Pluimvee-Rubriek UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. INSPECTEUR MAAKTE MISBRUIK VAN VERTROUWEN. De recherche heeft te Haarlem naar de j Telegraaf meldt, Maandagavond aangehouden j den zes en dertigjarigen J. J., ontslagen in- j speeteur van de generale commissie der j Zuiderzeesteunwet, die bij zijn vertioor heeft bekend ten nadeele van een schipper te Edam 1000 te hebben verduiztard. Hij is Dins dag- J morgen voor den officier van justitie geleid en in voorloopige hechtenis genomen. De heer J. was sinds Januari 1935 ontsla gen uit zijn functie, echter niet wegens boven- gemeld feit, dat toen nog niet bekend was. Hij genoot bij de visschers langs het door hem bewerkte deel van de voormalige Zuiderzee- kust groot vertroowen. Zooals bekend, heeft de regeering een aantal Zuiderzee-visschers in de gelegenheid gesteld bun bedrijf te ver- anderen voor Noordzeebedrijf. Zij konden hun oude materiaal verkoopen en zich een nieuwe boot aanschaffen met voorschot ingevolge de Zuiderzeesteunwet. In November 1933 kwam de inspecteur te Volen- dam in gesprek met een schipper uit Edam; deze deelde hem mede, dat hij zijn bedrijf geschikt wou maken voor de Noordzeevis- scherij en dat hij van plan was f 1000 te shor ten op afbetaling van de met regeeringssteun te koopen nieuwe hotter. De inspecteur heeft toen misbruik gemaakt van zijn functie en van het onbeperkte vertrouwen, dat hij ge noot. Hij raadde als particulier den Edammer aan de 1000 op een bank te zetten. Dat was voor deel iger, want dan ontving nij over het tijdvak, dat hij nog niet verplicht was te betalen, een zeker bedrag aan rente. Het was het eenvoudigste als de schipper die f 1000 maar aan hem gaf, den inspecteur, zoolang in bewaring gaf. Dan kwam dat met die bank wel in orde. Zoo geschiedde. Maar toen de schipper uit Edam het geld noodig had, bleek, dat de in specteur het sommetje ten eigen bate had ge- bruikt. Toen de recherohe een en ander ter oore kwam, volgde Maandagavond om zeven uur de arrestatie van den heer Jin zijn woning te Haarlem. Hem zal verduistering worden ten laste gelegd. EEN A.S. HUW ELIJKSTRAGEDIE. Een Haagsche jongeman, uit de Loons- duiusche buurt, zou in het huwelijik treden met een Dnitsoh meisje. De aanstaande bruid gaf te kennen, dat zij de artikelen, noodig voor het opzetten van een huishouden, liever in Duitschland dan in Nederland wilde koopen en de aanstaande bruigom stelde het noodige geld te harer be- schikking. Dus: meisje met geld naar Duitschland. Kort daama: meisje schrijft, dat zij van ihet huwelijk at'ziet. Jongeman, vermoedelijk evenizeer teleurge- steld door verlies van 't meisje als door mis- lukking van kapitaal-belegging, schrijft zeer boozen brief aan meisje, met felle critiek op alles wat Duitsch is, tot in de hoogste regio- Weer wat later: meisje schrijft brief met ontroerend betoon van berouw. Jongeman, diepbewogen, verheugd t meisje _i misschien terug Het is niet mogelijk, dat de vrouw de fami- lieleden te Oss nog in andere gevalien van dienst is geweest. JEU0FD TE OSS. De politie te Oss heeft Zondag vijf jongens van 12 tot 16 jaar opgespoord, die zich heb ben schuldig gemaakt aan ergerlijke balda- digheid. De belhamels hebben zich door ver- breking van een deur toegang verschaft tot de bijzondere meisjesschool aan den Berghem- schen weg te Oss. Daar hebben zij op beest- achtige wijze huisgehouden. Zij hebben de privaten vernield en met den inhoud daarvan de wanden der schoollokalen besmeurd. Voorts j hebben zij met spijkers de verf van de deuren der lokalen afgekrabd en de roosters, welke op de luchtgaten voor de deuren waren gele- gen, verwijderd, klaarblijkelijk om ongelukken te veroorzaken. Waarschijnlijk heeft men j met wraakneming te doen. Een gerechtelijke i vervolging zal worden ingesteld. De boefje hebben hun wandaden bekend. ZEER ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE HAREN BIJ GRONINGEN. iZondagochtend, ongeveer half zeven, zag een bewoner van den Meerweg te Haren een overvollen auto in geweldige vaart in de rich- ting van het dorp zijn huis voorhijgaan. Nau- welijks was de wagen gepasseerd of hij hoorde een hevigen slag en zag, dat het voertuig met den zijwand een der langs den weg staande boomen had geraakt en omstortte. Twee der inzittenden werden tegelijkertijd uit den wa gen geslingerd en bleven op den weg liggen. Terstond begaf hij zich per fiets naar de plek en vond daar-een totaal vemielden auto. Van de beide personen bleek de eene, de 30- jarige A. P., eafehouder te Groningen, onmid- 's Hertogenbosch opgereden en bemerkten niet, dat uit de richting Tilburg met groote snelheid een auto naderde. De laatste wiel- rijder, de 18-jarige W. F. Dankers uit Oister- wijk, werd gegrepen en overfeed kort daarna. Het lijk is naar het ziekenhuis te Tilburg ge bracht. Na de aanrijding botste de auto tegen een boom. De chauffeur, H. P. uit den Bosch, kreeg lichte hoofdwonden. PAARD DOOR VLOER GEZAKT. In een pakhuis aan het Prins Frederikplein te Rotterdam, is een gedeelte afgescahoten, waar de groentenboer C. v. W. zijn paard stalt. Maandagnac-ht heeft het dier kans ge- zien zich los te rukken, waama het in het andere deei van het pakhuis terecht is geko- men. De vloer was hier niet sterk genoeg, wat tengevolge had, dat het paard met de achterpooten er door zakte. Het beest maakte toen veel lawaai, waardoor omwonenden wer den gewekt. Deze haalden de politie, die het paard met de achterpooten en bet achter- lichaam door den vloer gezakt aantrof. Om het beest te redden haalde men een z.g. broek en een takel. Om den takel te kunnen be- vestigen moest een gat worden gemaakt in den vloer van de woning boven het pakhuis. Om vier uur Dinsdagmorgen was men hier- mee gereedl en kon het paard worden opge- haald. Men kreeg het dier op de pooten, maar vlak daarop viel het dood neer. Het paard is in den tijd, dat het beklemd gezeten heeft en tijdens het reddingswerk, zeer wild geweest, hetgeen een hartverlamming ten gevolge heeft gehad. VLIEGTUIGEN IN DE WILDERNIS. sportvliegtuigen bijzondere diensten Dat ranee A jr - -kunnen bewijzen in nog onontgonnen landen delink gedood te zijn, de andere, de 27jarige blijkt uit het verhaal, dat mejuffrouw Webb e -- k_iorover in ,,The Ae rop 1 an e heeft gedaai.. in ieder geval en de „centen' te krygcn, vertrekt hals over kop naar Dud tschland., Sedert heeft men niets meer van hem ver- nomen en de familie in Den Haag heeft het gewenscht geacht, de politie in het geheim- zinnig geval te mengen. Men is name lijk over het lot van het jonge- mensch allesbehalve gerust. Maar misschien loopt alles nog wel met een sisser af. ben ONTPLOFFING VAN ZUURSTOF- CYEINDERS. Te Crewe zijn Zaterdag in een fabriek een aantal cylinders met zuurstof ontploft. Het is gelukkig zonder emsitige ongelukken afge- loopen, maar desniettegenstaande is er em- stige constematie ontstaan. De fabriek is on geveer 130 M. lang en ongeveer 100 meter van het dak is er gewoonweg afgerukt, De eerste ontploffing had plaats om on geveer negen -mir des avonds. De huizen in de nabijheid schudden op hun grondvesten en de bewoners vluchtten in groote ontsteltems naar buiten. De vensters werden natuurlijk verbrijzeld en het meubilair werd vernield. Er waren vierhonderd cylinders in bewerking en de politie maakte dan ook dadelijk werk van de ontruiming van de huizen. Vele be woners reeds in hun nachtgewaad en hun kin- deren dragend, werden naar een open veld in de nabijheid gebradht. Het verkeer in de om- geying van de fabriek werd stop gezet. Er waren in het geheel een viertal ontplof- fingen en de versplinterde cylinders werden honderden meters weggeslingerd. Zij deden eohter weinig schade, behoudens dat edn er- van de apotheek van een dokter goeddeels vemielde. Ten tijde van de ontploffing waren er drie arbeiders in dfe fabriek aanwezig. Zij waren