Ter Neuzensche Couran Tweede Blad Binnenland rk Woensdag 19 Juni 193§ No. 9312 PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. VAN TEGEN HET BEZUINIlGINGS- ONTWERP. Zaterdag zijn in 16 plaatsen van ons land gewestelijke vergaderingen gehouden van het personeel in de overheidsdienstn.l. te Alk- maar, Amsterdam, Arnhem, Assen, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Enschede, Den Haag, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Maastricht, Utrecht, Vlissingen, Zwolle. In deze bijeenkomsten werd een motie aan- genomen, waarin wordt geconstateerd, dat het rijk en de lagere overheden reeds vele tientallen millioenen op de personeelsuitgaven hebben bezuinigd en dat het wetsontwerp ter verlaging van de apenbare uitgaven diep- ingrijpende verslechteringen voor het over- heidspersoneel inhoudt; dat een aanpassingspolitiek, zooals deze is belichaamd in genoemd wetsontwerp niet heeft geleid tot duurzame leniging van de crisisnood. Men sprak zieh daarom uit: tegen nieuwe salarisverlaging voor he-t rijkspersoneel en de onderwijzers, waardoor voor steeds meer groepen het loon beneden het bestaansminimum zou dalen; tegen verslechtering van pensioenaan- spraken; tegen vermindering van reeds toegekende pensioenen; tegen invoering van het instituut kweekeling met akte; tegen wijziging van de leerlingschalen, voor de kleine seholen voor g.l.o. en de u.l.o.-scholen; tegen omzetting van de lagere dagnijver- heidsseholen, waarvan de oursus laniger dan twee jaar duurt, in seholen met tweejarigen cursus; tegen invoering van het capitulantenstelsel tegen inkrimping of opheffing van maat- schappelijk onmisbare diensten en verdere maatregelen, welke de strekkmg hebben de heerschende werkloosheid nog te vergrooten; tegen overige onredelijke verslechteringen in de positie van het overheidspersoneel. DE AFFAIRE-VAN 'X SANT. Van welingelichte zijde vemeemt de „Msb.", dat het geructot als zou de minister van justitie de hand hebben gehad in de samen- steiling van de arbitrage-commissie over de zaak-Van 't Sant (den oud-hoofdoommissaris van politie van Den Haag J die o.a. wordt be- schuldigd van oplichting en met name den Voorzitter van de Tweede Kamer zou hebben bewogen in deze oommissie zitting te nemen, volkomen uit de lucht is gegrepen. De uitspraak van de arbitrage-commissie zou binnen eenige dagen te wachten zijn. Naast en onafhamkelijk van het onderzoek van deze commissie stelt de minister van justitie een onderzoek in, om zich een zelf- Standig oordeel over deze aangelegenheid te vormen. Het is zonder meer duidelijk, dat deze, zoo daarvoor inderdaad termen aanwe- zig zouden blijken te zijn, bevel zou geven het justitioneele apparaat in werking te stellen. Wegen verbeteren en overnemen. Onder de voorstellen, die in de zomerver- gadering van de Provinciale Staten van Zeeland aan de orde komen zijn er verschil- lende die betrekking hebben op overneming van wegen of en verbetering. O.m. stellen Ged. Staten voor over te gaan tot verharding van het wegvak HulstAbs- daleKijkuit met asfaltbeton, overeenkom- stig door den Minister van Waterstaat te stellen voorwaarden en goed te keuren bestek- ken, mits door het Rijk een subsidie beschik- baar wordt gesteld tot een bedrag gelijk aan het bedrag van de kosten der verbetering, tot een maximum van 115.000, en het tbetrokken wegvak, wanneer de uitvoering van de ver betering is opgeleverd bij de Provincie in be- heer en onderhoud over te nemen van de ondenhoudsplichtigen, onder voorwaarde, dat de aanwezige beplanting en het plantrecht en de bermen kosteloos aan de Provincie worden afgestaan; de polder Beoosten en Bewesten Blij, en de waterschappen Absdale-, Riet- en Wulfsdijk en Ferdinandus aan de provincie betalen onderscheidenlijk 1200, /7000 en 4800, in eens en deze huidige onderhouds- plichtigen elk uit zijn eigen wegvak de voor bestrating nog bruikbare keien