Burgerlijken Stand Dam- en Schaakrubriek nm. mm wa last van slechte spijsvertering. 1 LOOP DER BEVOLKING. DAMMEN. SCHAKEN. mCSf Altjjd angst voor pjjn na den maaltijd. Kan nu weer alles eten. Jaren sukkelde ik met een slechte spijsvertering. Ik probeerde van alles, maa- zonder succes. Toen begon ik met Kruschen Salts en ik wil U nu even schrijven, hoe blij ik daarover ben. Het is een geluk voor me ge- weest, want ik kan nu weer alles eten, zon- der angst voor pijn naderhand. Kruschen is mij meer waard dan alle geld ter wereld. In- dien er iemand is, die meer aan indigestie heeft geleden dan ik, zou ik hem wel eens willen ontmoeten, en ik zou hem gauw ver- tellen, hoe hij dit verhelpen moet. Ik ben hier in mijn woonplaats B. goed bekend, en overal waar ik kom, vertel ik de menschen wat Kruschen Salts voor mij gedaan heeft. J. S. te B. De meest voorkomende oorzaak van indi gestie of maagzuur is een onvoldoende wor king der inwendige organen, waardoor alle afvalstoffen niet geregeld uit het lichaam ver- wijderd worden. Uw voedsel gaat gisten en een overmaat van maagzuur ontstaat. De gassen welke zich hierbij vormen doen de maag uitzetten en kunnen dat onaangename gevoel van opgezwollenheid teweegbrengen. Doordat Kruschen Salts Uw afvoerorganen aanspoort tot volmaakte, geregelde werking, wordt voorkomen, dat dit pijnlijke maagzuur zich ooit weer ophoopt, of die ongewenschte gassen zich weer zullen vormen. Wanneer U dan trouw hlijft aan „de kleine dagelijksche dosis" zult U geen angst meer behoeven te hebben voor pijnen of andere narigheid na Uw maaltijden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij aile apothekers en drogisten f 0,90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen Stralende gezondheid voor 6en cent per dag Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam, voor- komt. Adv. Om 'nen schija van recht, om 'nen schijn van geluk alzoo! Pinksteren En as we 't hemelsbreed verschil leeren waardeeren tusschen 'nen bloeienden gouwen- regen en 'nen brok geelen delfstof, dan zijn we er. Dan is 't Pinksteren! En zoo is 't end van mijnen brief om da was mijn bedoeling, 'n straaltje Pinkster- feest te imiteeren tot 'n bietje nut en geluk van mijn lezers. Waant veur 't lest: Daar is veul reden, deus Pinksterfeest m diep besef te vieren. Ollee, ik schei er af. Veul groeten van Trui, gin horke minder van mij en 'n zalig Pinksterfeest van ons allebei toegewenscht deur oewen toet a voe DRe. voeten van 'nen baldadigen vlegel, die, in korte oogenblikken jaren ziele-arbeid vergruzelt. Wat zoo gemakkelijk, zoo lichtveferdig be- dreven wordt, omda zulk broodroovend ,,werk" straffeloos gepleegd kan worren. Den gluiper, die zulk misdrijf volvoert, ver- vult zelfs nog n soortement „taak". De taak om 't den serieuzen ploeterenden, scheppen- den mensch zoo moeilijk meugelyk te maken, omdat zijnen arbeid geboren mot worden uit eeuwigen strijd met z'n eigen. Genogt alweer; 'k zouw te wijd van m'n chapiter dwalen. Pinksteren. Gedachtenisfeest aan de verlichtimg van 't Mjenschdom zijnen geest. Pinksteren, hoogtij van den heiligen geest, die daalde in 't dustere menschenbrein. Daar is veul