echter niet met de cylinders bezig (het vullen geschiedt trouwens machinaal). Een hunner, die heldhaftige pogingen deed het gievaar te bezweren, Werd tegen den grond geslingerd en raakte in brand. Hij werd gered door een van zijn coUega's, die erin slaagde de vlam- men tijdig te dboven. TWEE RENPAARDEN DOOR DEN BUKSEM GEDOOD. Te Berkel is de bliksem ingeslagen in den stal van de manege van den heer L. Z., ge- legen op de teTreinen van de steenfabriek BcrkBl". Van de vier paarden werden Sunshine" en Sultan" gedood. Beide waren hekende dra- vers. De bliksem, welke door het dak was binnen geslagen, veroorzaakte geen brand. DE MOORD OP G. DE BIE. De beruchte P. de B., die in verband met de brandstichting in de bakkerij van Benkers te Megen in bet arrestantenlokaal van de marechausseekazeme te Oss is opgesloten om aldaar met getuigen te worden geconfron- teerd, heeft aan den substituut officier van justitie in Den Bosch, mr. Dubois, medege- deeld, waar hij het mes, waarmee hij den moord op zijn neef Gerrit heeft bedreven, heeft verborgen. De marechaussee uit Oss heeft zich met de B. naar de aangewezen plek be- geven en het mes, dat van een flinke grootte is, aldaar van onder een steen te voorschijn gehaald. De marechaussee heeft het mes in beslag genomen. DE OVERVAL MET ROOF TE GEFFEN. De marechaussee te Geffen heeft gearre- steerd de 37-jarige vrouw G., aldaar, nicht van de neven P. en G. de B„ uit Oss, die er van verdacht wordt, aanwijzingen te hebben gege- ven omtrent de situatie ten huize van de al- leenwonende 73-jarige koopvrouw B. van D., te Geffen, die indertijd door P. en G. de B. is overvallen en ernstig mishandeld. Verdachte is Maandagmorgen onder politiegeleide naar de marechaussee-kazerne te Oss gebracht, ten- einde met verscheidene personen te worden geconfronteerd. J. B., kapper te Haren, gaf nog eenig teeken van ieven. Maar zeer spoedig gaf ook deze jonge man den geest. Beiden waren ongehuwd. Van de overige vijf inzittenden waren de ge- broeders (K. te Haren, resp. 35 en 33 jaar oud, ernstig gewond. Een hunner verkeerde in be- denkelijiken toestand. Hij had een beenfrac- tuur en verschillende verwondingen opgeloo- pen. Na door een dokter, die spoedig ter plaatse was, verbonden te zijn, werd hij naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De an dere broer was minder ernstig gewond. Zijn verwondingen aan hoofd en handen bleken van dien aai;d te zijn, dat hij na verbonden te zijn naar zijn woning kon worden overge- bracht. iDe heeren v. d. P. ©n L. alsmede de chauf feur G. H. waren wonder boven wonder onge- deerd gebleven. De chauffeur begaf zich on- middellijk na het ongeluk naar huis om naar bed te gaan. Hij is later door de politie opge- haald en in arrest gesteld. Het is gebleken, dat het gezelschap den avond te voren om 11 uur met den auto was vertrokken en na een nachtelijken zwerftocht op weg was naar huis. Vermoed wordt dat drankgebruik de oorzaak is van dit ontzetten- de ongeluk. GEDOOD BIJ BOTSING. Te kwart voor vier Zondagmiddag zijn op den Eikbosscherweg te Hilversum twee auto's gebotst, waarbij een 24jarig kantoorbediende uit Utrecht werd gedood. Een auto uit Bussum, komende uit de Pau- lus Potterlaan, werd aangereden door een two-seater" uit Utrecht, die met groote snel heid over den Eikbosscherweg reed. De two- seater sloeg over den kop met het gevolg dat een der inzittenden, een kantoorbediende, vrij- wel onmiddellijk werd gedood. Een andere kreeg een hevige schouderfractuur, de be- stuurder kwam er met een schrammetje af. De auto uit Bussum werd aan den voorkant geheel vernield, doch de inzittenden bleven ongedeerd. DOOR EEN STIER GEDOOD. Te Zuilichem is de 67jarige landarbeider D Spiering door een stier, welken hij aan het verzorgen was, aangevallen. De ongelukkige werd na ongeveer vier meter door den stier in de hoogte te zijn geworpen, op de horens weer opgevangen en daarna met de horens en de pooten