Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Buitenland Gemengde Berichten Woensdag 5 Juni 1935 No. 9307 ARRESTANT TE AKE.N ONTVLUCHT. HONDERDEN DOODEN IN NEBRASKA EN 'KANSAS. VAN transport gesteld. Bij fouilleering werd op ieder juist een bedrag van j 15 gevonden. Als verdacht van beroov-ing werden zij toon beiden opgesloten. DE NORMANDIE HINT DEN „BLAUWEN WIMPEL". Zooals algemeen verwacht werd beeft de ,,Normandie" reeds op haar eerste reis bet record voor een overtocbt tusschen Southamp ton en bet Ambrose-lichtschip aan den ingang van de haven van New-York gestagen. Over den afstand van 3192 mijl heeft zij 107 uur 31 minuten gedaan tegen de Bremen 110 uur 27 minuten, zoodat het record met bijna 3 uren verbeterd is. De „Normandie" beeft met een gemiddelde snelheid van 29,98 mijl per uur gevaren. Het Italiaansche stoomschip Rex beeft over den afstand GibraltarNew-York, die iets gerin- ger is dan van Southampton 109 uur 58 minu ten gedaan. „Blauwe wimpels zijn te duur". In een rede, die de minister van handel, Lord Runciman te Glasgow beeft gebouden op een vergadering van de nieuwe Anchor Line Company, oefende deze felle critiek uit op den bouw van reuzenschepen. ,,Blauwe wimpels", zoo zeide hij, „zijn veel te kostbaar, en er wordt te veel voor betaald. Houdt rekening met de eischen der oecono- mie. Het is verspilling van kapitaal, zulke reuzenschepen te bouwen. Het kweekt werk- loosbeid. Het is waar wij hebben de Queen Mary en wij zullen er nog zoo een krijgen. Wij hadden geen Queen Mary noodig. Waarom niet de Queen Mary in drieen ge- deeld drie sebepen hetgeen beteekent meer arbeid bij den bouw en meer dan vijftig- maal zoo voordeeiig in de vaart". De aankomst. Bij bet binnenvaren van de haven werd de ,,Normandie" begroet met een oorverdoovend lawaai van de sirenes van alle sebepen. Boven bet enorme scbip manoeuvreerden vlieg- tuigen met fotografen. Langs de kaden en op de huizen nabij de haven was het zwart van de menschen. Mevrouw Lebrun, de echtgenoote van de president van de Republiek, was de eerste die van boord ging. Onder groote geestdrift van de menigte reed zij naar haar hotel. DE AANVALLEN OP DEN FRANC. Er is Vrijdag en Zaterdag te Parijs een aan- tal arrestaties verricbt van lieden, die er van verdacht worden, op onrechtmatige wijze tegen den franc gemanipuleerd te bebben. Verder heeft de politie buiszoekingen verricbt bij verscbeiden banken en particuliere perso- nen, eveneens in verband met de speculatie tegen het wettig betaalmiddel. Een en ander heeft in de band gewerkt, dat de aanvallen op den franc zijn gestaakt en de koers Zaterdag weer iets kon oploopen. Mislukte aanval op den franc. Men meldde Zondagavond uit Parijs aan de N. £R. Crt.: Men verneemt, dat de Bank van Frankrijk Vrijdag, de dag van den val van het kabinet- Flandin, nog 900 millioen francs aan goud ver- loren heeft; dit cijfer steekt echter gunstig af bij bet bedrag van 1500 millioen francs, dat verleden week Woensdag verloren, was. Intus- schen is, zooals bekend, de toestand Zaterdag geheel omgeslagen en de dollar is thans weer onder bet goudpunt van udtvoer van Frankrijk naar de Vereenigde Staten. In de nabetrachting van de pers over de veelbewogen week, die thans acbter ons ligt, wordt gezegd, dat men zicb er niet over ver- bazen moet, dat de aanval op den franc juist dezer dagen zoo hevig is geweest. Er was de intemationale baissders veel aan gelegen om in Frankrijk een tastbaar resul- taat te bereiken vlak voor het Zwitsersche referendum. Zulks zou waarscbijnlijk van grooten invloed op dat referendum geweest zijn en dan was bereikt, dat althans twee der drie goudlanden van hun anker waren losge- slagen. Men is het er hier trouwens over eens, dat er een zekere leiddng in den aanval ge- beerscht beeft en dat de draden in Londen samenloopen. Wij vestigen tenslotte nog de aandacht op het volgende: Van zfikere zijde is aan de hooge autoriteiten in overweging gegeven, dat Frankrijk, zoodra het nieuwe