reden, amico, deus Pinkster feest in dliep besef te vieren. Waant nooit kan de dustemis in't mensche- lijke brein zoo dik gewist zijn. Heel de weareld, heel 't mensohdom tast as blinden in den duster. Op den buiten, in Gods schepping, bloeit den Pinkster in 'nen wemel van blommenkleur. Nog geuren kruinagel en meidoom, blos- semt den kastaanje over de wegels in onzeg- bare schoonheid. Bloeit den gouwenregen in kleuren van louter zonnegoud. Bloeit ie, of druppen uit de zon op 'm neer-rengelden en stoltten aan z'n takken! Violen en geraniums liggen as brokken uit den zonsopgaank te gloeien op den gruunen eerde. En as al die pracht bestoven wordt mee 't zonnegoud, da is 't telkens of de Schepper Pinksteren wil laten komen op 'n eerde, die bloeit in geluk. Waant de schoonheid van den bloeienden buiten, amico, is 'nen slok geluk veur oew smachtenden ziel. E&nen blik naar 'nen gouwenregen en oew vertrouwen bloeit van binnen weer op. Eenen blik naar 'nen bloeienden geurenden meidoorn en ge zijt weer rijk! Ednen blik naar den buiten en ge zijt weer zielsgelukkig mee oew korte leventje, dat toch te kort en te wddrdevol is, om't te laten over- schadUwen, deur gebrekkig menschelvjk in- zicht. ,.Inzicht", waarmee de zakken goud worren ver-ohangeerd van den eenen donkeren kelder, naar den anderen, van 't eene land naar t andere, met paantserauto's, met vliegmachines, onder gewapend toezicht. Dood, geel metaa., dat 't leven. dat de zielen is gaan beheerschen. Dood, geel metaal, dat geregeld verhuisd wordt, om Ja, waarom eigenlijk? AXEL. Huwelijks-aangiften. 3 Mei. Pieter Diele man, oud 25 j., jm. en Maria Catharina Hame link,' oud 23 j., jd. 10 Mei. Pieter Jacobus Simons, oud 32 j., jm. en Dina Johanna Buijze, oud 32 j., wed. Jacobus Bakker, oud 31 j., jm. en Neeltje Suzanna Hamelink, oud 28 j., jd. 17 Mei. Jan Naeije, oudi 27 j., jm. en Suzanna Maria vain de Velde, oud 24 j., jd. 23 Mei. Gilles Reminsen, oud 25 j., jm. en Adriana Leunis, oud 22 j., jd. Jan Mieras, oud 24 j., jm. en Adriana den Hamer, oud 25 j., jd. 24 Mei. Jacobus Dieleman (van Hoek), oud 40 j., jm. en Cornelia Haak, oud 40 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Mei. Alphonse Henri de Bock (van Koewacht), oud 24 j., jm. en Anna Clementina iSeghers, oud 23 j., jd. 16 Mei. Viktor Pichler, oud 26 j., jm. en Johanna Aloisia Maria Mannhart, oud 24 j„ jd. Pieter Dieleman, oud 25 j., jm. en Maria Catharina Hamelink, oud 23 j., jd. 23 Mei. Pieter Jacobus Simons, oud 32 j., jm. en Dina Johanna Buijze, oud 33 j., wed. Jacobus Bak ker oud 31 j., jm. en Neeltje Suzanna Hame link, oud 28 j., jd. 29 Mei. Jan Naeije, oud 27 j., jm. en Suzanna Maria van de Velde, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Mei. Maatje, d. van Meeuwis de Bruijne en van Dina Verpoorte. 