verder mishandeld. Omstanders konden tenslotte den stier overmannen; deze is door de politie doodgeschoten. Spiering is naar het ziekenhuis in Den Bosch overge- bracht, waar hij den volgenden dag is over- leden. Hij was ongehuwd. De man is ongeveer vijftig jaar hij dezelfde familie als landarbei der werkizaam geiweest. VROUW IN BRAND GERAAKT EN OMGEiKOiMEN. Te Enschede was de echtgenoote van den grossier in visch, K., in haar woning aan den 'Hengeloschen weg bezig kleeren te wasschen met benzine. iHierbrj vatten haar kleeren vlam, waardoor zij emstige brandwonden opliep- De vrouw snelde naar buiten, waar het vuur door voor- bijgangers gedoofd werd. In zeer zorgwekkenden toestand is't slacht- offer naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij later is overleden. De keuken en de daar boven gelegen slaap- kamer brandden uit. AUTOBUS IN DE FLANK GEREDEN. Zomda,gavond is op den Rijksstraatweg 's HertogenboschNijmegen, onder de ge- meente Grave, een ernstige autobotsing ge- schied. Een auto, bestuurd door den heer M. uit Mill, kwam met groote snelheid uit de riahting Nijmegen en moest even voorbij den Eiftweg te Grave een autobus van de firma B. uit Nijmegen passeeren. In de bus bevonden zich dertien kinderen, die een uit- stapje hadden gemaakt en naar huis terug- keerden. Plotseling begon de auto in de bocht te slippen en hij reed den autobus in de flank aan. De botsing was z66 hevig, dat de auto bus kantelde en in een sloot langs den weg terecht kwam. De auto sloeg over den kop en kwam ondersteboven op den rijweg terecht. In den autobus ontstond onder de kinderen een ware paniek. Op het gegil kwamen voor- bijgangers toegesneld, die de kinderen uit hun netelige positie verlosten. Een van hen had een vrij ernstige hoofdwonde, een ander een beenbreuk. De overige kinderen hadden ver wondingen van minder emstigen aard. Allen waren echter danig overstuur. Nadat dr. Ranters uit Grave ter plaatse geneeskundige hulp had verleend, zijn de kinderen met een anderen auto naar hun woonplaats vervoerd. De inzittenden van den auto hadden sleohts onbeteekenend letsel opgeloopen. Beide auto's waren zwaar gehavend en moesten per kraanwagen worden wegge- SlGGpt. De marechaussee uit Grave stelt een onder- zoek in. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Maandagavond omstreeks zeven uur is op den Osschenweg te Tilburg nabij het cafe de Druiventros een auto-ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Elnkele jongens kwamen per fiets uit een zijweg, die naar Oisterwijk leidt, Plotseling de groote heerbaan Tilburg Bechuansland, een uitgestrekt gebied in mid den Afrika, is een nog slechts spaarzaam be- woonde streek. Onlangs heerschte het mond- en klauwzeer in het Noordelijk gedeelte, N'Gamiland. Nadat doktoren en inentende ziekenverplegers over het land waren ver- spreid, werd het serum gereed gemaakt en ging het er om dit het snelst over het land te verdeelen van een centraal punt uit. Daar- toe gebruikte men een parachute en liet hier en daar het serum neer. Op deze wijze werd dit geneesmiddel bezorgd op plaatsen, waar- heen geen autowegen bestaan en waarvoor koeriers tien dagen noodig zouden hebben om deze plaatsen te bereiken. Een vliegtuig ha'd op een dezer plaatsen een noodlanding moeten maken en kwam terecht in de opgedroogde bedding van een zoutwatermeer. Bij de landing werd het lan- dingsgestel geschadigd en daar zaten de twee vliegers afgesloten van de werel'd. Dat zou- tige oppervlak van het terrein gaf door de zon beschenen zulke trillingen in de lucht, dat het niet mogelijk was om met succes jadht te maken op wild en ook. drinkwater was nergens te vinden. De vliegers maakten tochten in groote cirkels om hun toestel en ontdekten ten laatste eenige negers, die hun een waterput aanwezen, zoodat het ergste geleden was. Na eenige dagen verscheen een ter onderzoek uitgezonden vliegtuig in de lucht en werden de verloren