Burgerlijken Stand LOOP DER BEVOLKING. 'a morgens vroeg, als 's avonds laat, kunnen geholpen worden. Wij meenen, dat het hier schitterend is geloopen. Andere gemeenten zagen dat weer anders in, en meenden dat men dan den correspondent kon afschaffen. Wij waren van oordeel, dat men dan de men- schen te veel zou dupeeren en het geen voor- deel zon blijken. Er is daar op de conferentie tenslotte een compromis gesloten. Er is overeengekomen dat van rijkswege voortaan zou vergoed wor den 40 in de jaarwedde van f 200 van den correspondent, in plaats van 40 van f 60. Ten slotte kost het aan de gemeente Zaamslag 52. Nil zal later moeten blijken, of het een voordeel is. Wanneer blijkt, dat het voor deze gemeente van geen belang is, dan kan zij zich na den proeftijd weer terugtrekken. Aan den anderen kant zou, als het gelukt daardoor enkele werkloozen meer uit deze gemeente aan het werk te krijgen, die 52 spoedig op mindere steunuitkeering verdiend zijn. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 11. Wegsverbetering. Burgemeester en Wethoudens deelen aan den raad het volgende mede: Gedeputeerde Staten schrijven ons bij brief d.d. 31 Mei 1935 no. 200 2de afdeeling: Wij doen U hierbij een henziene raming der kos- ten van nevensbedoelde wegsverbetering toe- komen. Voor het opmaken daarvan is het U indertijd toegezonden on twerp geheel omge- werkt. Voor het bij Uw gemeente in beheer en on- derhoud zijnde, ongeveer 1.5 K.M. lange weg- vak is een 5 M. breede kunstbaan, naast welke een 1.50 M. breed vrijliggend rijwielpad v£in betontegels tusschen betonkantplanken ont- worpen. In de kom van Zaamslag zal boven- bedoeld rijwiel verhoogd, uitgevoerd en tevens een verhoogd voetpad aangelegd worden, in verband waarmede de trambaan zal moeten worden verschoven, van straatspoor voorzien en volgestraat, terwijl de palen der P.Z.E.M. door een ondergrondsche leiding zullen dienen te worden vervangen. In de raming is op deze werken gerekend, waarbij is aangenomen, dat de rijbaan ter plaatse, met inbegrip van de bestrating der trambaan, op ten minste 5.50 M. wordt gebracht, het rijwielpad op 1.50 M. en het voetpad over het algemeen op ten min ste 1.35 M. De raming sluit met een bedrag van 234.800, waarvan ten laste van de betrokken onderhoudsplichtigen, den Zaamslagpolder en Uwe gemeente, 25 of 58.700 komt en van Uwe gemeente in verhouding van de lengte van het bij haar in beheer en onderhoud zijnde gedeelte tot die van het gansche wegvak X 58.700 14.898,50. 5.91 Wij noodigen Uw bestuur uit te bevorderen, dat de Raad besluit tot de onderhavige wegs verbetering en 25 der kosten van uitvoering voteert. De raming van kosten luidt als volgt: 15000 M3 grond ontgraven en ver- werken h 0,50 7500, 16400 M2 aanwezige kei- en klin- kerverharding opbreken en sor- teeren a 0,05 820, 10940 M1 aanwezige kantsteenen opbreken en sorteeren h 0,04 437,60 5000 M2 grondverbetering met izand, dik 25 c.M., onder de fundeering a 0,60 3000, 22400 M2 bestrating met aan te voeren kleinplaveiselkeitjes op bij te leveren nieuwe fundeering h 2,36 52640,— 3700 M2 bestrating met aan te voeren granietkeien in een 0.30 M. dik zandbed met bezanden h 0,90 3330,— 2500 M2 bestrating van te leve ren straatklinkers in een 0.20 of 0.30 M. dik zandbed met be zanden h /2,40 6000, 1600 M2 bestrating van aanwezi ge straatklinkers in een 0.30 M. dik zandbed met bezanden a 0,55 880,— 8700 M2 rijwielpad met aan te voeren betontegels en kantplan- ken in een 0.10 M. dik zandbed la 0,40 3480,— 1000 M2 bestrating van gesor- teerde keien in een 0.20 of 0.30 (M. dik zandbed a 0,55 550, 10940 M1 betonband aanvoeren en venwerken a /0,25 2735, 10600 M1 bermbestrating, be- staande uit 2 rijen oude keien en 1 rij kantsteenen a 0,22 2332, Afwatering, buizen in dammen enz. 2000, Schamp- en grenspalen, kantee- kens rijwielverkeer enz. 1000, Verplaatsen weegbrug St. Anna- polder 1000, Veranderen Kraagbrug 300, Maken nieuwe brug in rijwielpad 