i¥©l©L tWooifi. unite tonclea Kalmte bij Examens. Buitenland D00S 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. TER NEUZEN, 21 JUNI 1935. HOEK. ■jrlfijken agent is igecontroleerd en in orde teTimden. Orders worden dus niet uitgevoerd, voor- tet net betrokken be drag is gestort en, wel name van bet Verkoopkantoor bij de N.V. erlandsche Middenstandsbank, Noordeinde te 's Gravenhage. Be prijzen, waarvoor de mosselen aan den ntjel zullen worden verkooht, zijn als volgt tewerwachten: voor mosselen lste soort 2,25 en voor mosselen 2e soort f 1,75 per 100 K.G. Als leveringscondities gelden: levering ter jiaatse aan den wal; in Zeeland op den wal of overboord. Bij bet vaststellen van de volgorde van tewenen door de kweekers zullen de na Pink- ateren door kweekers afgeleverde mosselen te mindering van bet leveringskwantum wor- texi gebracht. De Minister van Economische Zaken beeft benoemd tot leden van de Commissie voor de JBcsseivisscherij en den Mosselhandel der Sticbling Nederlandscbe- Visseherijoentrale, gjrwestlgd te 's Gravenhage: J. Scbot Bzn. te Sterikzee en J. W. Vienings te Clinge. I)E GRONINGER BOEREN IN ACI IE. Dinsdag beeft te Groningen een geweldig «truk bezoobte vergadering plaats gebad van barren, ter bespreking van den toestand in •tai landbouw. Honderden boeren -waren nit aOe deelen der provincie naar deze bijeenkomst gBfenmen. Nadat verscbillende kopstukken- ter noordelijke landbouworganisaties het woord badden gevoerd, waarbij op de regee ring soms scherpe critiek werd uitgeoefend, mid de volgende motie aangenomen: De Groninger boerenstand, ten getale van 2400 personen bijeen in de ,,Harmonie" te Groningenin een gezamenlijke vergadering van den Groninger Boerenbond, de Groninger Maalscbappij van Landbouw, den Veenkolo- nialen Boerenbond, den Groninger Zuivelbond; apreekt als zijn meening uit, dat de be- arbeiding van den Nederlandschen bodem de foomaamste bestaansgrond is van ons volk, mi dat een welvarende en stenke Nederland- jthe natie niet is te denken zonder een flin- fcm, talrijken onder reebtvaardigen toestand levenden Nederlandschen boerenstand; dat ondanks de landbouwcrisiswetgeving daaraan tot.. op heden zeer veel ontbreekt, omdat de buidige maatschappelijke ontwikke- ling een verarmd platteland scbept, daar onze boerenstand geen redelijke, in ons nationaal loon- en kostenpeil passende productenprijzen ontvangt; dringt er bij de regeering met den meesten Idem op aan, spoedig te bevorderen: dat door verhooging van de prijzen der bodemproducten en door verlaging der op de bedrijven rustende kosten 'n loonende bodem- exploitatie mogelijk wordt; dat voor 2»over bet belang van de Neder- Jandsobe bodemproductie dat vraagt tot het mlerste wordt gepoogd de eigen voortbreng- aelen een loonenden afzet te doen vinden op de binnenlandsche markt; dat de loonen, salarissen en andere kosten in onze gebeele samenleving veel meer uit hd in den landbouw bestaanbare worden af- geleid. HEBCLASSIFICATIE VAN GEMEENTEN. Zu wordt gedeelteiyk doorgevoerd. Toen ongeveer een half jaar geleden, be- kend werd, dat de regeering voornemens was, een berclassificatie van de gemeenten in te voeren, in verband met de bezoldiging van burgerlijke rijksambtenaren, gingen allerwege protest en op, omdat sommige ambtenaren daardoor ernstig zouden worden geschaad. Het lag destijds in de bedoeling, een groep van gemeenten in te deelen in de vierde klasse •en er werden reeds gemeenten genoemd, weike zelfs van de tweede naar die .nienwe vierde klasse zouden worden overge- plaatst, waardoor de standplaatsaftrek voor de. In de gemeenten wonende ambtenaren, aanzienlijk booger geworden zou zijn. Van die voornemens soheen d'e regeering teruggekomen te zijn, maar naar uit het thans verscbenen Staatsblad 326 blijkt tocb niet geheel en al, want er is inderdaad, naast de drie klassen, welke voor indeeling der rijks- amibtenaren, voor de vaststelling van den standplaatsaftrek bestonden, thans een vierde klasse gesticht. Aan de gemeenten, welke in de eerste en tweede klasse