gewaande vlie gers spoedig ontdekt. Gelukkig kon het toe stel op de spaarzaam begroeide uitgedroogde bedding landen, en werden de mannen ontzet. Onlangs ging een ingenieur er op uit om te onderzoeken wat de reden was, dat een rivier sedert eenigen tijd had opgehouden te stroo- men, waardoor groote watersdhaarschte ont- ston'd in bevolkte gewesten. Van een vlieg tuig uit werd spoedig ontdekt wat een van de redenen was; een groote kudde van 509 nijlpaarden versperdie de rivier en waar het land vlak was, overstroomde het water het getaied, doch liet de bedding van de rivier zonder water. Het is te begrijpen, dat zulk een oorzaak door een expeditie over het over stroomde land vrijwel onmogelijk had kunnen worden opgespoord. Bij de Vaak voorkomende overstroommgen in Z.W.-Afrika worden kleine bevolkte stre- ken soms geheel geisoleerd en zijn de vlieg- tuigen dus van groote waarde. Zij brengen aan deze afgesnedenen voedsel en benoodigd- heden, totaat het water weer zooveel gezakt is, dat over den grond het verkeer kan wor den hersteld. DE MOLEN VAN SANS SOUOI DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Een zwaar onweder, dat Zaterdagmiddag boven Berlijn en een groot deel van Branden burg woedde, heeft te Potsdam en omstreken op vele plaatsen groote schade aangericht. Even over 6 uur sloeg de bliksem in de his- torische molen van Sans Souci, tengevoLge waarvan het lichtbrandbare hout, in brand vloog. Gelukkig werd de brand onmiddellijk ontdekt, zoodat de brandweer spoedig kon ingrijpen en het vuur in korten tijd kon be- dwingen. FAMILIEDRAMA. Reuter meldt uit Belgrado: Voor de rechtbank te Kragoejewatz (Zuid- Slavie) heeft een man tereohtgestaan, die zijn 80-jarigen vader vermoord en zijn 70- jarige moeder zwaar gewond heeft. Toen de rechter het vonnis voorlas, waarbij de man tot 5 jaar dwangarbeid werd veroordeeld, stond zijn moeder, een klein oud vrouwtje, moeizaam op en schreeuwde; Ik eisch dat hij ter dood veroordeeld zal worden. Ik ben niet tevreden met het von- gekomen was. Zij had ontdekt, dat Dillinger de moordenaar was van haar verloofde en vertoefde maandenlang onder zijn bend©. Dil linger wist zich goed verborgen te houden, maar op een goeden, of liever voor hem kwa- den dag besloot hij naar de bioscoop te gaan, om een gangsterfilm te zien. Marcia zag hem de bioscoop binnen gaan, om een gangsterfilm te zien. Marcia zag hem de bioscoop binnen- gaan en waarschuwde dadelijk de politie, die 2 y2 uur op de loer lag. Toen kwam Dillinger uit de bioscocp en werd als een hond neerge- schoten. Mej. Marsh werd dadelijk door de politie naar een veilige en verborgen plaats gebracht. Later keerde zij naar Engeland terug, waar zij thans te Briston woont. Met Fellowes, den man, die haar in het speurdersvak heeft op- geleid, zal zij eerstdaags verschijnen in een z.g. sketch in een bioscooptheater, waar tevens een film wordt vertoond van het optreden van de gewapende bondspolitie in Amerika tegen de bendewezen. DE ONTPLOFFING TE REINSDORF. iHet opruimings- en herstelwerk te Reins- dorf is nog steeds in vollen gang. Van de vernielde huizen heeft men het eerst de daken hersteld, opdat de bewoners hun woningen weer konden betrekken. Thans is men be- gonnen met het kleinere herstelwerk. Het op- ruimingswerk wordt voortgezet door arbeids- dienst en militairen. iZeer velen hebben Zondag; de plaats van de ramp, voor zoover men deze kon naderen, be- zocht en bleken diep onder den indruk van het ongeluk, dat de arbeiders en de bevolking heeft getroffen. Zeer veel bewoners ziet men loopen met verbanden om het hoofd of met een arm in een draagdoek. Tot nog toe zijn 58 dooden geborgen, waar van slechts 38 geidentificeerd konden worden. Teneinde ook de andere dooden te identificee- ren, zijn de naaste verwanten van de overige slachtoffers opgeroepen om zich met de lei- ding der fabriek in verbinding te stellen. MET HET HUN TOEVERTROUWDE GELD VERDWENEN. (De