ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9310 VRIJDAG 14 JUNI 1935 75e Jaargang Bannenland Buitenland TyVEEOE BLAD DE transferonderhandelingen MET DUITSOHLAND GESLAAGD. TER NEUZEN, 14 JUNI 1935. AXEL. HOEK. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. ZUIDDORPE. *»'*MmiMDnr*TV!»r'TKmiZaX I N EUZEN HET BEZOEK VAN DE KONINGIN A AN AMSTERDAM. Naar gemeld wordt, is Prinses Juliana voor- nemens die Koningin te vergezellen bij Haar bezoek aan Amsterdam op Zaterdag 15 dezer voor de pleditigheid van de onthuUing van bet Van Heutsz-monument. PRINSES JULIANA NAAR DIERDORF. Het Hbld. vemeemt van een bijzonderen medewerker te Dierdorf, dat Prinses Juliana de uitnoodiging van den erfprins von Wied, om zijn jongsten zoon den 25en Juni in de protestantsche kerk aldaar ten doop te willen bouden, aanvaard heeft. De Prinses zal vol- gens de Neuwieder Zeitung des morgens te Dierdorf arriveerem. ONGEVALLENWET 1921. Vervanging van premiestelsel door omslagstelsel. -Bij de wet van 23 Mei 1935 tot wijziging der Qngevallenwet 1921 is het premiestelsel, naar de regelen waarvan door de bij de Rijksverzekeringsbank aangesloten werkge- vers tot dusverre de middelen werden opge- bracbt tot dekking van de r en ten en overige scbadelooastelldngen en van de admimstratie- kosten, vervangen door een omslagstelsel met kapd taaldetoking De omslag vindt plaats door het hefien van een of meer voorschotpremien, alsmede van een slotbijdirage, indien na het opmaken van de wetenscbappelijke balans over het betrok- ken boekjaar blijkt, dat de in den omslag ver- schuldigde bijdrage meer bedraagt dan de be- taalde of nog verschiuldigde voorschotpremien. Bedraagt de verschuldigde bijdrage minder dan de betaalde of nog verschuldigde voor schotpremien, dan wordt het verscbil aan den werkgever terugbetaald of met hem verrekend. De voorschotpremien worden op dezelfde wijze berekend als de premien onder de oude ■regeling. De bestaande voorschriften om- trent de inzending der loonlijsten en de be- taling der premie binnen den daarvoor be- paalden termijn na elken vervaldag der pre mie, alsmede die betreffende de vaststelling en invordering der premie, blijven in verband daarmede onveranderd van kracht. De eventueel te heffen slotbijdrage is een voor alle ondememingen gelijk percentage van de over het betrokken boekjaar verschul digde voorschotpremien. Het ligt in de bedoeling dat het bedrag der slotbtjdrage, indien deze verschuldigd is, of van de te veel betaalde voorschotpremie aan de werkgevers zal worden medegedeeld tegelijk met de vaststelling der voorschotpremie over het eerste halfjaar, volgende op het boekjaar over hetweik de bijdrage in den omslag ver schuldigd is. De nieuwe regeling treedt vermoedelijk m werkdng op 1 Juli 1935. In dat geval zal dus de eerste maai een slotbijdrage verschuldigd kunnen zijn over het tijdvak van 1 Juli 1935 tot en met 31 December 1935. Woensdag arriveerde de voorzitter der Duitsche transferdelegatie in Den Haag en had op het departement van Flinancien een bespreking met den voorzitter der Nederland- sche delegatie. Vervolgens werd de geheele Nederlandsche delegatie bijeengeroepen, die gedurende den namiddag met den Duitschen voorzitter, dr. Hartenstein, overleg pleegde Hiermede werden de een week geleden te Ber- lijn onderbroken onderhandelingen weer opge nomen. Men bereikte tenslobte eenstemmig- hedd op een grondslag, die het principaeele be- zwaar der