waren gerangschikt (resp. 36 en 178) wordt niet getornd. Maar van de ongeveer 900 gemeenten, welke in de 'derde .klasse waren ondergebracht, zijn sleobts 335 in die klasse gehandbaafd. Alle overige ge meenten zijn geelassificeerd in de vierde klasise. Opgemerkt zij, dat de standplaatsaftrek voor de ambtenaren. gevestigd in gemeenten •der vierde klasse, dezelfde zal zijn als voor hen, die wonen in derde klasse-gemeenten, ml. 8 pet. Maarer zijn tegelijkertijd nieuwe maand- en weekloonen voor de vierde klasse vastgesteld, welke een niet onaanzienlijke verlaging laten zien, vergeleken bij de sala rissen, welke golden voor de ambtenaren in de gemeente derde klasse. Wjj IbteK hieronder volgen de gemeenten te Zeeland, welke in de derde klasse blijven gehandhaafa, ook na de inwerkingtreding van bet bovenvermelde besluit (1 Juli e.k.). Axel, Breskena, Brouwershaven, Bruinisse, Domburg, Hulst, Oostburg, Oost- en West- Souburg, Sas van Gent, Sluis, Tholen, Wemel- dinge, Ierseke. Alle overlge gemeenten, welke niet hier- boven genoemd zijn, en tot nu toe tot de derde Masse behoorden, worden met ingang van 1 JnB e..k. ondergebracht in de vierde klasse. beschaafd land is, omdat bet niet in staat is de elementairste internationale verplichtingen te begrijpen en omdat het een staat is, waar van oudsher rooverij en anarchie welig tier- den. Maar deze goedmoedigheid werd beschouwd als een wil ten koste van alles den vrede te handhaven en nu is het oogenblik. aangebro- ken deze houding prijs te geven en de reke- ning te vereffenen. Tegenover deze kroniek van een bloedige guerilla met Abessynie aan de grenzen van Eritrea en Somaliland staat het recbt van Italie rekeningen te vereffenen, een recbt dat het heiligste is van alle volken, die eer stellen in hun mannelijkheid en hun zelf respect. DWANGAEBEIDERS BEZETTEN EEN MIJN IN KANSAS. Ongeveer 400 gedetineerden van het tucht- huis te Lansing in den staat Kansas, die te werk gesteld zijn in een kolenmijn, zijn Dins- dagmorgen, toen zij in de schachten waren af- gedaald, aan het muiten geslagen. Vijftien mijnbeambten, die zich in de mijn bevonden, werden door ben in bedwang gehouden, waar- na zij de telefoonverbindingen met de buiten- wereld doorsneden. Nadat vier en een half uur was onderhan- deld tusschen de tuchthuisbeambten en de muiters, trachtten de gedetineerden plotseling de door bewakers bezette lift op een diepte van 250 meter te bestormen; zij werden ech- ter met behulp van traangas teruggedreven. (De bewakers hebben thans besloten de ge- vangenen uit te hongeren. Zwaar bewapende wachters zijn in de mijn gegaan en hebben de liftkooien tegen eventueele aanvallen in staat van verdediging gebracht. De muiters hebben daarop in den laten namiddag den op 250 meter diepte gelegen muilezelstal in brand gestoken. De bewakers hebben, toen zij den brand bemerkten, van de gebarricadeerde liftkooien uit van de vuurwapenen gebruik gemaakt. (Het staat nog niet vast, of bij de gevechten onder den grond personen gedood of gewond zijn. De oproerige gevangenen hebben, volgens een nader bericht, twee gijzelaars vrygelaten, docb aangezien nog geen gevolg is gegeven aan hun eiscben hebben zij een tweede brand gesticht en begonnen zij te plunderen. De beide gijzelaars brachten de volgende boodschap van de stakers over: „Wy zullen weerstaan tot deij dood, indien dit noodig is, doch de andere gijzelaars zullen met ons sterven". HEIDENDOM HEBLEEFT IN HONGABIJE. De Hongaarsche regeering beeft besloten met kracht op te treden tegen een nieuwe heidenscbe beweging, die in Hongarije dreigt op te komen en welker aanhangers bet Chris tendom willen vervangen door de aanbidding van Hadur, een oude oorlogsgod der Hunnen, die door de aanhangers der nieuwe sekte be schouwd worden als de ware voorvaderen der Hongaren. GEVECHT TUSSCHEN POLITIE EN DEMON STBA NTEN Dinsdagochtend wilden ongeveer 300 Pool- sche werklooze arbeiders, die, aangezien zij zonder werk waren, aanzegging badden ge- kregen, dat zij naar Polen moesten terugkee- ren, zich demonstratief