politie in Den Haag heeft een kunst- schilder gearresteerd, die sinds ,1933 reeds ge- zocht werd wegens verduistering van een be- langrijk bedrag ten nadeele van een vriend. De vriend, die te Amsterdam woont, was, aldus de Tel., destijds met zijn auto naar Frankrijk gereisd. Onderweg kreeg hij een auto-ongeluk, waardoor de auto zoo ernstig werd vernield, dat de man besloot den wagen te verkoopen. Toen hij den wagen had ver- kocht en naar Nederland terugkeerde, kreeg hij na verloop van eenigen tijd moeilijkheden met den A.N.W.B., die den douanen waarbor- o-en geeft, dat auto's, die de grens overschrij den, ook weer in ons land terugkeeren. Toen nu de Amsterdamsche toerist zondef .ayto te Den Haag terugkwam, eischte de A.N.W.B. van hem de garantiesom van ongeveer 4000. De Amsterdammer voelde er weinig voor een dergelijk hoog bedrag te betalen en vond een vriend bereid naar Frankrijk te gaan om daar den kapotten wagen weer terug te koo pen. Deze kreeg een belangrijke som mee, doch liet wetken na zijn vertrek niets meer van zich hooren. Later bleek, dat de z.g. vriend al het geld had opgemaakt en naar den ouden auto zelfs niet had omgekeken. (Er werd een aanklacht tegen hem ingediend, met het gevolg, dat de kunstschilder is aan gehouden. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De rechter wjjizigde het vonnis echter niet, daar een medisch onderzoek had uitgewezen, dat de vermoorde map toeh niet lang meer had kunnen leven1 MEIvKW AARDIG bezoejk. Engeland heeft op het oogenblik bezoek va.n een merkwaardige vrouw, n.l. van haar, die Dillinger, indertijd de openbare vijand nr. 1 in de Vereenigde Staten, aan de politie heeft aangewezen, zoodat zij hem bij het verlaten van een bioscoop kon neerschieten. Marcia Marsh is een Engelsch meisje, dat jarenlang in Amerika gewoond heeft en in dienst van de politie als jongen onder de ..gangsters" heeft geleefd. Zeven jaar geleden was mej. Marsh ver- loofd met een agent van de bondspolitie, die te doen had met misdadigers va i het wan- hopigste soort. Het was toen og aan de politie wettigt verboden wapens t. dragen. De man had het hoofdkwartier ontc. lit van een van de beruchtste misdadigers van dien tijd. Toen hij den man wilde arresteeren, schoot een ander Lid van diens bende hem neer. Een paar weken later had mej. Marsh zich aan- gesloten bij den heer Gordon Fellowes, een speurder van een Amerikaanschfe verzeke- ringsmaatschappij. Zij had gezworen, haar verloofde te zullen wreken.. Zij hood zich bij de politie aan, om zich z.g. revolvermeisje, zooals de handlangsters van de misdadigers- benden in Amerika genoemd worden, bij zoo'n bende aan te sluiten. Zes jaar lang, leidde zij een avontuurlijk en gevaarlijk leven. Toen eindelijk IV2 jaar geleden, de bondspolitie ver- gunning kreeg, wapens te dragen en de open- bare vijanden van den staat neer te schieten op het eerste gezicht, wist zij dat haar dag DE ZOMERSTERFTE DER KUIKENS. De coccidiosis. De vorige keer heb ik uit ©en paar brieven aangetoond dat de coccidiosis schijnbaar zeer onschuldig kan bcginnen in een koppel kui- kens. Men ziet wat achterblijvers, wat bleeke dieren, anders niet. Geheel andere verschijn- selen zien we in de volgende brieven. 1 Ik heb 500 kuikens. Zy hadden iets ae snot, maar dat is nu weer over. Maar nu hebben ze weer iets anders, zij eten hun krop vol en worden dan benauwd, slaperig en dan liggen ze zich neer en gaan zoo langzamer- hand dood. By deze brief wordt feitelyk alleen terloops vermeld dat de kuikens snot gehad hebben en (J0 ejooenaar denkt er niet aan, dat dit in ver band°met de sterfte staat. Toch is het zoo in verschillende gevallen kondigt de coccidio sis zich net aan als hier, h.l. onder snotver- schynselen. Men denkt aan kouvatten, som- mige zelfs aan diphtherie en de ware oorzaak woekert inmiddels verder zonder onderkend te zyn. 2. Gaarne vemam ik de oorzaak van de ziekte van bijgaand hennetje. Het