Zomersproeten ver- Sport Gemengde Berichten Hoofdpijn, Kiespijn h?™ Feuilleton-vertellingen dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. TER NEUZEN, 7 JUNI 1935. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. RECHTSZAKEN. ONGELUK BIJ REPARATIE VAN EEN AANHAN G-MOTOR. KERK VAN TEMSCHE DOOR BRAND GETEISTERD. BRABANTSCHE BRIEVEN. want deze zijn in hun concurrentie met het -Irailenland toch reeds zwaar getroffen, orndat zij hun b-uitenlandsche -grondstoffen 28 pet. drat"der moeten betalen dan voor de devaluatie. Be- noodzak-elijikiieid van de door de devalua te onafwendbaar geworden loonsverhooging, d5e zich vooial in het verarmde industrie- Sje&Ked van Wallonie doet gevoelen, openbaart zurh, wel het scherpst in het uitgeputte kolen- Jjekien van het ,,Zwarte Land" der Borinage, waaf het wem-elt van vreemdelingen, Italianen, Poten en T-sjechen die er in den goeden tijd in de naijnen, bij gebrek aan voldoende inlandsche arbesdskrachtennoodig waren, en die thans moeten bedelen of zich aanbied-en voor alle werk tegen een aalmoes van tien francs per dag en minder. De Belgische arbeiders echter raogen van hun vakbond geen lager loon ac- ceptjperen dan 23 francs per dag, hetgeen dan, in een voile week, de kapitale som van 138 francs of nog geen zeven gulden maakt. En in het oude mijnland der Borinage zijn de ge- InkAsigen die nog een voile week mogen wer- Jtem zeldzame uitzonderingen. Naar verhou- dSng van deze lage loonen zijn de minimum- stennnormen. De meeste arbeiders in deze uitgeputte mijnstreek zijn door langdurige wearkloosheid armlastig geworden en moeten vnah. met een gezin, van minder dan honderd ".francs (nog igeen vijf gulden) een heele week Jeven. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. BELGISCHE PRIJZEN VooR EN NA DE DEVALUATIE. Fransche voorstanders van devaluatie heb ben schrijft „de Telegraaf", om hun aanhang maar tot iederen prijs te doen groeien, ver- ktmdigd, dat in Belgie de kosten van levens- onderhou-d slechts met 3 pet. zouden zijn ge stagen na de besnoeiing van den Belga. „Het is onvermijdelijk schrijft naar aan- leiding daarvan de Matin" dat zij die met geld knoeien, het ook met de waarheid niet te bunt nemen". En ter staving van deze be- wraring geeft het Fransche blad een overzicht van de Belgische prijzen van de belangrijkste levensmiddelen van 20 Maart en van 20 Mei. Rijst kostte 20 Maart frs. 185, 20 Mei niet -minder dan frs. 345. Spek dat 20 Maart frs 3.50 kostte, stond op 20 Mei met frs. 5.50 geprrjsd. Gerookt spek kostte 20 Maart frs. 7.25, op 20 Mei moest de Belgische huisvrouw er frs. 9 voor betalen. Eieren, die v66r de devaluatie 25 centimes per stuk kostten, moe ten nu 35 tot 40 centimes per stuk opbrengen. Wat de meelprijs betreft, die is met 28 pet. gestegen, d.w.z. met precies hetzelfde percen tage als waarmee de Belgische regeering den Belga in waarde deed dalen. Brood, het voor- naamste volksvoedsel, kostte 20 Mei 19.5 meer dan 20 Maart. LUXOR-THEATER. Voorjaarsparade. Franciska Gaal is in deze luchtige Ween- sche film een meisje van het Hongaarsche piatteland, dat bij een feest in haar dorp een Koto scoop gekregen heeft waarin te lezen was dat haar geluk in Weenen lag: dat zij daar heel veel beleven zou en dat een kunstenaar en een hooggeplaatst man haar pad daar zou den kruisen Dus gaat zij naar de keizerstad de film speelt in de gelukkig-e tijden voor den oorlog -en het altijd vroolijke, altijd feestvierende Weenen neemt haar onmiddellijk in zijn vreug- deroes van wijn en walsen op. Nog vdor ze goed en wel het huis van haar tante, bij wie ze in de kost komen, heeft bereikt, tuimelt ze reeds een balmasque binnen en beleeft haar eerste avontuur: een aristocratisch jong- mensch het bleeke, mekkerende en ner- veuze manneke, dat men van Theo Lin-gen keni vat vlam voor haar en houdt haar voor