening van het bedrijf worden er met den dag meer indus- trieele- en handelsbetrekkingen voor hen af- gesloten. In werkelijkheid bestaat er in de toekomst geen enkele mogelijkheid voor Christelijke niet-ariers om een bestaan te vinden. De po- litiek der regeermg gaat in de richting van een uitroeiing der niet-ariers, als zrjnde ge- vaarlijk voor de gemeenschap. Teneinde ten- minste nog een klein deel van de niet-arische jeugd te behoeden voor het omkomen door ge brek, wordt aan het congres een motie voor- gelegd, waarvan de belangrijkste voorstellen inhouden om gedurende de eerstkomende vijf jaren elk jaar aan een aantal jeugdige Chris telijke niet-ariers door een in Berlijn op te richten bureau Nansen-passen te verstrekken, waarmede zij in het buitenland voor het zoe- ken van werk zullen worden toegelaten. Hier- voor in aanmerking komen jonge menschen tusschen 18 en 30 jaar, in het bijzonder zij, die in Duitschland reeds een beroepsopleiding hebben genoten. Voorgesteld worden de vol gende jaarlijksche aantallen: voor Scandina- vie 30, het Britsche rijk 100, Nederland en andere naburige landen ieder 10, de Vereenig- de Staten 150 en Zwitserland 10. Door een dergelijke hulp, voorgesteld vanaf het forum van het Oecumenisch Congres aldus de motie kan de geheele wereld op de hoogte worden gesteld van het vreeselijke lot van onze kinderen, die ofschoon zij Christenen zijn veroordeeld zijn om te lij- den voor him voorouderlijk bloed LUDENDORFF TEGEN DE CHRISTELIJKE SOLDATEN. De Wiener Sonn- und Montag Zeitung" te Weenen verwijst naar een door Generaal Lu- dendorff m zijn blad gepubliceerd artikel ,,Aan de heilige lente der Duitsche macht". Daarin zegt hij, dat het Duitsche volk eindelijk een natie onder de wapenen is geworden; daar- mede is naar zijn meening echter slechts half werk verricht. Het moest worden verboden, dat in het leger de Christelijke godsdienst wordt aangehangen. Wel mag een Jood zoo schrijft hij nooit meer Duitsche solda- ten commandeeren, doch zijn God Jehova is nog steeds Heer der Duitsche heirscharen. Zoolang de Bijbel nog steeds millioenen Duit sche soldaten en tientallen millioenen van het Duitsche volk „vergiftigt" is 't probleem nog niet definitief opgelost; de leer van het Chris tendom is het „ergste pacifisme" en het kan niet met het karakter van het Duitsche volk in overeenstemming worden gebracht EEN „ROBOT"-VLIEGTUIG. Engeland is het eerste land dat een volledig ,,robot"-vliegtuig bezit. Dit toestel vliegt zon der piloot ruim 160 K.M. per uur en zal kun nen stijgen tot ruim 3000 M. hoogte. Het zal geheel langs draadloozen weg worden be- stuurd en heeft een actie-radius van 16 K.M. van het uitgangsstation. Een zoodanige ma chine zal Zaterdag tentoongesteld worden bij de demonstraties van de luchtmacht te Hen- don. De machine is gebouwd door de Havil- land Maatschappij met Gipsy-motoren, nadat het studiewerk verricht was door de techni- sche afdeeling van het ministerie voor lueht- vaart. Het voomaamste doel van deze toe- stellen zal zijn een mikpunt te vormen voor oefenmg van luchtafweergeschut. DE CIRKELGANG. De loop van zaken in Zuid-Slavie is eigen- lijk schrijft de N. R. Crt. heel erg be- langwekkend. Men ziet daar, waar het heen moet gaan met de dictaturen. Men komt er tot zijn punt van uitgang terug. Het ideaal van prins Paul, den regent, heet nu een stel- sel van twee partijen, zooals Engeland nog tot zekere hoogte bezit. Het parlementaire stelsel in die landen is in