GEMEENTERAAD VAN AXEL. militaire vliegveld te Quetta, waar 35 men schen gedood of gewond moeten zijn. Reuter meldt nader uit Quetta, dat er 43 Engelsche vliegers bij de aardbeving zijn om- gekomen. De stad is als bet ware met den gnond gelijk gemaakt, slechts enkele gebou- wen zijn overeind blijven staan. Het is nog steeds moeilijk bijzonderheden te verkrijgen. De bevingen, die van kracht verschilden, heb ben van 30 tot 60 seconden geduurd. Tusschen Quetta en Kalath zijn alle gebou- wen vemield en 4500 inwoners gedood. Vergadering van Dinsdag 21 Mei 1935, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. Tb. 1 Gilde, A. Verschelling, Adr. Hamelink, I. de Feijter, P. J. van Bendegem, B. Segbers, C. van Kampen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. de Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de beeren C. Th. van de Bilt en C. Hamelink. (3. Slot.) 5. Ontwerpen uitbreidingsplan. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de van gemeentewege aanwezige bouw- grond, tengevolge van de bebouwing van de laatste jaren dermate geslonken is, dat men kan spreken van een gering aantal perceelen beschikbare bouwgrond. Zij hebben teneinde bouwgrond te kunnen blijven aanbieden reeds plannen van uitbreiding ontworpen, welke in een ver gevorderd stadium verkeeren. Naarmate de plannen rijpen, komt bij ver- schillende leden den wensch naar voren om niet alleen aan de uitbreiding van de West- kant van Axel te werken, maar ook aan de andere kanten van de gemeente aandacbt te schenken voor uitbreiding. Waar de toekomst van de gemeente ook reden beeft om eischen te stellen, mogen Bur gemeester en Wethouders als gemeentebestuur deze aangelegenheid niet te bekrompen op- vatten en houden en verdient het navolging dat reeds vele gemeentebesturen hebben laten doen, n.l. een uitbreidingsplan van de gemeente naar alle richtingen te laten ontwerpen door een daartoe bevoegd bureau. Wanneer eenmaal door dat bureau in groote lijnen en veideelingen de groei voor de ge meente is uitgestippeld, kan dit plan door den gemeente-opzichter verder worden uitgewerkt. Zij stellen u voor hen te machtigen om zich met een dergelijk bureau via de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten in verbinding te stellen en voor dit doel gelden te voteeren. Hoe groot dit bedrag zal bedragen is afhan- kelijk van de overeenkomst, die men met die Directie sluit. De beer VAN KAMPEN is van meening, dat het door Burgemeester en Wethouders ge- noemde bedrag hem niet gering voorkomt. Hij heeft ecbter het ventrouwen, dat ze voor min der terecht zullen kunnen, en niet meer zul- len besteden dan noodig is. Indien een hoogere prijs dan de genoemde zou bedongen worden, zou hij het op prijs stellen, dat hiervan eerst aan den raad mededeeling werd gedaan. De VOORjZITTER deelt mede, dat het be drag op eenigszins lessen voet is opgegeven. M!en zou kunnen besluiten niet hooger te gaan dan een bepaald bedrag, en indien de prijs hooger mocbt zijn, dat Burgemeester en Wet houders zich dan wenden tot den raad. De heer VERSCHELLING geeft als zijn meening te kennen, dat hij zich moet wenden tegen het voorstel van Burgemeester en Wet houders, gehoord de kosten. Hij is van mee ning, dat de gemeente deze uitgaaf niet dra gon kan. Een eenvoudig plan van uitbreiding, zooals voor deze gemeente, kan toch de ge- meenteopzichter ook opmaken. Hij kan toch een plan van uitbreiding opmaken, waarmede men thans zou voortkunnen, in verband met hetgeen wat men op het oog heeft. Het is naar zijn meening niet noodig een algeheel plan van uitbreiding op te maken. De VOORZITTER merkt op, dat een derge lijk uitbreidingsplan niet voldoende bestudeerd is, in verband met andere dingen. Burgemees ter en Wethouders hebben hieromtrent de bouwcommissie gehoord. Naarmate de ont- wikkeling zich ontplooit, stuit men telkens op moeilijkheden. Het is onmogelijk thans een plaats aan te wijzen, die niet bebouwd mag worden. De ontwikkellng in de toekomst van de bebouwing der