Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Paardenfokkerij Buitenland Gemengde Berichten Maandag 17 Juni 1935 No. 9311 de verkiezing voor de VAN PRINSES JULIANA IN FRIESLAND. Vrijdagochtend kwart over elf is Prinses Juliana uit Leeuwarden vertrokken voor een bezoek aan de provincie. Via Hardegarijp, Bergum en Dracbten werd gereden naar Duurswoude, waar zij in een landhuisje van de familie de Jonge van Zwijnsbergen Lycklama a Nijebolt te Beesterzwaag de lunch gebrudkte en een wandeling door de bosschen en over de heide maakte. In den middag werd via Gorredijk en Jub- bega gereden naar het Oranjewoud, waar de Prinses ten buize van gravin van Limburg Stirumde Blocq van Scheltinga de tbee ge- bruikte. Qm 5 uur vertrok de Prinses weer naar Leeuwarden, waar zij ongeveer kwart voor zes aankwiam. De Prinses is Zaterdagoehtend via den af- sluitdijk naar Amsterdam gereden. Op baar rijtoer door het Oostelijk gedeelte van de provincie Friesland is Prinses Juliana Vrijdag geestdriftig door de bevolking ont- vangen. Hoewel bet betzoek van on-officieel karakter droeg, waren de bewoners van de plaatsen, waar de Prinses passeerde, niet die j meening toegedaan; zij bebben Prinses Juliana een allerhartelijkste ontvangst bereid. Qm 11 uur stond op bet Hofplein te Leeu warden een groote menigte opgesteld, welke de Prinses lang en luide toejuicbte. Overai langs den Groningerstraatweg stond de plat- telandsbevolking baar op te waobten. In Berghum leek bet een waar Oranjefeest. Overai hingen de vlaggen uit, waaronder zeer veel oranje. Luid werd Prinses Juliana toege- juicht. In Nijega had men vloerkleeden over den weg gelegd, om zoo zijn aanbankelijkheid te betuigen. In Drachten drong het publiek tusscben de politieauto en de Koninklijke auto in en wist van geen wijken. De Koninklijke auto was gedwongen te stoppen en op dit moment werden door een meisje bloemen aan de Prin ses aangeboden. Zichtbaar ontroerd dankte zij. Zonder moeite kon de auto daarop Dracb ten verlaten; de bevolking was thans tevre- den gesteld. Te Duurswoude werd in het bosch enkele oogenblikken gepauseerd. waarna de tocbt voortgeaet werd naar Gorredijk. Overai ston- d'en enthousiaste scbaren langs den weg. In huize Oranjewoud werd de thee gebruikt. Bur- gemeester Falkena van Heerenveen in ambts- gewaad, sprak de Prinses toe. Het geheele dorp was versierd met rood-wit-blauwe en oranje vlaggen. Tenslotte ging de tocht over Akkrum naar Leeuwarden. Ook bier werd overai langs den weg de Prinses hulde gebracht. EERSTE RAMER. „Bij besluit van en Algemeen Leider van 12 Juni 1935" zoo lezen wij in bet orgaan der N.S.B. ,,zijn aangewezen om zitting te ne- men in de Eerste Kamer der Staten-Generaal 1. bet lid M. graaf de Merchant et d'An- sembourg te Amstenrade, gewestelijk com- missaris der N.S.B. in de 3e inspectie; 2. bet lid mr. A. J. van Vessem te Utrecbt, recbtskundig raadsman der NjS.B." En nadat van beiden een levensbescbrijving gegeven is, leizen wij nog: ,,Het woord is nu aan onze Statenleden in de provincien Limburg, Noord-Brabant, Zee- land, Utrecbt, Noord-Holland en Friesland, wier eerste taak bet zal zijn de eerste N.S.B.- ers in de Eerste Kamer te brengen. ,,Wij twijfelen er niet aan of zij zullen er een eer in stellen judst deze bekwame kamera- den de bun aangewezen plaats te doen inne- men." DE BRUG BIJ MOERDIJK. Donderdag zijn de werkzaamheden aan de verkeersibrug over het HoUandsch Diep i» een ndeuw stadium gekomen, daar de verbinding tusscben de in de rivier gelegen strekdam en den Zuidelijken oever is tot stand gekomen. Bij eb is n.l. het gat, dat nog in de verbin- dingsdam was gedacht, zoodat de toekomstige oprit naar bet Zuidelijke landhoofd in eersten aanleg voltooid is. DE WARENWET. De Ned. Bakkersbond heeft, naar aanleiding van het bezuinigingsvoorstel van de regeering, een adres gezonden aan de Tweede Kamer. Met klem wordt er bij de Kamer op aange- drongen, het voorsrol, om de warenwet geheel buiten werking te stellen, te