hoofdzaak ge'inspi- reerd door het indrukwekkende voorbeeld van de „moeder der parlementen". Men is er ver van afgedwaald, in niet geringe mate onder den invloed van de parlementaire zeden in de landen der Donaumonarchie, waarvan Zuid- Slavie zoo groote brokken heeft toebedeeld gekregen. Het ging werkelijk niet meer. Wel- denkende, maar politiek niet geschoolde mili- tairen, en een koning, die man van de daad was, hebben toen het parlementarisme langs „den meer en meer gebruikelijken weg" vm> vangen door een dictatuur. Het middel leek zoo eenvoudig. Koning Alexander had echter na weinige jaren reeds ontdekt, dat de reme- die zeker even erg was als de kwaal. Hij wilde terug naar een parlementarisme, dat, na de paardenkuur die het land ondergaan had, al van zelf niet meer het oude parlementarisme kon zijn, wanneer de koning het nieuwe kwaad ten minste niet tot een revolutie toe liet uit- zieken. De koning wenschte den terugweg te betreden, die noch gemakkelijk, noch veilig te vinden was. Het regentschap heeft het voor- zichtig geprobeerd met het kabinet-Jeftitsj. En zie, het resultaat is, dat dit halfslachtige kabinet, terwille van afdoende herstel, den nek omgedraaid wordt met krachtdadige me- dewerking van generaal Zifkowitsj, den wel- denkenden, maar politiek ongeschoolden ge neraal, die zich den koning als eersten premier der dictatuur ter beschikking had gesteld. Generaal Zifkowitsj lijkt ons, om den zedelij- ken moed waarmede hij zelf tracht, de fou- ten, uit gebrek aan politiek inzicht begaan, te herstellen, niet alleen een sympathiek man; hij lijkt ons tevens een voortreffelijk voorbeeld voor politieke dilettanten in andere landen, die uit dilettantisme meenen, alles met een krach- tig handomdraaien in orde te kunnen bren- gen. Men zegt wel eens van de socialisten, dat zij betere en gematigder politici worden in de landen, waar zij de verantwoordelijkheid voor de regeering hebben gedragen. Men ziet, zij staan daarin niet alleen. Generaal Zifkowitsj wijst dien weg voor politiek inproviseerende generaals en dictators. Moge zijn voorbeeld niet verspild zijn. Onlangs hoorden wij in den Haag een ge- wezen Oostenrijkschen Bondskanselier, aan- hanger van het tegenwoordig bewind te Wee nen, het nieuwe systeem van onvrijheid in Oostenrijk, zoo goed dat ging, verdedigen. Het betoog was goed Oostenrijksch, openhartig, wat weemoedig, wat boutadeachtig, en on- danks zijn inhoud voor een Nederiandsch pu- bliek sympathiek. Waarom wij het parlemen tarisme verwerpen, zoo zei de spreker, kan men eerst begrijpen, als men zich het verschil tusschen onze landen en uw westelijke wereld voor oogen houdt. Wij hebben het westelijke parlementarisme nagedaan, maar het paste niet voor ons. Men was er bij ons niet rijp voor. (Met dezen spreker nu blijkt prins Paul het van harte oneens. Of wel, hij is weer over dat stadium heen. 'Hij wenscht terug te keeren tot het voorbeeld van de ,,moeder der parlemen ten', maar dan consequent, zonder de latere rectificaties, die op onvruchtbare versplinte- ring uitliepen. Heeft hij gelijk? Verdragen zekere dingen geen verbeteringen Wij herinneren ons een experiment uit de Duitsche vliegsport van voor den oorlog. Men was het erover eens, dat de betrouwbaarste motor op dat oogenblik de Fransche gnome-motor was, een rotatiemotor. Een groote Duitsche fabriek kocht het patent. De Duitsche ingenieurs zouden er nu iets fat- soenlijks van maken. De gnome-motor was inderdaad een verbluffend