%STER AXEL. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. HONTENISSE. per '/a ons THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN aanstelling te verleenen in dienst der provin- cie aan den pontonknecht te Walsoorden tot lieden in dienst van den agent, welke motie door de Prov. Staten is aangenomen. Ged. Staten deelen mede tot heden nag niet aan de uitnoodiging vervat in de motie te hebben voldaan. Ten eerste zou het gevraagde toed ook moeten gelden voor den goederen- •klerk die reeds 15 jaar in dienst is tegen de pontonknecht 5 jaar. Maar voomamer is het, dat de steiger te Walsoorden niet uitsluitend strekt ten dienste van den Prov. stoomboot- dienst, doch ook andere maatschappijen en particuiieren er gebruik van maken. Daar door is het personeel niet uitsluitend ten dien ste van de Provincie werkzaam en is het volkomen verklaarbaar, dat de agent het meerdere personeel, waaraan hij goeddeels als gevolg van het komen en gaan van niet- provinciale vaartuigen en van de vervoermid- deien die dc lading daarvoor aan- en afvoeren behoefte had in eigen dienst nam en daar- tegenover van de Provincie een geldelijke tegemoetkoming ontving, als erkenning dat dit personeel ook voor de Prov. stoomboot- diensten wel werkzaamheden verricht. Zou men nu hierin verandering willen bren- gen dan zou voor deze personen de regeling toch niet kunnen gelden als voor gelijksoor- tige betrekkingen. Als de menschen ook mo- gen blijiven werken voor niet-provinciale vaar tuigen, dan zal dit in hun belooning tot uiting moeten komen, of wel de agent zou een nader te foepalen bedrag aan de Provincie moeten terugbetalen. Of tenslotte zou de agent naast het nu aanwezige personeel nog personeel voor het bedienen van de niet-Provinciale vaartui gen moeten aanstellen. Zulk een uitbreiding van personeel zou aan geen der daarbij betrok- fcen personen ten goede komen. De belooning van het personeel van den agent, nj. 125 per maand voor den goederenklerk en 19 per week voor den pontonknecht komt Ged. Sta ten voldoende voor. Zij erkennen, dat de be- trokkenen inzaka de voorziening van den ouden dag in minder gunstigen toestand ver- keeren dan het eigenlijk Prov. personeel, doch zij zijn bereid wanneer zeer concrete gevallen voordoan, metterdaad steun te verleenen. Ged. Staten oordeelen een definitieve rege ling slechts mogelijk als de haven In den Perk- polder in gebruik zal zijn genomen m,a.w. als het aldaar aanwezige personeel uitsluitend ten dienste der Provincie zal werkzaam zijn. Zij hopen. dat de Staten er in zullen willen be- rusben dat de motie-De Pauw vooralsnog niet is uitgevoerd. Bestrijding van iepenziekte. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor evenals over de jaren 19301934 ook voor de jaren 1935, 1936 en 1937 aan het Comite in zake Bestudeering van Iepenziekte sen subsi de van 100 per jaar toe te kennen. Geen subsidie. De heer J. L. van Prummel, hotelhouder te Renesse deelde in een schrijven van Prov. Staten mede, dat hij zijn hotel ,,Het Wapen van Zeeland" wenscht te verbouwen met be- houd van de bestaande 17e eeuwsche gevel, voorkomende op de Voorloopige Lijst der Nederlandsche monumenten. Hij verzoekt eene subsidie van de provincie en deelt mede, dat de extra kosten wegens het behoud van -dien gevel door het Rijksbureau voor Monu- mentenzorg wordt geschat op 1000 en hem door den Minister 500 rijkssubsidie is toe- gezegd, dat dus meer is dan de gebruikelijke 40 Ged. Staten zijn van oordeel, dat de restau- ratie van gebouwen van particuiieren als regel niet tot het gebied der herstellingswerken be- hoort, waarvoor de Provincie eene bijdrage dient te verleenen. Zij kunnen dan ook geen vrijheid vinden voor te stellen een bijdrage voor dit restauratiewerk te verleenen. Provinciaal wegenfonds. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor de rekening van het Provinciaal wegenfonds over 1935 vast te stellen in ontvang op f 3.071.649,l«y2 en in uitgaaf 2.955.470,55 y2, alzoo een goed slot van 116.178,63. VERGUNNING VERKOOP, VERVOER EN HANDEL IN OONSUMPTIEMELK. Men deelt ons mede, dat de Nederlandsche Zuivel Centrale besloot, dat waar in Zeeland de toeperking der melksteun over het aantal gehouden melkkoeien, zal worden berekend, buiten het wettelijk consumptiemelkgebied Walcheren, voor den verkoop van consumptie- melk en voor alle vervoer van en handel in consumptiemelk geen vergunning zal noodig zijn. Alle verkoopers van consumptiemelk, melk- handelaren en winkeliers buiten Walcheren, kunnen zich dus ontheven achten van de ver- plichting daarvoor vergunning aan te vragen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen, inliohtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen Een paar beige kousen, W. A. Riemens, Mart. Eijkestraat 5. Portemonnaie met inhoud, R. van Kouteren, 2e Kortestraat 2. Belastingmerk, M. Smallegange, Zaamslag, Othene D 83. Rozenkrans, Van Kerkvoort, Steenkamp- laa.n 65. Dude jongensjasjes, Joh. Dooms, Kerkhof- laan 9. Kosteloos belastingmerk, J. B. Dooms, Steenkamplaan 35. Padvindersriem, Wed. v. d. Est, Dekker- straat 17. 1 K.G.-gewioht, P. F. Doppegieter, Tuin- straat 20. Ring met sleutels, bureau van politie. Ring met sleutels, P. Harms, Tholensstr. 35. Vouwstoel in etui, I. Kaan, Van Boven- straat 38. Sleuteltje, Sanni Haars, Marech.-kazeme. Meisjesboed, C. Bareldse, Markt 14. Kosteloos Belastingmerk, C. v. d. Klooster, Dijkstraat 51. Zilveren rozenkrans, F. van Meir, Donze- Visserstraat 126. Bijbeltje, J. Meeuwsen, v. Steenbergenl. 49. Portemonnaie met inhoud, E. de Putter, Axelschestraat 72. Bij een afscheid en een installatie. (Het was voor alles wat leeft en zich be- weegt om den kring van de Chr. Lagere Landbouwschool te Axel gisteren een dag van bijzondere beteekenis. De algemeen gewaar- deerde en beminde directeur dezer school had, naar bekend is, reeds eenige maanden geleden wegens het bereiken van den pensioengerech- tigden leeftijd eervol ontslag gevraagd. En nu was dan de dag gekomen, waarop dit af scheid op officieele wijze zou plaats hebben. (Gezien den eervollen staat van dienst van den heer le Feber kon dit feit onmogelijk on- opgemerkt voorbijgaan en al is deze wars van alle uiterlijk vertoon op de meest tref- femde wijze is hem op dezen dag, welke voor hem een mijlpaal op den levensweg is, dan ook uiting gebracht aan de gevoelens van hartgrondigen dank en hulde, die zijn leer- lingen, de autoriteiten en de collega's bezie- len. Het feestelijk versierde interieur getuig- de daarvan. Reeds lang voor 2 uur heerschte er een on- gewone drukte voor het gebouw, waar vele tientallen van belangstellenden, genoodigden, autoriteiten, leerlingen en oud-leerlingen, die spoedig aangroeiden tot honderden het oogen- blik afwachten waarop de deuren zouden wor den geopend voor de ontvangst. Toch droeg deze afsoheidsplechtigheid nog een ander karakter. Zij zou n.l. gevolgd worden door de officieele installatie van de nieuw benoem- de directeur, de heer K. Booy uit Dalfsen (O.). iRuim een kwartier na den vastgestelden tijd opende de voorzitter van de afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, de heer C. de Putter, na voorlezing van Psalm 33 (onberijmd), de dichtbezette vergadering met het verzoek tot het zingen van Psalm 75 1, waarop deze den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. In de eerste plaats richtte hij zich tot den Inspecteur van het Landbouw- onderwijs, de heer Huizingai de heer Mesu van de Prov. commissie van toezicht op het Land- bouwonderwijs, de heeren Dominicus en Voge- laar van het hoofdbestuur van de C.B.T.B., Quaak, van