2500, Qnderzoek van bouwstoffen 500, Wierken Z.V.T.M. 4500, Werken P.Z.E.M. 3000, Ddrectiebehoeften 1000,— Onderhoud der werken 1000, Samen 100504,06 Winst, onkosten, risico enz. voor den aannemer pl.m. 12V2 12595,40 Te samen Onkosten, bestek, toezicht enz. Aankoop gronden, huis enz. Aankoop materialen: 3700 M2 keien a 3,50 4900 M2 kleinplaveiselkeitjes a /ll,— 96000 betontegels 0.30 X 0.30 X 0.045 M. a 8,25 7350 betonkantplanken 1.50 X 0,20 X 0,20 M. 0,50 8880 betonbanden 1.25 X 0.12 X 0.20 M. a /1,10 113100,- 4000,- 29575,- 12950,- 53900,- 7920,- 3675,- 9680,- Totaal 234800,— A1 hoewel het nog noodig is omtrent een en ander nadere inlichtingen te vragen en om trent een en ander wellicht eischen te stellen, stellen wij U voor in beginsel tot de onder havige wegsverbetering te besluiten. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders pas enkele dagen ge- leden in het bezit van dit schrijiven zijn ge- komen. De geprojecteerde weg behoort van af de Groenstraat tot aan de begraafplaats aan de gemeente Zaamslag. De weg van af de begraafplaats tot het Veer en van de Groen straat tot St. Anna behoort aan den Zaam slagpolder. De heer WISSE: In de raadsvergadering van 6 October 1930 is ook het ontwerp tct wegsverbetering behandeld. Ik heb er toen reeds op gewezen, dat de wegen zich niet meer aanpassen aan het tegenwoordig toe- nemend verkeer. Venschillende bezwaren zijn door mij van den bestaanden weg en het rij wielpad naar voren gebracht. Het heeft mij echter niets gebaat, het voorstel van Burge meester en Wethouders om voorloopig niet over te gaan tot de uitvoering van het plan, werd aangenomen. Nu wij bijna vrjf jaar ouder zijn, is de weg natuurlijk nog veel slechter geworden dan hij toen was. Het doet mij daarom groot genoe- gen, dat wij op het oogenblik weer voor de behandeling van de onderhavige wegsverbete ring worden gesteld. Zooals wij uit het schrijven van Gedeputeerde Staten zien, heb- ben wij een herziene raming van kosten voor bedoelde wegsverbetering voor ons liggen. M.i. is dit voldoende uiteengezet, en kunnen wij ons voile vertrouwen aan deze deskundige toelichting geven. Bovendien komt het mij voor, dat het meerendeel onzer raadsleden geen bekwaamheid heeft, om een dergelijke begrooting te beoordeelen. Ik wil er ook nog even op wijzen, dat men niet krampachtig aan een begrooting moet vast houdn, daar ik bij eigen ervaring weet, dat in dezen tijd de meeste werken, (vooral bij wegenbouw) dik- wijls ver beneden de raming worden aanbe- steed. Wat het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreft omtrent het nadere in lichtingen vragen, dat acht ik overbodig. Het stellen van eischen acht ik noodig, o.a. dat er werkvolk van de gemeente Zaamslag voor in aanmerking moet komen, en misschien nog andere eischen. Ik voor mij acht het dan ook niet noodig, om in beginsel te be sluiten tot wegsverbetering, zooals in het prae-advies van Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld; dit zou maar oponthoud geven aan het zoonoodige nuttige werk, waar ieder met verlangen naar uitziet. Ook met het oog op de werkloosheid is het van groot belang, dat het zoo spoedig mogelijk kan wor den aangevangen. Ik stel daarom voor reeds in deze vergade- ring definitief te besluiten tot de wegsver betering en een geldleening aan te gaan van 15.000 rentende 4 af te lossen in 20 jaar. De heer KOOPMAN meent, dat men niet kan eischen, dat in deze vergadering de noodige deskundigheid aanwezig is, om een besluit te nemen. Hij zou ook nog wel een en ander willen vememen omtrent de eischen die zullen behooren te worden gesteld en verder een vraag willen doen. Het heeft hem be- vreemd, dat, waar van alle groote liohamen den raad uitgaat: steunt Nederlandsch fabri- kaat, voor de verharding materiaal wordt aangegeven dat uit het buitenland moet wor den geimporteerd. Waarom gebruikt men daarvoor geen straatklinkers? Hij heeft een paar jaar geleden een boekje in huis gehad, waarin werd