kabinet gevormd zal zijn, den invoer van goud zal stopzetten. Zulks zou natuurlijk binnen korten tijd een reusachtige corner" op den Franschen franc kunnen veroorzaken en de verliezen van de baissiers-speculatie zouden dan onbegrensd zijn. Tot nader order lijkt ons de mogelijkheid van zulk een maatregel volkomen uitgesloten. Alle deskundigen zijn er tegen, omdat er een zeker oogenblik zal komen, waarop een nieuwe speculatie tegen den franc ontketend kan worden. De Bank van Frankrijk zelf wenscht niets anders dan de volkomen vrije werking van den gouden standaard te handhaven, zoo- wel bij uitvoer als bjj invoer. Dit beginsel is plechtig in alle jaarverslagen vastgelegd. Het dagblad Le Temps besluit zijn artikel over deze kwestie aldus: (De oplossing voor een monetaire crisis, zooals wij de laatste dagen beleefd hebben, ligt niet in een contra- speculatiie, maar in bet wegnemen door het nieuwe kabinet van alle zwakke plekken in de Fransche staatsfinancien: het chronische tekort, de gebrekkige exploitatie der spoor- wegen, leeningen zonder oponithoudt en de voortdurende zorg om de schatkist. A1 het andere is fantasie. Reuter meldt uit Lyon: Gevraagd naar zijn meaning over devaluatie zeide Harriot, die zooals men weet ook in het nieuwe kabinet weer minister zonder porte- feuille is: een politiek van devaluatie zou spoedig tot een staging van de prijzen leiden en het evenwieht van onzen handel verstoren Ik roep alle weldenkende menschen op, de regeering te steunen in haar moeilijke taak van verdediging van den franc en in haar strijd tegen devaluatie, welke slechts een voorbijgaande bedriegelijke welvaart kan brengen. MINISTER VANDERVELDE AANGEREDEN De socialistische leider, minister Vander- velde, die, naar men weet, zeer hardhoorig is, is niet ver van het Volkshuis door een auto-taxi aangereden met het gevolg, dat hij tegen de straatsteenen werd geslingerd, en eenige lichte kneuzingen opliep. De socialis tische vcorman nam Maandag een dag rust en hoopte Dinsdag zijn gewone werkzaamheden te kunnen hervatten. AUTO TE WATER GEREDEN. In het nieuwe omsnijdingskanaal onder de gemeente Adaard ontdekten passeerende ar- beiders te ongeveer 6 uur Zaterdagmorgen een auto, welke in het water lag en waarvan de koplampen nog branden. De bestuurder van de auto, de 28-jarige J. P. Rijkens uit Gro- ningen werd levenloos achter het stuur van- daan gehaald. Het ongeluk moet in den voor- nacht hebben plaats gehad. Omtrent de oor- zaak is niets met zekerheid bekend, ofschoon wordt vermoed dat R., die alleen in den wagen had gezeten door slaap overmand is geraakt. Gebleken is dat de auto niet is geslipt en regelrecht in de diepe vaart is gereden. OVER DEN KOP GESLAGEN EN IN KANAAL TERECHT GEKOMEN. Vrijdagavond is op den Helderschenweg in de gemeente1 Bergen een auto-crgeluk ge- beurd, dat nog goed is afgeloopen. Een auto, op weg van Den Helder naar Amsterdam, sloeg doordat de bestuurster de rnacht over het stuur kwijtraakte, over den kop. De wagen kwam vervolgens in het kanaal terecht. Ter- stond kwamen van alle zijden bewoners van Koedijk toegesneld teneinde de drenkelingen te redden. Zij slaagden erin beiden uit de auto te halen, waarna zij in de woning van Dr. De Hartog werden binnengedragen. De dame had slechts lichte snijwonden bekomen, de heer was totaal ongedeerd gebleven. ONDER ZAND BEDOLVEN. Vrijdag waren eenige kinderen bij de duinen te Umuiden aan het spelen. Zij hadden in het zand een groote kuil gegraven en daar plaat- ijzer over gelegd. Terwajl eenige kinderen in den kuil zaten, liepen anderen over het plaat- er, met het gevolg, dat de kuil instortte. Een driejarig zoontje van A. Huyer werd on der het zand bedolven. De kleine werd er uit gehaald en bleek een ernstige hersenschudding te hebben bekomen. Het knaapje werd naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. DE AUTO OP AFBETALENG. Een Larenaar, die een cafd te Bussum had bezocht, miste bij het verlaten hiervan zijn auto. Hij deed