de afd. Zeeuwsch-Vlaanderen (West, deel), de oud-voorzitter van deze Kring, oud-burgemeester Johs de Feijter van Zaamslag, de heeren Haak en J. de Putter Jz., vertegenwoordigers van de Z.L.M., de burge- meesters van Axel en Zaamslag en anderen. Hij achtte het goed gezien om van deze dag een bijzondere dag met een bijzonder karakter te maken en nu eens geen gewone vergade ring te houden waarop met meerderheid van stemmen besluiten worden genomen, al zou er dan ook in deze bijeenkomst iets gebeuren dat als een feit geacht kan worden van beteekenis. De heer le Feber moet toch deze stonde ge- voelen als een mijlpaal op zijn levensweg. De belangen van het Chr. Landbouwonderwijs waren vanaf de dag der oprichting in zijn hand veilig. Daamaast zal zijn opvolger, de heer Booy heden worden geinstalleerd en ook deze gebeurtenis is van groot gewicht, waarom hij de hoop uitspreekt dat men samen een be- vredigende middag zal hebben en daama het woord gaame verleend aan het scheidende •hoofd. De heer le Feber richt zich daarop in de eerste plaats tot de voorzitter en de autori teiten, maar vooral tot de jongens, tot welke hij zich het meest aangetrokken gevoelt. Het belangrijke oogenblik waarop hij afscheid zal nemen van zijn levenswerk, het landbouwon derwijs, is aangebroken. Dit afscheid wijst ook heen naar het einde van zijn leven. iSpreker wilde daarom dit oogenblik aan- grijpen tot het voor den geest terugroepen van eenige beelden uit het verre verleden, van zijn eerste schooldag op zoo'n echte ouder- wetsche 66nmans-school, op welke een onbe- schrijfelijke wanorde heerschte ondanks's hee ren Prins hardhandige leiding, maar waar men toch wat leerde lezen, sehrijven en reke- nen. Een beetje van de kaart was iets wat in de meeste gevallen tot de onvervulbare wenschen behoorde. Maar lezen leerde men toch! En dat heeft hij dan als jongen van 10 tot 16 jaar ook ongelooflijk veel gedaan. „Een zevental reizen naar Oost-Indie", ,,Het behou- den huis op Nova Zembla" en andere verha- len, het werden door hem in manuscripten uitgewerkte geschiedkundlge feiten. In den loop der tijden zijn deze jammer genoeg zoek geraakt op zijn zolder en de daders daarvan zitten dicht in zijn nabijheid. In den zomer moest spreker bij Kootje Sagrijn het bouweel hanteeren, delven en „rieen". Welke toestanden heerschten er toen en wat heeft hij in die tijd niet meegemaakt. Verder dan 50 cent per dag kon hij het nooit brengen! Bieten werden in die dagen nog ge- wogen met een handbascule, enz. Aardige anecdotische herinneringen haalt hij op uit die dagen, toen hij samen arbeidde met Jan Kwast, die er zich heel wat op liet voorstaan dat hij in 1811 Napoleon in Breskens had zlen aankomen. In 1886 werd hij kweekeling aan de school te Groede en men vraagt zich af, hoe dit mogelijk was, doch hieruit blijkt (daar spreker dit zelf niet in geuren en kleuren ver- telde), dat hij een ,,self made" man is. Zijn eerste tractement dat hij als onderwijzer aan de Chr. school in de Molenstraat te Groede ontving bedroeg 400, hetwelk in gedeelten van 50 werd uitbetaald. Toen spreker even- wel vemam dat men in Axel en Ter Neuzen leerkrachten opriep op een salaris van 525, solliciteerde hij onmiddellijk en werd na een bezoek van den heer Koelmans uit Ter Neu zen dan ook al spoedig benoemd. De heer Koelmans was toen vergezeld van een Axel- sche boer, de eerste die hij tot op dat moment in zijn leven gezien had en weinig kon hij op dat oogenblik bevroeden, dat zijn verder leven als het ware zou zijn samenge- weven met dat van de Axelsche boeren. Zoo kwam hij 43 jaar geleden hier in Axel. Het was zwaar werk, maar de heer Van Vliet was een echte ouderwetsche superieur onder wie het aangenaam werken was. En dat heeft hij dan ook gedaan en de waardeering bleek bij zijn 