slordig product. Hij sproeide olie en benzine. Allerlei gaten en gaatjes waren te groot. Bij zorgvuldiger fa- bricage moest er heel wat aan te verbeteren vallen. Nu bleek echter, dat hij die verbete ringen, hoe van zelfsprekend, hoe rationeel ook. de motor niet meer draaide. De gnome voldeed slechts aan de verwachtingen, als men hem niet trachtte te verbeteren, maar al zijn irrationeele eigenaardigheden liet behouden. Is men niet op weg ook het parlementaris me dood te verbeteren Hoe hebben wij ge- smaald op de methode der Britsche verkie- zingen? Zij is slordig; zij past meer bij een hazardspel dan bij een peilen der volksstem- ming. Geen Engelsche partij echter, die zij nog eenige kans liet, heeft haar in emst wil- len wijzigen. Was dit egoisme, opportunisms, of gezond instinct? Men kan natuurlijk niet klakkeloos beweren, dat de moderne vaste- landsche kiesmethoden de versplintering in het leven hebben geroepen. Het omgekeerde is ten minste evenzeer waar. Maar hoe het zij, prins Paul wil naar den oorsprong terug. Wat de kiesmethode betreft, heeft men het in Zuid-Slavie al tot zekere hoogte op zijn En- gelsch geprobeerd. Met al te veel bijimenging van Ralkanisme echter. Bij de verkiezingen in Mei kreeg de oppositie voor een millioen stem- men ongeveer 50 zetels en de regeering voor 1.7 millioen stemmen, meer dan 300 zetels. Een dergelijk resultaat ware haast in Enge land denkbaar. Maar dan zou het op fatsoen- lijke wijze zijn bereikt, en zouden beide groe- pen met gelijke kans op dit resultaat den strijd begonnen zijn. Het Zuid-Slavische stel sel was er op berekend, en werd toegepast met de bedoeling, de oppositie niet de flauw- ste kans te laten, onverschillig hoe groot haar aanhang in den lande ook was. Het was ook hazardspel, echter met alle hooge kaarten bij voorbaat in de mouwen der regeering. De verkiezingen waren het begin van den terugkeer tot het parlementarisme, maar op een wijze, die de revolutionaire ontwikkeling welke de dictatuur uitgelokt had en die nu moest worden gestuit, door opnieuw gewekte verbittering niet anders dan bevorderen kon. Zifkowitsj en zijn vrienden, die medegewerkt hadden om den terugweg te zoeken, hebben er nu genoeg van gekregen. Jeftitsj, die op zich zelf de kwaadste niet was, moest wijken, om- dat de methode, waarvan hij de aanwending op zich had willen nemen, niet deugde. Men geloove echter niet, dat hetgeen nu be- oogd wordt, ook rechtstreeks wordt nage- streefd. Dan had de regent den nieuwen pre mier, Stojadinowitsj, het recht moeten ver- leenen het thans zittende en inderdaad zeer zonderling samengestelde parlement naar huis te zenden, en nieuwe verkiezingen uit te schrij- ven. Het is mogelijk, dat dit nog niet is ge- schied, omdat het tegenwoordig kiesstelsel, gevoegd bij de macht van de bureaucratie in den lande, geen bevredigenden uitslag van de verkiezingen zou toelaten. Eerst moet het kies stelsel worden gewijzigd, dan eerst is afdoen de verbetering mogelijk. Maar aan die wijzi- ging zit reeds heel wat vast. Nu zijn de wan- trouwigen in iServie en Kroatie nog wantrou- wig, maar zij zijn reeds wat welwillender wantrouwig. Men komt er misschien, in geen geval geleidelijk, maar dan toch met horten en stooten. Het leger is een stabiliseerend ele ment, nu het toont, niet alleen geleerd te heb ben, maar tevens den zedelijken moed te be- zitten, uit die leering consequenties te trek- ken. Als men te Berlijn eens von Blomberg inplaats van Goering naar Belgrade zond? Voor ons komt het er tenslotte niet op aan, hoe Zuid-Slavie zijn moeilijkheden te boven komt. Wat ons bovenal belang inboezemt, is het tafereel van zijn cirkelgang, en zijn eer- lijke demonstratie van het bankroet van dic tatuur en politiek dilettantisme. EEN LUOHTBALLON. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks half een, heeft in een korenveld nabij de hoeve der kinderen Leenhouts in der: Ameliapolder te Biervliet een luchtballon een goed geslaagde noodlanding gemaakt. De be- manning bestond uit een fabrikant, een koop- man en ingenieur uit Bremen. Zij waren Zondagmorgen met nog negen andere ballons in de nabijheid van Essen opgestegen, tot het maken van een sportieve tocht. De bailonvaarders zijn tot het aanbreken van den dag in bun gondel gebleven en hebben daarna met medewerking en tevens onder groote belangstelling van de bewoners uit den omtrek bun ballon gedemonteerd. Zij zijn Maandagmiddag per tram naar Breskens vertrokksn om via Vlissingien naar Bremen terug te keeren. Zij waren vol lof over de behulpzaamheid en voorkomenheid der be- volking. Ook te Cadzand is een te Elsenkirchen op gestegen Duitsche ballon neergekomen. Deze maakte Maandagmorgen een geslaagde nood landing in een weide, nabij de kust. Het was de ,,Dusseldorf III", bemand met 3 jonge Duitschers. Verder is Zondagnacht een ballon neerge komen te Burcht, bij Antwerpen. Twee andere ballons zijn neergekomen bij de Belgische kust en een andere, de „Essen H" nabij Ostende, op 200 M. uit de kust. Twee inzittonden wa ren er na het openen van de klep uitgespron- gen; een hunner wist zich zwemmende naar de kust te redden, terwijl de an der, die niet zwemmen kon, door een politieagent is gered. De twee andere inzittenden waren op de bal lon geklommen en konden zich daarmede drijvende houden, tot zij door het visschers- vaartuig O 100, schipper Barbe, dat daar juist voorbijvoer, werden aan boord genomen. De ballon werd op sleeptouw genomen en in de haven van Ostende binnen gebracht. ONGELUK. De loopjongen van een groentenhandelaar te Zuidzande, die een boodschap ging doen naar den molenaar, kwam daar met een der draaiende wieken in aanraking, zoodat hij met gebroken arm in het ziekenhuis te Oostburg moest worden opgenomen. LUXOR THEATER. Moeder en Kind. Wij willen thans nadrukkelijk wijzen op Mutter und Kind. Men heeft thans een sce nario gevonden, dat uitvoerbaar is in den straffen emst, welke altijd de beste films oplevert. Men zou tegen dit werk kunnen aanvoeren, dat het een beetje„Duitsch" is. Elke Nederlander weet, wat met die term wordt aangeduid. Maar men mag haar vol- strekt niet hanteeren om iets, wat op zich- zelf goed is, te kleineeren. Deze film heeft groote deugden! Het is in zijn soberheid een belangwekkena gegeven. Het gaat om het volgende verhaal, dat door zijn vermij- ding van overdrijving, zijn logica en zijn een- voud tevensecht en levenswaar moet heeten. Henny Porte is een rasaetrice, een der pioniers der filmkunst en al 10-tallen van jaren een der geiiefste vrouwefiguren van Duitsch land. Zij heeft heel wat slechte films op haar conto, soms denigde het scenario niet, vaak kreeg zij (zelfs deze zeer veelzijdige kunste- nares!) rollen, die haar in het geheel niet lagen. Maar zij is en blijft absoluut een ras- talent en een groote figuur. En daarbij: de vertolkster van de rijkgeschakeerde pure vrouwelijkheid. Er ligt iets in de begaafdheid van Henny Porten, dat grooter is, dan haar films, misschien