betoogd, dat met straatklinkers heel goede wegen worden verkregen en in de praktijk ziet men de klinkers ook voor vele wegen aangewend. Verdier vraagt hij, waar de uitgebroken keien blijven. Is de gemeente die ook kwijt De heer DE FEIJTER: Die worden in de fundeering van den weg verwerkt. De heer WISSE: Dat staat in het voorstel. De heer KOOPMAN acht dat wel mogelijk, maar hij kan die dingen slecht lezen. Het is voor de gemeente een lengte van iy2 K.M. Die moet haar 15.000 kosten. In het geheel zal het 58.000 kosten. Hij vraagt, of, wanneer de gemeente dat werk eens in eigen beheer kon uitvoeren, het aan de gemeente ook zoo- veel zou kosten. Dat zijn vragen, die bij mij zijn opgekomen. De VOORZITTER wijst er op, dat Burge meester en Wethouders den brief pas enkele dagen geleden hebben ontvangen. Een nader onderzoek kon nog niet plaats hebben, doch zij hebben gemeend, het toch terstond te moe ten aanpakken, en hebben het dus ter kennis van den raad gebracht, met een voorstel, om in beginsel tot de wegsverbetering te beslui ten. Er doen zich voor de uitvoering van het werk, hier op het dorp, verschillende kwesties voor, met trottoirs, verhoogde rijwielpaden, verlegging van de tramrails enz., enz., die nog wel eerst eens onder de oogen behooren te worden gezien. Daarom meenen Burgemees ter en Wethouders nog geen definitief voorstel te kunnen doen. Zij wenschen zich daarover eerst met Gedeputeerde Staten of de betrok ken teehnische ambtenaren te verstaan. Zij kunnen daarom niet aanbevelen het voorstel van den heer Wisse om nu reeds een definitief besluit te nemen. Ongetwijfeld is het juist, wat de heer Koop- man zegt, dat het een heeleboel geld zal kos ten, doch men moet daartegenover stellen, dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is. Anderhalf jaar geleden hebben Burgemeester en Wethouders er al over geschreven aan het polderbestuur. Men moet nu ook in aanmer king nemen, dat wegens de daling der mate- rialenprijzen de kosten der wegsverbetering ook sterk zijn gedaald. Door de werken die in de kom noodig zijn, komt het werk voor de gemeente, berekend over den afstand, duur- der Spreker kan niet aannemen, dat de raad nu reeds bereid zal zijn, de geldelijke verant- woording te aanvaarden en een geldleening te sluiten. Het is gemakkelijker een begin- sel-besluit te nemen om dan, na het ingestelde onderzoek, in een volgende raadszittingte besluiten. Het werk kost voor het deel bij de gemeente in onderhoud 58.000. Zeker, indien de ge meente dat op hare manier in orde kon bren- gen, zou het misschien goedkooper komen. Maar als zij zich moet liouden aan het plan, zal het onnoemelijk duurder uitkomen. Nu is de gemeente klaar met 15.000, Maar het is ook niet te veronderstellen, dat de provincie daarmede genoegen zou nemen. De provin cie betaalt 75 in de kosten der wegsver betering en stelt natuurlijk in verband daar- mede hare eischen. Indien het niet volgens haar voorschrift wordt gemaakt, draagt de provincie geen 75 in de kosten bij. De heer A. DEES vraagt, hoe het dan ver der staat met het onderhoud van den weg. De VOORZITTER: Dat neemt de provin cie voor hare rekening. De heer A. DEES vraagt, of de heer Wisse geen langere termijn voor aflossing der lee- ning wil voorstellen, dan dalen de jaarlijksche kosten. De heer WISSE merkt naar aanleiding der vraag van den heer Koopman omtrent Ne derlandsch fabrikaat op, dat de ingenieurs al jaren lang bezig zijn proeven te nemen voor het beste materiaal voor verharding der we gen. In deze provincie is men tot het resultaat gekomen, dat het klein plaveisel het beste materiaal is, dat men daarvoor kan gebruiken. Daarom gaan ze er mede door. De provincie koopt zelf dat meteriaal aan, zoodat particu- lieren slechts in aanmerking kunnen komen voor het vervoer en het verwerken. Juist is het, dat in andere provincies ook klinkers worden gebezigd, doch dan zijn de omstan- digheden der wegen en hun gebruik anders. Wat de vraag