25-jarig jubileum! De derde periode van zijn leven werd dan die van het landbouwon derwijs. Bij de eerste 10 die hiervoor een onderwijs-akte behaalden, was ook spreker en welk een voldoening heeft dit onderwijs, waar aan hij zijn hart verpand heeft, hem gegsven! Oursussen voor volwassenen, voor meisjes en jongens, hier, op Zaamslag, Zuiddorpe, Stop- peldijk en tot in Kloosterzande toe, met de daaraan verbonden fietstochten bij slecht weer en ontij op vaak ongeloofelijk siechte wegen, het zijn herinneringen die bij hem stof zijn tot dank, daar zij naderhand gevolgd werden door bekroning met succes. In de mo'billsatie ward men overal verdre- ven uit de leslokaliteiten. Hier in Axel ver- zeilden wij in de oude Normaalschool, te Hulsl zeer deftig in de Burgemeesterskamer, maar op de meeste plaatsen waren de lokali- teiten minder eomfortabel. Spreker herinnert aan de prettige samenwerking met de Z. L. M., daardoor gaf hij samen met de heer Zonne- vijle cursuss'en. Totaal heeft hij aan een 600 cursisten les gegeven. Er waren daaronder wel enkeien die aan leeren een broertje dood hadden, doch dat e<5ne procentje vergeet hij maar liever. De voorgeschiedenis der Chr. Lagere Landbouwschool zal hij niet nader releveeren. Hij stond daar meer buiten maar diesondanks werd hp zonder te solliciteeren be noemd tot hoofd. Zooals licht te begrijpen is aanvaardde hij deze benoeming niet zonder schroom. Was er wel behoefte aan „Chr." Landbouwonderwijs immers, zoo rees de vraag bij velen. Er was wel een schema uit Den Haag en omtrent meubileering, enz. kreeg hij zeer deskundige adviezen van de heeren Kake- beeke en Dr. v. d. Zande, maar temeer waar Axel e6n van de 10 proefscholen was, mocht schuchterheid ook geboden worden geacht. Wanneer spr. nu zegt, dat hij geenerlei kri- tiek heeft gehad op zijn veelomvattend werk, is hij hierin niet schuldig aan zelfverheffing, daar hij zelf bewust is tal van fouten te heb ben gemaakt en er geen morgen of middag aanbrak waarop hij zich niet afvroeg: ,,Zou ik niet te kort schieten?" GelukMg begreep de Regeering dat deze taak den vollen mensch vraagt. Tot twee- maal toe had spr. zich op het kantje af over- werkt. Hij heeft met aankbaarheid ervaren, dat het vooral aankomt op de paedagogische eigenschappen indien het onderwijs kans van slagen hebben zal. Het lijntje moet niet al te strak zijn, een enkele grap ook kan geen kwaad en voor het vele dat aan zijn werk overigens ontbrak vraagt hij God nederig om vergeving, terwijl hij ook hoopt om hetgeen goed was daarin te worden gezegend. Schoon spreker vervult is van de woorden: „'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheen" is hij met Prof. Diepenhorst van meening, dat de Chr. Landbouwschool geen politiek insti- tuut mag zijn en ook geen separistische in- stellmg wil zijn! Hij wenscjit de inrichting nog lang toebetrouwd aan de goede zorgen van het bestuur, wenscht ook het beste voor hun gezinnen en zegen op hun arbeid en be- drijf, brengt dank aan de autoriteiten, inzon- derheid aan de heer Stevens en het Hoofdbe stuur van de C. B. T. B. en de Z. L. M. als- ook aan de oud-leerlingen. Nooit heeft hij tot de laatsten gezegd dat hij hen zou leeren boe ren en daarom mag hij terecht zeggen in be- scheidenheid slechts een plicht te hebben ver- vuld en niets meer. Tenslotte wendt hij zich tot zijn opvolger, de heer Booy. Hoewel niet van plan zijnde zich nog met de school te be- moeien is hij steeds bereid hem met raad en daad bij te staan. Hij eindigt met een „Soli Deo Gloria" (aan God alleen zij de eer!). (Al- gemeene instemming.) De voorzitter bracht daarop namens 't be stuur dank aan den scheidenden functionaris in welke hij als zijn persoonlijke ervaring mocht zien een man die gestaald door ener- gieke kracht en wil, vaak zeggende: Jongens, je moeten echte ijzervreters worden willen jullie slagen!" nacht en dag aan zijm taak die hij eenmaal opgenomen had, zich gaf. Hij was echter steeds zoo bescheiden nooit te zeg gen dat hij zelf de ,,grootste ijzervreter" was. In volharding en met noesten werklust hebt gi) Uw levenswerk volbracht. En daar gij nu straks veel tijd zult hebben bij het genot van den huiselpken haard en in het midden van Uwe echtgenoote en kinderen, bied ik U na mens het bestuur dit souvenir aan, dat U zal belpen veel van dezen vrijen tijd nuttig te maken. De heer le Feber was niet bevredigd eer hij wist van welke hoedanigheid het zorgvuldig verpakte geschenk was. Het bleek een prach- tig fototoestel te zijn, waarvoor hij de voor zitter zijn hartgrondigen dank bracht. Het woord was hierna aan den heer Huizinga, die reeds over 30 jaar van wijlen den heer Kakebeeke te weten kwam dat hier in Z.- Vlaanderen een der meest vooruitstrevende centra van landbouwbevolking was. Hij her innert dezer dagen een soortgelijke gebeurte nis te hebben medegemaakt met den directeur van de Landbouwwinterschool te Groningen, die ook mocht bogen op een veeljarige arbeid sinds 1883. Hij dankte den heer le Feber voor datgene wat hij presteerde en richt zich ook met een persoonlijk woord van gelukwensch tot diens opvolger, wien hij reeds tevoren op het Departement feliciteerde. Hij is gesterkt door de wetenschap dat het bestuur met de benoeming niet over e§n nacht ij.s is gegaan en bijna voor de voile 100 verzekerd is, dat hij voor zijn taak zal berekend zijn. Hij moge de school verder maken en uitbouwen tot een middelpunt van ontwikkelinig, groei en voor- uitgang. De heer Mesu, sprekende namens de Prov. Commissie van Toezicht, spreekt zijn bewon- dering uit over de noeste werkkracht van den scheidende die er voor zijn leeftijd buitenge- woon kras uitziet en dien hij 30 jaar geleden voor het eerst ontmoette. Hij meent dat hij hem onlangs heeft hooren zeggen nog geen 50 dagen ziek te zijn geweest in al dien tijd en herinnert ook aan de gezonde geest van hem, die blijikt uit al de verslagen der vergaderin- gen die hij met hem heeft medegemaakt. Tal- rijke malen toch was hij een der graag en met belangstelling gehoorde woordvoerders die o.a. ook de ,,bemesting met keukenzout" in het licht stelde. Zijn order was: „up to date" af, wanneer hij opwekte om ijzervreters te worden vergat hij zelf de grootste te zijn ge weest. Hij was op zijn gebied een vuurtoren! Wat het licht van Westkapelle voor de sche- pelingen is, was hij voor ieder die zijn raad of inlichtingen noodig had. Hij wenscht hem nog vele gezonde jaren in den kring zijner familie. De heer Johs. de Feijter, de ex-voorzitter van de C. B. T. B. wijst eveneens op de groote beteekenis van dezen dag. Het zegt wat, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen, dit uiterste hoekje van ons vaderland de tweede of derde Chr. Lagere Landbouwschool tot stand kon komen. Spreker sohetst wat daarvoor noodig was. Hij was het die met de helaas te vroeg ontslapen heer de Kraker naar den Minister toog en van dezen liberalen bewindsman toen het gun- stige woord kreeg. In 3 weken tijds werden daarop 100 aandeelen van 100 geplaatst, ge noeg om de oude ,,Vlasbeurs" over te nemen. In de keuze van onderwijzer slaagde men won- dergoed. In den heer le Feber ikwam de rechte man op de rechte plaats in wie het besef leeft, dat er naast bet natuuronderwijs een Hoogere Levende Kracht is, die vaak na een inspannen- de morgen van onderwijs moest erkennen, dat hij dat eene ding niet wist, n.l. hoe het leven in de planten kwam. Dan bleek telkens de on- amstootelijke waarheid dat daar de Schepper van het heelal is. Bij het voorrecht dat ons dit onderwijs wordt geschonken, waaruit wij kunnen leeren de beste oogst te verkrijgen