verwerpen. Van groot belang is voor het geheele volk dat in het broodbesluit eiscben zijn gesteld, waardoor de hygiene in bet bedrijf wordt be- vorderd en geen onbygieniscbe toestanden meer bestaan, zooals vroeger het geval was. Voor de bestaande goed ingericbte bakke- rijen en voor hen, die een dergelijk bedrijf willen vestigen, is bet moodig, dat geen con- currenten gelegenheid krijgen op primitieve, weinig kostbare, maar onbygieniscbe wijze brood te bereiden. Deze toestand zou bij op- heffing der oontrole weer optreden. BEPERKING VAN CUMULATIE VAN PENSIOENEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend bet reeds geruimen tijd aangekondigde wetsont- werp ter verdere beperking van cumulatie van pensioenen met inkomsten of met pen- sioen voor zoover deze genoten worden uit of in verband met eenigerlei functie in pu- blieken dienst. Het ontwerp, dat wijziging en aanvulling van verscbillendte wetten, o.a. van de Pen- sioenwet-1922 en van de Gemeentewet in- houdt, beoogt voorts de toepassing van de op dit punt bestaande bepalingen ter vereen- voudigen, verder een regeling vast te stellen ten aanzien van wachtgeld en van eigen- en gezinspensioen, ter zake van bet bekleed beb ben van ipublieke functies genoten, zoomede en nad!ere voorzieningen te treffen voor non- activiteits-wedden, die door de leden van een der Kamers van de Staten-Generaal worden genoten. HET AFTREDEN VAN MR. STEENBERGHE Aan een interview, dat de Maasbode met den afgetreden minister van economische zaken heeft gehad, ontleenen wij het vol- gende Voor ik in het kabinet trad, heb o.a. inzake de muntpolitiek met minister Colijn van ge- dachten gewisseld. Mijn oordeel heb ik neer- gelegd in een officeelen brief, dien ik op 1 Juni 1934 aan minister Colijn richtte. Met zijn instemming geef ik u uit dezen brief de desbetreffende passage, die aldus luidde: Inzake de monetaire politiek acht ik het noodzakelijk, dat, indien zicb op het ge'oied van het geldwezen nova van beteekenis moch- ten voordoen (b.v. het verlaten ran het goud door een der goudlanden, bet ineenstorten van de Mark, verderen val van Dollar of Pond, of internationale stabilisatdeonze monetaire politiek een onderwerp van discussie in den ministerraad zal uitmaken. Dit standpunt heeft de ministerraad in zijn vergadering van 5 Juni 1931 gcedgekeurd, waarna ik op 25 Juni ben opgetreden als minister. Toen ik minister werd, begreep ik, dat deva- lueeren op dat moment niet mogelijk was, maar dat die mogelijikbeid door andere voor- valien verhaast izou kunnen worden. Wij heb- ben sindsdien, bet sterkste in de eerste maan- den van dit jaar, een geleidelijke daling var, het pond gezien tot een 12 pet. en tenslotte de val van de Belga. Zij, die beweren, dat er sinds mijn optreden eigenlijk niets vtranderd is, schijnen mij minder goed op de hoogte van den loop der gebeurtenissen in het achter ons liggende jaar. De sehade veroorzaakt door den val van de Belga en vooral door het voortdurend afbrokkelen van het pond is door het bedrijfsleven niet meer te dragen, nu de reserves de laatste jaren nagenoeg geheel zijn uitgeput. Er zijn er, die meenen, dat zoowel het Industiualisatiecongres als het adres van de Katholieke Werkgeversvereeniging uw liou- dlng heeft geinfluenceerd. Was dat congres een aanleiding of mocht men het adres een commentaar op uw houding noemen? Een eenvoudige vergelij'king van data is meer waard dan veel woorden. Het industria- lisatie-congres werd op 13 Mei gehoulen; op 3 Juni :kwam het adres van de werkgevers. Welnu, de eerste ministerraad, die mede op mijn verzoek in spoed-vergadering bijeen- kwam om over de munt-kwestie te spreken, werd reeds gehouden op Zaterdag 30 Maart. Het was een informatieve vergadering onder ledding van minister Van Schaik, daar minis ter Colijn toen in het zdekenhuis was opgeno- men. De andere ministers en ik konden en wilden uiteraard geen beslissing nemen, zoo lang de voorzitter van den raaa afwezig was. Dit duurde al drie weken. En