gronden, welke grenzen aan de kom, is thans niet vastgesteld. Het feit, dat leiding moet worden gegeven aan de ont wikkeling der gemeente hebben Burgemeester en Wethouders en de bouwcommissie aanlei dtog gegeven, met dit voorstel te komen, op- dat men in de toekomst zal weten, wat te doen. Vele andere gemeenten, ook even groote, zijn tot bestudeering van een uitbreidingsplan overgegaan. Men heeft dan in groote lijnen de ontwikkeling van de gemeente uitgestippeld, en het personeel der gemeente kan de details uitwerken. Men kan de betrokkenen ter wille zijn in het aanwijzen van de beste wegen om tot een doel te komen, want de plannen lig- gen klaar. Men voorkomt, dat men, zooals thans het geval is, klaagt over een kromme straat enz. Spreker wil hiermede niet zeggen, dat er dan ook geen fouten zullen worden ge maakt, want ieder die op aarde leeft, zal fou ten maken. De heer VERSCHELLING is van meening, dat het niet noodig is, dat door een dergelijk bureau een uitbreidingsplan in kannen en kruiken wordt gereedgemaakt. Temeer niet, waar de gemeente-opzichter de bekwaamheid bezit en moet bezitten, een bouwplan te ontwerpen. Hij kan aan zijn voor stel zijn stem niet geven. De heer 't GILDE deelt mede, een ander standpunt in te nemen. De door Burgemees ter en Wethouders genoemde limiet vindt hij nogal hoog, en hij zou het toejuichen, indien voor een lager bedrag een plan kon worden ontworpen. Het kan in het laatste geval niet ander?, of dan meet hij uit den grond van zijn hart met het voorstel van Burgemeester en Wethouders meegaan. Naar zijn meening is deze zaak urgent. De ontwikkeling der ge meente eischt het. De tijden zijn slechter dan ooit, doch er wordt zeer veel gebouwd, indien het zoo voortgaat, bestaat binnen afzienbaren tijd de gelegenkeid niet meer. Hij is van meening, dat de teigenstanders het gewicht van de zaak niet beseffen. Gezien de fouten die in het verleden zijn gemaakt, is het zaak, die in de toekomst te vermijden. Daarom wi' het hem voorkomen, dat een kleine uitgaaf alleszins is te verdedigen, en kan hij zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders ook vereenigen. De VOORZITTER bevestigt, dat het hem ook toelijkt, dat het ontwerpen van een derge lijk plan van groot belang is. Men ziet dan de toekomstige ontwikkeling der gemeente uitgestippeld. De heer VAN BENDEGEM kan absoluut geen vrijmoedigheid vinden, mee te gaan met het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het uitgeven van een dergelijk bedrag. Hij gelooft dat men dit zou kunnen sparen. De gemeente-opzichter bezit toch wel zooveel deskundigheid, een dergelijk plan te kunnen maken. Wat betreft het geklaag over krom me straten is hij van meening, dat, indien men voor enkele jaren vooruit door een deskundige, als de gemeente-opzichter toch is, een plan laat maken, het niet noodig is, een bouw- bureau in het leven te roepen. De heer OGGEL Burgemeester en Wet houders willen geen bouwbureau in het leven roepen, doch alleen een plan van uitbreiding laten ontwerpen. De heer SEGHERS deelt mede, dat hij zich, gehoord de besprekingen, met het voorstel van Burgemeester en Wethouders kan ver eenigen. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren J. de Feijter, 't Gilde, A. Hamelink, Van Kampen, Oggel, De Ruijter, Seghers en Dieleman; tegen stem- men de heeren I. de Feijter, Verschelling en Van Bendegem. 10. Aan- en verkoop van bouwgrond. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Alsnog is ingekomen een verzoek van M. J. van den Berg, namens zijn opdrachtgevers om een tweetal perceelen grond te koopen in de Prins Hendrikstraat naast het terrein van den heer Jac. Dekker, tegen de vastgestelde voor- waarden. Wordt voorgesteld dit verzoek alsnog te behandelen en die grond tegen de vastgestelde voorwaarden aan aanvrager te verkoopen. Vervolgens mecnen wij U te moeten mede- deelen, dat ook een gevaar is komen opdagen in het toekomstige uitbreidingsplan, dat bij Burgemeester en Wethouders en de Bouwcom missie in ontwerp al