behouden, voor zooveel deze aan elk wegvak niet noodig zijn voor aansluiting van zijwegen en uit- wegen. De Minister van Waterstaat is van oordeel, dat meer dan aan een kanaal van Axel naar Hulst behoefte bestaat aan een behoorlijke wegsverbetering van Hulst naar Sluis. Provinciale rekening 1933. Ged. Staten stellen aan de Provinciale Staten voor de rekening der Provincie over 1933 vast te stellen op 9.430.251,56 in ont- vang en 9.550.903,82 in uitgaaf, alzoo een kwaad slot van 120.652,23. De gewone dienst leverde een batig slot op van f 209.516,20, de buitengewone dienst een na- deelig slot van 330.168,43. Copversie van geldleeningen. In het najaar van 1934 hebben Ged. Staten onderhandelinigen geopend met verschillende geldgevers, waarmede op onderhandsche schuldbekentenis geldleeningen zijn gesloten tegen een rente van meer dan 4 pet., omtrent verlaging van den rentestand. Deze onderhan- delingen hebben tot resultaat gehad, dat voor de restanten van verschillende leeningen de rentestand is verlaagd. Na deze renteverlaging dragen enkele geld leeningen nog een rente van meer dan 4 pet. In het voorjaar 1935 gaf de dalende rente- stand aanleiding tot de overweging van de mogelijkheid op de open markt een geldleening te sluiten tegen een rente van 3% Van het gunstige moment hebben Ged. Staten ge- meend gebruik te moeten maken voor de con- versie van de obligatieleeningen 1930, oor- spronkelijk groot f 3.000.000. Het restant van deze leening ad 2.700.000 is afgelost. Een nieuwe obligatieleening is gesloten tot een bedrag van 2.625.000 2.700.000 minus de gewone aflossing van 1935). De uitgifte van de nieuwe leening is volkomen geslaagd; het was de eenigste geldleening tegen dit rente- eype, waarvan zulks kan worden gezegd. Keorganisatie Waterstaatsdienst. Krachtens art. 1 van het besluit van 1922 tot regeling van den Provincial en Water staatsdienst, is deze opge dragen aan: een hoofdlngenieur, chef van het corps, ten hoog- ste drie ingenieurs en ten hoogste zeven op- zichters of teehnische ambtenaren. De vele werkzaamheden waarmede de Pro vinciale Waterstaatsdienst is belast en de belangrijke opdrachten, welke aan dien dienst moeten worden gegeven, doen het Ged. Staten noodzakelijk voorkomen, dat de mogelijkheid wordt geopend tot het aanstellen van een internej. in aigeme.nen oLinst. De gang- van zaken in de laatste jaren Ged. Staten denken aan de werkzaamheden ter zake van j het inrichten van de inlaag te Hoedekens- kerke tot een aanlegplaats voor den Provin- cialen stoombootdienst, aan de plannen tot overbrugging van het Zijpe en van de Zand- kreek, aan de onaerzoekingen naar de meest aangewezen samenvoegingen van polders enz. heeft deze noodzakelijkheid voldoende aan- getoond. Ged. Staten stellen dan ook voor na „mge- nieurs" te lezen „een ingenieur in algemeenen dienst". Art. 8 bepaalt, dat op de bureelen van den hoofdingenieur en van de ingenieurs zooveel ibureelambtenaren le en 2e klasse werkzaam zijn als naar het oordeel van Ged. Staten voor de behoorlijke uitoefening van den dienst zal noodig blijken. Het komt Ged. Staten wen- schelijk voor, de mogelijkheid te openen, dat ook schrijvers kunnen worden aangestsld, om het meer eenvoudige werk te verrichten. De hoofdingenieur is van meening, dat op zijn bureau zonder bezwaar twee van de vijf daar werkzaam zijnde ambtenaren, schrijvers zou den kunnen zijn. Daardoor zou metteitijd eene niet onbelangrijke bezuiniging kunnen verkregen worden, aangezien de schrijvers uit den aard der zaak eene lagere bezoldiging zullen genieten dan de bureelambtenaren. Aanvaarding legaat. De heer P. J. J. Jonas van 's Heer-Arends- kerke, overleden te Amsterdam, legateerde aan de Provincie Zeeland vrij van alle rechten en kosten: „De Ambachtsheerlijkheid 's Heer- Arendskerke, daaronder begrepen de grond eigendom van meerdere in de kadastrale ge- meente 's Heer Arendskerke, gelegen