Nederlandsche regeerdng, hetweik, zooals bekend, in Berlijn op het laatste mo ment tot opschortdng der parafeering had ge- leid, ophief. Het resultaat werd aanstands aan minister Oolijn voorgelegd, die zich daarmede namens de regeering vereenigde. iWoensdagavond werd het verdrag op het departement van Fmancden geparafeerd. De onderteekening zad ten spoeddgste te Berlijn plaats vinden. Griekschen troon terug te keeren, zal iplaats hebben. De nieuw gekozen Nationale Verga- dering zal' den datum nader vaststellen. De regeering zal de National's Vergadering vr.j zeker voorstellen, een regeling voor ddt ple- bisciet te treffen, alvorens nader de consti- tutioneele hervormingen in behandeldng te nemen. Indden het herstel der monaTchie door het voik wordt goedgekeurd, zal het betref fende gedeel'te van de constitutie daarna deel uitmaken van de voorgestelde nieuwe wijzi- gingen, De Grieksche minister van Oorlog, generaal Metaxas, die gedurende de verkiezingen de leider was van de royalistische ume, heeft verklaard, dat de meeste volgelingen van Tsaldaris gekozen waren, omdat men wist, dat zij royalisten waren en dat de regeering de Nationale Vergadering alleen zal behoeven te vragen een herstel van de monarchie goed te keuren, zonder een piebisciet te houden. De republijieinsche leiders zijn van meening, dat na de nederlaag, die generaal Metaxas en zijn volgelingen bij de verkiezingen hebben ge leden, een piebisciet overbodig is. ACCORDEON-ORKEST. Woensdagavond gaf, zooals was aangekon- digd, de mondhaimonicaclub Bravo", onder leiding van den heer Jo Romeijnsen, een con cert op de Markt. De uitvoering varieerend programma werd door luisterd. van het velen be- ZHEUWSOH-VLAAMSCHE MIDDENST AND EN FRA NIK-DEiV ALU ATI E Namens de afdeelingen der Hanze in Z- Vlaanderen hebben meldt het Dgbl. voor Zeeland de heeren M. van Goethem en G. Sarneel den minister van Financien een adres gezonden, waardn zij te kennen geven: ,,dat zij wijzen op de steeds grooter worden- de invoer van alle mogelijke gecontingenteer- de goederon in Zeeuwsch-Vlaanderen, nu de prijzen in Belgie zoover beneden de Nederland sche gekomen zijn, door de Belgische-munt- depreciatie; ,,dat de middenstand in Zeeuwsch-Vlaande- reii wordt gedupeerd en velen aan den onder- gang worden prijsgegeven, doordat in de grensstrook vrijwel niet meer gekocht wordt, doordat a. geheel Z.-Vl. als grensverkeer is ver klaard en in dat verkeer, bij invoer van arti- kelen voor eigen gebruik de noodige soepel- hedd betracht moot worden; ib. bedragen van 25 voor gecontingenteer- de artdkelen indien het seizoen-artikelen be- treft, weike 2 maal per jaar kunnen worden aangeschaft, door den particulier. zonder con sent kunnen worden aangeboaen ten invoer; c. bedragen van 40 als postpakket door buitenlandsche huizen kunnen worden inge- voerd zonder consent, indien dit vroeger steeds plaats had; d. de smokkelhandel dusdanige afmetm- gen heeft aangenomen dat in vele winkels, suiker, boter, vet, meel, e.d. vrijwel niet meer worden verkocht en ooik manufacturen, con- feotie en andere huishoudelijke artikelen op groote schaal frauduleus worden ingevoerd; Dat de Middenstand in een zeer ongunstige conditio verkeert, doordat ze van die gunstige bepaldngen geen gebruik maken kan en bij in voer, zelfs van de kleinste hoeveelheid een consent aanwezig moet zijn; iRedenen wiaarom zij beleefd verzoeken, dit missive no. 164 van 23 Miaart 1933 in