5 Mei. Jacob, z. van Pieter Goossen en van Catha rina Cornelia Small eg ang. 10 Mei. Abraham Pieter, z. van Janus Cornells van Luijik en van Baert, oud 31 j., jm. en Maria Catharina van Immerseel, oud 25 j., jd. 24 Mei. Theophilus Josephus van Laere, oud 31 j., jm. en Martha de Beule, oud 30 j., jd. Franciscus Ludovicus Daalman, oud 26 j., jm. en Maria Apolonia Mattheijssen, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Mei. Petrus Judocus de Koster, oud 28 j., jm. en Gabriel Ulalie van Gassen, oud 28 j., jd. 15 Mei. Adelein Peterus Blanckaert, oud 26 j., jm. en Martha Christina Maas, oud 26 j., jd.. 24 Mei Ludovicus Johannes de Maat, oud 26 j., jm. en Hubertina Melania Elias, oud 22 j., jd. 28 Mei. Leonardus de Theye, oud 29 j., jm. en Anna Judoca de Blieck, oud 29 j., jd. Geboorten. 10 Mei. Tilly Rosa Marie, d. van Johannes Leonardus de Kort en van Emelie Maria Sophia Catharina Boerjan. 14 Mei. Antonius Louise Petrus Johannes, z. van Petrus Josephus Desire van Eerdenburgh en van Catharina Maria Nelen. 29 Mei. Alphons Arsene Leopold Marie, z. van Cyrillus Steijaert en van Irma Mathilde Maria Plasschaert. Overlijden. 1 IMei. Dorothea Charlotte Claassen, oud 69 j., echtg. van Desiderius Moorthamer. 5 Mei. Anna Catharina Buijs, oud 72 j., echtg. van Anthonius de Nij,s. 12 Mei. Adriana de Jonge, oud 71 j., echtg. van Kr\jn Willemsen. 21 Mei. Maria Seraphina Mahu, oud 62 j., echtg. van Honore Aubroeck. 29 Mei. Stefanus Durinck, oud 79 j., weduwn. van Clementina Catharina Maenhout. HOEK. Jozina Maria Wisse. Esther, d. van Jacobus Geensen en van Janneke Dieleman. 14 Mei. Pietemella Tanneke, d. van Frederik Marinus den Engelsman en van Cornelia Elisabeth Koekkoek. 16 Mei. Jan, z. van Jacobus Kos ter en van Neeltje van Langevelde. 18 Mei. Geertruida, d. van Krijn Hamelink en van Martha Geelhoedt. 22 Mei. Jan, z. van Mari nus Jan Brandes en van Helena Anna van Aiten. 26 Mei. Jozias Jacobus, z. van Come- lis Jacobus Vinke en van Licia Suzanna Zegers. 27 Mei Maarten, z. van Pieter Schuitvlot en van Wilhelmina Levina Witte. Franciscus Petrus, z. van Rene Hemelsoet en van Gabriella Margarietha van de Vijver. 29 Mei. Jacobus Jacob, z. van Jacob Jan van Drongelen en van Laurina Goossen. 31 Mei. Willem, z. van Wil- lem de Feijter en van Poulina de Regt. Overlijden. 11 Mei. Augusta Maria Heme- laar, oud 56 j., echtg. van Johannes Jacobus Jongbloed. 25 Mei. Abraham Pieter van Luijk, oud 2 w., z. van Janus Cornells en van Jozina. Maria Wisse. Cornells Haak, oud 80 j., echtg. van Paulina Wolfert. 26 Mei. Leuntje Debora van der Wiele, oud 67 j., echtg. van Jan Pieter Jonkman. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-aangiften. 24 Mei. Carolus Lu dovicus Mattens, oud 32 j., jm. en Margaretha Maria Ongenae, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Mei. Jacobus Gelderland, oud 32 j., jm. en Regina Maria de Bakker, oud 29 j., jd. 15 Mei. Camillus Lau- ret (van Hengstdijk), oud 27 j., jm. en Emma Apolonia de Bakker, oud 24 j., jd. Geboorten. 26 Mei. Paulina Virginia, d. van Ludovicus Gelderland en van Margaretha Mathilda Kox. Overlijden. 23 Mei. Anna Maria van Baste- laar, oud 79 j., wed. van Petrus Ludovicus Eeman. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 3 Mei. Ludovicus Johannes de Maat, oud 26 j., jm. en Huber tina Melania Elias, oud 22 j., jd. Adelein Peterus Blanckaert, oud 26 j., jm. en Martha Christina Maas, oud 25 j., jd. 9 Mei. Leonar dus de Theye, oud 29 j., jm. en Anna Judoca de Blieck, oud 29 j., jd. 17 Mei. Emiel Joseph abonnementen op het ,,Dammersweekblad (of naar keuze op „Het Damspel") verloot. Huwelijks-aangiften. 