in erf- pacht uitgegeven perceelen, den vollen eigen- dom van meerdere in dezelfde gemeente ge- le°-en perceelen, het recht van ste'muitbren- ging bij het beroepen van den Hervonmden Predikant te 'a Heer Arendskerke en in het algemeen de uitoefening van alle daartoe behoorende of daaraan verbonden rechten. Uit een overgelegde afrekening van den rentmeester der heerlijkheid over 1934 blijkt, dat de gronden na aftrek van de daarop val- lende lasten, netto hebben opgebracht een som van 11,12. Het vischrecht, voor zoover dit dan nog bestaat, beizit blijkbaar geen op geld waardeerbare waarde. Wat het recht van stemuitbrenging bij het beroepen van den Hervormden predikant te 's Heer Arends kerke aangaat, ten aanzien van de vraag, of dit recht thans inderaaad nog bestaat, kan ge- reedelijk twijfel rijzen. Evenwel schijnt het niet noodig op deze min of meer netelige, vraag van kerkrechtei- lijken aard in te gaan, indien de Staten, met Ged. van oordeel zijn, dat, ook al zou het hier bedoelde recht ook thans nog bestaan, het toch niet op den weg eener Provincie ligt, dit recht uit te oefenen of te doen uitoefenen. Ged. Staten zouden dan ook gemachtigd willen worden met den Kerkeraad dei H. H. gemeente, dan wel met dat orgaan dier ge meente, hetwelk daardoor overeenkomstig het geldende kerkelijke recht is aangewezen, een overeenkoimst aan te gaan, waarbij de Pro vincie afstand doet van het recht van stem uitbrenging. Overigens zien Ged. Staten geen bezwaar in het aanvaarden van het legaat, ook al zullen de baten niet van beteekenis zijn, doch dit is, naar Ged. Staten meenen te mogen veronderstell-en, ook niet de bedoeling van den erflater geweest. Veeleer meenen zij in des erflaters daad een streven te mogen zien om maaLschappelijke verhoudingen, die terugwijzen naar een tijd, to°n publiekrech- telijke bevoegctheden niet enkc. berusten in handen van de organen van de Overheid, doch ook toekwamen aan en werden uitgeoefem.1 door particulieren, dooh die, nadat hier te lande de eenheidsstaat werd geconstitueerd, geieidelijk aan hare daadwerkelijke beteekenu hebben verloren, zoowel feitelijk als rechtens te niet te doen gaan. Steigerreglenienten en steiger- rechten. Het regelement op het gebruik van de stei- gers in Zeeland zoowel als de verordeningen op de heffing voor het gebruik dier steigers, voldoen niet meer aan de eischen van den tegenwoordigen tijd. Zoo zijn de aanlegplaa - sen te Zierikzee en te Hoedekenskerke drij- vende geworden; terwijl de voorschriften der- gelijke aanlegplaatsen niet kennen. Het is nu de bedoeling van de voorgestelde wijzigingen overal geiijkelijk geldende voorschriften te brengen. Tevens willen Ged. Staten van de gelegenheid gebruik maken, de positie der Provinciale en semi-Provinciale vaartuigen tegenover andere, eveneens van de aanleg plaatsen gebruik makende vaartuigen, scher- per en meer overeenkomstig de behoeften van den Prov. dienst te defineeren. Ten slotte moge er nog op gewezen worden dat de voorschriften niet gelden voor de aan legplaatsen, die het Rijk te Vlissingen, Tei Neuzen, Veere en Breskens heeft en straks onder Waarde en in den Perkpolder zal hebben gemaakt. De Provincie heeft op deze aan legplaatsen een gebruiksrecht. Door het Rijk worden evenwel de voorschriften gegeven, die noodig zijn om een ongehinderd gebruik er van door de Provincie mogelijk te maken. Naar aanleiding van het in him handen om advies gestelde verzoek van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Hontenisse om in het belang van het toerisme de steiger- rechten te doen vervallen, herinneren Ged. Staten er aan, dat in 1933 een voorstel-Hame- link verworpen is om voor groote gezel- schappen de steigerrechten te verlagen. Kon- den de Staten het mindere (verlaging van het tarief voor gezelschappen van ten minste 150 personen tot de helft) niet toestaan, te min der reden is er de