zelfs grooter dan haar per- soon, iets, wat daar boven uitstijgt. In twee harer films echter werkte alles mee, om dit talent ten voile recht te doen: Zuflucht (voor eenige jaren in Asta vertoond) en: Mutter und Kind. Haar spel is ditmaal weer grandioos. Het is tot volkomen rijp- heid gekomen, zonder aan fraicheur te heb ben ingeboet. Het is: kunnen, bezield door de kans, de zuiverste vrouwelijkheid te kun nen ontplooien. Deze creatie van Henny Porten in al haar schakeeringen, in haar gaan en staan, haar spreken en zwijgen, bewonder ik diep. Het is onmogelijk, al die niuances, den groei der gevoelens. het worden van den climax, de „seelische Werdegang" te beschrijven, maar wat waar is, is waar: dit spel is zeld- zaam zuiver en mooi. Het is plicht dit te erkennen. Een tweede gnoote deugd in deze film is de qualiteit van het ensemble. Peter Voss speelt zijn vrij moeilijke rol uitstekend. En de tweede vrouwefiguur wordt door Elizabeth Wend't zeer aangrijpend en knap gespeeld. Zij legt daarmee een belangrijke belofte af. En voorts zijn alle bijfiguren goed en gaaf. GeSn komische knecht. Geen humoristisch VOETB.ALLER KON NIET MEER LOOPEN, Kreupel door rheumatische pijnen. Verbetering was „wonderbaarlij,k". Deze sportenthousiast leed zoo hevig aan rheumatische pijnen, dat hij ternauwemood meer kon loopen. Teneinde raad besloot hij een proef met Kruschen Salts te nemen. Hij eegt, het resultaat was „wonderbaarlijk". Lees sledhts zijn brief: ,,Vijf jaar geleden leed ik aan vreeselijke rheumatische pijnen in al mijn gewrichten. Ik was toen pas 27 jaar oud. Ik kon niet meer voetballen, want ik kon ternauwemood meer ^loopen, laat staan hard loopen. Nu en dan gingen de pijnen tot aan mijn schouders en waren dan ondragelrjk. Dit duurde zoo twee jaren. Al dien tijd had ik mijn geld uitge- geven aan verschillende medicijnen en behan- delingen. maar niets hieip. Tenslotte, nu on geveer drie jaar geleden, besloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen en ik moet zeg gen de verbetering was „wonderbaarlijk". A. E. B. te B. Kruschen Salts bestaat uit zies zouten, d.w.z. minerale zouten, zooals deze voorkomen in de minerale bronnen, die sedert eeuwen door rheumatieklijders worden bezocht. Deze zouten sporen lever, nieren en ingewanden, in het kort de afvoerorganen, aan tot krachtiger werking, waardoor urineeuur en andere opge- hoopte afvalstoffen, die de oorzaak zijn van rheumatiek, jicht en ischias, langs den natuur- lijken weg volkomen uit het lichaam worden vetrwijderd. Met het verdwijnen der oorzaak verdwijnt tevens ais vanaelf de pijn. Maar niet alleen de rheumatiek verdwijnt, de ge heele gezondheid wordt beter, men voelt zich frisscher, energieker en krachtiger. Kruschen Salts geeft U een stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0,90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor- komt. Adv. couplet. Gedn ccneessies! Uit de handeling zelf spruiten somtijds ontspannende en fiin- humoristische momenten voort, maar de film is vol continuiteit zonder geforceerde afdwa- lingen. Ik moet hier direct aan toevoegen, dat men met enkele geiukkig aangebrachte coupures die strafheid nog vergToot heeft. In het algemeen ben ik zeer tegen coiupures gekant, maar hier is men behoedzaam en wel- overwogen te werk gegaan. Ze£r geiukkig is men geweest in het vinden van typen: het oude grootmoedertje, de post- bode, de huisknecht enz., enz. Dat de idealen: Blut und Scholle en het kin- derrijke