2 Mei. Pieter de Bok, oud 26 j., jm. en Maria van Tatenhove, oud 26 j., jd. 9 Mei. Jan de Putter (van Amster dam), oud 25 j., jm. en Magdalena Adriana de Feijter, oud 22 j., jd. 16 Mei. Levinus Mat- theus de Blaeij, oud 26 j., jm. en Janna 't Gilde, oud 22 j., jd. Pieter Jan van Waes (van Ter Neuzen), oud 23 j., jm. en Cornelia Jannetje Hamelink, oud 23 j., jd. 23 Mei. Jan Zegers, oud 27 j., jm. en Jacomina Maria Toi- lenaar, oud 22 j., jd. Louis de Fouw (van Ter Neuzen), oud 22 j., jm. en Cornelia Hamelink, oud 18 j., jd. Jacobus Johannes Riemens, oud 26 j., jm. en Magdalena Ebrina Haak, oud 23 j-. jd- Huwelijks-voltrekkingen. 2 Mei. Remier Willem Loof (van Ter Neuzen), oud 24 j., jm. en Tona Kaijser, oud 22 j., jd. 16 Mei. Pieter de Bok, oud 23 j., jm. en Maria van Taten hove, oud 23 j., jd. 29 Mei. Levinus Mattheus de Blaeij, oud 26 j., jm. en Janna't Gilde, oud 22 j., jd. Pieter Jan van Waes (van Ter Neu zen), oud 23 j., jm. en Cornelia Jannetje Ha melink, oud 23 j., jd. 31 Mei. Jan de Putter (van Amsterdam), oud 25 j., jm. en Magda lena Adriana de Feijter, oud 22 j., jd. Geboorten. 6 Mei. Pieter Jan, z. van Hen- drik Remijnsen en van Cornelia Tanneke de Bree. 10 Mei. Adriaan Jozias, z. van Jan Herrebout en van Maria Johanna den Hamer. 12 Mei. Jacobus, z. van Marinus de Ritter en van Suzanna Geertruida Zegers. 15 Mei. Dina, d. van Gilles de Blaeij en van Ebrina van Dixhoom. 26 Mei. Marinus Jan, z. van Pieter Zuidijk en van Adriana Anthonia van der Vliet. HONTENISSE. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Mei. Aloijsius Josephus v. Poorten (van Ossenisse>, oud 30 j., jm. en Maria Martina Cappendijk, oud 26 j., jd. 24 Mei. Aloijsius Joseph Marie Jacobs (van Stoppeldijk)oud 27 j., jm. en Maria Christina Fruijtier, oud 26 j., jd. Geboorten. 17 Mei. Alouisius Angelus Oomelis, z. van Alouisius Jac. Bouwens en van Maria Anna Fruijtier. 20 Mei. Wilhelmina Leonarda Maria, d. van Leopold Kar. M. de Jong en van Dimphna L. H. van der Poorten. 22 Mei. Josepha Coleta Augustina, d. van Eduardus Jac. Verdurmen en van Charlotte Philom. Schillemans. Anna Maria, d. van Alphonsus Jac. Kint en van Maria Apol. Dan- kaart. 24 Mei. Yvonne Johanna, d. van Petrus Ed. Mahu en van Petronella Ool. du Bois. 27 Mei. Johannes Louis, z. van Josephus de Schrijver en van Martha Ghrist. Boeijkens. 28 Mei. Sophia Rosalia, d. van Jan Franc. Jac. de Backker en van Sophia Wilh. Veras. Overlijden. 25 Mei. Johanna Catharina Engels, oud 91 j., wed. van Andries Pauwels. OVERSLAG. In de afgeloopen maand hebben in deze gemeente geen aangiften plaats gehad. STOPPELDIJK. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Mei. Emmanuel P. M. Fassaert, oud 26 j., jm. en Elvira S. M. Morres, oud 28 j., jd. 28 Mei. Alphonsius A. Sponselee, oud 29 j., jm. en Martha M. van Waterschoot, oud 25 j., jd. Overlijden. 13 Mei. Johannes de Ruijter, oud 75 j., echtg. van Rosalia de Vree. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 31 Mei. Cyrille August Dehoux (van Selzaete), oud 24 j., jm. en Martha Elisa Kersbulck, oud 21 j. Geboorten. 