steigerrechten geheel te doen vervallen. De opbrengst van de steiger rechten kan nu eennlaal niet worden gemist. Een gedeelte van het verkeer, dat van de steigers gebruik maakt, i/C. het vreemdelin genverkeer, van de betaling van steigerrechten vrij te stellen, zou, nog afgescheiden van an dere moeilijkheden, in strijd zijn met het be- paalde in art. 176 der grondwet, dat het ver- leenen van privilegien in het stuk van be- lastingen verbiedt. Op grond van een en an- der stellen Ged. Staten voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Waar adressante beweert, dat „ten opzich- te van de andere Provinciale aanlegplaatsen (pontons) waar geen rechten worden ge- heven" het heffen van rechten voor het ge bruik der steigers onbillijk is, zeggen Ged. Staten, dat zoodanige aanlegplaatsen hun niet bekend zijn, Prov. pontons zijn aanwezig te Vlissingen, Hoedekenskerke en Zierikzee. Deze pontons zijn uitsluitend gebouwd ten behoeve van de Provinciale bootdienstenvoor derden zijn zij tot dusver niet toegankelijk. Daarin wordt voor de toekomst in bovengenoemd voorstel voorzien. Gasvoorzieming. Ged. Staten leggen aan de Prov. Staten ter vaststelling voor eene ,,Gasverordening voor Zeeland", welke in hoofdzaak overeenkomt met de „Electriciteitsverordening voor Zee- land" en de „Drinkwaterleidingverordening voor Zeeland". Vergadering van Maandag 17 Juni 1935, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer S. van Hoeve, Burge- meester. Tegenwoordig de heeren: A. de Feijter, H. Bakker, D. Dees, C. H. 'H. Wisse, A. Dees, D. G. Koopman, S. Buijze, C. Maas en K. Hame- link, benevens de secretaris J. Stolk. Afwezig de heer A. Haak. 1. Opening. De VOORZITTEiR opent de vergadering door het uitspreken van het ambtsgebed. Hij deelt mede, dat de heer Haak monde- ling heeft bericht, wegens een elders plaats hebbende vergadering, waar zijn tegenwoor- digheid vereischt wordt, niet in deze vergade ring te kunnen aanwezig zijn. 2. Notulen. De notulen der vergadering van 12 Maart 1.1. worden met algemeene stemmen vastge- steld, zooals die in druk zijn verschenen. Het vaststellen der notulen van de vergade ring van 13 en die van 15 April 1.1. wordt aan- gehouden, aangezien die nog niet in druk zijn verschenen. 3. Mededeelingen. Dat op 27 Mei 1.1. zijn opgenomen boeken en kas van den gemeente-ontvanger en op dat tijdstip in kas bevonden is een bedrag van 1071,16%, hetgeen volgens boeken en be- scheiden in kas moest zijn. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. a. Kenndsgevingen van J. Tollenaar, J. Scheele en J. A. Wilhelm, houdende bericht van aanneming hunner benoeming tot lid van het algemeen burgerlijk armbestuur. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland betreffende schorsing kermis te Oud-Vossemeer. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het besluit van den Raad van 12 Maart 1935 tot wijziging der begrooting dienst 1934 voorzien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. d- Het besluit van den Raad van 12 Maart 1935 tot wijziging der begrooting van het ge- meentelijk electrisch bedrijf dienst 1934 voor zien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven A 198 van het bestuur der Vrijwillige Burgerwacht, daarbij toezendende hare begrooting dienst 1936. Burgemeester en Wethouders stellen voor, deze te behandelen bij de gemeentebegrooting dienst 1936. Met agemeene stemmen wordt aldus beslo- ten. f. Een koninklijke beschikking van 18 Mei 1935 no. 67, houdende niet ontvankeijk ver- klaring van het beroep van den Raad inzake toekenning vergoeding art. 13 der L. O. wet 1920, vermits het beroepschrift, gedateerd 20 December 1934, eerst op 22 December 1934 is ingekomen. Naar aanleiding van dit besluit deelen Bur gemeester en Wethouders jnede, dat het be roepschrift 20 December is verzonden en blijk baar eerst na 2 dagen in Den Haag is ontvan- gen en stellen zij voor