gezin weer gebruikt zijn, mag in dit harmonische verband niemand euvel duiden. Hier lag dat volkomen voor de hand. Heel mooi is ook in deze film, dat men telkens ten duidelijkste en zonder gewrom- genheid toont, hoe man en vrouw op elkaar zijn aangewezen en hulp en steun bij elkander moeten zoeken. Het beroep, dat zij telkens op elkander doen, is een prachtige vondst. De regie van Hans Steinhoff is snel, zake- lijk, maar vol aandacht voor de hoofdzaken. Zij dringt zich niet op, zij vergast niet op virtuozen-stukjes, maar vindt magnifieke beeldwisselingen en bewijst, het scenario vol komen te hebben begrepen. Dus is het een genoegen, deze film hij U aan te kondigen. DE OLYMPISCHE DAG. Het Hongaarsche elftal. Het Hongaarsche proffessionalteam, dat op Zondag a.s. in het Olympisch Stadion te Am sterdam ter gelegenheid van den Olympischen Dag tegen het Nederiandsch Bondselftal uit- komt, is als volgt samengesteld Doel: Vaghy (Kispest). Achter: Vago (Bocskai) en Sternberg (Uj- pest Midden: Bornasyi (Ujpest), Szucs (Ujpest) en Palotas (Bocskai). Voor: Markos (Bocskai), Vincza (Ujpest), Nemes (Kispest), Mester (Szeged) en gteiner (Kispest). Dit elftal bestaat uit 9 internationals, ter wijl de beide anderen reeds voor het Boeda- pester team uitkwamen. De spelers van Hun- garia en Ferenovaros waren niet beschikbaar in verband met het feit, dat Zondag a.s. de halve finales voor den Mitropacup worden ge speeld. Het Bondselftal. In het Bondselftal is nog een wijziging ge komen. De NAC-er Van der Linden is niet voldoende van een ziekte hersteld om a.s. Zon dag te spelen. Voor hem valt Van Run in, een eenzienlijike versterking dus. Het Bondselftal is thans als volgt samenge steld: Doel: L. Halle (Go Ahead). Achter Van Run (PSV) en Caldenhoven (DWS). Midden: Paauwe (Feijenoord), Van Houten (LONGA) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Vrauwdreunt (Feijenoord), Van der Boor (ODS), Bakhuijs (ZAC), Smlt (Haar lem) en Mulders (Ajax). EEN UITNOODIGING VAN ARSENAL VOOR HET NEDERLANDSOH ELFTAL. Arsenal, de kampioen van Engeland, de meest bekende en genoemde club van de laat- ste jaren, misschien momenteel wel de sterk- ste club van de wereld, heeft naar de Sport- kroniek meldt, aan den heer K. J. J. Lotsy de vraag gesteld of het mogelijk is in het volgen de seizoen (October of November) een wed- strijd tot stand te brengen tusschen die club en het Nederlandsche elftal, dat tegen Enge land gespeeld heeft. Naar de meening van mr. G. F. Allison, den manager van Arsenal, zou zulk een wedstrijd te London een buitenge- wone belangstelling trekken. Deze, inderdaad hoogst eervolle uitnoodiging, bewijst ook weer hoezeer de landenwedstrijd in den smaak ge- vallen is en hoezeer het goede spel van de Hollanders de aandacht heeft getrokken. Aan deze uitnoodiging kon intusschen niet worden voldaan, daar het Nederiandsch elftal voor 't volgend seizoen al volgeboekt is. HARINGEN ZIJN GERINGE EETWAREN. Op een mooien Zondagmiddag van het vori- ge jaar verkocht een koopman te Hilversum aan de Stationsstraat op het terras van een aan dien openbaren weg gelegen perceel aan een voorbijganger drie haringen uit zijn voor- raad, welke zich bevond in een driewielige bakfiets. Voor dezen ijverigen detaillist moet gehoopt worden, dat hij dien dag meer harin gen verkocht heeft, doch de transactie met deze drie specimima van zeebanket trok de aandacht van een politiedienaar en via een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6