daaraa loste men zulk een diep ingrijpend vraagstuk natuurljjk niet in een paar dagen op. De ministerraad heeft mij de gelegenheid gegeven mijn standpunt breedvoerig uiteen te zetten, zoowel mondeling als schriftelijk. Naast het muntprobleem vroeg toen ook het bezuinigingsontwerp onze aandacht. Maar op 26 April en 4 Mei zijn mijn nota en die van eenigen mijner ambtgenooten breedvoerig be- sproken, terwijl op laatst genoemden datum feitelijik het standpunt van de overage leden van het Kabinet en van mij bepaald werd. Toen was de beslissing reeds gevallen. Ik heb daaraa nog verschillende afzonderlijke be- sprekingen met minister Colijn gehad, doch mijn standpunt stond vast en daarmee mijn besluit om 'H.M. de Koningin ontslag te vra- gen. In den ministerraad van 24 Mei heb ik meegedeeld, dat ik mijn aanvrage om ontslag officieel bevestigde. Minister Colijn vroeg mij toen met de bekendmaking te wachten tot in de plaatsvervanging was voorzien. Aan dit verzoek heb ik voldaan. Overigens ben ik, zooals de data uitwijzen, onafhankelijk en zedfstandig mijn weg gegaan. lEen minister mag vragen als devaluatie niet beoordeelen naar groepsbelangen, doch is vol- gens zijn ambtseed gehouden het algemeen welzijn te behartigen, dat is in dit geval: hij is in geweten verplicbt het geheele terrein van het bedrijfsleven te overzien. Z66 heb ik mijn j taak opgevat, al schijnen sommijen dat niet te begrijpen. Maar nu schijnt mij een punt van mis- verstand te liggen in het felt, dat u toch het HET TRANSFERVERDRAG MET DUITSCHLAND GETEEKEND. Omtrent den inhoud van de nieuwe trans- feroveresnkomivt met Du 1 11 a1 voor het jaar loopende van 1 Juli 1935 tot en met 30 Juni 1936 worden van officieele zijde thans de volgende mededeelingen gedaan. Tot goed be- grip daarvan mogen de volgende algemeene opmerkingen daaraan voorafgaan. Toen in den zomer van het vorige jaar de thans ten einde loopende transferregeling tot stand kwam, was bet betalingsverkeer tus scben Nederland en Duitscbland nog niet aan een cleaiingverdrag gebonden. Spoedig daar- na bleek ecbter, dat de betalingsmogelijkheid van Duitschland in een snel tempo vermdnder- den, zoodat, om erger te voorkomen, reeds in September het eerste clearingverdrag werd afgesloten, waardoor althans werd bereikt, dat de opbrengst van den Duitschen export naar Nederland ook werkelijk geheel voor de betaling van Nederlandsche vorderingen op Duitschland zou worden aangewend. Sindsdien is herhaaldelijk gebleken, dat alien die vcrderirgen op Duitschland bebben, zij het op grond van goederenleveranties of wel dienstprestaties of credietgeving, offers moeten brengen om het genoemde betalings verkeer niet geheel te doen vastloopen. Hoewel niet kan worden ontkend, dat de fi- nancieele crediteuren van Duitschland reeds eerder in sterke mate door de steeds slechter wordende situatie zijn getroffen en bovendien aan grootere risico's zijn blootgesteld dan de andere groepen, zal het in het licht van bo- venstaande feiten en van hetgeen overigens omtrent de ontwikkeling van de Nederlandsch- Duitsche clearing algemeen bekend is, geen verwondering baren, dat thans bij het slui- ten van een nieuwe transferregeling weder- om door deze groep offers moeten worden ge bracht. Belanghebbenden dienen zich daarbrj voor oogen te houden dat deze offers thans in de eerste plaats ten goede komen aan het alge meen Nederlandsche belang, immers daar- door wordt op den duur de clearingsituatie verbeterd, hetgeen in hooge mate noodzake lijk is, omdat naar gehoopt wordt de situatie van den Nederlandschen export naar Duitsch land daardoor gunstiger zal worden of althans een verdere beperking van dezen export zal kunnen worden voorkomen. In verband hiermede zij vermeld, dat tij- dens de onderhandelingen ook nog een rege ling tot stand is gekomen, welke een verder- gaande verbetering van de clearing beoogt. Bijzonderheden hieromtrent zullen binnenkort worden medegedeeld. 