aangifte bij de politie, die per telefoon en radio het opsporingswerk aanving en tevens in de buurt van het cafe een onder- zoek instelde. Hierbij bleek dat iemand een Hilversumschen automobielhandelaar met den auto had zien wegrijden. Toen de man werd verhoord verklaarde hij dat de auto zijn eigen- dom was, daar de Larensche heer eenige ter- mijnen van afbetaling niet had voldaan. Deze bevestigde de verklaring, waarop de zaak aan de belangstelling der politie werd onttrokken, De autokooper moest met een huurauto naar Laren terug. GASVERSTIKKING. Te Breda is de 29-jarige mevr. D. van T. de R. door gasverstikking dood in haar keuken gevonden. KANO OMGESLAGEN. Zondagmididag is in de Vliet achter het park Vronesteyn te Voorburg, een kano, waarin zich bevonden de 19-jarige R. en de 18-jarige v. d. P., beiden uit Den Haag, omgeslagen, vermoe- delijk doordat de jongelui aan het stoeien waren. De 19-jarige R. kon spoedig worden gered, doch de 18-jarige v. d. P. verdween in de diepte en werd korten tijd later levenloos opgehaald. De Voorburgsche politie heeft nog geruimen tijd getracht met behulp van een zuurstof-apparaat de levensgeesten op te wek- ken, doch dit mocht niet meer baten. Het stof- felijk overschot is naar het lijkenhuisje te Stompwijk vervoerd. DRIE KLAPPEN IN eeN. Zondagavond reed een meneer met een per sonenauto in de Brielschelaan te Rotterdam. Toen hij den Wolphaertsbooht opreed, hoorde hij achter zich in den wagen een klap. Het bleek hem, dat zijn actentasch van de achter- bank was gevallen. Hij keerde zach daarop achter het stuur om en begon met zijn rech- terhand naar de tasch te visschen. Onmiddel Hjk daarop klonk een tweede klap. De wagen was in een bocht blijven doorrijden en daar- door tegen een geparkeerden auto gebotst. Deze kreeg daardoor zulk een zet, dat hij 25 meter verder dwars over het voetpad kwam te staan. En weer klonk een klap. De auto was het trottoir opgereden en tegen een lan taampaal gebotst. De paal is afgeknapt. Beide auto's zijn zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken zijn niet gebeurd. TE VER IN ZEE. Zondagmiddag hebben zich te Hoek van Holland drie jongens uit Rotterdam, de 12- jarige T. Barriel, de 15-jarige G. v. Leeuwen en de 18-jarige E. v. d. Heuvel, te ver in zee gewaagd. Op hun geroep kwam onmiddellijk hulp toe- schieten. De heeren J. v. d. Sluis en C. Spek, beiden eveneens uit Rotterdam, mochten erin slagen de twee jongsten van het drietal te redden. Van den Heuvel is vendronken; een uur later is het lijk aangespoeld. TWEE LANDHAAIEN GEVANGEN. Door oplettendheid van een taxi-chauffeur. Dezer dagen zijn door de oplettendheid van een taxi-chauffeur twee bekende Rotterdam- sche landhaaien gevangen. Op den Coolsingel hadden twee jongeman- nen kennis gemaakt met twee jongedames en men besloot al spoedig een toertje met een taxi te gaan maken. Toen men een poosje had gereden, verklaarden de dames, dat zij nu naar huis moesten. Er werd gestopt en de dames gingen na een teeder afscheid heen. Echter een oogenblik later kwam de wreede ontgoocheling; toen n.l. een der jongemannen met den chauffeur wilde afrekenen, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat zijn portemonnaie, waarin zich f 30 bevond, was verdwenen. Hoe hij, ook zocht, hij vermocht niets te vinden. Gelukkig had hij nog eenig geld in zijn vestzak zitten, zoodat hij den chauffeur kon betalen. Toen de jongelui heen waren gegaan, onder- wierp de chauffeur, die het geval niet ver- trouwde, zijn wagen eens aan een grondig on- derzoek, waarbij hij de portemonnaie, echter ledig, terugvond. Dat was voor den chauffeur een aansporing zich verder met het geval te bemoeien. Hij begon de binnenstad te door- kruisen en weikelrjk zag hij in den Oppert de beide dames kuieren. Hij reed door tot bij een tweetal surveilleerende agenten ontmoette, die, nadat hij in het kort zijn wedervaren had verteld, in zijn wagen stapten. Men zocht op- nieuw naar de dames en in de Jonkerfrans- straat