naar het Poolsche consulaat te Parijs begeven, om tegen dit be sluit te protesteeren. Op de Place Wlagran stuitten zij echter op een politiecordon en bij een poging om hier door heen te breken, kwam het tot een gevecbt, waarbij de politie eenige charges uitvoerde en de demonstran- ten zich voorzagen van flesschen, stoelen, stukken hout, enz. Op de Place Wagran kwam het tot een gevecht van man tegen man, waarbij aan politiezijde 10 man werden gewond, terwiji 16 demonstranten min of meer ernstig werden verwond. MINDEB PAPIEB VOOB DE DAGBLADEN. Dinsdag is in Italie een verordening van kracbt geworden, volgens welke alle dagbla- den niet meer dan eens per week mogen uit- komen met een nummer van tien bladzijden. Voor twee dagen in de week moeten zij zich beperken tot een nummer van zes bladzijden, voor de overige dagen tot een nummer van acht bladzijden. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de verklaring, dat Italie jaarlijks een bedrag van ongeveer 150 millioen lire uitgeeft voor het betrekken van cellulose uit het buitenland. WEI NIG VBEDELIEVEND KBANTEN- ABTIKEL. Een niet vriend|elijk oordeel over Abessynie. De Giornale d'ltalia publiceert in een hoofd- artikel onder den titel ,,Documenten van de Oost-Afrikaansche geschiedenis" een gedetail- leerde serie van min of meer emstige ineiden- ten, die zich sinds 1911 hebben afgespeeld aan de grenzen van Eritrea en Somalilend. De bevige en voortdurende vijandschap van Abes synie vloeit voort uit de belangen die het aan de Italiaanscbe grenzen heeft, schrijft het blad en vervolgt met te zeggen dat het op- merkelijkste feit van deze gebeele geschiede nis is de goedmoedigheid van de Italiaansche regeering. Italie is zoo goed geweest om al- tijd inscbikkelijkheid te betoonen tegenover Abessynie, omdat dit laatstgenoemde geen GEMEENTEBAAD VAN TEE NEUZEN. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad, waren met uitzondering van den heer N. A. Hamelink, alle leden aan- wezig. (Onder de ingekomen stukken troffen wij aan een verzoek van de mondharmonicaclub „Intemos" te Sluiskil, om een collecte te mogen houden. De heer De Bakker betreurde het, dat het noodig was, dat deze vereeniging dit verzoek doen moest. Hij was van meening, dat, in dien men in den tegenwoordigen tijd den moed heeft, iets op touw te zetten, het niet noodig zou moeten zijn, met den bedelzak rond te gaan, en meende, dat het gerechtvaardigd zou zijn, deze vereeniging een bedrag ter beschik- king te stellen. De heer Colsen antwoordde, dat de heer De Bakker hier spreekt over iets, waarvan hij niets afweet. In een vorige vergadering heeft spreker over een door die vereeniging tot Burg, en Weth. gericht verzoek enkele vragen gesteld waarop men hem een bevre- digend antwoord heeft gegeven. Inmiddels is de vereeniging aan het werk gegaan, en bet resultaat is geweest, dat bereikt werd het- geen werd beoogd. Naar aanleiding van door den heer Van Aken schriftelijk ingediende vragen, betref- fende de voorwaarden voor werken in de werk- verscbaffing voor het Waterschap Hulster- en Axeler Ambacht, werden door den Voorzitter inliohtingen verstrekt. De heer Van Aken betreurde het, dat daarmede was gewacbt tot de vergadering van heden, en deelde mede, thans op het ontvangen van inliohtingen niet dien prijs meer te stellen, welke hij er bij het stellen van zijn vragen op zou hebben gesteld. De heer Van Driel integendeel stelde er hoo- gen prijs op, en wees erop, dat in deze par- ticuliere werkverschaffing loonen zijn uitbe- taald, die beneden het peil der steunverleening waren, dat de legende de rondte doet, dat men niet krijgt uitbetaald het aaatal kubieke meters grond, dat verwerkt is, en verzocht voorts inlichtingen omtrent den z.g. ,,trai- ningstoeslag" en andere toeslagen. De Voor zitter gaf hierop een resume van den toe stand zooals deze zich met betrekking hiertoe had ontwikkeld, waarvan de kern was, dat de betrokken arbeiders zich in den aanvang niet voldoende' hadden gerealiseerd, dat ze werk- ten in accoordloon, en dat ook hierop