'Hierbij zij ten overvloede nog opgemerkt, dat evenais onder de vroegere transferover- eenkomsten geen enkele Nederlandsche scbuldeisoher verplicbt is van de voor hem in deze overeenkomst bedongen voordeelen ge- bruik te maken, indien hij de daaraan even- eens verbonden nadeelen te groot acht. In dat geval blijven zijn rechten tegenover zijn Duit- sche schuldenaren geheel onverkort en valt hij onder de Duitsche wettelijke bepalingen waar- op het transfermoratorium berust. Thans volgen de hoofdpunten van de nieu we transferovereenkomst. Betaling in contanten. iVorderingen van Nederlandsche schuld- eiscbers uit hoofde van renten, dividenden en dergelijke opbrengsten zullen, voor zoover de Duitsche debiteuren bij de Konversionskasse fiir Deutsche Auslandsschulden betaald heb- ben, tot een bedrag van 3y2 per jaar ge- transfereerd worden. Huren en pacbten zullen voor vier-vijfde gedeelte worden getransfe reerd. Dividenden van kapitalen, die geen no- minale waarde hebben, worden in bet alge meen voor de helft getransfereerd. VEILIG GEBRU1K VAN DOUGLAS D.O. 2. In verband met bet rapport over de Uiver meldt men nog, dat van Regeerings- Laval, zoo wordt in een officieel commu nique verklaard, is vastbesloten, geen enkele handeling te zullen toelaten, die niet in da lijn is van da hem door het Parlement ver- strekte opdracht. De aan de regeering verleende bevoegd heden zijn voldoende om hen, die zouden wil len trachten, zicb tegen de saneeringsplannen te verzetten, in hun pogingen te hinderen. Naar verluidt zal de ministerraad in de wordt, dat al deze paarden het neusje van de zalm vormen van den Nederlandschen trek- paardenstapel, dan behoeft het geen betoag, dat het schouwspel op 27 en 28 Juni a.s. groot zal worden. Het aantal inzendingen is verdeeld in 100 hengsten en 300 merrien, welke categorsBn, naar gelang van den leeftijd, in verschiEende onderafdeelingen verdeeld zijn. Door desfcan- digen zullen de paarden in de verschiliende deze week te houden zitting op grond van het onderafdeelingen naar de waarde van het ex- opgestelde werkprogramma tot een eerste terieur en de afstamming worden gerang- reeks van maatregelen besluiten. De betref- fende bepalingen zullen waarschijnlijk aan het einde der maand, wanneer het parlement op reces is gegaan, worden gepubliceerd. De 28e Juni wordt als de vermoedelijke datum genoemd, waarop de zitting van bet parle ment zal worden gesloten. 1 ---- --- ramp meiat men nog, qul van bezuinigingsontwerp meoe onderteekend hebt maatregelen zijn getroffen om een vei- /^/-» IT t-» 1^1 i-ilr a Kooliiifom Vi pht lilt CO- O 0 en ook de Koninklijke besluiten hebt uitge- lokt tot voonkoming van executies van lande- lijke eigendommen. Men vraagt zich af, hoe bet een en ander te rijmen valt met uw deva- luatiepolitiek. Mijn visie op bet bedrijfsleven, vooral in verband met de daling van het Pond en den 1 val van de Belga, brachten mij tot de over- tuiging, dat er niet verder viel „aan te zien", maar dat wij ook na devaluatie naar aanpas- i sing moesten streven. Is er in het kabinet geen conflict of on- eenigheid geweest over een consequent en over de heele lijn doorvoeren van wettelijke maat- regelen van aanpassing? Neen, berichten daarover zijn onjuist en 1 dus ook de meening aisof ik verder had willen gaan en daarna, toen het kabinet mij niet wilde volgen, tot devaluatie zou zijn besloten. Bij de discussies, die aan mijn uittreden voor al gingen, is hierover geen beslissing gevallen. Voor mjj stond n.l. de zaak van den aanvang at theoretisch, aldusof aanpassen over de heele lijn en op korten termijn, met inbegrip van aantasting der hoofdsommen, of devalua tie. Maar practisch geloofde ik niet aan de eerste mogelijkheid. Naar mijn meening zou zulk een aanpassing het Burgenlijk Recht z66 hebben aangegrepen en omgewoeld, dat men alle recbtszekerheid op losse scbroeven zou zetten en bet crediet geweldig zou schokken. Daarnaast kwam er bij mij een tweede bezwaar. Zulk een aan passing zou te lang duren voor alles aange- pakt is. Men moet dan van