dden zin te wijzigen, dat die gunstige bepalingen als hedoeld in b en c komen te vervallen aan de Inspectie Ter Neuzen te verzoeken het be- doelde in c zoodanig te wijzigen, dat door ambtenaren tegenover het puhliek strenger kan worden opgetreden en de invoer door par- ticulieren wordt verhinderd i.e. tot een mini mum wordt beperkt; dat de smokkelhandel door een strengere grensbewaking wordt tegengegaan. Als concessie aan den publieken smaak hebben de makers van ,,Het Camavalskind tevens voor een happy end gezorgd en het pleit in ieder geval voor de importeurs, fat zij deze film naar onis land brachten met de tragische ontknooping, die in de laatste acten aan de beide hoofdpersonen Iwan Mosjoukine en Tania Fedor gelegenheid geeft tot een aan- tal momenten van ontroerend acteren. Een avontuur in Zuid-Express. De Zuid-Express op iweg naar Italde. Met luxe wagons, luxe slaap-coupe's, restauratie- wagens en het heterogene publiek dat even contact krijgt in zulk een wonderlijk wereldje. Paar is de jonge eigenaresse van een luxe hotel aan de rivibra; de giaaf, die zich aan haar opdringt en haar met zijn liefdesbetui- gingen achtervolgt. Daar is de zonderlinge professor, handlijn- kundige, vinger-afdrukkende, specialist op het gebied der criminaliteit, stuntelig en onhan- dig, die overal een griezelig wassen menschen- hoofd met zich mee voert. En dan is er de kellner van het restauratierijtuig, de onweer- staanbare. Die alle vrouiwen 't hoofd op hoi brengt. Hij vooral, want bij laat overduidelijk merken hoezeer hij die hotel-eigenaresse be- wondert en zij laat bet niet onder zich hem met haar charmanste lachjes te bekoren. De vriendelijke vredigheid, af en toe opge- fleurd door de onhandigheden van den profes sor bovengenoemd, wordt plotseling verstoord, wanneer de jonge hotel-eigenaresse tot de ontdekking komt, dat haar juweelen gestolen zijn. Groote comstematie, politie-onderzoek op het politiebureau aan het eerstvolgend station, verdenking valt op den mooien ked- ner. Alleen de jonge vrouiw heeft vertrouiwen in hem en ze geeft daarvan blijk, door hem te engageeren als hulpportier, later als kellner in haar hotel. Maar nog altijd is er de juweelenkwestie, die in dat hotel een vervolg- en slotbedrijf vindt. We begrijpen natuurlijk, dat de boef ontmaskerd wordt en de deugd beloond. Maar hoe, en wie die boef is, zeggen wij natuurlijk niet. Dat is een genoeglijk en spannend spel om te volgen en maaikt op zichzelf reeds de film onderhouidend. Denk daarbij, dat er een reeks met goeden smaak opgenomen beelden zijn, stukjes natuur, het trein-inte- rieur het hotel-interieur, en dat alleraardigste muziek, vlotte melodietjes, goed gezongen een lust zijn voor het oor. En dat de profes sor, die bij al zijn stuntelighieid ten slO'tte toch maar de man is, die den misdadiger aaniwijst. hlijft zorgen voor de note gale. Kostelijk is de scene in het badihuisje, dat hij als verhlijf heeft gehuurd en waarin hij ten slotte met een pseudo-detective in zee raakt ennaa.r Spanje roeit. Een aller-amusantste film, waarin Char lotte Susa en Karl Ludwig Diehl uitnemend, vlot spel te zien geven. kil, toen ze ter hoogte van den landbouwer M.' door tot nu toe onopgehelderde oorzaak kwam te vallen, waarbij ze een ontwrichte schouder en enkele blessures aan het hoofd1 opliep. Door een toevallig passeerende vrachtauto werd het slachtoffer, dat hevige pijnen leed, naar huis vervoerd, waarna medische hulp