door den betrokken werkgever niet aanstonds was gewezen. Toen bleek, dat de menschen het zich voorgestelde minimumloon niet konden bereiken, hebben Burg, en Weth. zich met den Minister van Sociale Zaken in verbinding ge steld, en bereikt, dat de z.g. ,,trainingstoeslag" kon worden bijbetaald. Zakelijk staat de ge meente er in feite buiten, zooals de heer Van Driel opmerkte, is hier sprake van een „par- ticuliere" werkverschaffing. Alleen verleent de directeur der arbeidsbeurs zijn bemidde- ling voor bet uitbetalen der loonen. Voor zoo- ver bekend worden de verwerkte kubieke meters grond ten voile uitbetaald. De heer Van Driel bepleitte voorts een an dere wijze van uitbetaling der loonen. Indien men in zijn vijfde crisisjaar is, zegt spreker, en van 's Woensdags tot den volgenden Vrij- dag moet wachten voor men zijn geld ont vangt, kan men begrijpen, dat er de tweede week niet veel meer te eten is, en de midden- stand beeft ook niet meer de draagkracht, om gedurende dien tijd te „poffen". De Voorzit ter zegde toe, een en ander nader te be- spreken. Na twee vrije stemmingen, een tusschen- stemming en herstemming werd na loting benoemd tot gemeentewerkman te Sluiskil S. J. Jansen, wiens benoeming met 1 Juli a.s. ingaat. De heer J. Versprille werd met algemeene stemmen benoemd tot bezoldigd ambtenaar van den Burgeriijken Stand, en de heer C. J. van Hootegem tot onbezoldigd ambtenaar van den Burgeriijken Stand. Met algemeene stemmen werd besloten, medewerking te verleenen voor vemieuwing van het schoolplein aan de school aan de Jozinastraat. (Naar aanleiding van dit voorstel brak de heer Van Driel met veel animo een lans voor noodzakelijke reparatie aan de school op „Java". De Voorzitter deelde mede, dat Burg, en Weti. jaarlijks voor de noodzakelijke vemieuwing een belangrijk bedrag ter be- schikking willen stellen. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van verschillende ingezetenen van Sluis kil, tot bet nemen van maatregelen ter voor- koming van het venten door niet-ingezetenen van Ter Neuzen in dat deel der gemeente, was door burg, en weth,, op grond dat te Sluiskil weinig gevent wordt, voorgesteld, dit ad res aan te nemen voor kennisgeving. Na ampele bespreking, waarbij zoowel voor- als tegen- standers van een ventverbod het woord voer- den, werd besloten dit adres .in een volgende vergadering te behandelen. Met algemeene stemmen werd besloten, goed te keuren den verkoop door de Woning- bouwvereeniging ..Werkmansbelang" van het erfpacbtsrecht van een perceel grond aan de Van Steenbergenlaan, onder voorwaarde, dat de opbrengst van dien verkoop wordt aange- wend tot aflossing van de leening aangegaan voor den bouw van middenstandswoningen. Enkele ibegrootingswijzigingen werden voorts vastgesteld. Ingekomen was een verzoek van Joh. Pa- gani, geboren Jacobs, om een buitengewone tapvergunning. Burg, en weth. hadden voor gesteld, hierop afwijzend te beschikken. De heeren Colsen, De Jonge, Verlinde en De Bak ker betoonden zich voorstanders van het ver leenen van een vergunning, waarop van de zijde van burg, en weth. er herhaaldelijk met nadruk op werd gewezen, dat de mogelijkheid tot verleening deizer vergunning niet bestond, daar bet maximum aantal vergunningen reeds is bereikt, en het standpunt van den betref- fenden minister tot het verleenen van buiten gewone vergunningen van voldoende bekend- heid mag worden geacbt. Bij stemming werd het voorstel van burg, en weth. om afwijzend te beschikken, met de stemmen van de heeren Verlinde, De Bakker en Colsen tegen, aange nomen. Naar aanleiding van een verzoek van de winkeliersvereeniging „Klimop" werd met al gemeene stemmen besloten tot plaatsing van papiermanden op de drukste punten der ge meente. Eveneens werd met algemeene stemmen besloten tot aankoop van een perceel grond aan de Axelschestraat, tegenover het zieken- buls. Het verzoek van Ged. Staten van Zeeland. tot plaatsing van een weegbrug bij het ten be- hoeve van den Provincialen Stoombootdienst op de Wjester-Scbelde, aan de Scheldekade