een oomtesse en is tot elken dienst be- reicL ■Den volgenden dag kondigt zich de door oen horescoop beloofde kunstenaar aan. Hij is korporaal en bespeelt bij de kapel van de garde de groote trom. En in zijn vrijen tijd wijdt hij zich aan Franciska Gaal en boven- dien componeert hij: hij is dus de kunstenaar die het lot haar gestuurd heeft om haar pad te kruisen, en zij gaat van ganscher harte op de vrijerij in. Sit poogt hem te helpen als oomponist voor- uit te komen. En als hij op een avond dat ze samen uit zijn een marsch maakt en meteen speelt dat gebeurt in een Heurigerlokaai en de componist loopt tegen de lamp, want hij mag daar als soldaat niet komen neemt ze act Tftou't besluit: het manuscript bakt ze in de ibroodjes die dagelijks den winkel van haar tante voor het persoonlijk gebruik van Zijne Majesteit verlaten. De keizer vindt het muziekpapier, doch is over de manier van zenden ontstemd en er dreigen complicaties voor tante's bakkerij: de fciandizie van het hof wordt opgezegd. Fran ciska. vindt er echter wat op door haar aristo- nratischen aanbidder te bepraten haar een aadientie te bezorgen. En in haar argeloos- fce.iri pleit zij bij den keizer die, mild gelijk hij is, alles vergeeft en toezegt dat de marsch gespeeid zal worden. <Bg de voorjaarsparade krijgt aLles dan zijn beslag. De laatste moeilijkheden zijn uit den weg geruimd: de adellijke aanbidder, die slechte bedoelingen met zijn protectie bleek te h ebb en, is naar huis gestuurd; het misver- stand tusschen Franciska en haar korporaal on tstaan doordat hij haar met den cavalier en uitgedost in haar audientiekleeren had ge- men is opgehelderd en in de klare zon van Weenen schettert bij het groote paradefestijn de marschDe keizer betuigt zijn tevre- denheid en complimenteert den kunstenaar en Franciska; de horoscoop heeft van a tot z gelijk gekregen en het Hongaarsche boerinne- tje heeft haar geluk in Weenen gevonden. Een meisje, dat men niet vergeet. Met wonderlijke fantasie en een schier me- iancholieken humor is deze film opgebouwd zeker een der beste die men in dezen tijd zag. De treurigheid van het gedwongen werkelooze bestaan ziet hier telkens om den hoek en weet te glimlachen om eigen misere met een Rene Clair-achtige visie zijn de werkelijkheid en de onwerkelijkheid vermengd en is de spe ller overgeleverd aan de grilligheden van het toeval, dat nooit en slechts schijnbaar grillig is. Wanneer de twee operette-artisten, die te zamen een wankel boekenstalletje houden in het kleine cafe'tje de partituur doomemen van een operette, die waarschijnlijk nooit op- gevoerd zal worden, begint buiten de stortbui, die hun levensomstandigheden emstig bescha- digen zal. Terwijl binnen hun stemmen lustig opklinken neemt een windvlaag de gansche boekenaffaire mee en is er iets onzegbaar ko- misch en melancholieks in dat magische heen- gaan van het boekenstalletje zoo is er al tijd een booze macht die ons in momenten van .vreugde aan de wisselvalligheden van het be staan herinnert en de wijsheid verkondigt, dat in antieken zin alleen de ongelukkige geluk- kig is: wht kan hem nog passeeren? Willy Forst, de glimlachende weemoedige, gaat zingend door deze film heen en naast hem staat de rustige Oscar Sima, die vooral in de comedie van de twee rokken zoo bril- lant is. Het is een film, die niet te vertelien is, zoo kruist zich het lot van hoopvollen en ongelukkigen, uitgeworpenen en aspirant-for- tuinvinders. In dien dollen dans van toevallig- heden ziet ge een gelukskantoor voor werk- zoekende theaterartisten, die hun zolen ver- slijten in het wachten op een engagement en de kleine Lisa Brandes die Dolly Haas is vindt het dan maar beter een betrekking als dienstbode aan te nemen in een schijnbaar welgesteld gezin, waarvan echter het hoofd al dagen lang in een cafe'tje zijn tijd verbrengt, wijl hij zijn