meermalen een punt van bespreking heeft uitgemaakt. De heer Jac. Dekker en de toekomstige aan- grenzende eigenaren hebben met den heer J. A. Cappon onderhandeld over de achter bun perceelen gelegen grond tot aan het buiten- wegje om dit te koopen, teneinde te voor komen dat vlak achter hun grensscheiding een andere woning zal worden gebouwd. Dit zou op zich zelf niets geen bezwaar zijn, wanneer die grond niet viel in de door ons ontworpen straat. De heer Cappon heeft op grond van vroegere onderhandielingen aan de gemeente voorkeur gegeven van koop, doch zijn eisch is, dat Dins- dagavond de beslissing van de gemeente hem wordt medegedeeld, of de gemeente op de vroege onderhandelingen ingaat. Ziet de gemeente van dit plan af, dan zullen de andere liefhebbers tot koopen dit terrein nemen. Het spijt ons ten zeerste, dat hangende de voorstellen tot het samenstellen van een uit breidingsplan een beslissing op dit punt ge- nomen moet worden. Uitstel van deze aan gelegenheid om dit later on der de loupe te nemen, zou voor de gemeente belangrijk duur- der zijn. Hierbij is overgelegd het advies van den gemeentebouwmeester, luidende als volgt: In verband met de steeds moeilijker wor- dende verkeersproblemen in onze gemeente, worden herhaaldelijk maatregelen getroffen ter verbetering. Voornamelijk het verkeer in de Prins Hen drikstraat en op het drukke kruispunt Prins Hendrik-, Stations-, Noordstraat, Kerkdreef zal echter geen afdoende regeling mogelijk zijn dan door algeheele omleiding, ongeveer op de wijze als reeds vroeger werd ontworpen. Daar bovendien de goedikoope bouwgrond in het voormalig Grondbedrijf verkocht is, wordt het ook dringend noodzakelijk hierin te voorzien. In verband hiermede doe ik U beleefd een ontwerp toekomen waarbij met verschillende behoeften rekening is gehouden. 1. de zoo zeer gewenschte verkeersverbete- ring. 2. de noodzakelijke voorziening van goed- koopere bouwgrond. 3. de reeds lang gevoelde behoefte aan een openbaar open gedeelte voor plein plant- soentje of speelplaats. 4. een object voor werkversohaffing (onge- voor 2500 voor arbeidsloon aan egalisee- ren, rioleeringswerken, beton en straat- werk, enz. De kosten kunnen geraamd worden als volgt: Aankoop van grond 10770 c.A. J. Bakker J 8000; idem 3600 cA. P. Verstraten 3600; idem 2000 c.A. J. A. Cappon /2000; idem 840 c.A. J. D. van Alten 840; aanleg van straat, rioleering enz. /7200; totaal 21640, zeg f 22000. Aangezien er ongeveer 8600 c.A. verkoop- bare bouwgrond overblijft zou de gemiddelde verkoopsprijs 2,50 per c.A. bedragen. Naar gelang echter de grond meer of minder mooi gelegen is, komt het mij voor ook varieerende prijzen vast te stellen. Voorts mag m.i. niet uit het oog verloren worden, dat door het beschikbaar stellen van goedkoopere bouwgrond, de nog aanwezige grond in ongunstiger positie komt. Overwe- ging zou het aaarom verdienen die grondprijs van de ,,nieuwe" grond lets op te voeren en de prijs van de nog aanwezige grond iets te verlagen. Indien de prijzen aldus werden vastgesteld: langs de hoofdweg No. 28 4500 c.A.) a f 3 brengt op 13.500; langs buitenweg No. 44.50 1100 c.A.) a 2,50 brengt op 2750; langs het plein No. 2943 3000 c.A.) a 2,25 brengt op 6750. De cotale opbrengst f 23.000 zou dus 1000 meer zijn dan de kosten. Voor dit verschil zou dan de overblijvende grond langs de Prins Hendrikstraat met 0,50 per c.A. verlaagd kunnen worden. Wenscht men ook het renteverlies in reke ning te brengen dan zou de prijs van de nieuwe grond en die van de verlaagde tegenwoordige grond 25 cent per c.A. moeten verhoogen, aannemende dat de grond in zes jaar zou ver kocht zijn. Behalve de thans noodzakelijk geworden uitbreiding, welke op bijgaande kaart is aan- gegeven met een zware stippellijn, heb ik tevens daarop aangegeven met een dunne punt-streeplijn een goede mogelijkheid voor een eventueele latere uitbreiding. Om echter te voorkomen dat deze door voortgaande bebouwing op particuliere grond onmogelijk wordt komt het mij gewenscht