werden zij gevonden. Haar werd ver- zocht mee te gaan naar het bureau aan de Lange Torenstraat, waar inmiddels reeds be- richt van de berooving van het Groote Paau- wensteeg was ingekomen. De twee nachtvlinders, die de 37-jarige J. A. G. K. en de 33-jarige M. G. bleken te zijn,- werden toen naar laatstgenoemd bureau op HET WASSCHEN VAN WOLLEN DEKENS. In den schoonmaaktijd, welke voor de Hol- landsche huisvrouw toch al genoeg drukte meebrengt, is het reinigen van wollen dekens ieder jaar opnieuw een zwaar werk. Het lijkt ons daarom nuttig er voor onze lezeressen iets over te zeggen. De eischen, welke aan het behandelen van wolien dekens gesteld mogen worden zijn: le. de dekens moeten geheel ontdaan wor den van stof, vuil en resten van transpiratie, terwijl kwaliteit en maat onder geen voor- waarde mogen worden aangetast. 2e. de dekens dienen wederom zacht en harig (ruig) te worden, waardoor zij poreus en toch warmte houdend blijven. Dat dit twee niet geringe opgaven zijn, zal ieder kunnen begrijpen, ook al omdat het be handelen van de groote wollen lappen, het lik van teilen en badkuipen, het zware gewicht en de vereischte droogruimte, alle voor zich reeds moeilijkheden zijn. Daarenboven kan door een verkeerde be- handeling de waarde der dekens belangrijk verminderen door krimpen, vervilten, verkleu- ren en zoo meer. Het voomaamste chemische bestanddeel van de wolvezel is keratine of woleiwit. Ook de wolschubben bestaan uit keratine. Het aantal wolschubben per wolvezel is zeer groot en zeer afwisselend, doch kan bij goede wolsoor- ten zeker gesteld worden op 2500 per centi meter. Het ontwarren van de vezels, welke tijdens het gebruik van de deken door de vezelschubben in elkaar grepen, zonder deze te beschadigen: ziedaar de factor, welke van overwegenden invloed moet zijn op de keuze van het waschmiddel. Door eeuwenlange ervaring is proefonder- vindelijk bewezen, dat slechts volaarde, d.i. een kleisoort, welke veelal afkomstig is van de boorden der Schelde, deze eigenschappen bezit. De geringe alkalische eigenschappen van volaarde voorkomen vezelbeschadiging; de wol blijft zacht aanvoelen, terwijl de vezels geheel open worden gewerkt. Na deze bewerking met volaarde dient de deken wederom van haar wollaag te worden voorzien, zoodat het oor- spronkelijk warmtegevend vermogen wordt hersteld en de poreusheid wordt verhoogd. Eerst na deze behandeling kan de deken worden gedroogd. Het zal onze lezeressen duidelrjk zijn ge- worden, dat deze serie behandelingen slechts goed kiurnen worden verricht in een flinke ruimte en door vaklieden. Een subtiel artikel als wol vereischt veel zorgen, maar een kostbaar artikel als een goede wollen deken en de eischen die daaraan gesteld mogen worden, zijn deze zorgen zeker waard. Men roepe daarom voor het wasschen van wollen dekens de hulp in van een wol-valpnan. De behandeling op een wollendekenfabriek is daarvoor stellig aan te bevelen. ALS DE VUURTORENWACHTER ZIEK WORDT. Dezer dagen werd de vuurtorenwachter van de Casquets, een rotseiland voor Aldemey, een van de kanaaleilanden, plotseling ziek. De man had blindedarmontsteking en leed ondra- gelijke prjnen. Zijn assistent seinde daarop met zijn zaklantaam een S.O.S.-bericht naar Alderney. Gelukkig zag men daar het sein en zand een motorboot uit met een dokter. Men legde den man op een. baar en wist hem met groote moeite in de schommelende boot te krijgen. Hij was zoo ziek, dat men besloot hem onmiddellijk naar Guernsey te brengen. Daar werd de man geopereerd en thans is hij goed op weg naar de genezing. EEN KLUIZENAAR IN HONGARIJE. In de bosschen van Solymar is, naar Reuter meldt, een kluizenaar ontdekt, een zekere Karl Richter, van oorsprong ingenieur in Beieren. Hij was in lompen gehuld, zag er oud en uit- geteerd uit en klom als een aap in de boomen. Aan dorpelingen, die een klopjacht op hem hadden gemaakt, deelde hij mede, dat zijn kluizenaarschap een gevolg was van een ge- lofte zijner voorouders. Tweehonderd