7 Mei. Ivonne Bertha, d. van Alfred Constantinus van den Abeele en van Irma Augusta Goethals. 13 Mei. Paulina, d. van Petrus Augustinus de Klerk en van Elisa Maria Catharina van Kruijssen. 22 Mei. Maria Therese Stephanie, d. van Harold Pru dent Kerckhaert en van Hermina Maria van Waes. 23 Mei. Greta Clarisse Emile, d. van Rudolph Oscar Clement Kieboom en van Os- carina Maria Louisa Wulfaert. Maurice, z. van Prudent Vervaet en van Margaretha Jul- ma Maria Soethaert. 25 Mei. Walter Jerome, z. van Alfred Stephanus de Causemaeker en van Juliana Eugenie van Voren. Overlijden. 17 Mei. Alphonsius Josephus Kerckhaert, oud 71 j., echtg. van Emiliana Wauters. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 23 Mei. Jan Pieter Bakker, oud 24 j., jm. en Aaltje van den Ende, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Mei. Pieter de Jonge, oud 27 j., jm. en Jacomina Cornelia de Kraker, oud 24 j. ,jd. Geboorten. 5 Mei. Hendrik, z. van Jacob Marinus de Bruijne en van Geertruida Cor- stanje. 8 Mei. Michiel Cornells, z. van Michiel Cornelis Wilhelm en van Sara Johanna Wil lemsen. 22 Mei. Abraham Bastiaan, z. van Krijn Pieter Dieleman en van Maria Koekoek. Overlijden. 2 Mei. Jan de Visser, oud 81 j., z. van Jacobus en van Neeltje Bolleman. 4 Mei. Cornelis Anthonie Wisse, oud 75 j., echtg. van Maria Jacoba van Breen. 19 Mei. Levinus Michielsen, oud 80 j., weduwn. van Adriana Maas. 27 Mei. Adriana de Mul, oud 73 j., echtg. van Willem Dekker. AXEL. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Hugo L. J. A. Kesbeke, zonder beroep, West- straat D 7, van St. Nicolaas (B.). Hilda Anna Buma, zonder beroep, Noord- straat B 64, van Deventer. Em. A. van Hecke en echtg., kantoorbedien- de, Kanaal K 32, van St. Jansteen. Maria A. Buijsrogge, zonder beroep, Spui O 1, van Hontenisse. Pietro Bemardi en gezin, fabrieksarbeider, Sluiskil P 30, van Sas van Gent. Janneke Roose, dienstbode, Oudenweg I 43, van Koewacht. Magdalena Hamelink, dienstbode, Magrette N 61, van Hoek. Elizabeth A. Riemens, dienstbode, Sluiskil P 60, van Hoek. Juila M. van Ecke, dienstbode, Buitenweg H 31, van Ter Neuzen. Marinus v. d. Berge, zonder beroep, Nieuw- straat G 77, van Rotterdam. Jan v. d. Berge, zonder beroep, Nieuwstraat G 77, van Rotterdam. M. A. A. de Smidt geb. Verlinde .zonder be roep, Molenstr. B 39, van Ter Neuzen. P. H. F. Leeuw en echtg., scheikundige, Sluiskil P 40d, van Ter Neuzen. Irma M. Hermans, dienstbode, Markt C 11, van Boschkapelle. Alphons H. de Bock, melkventer, Juliana- straat E 149, van Koewacht. Arth. Neijt en gezin, stationsklerk, Wilhel- minastraat GG 2a, van Sas van Gent. Lena J. H. F. v. a. Kuil, zonder beroep, Nieuwstraat G 85, van Rotterdam. Herman Gijsel, winkelbediende, Noordstraat B 58, van Hulst. Jos. v. d. Kruisen en gezin, arbeider, Juliana- straat E 96, van Clinge. Jac. Moorthamer geb. de Jonge, zonder be roep, Walstraat C 36, van Schoondijke. Adriaan Koster en gezin, landbouwer, Em- mastraat, van St. Jansteen. Clazina Buize, zonder beroep, Sassing, van Ter Neuzen. Rosalia van den Bos, dienstbode, Kanaal- kade A 92, van Ter Neuzen. Elisabeth van der Poel, dienstbode, Spui