vrouw het verdriet besparen wil van de mededeeling, dat hij „afgebouwd" ontslagen is. Hoe prachtig speelt Max Guls- torff het rolletje van dien armen bureau- beambte het oogenblik waarin Forst hem van een engagement spreekt lichten zijn doffe oogen even op en de dageraad van een nieu- wen tijd is aangebrokendie, waarin men niet alleen menschen ontslaat, doch ook weer aan- neemt. Ida Wust, Horbiger, Theo Lingen en ande- ren vervolmaken deze voortreffelijke film, waarin geen oogenblik van daling is, doch een voortdurend stijgen van humor, een vernuftig gespeel met karakters en gebeurtenissen. Iedereen is in deze film wat hij niet is, doch schijnt de welstand en de armoede dragen hetzelfde gewaad zij het ook dat de een overdag zijn nok draagt omdat de hospita de andere kleeren naar de Bank van Leening heeft gebracht. En als aan het slot de ver- wikkelingen schier onontknoopbaar zijn, aan lost de regisseur dat alles in enkele minuten bevredigend op. En het eenige bezwaar dat men aan kan voeren is, dat aan deze filrrueen slot ismen zou het zoo gaame nog eiraele uren vertraagd gezien hebben. Oprichting damclub. Van zeer betrouwbare zijde vernemen wij, dat alhier emstige plannen bestaan om bin nen korten tijd over te gaan tot het oprichten van een damvereeniging, waarvoor veel animo schijnt te bestaan. Deze vereeniging zal alsdan aansluiting zoe- ken bij den Zeeuwschen Dambond, hetgeen uit den aard der zaak de meest aangewezen weg is, daar dit een prachtige wintercompetitie waarborgt, terwijl daardoor tevens de ge- legenheid wordt geboden, dat de twee hoog- ste bordspelers ieder jaar kunnen uitkomen in den wedstrijd ter verkrrjging van den hoog- sten Zeeuwschen titel. Dat deze match im- mer een sensationeelen en sportieven kamp teweegbrengt, zoomede in het brandpunt der belangstelling staat, durven wij, als zijnde daarbij drie achtereenvolgende jaren geinte- resseerd, met de meeste vrijmoedigheid neer te schrijven. De indruk, dien wij kregen tijdens de door ons in Maart j.l. alhier gehouden simiultaan- seance, die zich ondanks het vergevorderd seizoen in een mooie belangstelling mocht ver- heugen, heeft ons de meening doen wettigen, dat een damvereeniging hier alle reden van bestaan zal hebben. Het initiatief hiertoe zal weldra worden genomen. De heer A. H. L. de Bel, directeur der N.V. Eerste Naderlandsche Spiegelglasfabriek al hier, is tevens benoemd tot directeur der af- deeling Chemische Producten, Phosphaat- fabriek, terwijl tot onderdirecteur van beide fabrieken is benoemd de heer Ir. Beauvais. VOETBALSPORT IN ENGELAND. Hoewel Tottenham Hotspur -dit seizoen naar de tweede klas degradeerde, heeft het een winst gemaakt van 8000. Het zou een record jaar op financieel gebied voor de Spurs zijn geworden, indien ze niet 7000 hadden uit- gegeven voor nieuwe spelers en 2000 voor herstelling van een dak van de tribune. VALSCHE HANDTEEKENINGEN OP CANDIDATENLIJST GEPLAATST. Voor de rechtbank te Assen stond terecht H. H., die voor de j.l. gehouden verkiezing van leden voor de Provinciale Staten in Drenthe voor den Plattelandersbond in kies- kring 3, Hoogeveen een candidatenlijst heeft ingeleverd, die valschelijk was opgemaakt, doordat hij d'aarop een aantal valsche hand- teekeningen had geplaatst. [Bij het verhoor van verdachte bleek, dat van de 30 handteekeningen 15 valsch waren. Verdachte gaf toe de 15 handteekeningen zelf er onder te hebben geplaatst. Hij zeide geen tijd meer gehad te hebben om de 15 anderen zelf te lat-en teeken en Het O. M. vorderdb een gevangenisstraf van vijf maanden. POLITIEREOHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 4 Juni 1935. iDe volgende personen waren gedagvaard: A. S., oud 35 j., cafehouder te Koudekerke, wegens overtreding van de Tabakswet te Koudekerke op 12 November 1934. Eiseh100 boete. Uitspraak100 boete of 25 dagen