jaar ge- leden geraakte het kasteel van zijn familie in brand en dreigde geheel uit te branden. Door een plotselingen hevigen regen bleef het kasteel echter gespaard en de kasteelheer had daarop gezworen, dat het jongste mannelijke lid van elk geslachit bij het bereiken van den 24-jarigen leeftijd tien jaar lang als kluize naar moest leven. Ook Karl Richter heeft zich aan die belofte gehouden en wil nu niet meer naar de beschaving terug. HET NUT VAN ADVERTEEREN. Zaterdag is te Bomemouth het jaarlijksch Oongres gehouden van de vereeniging van Sales managers", d.w.z. de chefs van ver- scheidene van de grootste winkelzaken in En- geland. In een iezing over zakenpolitiek zei de heer Hugh Weeks, dat de goedkoopste ma- nier van adverteeren voor het geheele land, het adverteeren in de nationale pers is. Een andere spreker merkte op, dat adverteeren geen luxe is. Dat mag een halve eeuw ge- leden het geval geweest zijn, maar thans is het een waarachtige noodzaak en het levens- sap van handel en bedrijf. Het is de hoogste stuwkracht, die een grooten verkoop moge- lijk maakt en die door geen ander middel is te vervangen. Als het adverteeren zou moe ten ophouden, zouden alle zaken van plaatse- lijken aard worden en honderdduizenden lieden werkloos. EEN ONGEWOON ONGELUK. Bij de Rheinisch Westfalische Kalkwerke te Oestrich (bij Iserlohn) waren twee arbeiders bezig met het plaatsen van een dynamietla- ding. Juist kwam een onweer op en plotseling sloeg de bliksem in de lading die ontijdig ont- plofte. De twee arbeiders werden onder ge- steente bedolven. Een hunner is gedood. de ander zwaar gewond. DE BEDOLVEN MIJNWERKERS. Nadat bij de pogingen tot redding van de vier mijnwerkers, die in een mijn te Rada door vallend gesteente bedolven waren, opnieuw een instorting heeft plaats gehad, waardoor men het werk opnieuw heeft moeten beginnen, is de hoop, dat men de slachtoffers levend zou aantreffen, vervlogen. Men heeft ook geen enkel levensteeken van hen vemomen. DOOR EEN SLANG GEBETEN. In een theater van de Fransche kolonien op de wereldtentoonstelling te Brussel werd een slangenbezweerder door een brilslang gebeten. Men bracht den man, een 65jarigen Tunesier, onmiddellijk naar een nabrjgelegen ziekenhuis, waar men echter niet over het noodage serum beschikte, om hem het leven te kunnen red den. Draadloos is toen door den Belgischen radio-omroep een s.o.s. beriobt uitgezonden, dat door de direotie van den Antwerpschen dierentuin kon worden opgevangen. Twee uur later was de noodige hoeveelheid serum te Brussel aangekomen en kon de ongelukkige daarmee worden ingespoten. Den volgenden dag was zijn toestand zeer bevredigend. DE SNELSTE. In de werkplaatsen van de American Loco motive Works te Schenectady is een locomo- tief gereed gekomen, die volgens deze fabriek de snelste ter wereld zal zijn. De locomotief, die gebouwd is in opdracht van de Chicago Milwaukee and St. Paul Railroad is geheel ge- stroomlijnd en zal een gestroomlijnden trein trekken met een gemiddelde snelheid van 160 kilometer per uur, doch zal zoo noodig een maximum snelheid van 190 K.M. per uur kun nen bereiken. Deze nieuwe machine is een stoomlocomo- tief, die genoemde maatschappij wil gebrui- ken om op de 1 ijn ChicagoSt. Paul te con- curreeren met de z.g. Burlingtons, twee ge- stroomlijnde treinen, gedreven door Diesel- electrische locomotieven en met de snelle, door gewone stoomlocomotieven van zwaar model gedreven treinen der North-Western Rail ways. WAAR DE HOOGE C TOE LEIDT. Een jonge tenor, Oscar Bandind, die in de Italiaansche stad Campobasso de rol van den jeugdigen held in Lucia di Lammermoor van Donizetti speelde, nam in het vuur van zijn spel de rol zoo emstig op, dat hij zich een dolk in de borst stiet. Ondanks sterk bloed- verldes werd de voorstelling toch doorgespeeld. In het ziekenhuis bleek, dat de jongeman zich eenige centimeters diep in de borst had ge- stoken. VORSTELIJKE HUWELIJKEN. De heer N. G. van Huff el schrijft: Het huwelijk van den Kroonprins van Dene- marken is niet zonder praal voltrokken, maar sedert 1667 is er toch veel vereenvoudigd. Op 26 Juni van dat jaar trok de Koning van Noorwegen en Denemarken met zijn bruid prinses Charlotte Kopenhagen door de Noor- derpoort binnen. Die intocht duurde van 12 tot 8 uur. De stoet bestond uit 37 afdeelin- gen. De escadrons cavalarie op oorlogssterkte buiten beschouwing latend, gingen in den stoet mede allereerst een groot aantal paarden be- geleid door stalknechten. Dit waren alle koetspaarden. Vervolgens kwamen de paar den van prinses Charlotte in vele gelederen, en die uit de stallen van de voornaamste offi- cieren. Een opper-ceremoniemeester reed aan het hoofd van 70 leege karossen van den adel en de voornaamste burgers, naar hun rang bespannen met 6, 4 en 2 paarden. Aan de koninklijke karos gingen 60 rijpaarden uit de koninklqke stallen vooraf, begeleid door stal knechten, waarop volgden de ministers, de kamerheeren en de add te paard, geescorteerd door 16 pages te paard, gevolgd door de ledige karossen van prinses Charlotte bespannen met 6 paarden en nog een groot aantal karossen van de hofdames enz. Den geheelen dag bulderden de kanonnen, ook aan boord van een voor Kronenburg lig- gend Hollandsch scbip, dat 's avonds geillumi- neerd was met lantaarns. Dit was echter vreugdebetoon over het juist ontvangen be- richt van den tocht naar Chattam, en de actie op de Theems. Zondagnacht is uit de politiekazeme te Aken ontvlucht de 35-jarige O. W., geboren te Jung- fer. W. maakte deel uit van een inbrekers- bende, die den laatsten tijd opereerde in Aken en omstreken en in Zuid-Limburg, vooral in Heerlen, waar de bende eenige groote inbra- ken gepleegd heeft. Bij een der inbraken werd de bende op het eind van de vorige maand te Aken op heeterdaad betrapt door den opper- wachtmeester Steinbusch. Laatstgenoemde beambte werd door een lid van de bende dood- geschoten. In verband daarmee was W. door de Duitsche recherche gearresteerd. De Duit- sche en de Heerlensche recherche hebben een uitvoerig onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat W. aan de Duitsche recherche een vol- ledige bekentenis aflegde. Hij noemde als medeplichtige zijn vrouw, genaamd Th. E. en den Nederlander v. d. V. Deze zou den opper- wachtmeester hebben doodgeschoten. v. d. V. is met de vrouw van W. voortvluch'tig en houdt zich vermoedelijk in Nederland of Bel- gie op. Daar W. familie heeft te Delft, ver- moedt men, dat hij de wijk naar Nederland heeft genomen. PETROLEUM TEKORTEN? Dit is een vraag, die in dezen tijd van over- vloed van aardolie gemakkelijk aanleiding kan geven tot een glimlach, schrijft Ino Deijck in „de Tijd". Men herinnert zich hoe voor eemgen trja ae geologen, op al hun congressen, het nabij e uitgeput zijn aankondigden van de aardolie- bronnen en het verbruik van de op aarde be kende reserves. (Hieronder verstaat men de bronnen, welke nog niet in exploitatie geno men zijn.) Deze profetieen schenen zeer on- barmhartig tegengesproken te worden door de feiten. Inderdaad de vondsten van nieuwe bronnen, bagunstigd door de methoden van ge- perfectionneerden mijnbouw, hebben zulke overvloedige stroomen van petroleum doen vloeien, dat, ondanks de daling der prijzen en de uitbreiding van de toepassingen, de pro- ductie grooter bleek dan de behoefte. Men zou intusschen groot ongelijk hebben, als men glimlachte om de waarschuwingen der geologen. Een gelukkige of moeten wij het ongelukkig noemen? samenloop van omstandigheden heeft gedurende eenige jaren een abnormale afvloeiing van deze kostbare vloeistof in het leven igeroepen. Maar is dit niet een gebeurtenis van korten duur? Een technisch tijdschrift uit de Vereenigde Staten, „The Oil Weekly", uitermate in staat de situatie in het eerste olievoortbremgende land der aarde te overzien, laat opnieuw een alarmkreet hooren. De oude bronnen drogen op, geheel volgens de voorzeggingen der geologen, en de vond sten van nieuwe