dit Koninklijk Besluit aan te nemen voor kennisgeving. De heer D. DEES vraagt, wat de conse- quentie van dit schrijven is. De VOORZITTER: Dat het besluit van Ge deputeerde Staten, waarbij in afwijking met het raadsibesluit, aan J. J. Willemsen een te- gemoetkoming uit de gemeentekas werd toe- gekend, overeenkomstig art. 13 L. O. wet, voor zijn zoon Jan Marinus, in kracht van gewijsde gaat. Het komt Burgemeester en Wethouders onbegrijpelijk voor, dat de brief, alhier op 20 December 1935 verzonden, pas op 22 Decem ber d.a.v. in Den Haag zou zijn ontvangen, doch het Koninklijk besluit baseert op te late indiening de niet ontvankelijkverklaring. De heer D. DEES kan er zich wel mee ver- eenigen, dat besluit voor kennisgeving aan te nemen, doch betuigt zijn spijt, dat over die kwestie zelf, geen uitspraak der Kroon is ver kregen. De VOORZITTER is dat met hem eens, want nu weet de raad nog niet, waaraan hij zich voor de toekomst moet houden. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. g. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van 4 Januari 1935 no. 128 lste afd. houdende herinnering dat de nieuwe jaarwedderegeling van den veldwachter bepaalt hare inwerking- treding op den datum van de Koninklijke goed keuring, dit is op 27 Juli 1934, terwijl blijkens de begrootingswijziging van 5 November 1934 is geraamd naar eene in werkingtreding op 1 September 1934. Voorgesteld wordt in die wijziging onder de uitgaven hoofdstuk III Volgn. 47 te verhoogen met 21,78 en volgn. 49 met 43,95 te ver lagen in plaats van met 50, waardoor hoofd stuk XVI volgn. 203 kan worden verminderd met 15,73. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. per uit de gemeentekas toe te kennen van jaar; 2. te bepalen dat dit bedrag zal worden uitgekeerd, zoolang de boven omschreven ge- vallen aanwezig zijn, met dien verstande even wel dat in daartoe leidende gevallen het be drag nader zal worden vastgesteld en dat de tegemoetkoming niet langer zal worden uit- betaald dan tot het tijdstip, waarop de leer- verptichting voor de kinderen eindigt. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. Voorstel van Burgemeester en We ders tot samenwerking op het geisiei van de arbeidsbemiddeling tusscbem de gemeente Zaamslag en de gemeeateB Ter Neuzen, Axel en Hoek. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot beschikbaarstelling aan de vereeniging voor Christelijk Volks- onderwijs te Zaamslag der noodige gel den voor den bijbouw van een leslokaal. Het schoolbestuur deelt mede, dat de aan- besteding voor den bijbouw van een vierde les lokaal op 25 Mei 1.1. heeft plaats gehad en de uitslag der besteding was als volgt: metsel- werk 1682, •'timmerwerk f 1318, schilderwerk 189, loodgieterswerk 210, smidwerk 53, electrisch werk f 39, totaal 3491, honorarium voor architect 5 of 174,55, zoodat de totale kosten zullen bedragen f 3665,55. Ingevolge de bepalingen der Onderwijswet moet het schoolbestuur als waarborgsom een bedrag gelijk staande met 15 ten honderd van de verbouwingskosten in de gemeentekas stor- ten. Dit bedraagt dus 15 van 3665,55, is 549,83. (Voorzien dient dus te worden in een uitgaaf van 3665,55 min 549,83, is 3115,72. Voorgesteld wordt biervoor eene geldlee ning aan te gaan en te leenen, mede in ver- band met op eene te sluiten geldleening vallen- de kosten, maximum 3150, een en ander over eenkomstig het navolgende besluit: De Raad der gemeente Zaamslag; overwegende, dat de kosten van den bijbouw van een vierde leslokaal door de vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, waartoe de gemeenteraad de aanvraag, bedoeld in art. 72 der L. O. wet, op 13 April 1.1. heeft ingewil- ligd, zullen bedragen 3150 en dat deze kos ten niet in eens uit de gewone middelen kun nen worden bestreden; besluit Aan te gaan eene geldleening maximum groot 3150, tegen een koers van 100 ren- tende maximum 4% per jaar met jaarlijk- sche aflossing te beginnen in 1936 van ten minste f 157,50, met voorbehoud van bevoegd- heid te alien tijde het onafgeloste gedeelte der leening iin eens af te lossen, rente en af lossing te voldoen uiterlijk 31 December van elk jaar uit de gewone inkomsten der ge meente. De heer WISSE merkt naar aanleiding der vraag van den VOORZITTER, of iemand hier- over het woord verlangt, op, dat er weinig over te zeggen valt, aangezien de wet den raad tot die medewerking verplioht. De VOORZITTEiR is het daarmede eens. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot goedkeuring van de rekening van het algemeen Burgerlijk Armbe stuur dienst 1934. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de rekening van opgemeld bestuur goed te keuren in ontvang en uitgaaf op f 5717,06. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot goedkeuring der rekening van de Vrijwillige Brandweer dienst 1934. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de rekening van opgemeld bestuur goed te keuren in ontvang en uitgaaf op f 478,04 en f 369,97 met een batig saldo van 108,07 Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der begrooting dienst 1934. 5- Behandeling verzoeken van J. Geense, P. Wltte en J. C. F. Michielsen, om eene tegemoetkoming uit de gemeente kas ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920. Naar aanleiding van ingekomen adressen van opgemelde personen, stellen Burgemees ter en Wethouders voor, te besluiten als volgt De Raad der gemeente Zaamslag: geizien de op 1 en 20 Mei jJ. ingekomen aan vraag van J. Geense, P. Witte en J. C. F. Michielsen, wonende respectievelijk C 160, C 106 en C 52, in deze gemeente, om steun uit de gemeentekas ter tegemoetkoming, inge volge art. 13 der L. O. wet 1920, in de kosten, verbonden aan het bezoeken van de bijzondere lagere school in de Polderstraat te Zaamslag en de R.K. school te Ter Neuzen door de bjj j adressanten inwonende kinderen Wilhelmina Levina Witte, geboren 1 Mei 1928, Pieter Geense, geboren 7 Mei 1928 en John Theo Jacques Germain Michielsen, geboren 24 Juli 1928; overwegende dat de woning van genoemde kinderen meer dan vijf kilometer is verwij- derd van een voor hen toegankelijke school, waar het voor hen gewenscht onderwijs wordt j gegeven; besluit 1. aan J. Geense, P. Witte en J. C. F. Michielsen voomoemd te rekenen vanaf 1 Mei 7 Mei en 24 Juli 1935, ter tegemoetkoming in de bovenbedoelde kosten eene tegemoetkoming 10. Burgemeester en Wethouders schrijven. den Raad (Bij schrijven van 6 Maart 1935 schrijft de Rijksdienst der werkloosheid.sverzekertag en arbeidsbemiddeling ons o.a. dat het gew-eischt. is met betrekking tot de arbe i dsb em id cieling' tusschen de bovengenoemde gemeenten satmen te werken. De kosten dier samenwerking zouden. be dragen volgens opgemaakte begrooting: (Vergoeding voor werkzaamheden aaua de gemeente Ter Neuzen voor werkzaamheden 450, bureaubehoeften 50, reiskostem fS8, onvoorzien 50, totaal 600. Deze kosten zouden door de belanghehhende gemeenten moeten worden gedragen in ver- houding tot het aantal inwoners, zocxlat de verdeeiing is als volgt: Axel 50 of J 300, Hoek 20 of 120 en Zaamslag 30 is f 180. Blijkens nader ingekomen mededeeling deelt opgemelden dienst, na gehouden confenentie mede, dat het Rijk 40 van de i 180 ten haren laste zal nemen, zoodat het deel dat voor rekening der gemeente blijft bedraagt 6Q ft van 180 is 108. Bovendien zou het Rijk geneigd zijn 4i» ft te vergoeden in de eene jaarwedde van den agent van f 200 in paats van in f 60, zoodat de gemeente hierdoor meer ontvangt 80 rain 24, is 56; zoodat de samenwerking knst 52. Waar van opgemelde samenwerking nsjttig effect wordt verwacht met betrekking tot meerdere te werkstelling van werkloozea. stellen wjj U voor tot samenwerking te be sluiten bij wijze van proef tot uiterlijk einde 1936. De heer BUIJZE noemt dit voorstel een