O 1, van Hontenisse. Vertrokken: Hendrikus Mangold, zonder beroep, Sassing Q 15, naar Pijnacker. Albertus J. de Riijk, landarbeider, Gentsche- Vaartstraat, naar Wieringen. Johanna P. Mechielsen, zonder beroep, Ka- naalkade A 98, naar Ter Neuzen. Al. de Groene en gezin, rangeerder, Drie- schouwen A 36, naar Westdorpe. Jacs. Adr. Dees, melkknecht, Buthdijk J 17b, naar Diemen. Angela Hayette, zonder beroep, Station- straat G 3, naar Bergen op Zoom. Georg H. W. Troost, monteur, Sluiskil P, woonb., naar Freiburg (D.). Josephus Seghers en echtg., sehilder, Ar- mendijk H 47e, naar Wachtebeke (B.). Johannes Ch. Steel, broodbakkersknecht, Oudewijk F 47, naar St. Jansteen. Josef Fr. De Soomer, kantoorbediende, Sluis kil P 70, naar Kieldrecht (B.). Matthias Harren, bankwerker, Zeestraat A 26, naar Waldenrath (D.). Jac. J. Verduijn en gezin, straatmaker, Nieuwendijk I 55, naar Dordrecht. Jacob Datthijn, opperman, Singelweg J llr, naar Groede. Carolina J. Wissink, zonder beroep, Station- straat G 38, naar Goes. Pieter Huijssen en gezin, winkelier, Koe- straat D 73a, naar Hoek. Catharina M. de Feijter, dienstbode, Ouden weg I 36e, naar Hoek. Maria M. de Maat, zonder beroep, Spui O 1, naar Hontenisse. Francois van de Wege en echtg., landbou wer, Schapenbout O 49, naar St. Laurens. SAS VAN GENT. In de week van 30 Mei tot en met 5 Juni heeft zich in deze gemeente gevestigd: D. J. P. de Regt, zonder beroep, van Ter Neuzen. Vertrokken: A. A. de Coninck, lanbouwersknecht, naar Koewacht. D. K. van Landschoot en gezin, chauffeur, naar Selzaete. WESTDORPE. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: Aloysius de Groene en gezin, van Axel. Anna Maria Catharina Bo ran, van St. Jan steen. Margarita Maria Borgt, van Koewacht. Richard Fran. Aug. Goethals, van Sas van Gent. Maria Leonda de Dauw, van St. Jansteen. Apolonia van Trappen, van Boschkapelle. Vertrokken: Annie Aline Marie van Waes, naar Hulst. Elza Celina Coralie D'haene, naar Zuiddorpe. Levinus Vemaeve, naar Sas van Gent. Maria Stephanie Sophie Wrjffels, naar Nij- megen. Anna Maria Adam, naar Zuiddorpe. Janna Ebrina Dekker, naar Ter Neuzen. Alphonsus Frans Neijt en echtgenoote, naar Saffelaere (B.). Eduardus Petrus Willems, naar Ter Neuzen. OCCLXXXVIH Opliossing van het eindspel uit de vorige rubriek (ontleend aan de H. P.). Zwart: 2 schijven op 28 en 39. Wit: 2 schjjven op 35 en 45. Dam op 40. x 4049 28—33 (A) 2. 35—30! 3944 Op 3338 wint wit op de volgende zet door .4540 3. 49 X 40 33—38 4. 40—29 3843 5 4540!! 4348 Op 4349 volgt 2924 en 242. 6 4034 4837 of verder 7] 2942 37 X 48 8. 3025 wint. Variant A: Wit: Zwart: 1. 4049 2832 2. 49X16 3944 3. 1611! en zwart is verloren. Op 4450 volgt 116, terwijl 4449 ver- liest door 1144. Een wel eenvoudig, maar zeer leerzaam eindspel. (Van de volgende eindspelletjes zullen we gaarne oplossingen ontvangen v66r 19 Juni a.s. No. 1. Zwart: 1 schijf op 34. Wit: 3 schijven op 7, 31 en 37. Kan wit winnem? No. 2. Zwart: 1 schijf op 36 en 1 dam op 25. Wit: 3 schijven op 18, 20 en 24. Dam op 42. 