reserves zijn onvoldoende om de uitputting der oude velden te compenseeren. In de laatste jaren gebruiken de Vereenig de Staten ongeveer 1 milliard vaten olie per jaar. Om niet gedwongen te zijn de bekende re serves aan te spreken, zou het noodig zijn deze hoeveelheid ieder jaar aan de bekende en reeds in exploitatie zijnde velden te kunnen onttrek- ken. Begunstigd door het lot, heeft de in- dustrie gedurende eenige jaren aan dezen eisch kunnen voldoen. Sedert 3 jaar echter i spreekt men de reserves aan. Deze zijn ge- i schat op 10 of 12 milliard vaten. Zij zullen dus in tien jaar verbruikt zijn. Zonder twijfel kan men nog hopen op nieuwe vondsten bin- nen het gebied van de Unie. Maar niets ver- schaft het recht er op te rekenen dat de nieuwe velden in zulk een spoedige opeenvol- ging aan den dag gebracht zullen worden als dit het geval was gedurende de jaren 1920 tot 1930. Over tien jaar zal het uur van het j petroleumgebrek dus slaan voor het land, dat heden de eerste plaats inneemt op de lijst der olieproducenten. 1 EEN GOED STUDENT WEET OVERAL EEN ANTWOORD OP. De sollicitanten naar een aanstelling als be ambte bij de administratie der „Farm Credit" in Omaha moeten zich o.a. onderwerpen aan een ,,verstandsproef", welke bestaat in de be- antwoording van een heele rij van de meest ingewikkelde vragen. Twee van de vragen, welke onlangs aaa de ongelukkige candidaten werden gesteld tul- den: 1. Hoe lang is een kluwen bindtouw? 2. Hoever kan een hond een bosch inktojpen? Beide vragen werden beschouwd als niet te beantwoorden en het was de bedoeling. tet de sollicitanten ze als zoodanlg zouden aan- teekenen. Een student van de universiteit van ikvwa evenwel was nog knapper dan zijn examina- toren en vond toch een antwoord. ,,Een kluwen bindtouw," aldus schreei hg. „is dubbel zoo lang als de afstand tussscben zijn midden en de beide uiteinden. Een. bocui kan slechts tot het midden een bosch inlrvapeai, gaat hij verder dan loopt hij er weer uit. De tornado, die is losgebroken boirett Nebraska en Kansas, en die gevolgd wserd door geweldige slagregens, heeft een reoa- achtige materieele schade toegebracht, vooral aan het gewas te velde. Het aantal peraooen, dat verdronken is, bedraagt op zijn rntost 250. De dorpjes Max en Parks in Nebraska werden totaal vernield, alle huizen stortec. in- Ooggetuigen melden, dat vele lijken roodine- ven op de onstuimige wateren die de atea£*s* van het dorp St. Francis in Kansas -inr- stroomden. Daar alle verbindingen verbroken ago, komen de berichten uit het geteisterde gebaed slechts spaarzaam binnen. Uit McCook in Nebraska komt het bericht dat er zestien families om het leven gekomen zijn. Twaaif personen verdronken in het overstraanrae stadje Benkleman, ook in Nebraska. DE VIJFLING DIONNE. Vijftien millioen menschen in geheel Noord- Amerika hebben zoo schatten de Cana- deesche bladen geluisterd naar hel radio- debuut van de vijfling, de gezustertjes Dkmne. Het was het bad-uur voor de kleinen, toen de microfoon werd ingeschakeld en de nieuws- gierige millioenen hoorden, hoe de meisjes plasten en lachten en de geluidjes ruaakten, die bij badende kindertjes behooren. Haar ver- zorger dr. Dafoe, maakte daarop, met de microfoon in de hand, een wandeling door het. ziekenhuisje en vertelde aan de luesteraars wat er te zien viel: hoe de kinderen werden gebaad en hoe zij vervolgens hun avondeten kregen. Hij beeindigde zijn rondgang met de woorden Nu zijn de babies in haar bedjes; vqf kaarsjes branden bij haar wiegen; maar aan alle goede dingen komt een eind en nu is het ook voor de vijflingen tijd om te gaan slapen. De luisteraars spitsten de ooren, om een laatste geluid van de kinderen op te vangen. Tevergeefs: dr. Dafoe vertelde nog, hoe de kleinen met verbaasde oogen keken naar de gele vlammetjes en toen fluisterde hij Klaas Vaak komt; goeden nacht'. De luisteraars hadden hun sensatie gehad en het eerste radio-optreden van de gezusters Dionne beleefd. Een der belangrijkste