duistere zaak; hij is van oordeel, dat het met de arbeidsbemiddeling hier plaatselrjik nogal aardig loopt. Is het de bedoeling van het voorstei, dat de werklooze uit deze gemeente dan in het vervolg in Ter Neuzen zullen moe ten gaan stempelen? Dat zou toch zekar een bezwaar zijn. Waarom kunnen ze dat niet -op Zaamslag blijven doen? Dan dient in aanmerking te worden geno- men, dat Zaamslag een landbouwende ge meente is, waarbij voor de bedrijven rekening moet worden gehouden met de weersomstan- digheden. Het kan heden minder gunstig weer zijn, om te oogsten, doch tegen dan avond de vooruitzichten beter worden, hetgeen oorzaak is, dat de werkgevers nog des avaads bij den agent der arbeidsbemiddeling kocot, om hem tegen den volgenden dag aan volk te helpen, om het werk met kracht aan te pak-' ken. Het kan ook 's morgens nat geweest zijn, maar tegen den middag beter wcnsSen, zoodat tegen den middag om volk gevraagd wordt. Dat kan thans door den agent alles terstond geregeld worden, hetgeen met het gevai zou zijn, indien hier b.v. een dag in de week een controleur zitting zou komen hou den. Als dan die werkgevers naar Ter Neu zen moesten, zou er veel tijd verloren gaan. Men moet ook niet uit het oog verliezeru dat arbeidsbemiddeling en werkloozenzorg cmaf- scheidelijk met elkaar verband houden. Wat kunnen de voordeelen zijn, om met Ter Neuzen verbonden te worden? Men zou zeggen, dat hier nooit eens fabrieksarbeiaeis gevraagd worden, en die dus steeds uit Ter Neuzen geleverd worden. Maar daar tegen over staat, dat, wanneer men aan de i'Azote menschen noodig heeft, zij dan hier toeh. oak wel menschen vraagt, die daar reeds gewerkt hebben. Alles saamgenomen ziet spreker er weinig voordeel voor Zaamslag in en men moet dan toch in aanmerking nemen, dat het f 52 zal kosten. En wanneer de agent Dees toch het- zelfde werk moet blijven doen, schiet men er niets mede op; men moet ook de spaarzaam- heid betrachten. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders onder leiding van den referendaris van het Departement van Sociale Zaken, den heer Van Lier, een desbetreffende conferentie hebben meegemaakt, en daar cin- geveer dezelfde bezwaren hebben naar vcres gebracht, die de heer Buijze hier in het bcht stelde. Als het voorstel wordt aangenomen. blijft hier alles gaan, zooals tot nu tee, doch men is dan tevens, bij wijze van proef. tot 1936 verbonden met Ter Neuzen. De heeren in Den Haag meenen, dat moet worden aaa- gestuurd op concentratie. Ze achten die in het belang der zaak. Of dit ook praktisnh gevolgen zal hebben, moet nog worden afge- wacht. Burgemeester en Wethouders stand en voor het geval, het te doen of niet te doen. Anderen doen het, er zijn in Oostelgk Zeeuwsch-Vlaanderen al andere kringen ge- vormd, in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen oak. waarom zouden wij het ook niet doen Er behoort onder zulke omstandigheden eenigen moed toe, om zoo'n verzoek af te wijzen.. In elk geval waren de verkregen inlichtingen '- an dien aard, dat Burgemeester en Wethouders het voorstel durfden doen, bij wijze van proef, aan te siuiten. De heer KOOPMAN vraagt, of in die ferentie ook mannen van de praktijk woordig waren. De bezwaren van den heer Buijze zijn toch niet weg te cijferen. Er wordt van hooger hand wel eens meer iets opgelegd. dat misschien goed is voor de steden. maar niet voor een dorp. Hij kan er geen oordeoi over uitspreken, maar ziet er het nut niet van. in. De VOORZITTER deelt mede, dat de cor- respondenten der arbeidsbemiddeling in die conferentie niet tegenwoordig waren. Die van Zaamslag was eenigen tfjd tegenwoordig. doch heeft de vergadering verlaten, toen bleek. dat geen zijner collega's tegenwoordig was. De verschillende gegevens waren aan de heeren uit Den Haag goed bekend. Die menadjen zijn de chef van de verschill-snde correspan- denten van het land. Wat de practijk van