voor op deze grond een Bouwverbod te leggen ingevolge art. 35 der Woningwet. Daartoe is het noodig dat de Raad eerst het plan van uit breiding goedkeurt en vaststelt, waama op de grond ,,bestemd voor het aanleggen van de straat" het bouwen verboden kan worden. Beleefd wil ik daarom Uw college advisee- ren bijgaand plan aan den raad ter vaststelling voor te leggen en tevens zoodanige maat regelen te nemen dat reeds spoedig een aian- leg kan worden genomen met de aanleg van het eerste gedeelte. Voorts het volgende advies der Bouw commissie: Kcstenberekening van diverse uitbreidingsplannen. Plan A: vanaf de Prins 'Hendrikstraat tot aan de Wilhelminastraat Grondaankoop 14.400, stratenaanleg 300 M2. a /24 is 7200, totaal 21.600. Verkoopbare bouwgrond (verdeeld in per ceelen van 20 tot 26 M. diepte) 8600 M2 a 2,50 is 21.500. Plan B. Vanaf de Prins Hendrikstraat tot den Singelweg. Grondaankoop pl..m. 24.500, straataanleg 520 M2 a 24 is 12.500, totaal f 37.000. Verkoopbare bouwgrond (verdeeld als boven) 15.000 M'2 a f 2,50 is 37.500. Plan C. Aanleg van een straat door de weide van mevr. de Wed. IJsebaert. Oppervlakte 18.200 M2 24.000, 250 M2 a 24 is 6000, totaal f 30.000. Verkoopbare bouwgrond: 1000 M2 a 3 is 3000, 9000 M2 f 2,50 is 22.500, 5500 M2 a 1 is 500, totaal 31.000. Nog is overgelegd een schrijven van den heer F. W. Hiemstra, luidende: In aansluiting op het onderhoud hetgeen ondergeteekende hedenmorgen met den Bur gemeester mocbt voeren, lijkt het mij in het belang van de juiste afwikkeling dezer zaak Uw geacht College het volgende mede te deelen le. dat de grond achter de door onderge teekende van de gemeente te koop gevraagde perceelen gekocht is, zonder eenige bijbedoe- ling m.a.w. zonder de plannen van de gemeente te dwarsboomen; 2e. dat aan den heer Burgemeester is me degedeeld, dat de grond benoodigd voor het uitvoeren van die plannen tegen den kosten- den prijs van mij kan worden teruggekocht 3e. dat ondergeteekende juist die grond heeft gekocht in verband met zijn alnge- ^""75 "T uoxJulL vraagde kcop van die 2 gemeenteperceelen en voorzitter gegeven, niet vereenige? sTis to hij bezwaarhjk elders kan gaan bouwen; andere ricltfng toch ook nog frond genoeg Z„^n hetple^T atraatkosten te beSchikbaar. Hij houdt er niet van nu zoo zuhen betalen rndaen op de door hem gekochte haastig- te besluiten. Spreker zal zijn stem achter de gemeenteperceelen gelegen grond aan het voorstel van Burgemeester en Wet- tebouwd. houders niet geven. niet in een stuk gebeuren. Het komt hem voor, dat het het beste is, eerst den aankoop van den grond to het uitbreidingsplan A te behan delen. Dit kan geen bezwaar zijn, daar men ervan verzekerd is, dat de heeren Hiemstra c.s. het strookje willen afstaan, en men, al- vorens te besluiten, dit aan te koopen, posi- tief moet weten, den grond te koopen. De heer VAN BENDEGEM is van meening, dat men dan vanzelfsprekend de zaken ge- scheiden moet behandelen en eerst dient te be sluiten om den grond te koopen. De VOORZITTER deelt mede, gemeend te hebben, deze kwestie uitvoerig te moeten toe- liohten. Deze zaak dient te worden beslist en kan in verband met den wensch van Cappon, niet wachten tot een volgende vergadering. De heer 't GILDE is van meening, dat het ook het beste zal zijn, omtrent al- of niet aan koop van bouwgrond te besluiten. De VOORZITTER merkt op, dat men nu zoover is. De heer 't GUIDE wijst erop, dat de bespre kingen op die manier zoo gecompliceerd wor den. Het kwam hem het beste voor, deze kwes tie punt voor punt te behandelen. De VOORZITTER deelt mede, dat dit ook de bedoeling is. De heer VAN BENDEGEM constateert, dat dus thans aan de orde is het plan tot aankoop van grond. De heer SEGHERS wil opmerken, dat be- sloten is, een technisch bureau te raadplegen voor het opmaken van een uitbreidingsplan. Hij zou graag gezien hebben, dat met den aankoop van grond werd gewacht, tot dit zal worden gebouwd; 5e. dat hij toch moeilijk kan aannemen, dat hem thans de 2 gemeenteperceelen wor