te bouwen kantoor en magazijn, ontmoette veel tegenstand. Geacht werd, dat er daardoor een mooi gedeelte der gemeente door wachtende auto's zou worden ontsierd en er stagnatie in het verkeer over deze toch reeds te smalle straat zou ontstaan. Burg, en weth. deelden mede, dat dit verzoek juist is gedaan om te voorkomen, dat stagnatie in het verkeer ont staan zou, doordat de betreffende auto's in bet te bouwen magazijn zouden moeten wor den gewogen en dat de thans voorgestelde regeling van meerdere kwaden de beste was. Het resultaat was, dat de stemmen staakten, zoodat hierover in een volgende vergadering zal worden besllst. Met algemeene stemmen werd besloten, zich in beginsel uit te spreken voor het ver leenen van een geldelijke bijdrage in de kos ten van verbetering van het wegvak St. An- napolderZaamslag-Veer. De heer Den Hamer verklaarde zich ook voor het verleenen dezer bijdrage, welke inderdaad naar zijn meening in het belang der gemeente is, doch gaf den wenk, het Gedeputeerd college te kennen te geven, dat, in verband met den financieelen toestand der gemeente deze bijdrage van niet te grooten omvang zal zijn. Met algemeene stemmen werd besloten, de huren der woningwetwoningen te verlagen, hetgeen den heer Van Driel het verzoek ont- lokte, dat aangezien daar de biljetten der personeele belasting reeds zijn uitgereikt, dat burg, en weth. stappen zullen doen, om te be reiken, dat voor de beianghebbende bewoners de verlaging der huur ook in den aanslag der Personeele belasting reeds voor dit jaar tot uitdrukking zal komen. De Voorzitter zegde zulks toe. De heer Verlinde zeide, verlaging van de huur op zichzelf toe te juichen, doch te betreuren, dat de eerst door den minister van Sociale Zaken voorgestelde regeling, nl. verlaging van den rentevoet der annuiteiten en verlenging van den looptijd ervan, niet een feit is geworden. Dit was naar zjjn meening wenschelijker geweest, dan de regeling van thans, daar deze der gemeente, en dus den be- lastingbetaler, weer geld kost, en hierdoor andere menschen, die zelf ook voor een hooge huur of hypotheek zitten, hierdoor zullen wor den getroffen in hun beiastingen, terwiji zij niet van de verlaagde huur kunnen profiteeren. In een vorige vergadering was besloten te waarborgen een geldleening, aangegaan voor den bouw van middenstandswoningen door de Woningbouwvereeniging W erkmansbelang' Het betreffende raadsbesluit was van Ged. Staten goedgekeurd terugontvangen, doch dit college vroeg nader daarvan geen gebruik te maken, in verband met de voor de woningwet woningen gewijzigde regeling. Na toelichtidng van het standpunt door burg, en weth., werd met algemeene stemmen besloten, het aan- vankeiyk door dit college ingediend voorstel tot intrekking van het vorige besluit, terug te nemen, en zich derhaive garant te blijven ver- klaren. Besloten werd met algemeene stemmen, den Baandijk met ingang van 1 Juli a.s. in beheer en onderhoud over te nemen van de betrokken onderhoudsplichtigen, welke weg dan door het Rijk zal worden vemieuwd. De heer Van Driel welke dezen weg heden tweemaal was gepas- seerd, bepleitte eenige voorloopige voorzienin- gen, waarop de Voorzitter antwoordde, dat het vrij steUige vermoeden bestond, dat de weg zou worden herlegd zoodra deze was overge- nomen, hetgeen de beer Van Driel van harte toejuichte. Thans passeerden onder den hamer ver schillende administratieve besluiten, en werd aan de orde gesteld de rondvraag, De heer Van Cadsand was de eerste, welke zijn gemoed ontlastte. Allereerst bepleitte hij voorzieningen aan den weg over het „Lange- rek", welke dringend noodig is. De Voorzitter zegde overweging hiervan toe. Vervolgens be- klaagde hij zich, dat de raad, voor wat be- treft de door den heer Dees in een vorige ver gadering gestelde vraag betreffende levering van plantsoen, met een kluitje in het riet zou zijn gestuurd. Van de zijde van burg, en weth. werd te kennen gegeven, dat zulks niet bet geval was, doch dat zij ten tijde van het be- antwoorden dier vraag volkomen te goeder