betreft, of de gemeente het niet beter in eigen beheer zou kunnen uitvoeren, daaruit blijkt wel, dat de heer Koopman geen vakbladen leest, want anders zou hij weten, dat men van wege de openbare besturen daarop meer en meer terugkomt, omdat dit duurder udtkomt, dan bij openbare aanbeste- ding. De heer IKOOPMAN verklaart niet te heb ben bedoeld, dat de gemeente het zelf zou uit voeren, maar als de begrooting 58.000 is, kon zij daamaar toch ook laten inschrijven. De heer WISSE: Het zou toch niet opgaan, om tusschen het wegvak der provincie er een van ons zelf te leggen. De VOORZITTER: De provincie wil dit werk onderhanden nemen met klein plaveisel; op andere plaatsen wordt ook wel klinker ge bruikt; dat zijn dan minder drukke wegen. De heer KOOPMAN noemt den weg Brui- nisseBrouwershaven. Dat is toch ook een weg met druk verkeer en daarop zijn klinkers aangebracht. De weg mag gezien worden. De VOORZITTER deelt nog mede, dat, aan- gezien zich de weg bij de Kraag en aan het Veer minder goed leent voor gesloten weg- dek, daar over resp. 1000 en 500 M. de weg met straatkeien zal worden verhard. De heer 'HAMELINK vraagt, wat geschie- den zal met de op het dorp op te breken klin- kerbestrating. De heer WISSE: Die wordt verwerkt in de zijkanten enz. De VOORZITTER deelt mede, dat die vraag ook bij hem was opgekomen, want dat die klinkers goed te pas zouden kunnen komen in andere straten. In elk geval, daarover valt nog te praten. De heer HAMjEI.INK merkt op, dat er een 2500 M2 straatklinkers ligt. De heer DE FEIJTER wijst er op, dat, als men de klinkerbestrating gaat opbreken, er veel uit zullen vallen die stuk zijn. Het tram- spoor zal nu geheel moeten worden bestraat en daarvoor zullen veel klinkers noodig zijn. Hij meent overigens, dat men niet ongerust behoeft te zijn, over de wijze waarop de pro vincie het werk zal uitvoeren. De provinciale wegen mogen worden geizien. Hij is van mee- ning dat op zoo'n hoofdweg met zwaar ver keer geen klinkerbestrating het liouden kan, dat is geheel iets anders voor de Stoofstraat- en de Rosemarjjnstraat, waar het verkeer minder druk is. De klinkerweg in het dprp ligt er nu 9 jaar, doch die heeft dringend re- paratie noodig. Het werk uitvoeren in eigen beheer, daarover zou hij maar zwijgen. Er moet hier in de kom der gemeente, in ver band met het net van de P.Z.E.M. en de lijnen der Z.V.T.M. veel gebeuren. De provincie wil nu iets goeds maken, laat ons daarom zegt spreker meewerken. Natuurlijk dient er gelet op de belangen der ingezetenen. In den aanvang gevoelde spreker er wel iets voor, om in. te stemmen met het voorstel van den heer Wisse, om maar terstond te beslui ten, behalve met het voorstel betreffende het aangaan eener geldleening. Het is later tijd genoeg, dat besluit te nemen, als men weet hoeveel het werk inderdaad heeft gekost. Ook is spreker van oordeel, dat, als thans overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders in beginsel tot medewerking be- sloten wordt, er al heel wat zou moeten ge beuren, wilde de raad zich later nog terug trekken. Als nu dat beginsel-besluit genomen wordt. heeft het gcmeentebestuur recht van spreken, en hij twijfelt er niet aan, of ook de Zaam slagpolder zal wel volgen, om aan de uitvoe ring mee te Wierken. Men krijgt dan een mooien weg, en die is hard noodig. Het is echter wel noodig, de zaak eerst grondig te bespreken. De -heer KOOPMAN deelt mede, dat hij, passeerende over een grooten verkeersweg, wel eens een dorp is gepasseerd, dat blijkbaar geen medewerking had verleend, om ook den weg door het dorp te verbeteren, want die lag er schandalig bij. Dat is toch met den weg hier in het dorp niet het geval. Die weg is wel is waar in het provinciaal wegenplan onderwopren, maar moet die nu z6o'n reorga- nisatie ondergaan? Ligt die er dan zo6 schan dalig bij Die weg ligt naar sprekers mee- ning mooi genoeg. Als de weg op het dorp er eens uitgenomen werd, kon dat misschien een K.M. verschil maken. Het