den onthouden daar de normaal afgesloten koop van die achter die perceelen liggende De VOORZITTER voert aan, dat dit voor stel niets met het groote uitbreidingsplan heeft te maken. Dat betreft het in kaart Alsnu wordt met algemeene stemmen het volgende besluit genomen: De raad der gemeente Axel; gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van eenige perceelen bouwgrond, teneinde deze bouwrijp te maken voor den verkoop van bouwgrond, aangezien de aanwezige perceelen voor dit doel tot slechts enkele zijn ingekrompen; dat de aankoop van bouwgrond wordt geraamd op de kosten van aanleg van straten diverse kosten van notaris, plaat- singsprovisie en onvoorziene kosten en de kosten van een uitbreidings plan door een bepaald bureau op ten hoogste 14.000 7.200 900 1.000 brengen van de uitbreiding der geheele be- v5 aanleidmg mag zgn. bouwing van de gemeente in de toekomst, ter- Reden, waarom hij uw geachten raad be- wijl t^ans wo^t VOOrgesteld, over te gaan leefd verzoekt het daarheen te willen leiden fcot aankoop van rond in de onmiddemjke om- dat op zim verzoek tot koon van de 2 ,e- vin der gemeente. Het komt hem voor, dat op zijn verzoek tot koop van de 2 ge meenteperceelen gunstig wordt beslist. De VOORZITTER deelt mede, dat, nadat de convocaties dezer vergadering waren ver- zonden, alsnog een nader punt aan de agenda is toegevoegd, nl. een voorstel der bouwcom- missie tot aankoop van nieuw terrein. Zooals j bekend, geraakt de bouwgrond, welke in het bezit der gemeente was, langzamerhand op en hadden Burgemeester en Wethouders onder- 1 handeltogen gevoerd omtrent den aankoop van grond in het z.g. uitbreidingsplan A. Het was echter nog niet zoover gekomen, dat Bur gemeester en W;ethouders hieromtrent voor stellen aan den raad zouden doen. Zaterdag j.l. ontvtog spreker de mededeeling, dat gron- den uit het ontworpen uitbreidingsplan waren verkocht. Dit was aanleidtog voor Burgemees ter en Wethouders, samen te komen, en den raad thans voor te stellen, de gronden in dit uitbreidingsplan aan te koopen. dit zeer goed mogelijk is, ook zonder dat het uitbreidingsplan is uitgewerkt. De heer SEGHERS merkt op, dat men dan toch aan den grond vast zit. De VOORZITTER antwoordt, dat er gebrek aan grond is. De heer SEGHERS wijst erop, dat er op andere plaatsen dan toch ook nog gelegen- heid is, grond aan te koopen. De VOORZITTER: Dat neemt niet weg, dat aanvulltog van den bouwgrond noodzakelijk is. De heer OGGEL merkt op, dat, indien het voorstel van Burgemeester en Wethouders niet aangenomen wordt, het bouwplan in de war wordt gestuurd. De heer't GILDE verzoekt den heer Seghers dit goed te overwegen. De heer DE RUIJTER wijst erop, dat het, afgezien van het groote plan, door het feit, dat zich vorige week heeft voorgedaan, in het he™ Cappon, Bahhee, en Torn 1 fTp^TCt tvq v,„„^ v,„ 5 voorstel van Burgemeester en Wethouders. i>e neer Bakker bezit 10770 M- welke hi- ,~r I1AJ t De bedoelmsr van het srroote plan is. dat P VerstratM21JS Vailfa6 p?661" ontworpen zal worden de toekomstige ont- n' onoA a/t'i o3600, de heer iwikkeling van de gemeente in alle richtingen. Alton 'k4n m» vnnr"ffuh t t heer Van 1 Dit sluit niet aan bij de gedachte van den heer nr-n,,„91 e®n °P~ f Seghers. De mogelijkheid bestaat, dat indien P 17.210 M-. In dien grond was e het groote plan gereed is, hot particulier ini- n s r geprojecteerd en nu doet zich het J tiatief er in zal komen, in den vorm van een geval voor, dat door een combtoatie, de hee- ta-. rcn Hiemstra c.s., een gedeelte hiervan werd aangekocht, en dat die aangekochte grond voor een gedeelte valt in de ontworpen straat. Dit is aanleidtog geweest, dat spreker met den heer Hiemstra een conferentie heeft gehad en deze is zoo welwillend geweest, den grond aan de gemeente te willen afstaan voor denzelfden prijs, waarvoor hij deze kocht. De heeren Hiem stra c.s. hebben grond gekocht to de Prins Hendrikstraat, waarvoor de aanvraag is in- gediend, doch daamevens hebben zij van den eigenaar van den