hechtenis. W. J. E. L., oud 38 j., koopman te Rotter dam, als voren t-e Mid-delburg op 8 November 1934. Eisehf 100 boete. Uitspraakf 100 boete of 25 dagen hechtenis. J. D., oud 35 j., winkelier te Ter Neuzen, wegens verboden nederlage van sigaretten- papier te Ter Neuzen op 22 Oct. 1934. Eiseh: 35 boete. Uitspraak: 25 boete of 10 dagen hechtenis. M. C. d. D., eehtgenoote F. v. d. H., oud 56 j., te Stekene, wegens verboden vervoer van sigarettenpapier op 13 November 1934 te St. Jansteen. Eiseh: /25 boete. Uitspraak: 20 boete of 10 dagen hechtenis. S. P., oud 24 j., slager te Breskens, wegens het niet vertoonen van een gel dig bewijs van betaalde accijns te Breskens op 14 Juni 1934. Eiseh: /60 boete. Uitspraak: 40 boete of 20 dagen hechtenis. E. d. K., oud 24 j., en J. A. d. K., oud 33 j., werklieden te Axel, wegens verboden vervoer van ongesmolten varkensvet te St. Jansteen op 15 Jan. 1935. lEischieder 25 boete. Uitspraak: ieder 20 boete of 10 dagen hechtenis. G. J. T., oud 33 j., mosselleu-rder te Sel- zaete (B.), wegens verboden vervoer van mos- selen te Philippine op 12 September 1934. Eiseh: 7,50 boete. Uitspraak: 7,50 boete of 3 dagen hechtenis. D. H. d. W„ oud 5-1 j., koopman te Honte- nisse, wegens verboden nederlage van suiker te Hontenisse op 20 Januari 1935. Easch: 100 boete. Uitspraak: 50 boete of 20 dagen hechtenis. A. F. v. d. B., oud 42 j., Landlbouwer te Stoppeldijk, wegens alsvoren te Stoppeldijk op 14 Februari 1935. Eiseh 75 boete. Uitspraakf 40 boete of 25 dagen hechtenis. P. A. V., oud 35 j., workman te Hulst, als voren te Hulst op 20 Juni 1934. Eiseh: 45,60 boete. Uitspraak: 25 boete of 10 dagen hechtenis. A. v. B., oud 21 j., hand-elaar te Gent, wegens verboden vervoer van uien te Zuid- dorpe op 30 Maart 1934. Eisehf 1-5 boete. Uitspraak15 boete of 5 dagen hechtenis. A. M. A., oud 25 j., zonder beroep te Koe- wacht, wegens verboden vervoer van suiker te Clinge op 29 Augustus 1934. Eiseh 15 boete. Uitspraak f 15 boete of 5 dagen hechtenis. F. S., oud 52 j., varensgezel, wonende te Hansweert, wegens weigering van visitatie te Hansweert op 7 October 1934. Eiseh f 50 boete. Uitspraak f 15 boete of 5 dagen hechtenis. A. S., oud 29 j., veldarbeider, woende te Axel, wegens alsvoren te Koewacht op 21 Oc tober 1934. Eiseh 30 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. F. J. L., oud 44 j., venter, wonende te St. Jansteen, wegens alsvoren te St. Jansteen op 18 October 1934. Eiseh f 50 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. F. L., oud 37 j., arbeider, wonende te Clinge, wegens verboden vervoer van pullovers te Clinge op 17 Juni 1934. Eiseh f 50 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. S. T., oud 27 j., metselaar te Kemseke, we gens weigering van visitatie te St. Jansteen, op 14 October 1934. Eiseh 10 boete. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. G. L. C., oud 28 j., metselaar te Middelburg, wegens alsvoren te Sluis op 12 Dec. 1934. Eiseh f 10 boete. Uitspraak f 20 boete of 10 dagen hechtenis. H. C. C., oud 31 j., scharenslijper, wonende te Brugge, wegens verboden vervoer van sui ker te Sluis op 12 December 1934. Eiseh 20 boete. Uitspraak 20 boete of 10 dagen hechtenis. B. K., oud 46 j., snoeier, wonende te Bier- vliet, wegens weigering van visitatie te Bier- vliet, op 18 November 1934. Eiseh 20 boete. Uitspraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. B. K. voomoemd, wegens verboden vervoer van suiker, te Biervliet op 18 November 1934. Eiseh 20 boete. Uitspraak f 20 boete of 10 dagen hechtenis. M. J. F. echtg. R. B., oud 33 j., zonder be roep te Clinge, wegens het doen vervoeren van suiker door haar 9jarig zoontje -te Clinge, op 20 October 1934. -Eiseh 2,50 boete. Uitspraak f 2,50 boete of 1 dag hechtenis. A. F. v. P., oud 25 j., vlasbewerker wonen de te Stekene, wegens verboden vervoer