was wel ge- wenscht daarover eens te spre an. De heer DE FEIJTER ^etoogi, dat de raad moet uitgaan van het principe, dat het plan moet worden uitgevoerd, zooals het is toege zonden, want anders kan de gemeente der. weg niet aan de provincie overgeveij. Dan zijn we er van af. Er liggen thans bovendien veel putten in. Die weg is niet aangelegd, volgens het systeem dat de provincie thars volgt. Wordt de weg goed gemaakt, dan is de gemeente er van af. De heer WISSE: Als men dat stuk in den weg liet zitten, zou men een onmogelijken toestand scheppen. De heer KOOPMAN: Men zal ons toch niet kunnen verwijten, dat die weg slecht gelegd is? D.e heer WISSE: Naar zijn aard niet; klein plaveisel ziet er wel niet zoo mooi uit als klinkers, maar de klinkers zijn veel eerder versleten. Laat ons, nu het eenmaal zal ge beuren, het ook goed doen. Het is noodig, voor de veiligheid van het verkeer, in het bijzonder voor de wielrijders, hetgeen vroeger reeds in den breede door mij is aangetoond. Als de weg er eenmaal ligt, zult u zelf eens zien, hoe mooi die is. De heer KOOPMAN: Ja, dht geloof ik wel. De heer D. DEES zou er ook niet voor zijn, een ander stukje in den weg te laten zitten. Hij gelooft echter, dat het thans verstandig is, een beginselbesluit te nemen, omdat er dan nog een en ander besproken kan worden. Hij wil in beginsel meewerken. De VOORZITTER vraagt den heer Wisse, of deze zijn voorstel handhaaft. De heer WISSE antwoordt bevestigend, en motiveert dit nader, omdat er al een groot jaar overheen is gegaan, sinds deskundigen aan het met.en en hermeten zijn gegaan. Nu is eenmaal het plan ingezo*len en hij ziet niet in, hoe de leden van den raad, als leeken, nog met voorstellen zouden kunnen komen, om daarin verandering te brengen, behoudens misschien kieinigheden. Hij zou de uitvoe ring willen bespoedigen, omdat de voorzie- ning zelf hard noodig is, doch ook met het oog op de werkverschaffing. De heer A. DE3ES steunt het voorstel van den heer WISSE. De heer BUIJZE steunt ook dit voorstel, hij vestigt er ook de aandacht op, dat van wege de provincie reeds verschillende wegen reus- achtig in orde zijn gemaakt en dat men dus niet moet gaan denken, dat het bij haar niet in goede handen zou zijn. Het is thans de gelegenheid om tot een groote verbetering van den weg te komen. 'Het is inderdaad thans voor de fietsers zeer gevaarlijk. Aan uitvoe ring in eigen beheer moet men maar niet den ken, want dat wordt toch niet goedgekeurd. Hij zou ook de ikoe maar ineens bij de hoorns willen nemen. Burgemeester en Wethouders kunnen dan toch nog wel eens nader over de zaak spreken. Mocht er dan nog iets tus- ■schenbside komen, dan kan er toch met den raad nog eens over gesproken worden. Laat den raad trachten ineens den goeden weg te kiezen. Ziet daar eens, aan het Veer, wat een reusachtige mooie weg dat is. Daar moet het voor dit wegvak toch ook heen. De heer DE BAIKKER kan eigenlijk in vele dingen meegaan met het betoog van den heer Wisse. De wegen die de provincie aanlegt, zijn uitstekend. In den weg Hulst-Walsoorden is als proef een stuk klein plaveisel gelegd. Dat ligt er wel al 20 of 25 jaar en er is nog geen putje in te zien. Spreker zou niet den door den heer Koop man aangeraden weg willen bewandelen. Niet is spreker terstond te vinden voor het nemen van een besluit zonder meer. Het stuk is pas ingekomen, er was gelegenheid om eens naar het een of ander te informeeren, Er zou eerst eens met de heeren gepraat moe ten kunnen worden, dan kan men wellicht nog een en ander in orde krijgen. Als men echter eenmaal zijn woord gegeven heeft, zit men er aan vast. Hij gelooft wel, dat geheel de raad geneigd is, er aan mee te werken. De leden zullen er straks evengoed hun stem aan geven. Hij zegt: laat ons echter niet te haas- tig zijn. Voor uitvoering in eigen beheer is spreker niet te vinden. De heer HAMELINK merkt op, dat ver schillende leden den heer Koopman op zijn dak hebben gezeten, wegens