trouw waren. Inmiddels is gebleken, dat de betrokken ambtenaar hun instructies niet had opgevolgd, en werd toegezegd, dat zulks niet meer zou gebeuren. De heer Van Cadsand betoogde hierop, dat dan de betrokken ambte naar inmiddels had getoond „nattigheid" te voelen, daar door hem bij den beianghebbende voor levering op een later tijdstip reeds boo- men waren besteld, hetgeen werd ontkend, daar deze levering tegen den herfst was op- gedragen, omdat de vrees bestond, dat in ver band met bet gevorderde jaargetijde, planten geen succes meer zou hebben. Van verschiUende zijden werd voorts ge- iaakt, dat leverin^en door leveranciers van buiten de gemeente zouden plaats hebben, waaraan de heer Scheele een einde maakte, door te verklaren, dat door hem geen manda- ten werden geteekend behoudens voor en kele kleinigheden, welke niet in de gemeente te verkrijgen waren voor leveringen door leveranciers van buiten. Het standpunt van Burg, en Weth. is, dat de gemeentenaren, zelfs indien hun prgs even hooger is dan die van een leverancier van buiten, dienen te wor den bevoordeeld. De heer De Bakker bepleitte een actie tot verlaging van de loodstarieven, waarop de Voorzitter mededeelde, dat een verlaging dier tarieven door de Regeering is aanbangig ge maakt. De heer De Bakker vroeg, of de mogelijk heid bestond, den afrit aan de Scheldekade, tegenover bet postkantoor, wat ruimer te maken. Hij bad geconstateerd, dat daar reeds geruimen tijd een verbogen paal stond, voorts vroeg hij, aan de pas in* dienst gestelde vuil- niskar een verandering te willen aanbrengen, daar deze thans niet volgeladen kan worden, en het resultaat is, dat het vuil gedeeltelijk op de straat terecht komt. Verder vroeg hij inliohtingen omtrent riool- buizen, welke de gemeente geruimen tijd ge leden heeft aangeschaft en die thans opgesla- gen zijn. De voorzitter antwoordde, dat deze gedeeltelijk zijn verkocht, waarop de heer De Bakker opmerkte, dat het verlies voor de ge meente zou komen. De Voorzitter gaf hierop te kennen, dat de gemeente is, als verscheidene zakenlui, welke beweren, te leven van bun verlies. De beer Van Driel verzocht inlichtingen om trent de besobikbaarstelling van een school- lokaal voor een vereeniging, waarop de heer De Jonge inlichtingen verzocht over deze ver eeniging, gezien bet geheimzinnig waas, dat deze vraag omzweefde. De voorzitter diende van antwoord, hetgeen tot gevolg had, dat de heer Van Driel te kennen gaf, deze vraag te hebben gesteld niet alleen om het standpunt van burg, en weth. in dezen te weten, doch tevens om op zijn tijd eventueel ook te kun nen visschen. Den heer De Jonge moest het van bet hart, dat het hem genoegen deed, dat burg, en weth. te dezen coulanter waren ge worden. De heer Van Doeselaar bepleitte een andere regeling voor het stempelen door werkloozen van Sluiskil. Deze kunnen thans eerst te 11 uur aan het stempellokaal terecht, hetgeen tot gevolg heeft, dat zij te laat voor het eten thuis zijn, en ook, dat er bij het uitgaan der school bij het stempellokaal een verkeersstag- natie zou kunnen ontstaan, welke voorkomen kan wordea. Toegezegd werd, dat zulks zou worden be- zien. Nadat nog de heer Colsen afscheid had ge- nomen van dezen raad, en den scheidenden leden alle goeds toewenschte, waarbij hij me dedeelde, met vemieuwde kracht in den nieu- wen raad met zijn fractie zitting te zullen nemen, en de heer De Jonge opgemerkt had, dat de heer Colsen thans glunderde om de overwinning welke hij had behaald in den stembusstrijd, sloot de Voorzitter de verga dering. ARTE E. O. Aan de Cbr. Kweekschool te Middelburg slaagden voor bet eindexamen de heeren J. J. van de Plasscbe te Bras-kens en A. C. Ver- mast te Uzendijke. OLIEBOLLENDAG TE GOES. De oliebollendag ten bate van het crisis- camitd is Dinsdag uitstekend geslaagd. Niet minder dan 23000 k 24000 oliebollen zijn ver- koOht. De bruto-opbrengst was 3.192, «de netto-opbrengsl zal ongeveer f 950 a 1000 zijn. LUXOR THEATER. De rebel. Over deze film schreef de Tel.: (Wlaarom men ons deze film zoo lang