werd ingeroepen. Nader vememen wij, dat de toestand van het slachtoffer hevredigend is. Een belangrijke dag. Na het verscheiden van den eminenten directeur onzer harmonie „Concordia' wjjlen den heer J. E. Blansaart, zag het bestuur zich geplaatst voor een emstig dilemma, n.l. het vervullen der ontstane vacature. Met het oog op de verdiensten van den haar ontvallen leider was deze aangelegenbeid voor onze har- 1 monie een tamelijk brandend vraagstuk. Wie op de hoogte is van hetgeen van een muziek- directeur gevraagd wordt en dit probleem van alle kanten bekijkt zal dit onmiddellijk toe- stemmien. En toch is per saldo de oplossmg voor Concordia" meegevallen. Reeds eerder had tijdens een vrij langdurige ziekte van wijlen den overleden directeur de heer A. J. Schie- man tijdelijk den dirigeerstaf gezwaaid en ook reeds eerder was het hem gelukt m die periode de „muziek" op peil te hooiden, En was het nu daardoor in zekeren zin met moei- liik een tijdelijken functionaris te vinden de vraag rees nu: „hoe zal het gaan^ met het instudeeren van nieuwe nummers IVoor ddt vraagstuk zag men zich nu ge plaatst en het bestuur begreep dat men ten deze een proef over eenige maanden daende te nemen. Gezden de amicale verhoudmg die er in den loop der jaren tusschen de werken- de leden en de secretaris-penningmeester, de heer Schieman, met zijn eervollen staat van ddenst a.h.w. was gegroedd, viel dit hesluit in goede aarde. En in de kleine 6 maanden tijdis dat deze thans de gelegenheid heeft gehad zich te bekiwamen voor zijn gewichtige taak is de basis van vertrouwen, die reeds aanleiding tot een tydelijke opdracht, verstevigd en commissie van de DE VICIEUZE CIRKEL. Het bestuur van de socialistdsche partij in Belgde heeft Woensdag te Brussel een motie aangenomen, waarbij de regeering verzocht Wordt, er voor te willen zorgen, dat de loonen zich zullen aanpassen aan de gestegen kosten van het levensonderhoud. In dit streven naar loonsverhooging kan men het bewijs zien, dat ook Belgie in den vicdeuzen cirkel is geraakt, waarin het economische lev en zich na een de- valuatde pleegt te verwarren. De hoogere prij zen leiden tot een verhooging van de loonen. De verhooging van de productdekosten, weike hdervan het gevolg is, heeft op haar beuirt weer een verdere stijging van de prijzen ten gevolge, die dan weer opnieuw loonsverhoo- gingen n'oodzakelijk maakt enz. enz. Naarmate dit proces verder voortschrijdt verdwijnt ook, schrijft de N. R. Crt., de uit- voerpremie, die sommige Belgische exporteurs ten gevolge van de devaluatie genieten. (Het is wel zeer merkwaardig, dat in ver- schdJLende landen juist onder de arheiders zoo- veel voorstanders van devaluatie worden ge- vonden. Men ziet toch steeds weer, dat de ver hooging van de kosten van het levensonder houd aan de loonsverhooging voorafgaat, zoo- dat er gerftimen tijd een voor de arbedders on- voordeelige marge tusschen beide hlijft be- staan. In goederen uitgedrukt, beteekent de valuatie in de meeste gevallen een loonsver- lagimg, die slechts zeer langzaam en met groot gevaar voor den sociaien vrede weer ou- gedaan gemaakt kan worden. Het zal leerzaam zijn, het verdere verloop van prijzen en loonen in Belgie aandachtig te volgen. GRIEKENLAND ZAL STEMMEN OVER DEN TERUGKEER VAN ZIJN HONING. De Grieksche premier Tsaldaris heeft vol gens de Daily Telegraph, aangekondigd, dat het piebisciet over de vraag, of ex-koning George uditgenooddgd