den eenen maat- regel naar den andere. Maar men krijgt dan nooit aanpassing over de heele lijn. En bij elken maatregel ontmoet men grooten weer- stand en practiscbe moeilijikheden. Daardoor komt men nooit tot volledige toepassing. Dit laatste bezwaar was onoverkiomenlijk. Juist n u was volledige toepassing noodzake lijk. Ik kon niet in de practische mogelijk heid van deze wijze van afdoende aanpassing gelooven. En tijd voor m.i. hopelooze experi- menten was er niet meer. U weet, dat ik het executie-verbod nooit be- doeld heb als een van de wettelijke maatrege len van aanpassing. De memorie van toeldch- ting op het desbetreffende wetsontwerp be- wijst het afdoende. Bij het executieverbod gold een andere, op zicb zelf staande recbts- grond. De overheid beet nu eenmaal door ge- weldage prijsregelende maatregelen de beta ling van pacbten en hypotheken mogelijk ge- maakt. Zij mag hier dus zeker mee bepalen, waar het geld hlijft, dat zij mede helpt ver- scbaffen. Dat is de recbtsgrond geweest. En het Bezuinigingsontwerp? Ik ben en blijf van meening, dat ook na devaluatie de bezuindgingsarbeid zal moeten worden voortgezet, zij het uiteraard met ver- andering van sommige onderdeelen. Meer be- hoef ik daarvan niet te zeggen. Hebt u geen andere moeilijkheden gehad? Men beweert, dat men u gedwarsboomd heeft op handelspolitiek terrein. Dat is dan een volstrekt onjuiste bewe- ring. Er is daarover nimmer een conflict in het kabinet geweest. Integendeel, u herinnert zich, dat ik bij de begrooting in de Eerste Kamer toezaggingen deed op handelspolitiek terrein? Welnu, op mijn voorstel gingen minister Colijn en minister Oud accoord met de voorbereiding van verschillende tariefsver- boogingen in verband met de behoefte van bepaalde bedrijtfstakken. Kan het duidelijker? lig gebruik van de vliegtuigen van bet type Douglas D.O. 2, welke na de „Uiver" door de K.L.M. in gebruik zijn genomen, te verzekeren UITVOER VAN ZALM NAAR FRANKRIJK VERBODEN. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 15 Juni de uit- voer naar Frankrijk van zalm, spiering en bouting, zoowel verscb als bevroren, zal zijn verboden. Deze uitvoer zal slechts zijn toegestaan, in dien wordt overgelegd een certificaat, van- wege den Minister afgegeven. BETOOGING TEGEN DE CHRISTENEN Te Asso kwam het bij Mohammedaansche processies tot beboogingen tegen de Christe- nen. Deze betoogingen begonnen spoedig ge- vaarlijke vormen aan te nemen. De hoofd- poort van een Christelijke kerk werd inge- slagen. De politie greep in en kon verdere gewelddaden verhinderen. HET GROOTSTE PASSAGIERS- VLIEGTUIG. In twee dagen naar Indie. De luchtvaartmedewerker van de „Daily Express" weet te melden, dat op het oogen- blik voor Engeland een groot passagiersvlieg- tuig het snelste vliegtuig ter wereld naar verhouding van zijn afmetingen wordt ge- bouwd. Het toestel is bestemd voor de Impe rial Aairways. Het wordt gebouwd bij de Armstrong Wlhitworth Company te Coventry, die de meeste groote machines voor de Im perial Airways heeft gebouwd. Geen passagiersvliegtuig tot dusver in En geland of elders gebouwd, kan met dit vlieg tuig wat afmetingen en snelheid betreft, wor den vergeleken. Het wordt een 3200 P.K. viermotorige een- dekker met een kruissnelbeid van 160 mijl per uur en een topsnelheid van 180 mijl per uur, volgens voorzicbtige berekening. Het zal ruimte bieden aan 56 passagiers en bun ba- gage of 3.5 ton passagiers en vracht of een kwart millioen brieven en postpaketten. Het vliegtuig zal waarsohijnlijk bet eerste van een aantal van dergelijke vliegtuigen zijn voor de 20.000 mijlsroute van de Imperial Airways naar Australia Het nieuwe vliegtuig wordt gebouwd met het oog op de tegen 1937 verwachte ontwikke ling van het luchtverkeer. Volgens het vast- gestelde plan zal de luchtmail uit Indie dan in twee dagen in Louden kunnen zijn, van Kaapstad in vier dagen en van Australie in zeven dagen. De geraamde snelheid van 180 mijl per uur wordt aan den lagen kant geacht. In