van suiker, te St. Jansteen op 24 April 1934. Eiseh 50 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. A. v. S., oud 22 j., veldarbeider, wonende te Stekene, wegens alsvoren te St. Jansteen op 24 October 1934. Eiseh f 50 hoete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. F. B., oud 40 j., kolenhandelaar, wonen de te 'Hulst, wegens alsvoren te Hulst op 27 November 1934. Eiseh f 50 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. K. L. P., oud 37 j., arbeider, wonende te Stekene, wegens alsvoren te Koewacht op 27 November 1934. lEisch /30 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. A. R. K., oud 35 j., arbeiders, wonende te Zuiddorpe, wegens alsvoren te Westdorpe op 13 September 1934. Eisoh f 35 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. M. d. P., oud 29 j., varensgezel, wonende te Schoondijke, wegens alsvoren te IJzendijke, op 12 September 1934. Eiseh: f 35 boete. Uitspraak 25 boete of 10 dagen hechtenis. G. O., oud 24 j., landarbeider, wonende te St. Jan in Erimo, wegens alsvoren te IJzen dijke, op 13 October 1934. Eiseh 35 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. J. C. de L., oud 27 j., grondwerker, wo nende te Santvliet, wegens alsvoren te Ril- land-Bath op 2 November 1934. lEisch 35 boete. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. iC. B., oud 20 j., zonder beroep, wonende te De IKlinge (B.), wegens alsvoren te Graauw op 14 October 1934. -Eiseh f 35 boete. Uitspraak f 30 boete of 10 dagen hechtenis. J. v. K., -o-ud 43 j., metselaar, wonende te Hulst, wegens alsvoren te Hulst op 12 Dec. 1934. lEisch 25 boete. Uitspraak f 15 boete of 5 dagen hechtenis. iM. B. S., echt. J. A. d. K., wegens alsvoren te Axel, op 28 September 1934. Eiseh 30 boete. Uitspraak .f 20 bo-ete of 10 dagen hechtenis. J. F. L., oud 50 j., opperman, wonende te Hulst, wegens alsvoren te St. Jansteen, op 15 September 1934. Eiseh f 15 boete. Uitspraak 15 boete o-f 5 dagen hechtenis. A. K. L. d. R., oud 29 j., dokwerker, wonen de te De Klinge (B.), wegens alsvoren te Clinge, op 26 November 1934. -Eiseh 40 boete. Uitspraak 30 boete of 10 dagen hechtenis. G. d. V., oud 40 j., zonder beroep, wonende te Axel, wegens alsvoren te Koewacht, op 16 November 1934. Eiseh f 45 boete. Uitspraak f 30 boete of 10 dagen hechtenis. iC. L., echtg. E. A. T., oud 47 j., zonder be roep, woende te Hulst, wegens alsvoren te Hulst op 10 Maart 1934. Eiseh 20 boete. Uitspraak 15 boete of 5 dagen hechtenis. J. F., oud 29 j., grondwerker, woende te Stekene (B.), wegens alsvoren te Koewacht op 20 November 1934. Eiseh f 50 boete. Uitspraak f 40 boete of 10 dagen hechtenis. MOEDIGE DAAD VAN EEN KORPORAAL BELOOND. Op de binnenplaats van het gebouw der groep 's Gravenhage van de politietroepen aan de Laan van Meerdervoort, is de bronzen eere- medaille der Oranje-iNassau-Oirde met de zwaarden uitgereikt aan den korporaal der politietroepen J. W. H. van Gel-der. -Deze uit- rei-king geschiedde voor het front van de troe- pen. Bij de groep 's Gravenhage hadden zich manschappen en groepen Leiden en Delft ge- voegd. De compagniescommandant kapitein jhr. J. van -Suchtelen heeft de medaille uitgereikt integenwoordigheid van den korpscommandant overste J. Th. Heins. De kapitein jhr. Van Suchteren heeft hiema een toespraak gehouden. Korporaal Van Gelder, heeft tijdfens zijn v-erblijf te Til- burg, waar hij gedetacheerd was bij de mare- chaussee, moed en bedachtzaamheid getoond, ei-gensohappen, welke den militair bijzonder sieren. In den nacht van 31 Januari op 1 Fe bruari was hij n.l. moederziel alleen op sur veillance, toen hij twinti-g smokkelaars voor zich kreeg. Hij deinsde voor hen niet terug en wist hen door zijn imponeerend optreden, met achterlating van alle smokkelwaar, op de vlucht te doen slaan. Hij wist zelfs een hun- ner te arresteeren en he-eft