zijn ^leiten voor klin kers. Hij wil zich daar echter wel bij aanslui- ten en wijst op den weg te Groenendijk. Dat is ook een goede weg, die verzakt evenmin, maar die klinkers zijn ook op een verharding aange bracht. Wanneer de klinkers op een onderlaag worden aangebracht, houden ze het evengoed uit, als klein plaveisel. De heer WISSE: De steenen van het klein plaveisel zijn driemaal zoo hard als klinkers. De heer KOOPMANDaar voorbij Zaam slag Veer zijn er van de steentjes kleinplavei- sel ook 1 op de 100 stuk. De heer WISSE: Die zijn er dan misschien in stukken ingelegd. De deskundigen zijn al jaren met het nemen van proeven bezig en wenden zich nu tot deize methode. De heer HAMIELINK: Het komt er maar op aan, of er een sluitlaag onder de verhar ding is aangebracht. Dan houden klinkers het even goed. Te Groenendijk is het een prachti- ge weg. De heer WISSE: Doch ligt er nog maar een jaar. De heer DE BAKKER geeft te kennen, dat er daar aan de weg by Zaamslag Veer wel eenigszins met het leggen van dat klein pla veisel geknoeid is, de steentjes wyken af. De heer HAMELINK: Dat zit hem in den ondergrond; men heeft daar op enkele gedeel- ten zand in den bodem moeten brengen. De VOORZITTER: Het is wel aardig om dit punt hier te bespreken, maar deskundigen zijn we niet. De heer HAMELINK: Toch hebben wij er allemaal wat van gezegd. De VOORZITTER houdt aan het advies van Burgemeester en Wethouders thans alleen in beginsel te besluiten, om te' voorkomen dat zich later, wegens onvoorziene dingen, teleur- stellingen zouden ontstaan. Met het voorstel van den heer Wisse, zal het college wel niet accoord kunnen gaan. Burgemeester en Wet houders willen ook zooveel mogelyk de zaak bespoedigen en als het een weg buiten het dorp betrof, kon er vermoedelijk wel terstond besloten worden, doch op het dorp gaan er verschillende kwesties mee gepaard, die eerst eens onder de oogen moeten worden gezien. Wanneer nu besloten wordt in beginsel mee te werken, weet men, dat wij er reeds onze aandacht aan hebben geschonken en hij twij felt niet, of de raad zal dan ook later het de- finitieve besluit aannemen. Nu de heer Wisse zijn voorstel handhaaft en het voldoende gesteund wordt, zal spreker dit, als van de verste strekking, eerst in stemming brengen. De heer D. DEES merkt op, dat dit een voorstel is, waarop de raadsleden niet hebben gerekend, ook niet de afwezige, die op de agenda alleen een voorstel tot het nemen van een beginsel-besluit heeft aangekondigd gezien. Het betreft toch een gewichtig onder- werp. Het is toch geen bezwaar nog eens een vergadering te wachten. De VOORZITTER erkent dat bezwaar, doch wijst er op, dat de raad wettig bijeen is en dus voorstellingen gediaan en beslissingen kunnen genomen worden. De heer DE FEIJTER gelooft, dat de raad het er wel over eens is, dat men wil medewer- ken. Misschien zou het voorstel van den heer Wisse kunnen aangenomen worden, als deze er aan kon verbinden, dat Burgemeester en Wethouders ondertusschen gemachtigd wor den, over verschillende kwesties die zich kun nen voordoen, nog eens met Gedeputeerde Staten te onderhandelen. Dan heeft spreker tegen dat voorstel geen bezwaar. Het ligt toch in de bedoeling van Burgemeester en Wethouders om een definitief voorstel tot medewerking te doen, en daaraan dan des- noods eenige voorwaarden te verbinden. De VOORZITTER herhaalt, dat het tegen woordige voorstel van Burgemeester en Wet houders gedaan is, omdat alles nog zoo kers- •versch is. Als het beginselbesluit zou zijn aangenomen beschouwt hij den raad feitelijk ook reeds gebonden, en wordt er ook mede doorgegaan, mits enkele kwesties ten ge- noege van den raad zouden zijn opgelost, maar b.v. moet niet gesproken worden over de vraag kieinplaveisel of klinkers. Het gaat over het plan, zoals het hier ligt. Hij twijfelt niet, of bij bespreking met de teehnische amb tenaren, komt alles in orde. De heer WISSE heeft er geen bezwaar in, zijn voorstej in den door den