voor- aanstaande lucbtvaartkringen werd verklaard dat de kruissnelheid zelfs de 200 mijl per uur zal naderen. SPECULATIE TEGEN DE GOUDVALUTA'S De ,,Ag. econ. fin." vemeemt dat de Fe deral Reserve banken aan de bankinstellingen hebben aanbevolen om niet baar bemiddeling te verleenen bij speculatieve transacties in de goudvaluta's. Het blad herinnert eraan, dat de Bank van Engeland een soortgelijken stap heeft gedaan en concludeert dat deze feiten de belangrijk- ste gebeurtenissen op de valutamarkt vormen welke sedert langen tijd hebben plaats gevon- den. Voor de eerste maal sedert het prijsgeven van den gouden standaard door Engeland ziet men reeele teekenen die duiden op een En- gelsch-Fransoh-Amerikaanscben wil tot sa- menwerking ter bereiking van een stabiliteit op economisch gebied. STAMBOEft VOOR HET NEDERL. TREKPAARD. DE POSITIE VAN HET KABINET- VAN ZEELAND. Politieke en fmancieele moeilijkheden? De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt: In diverse politieke en financieele kringen worden alarmeerende gerucbten verspreid be- treft'ende de positie van het kabinet van Zee- land. Volgens deze geruchten die trou- wens gedeeltelijk reeds weerklank vonden in de Brusselscbe pers zouden de groote ban- ken een -offensieve actie tegen de regeering hebben ingezet met het doel haar ten val te brengen en zoodoende aan de in voorbereiding zijtade regeeringscontrole op de banken te ontsnappen. Daar het Parlement binnen en kele dagen met vacantie gaat en de regeering van dien kant blijkbaar geen gevaar dreigt, zouden zekere banken en oud-ministers naar het socialistiscbe hoofdorgaan De Peuple beweert hunne actie hebben geconcentreerd op de Belgische rentewaarden, wel wetend, dat deze een kwetsbaar onderdeel zijn van het re- geeringsprogramma. De Belgische geoonver- teerde staatsleeningen en speciaal de zgn. .Belgische rente" zouden ten gevolge van dit offensdef, met 7 punten zijn teruggeloopen en sedert 16 Mei van 97 op 90,25 zijn gevallen. Ten minste twee Fransch-Brusselsche bladen, aldus de geruchten uit d'ezelfde bron, zouden geld hebben gekregen om deze campagnc tegen de huidige regeering te voeren. Van andere zijde wordt verzekerd, dat de eensgezindheid ver van volmaakt is in den schoot van de regeering. Zelfs de socialisti- sche ministers zouden het onder elkaar niet eens zijn en herhaaldelijk zou dit verschil van meening tusscben den partijleider Emile Van- dervelde, minister zonder portefeuille en ten minste twee socialistische ministers met por tefeuille, reeds tot uiting zijn gekomen. Wil de minister-president voorkomen dat het hem door een groot deel van de bevolking geschonken vertrouwen niet verder geschokt worden, dan zal, naar veler oordeel, een dui- delijike regeeringsverklaring en een weer- legging van deze geruchten en beweringen niet lang meer mogen uitblijven. VKRDEDIGING VAN DEN FRANC. De Fransche regeering heeft een ernstige waarschuwing gericht tot de kringen, die trachten de maatregelen tot verdediging van den franc te saboteeren. lie nationale tentoonstelling. j Den 22sten December 1914 werd onder lei- ding van den toenmaldgen Directeur-generaal van den Landbouw, den heer P. vein Hoek, en den beer Vorsterman van Oyen, de provinciale trekpaardenstamboeken tot een Nationaal Stamboek vereenigd. Het aantal leden bedroeg bij den aanvang 1928, verdeeld als voligt: Groningen-Friesland 146, Drentbe geen, Gelderland-Overijssel 189, Noord Holland-Utrecht 77, Zuid-Holland 92, Limburg 265, Noord-Brabant 191 en Zeeland 868. De vereeniging breddde zich de eerste jaren van haar bestaan, mede tengevolge van de hoogconjunotuur, snel uit Met de stijging van het aantal leden hield gelijken tred de stijging van het aantal ingeschreven veulens en opgenomen hengsten en merrien. Thans, na 20 jaren, bestaat de Vereeniging uit 9 afdeelingen met een aantal van ruim 5000 leden. Groningen-Friesland 437, Drenthe 153, Overijssel 139, Gelderland 575, Noord- Holland-Utrecht 86, Z.