zijn arrestant vast- gehouden ook toen tien smokkelaars bemer- kende, dat zij slechts 66n man tegenover zich hadden, terugkeerden. Ondanks him dreigend verzet heeft de korporaal Van Gelder zijn arrestant naar den waehtmeester der mare- chaussee gebracht. Alle smokkelwaar, 150 K.G. margarine, werd in beslag genomen. De korpscommandant, luitenant-kolonel J. T. Heins, wees op de zeldzaam-heid van een plechtigheid als deze. Korporaal Van Gelder is de eenige korporaal van het geheele korps, gereohtigd dit oiiderschei-dingsteeken te dra gen. Z6o KAN MEN ER INLOOPEN. Men meldt uit Winterswijk: Eenige -dagen geleden meldde een zekere v. d. W. ter secretarie de geboorte van zijn zoo- veelste kind. Toen de spruit ingeschreven was en de vader uitgenoodigd werd zijn handtee- kening te zetten, moest hij in gebreke blijven, omdat hij niet schrijven kon. De zaak kwam toch wel in orde, dat spreekt, maar het andere niet En dat was? Den 19den Mei zoo herinnerde de ambte- naar zich had een zekere v. d. W. met zijn handteekening door de wet vereischt en eigenhandig geschreven, gepronkt onder een voor de gemeenteraadsverkiezing door de communisten ingediende candidatenlijst. He* zou wel niet dezelfde zijn, maar je kon nooit weten en dus even gekeken. En jawel, daar liep de candidaatstellende vader-kiezer in de val, of feitelijk niet hij maar de lijstbezorger, die er geen been in ge zien had, in dit bijzondere geval toch eigen- Iijk een valsche handteekening te plaatsen. De politie maakte proces-verbaal op en na- gegaan zal worden, of -de lijst, die reeds geldig verklaard was,, gehandhaafd kan blijven. BRUGLEUNING OMLAAG GESTORT. Bjj het in aanbouw zijnde spoorwegempla- cement te Born is Maandagmiddag een ge- deelte van de zware brugleuning omlaag ge- stort, waarbij de arbeiders R. en V. werden gewond. Met een hersenschudding en ver- wondin-gen zijn beiden opgenomen. R. is naar het ziekenhuis te Sittart gebracht en V. is naar zijn woning vervoerd. EEN GOEDE VANGST TE KROMMENIE. -De gemeentepolitie te Krommenie heeft Dinsdagnacht een goede vangst gedaan. In verband met de inbraken van de laatste maan den was de waakzaamheid verscherpt en werd voortdurend gesurveilleerd langs de kantoren van de firma Kaars Sijpesteijn die niet aan den openbaren weg gelegen zijn. Daar zag -men Dinsdagnacht licht bran-den en twee mannen druk heen en weer loopen. Een der agenten vatte post bij een geopend raam, de andere betrad het kantoor, zoodat de mannen in de val zaten. Toen een van hen aanstalten maakte om te ontsnappen loste een der agen ten een revolverschot, dat de gewenschte uitwerking had. Beide mannen C. B. uit Krommenie en C. Y. uit Krommeniedijk, wer den gearresteerd en opgesloten. In het kan toor en daarbuiten werden de inbrekersinstru- menten gevonden. De politie hoopt met deze arrestatie de hand te hebben gelegd op de mannen, die eenige weken geleden een inbraak hebben gepleegd in de sigarenfabriek van de firma Schots. Mede worden zij verdacht van de inbraak in de blik- fabriek, waar B. vroeger heeft gewerkt Bij het repareeren van een aanhang-motor van een strandjacht, is de electricien S. Viser te Egmond aan Zee getroffen door een stuk van een vliegwiel -dat door het niet goed func- tioneeren van den motor, in stukken vloog. Met een verbrijzeide bovenarm moest de man in het ziekenhuis te Alkmaar worden opge nomen. BEDRIJF VAN GESTOLEN FIETSEN. De politie te Amsterdam heeft de hand kiun- nen leggen op een heler van fietsen, op wien zij reeds lang het -oog had. Deze man had een kelder in de Bloemstraat gehuurd, naar hij voorgeeft om er een bloemenzaakje te begin- nen, maar voorloopig bestond zijn bedrijvig- heid meer in het verzamelen van g.estolen rijwielen, welke hij in zijn bovenbedoelde werk- plaats -door verwisseling van onderdeelen de gebruikelijke gedaanteverwisseling deed