heer De Feijter aangegeven zin te wijzigen. De heer KOOPMAN zou dan wenschen dac overleg gepleegd werd over de uitvoering van het werk, dat ze niet een stuk opbreken en dan langdurig zoo laten liggen. De heer WISSE: Daar valt over te praten. De heer KOOPMAN meent, dat daar de belangen der burgerij nauw verband mee houden. Als ze een stuk aanpakken, zou het gewenscht zijn, dat ze dit ook terstond af- werken. Dat moet eerst worden vastgesteld, want, als je er je centen aan gegeven hebt, hang je er van af. De heer DE B4KKER verklaart, dat, met dat voorbehoud, hij ook geen bezwaar heeft tegen het voorstel van den heer Wisse. De heer HAMELINK bepleit, om ook te trachten dat zooveel mogelijk werkloozen uit Zaamslag daaraan worden te werk gesteld. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders daarop zeker ook de aandacht zullen vestigen, doch dat men niet teleurgesteld moet zijn, wanneer men in dat opzicht niet voor 100 aan zijn verlangen ziet voldaan. Als het vakwerklieden betreft, is het de vraag, of die in de gemeente aan wezig zijn. Hij deelt mede, dat Burgemeester en Wet houders het gewijzigd voorstel van den heer Wisse ovememen. De heer D. DEES had, in verband met de afwezigheid van den heer Haak en het be- langrijke punt, de beslissing liever zien uitge- steld, doch zal er zich nu ook bij neerleggen. De VOORZITTER: We geven nu de zaak toch nog niet geheel uit handen. Met algemeene stemmen wordt alsnu be sloten medewerking aan het ingezonden plan te verlecnen, behoudens door Burgemeester en Wethouders met de provincie te plegen overleg, en verkregen overeenstemming met betrekking tot de wijze van uitvoering der werken. De VOORZITTER dankt den raad voor dit genomen besluit; het is een gewichtig besluit, en hij hoopt, dat het voor het belang der ge meente goed afloopt. 12. Sluitep kasgeldleening De VOORZITTER deelt mede, dat deze ge meente vooraan heeft ge3taan, in de toepas- sing van het handdorschen, tijdens het voor- jaar. Daaraan waren echter ook consequen- ties verbonden, n.l. financieele, die van dien aard zijn, dat de uitkeeringen aan de belang- hebbenden op het oogenblik niet uit de ge- wone kasmiddelen kunnen worden bestreden, hetgeen Burgemeester en Wethouders hadden gehoopt. Zij zijn echter van meening, dat het niet behoorlijk is, de belanghebbenden langer op hun centen te laten wachten en stellen daarom voor hun college te machtigen een kasgeldleening aan te gaan van hoogstens 2000, tegen een maximum-rente van 4% Zij verwachten, dat 'oinnen afzienbaren tijd de gewone middelen weer in staat zullen stellen die gelden te betaien. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 13. Omvraag. a. De heer WISSE vraagt inlichtingen omtrent het contract met de P.Z.E.M. Is het op grond daarvan aan die maatschappy ge- oorloofd de versleten bokpalen weer door andere te vervangen? Hij had verwacht, dat men nu die leelijke palen uit de trottoirs weer zou kwijt geraken, maar tot zyn leedwezen heeft by gezien, dat er weer opnieuw geplaatst zyn. De VOORZITTER antwoordt, dat de over- eenkomst aldus is geredigeerd, dat de P.Z. EM. op grond van de gemeente palen mag planten waar zij het noodig oordeelt. Overi gens kan hy mededeelen, dat het gelukt is, een stuk of 3 bokpalen opgeruimd te krijgen. n.l. op den hoek van de Rozemarijnstraat bij den heer De Ruyter, die bij den heer Jansen Verplanke en bij den heer DeesVan Liere. Verder gaan ze niet, met het opruimen. Wel zyn er hier en daar nieuwe bokpalen ge plaatst. Burgemeester en Wethouders heb ben moeite gedaan daar van af te komen, maar het is niet gelukt. Zij hebben ook nog getracht te verkrijgen dat dan een kabel zou gelegd worden, ook in de Axelsche straat, doch dat werd van de zijde der P.Z.E.M. in verband met de daarmede gepaard gaande kosten niet mogelijk geacht. Er wordt overi gens getracht, de palen zoo min mogelyk hin- derlijk voor het verkeer te plaatsen. De heer WISSE slaakt de verzuchting, dat het nu