-Holland 183, Limburg 791, Nioord-Brabant 1290 en Zeeland 1257. Gedurende de 20 jaren stamlboekhouding zijn 78867 veulens in het stamboek ingeschreven, terwijl uit dit aantal als selectiedderen in aan- merking zijn gekomen 1622 hengsten en 19360 merrien. Naast de selectiemaatregelen heeft de Vereeniging in den loop der jaren de paardenfokkerij bevorderd door het houden van keuringen en tentoanstellingen. alwaar door onderlinge vergelijking de prikkel tot verbetering en tevens de belangstelling voor de paardenfokkerij wordt opgewekt. In 20 jaren is op deze wij'ze veel bereikt. Niet alleen kwantitatief doch ook kwalitatief is de voor- uitgang in het oog vallend en het is daarom, dat de Vereeniging dit gebeuren demonstree- ren wil in een vergelijkende show van de beste paarden uit geheel Nederland. En in de vaste overtuiging, dat in deze 20 jaren be- reikte resultaten de verwachtingen niet te- leurstellen, komt de lie Nationale Tentoon stelling te staan in het teeken van een jubi- leum. Daarvoor is zeker des te meer reden, omdat het groot aantal over geheel Neder land wonende fokkers in de uitoefening der trekpaardfakkerij eensgezind is in organisato- riscb handelen en tevens en dit zegt alles in het wezen van de fokkerij van trekpaar- den geen verschil van meening heeft. Mis- schien bestaan er kleine verschillen in de op- vattingen over den aard van het trekpaard op de diverse grondsoorten van ons land, in dien zin, dat op de eene grondsoort het kleine type, op de andere meer het zware type ge- vraagd wordt. Dit verandert evenwel niets aan de algemeen geldende regel, dat het trekpaard in den landbouw en voor tractiedoeleinden bij de Industrie niet door andere rassen te eve- 1 !naren is. Het is daarom bijna vanzelf sprekend, dat de belangstelling voor de lie Nationale Trek- paardtentoonstelling zeer groot is. Ruim 400 i i paarden zullen de Veemarktgebouwen in Den j Bosch binnentreden en wanneer bedacht j en schikt, terwijl de hoogst geplaatsten im de versobillende rubrieken van 4 jaar en -sader elkaar zullen bekampen om het karnpfioen- schap. Niet alleen van de zijde der fokkers be staat voor deze jubileum tentoonstelling veel belangstelling. Ons Vorstelijk Huis toonde be- reids zijn medeleven in den arbeid der fcdckeacs door het beschikbaar stellen van een groote zilveren medaille. In het Eere-Comi te namen verse hi.TJesKte hooggeplaatste personen zitting. De rremigter van Economische Zaken aanvaardde het vrmr- zitterscbap. Van groote beteekenis moet geacht werden de belangstelling, die van andere Ianden ge- toond zal worden. De regeering van verscbB- lende landen zullen zicb officieel doen ver- tegenwoordigen. Tevens werd door autoaritei- ten en fokkers uit Duitschland, Frankrijk en Belgie een bezoek toegezegd. DE MOORD OP G. DE BIE TE OSS. Vrijdagmorgen om elf uur heeft P. de BL uit Oss, die in de marechausseekazeroe te Uden. is opgesloten en daar "een reeks van bekente- nissen heeft af gelegd, tegenover brigade- commandant v. d. Beek uit Uden, m tegen- woordigbeid van de wachtmeesters De Gler en v. d. Weerd, eveneens uit Oss, verklaard, dat hij in Augustus van het jaar 1933 zijn neef G. de Bie heeft vermoord. Om de nasporingen van de politie niet te bemoeilijken, konden over de bijzonderheden van deze bekentenis nog geen verdere publi- catles worden gedaan. Het heeft nauwelijks verwondering gewekt dat P. de B. na zulk een lange rij van mis- drijven voor den opperwachtmeester der Kon. marechaussde te Uden te hebben opgebiecht nu eindelijk ook den moord op zijn neef Gemt heeft bekend. Na bijna twee jaar zgn on- schuld te hebben volgehouden, heeft hg einde lijk het groote geheim geapenhaard. Vrijdagmorgen werd hij opnieuw in de mare- chausseekazeme door opperwachtmeester v. d. Beek, in tegenwoordigheid van de wacht meesters De Gier en Eftink en v. d. Weerd aan een verhoor onderworpen. Aarvankeiijk bleef hij ontkennen, doch plotseling liet hij het hoofd in de handen zinken en stamel-de hg: Ik heb het gedaan. Toen volgde het