en onze beste dieren te fokken moeten wij altijd weer onze afhankelijkheid van God erkennen- de, zeggen: „Het is al goed, wat Vader doet!" Moge de heer Booy op dezelfde wijze voort- gaan. De heer Van Dijk, hoofd der Lagere Land bouwschool te Schoondijke, had het verlangen kenbaar gemaakt bij dit afscheid tegenwoor- dig te zijn. Hij is daarbij gedachtig aan het Fransche woord, hetwelk beteekent „vertrek- ken is een weinig sterven". Dat laatste moge vandaag geen aanleiding zijn tot al te wee- moedige stemming; want in een ander Fransch gedicht verluidt, dat hij, wiens levensavond gekomen is zich in de zon moge koesteren. Hij wenscht de heer le Feber die bij in 1911 leerde kennen in zijn levensavond veel zonnig- heid! Hij heeft de jongens geleerd ook wat verder te zien dan het kleine agrarische kringetje en getracht boeren van hen te maken. Moge zijn opvolger, collega Booy, op dezelfde wijze en in denzeifden geest voort- werken. De heer A. Haak brengt namens de Z. L. M. hulde voor de wijsheid en ensrgie waarmede de heer le Feber heeft gearbeid in het belang van den boerenstand en wenscht hem een levens avond rijk aan heil en zegen. Burgemeester Blok herinnert met genoegen aan de prettige verhouding die gedurende 13 jaar zich mocht vormen. Het verheugt hem den heer le Feber als burger van Axel te mogen behouden; want hij is 6en zijner beste burgers, die het gezag hoog helpt houden, het geen maar al te vaak anders is in deze dagen. Hij sluit zich met de beste wenschen aan bij vorige sprekers. De heer S. van Hoeve, burgemeester van Zaamslag heeft ook woorden van buitenge- wone waardeering. Het grootste deel der landbouwers in deze streek werd hier gevormd. Namens het Dag. Bestuur van Zaamslag en iedere landman in zijn gemeente brengt hij dank en bidt hij den scheidenden directeur een rustige levensavond toe. „De Heere, onze God, zij U nabij", eindigt spreker. De penningmeester van de C.B.T.B., de heer C. de Kraker te Zaamslag> sloot zich eveneens bij de vorige sprekers aan en wees uitvoerig op den tact die de heer le Feber steeds bij het onderwijs gebruikte, zoodat het een lust was van hem te worden onderwezen. „De genade onzes Heeren Jezus Christus zij met U" waren zijn slotwoorden. Namens de commissie van toezicht sprak de heer K. de Kraker van Zaamslag (Veer) en prees de scheidende leeraar en directeur als de rechte man op de rechte plaats in een ten deele berijmde toespraak. De heer Abr. van Hoeve Sz., van Ter Ne> zen, sprak als oud-leerling namens vele andeie oud-leerlingen „meester le Feber" toe. De heer J. Ramondt te Sas van Gent zeide over geen redenaarstalent te beschikken maar is niettemin vervuld met dank voor al de les sen die zijn 4'hier aanwezige zoons van hem ontvingen en de diploma's die zij, dank hem konden verwerven. Als zijn weg hem in zijn vrije tijd langs een mooie asphaitweg voert in de richting van Sas van Gent zal hij op huize Ramondt altijd een geopende deur vinden. De heer le Feber dankte met een kort en bescheiden woord. Hij is getroffen door zoo- veel eer. Te veel eer, zegt hij, want eigenlijk had hij er liefst j.l. Vrijdag maar een punt achter gezet na de laatste door hem gegeven les. Hij heeft met groote liefde zijn werk gedaan doch beschouwt dit slechts als zijn plicht en niets meer. De voorzitter verzocht daarop te zingen Ps. 121 4. In de hierop volgende pauze werden verver- schingen rondgediend door bereidwillige land- bouwersdochters. Het tweede gedeelte was gewijd aan de in stallatie van de nieuwbenoemde directeur, de heer K. Booy. De voorzitter richtte zich tot deze door hem geluk te wenschen met de officieel geschiedde benoeming en hem te wij- zen op zijn verantwoordelijkheid. De over- gang is nogal ingrijpend en dat maant tot emst. Van Overijssel naar Zeeuwsch-Vlaan