onder- gaan. Hij had op straat twee jongens aange- sproken en hun gevraagd of zij wat verdienen wildenzij moesten dan Zondagmorgen te zes uur maar eens bij hem komen op zijn wer-k- plaats, die zij ondanks het wel zeer vroege uur open zouden vinden. De jongens hadden dit gedaan, maar een politie-agent, die de jongens op dezen ongewonen tijd een openstaand per- ceel zag binnengaan, vertrouwde -dit niet en heeft hen meegenomen. Him mededeelingen hebben geleid tot een onderzoek in den kelder in de Bloemstraat, de vondst van en niet on- belangrijk aantal gestolen fietsen en onderdee len daarvan, en de aanhouding van den onder- nemer van het bedrijf, die nog altijd bij het voomemen zeide te volharden om in bloemen te gaan doen. DE IERSCHE SWEEPSTAKE. Naar de Sunday-Express meldt, ondervindt de Iersche Sweepstake ontzettend veel schad-e van de nieuwe Britsche bepalingen tegen loterij. Volgens dezer dagen bekend gemaakte cijfers zijn de ontvangsten voor de a.s. Derby- sweep (de populairste van de verschillende rennen) nog igeen 2.000.000 pond, dat is 900.000 pond minder dan bij de Derby van verleden jaar en meer dan 2 millioen pond minder ver- geleken bij de Derby van 1932. Het prijzenfonds is dan ook maar 1.160.900 pond, op een na het laagste bedrag sinds de Sweeps gehouden werden. Er kunnen dit jaar niet meer dan 11 series van prijzen worden toegekend tegen 28 in 1932 en 16 bij den laatsten Grand National. BENZINE-ONTPLOFFING. Op een der Seine-kaden te Parij-s is een benzine-tank-auto ontploft, toen er 4000 liter ingeladen was. Toen de chauffeur de gevulde tank wilde sluiten, schoot er een vuurzuil een huishoog op, aldus meldt Reuter, en zette een huis van 4 v-erdiepingen in brand. Het vuur greep snel om zich heen en slechts met moeite -kon de brandweer de bewoners in veiligheid brenigen. Verscheidene personen liepen em stige brandwonden pp. Een 75-jarig man kwam in de vlammen am. De brand werd betrekkelijik snel gebluscht. Als door een wonder bleef de chauffeur ongedeerd. DE D.O. X IN EEN MUSEUM GEPLAATST. Reuter meldt uit Berlqn: De laatste reis van de 12-motorige Domier- vliegboot D.O. X naar een Berlijnsoh museum vormt wel een schril contrast met de snelle vluchten die zij vroeger over oceanen en we- relddeelen heeft gemaakt. Het duurde acht uren voordat de machine den afstand van anderhalven kilometer van een Berlijnsohe gracht naar het museum had af gelegd. Een speciale vrachtwagen was gebouwd om den zwaren romp te vervoeren; het straat- verkeer was stopgezet en de bovenleiding van de electrische tram was met het oog op het gevaar van kortsluiting stroomloos gemaakt. In den af te leggen weg bevond zich een lichte helling en daar de remmen van den vracht wagen niet pakten, moest aan de achterzijde een kleine vrachtauto worden aangekoppeld, die in tegenigestelde richting trok. In het gezicht van de haven strandde het transport nog, doordat de wielen van den vrachtwagen wegzakten. Met een takel werd het gevaarte weder in het goede spoor ge bracht en thans bevindt zich de D.O. X ein- delijk is veilige haven. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw drogist. De mooie Ovigaalsche kerk van Temsche is door brand geteisterd. Loodgieters hadden op het dak gewerkt en een lamp vergeten, die den brand veroorzaakte. De plaatselijke brand weer vroeg hulp aan die van St. Nikolaas en Antwerpen. Het kruis en het dak der midden- beuk stortten in. Na een paar uur was men het vemielend element meester. De kerk be- vat talrijke kunstschatten en een zeer merk- waardigen predikstoel, evenals rijke graftom- ben, o.a. die van de heilige Amelberg, patro- nes van Temse en nicht van Pepijn van Lan- den. Alle merkwaardigheden konden bewaard blijven, al leden sommige waterschade. Ulvenhout, 4 Juni 1935. Menier, Veur den tijd van 't jaar zijn de lochten zoo maar duster. We mot- ten