momenten van de uit- zending vormden de gramofoonplaten, waar op de geluiden waren vereeuwigd. die de kin deren vijf maanden geleden ten gehoore brach- ten. En toen daama het gekraai kon worden gehoord, zooals de kinderen nu produceerden, moest ieder wel constateeren, dat zijj hard waren vooruitgegaan. Bij de radio-uitzending waren verschiUende autoriteiten aanwezig, o.a. de Canadeesche minister van openbaar welzijn en rechter Valin, de voorzitter van den ,,raad van toe- zicht" op de kinderen. De ouders waren er niet, hoewel zij waren uitgenoodigd. Zg heb ben duizenden gelukwenschen ontvangen en in antwoord daarop heeft de moeder slechts deze smartelijk aandoende dankbetuiging la ten publiceeren Op dezen eersten verjaar.dag van mijn kinderen hoop ik, dat andere moeders geiuk- ■kiger zijn dan ik, want ik hen nu al een. ge heel jaar van mijn kleintjes gescheiden In het ziekenhuisje waren vele geschenken ontvangen, waaronder heel kostbare; Bostonsche dame heeft elk der meisjes «en gouden halskettinkje geschonken; deze aie- raden hebben zij op haar verjaardag 'a mid- dags mogen dragen. Voorts waren er groote hoeveelheden speelgoed; een der merkwasr- digste cadeaux was zeker wel: een valsch ge- bit voor elk der meisjes. Al te practisch! SOHIPBREUjSlELINGEN GERED. Nadat de Tjileboet van de JavaOhina- Japan-Lijn te Probolinggo had geladen. ver- trok het schip te circa half vier 's middags naar Besoeki. Na een half uur stoomen. aidus de Ind. Crt., ongeveer ter hoogte van KxbUl- saan, zag de kapitein vier schiphreukelingmi in voile zee, die zich krampachtig aan de kiel van hun omgeslagen prauw vastklemden. Het schip draaide hij, een sloep werd uit- gezet en de schipbreukelingen, bestaande nit twee volwassen mannen en twee jongens, war den aan boord gehaald, waarna het prauwtje eveneens aan boord werd geheschen. Het bleken visschers te zijn, afkomstig uit een dessa in de buurt van Pasoeroean, die ver- telden, dat hun prauwtje reeds drie dagen ge leden tijdens een storm was omgeslagen. Deze lieden dreven dus reeds drie dagen en drie nachten, zich op en aan de kiel van fare bootje vastklemmend, stuurloos in zee wad- zonder dat iemand hen in de toch druk 6e- varen Straat Madoera gedurende dien tijd had opgemerkt. Het behoeft geen verderen uitleg, dat deit- stakkers natuurlijk vrijwel geheel waren ait- geput, waarom de kapitein het beter oonieel- de hen niet eerder dan wanneer het schipj te Soerabaja kwam en zij in dien tusschenct^d weer zijn opgeknapt, aan wal te zetten. De vangst van deze visschers en hun viscbtnig zijn geheel verloren gegaan. DE BLIKSEM IN DE BALZAAL. Tijdens een danspartij in het plaatsje Alt- hut te hij Krumau in Bohemen werd het fcrais. waar het feest gegeven werd, door den bSsk- sem getroffen. De gastvrouw, alsmede twae gasten, die langs den muur zaten, werden door den bliksem getroffen. Twee vrouiwen. waren op slag dood, terwijl een man leveres- gevaarlijk gewond werd. In de zaal bevonden zich op het oogenblik, dat de catastrophic-, plaats vond, rond 50 dansende paren. Zij wsesr- den alien tegen den grand geslagen en ten deele verdoofd. Velen onder hen hadden nse- dische hulp van noode. ERNSTIGE AARDBEVING OP DE GKESiS VAN BELOEDSJISTAN. Quetta in de N. W. provincie van Btitsuto- Indie is getroffen door een hevige aardbeviog, die zijn epicentrum schijnt te hebben tusschen Quetta en Kalat in Beloedsjistan, dus ongeveer op de grens van Beloedsjistan. Er moeten vele dooden en gewonden egn, doch doordat alle communicatiemiddelen ver nield werden beschikte men voorloopig nog; over weinig inlichtingen. Men zocht dan aok andere wijzen, om zich met Quetta, dat aec belangrijke militaire voorpost is, een spoor- wegkruispunt en een belangrijk handelsceu- trum, in verbinding te stellen en zoo noodig hulp te bieden. Klaarblijkelijk is dit gesctued met hehulp van vliegtuigen. Het eerste cijfer nopens dooden en gewonden kwam n,l. van Itel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5