deren, van het zand naar de klei, het is voor- waar een groot verschil. Hij zal hier aantref- fen een school met 4 goed bezette klassen en een nieuwe met 22 leerlingen. Namens het bestuur wil hij hem het werk opdragen en ver- klaart hp hem aan deze school verbonden. Moge hij in wijsheid en voorzichtigheid vele jaren hier arbeiden en behooren tot die ar- beiders die aan Gods koninkrijk bouwende niet tevergeefs werken, Hij wenscht hem tot in lengte van dagen met zijn gezin geluk en vol doening in den nieuwen werkkring. De heer Booy, daarop het woord verkrij- gende, richt zich tot den voorzitter, "t bestuur, de autoriteiten en de vergadering voor de goede wenschen waar ook hij rijk in deelde. Hij hoopt dat het voor hem geen afscheidsdag van den heer le Feber zal zijn. Zijn gastvrij- heid en voorkomendheid geven hem reeds nu, veel stof tot dank en zijn thans daardoor reeds vriendschapsbanden ontstaan. „God al leen zij de eer" heeft de heer le Feber gezegd en hij voegt daaraan toe: ,,Maar gij mijn ziel, het ga zoo 't wil, Stel U gerust zwijg Gode stil". De heer le Feber was uw landbouw- onderwijzer, een vaderlijke vriend wien hij op zijn lauweren rustende, goede gezondheid toe- wenscht. De rust die er overblijft voor het volk van God worde hem deelachtig. Meester le Feber was je meester, zegt hij tot de leer lingen. Ik ben maar een meester, ik moet het nog worden. Ik acht hem hoog en zou het prettig vinden dat jullie hem je eere-meester noemden. Eere-hoofd der Chr. Landbouw school! (Het afscheid van den heer le Feber beziet hij in het licht, zijn installatie in de schaduw. Onder de zegen des Heeren hoopt hij hier met voldoening te werken, van een meester de meester en later je meester te worden. Hij dankt dat hij als een der aanwezigen hier on der hen is opgenomen nu hij uit verre oorden naar het zoele Zuiden werd geroepen en de school onder zijn leiding moge groeien en bloeien. De voorzitter dankte voor deze woorden en beval het hoofd bij de leerlingen aan, hen aan- sporende zich aan zijn leiding te onderwer- pen opdat theoretische kennis zich aan de practische bekwaamheid moge paren. De heer Huizinga feliciteerde de nieuw be- noemde andermaal en herinnerde aan de tijd van 30 jaar terug toen men minder dan thans en nog 15 jaar vroeger toen men op zijn dorp, (eveneens in een welvarende landbouwstreek gelegen) nog schier geen kunstmest gebruikte. De eenige die het wel deed was de dorpssmid en op zekeren dag leidde dit tot het misver- stand dat de „super" bij den bakker en de bruine suiker bij den smid werd gebracht (hilariteit). Spreker is overtuigd dat hier de voile mensch gevraagd wordt voor het werk dat wacht en hoopt dat de heer Booy hier met voldoening moge werken. De heeren Mesu en Ovinge sloten zieh in het kort bierbij aan. De laatste achtte zich niet oompetent om in eerste instantie het woord te voeren. In navolging van wijlen de heer I. G. J. Kakebeeke en den heer Stevens hoopt hij in goede harmonie samen te werken. De heer Dominicus hield daama een tref- fende toespraak en zeide dat men terecht had gesproken van een dag van gemengde gevoe lens. Hier is iets weemoedigs van den oude- jaarsavond, maar ook de stemming van de nieuwjaarsochtend. De belangstelling gaat nu uit naar wat de „nieuwe Meester" brengen zal. En deze belangstelling betreft drie gene- ratie's. Burgemeester de Feijter behoort met den scheidenden Dir. tot de eerste en wij weten alien dat de berg langzaam wordt be- klommen, maar dan gaat het veel vlugger bergafwaartsDeze school heeft de liefde van Uw hart gehad, 't was steels een genoe gen met Uw jongens Uwe lessen te beluisteren, Uw jongens, waaronder nu reeds een burge meester wordt geteld! Moge Uw levenszon slechts langzaam ondergaan en gij achter de coulissen nog wel eens van Uw ervaring