ont- houden heeft, als het dan toch een ,,fiTinepos is, opgedragen aan het Zwitsersche volk" is een der raadselen van het bedrijf en waarom deze film niet in het eerste bioscooptheater van Amsterdam draait, is een tweede raad- sel. Want de Rebel is een meesterwerk van den eersten rang een gave en met harts- tocht gemaakte film. Zit er dan al politiek achter, dan is ze wel zeer in de verte te zoe- ken en bet komt er bij de beoordeeling van bet werk ook niet op aan de Rebel is zoo hard en stijgend als de bergen die het ddcor vormen waarin de handeling speelt. D6cor kan men bet eigenlijk niet noemen, want de ber gen zijn medespelers zij openen zich en storten zich op den vijand achter bun stilie statigheid verbergen zij den dood in iederen bloeienden boom, achter iederen struik zit een man met een geweer de sneeuwbedekte toppen nemen den vluchtenden vrijheidsheld op en beschutten hem tegen achtervolgers. En de menschen die deze film spelen zijn in deze bergen geboren bovenal Luis Trenker, deze granieten kerel met zjjn onverzettelijken kop, zijn prachtige manier van bewegen ziedaar een man en geen filmheld. Met groote beheerschmg is deze film ge maakt om aan het slot te stijgen tot een ont- zaggelijke hoogte van massaregie en opname- techniek het werkt zakt geen seconde doch stuurt in spanning op spanning naar de cata strophe. Het begint met een ..pastorale" die iets te lang duurt te lang wijlt de camera van den op zijn beeld belusten cameraman langs de stoeiende stiertjes en de grazende schaapjes. Doch dan hebben wij in enkele beelden de handeling vast en ze wordt niet meer los gelaten. Tirol zucht onder de Fransche overheer- sching de Beiersche bondgenooten van Na poleon houden het land bezet, met alle ge- volgen van dien brandende dorpen, verzet in de bergen, guerilla tusschen de troepen en de jagersbevolking. Onder het uiterlijk van rust verbergt zich een ziedende onrust een heel volk complotteert. De verrader verlaat met zijn loon bet huis van den militairen com mandant en geen vijftig schreden verder treft hem reeds de kogel uit een Tiroolsch geweer. In de bergen vergaderen de boeren in de dorpskerken en de geestelijke gaat hun in het Verzet tegen den overweldiger vooraan. En dan breekt de openlijke periode van ver zet aan vuurbakens viammen op van de bergtoppen en verlichten den nacht de stormklokken iuiden het zware crucifix wordt uit de kerk gedragen en aan het hoofd der colonne gebracht. Hier komt een moment van voortreffelijke beeldmontage de glans van de galmende klokken beschjjnt het gelaat van het Ohristusbeeld de vlammende vuren der bergen, de stormende boeren, dat alles wordt tot een symphonie van oorlog en drei- ging. En even later ziet men de boeren bezig met het leggen van hinderlagen. Boven aan de bergtoppen wordt een soort brug uitge- bouwd, die met touwen aan de boomen is be- vestigd. De brug wordt volgeladen met stee- nen en een man met een mes posteert zich bij de touwen. Zoo hangen overal boven den weg dien de troepen zullen gaan, van die uit- steeksels. Daar marcbeeren de troepen aan een signaal en de hel breekt los. Lawine op lawine stort zich naar beneden en brengt dood en verwarring onder ruiters en soldaten. Hoe bet gemaakt is kan men niet zeggen, doch bet is van een verbijsterende werking het is of de bergen vaneen splijten en in wolken van steen en puin heele regimenten oplossen. Een goed begin is het halve werk. Mynhardt's ZenuwtaMetten verzekeren U een goed begin, want zij helpen U over Uwe aan- vankelijke zenuwachtigheid heen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) (Een filmepos inderdaad, om het misbruikte woord nog eens te noemen. De dichters er van beeten Kurt Bernhardt en Luis Trenker. De Luchtdoop. Het zal den vrienden van de filmkunst een Inch tig, pretentieloos genoegen doen, deze film te zien. Geen groote kunst, neen, zeker niet. Misschien ook wel beelemaal geen kunst, als men van een kunstwerk wil, dat het be- wust als zoodanig gemaakt is en geen „ge- lukje" is. Of zoeken we bet in een geheel