droeve relaas van den moord, waarvan onze lezers zich de bijzonder heden ongetwijfeld nog zullen herinaeren. Als motief voor de misdaad noemde P. de B. zijn haat tegen zijn neef Gerrit, omdat voizw C.U. aan hem de voorkeur gaf. Hij bealoot hem op een eenzame plek van het levea te be- rooven. In den avond van negen Augustus 1933 waren P. en G. bij vrouw C. geweest. Zij bleek weer de voorkeur aan G. te geven, waarop P. besloot hem te dooden. P. en G. spraken af samen Mppen te gaan rooven bij Berchem, waar goede kippen ge- makkelijk buit te maken zouden zijn. Op het eenzame Gemert, op het smaile pad waar bei den achter elkaar moesten loopen, trok P. plotseling zijn mes en bracht G. eenige steiken in dien rug toe. Het slachtoffer had geen tijd zich te ver- weren en viel neer, hevig bloedend. P. had hem daarop met zestig steken afgemaakt en was toen rustig naar huis gegaan. P. had eenige Schramm en van braam- besstruiken opgelooi>en, die hem noodlottig zijn geworden, al bleef hij de misdaad ont kennen. Zelfs in de rechtszaal bleef hg nog zoo hardnekkig ontkennen, dat velen aachten dat hij onschuldig kon zijn. Hij werd tot vijftien jaar gevangenisstraf vei :ordeeld. P. de B. blijkt de misdaad dus geheel alleen te hebben gepleegd. Verdachte voelde zich na de bekentenis zeer opgelucht en toande berouw over zijn daad. In den loop van den dag is hij naar de marechausseekazeme te Oss overgebracht. Ook heeft P. de B. erkend schuldig te zijn aan den overval met geweldpleging op de alleenwonendc winkelierster Betje van Dtjk te Geffen in Februari 1933. De beide nevea de B. waren op de hoogte dat de 73-jarige koopvrouw er warmpjes in zat. Op een mid dag wilde een van hen in den winkel lets koopen om de situatie op te nemen. Het gevraagde was met voorradig en het vrouwtje verzocht hen 's avonds terug te komen. In den avond kwamen de indringers terug. duwden haar een prop in den mond en toen zij zich verzette sloegen zij haar met een zware pook een aantal malen op het hoofd. Een buurvrouw snelde op het gerueht toe waardoor de bandieten de vlucht maesfcesn nemen. Badend in haar blo,ed werd de winkelierster aangetroffen. Zij heeft maanden in het zie- kenhuis te Oss doorgebracht en is sedertsSeo hulpbehoevend gebleven. Nadat P. de B. Vrijdagmorgen in de mare- chaussee-kazerne te Uden den moord op zijn neef Gerrit had bekend, heeft hij nog een be kentenis afgelegd over een misdrijf van de bende, dat nooit ruchtbaar is geworden. De bandieten hadden indertijd van welinge- lichte zijde bericht ontvangen, dat de landbou- wer v. d. Elzen, wonende op de buurtschap de Hoeve te Uden veel geld in huis zou heb ben, en onmiddellijk werden plannen gesmeed om hem ervan te ontdoen. Daar het ter plaatse vrij dicht bebouwd is, achtte men het gevaarlijk om de familie v. d. E. te overvaHes en het complot besloot daarom den meer en meer gebruikelijken weg te volgen en een. naburig huis in brand te steken. Het was dan vrijwel zeker, dat de bewoners bun burert zou den gaan helpen en van die gelegenheid zan men gebruik maken om binnen te sluipen -en den buit te bemaohtigen. Het plan zou wor den uitgevoerd door P. de B., de Ceei, de Hut. en de jonge Toon de Soep. Op Zaterdagavon-d 17 Februari van het vorige jaar begaf het viertal zich naar Uden, waar men de boerderij van De Groot, die dieht bij de bofstede van v. d. Elzen was gelegen in vlammen zou doen opgaan. De brand werd. door de Ceei gestookt en in een minimum van. tijd brandde de boerderij als een fakkel. Het- gezelschap had evenwel pech. In de eerste plaats veriieten niet alle leden van. het gezin v. d. Elzen het huis, om naar den brand te gaan kijken en bovendien zetten de vlam men de omgeving in zulk een zee van licht, dat men onmogelij-k het huis ongemerkt toon binnensluipen. Toen kort na het uitbreken van den brand bovendien de marechauasee nog ter plaatse versoheen, achtten de brand- stichters het raadzaam maar spoedig den at-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5