de arbeidsbemiddeling in deze landbouwende ge- Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting dienst 1934 te wijzigen als volgt: Onder de inkomsten te vermeerderen de volgende posten: Verhaal couponbelasting 39, ultkeering van het bedrijf 1840,48, totale vermeerdering f 1879,48. Onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten Achterstallige uitgaven 147,40, jaarwedde van den tourgemeester f 29,74, idem van den secretaris f 29,74, idem van den ontvanger 14,25, schrijf- en bureaubehoeften 60,62, onderhoud meubelen gemeenten 34,20, ar- chief 34,40, onkosten postrekening f 14,48, bevolkingsregisters etc. f 1,55, couponbelas ting 39, kleeding en uitrusting politie f 6,05, kleeding en rijwieltoelage 0,97, vergoeding woninghuur f 4,83, onderhoud der lantaarns etc. f 165,70, bijdrage volkshuisvesting 206,67, onderhoud van wegen en voetpaden 368,45, kosten van havens etc. 213,85, kos ten van de gemeentereiniging f 56,63, kosten terzake van verzekering f 6,65, rente van geld leeningen 45, reis en verblijfkosten f 5.70, teruggaaf schoolgelden 3,60, uitkeering art. 86 L. O. f 52,36, uitkeering art. 104 276,32, idem art. 205 185,07, teruggaaf van school gelden 31,27, subsidie aan bewaarschool 96,50, tegemoetkoming art. 13 L. O. f 420,98, bijdragen nijverheidsonderwijs 105,03. subsi die aan het Algemeen Burgerlijk Armbestuur f 18,04, subsidie aan Crisiscomitd f 226, sub sidie aan werkloozenkassen 140, kosten dis- trictsarbeidsbeurs f 86,08, kosten van verzeke ring f 7,75, kosten van invordering plaatselijke belastingen 7,79, teruggave van belasting j meent-e betreft, dat hebben Burgemeester 714,30, rente van geldleeningen f 2010,35, uit keering' aan het bedrijf /0,29%, voorschotten ten behoeve van het rijk f 2,25, totale vermeer dering 5869,86%. lOnder de uitgaven te verminderen de vol- gende posten: Verlichting en verwarming f 105,71, bijdra ge warenwet f 142,76, onderhoud pompen en riolen 505,06, onderhoud van bezittingen I 147,22, jaarwedde onderwijzers f 1678,18, aanschaffen en onderhouden schoolhanken 251,30, verliohting en verwarming 160,15%, vergoeding aan schoolbesturen 1000, totale vermindering 3990,38%. Blijft meer 1879,48. I De heer BUIJZE vraagt inlichtingen over den post subsidie aan werkloozenkassen. De VOORZITTER deelt mede, dat dit een verhooging is van het bedrag dat vanwege de gemeente overeenkomstig de vastgestelde re- gelen aan de werkloozenkassen moet worden uitgekeerd. De heer BUIJZE vraagt, of nog geen ant- woord is ingekomen op het namens den ge meenteraad verzonden schrijven betreffende zorg voor de werkloozen. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Wethouders ook naar voren gebracht, dat niet kan vergeleken worden met de industrie- gebieden. Maar, uiteindelijk moet een be- slissing genomen worden. Het is dan -de vraag: wil je meedoen, of je er aan onttrek- ken. Er wordt van hooger hand aangestmzrd op concentratie en we meenden dat het. "t best was, te trachten mee te doen. Mob meent, dat er dan intensiever zal kunnen war den gewerkt en dat daaruit voordeel sal kun.- kun voortvloeien, zoowel voor de gemeenten als voor de werkzoekenden. De heer BUIJZE gelooft niet, dat dit voor deel groot zal kunnen zijn. Hij wil daarmede niet zeggen, dat hij tegenstemmen zal, ea, aangezien het maar bij wijze van proef is. kan hij wel met het voorstel meegaan. Als dan die proef is afgeloopen, zal de raad wel kunnen weten, of het voor- of nadeel is. De heer DE FEIJTER geeft te kennen, dsA het de bedoeling van het Departement van Social® Zaken is, verschillende gemeenten samen te voegen, omdat dit voordeel zou be- zorgen. Burgemeester en Wethouders hebhen een en ander sterk tegengesproken, omdat het hier een landbouwende gemeente betrefit. We zouden den correspondent niet willen mis- sen, omdat de betrokkenen bier nu zoowe'

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5