grond, welke daarachter ligt, palende dus aan de Prins Hendrikstraat, een gedeelte gekocht. Nu wilde spreker voor stellen, de zaak aldus te behandelen, dat de bouweombinatie, of een maatschappij tot be bouwing to de hand van een groep onder- nemers. Dan zijn Burgemeester en Wethou ders klaar, en kunnen zeggen: onder die voorwaarden mag daar en daar gebouwd wor den. Het is er de gemeente niet om te doen, concurrence uit te sluiten, spreker is ervoor, dat het vrij initiatief in de toekomst zich met de bebouwing zal bezig houden. Hij hoopt, dat dit het laatste plan is, dat hij mee helpt te vormen, en dat de gemeente in de toekomst dit aan het particulier initiatief zal kunnen overlaten. De gedachte om een dergelijk plan te ontwerpen, is ook opgekomen in verband met het particulier initiatief. Om dat moge lijk te maken is een bouwplan noodig. De heer't GILDE deelt mede, het volkomen gemeente kcopt van de heeren Hiemstra c.s. hetgeen in de ontworpen straat ligt, en dat de met den heer De Ruijter eens te zijn. Dit was gemeente aan genoemde heeren verkoont een de logische gedachtengang, die lag in het advies van de bouwcommissie. Indien er een uitbreidingsplan bestaat, is het mogelijk, er- stukje grond in de Prins Hendrikstraat. De heer ViERSOHEULING is van meening, dat het eerste zou dienen behandeld te worden de aankoop van grond. Het is naar zijne mee ning wenschelijker, daartoe eerst over te gaan. De VOORZITTER antwoordt, dat dit tege- lijk zal dienen te worden behandeld. De bedoe ling van Burgemeester en Wethouders was, voor te stellen tot aankoop van dit stukje van de heeren Hiemstra c.s. te besluiten, daar dit de onmiddellijke aanleidtog is geweest van het thans aanhangig gemaakte voorstel. Ter voor- gens een bouwverbod op te leggen, en behoudt de gemeente zoodoende voldoende zeggen- schap. Spreker hoopt eveneens, dat het de laatste maal is, dat hij medehelpt grond voor een uitbreidingsplan aan te koopen. Zooals gezegd, behoudt de gemeente voldoende zeg- genschap, bij ontwerpen van een uitbreidings plan, en kan ook voorschriften voor bebouwing geven. Met 10 stemmen tegen 1 wordt besloten tot aankoop van de voomoemde complexen bouw- komtog van meerdere moeilijkheden wil hij dit 3 grond gelegen in het uitbreidingsplan A duidelijk in het licht stellen. De heer VERSOHELLING kan zich hier van geen moeilijkheden voorstellen. Burge meester en Wethouders hebben toch voorge steld, den grond in de Prins Hendrikstraat aan aanvrager te verkoopen. Het is zijns inziens niet noodig, deze twee zaken aan elkaar vast te koppelen. Men kan dan later de aanvraag van Van den Berg in behandeling nemen. Dat is toch verkieslijker dan alles aan elkaar vast te koppelen. De VOORZITTER merkt op, dat dit twee zaken zijn, die met elkaar in verband staan. Mede in verband met het feit dat door de Voor stemmen de heeren I. de Feijter, J. de Feijter, 't Gilde, A. Hamelink, Van Kampen, Oggel, De Ruijter, Verschelling, Van Bende gem en Dieleman; tegen stemt de heer Seghers. Thans stelt de VOORZITTER aan de orde het verzoek tot aankoop van twee perceelen grond to de Prins Hendrikstraat door M. J. van den Berg, namens zijn principalen. IHij deelt mede, dat tevens de heeren Hiem- straat c.s. eigenaars zijn van de aan de achter- zijde van deze perceelen gelegen gronden, waarin een straat is geprojecteerd. Zij zijn be- heeren Hiemstra c.s. reeds grond gekocht is. reid, dat stukje straat aan de gemeente af te Men moet voorzichtig zijn, anders loopt men staan voor den prijs van 1 per M2. vast. De heer 't GILDE merkt op, dat dit reeds De heer VERSCHELLING deelt mede, het lang en breed is besproken. Hij zal hierover ook van dien kant te bezien. Burgemeester en niet veel zeggen, doch is van meening, dat Wethouders zullen deze twee zaken moeten het hier betreft een normalen verkoop van scheiden. grond en zou daarom wenschen, dit verzoek De VOORZITTERZiet u er kans toe. te willigen. De heer VERSCHELLING antwoordt, dat 5 De VOORZITTER deelt mede, dat door hem er