verkeerde rich-ting, als we over kunst fiber- haupt te spreken komen? Moeten we niet veeleer in bet rijk van het natuurgebeureu blijven, waarin bijv. ook onze ontmoetingen met Chaplin vallen Men zou menige film van Chaplin, als men per se van kunst wil spreken, moeten aftuigen tot er kitsch van overbleef. Ja toch, nog iets. En dat „iets" is Chaplin zelf, in wien de kunst ook nog heel wat geringer is, dan de mensch, de rnensch- lykheid, die zijn heele filmwerk als een door dicht wol'kendek brekende zonnestraal doet verhelderen tot diens warmen, blijen lach, waardoor wij alien worden verkwikt. Zulk een mensch, met diens merkwaardigen inter val tusschen zijn en ons levensbegrip, zijn en onze levenservaring, waarom wy altijd on- weerstaanbaar zullen moeten lacben, is ook Noel-Noel, de held van Adema'i aviateur en ook Fernandel, die in de tweede helft met hem medespeelt. Schuchtere moed, moedige schuchterheid, daartusschenin springt telkens het vonkje, dat als een lachlichtje in onze oogen hlijft twinkelen. Deze zich steeds zelf- verontschuldigende zachtmoediigheid, waarin zy als meikevers op hun rug in het gras des dagelykschen, algemeenen levens liggen te spartelen in een wederom komischen schijn van opstandigbeid, dat is bet menschelijik fluide, waarom deze film zoo warm, zoo voor- jaarszonnig aandoet. Ademai (Noel-Noel) waant zich verloofd met bet liefje van de compagnie, de meid van de boerderij, waar hij zelf als kneoht in be trekking is. Als echter de niet zeer fraaie dochter van den boer ziek is van liefdesver- diriet, besluit de boer haar aan Ademai uit te huwelijken, die uit hoofde van zijn stand en persoon ook geen booge eiscben te stellen beeft. Al tegenspartelend doet hij, gelijk de •boer bet wil en den ochtend van de bruiloft moet hy erkennen, dat hij zich nooit zoo'n ge- luk had kunnen droomen. Dat is de eerste helft van den film, waarin een paar allervermakelijkste, filmkundig ook goed uitgevoerde scenes voorkomen, Oja. die met bet onwillige boord en die met de ballade, welke Ademai aan het brudlofsmaal zingt. Het is Ademai, door eigen schuid trouwens, niet vergund zijn geluk ongestoord te genie- ten. Eten dag na zijn trouwen krygt hij be richt, dat bij voor de opleiding als vlieger aangenomen is, waarvoor hy zich heeft laten inschrijven, om aan het gevreesde huwelijk te ontkomen. Op de vliegschool loopt hij dan tegen een anderen dwaas, leerling-vlieger als hy, aan. In wederzijdsch zich groot houden gaan ze met elkaar de lucht in, in een vlieg- tuig dat juist gereed staat voor een duur- recordpoging, van elkaar overtuigd, dat de ander de instructeur is. En als zy him ver- gissing ontdekken, kunnen zy, met het waar- schuwend(e hord voor oogen, dat driekwart van de ongelukken by het landen gebeuren, niet anders doen dan in de lucht blijven tot zij het record geslagen hebben. Niemand, die deze film gezien heeft, zal de wisseling van gelaatsexpressies vergeten, waarin de beide groote komieken, Noel-Noel en Femadel, dit avontuur heleven, noch hoe zij zich na de landing met uitgestoken handen gevangen geven en hoe Fernandel zich inter- viewen laat. Vaandel onthulilng. Zaterdag 22 Juni des n.m. te 5 uur (Zomer- tijd) zal op bet plein voor de openbare school de plechtige ontbulling plaats hebben van het vaandel voor de gemengde zangvereeniging .Crescendo". Deze ontbulling zal geschieden door den Edelachtbaren heer Burgemeester Mr. J. A. van Tienhoven. Het was van de zangvereeniging Cres cendo" een zeer goede gedacbte, om de gel den die op zoo'n milde wij'ze door de bezoe- kers van de op de Paaschdagen, in samen- werking met het muziekgezelsohap ,,Elk naar zijn Krachten", gehouden bazar waren ge- offerd voor een groot deel te bested-en aan een vaandel. Wel bad de vereeniging een banier, een mooie vlag die verscheidene jaren geleden door toedoen van den toenmaligen voorzitter, wijlen den heer C. van 't Hoff, met mede werking van de dames-leden was vervaar- digd, maar de tand des tijds had ook daar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2