zal worden om op den Een OMHOOG GEVAREN. tot nu toe ombekend sleepschip van tamelijke groot.tc. gesleept door de sleepboot „Wiljo", liep hedemmiddag bij den Margaretha- polder omhoog. Door twee voorbij varende sleepbooten, de ,,Hansiweert" en de Locus en vier alhier thuisbeboorende, wordt assisten- tie verleend. OPHEFFING VAN KANTOREN EN HEERBANEN. Staatsblad no. 321 bevat het Kon. besluit van den 31sten Mei, tot opheffing van kan- toren en heerbanen en wijziging van de attri- buten van eenige kantoren. Daarbij is be- paald dat Koewacht als expeditiekantoor en Axel als betalingskantoor voor den invoer te lande vervallen. LUXOR THEATER. „Het Camavalskind". Een Fransche film, onder regie van Alexan dre Volkoff tot stand gekomen. Een jonge moeder, wier eohtgenoot valsChhei'd in ge- schrifte pleegde en zich vervolgens bij e«n expeditie naar de binnenlanden van Zuid- Amerika aansloot, legt haar kind1 tijdens het camaval te vondeling voor de deur van een rijk en boemelend vrijigezel en begeeft zich vervolgens naar het strand om zich van het leven te ontdoen. De vrijgezel vindt het wicht op zijn stoep en laat het door zijn bediende naar binnen brengen. Een entree, dat u herinnert aan een van de laatste Chevalier-films. Het kind tyranni- seert na lutbeie uren de vrijgezellen-woning en verder weifelt de regisseur de eerste paar honderd meter tusschen een dramatische en een luchtige film. Het wordt itenslotte een dramatische de zelfmoord-poging van de moeder mislukt en zij komt bij den vrijgezel in dienst als kinderjuffrouiw van haar eigen kind. Een aanrijding dioet den man het ge- heim ontdekken. De jonge vrouiw vertelt hem dan alles en de vrijgezel geraakt verliefd Zij verloven zich, maar op den verlovings- dag keert de reeds in de binnenlanden van Zuid-Amerika doodgewaandte echtgenoot terug en edscht vrouw en kind. De vrouw weet dat het haar plicht is den vader van den kleinen Rend te volgen en gaat... DE HAGELBUI. Behalve Zeeuwsch-Vlaanderen O.D., meldt de M. Crt., is Maandagavond ook een dee1, van Zuid-Beveland door een hagelbui getrof- fen, iwelke aan de te velde staande gewassen en aan de vruchten in de boomgaarden veel schade heeft toegebracht. Onze correspondent te Krabbendijke zond ons een monster van door den hagel getroffen vruchten uit de boomgaarden in zijn gemeente, die, naar de corr. meent, beter dan veel geschrijf aan kun nen toonen hoe de hagelbui heeft huis- gebouden. Inderdaad, de ons gezonden mon sters van appels, peren, pruimen, kruisbes- sen doen al heel duidelijk zien, weike emstige gevolgen de hagelbui voor de boomgaarden heeft gehad. Niet alleen dat de vruchten emstig geikneusd zijn, doch van verscheidene appels, (kruishessen enz. zijn heele stukken afgeslagen. Onnoodig te zeggen, dat op vele plaa.sen de schade zeer groot moet zijn. Voor som mige boomgaarden noemt men reeds een strop van #3000 h 4000. VERSTEKELENGEN. Ook Vlissingen, aldus de „Tel.", heeft veel last van verstekelingen, die meestal uit Ant- werpen komen. In deze havens verbergt zich menige werklooze in een voor vertrek gereed liggend schip. Spoedig na de afvaart, worden zij dan ontdekt. Van het oponthoud, dat het schip bij Vlissingen heeft voor het beloodsen, wordt dan gebruik gemaakt om de versteke lingen aan land te zetten. Dezer dagen werden van het Oostenrijksche stoomschip „Wien", op weg van Antwerpen naar Livorno, vier verstekelingen aan land gezet. Het Zweedsche stoomschip „Ronohar", op weg naar Canada, dat te Vlissingen kwam bunkeren, had vier stow-aways, alien Duit- schers, ontdekt. De politie heeft deze men- schen over de grenzen geleid. WEDEROM ARBITRAGE OPGELEGD. Toen de werkgeversorganisatie in het land- bouwbedrijf op het eiland Tholen en de land- arbeidersbonden geen overeenstemming kon- den bereiken over een collectief contract voor 19351936, besloten zij den Rijksbemiddelaar prof. Aalberse te verzoeken een arbiter aan te wijzen. Deze vol deed aan dit verzoek en wees het Tweede Kamerlid J. Schouten tot scheidsrechter aan. Die aanwijzing kon echter het werkgeversbestuur niet bevredigen en het weigerde, ondanks besprekingen, den dioor prof. Aalberse aangewezen arbiter te aanvaar- den. De minister van Economische Zaken heeft thans ingegrepen. Deze heeft namelijk besloten aan alle landbouwwerkgevers op het eiland Tholen, aangesloten bij de landbouw- crisis-organisatie in de provincie Zeeland, ver- plichte arbitrage op te leggen. AAN GEREDEN Te Aardenburg is de 8-jarige J. V. uit Sluis, die zonder uit te kijken met een fiets den weg overstak, door een auto gegrepen en ernstig verwond naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Gisteren fietste de ruim 73-jarige weduwe V., over het Mauritsfort in de richting Sluis- was werd op advies van een meest ter zake kundigen uit de werkende leden, na rijp overleg, geadviseerd aan het bestuur om over te gaan tot definitieve be- noeming. Daarvan werd in ons nummer van Wloensdag reeds melding gemaakt en op dien- zelfden avond is dan ook in het hijzijn van het vollediige bestuur op de goedbezochte repeutie in „Het Centrum" de heer Schieman als direc teur geinstalleerd. De voorzitter, de heer J. Brnna, die de heer Schieman in den korten tijd dat hij Axelaar is voldoende heeft leeren kennen en waardeeren, wees op het feit, dat hier sprake is van een uitzondering op den regel. Op den regel n- dat een profeet in eigen land met wordt ge- eerd In dubbelem zin is dit met de nieuwe directeur die voor het aanvaarden dezer eer- volle taak staat, anders. En vanwege de leden en vanwege het bestuur is den heer Schieman een onfoegrensd vertrouwen ge- schonken, een vertrouwen dat ontstond door den staat van dienst. De voorzitter hoopte dat de heer Schieman lange jaren de leider- staf mioge zwaaieni tot heil der vereeniging. Do beer J. S. J. Wijna, sprekende als ver- tegenwoordigeo' der werkende leden in het be- stuur sloot zich in het kort namens de leden aan bij den voorzitter en wees er op, dat het vertrouwen in dezen de doorsiaggevende fac tor is geweest. Moge de heer Schieman zich daarom beikwamen tot een waardig opvolger van zijn voorganger. De heer Schieman dankte na een „lang zal hij leven!" bestuur en werkende leden voor het in hem gestelde vertrouwen en beloofde naar zijn beste krachten zich aan zijn nieuwe taak, die hij beschouwt als een zeer eervolle te zullen geven, waarmede de korte pleehtig- hedd beeinddgd was. Hierna bracht het gezeischap een serenade aan den vaandrig den heer L. Verberkmoes, die op dezen dag zijn 45-jarige echtvereem- ging herdacht. Dit echtpaar, dat zich nog in een blakenden welstand mag verheugen, stel- de deze aardige attenitie ten boogste op prijs en aan den heer Verberkmoes werd bij monde van den voorzitter toegewenscht dat hij nog ital van jaren .Concordia's" vaandel moge dragen en zijn vrouw hem als een trouwe gade nog lang terzijde moge staan. Deze