toch een voorstel is van Burgemeester en is verzuimd, mede te deelen, dat door de hee- j ren Hiemstra c.s. die grond is gekocht zonder bijbedoeltog en zooals reeds medegedeeld, deze Wethouders om grond te verkoopen. De VOORZITTER wijst erop, dat men hier over niet te licht mag heenloopen, deze zaak is van te groot belang. De heer VERSCHELLING merkt op, dat van deze historie Van den Berg de dupe niet mag worden. De VOORZITTER kan met die leiding niet accootd gaan. Dit dient uitvoerig te worden besproken. Deze twee zaken zitten aan elkaar vast. De heer VAN BENDEGEM is van meening, dat de opvatting van den heer Verschelling niet zoo heel verkeerd is. De aanvraag om verkoop van grond aan Van den Berg is een normale aanvraag. Men kan toch eerst die zaak of het groote bouwplan behandelen, in- plaats van nu dieper to te gaan op de kwes tie van aankoop van Hiemstra c.s. Hij is van meening, dat men gerust kan besluiten, die twee perceelen aan den aanvrager af te staan, temeer, waar de heeren Hiemstra c.s. tegen- over de gemeente zoo zakelijk zijn geweest, dat strookje te willen afstaan voor den prijs dien de grond hen kost. Daarom is hij van meening, dat de gemeente dien grond moet toewijzen aan den aanvrager. De VOORZITTER merkt op, dat men goed moet begrijpen, dat deze zaken apart en tege- lijkertijd moeten behandeld worden. Dit kan door de gemeente tegen den kostenden prijs kan worden teruggekocht. Ten derde is hem i door den heer Hiemstra gezegd, dat juist die j grond is aangevraagd, omdat bezwaarlijk i elders door hem kon gebouwd worden en ten vierde is de heer Hiemstra bereid de aanleg- kosten van de straat te betalen, onmiddellijk achter het door hem gekochte perceel. De heer I. DE FEIJTER is van meening, dat het hier een gewone koop betreft. De heer VAN BENDEGEM deelt mede, op hetzelfde standpunt te staan als de heer 't Gilde, n.l. dat het hier een normale zaak betreft. Hij is van meening, dat men den aan vrager die perceelen niet mag onthouden, te meer niet, waar de heer Hiemstra zich zoo welwillend heeft betoond. De heer SEGHERS sluit zich bij de vorige sprekers aan. Met algemeene stemmen wordt besloten. aan M. J. van den Berg te verkoopen een tweetal perceelen grond in de Prins Hendrik straat, tegen de vastgestelde voorwaarden; van de heeren Hiemstra c.s. te koopen een stukje bouwgrond, onmiddellijk achter deze perceelen gelegen, voor zoover het betreft, de grond waarin een straat is geprojecteerd. f 23.500 dat deze kosten, als zijnde van buitengewo- nen aard door geldleening moet worden ge- dekt; besluit: over te gaan tot het aangaan van een geld leening groot drie en twintig duizend vijf hon- derd gulden (/23.500) tegen een rente van ten hoogste 5 en een aflos van ten minste een duizend gulden. Deze gelden op te nemen in het jaar 1935. 11. Gmvraag. a. De heer SEGHERS merkt op, dat bij de behandeling van het antwoord van Burge meester en Wlethouders op de vragen van den heer C. Hamelink iets aan zijn aandacht is ontsnapt, met betrekktog tot de willekeurige tewerkstelling van arbeiders. In den loop van het voorjaar is gebleken, dat een ambachts- man, welke werd opgeroepen om te werken aan 1'Azote, toen deze daar klaar was, weer terug te werk gesteld werd, terwijl andere ambachtslui rondliepen, en geen kans kregen. Hij vraagt, of het niet mogelijk is, in derge- lijke dingen te voorzien. Hij zou het op prijs stellen, iemand, die buiten werk valt, ook de gelegenheid te geven, aan de gemeente te werk te komen. De VOORZITTER deelt mede, dat, indien door 1 Azote menschen worden gevraagd, deze gewoonlijik met name worden genoemd. Indien die ergens aan het werk zijn, wordt hen den oproep medegedeeld. De heer SEGHERS antwoordt, dat het hier niet iemand betrof, welke bij een particulier, doch bij de gemeente werkte. De VOORZITTER vraagt of dit wel juist is. De heer SEGHERS antwoordt, dat het hem is medegedeeld. De VOORZITTER verzoekt den heer Seghers, hem te zjjner tijd namen te noemen, opdat hij zoo mogelijk dit geval kan