eenmaal gebeurd is, doch dat het by de ovefgave beter was geweest een offer te brengen, om het net ondergrondsch te krij gen. Hij spreekt echter zyn ontevredenheid uit, dat er daar bij bakker Boer een paal ge plaatst is vlak voor diens winkelraam. De VOORZITTER antwoordt, dat de palen zooveel mogelijk worden geplaatst op plaatsen waar zij geen belemmering voor uitzicht geven. Toen de plaats voor bedoelde paal werd vastgesteld, was het daar een blinde muur en wisten Burgemeester en Wethouders niets van een voomemen van den betrokkene tot verbouwing. De heer WISSE merkt op, dat de gemeente- architect daarvan toch afwist, want die had zelf het ontwerp voor die verbouwing ge maakt. Hij kan niet begrijpen, dat men iemand zdo met een paal dupeert. b. De heer BUIJZE vraagt hoe het staat met het plaatselijk crisis-comite. Ligt dat nu heelemaal stil? Wat is daarmede de bedoe ling van Burgemeester en Wethouders? Naar hij vemam, heeft de secretaris van dat comite wegens zijn vele werkzaamheden bedankt. Hij acht het hier wel de plaats, dezen een woord van dank te brengen voor het werk, dat hy ten bate van dat comitd heeft gepresteerd. Maar naar hij verder vernam, heeft ook de voonzitter bedankt. Is het nu de bedoeling van Burgemeester en Wethouders dat de be- schikbare gelden nog in het eerste half jaar zullen worden besteed of zou er nog een ver gadering van het comite worden belegd? De VOORZITTER antwoordt, dat hem over dat verloop ook een en ander is meegedeeld. Nu is het gewoonlyk z66, dat, als de voor- zitter van een commissie of comite weggaat, er dan een ander in zijn plaats komt. Dit zal naar hij verwacht, binnen afzienbaren tyd ook wel in orde komen. Zooals de heer Buijze weet, is er op de begrooting van dit jaar 226 toegestaan ten bate van het comite en binnen het raam van dit bedrag, kunnen Burgemees ter en Wethouders uitgaven doen. Het hangt verder af, van het bedrag dat de Minister van Sociale Zaken beschikbaar stelt. Door de gemeente wordt 21 betaalt, terwijl de Minister van 79 beschikbaar stelt, daarom- trent moet v66r 1 Juli aan den Minister mede- deeling worden gedaan en dat zal gebeuren. c. De heer HAMELINK merkt op, dat het hem opgeivallen is, dat de wijzerborden van den toren zoo verroest zijn. Zouden die niet eens kunnen geverfd worden? De VOORZITTER antwoordt, dat dit nog niet de aandacht van Burgemeester en Wet houders had. Er zal echter naar gezien wor den. Hij sluit de vergadering, door het uitspreken van het dankgebed. HONTENISSE. Geboorten. 1 Juni. Renignus Aloijsius Maria, z. van Jos. Joh. van Waterschoot en van Irma Boussen. 2 Juni. Jacobus Hubertus Bernar- dus, z. van Jac. Bern. Joh. Duerinck en van Theresia Hendr. Storij. 7 Juni. Cerillus, z. van Joseph Burm en van Martha Anna Ver- schooten. Charles Ludovicus Maria, z. van Joseph Petrus Menu en van Magdalena M. van Hijfte. 12 Juni. George Petrus Joseph, z. van Jacobus Leenknegt en van Maria Elis. Vink. Overlijden. 7 Juni. Leopoldus vain Damme, oud 89 j., weduwn. van Prudentia de Jonghe. 8 Juni. Anna Maria de Clippeleir, oud 62 j., wed. van Franciseus Peeters en van Jacobus Neve. 12 Juni. Cornelia van! Bellen, oud 82 j., wed. van Petrus Hendriks. HONTENISSE. In de le helft van Juni hebben zich in deze gemeente gevestigd: Maria Josephina de Smet te Walsoorden, van Clinge. Anna Judoca de Blieck te Schuddebeurs, van Graauw. Jacobus MaJhu en echlJg. te Groenendijk, van Rotterdam. Petrus Johannes Rottier te Lamswaarde, van Haarlemmermeer. Bertha Rozalia de Bruijn te Groenendijk, van Ossenisse. Maria Maas te Walsoorden, van Hengstdijk. Vertrokken: Martha Maria van Waterschoot van Kloos- terzande, naar Rotterdam. Emeri Jos. Ant. Malcontent, van Lams waarde naar Loosdrecht. Anna Math. Crombeen, van Walsoorden naar Ter Neuzen. Anna Jeanne Tieleman, van Groenendijk, naar Bouffioulx (Belgie). Florence Constance Tieleman, van Groenen dijk naar Bouffiaulx (Belgie).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6