gebeurtenis bracht heel wat volk op de been. om trouw te blijven aan het Christelijk begin- sel, gelij'k de AfrikaansCbe boeren bun iiant hadden verpand aan het aloude TransvaaL In verband met de a.s. verkiezingen aei spreker: „De hruinen zijn gezadeld, de abu ser's geladen, alle kopjes bezet, mikit... raalt Een dankbaar applaus onderstreepte keurige rede, waarna de vergadering, op zoek van den voorzitter, door den heer Ham met dankgehed werd gesloten. Bazar „Groene Kruas- Naar wij vernemen, zal alhier in September a.s. een bazar worden gehouden ten bate wan de vereeniging „Het Groene Kruis". Het be stuur beroept zich nu reeds op dte medewer- king der ingezetenen om tot het slagen van dezen bazar made te helpen. Gemeentebelang of nfe*? Telkeus wanneer ik ons postkantoor voorhij kom of daar voor het afdoen van zaken <aen bezoek moet brengen, treft het mij, dat de ambtswoning tot op heden nog altijd leeg staat. 1 Reeds langer dan een half jaar is hfit ge leden, dat de woning door den naar elders verplaatsten directeur ontruimd werd en nog is niemand aangewezen om de leegstaa-nde woning te betrekken. Ik vraag mij af of er onder het PTT- personeel niemand in den lande bereid geraa- den wordt om te Sas van Gent geplaatst te worden. Het is waar, Sas van Gent is voor man- schen, die van den overkant komen, een niet al te gemakkelijike standplaats. Voor menschen met kinderen, wier opwoe- ding voltooid moet worden, is het al evenouin geriefelijk gelegen als voor jonge persanen. die de familiebanden in andere streken gaame anders dan langs sehriftelijken weg wenschen te onderhouden. Met dit al hlijft de woning, die, naar ik meen met 400 huur is aangeslagen onge- bruikt. De gemeente, die het woonhuis met post kantoor verhuurd heeft, zal er wel gaen schade door ondervinden, zal memgeem denken. A priori lijkt dit zoo, maar als men de zaait op de keper beschouwt, zal men tot een awtene gevolgtrekking moeten komen. Een ieder, die met een beetje practisebe ervaring is toegerust, zal weten, dat een on- hewoond huis in den regel meer te hjdea heeft, dan een bewoond. Wanneer nu geconstateerd wordt, dat in. al dien tijd dit gebouw noch gehicht, aoch schoon gehouden wordt, zal men moeten er- kennen, dat vocht en schimmel en aMere ongerechtigheden hier binnen vrij spel hebben, zoodat bij het op nieuw betrekken door een anderen bewoner aan het in orde brengen hooge onkosten verbonden zijn. De tuin begint op een soort jungle te ge- lijken. Zal het P.T.T.-bedrijf die voor zijn rekemng nemen Telkeus en telkens is gehleken, dat bij bet in gebruik nemen van een nieuwen bewoner de gemeente genoodzaakt was tot het doen xiit- voeren van herstellingen of -^randenngen. Niet alleen is de verhuurder, in cas-u de .ge meente, verplicht. het verhuurde aan huurder in alle opzichiten in goeden staat onderhoud te Ieveren, zooals de Wet z'egt. doch ook om het te onderhouden in zoodamgen staat, dat het dienen kan tot het gebruik, waartoe het verhuurd is. De huurder daarentegen, in dit geval de P.T.T.-dienst is gehouden als een goed hihs- vadter het gehuurde te gehruiken overeer.