deus veurjaar wa laank woch- ten op zomer. Waant as ge na- gaat hoe we over virtien dagen den laanksten dag al beleven dat over twee weken ocherme, de da gen alweer korten gaan, dan kan den veurzomer gin stuiten lijen!! Goed beschouwd zijn we nog den winter nie uit. Waant 't avond, as 't werk gedaan is, as os 't zweet van den zwaren akker-arbeid is opgedroogd, dan springen kouwe rillings over oew vel, zooals in den winterdag den vorst over den waterplas springt met schokskes. dan pokt Trui de plattebuis nog 'n bietje op die braandt hier, bij gebrek aan gas, 't heele jaar, en man, zo'n bietje kachel wermte kan oe dan toch hog zo'n dugd doen! Enveur den -tijdstip, zomermaand schrijven we nouw, moesten we 's avonds eigenlijik op 'n stoeltje onder den notelePr on- zen rust zoeken. Mee 'n krantje, 'n pepke en as g'oew eigen 's tracteeren wil mee 'n koel glaske schuimend pils! Maar niks, horre. Ik zet m'n voeten nog op den nikkelen raand om m'n plaatbuske, slurp 'n w&rm bakske -troost in en lees me zoo in slaap. En toch Ja, da klinkt oe nouw misschient 'n bietje vrimd in d'ooren, amico, -toch is 't nie heele- gaar ongezeilig! Waant ten eerste mot den mensch 't maar nemen lijkt 't valt en dus zijnen goesting zoe ken naar omstandighed-ens en ten tweede, wij laandmenschen, wij staan nouw eenmaal van 's mergens veur dag -en veur dauw in den buiten tot den avond toe en danwel, na zo'nen laangen dag valt 'n stukske huiselijke avondrust as 'n lekker klontje in oew leven? Nie, dat "k straks nie genieten zal van 'nen Wiermen zomeravond mee 'n koper-rosse maan aan den troebel-wermen hemel Maar aan alles zit altij nog wel 'n goed kantje en 't is levenskunst, om da kantje eraf te snoepen! Waarover i-k "t daarveur nie hebben wou! 'k Wou gezeed hebben g'ad: ondaanks 't weer nie veur de voile honderd percent zo- mersch is, ge staat er van te kijken, hoe pront, hoe tierig alle oogsten er veur staan. Deuzen zomer, deuzen sddrt zomer is den ech- ten boerensoort. Den boer mot 't in 't alge- meen nie hebben van ,,mooi weer", zooas jul- lie, stadschen, 't bedoelen. Daar is don ok vandaan gekomen juilie fout-e sprikwoord; „den boer wordt as 'n vdr- ken, knorrende vet", omdat den boer wel 's klaagde over juilie mooie weer". Da begrepen juilie nie en dan vergeleken juilie ons bij knorrende verkens. !Eln Neee, laat ik nie vitten! Alleen ditte: 'n knorrend verken is 'n te- vrejen verken, sjuust as 'n spinnende poes...! Maar genoegt. Wij, op den buiten, wij zijn content. Da wil zeggen: wij zijn content mee alles wat we krijgen van d-en Schepper. Mee den zomer, mee ons gewas, mee 't koele avondje, mee alles, zooas 't in de schep- ping is. Eln was „de rest" navenaant, 'k hoef oe die rest nie veur te knaauwen, dan waren wij de gelukkigste menschen van de weareld. Nouw zitten we mee al onzen weelde in den zurg. Nouw gaat 'nen blomkool, die ge mee twee haanden haast nie vast kunt houwen, veur eenen cent deur de veiling! Goed uitgerekend kost ie oew zelvers vijf centen zeker. Nouw brengt de helft van oew ,,goed" hee- legaar niks op! En niemaand, zekers ginnen stadschen mensch, kan deurgronden wa-d-et veur den boer zeggen wil, as ie z'n laand afkekt, waar- op z'n gewas zoo weelderig en zoo rijk is op- gekomen, wa-d-et veur 'm zeggen wil, as ie bedenken mot hoe al die producten waarveur ie gezweeten en gebeden- hee, ginnen rooien cenit we^rd zijn en veur't grotste deel terechte komen op den mestkuil. Ja, toch! Daar is 6dn soort van menschen, dat er wel iets van snapt. De scheppende soort. De man, die mee zwoegen en ploeteren mee uitputting van lichaam en ziel n kunstwerk schept, welk kunstwerk, zoo moeizaam op 6ferde gekomen, dan vermoord wordt onder de wurgende klaauwen van 'nen „alwetenden" criticus. Of: vertrapt onder de onverschillige

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2