'Wit speelt en wint! No. 3. Zwart: 2 schijven op 24 en 45. Dam op 17. Wit: 3 schijven op 34, 44 en 48. Dam op 27. Wit speelt en wint! No. 4. Zwart: 19, 20, 23, 30. Dam op 13. Wit: 22, 27, 28, 38, 39, 42, 43. Wit speelt en wint. No. 5. Zwart: 17, 18, 23, 27. Dam op 13. Wit: 24, 29, 30, 38, 39, 43, 44. Wit wint. We verwachten een groat aantal inzendin- gen. Onder de goede oplossers worden enige De heer J. Groenteman, damredacteur van het ,,Volksblad" en van het ,,Algemeen Han- delsblad" publiceert deze week in het eerst- genoemde blad een probleem, dat de volgen de stand heeft: Zwart: 11, 18, 21, 24, 27, 28. Dam op 15. Wit: 35, 39, 41, 42, 43, 45, 48. Dam op 49. De oplossing van dit vraagstuk (auteur N. van Velzen) verloopt aldus: 3530, 4136, 4540, 3631, 4338 en 49X41!! Mooie op- sluiting! „Zeer fraai en origineel", oordeelt de heer Groenteman over dit probleem. Fraai is het inderdaad, de opsluitstand zal vooral voor beginners een grote verrassing zijn AJaar origineel, neen, dat kunnen we den heer Groenteman niet toegeven. 'Hetzelfde slotmotief is n.l. in1908 al bewerkt door wijlen den heer J. Luteijn te Groede, na wiens overlijden we een uitvoerig artikel aan dezen Zeeuws-Vlaamsen veteraan en voorvechter hebben gewijd in „Het Damspel" van Aug. 1934, terwijl in „Het Damspel" van November 1934 door onze bemiddeling enige oude pro- blemen van Lutein zijn opgenomen. Het eer- ste daarvan, no. 2778 op bladz. 172, is het be- wuste. Ziehier dte stand: ZWART 1 2 3 4 b Stand in cijfers: Zwart: 8, 11, 12, 21, 22, 27. Dam op 33. Wit: 23, 29, 37, 38, 42, 43, 48. Dam op 40. Oplossing: 1. 40—49 38X24 of 33X15 27X36 24X47 22X33 12X23 33X42 HONTENISSE. In de tweede helft van Mei hebben zich in deze gemeente gevestigd: Angelina van Trappen te Terhole, van Boschkapelle. Eduardus van Overmeeren te Terhole van Stoppeldijk. Carolus Emilius Martens te Groenendijk van Stoppeldijk. Maria Dumez te Lamswaarde van Clinge. Theodoor Stanislaus van Mieghem te Kloos- terzande van Poortugaal. Magdalena de Blok te Terhole van Stop peldijk. Elisa Maria der Weduwe te Walsoorden van Stoppeldijk. Maria Lucia Sameel te Kloosterzande van Hulst. Maria Mathilda de Maat te Lamswaarde van Axel. Hubertina Melania Elias te Terhole van Graauw. Vertrokken: Hermina Julia Joh. de Waal van Groenen dijk naar Etten en Leur. Rosalia Roctus van Kloosterzande naar Hulst. Maria Martina Cappendijk van Lamswaarde naar Ossenisse. Johanna Com. Wilhelm. van Bavel wed. Phar. Com. d'Olieslager, van Kuitaart, naar Roosendaal. Julia Baptista Schillemans van Terhole naar Graauw en Langendam. Josepha Rosalia Vioen van Terhole naar Stoppeldijk. Ursula Maria Vaal van Terhole naar Bosch kapelle. Judoca Maria Coolsen van Terhole naar Boschkapelle. Elisabeth van der Poel van Lamswaarde I naar Axel. Maria Christina Fruijtier van Terhole naar Boschkapelle. Adelein Pet. Blanckaert van Lamswaarde naar Graauw. Louisa Maria Merk van Walsoorden naar Ossenisse. WIT 47 48 49 50 2. 37—31 3. 3832 4. 32—28 5. 2318 6. 43—38 7. 