is er een uit een koppel van 70. Ze groeiden tot nu toe vlot op doch worden nu lam in de beenen, de veeren zyn dor en ze doen niets dan gaipen. Er zijn er reeds drie gestorven. Hier zien we nu ais het ware een overgang tot een andere groep van verschijnselen, n.l. gapen, schijnbare benauwdheid, snot en ver- lamming. Dit gapen is echter geen gevolg van benauwdheid doch berust evenals de ver- Iamming op ©en zenuwaandoening. En met deze zenuwaandoening zyn we nu bij een heel leelijk verschynsel beland, dat zich bij cocci diosis vaak voordoet en dan groote, verwar- ring geeft met een andere zenuwaandoening, die we bij z.g. Mareksohe veriamming der jonge hennen ook aantreffen. Ik laat U daar van nog een paar voorbeelden lezen 3 Er sterven van mijn oudere kuikens er ongeveer 20 a 25 per dag. De dieren zijn oogenschijnlijk goed gezond en gaan plotseling dood enkele onder verlammingsverschynselen, sommige wat diarrhee. De kuikens zijn d weken oud. 4. Ik zend U een ziek hennetje op uit een koppel met het verzoek mij te willen melden waaraan dit dier lijdende is. Ik heb zoolang ik pluimvee houdt nog nooit een koppel zoo egaal en buitengewoon voorspoedig zien op groeien als deze koppel. Ongeveer een dag of tien geleden ging een hennetje in elkaar gedoken zitten en erg gapen en spoedig volg- den er meerdere, terwijl de meer aangetaste diertjes als het ware verlamd op den grond liggen. Nu zijn er reeds enkele gestorven en zullen er wel meerdere volgen. Zoo op he*; oog zijn er nog wel twintig stuks die min of meer zijn aangetast. Van de eenjarige hennen zijn er in eenige maanden tijds 9 stuks gesneuveld. De ver schijnselen waren ongeveer gelijk aan de boven genoemde. Ik vraag mij af of hier ook bodembesmetting in het spel is, daar van de zelfde kuikens en hennen op andere bedrijven geleverd er geen zieken gekomen zijn. Hier zitten we dus bij deze veriamming in groote moeilijkheden, vooral zoolang we geen dieren microscopisch ondepzocht hebben. Zon der diepgaand onderzoek is de veriamming" door fcocdidiosis niet* te ftftdersoheiden van de veriamming der jonge hennen en toch is het natuurlijk van het grootste belang dat de beide ziekten goed uit elkaar gehouden wor den. In deze brief wordt al gezinspeeld op be- smetting van den bodem en daarmede heeft de eigenaar den spijker wel op den kop ge slagen, want coccidiosis is een echt-e bodem- besmettingsziekte, die, als zij eenmaal in den grond zit, daar minstens een jaar lang kan blijfven leven. Daarddor is de ziekte ook juist zeer moeilijk uit te roeien, haast geen kip is geheel viij van coccidiosis en een terrein waar dus enkele jaren achtereen volwassen kippen loopen wordt langtzaam maar zeker totaal besmet en gevaarlijk voor kuikens. En nu tenslotte een paar brieven waar dan eindelijk de ziekte eens in haar ouderwetschen vorm van bloeddiarrhee zich openbaart. 5. Wij zend'en U een tweetal kuikens welke door onbekende oorzaak heden zijn ge storven, terwijl zich onder de koppel van 240 stuks meerdere exemplaren bevinden die thans verschijnselen van diarrhee met bloed of dunne blaasachtlge ontlasting hebben. Te- voren was de koppel op normale wijze opge- groeid en hadden de kuikens zich flink ont- wikkeld. Daags voordat de diarrheeverschijn- selen zijn geconstateerd zijn de kuikens ge- voederd met opfokvoer B, terwijl voor dien opfokvoer A werd g.evoederd. Hier wordt blijkbaar de ziekte met het voer in verband gebracht en dit wordt zeer veel gedaan. Nu kan natuurlijk een plotse- linge overgang van het eene voer op het an dere wel even een schok in de ingewanden veroorzaken en ze daardoor gevoeliger maken voor een besmetting maar natuurlyk moet de smetstof al aanwezig geweest zijn, anders zouden de kuikens de ziekte niet gekregen hebben. 