achter- halen. b- De heer SEGHERS zou het, gezien het feit, dat de zomer weer voor de 'deur staat, en er in de gemeente nog maar 2 rustbanken zijn, op prijs stellen, dat er in de buurt van het station, bij den overweg, een rustbank werd geplaatsf. Niet alleen voor de oudere menschen, ,De heer VERSOHELLINGVoor de werk- lodzen! De heer SEGHERS is van meening, dat het niet gemakkel{jk zal zijn, een goed plaatsje te vinden, doch met een beetje goeden wil zal dit toch wel gaan. De heer OGGEL: Dan kunnen de menschen rusten, als ze voor den overweg moeten wach ten. De heer A. HAMELINK: En een borrel erbij De heer SEGHERS zou het op prijs stellen, indien er daar in de omgeving een bank kon geplaatst worden. De VOORZITTER deelt mede, dit ter sprake te zullen brengen. c. De heer DIELEMAN vraagt, of er nog geen antwoord is van den Minister van So- ciale Zaken met betrekktog tot samenvoeging van gemeenten voor de arbeidsbemiddeling. De VOQR^jjTTER deelt mede, dat dit nog loopt, tot heden is geen bericht ingekomen. d. De heer 't GILDE vraagt inlichtingen omtrent de tewerkstelling bij het Waterschap Hulster- en Axelerambacht. Hij vraagt, wie dit uitmaakt. Van de zijde van menschen van Othene waren hem klachten ter oore ge komen. De VOORZITTER antwoordt, dat die klach ten dan gespecificeerd zullen moeten worden. Spreker persoonlijk was belast met de samen- stelling der eerste ploeg en heeft daarom- trent een conferentie bijgewoond met verschil lende burgemeesters, en iemand van het De- partement van Sociale Zaken. Hij vraagt den heer 't Gilde, hem de grieven na afloop der vergadering mede te willen deelen. Omtrent de tewerkstelling in werkverschaffing kan hij mededeelen, dat automatised de kostgangers om de drie weken 1 week niet mogen werken. De heer 't GILDE vraagt, of de agent der arbeidsbemiddeling dit uitmaakt. De VOORZITTER antwoordt, dat dit auto- matisch gaat. Om de drie weken mogen ze 1 week niet werken. Zoo luidt het betreffende voorschrift. e. De heer "t GILDE vestigt er de aan dacht op, dat er van de woningen in de Ju- lianastraat 10, 11, soms 12 of 13 leeg staan. Dit is gemiddeld 25 der woningen en be- teekent 25 bijdrage in de huren voor de gemeente, alzoo een strop. Is het niet moge lijk, dat er vlug huurveriaging komt, de huren komen hem hoog voor, vooral de waar- borgsom is hoog, en is ook wel een sta-in-den- weg voor het verhuren. Hij vraagt of daar niets aan gedaan kan worden, om dit te ver- minderen. Zou het niet mogelijk zijn, de waar- borgsom b.v. te verminderen tot 10. Naar zijn meening is het een der grootste oorzaken van het leegstaan der woningen dat de waar- borgsom zoo hoog is, en tenslotte de ge meente een strop krijgt. De VOORZITTER antwoordt, dat hij om trent de waarborgsom hetzelfde kan zeggen, wat hij in een vorige vergadering heeft ge zegd, n.l., dat to de statuten der bouwvereeni- ging is vermeld dat de waarborgsom 25 be- draagt. Indien het kan worden veranderd, zal hij er gaame zijn medewerktog aan verlee- nen. Het is echter de vraag of de Minister van Sociale Zaken er afstand van zal willen doen. Omtrent het verlagen van de huur wordt gewacht op antwoord van den Minister. Eerst lag het in het voomemen van den Minister de huur te verlagen, door de annuiteiten te bren gen van een looptijd van 50 jaar op een van 75 jaar. Daartegen is geweldig veel oppositie gekomen, zoodat deze maatregel is inge- trokken. Nu heeft de Minister geschreven, dat hij ge- negen is, een bepaalde huurveriaging toe te staan. Teruggeschreven is, dat zulks heel gaame zou worden aangenomen. Het wach ten is nu op bericht. Zoodra dit komt, gaat automatisch een bepaalde huurveriaging in. De heer 't GILDE merkt op, dat dit een andere kwestie is. Wat betreft den waarborg stelt men zich echter op het standpunt van een huisjesmelker. De VOORZITTER: Dat is nu niet direct het woord. De heer 't GILDE: Neen, want een goede huisjesmelker zorgt ervoor, dat zijn huizen verhuurd worden. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6