49X41!! De eindstand van het probleem-van Velzen is precies als hier, zoals men ziet. Oak over de overeenkomst der standen en der afwikke- ling zou nog heel wat te schrijven zijn! Lutein kwam naderhand door een wijziging in de stand tot de volgende positie (zie „Het Damspel" 1923) Zwart: 5, 8, 11, 12, 21, 22, 27. Dam op 33. Wit: 20, 23, 29, 37, 38, 42, 43, 48. Dam op 49. Oplossing: 3731 (zw. 33X15 meerslag), 23—19 27 X36), 38—32 (15 X 47), 19—13 (8X19), 48—42 (47X27), 43—38 27 X 43), en 49X14! over de stukken 43, 22, 12, 11, 21 en 19. We komen binnenkort uitvoerig terug op de vaak te treffende overeenkomst van sommige problemen met composities van oudere datum. Een groot aantal voorbeelden hebben we de laatste jaren verzameld. In samenwerking met den heer Ph. J. Ham te Rotterdam zijn reeds enige gevailen onderzocht en we menen, dat de voorraad „toeval"-gelijkenissen nog lang niet uitgeput is. Fransche Partij. Wit: R. Spielmann. Zwart: Jhr. Dr. J. H. O. v. d. Bosch Soest, 30 Mei 1935. 1. 2. 3. 4. 5. d2d4 e2e4 Pbl—c3 Rclg5 e4e5 e7e6 d7d5 Pg8f6 Rf8e7 Pf6e4 Een zwakke voortzetting, die echter door Wit niet wordt weerlegd. 6. Rg5Xe? In aanmerking komt 00k 6. Pe4: Rg5: 7. Pg5: Dg5: 8. Pf3 met vrijwel gelijk spel. 6Dd8Xe7 In aanmerking komt 6Pc3: 7. Rd8: Pdl: 8. Rc7: Pb2: 9. Tbl, Pc4. In een partij TsohigorinLewitt (Oostende 1906) volgde nu 10. Rc4: dc4: 11. Tb4? Pa6, 12. Tc4: b5, 13. Tc3, Rb7, 14. Pe2, b4 en Wit gaf op, om dat na Tc4 (de toren moet den raadsheer blij- ven dekken) Rd5 minstens de qualiteit ver loren gaat. Het sterkste achten wjj na 6. Pc3: den zet 7. Dg4, waarop De7: 8. Dg7: Db4 tot zeer wilde situaties leidt. 7. Pc3Xe4 d5Xe4 Deze pion is weiiswaar niet zoo zwak als hij lijkt, maar sterk is hij toch niet. 8. Ddle2 In een partij, tusschen Spielmann en Tarta- kower in 1907 volgde 8. c3, 00, 9. Dc2, f5, 10. Rc4, P,d7, 11. Pe2. Waarschijnlijk hoapt Wit door De2 den pion te winnen, maar het resultaat blrjkt ondeugdelijk. 8. Pb8d7 Om na De4: met Db4f en Db2: den pion temg te winnen. 9. 000 f7f5 10. e5Xf6 Pd7Xf6 11. g2g3 0—0 12. Rfl—g2 e6—e5 Op de5: De5: kan Zwart zijn pion gemak kelijk verdedigen. 13. Rg2X«4 Pf6Xe4 14. De2Xe4 Tf8Xf2 15. Pgl—f3 Het eenvoudigste is gewoonlijk het beste. Hier echter is De5: niet goed wegens 15. De5: De5: 16. de5: Rf5 (dreigt Re4 zoowel als Tc2:f Kbl, Th2:f, beide met torenwinst), 17. Tel, Tc2:f, 18. Kdl, Tb2: en Zwart heeft alle mogelijke vocrdeelen. 15. De7f7 Nu volgt op Pe5: Da2: c3, Rf5 en wint. Er dreigt zoowel Df3: als Rf5. 16. Pf3g5 Rc8f5! Geeft Wit geen gelegenheid tot Dh7 :f. In- dien nu Pf7:, dan Re4: en zoowel Thl als Pf7 staan aangevallen. 17. De4X'b7 Tf2Xc2f 18. Kclbl Wat nu? Op Tf2f volgt Kal en de zwarte dame en toren staan beide aangevallen. 18. Tc2cltf! 19. KblXcl Df7—c4f 20. Kcld2 Dc4—d3f 21. Kd2el Op Kcl volgt Dc2 mat. 21. Dd8e3f 22. Kel—fl Ta8—f8 b c d e f g Stand na 22. Ta8f8. Nu dreigt Rh3 mat. Op g3g4 volgt Re4f en mat in twee zetten; op Dg2 volgt Rd3 mat. Het beste is 23. Kg2, waama De2f, 24. Kgl, Ddl :f, 25. Kg2, Dd2t en Dg5: volgt. Niet goed ware 25. De2, 26. Kgl, Re4 wegens 27. Db3f, Kh8, 28. Pf7t, Tf7: 29. Db8 en mat ,of 28. Kg8, Ph6ft, 29. Kh8, Dg8t, 30. Tg8: Pf7 mat. Wit die minstens een stuk achter raakte, gaf de partij op. Probleem van G. H. Jansen te Hulst. (Eerste plaatsing.) o Wr a b c d e f g h Wit begint en geeft mat in twee zetten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 3