-kom- stig de bestemming, weike daaraan by de huurovereenkomst gegeven is. Tot die jrfich- ten behoort in de eerste plaats het sohoaH- houden en luchten, zou ik meenen. Er steekt dus wel degeiijk voor de gemeente een nadeel in dit lange ongebruikt iaien. nadeei, door de schuld van den iruurder ver- oorzaakt. Het zal ons dan ook eens benteo- wen hoe het daarmee zal gaan als bit ge legenheid de woning weer eens zal betrokhen worden. Zal dat nog wel eens het geval zijn? vraag ik me zelven af. In ieder geval, ooit of nooit, de gemeente zou haar bevoegdheid niet te buiten gaan,- ala zij de betrokken instantie er op wees, dat xy haar plichten als huurder ibehoorlijk na te komen. Zeg het voort! A.-R. Kiesvereeuiging. Zaterdagavond trad in de Christelijke Be- waarschool alhier voor de anti-revolutionnaire kiesvereeniging als spreker op, de heer S. van Harn van Spui. Na de gebruikeiijke opening met gebed, werden de in kleinen getale aanwezigen 'door den voorzitter, den heer L. de Blaaij, hartelijk welkom geheeten, waarna deze het woord gaf aan den spreker. De heer Van Ham merkte op, dat er tijdens de verkiezingsdagen een trilling gaat door het volksleven. Spr. koos tot onderwerp. „Cesarea Filippi", dat was in vroeger eeuwen de stad der cultuur, daar waren de Cesar's en Faraonen, daar klapwiekte de Romeinsche adelaar. Dat Cesarea gaf alles wat het hart begeert; het was de stad van macht en schoon- heid. Het liet ons zien renaissance en huma nisms, liberalisme, socialisme en communisme. Niets heeft redding gebracht; ook de N. S. B. zal dit niet kunnen, aldus spr., omdat het enkel stof is. Tegenover dat Cesarea Filippi, dat volgens spr. nog bestaat, plaatste hij prin cipled Jeruzalem en daarachter een heuvel met het Kruis. Spr. gaf te kennen, dait dit d'e weg is van moeilijkheid en strijd, maar deswege de waarborg beteekent voor een Christelijk staatsgedachte, dat zoomede aan dit wereld-gebouw de ware en heohte con- structie geeft. Zij alleen kan de stormen der eeuwen trotseeren. Zoo komen zij dan eens beiden tegenover elkander te staan, doch het Kruis overwint. Het pad der glorie gaat des wege door de diepte naar de overwinning, omdat het door den geest wordt bezield. Spr. besloot zijn rede met een krachtige peroratie dierad# VoortKKfcM. Als voorboden van de naderende Statie- kermis komen, tegen den tijd, dat de vber- boom in bloei staat, de kermiswagens bun standplaats aan het station innemen. Dit jaar zijn deze wamdervogels een paau' dagen later dan andere jaren. Doch de voor- trekkers zijn er al weer, de andere zullen spoedig volgen. En eer we Zaterdag betewfeft zal het kermiskamp weer compleel" zijn. Het organiseeremd Comitd, dat zich teffcen jare ervoor spant, om deze Statiekerinls aoo aantrekkelijk mogelijk te maken, heeft dit- maal een maatregel genomen, om den toe- loop te vergrooten. In plaats van de gebruikeiijke kinderspelec. die steeds op Maandag gehouden werdeai. heeft men thans reeds op Zondag een reeks van volksvermakelijkheden op touw gezet. Door middel van groote plakaten heeft men getracht ook elders de aandachit op deze ker mis te vestigen. Zaterdag a.s. wordt reeds een aanvang ge maakt met de feestelijkheden. De muziekvereaniging „d te Vereanigtie Vrienden" zal haar gewaardeerde medewer- king verleenen en opent de reeks met een concert, waarna in de cafe's de clanslustigea hun hart weer ziullen kunnen ophalen. Dank zij: de ijverige hemoeiingen van het Oomitd zullen derhalVe, wanneer er geen tegenslagen van het weer tusschen beide komen, voor de omgeving eenige aangename dhgen voor ontspanning te wachten zijn. Op 28 Juni a.s. des namiddags tusschen 2 en 5 uur zullen de welbekende Zeeuwsch- Vlaamsche zanger Jos. Moerdijk en pians>-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5