6. Ik zend een paar hennen op thans 10 weken oud. Aanvankelijk groeiden ze best op tot ze me na een week of vier minder gin- gen bevallen, zonder dat nu bepaald te zeggen viel wat er aan haperde. Op den leeftijd van zes weken trad beenzwakte op, daama ging de groei langzaam en waren de kuikens traag, terwijl een enkel vleugeltje wat laag gedragen werd en de ontlasting dun en bruin- geel was met een enkele maal een weinig bloed. Ziezoo, we zullen nu wel overtuigd zijn, dat bij de een of andere afwijking bij onze kuikens er maar een middel is om de ziekte te leeren kennen n.1. direct opzenden naar de Rijks- seruminrichting te Rotterdam voor gratis onderzoek. De microscopisch kleine diertjes in de dar- men, de z.g. coccidien, vermenigvuldigen zich snel in den darmwand, veroorzaken een hevige ontsteking, soms met bloeding gepaard gaan- de, soms met de vormdng van vergiften die de zenuwen aantasten (gapen, veriamming). Gelukkig zijn het geen bacterien die direct bij aanraking besmettelijk zijn. De coccidien leg- gen als het ware eitjes om zich in de buiten- wereld in stand te kunnen houden. Deze ei- vormige levensvormen der parasieten, cysten genoemd, moeten minstens twee dagen in een vochtige omgeving liggen om rijp te kunnen worden en weer andere kuikens te kunnen besmetten. Bovendien kan een kuiken wel ziek worden als het 66nmaal rtjpe cysten opeet, maar dan herstelt het meestal. Hierop berust nu de geheele bestrijdings- wijze der ziekte: Zorg iederen dag voor versch strooisel en houdt het strooisel kurk- droog. Het beste is versch zand iederen dag in het hok. De cysten krijgen dan geen kan3 rijp te worden en kunnen dus de kuikens niet verder besmetten. Zeer goed werkt ook de gaasbodem, hoewel niet voor 100 betrouw- baar, daar er aan de ijzerdraden toch wel eens mest met smetstof blijft hangen. Het beste is om de kuikens direct op te hokken opdat de rennen niet verder besmet kunnen worden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. Gisteren werd alhier door notaris Van der Veen in het Hotel du Commerce krachtens art. 1223 B. W. in het openbaar verkocht: een woonhuis met het erfpachtsrecht van den grond te Ter Neuzen, Lange Kerkstraat 6, groot 96 centiaren met de daarin aanwezige maohinerien. Kooper hiervan werd de heer J. C. de Jonge Fz. te Hoek voor 3000 MIDDELBURG. Namens Ged. Staten is hedenmorgen aan- besteed het verbeteren van een gedeelte van de Provinciale weg Ter NeuzenAxel No. 24 van het Provinciaal Wegsontwerp, wegvak Spui. s\ Ingesehreven werd als volgt: P. Dekker, Veere, Th- Cambier, Breskens, P. S. Voet en P. F. de Waal, Hontenlsse P. A. C. Rammeloo en Aug. Roegiers Philippine, Com. Verwater en Co., Goes, Ant. M. Kuipers, Middelburg, Corn. v. d. Klippe, VliSsingen, L. P. Koster, Wemeldinge, J. Verheijke, Ellewoutsdyk, Iz. Lagasse en Zn, Kondekerke, A. J. Verjaal, Dreischor, L. van Poperinge, Bruinisse, L. F. Goosman, Middelburg, Adr. Warrens en Joh. Kindt, Ossenisse, Mar. v. d. Velde, Bruinisse, P. de Regt, Schoorle, J. D. Joosse, Colijnsplaat, L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en Mar. Wandel, Schoondijke, J. H. v. d. Ven, Vlissingen, P. Dees, Ter Neuzen en Joh. de Maagd, Hontenisse, W. de Bockx, Hoek en Ant. Kerokhaert, Westdorpe, 25.475 24.460 24.000 23.950 23.440 23.000 22.975 22.950 22.940 22.900 22.800 22.724 22.600 22.147 21.890 21.400 21.341 20.900 20.597 20.489 20.476 Van Sluiskil: 18 Juni. Duitsch s.s. E. RUSS, 573, cokes, Hamburg. Voor Riemen: 18 Juni. Noorsoh m.s. BEAUFORT, 2961, olie, Batoem. Van Riemen: 17 Juni. Noorsch s.s. MOS- NA, 769, ledig, Requijada. 18 Juni. Nederl. m.s. ANTJE, 99, olie, Lon- den. Voor Gent: 17 Juni. Nederl. m.s. DEMO- ORAAT, 120, papier, Londen. 18 Juni. Grieksch s.s. LACONIKOS, 2404, pyriet, Huelva; Eng. s.s. HARTLEBURV 3036, kunstmest, Port Said; Eng. s.s. TEES- WOOD, 446, ledig, Londen. Van Gent: 18 Juni. Deensch s.s. INGA MAERSK, 876, ledig, Immingham; Eng. s.s. BLYTH, 445, stukg., Goole; Eng. s.s. HOR- DEN, 1607, ledig, Tyne; Ned. m.s. ROMEJA, 111, ledig, R'dam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3