doen blijken. Daarop richt hij zich tot de generatie van den heer Booy die voor de klas staande uit het land van beuk en berkebosch gekomen is naar de zware Zeeuwsche 'klei met de vette tarwe. Spreker zou zeggen van de Berkelbeek naar de Axelsche kreek. Het Ohristelijk vak- onderwijs acht hij een zeer groot belang, moge Gods naam daarbij evenals een Jutton deed, die het hoofd ontblootte, slechts met eerbied worden uitgesproken. Een Pascal boog de knieen als hij over zijn God sprak. Ook in de heer de Putter ziet hij e6n van die mannen uit de tweede generatie. Tenslotte de jonge- ren tot wie hij zelf zoo gaame nog zou be hooren. Hoe dwaas wordt door hen vaak ver- langd om ouder te zijn. Bedenkt dat gij zijt de „spes patriae" en moet verzamelen wijs heid en kracht. Wat er ook gebeure even- wel, boeren moeten er altijd zijn en reeds in de dagen van Rome's keizerschap was onder de tempel van Saturnus, de God van den land- bouw, ook de schatkist. Hij diankt voor de gelegenheid hem geboden in het midden der vergadering te zijn. De heer Vogelaar sprak namens het hoofd bestuur in denzeifden geest. De landbouw blijft altijd het fundament van den Staat. Zoo pare zich aan de practische kennis de weten schap teneinde „ordening" te scheppen, zoo als men heden veel geliefd te zeggen. Spreker wijst op de komende moeilijke tijd. Gelukkig hebben wij een voorsprong, waarbij wij op het gebied van het landbouwonderwijs in ons werelddeel aan de spits staan. Hij wijst erop, dat de heer le Feber in een mooie tijd is be- gonnen en in een tijd van depressie is geein- digd. De jongeren mogen de evolutie's in het maatschappelijk gebeuren aanschouwen tot het noodzakelijk4 van ijzeren pliehtsbesef. De heer Quaak feliciteerde de heer Booy nog namens de afd. Z.-Vl. W. D., waarbij de heeren Haak (Z. L. M.), Burgemeester Blok en Van Dijk zich nog in het kort aansloten. De heer C. de Putter dankte tenslotte alien voor de vele goede woorden en bracht dank aan hen die aan het welslagen hadden mede- gewerkt, inzonderheid ook de meisjes voor wat de bediening betreft. Daarop sloot hij als voor zitter na het zingen van Psalm 72 1 deze belangrijke vergadering met dankgebed. 'Onderscheiding. Bij Koniniklijk besluit is de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend in brons aan E. H. Schoof, knecht in het hotel „Het vergulde vlies" alhier. Een zwakke mand. Toen de dienstbode van den landbouwer J. M. alhier, gistervoormiddag een groote mand met eieren uit den kelder zou halen, deed zich het eigenaardige geval voor, dat, terwijl zij met den zwaren last bijna boven was, de bo- dem der mand blijkbaar geen weerstand kon bieden aan den druk der talrijke eieren, waar- door deze terug naar den kelder verhuisden, doch in zoodanigen toestand, dat het meeren- deel der eieren tengevolge van dezen val be- zweken, waarmede is aangetoond, dat een zwakke mand rare gevolgen kan hebben. De man in de ton. De Sassenaren maken aanspraak op de reputatie echte waterratten te zijn. In de dagen van Olim, toen de politieverordening nog niet streng werd toegepast, kon men op warme zomeravonden de watertrappers op de brugleuning zien klauteren, om na een triom- phantelijken rondblik met sierlijken auik- sprong in het lauwe kanaalwater de noodige verfrissing te zoeken. Het was zoo de ge- woonte van altersher; de brug was de puhlieke tribune, van waar de aanmoedigingskreten opstegen om de menschelijke dolfijnen in him aquatieke prestaties tot hooger inspanning aan te moedigen. Toen kwam de politieverordening enunaakte op korten termijn aan het waterballet een plotseling einde. Het baden langs den publie- ken weg was taboe geworden tot groot leed- wezen van degenen, die van den wallekant zich graag in dat nixenspel verlustigden, tot verontwaardiging van de Neptunissen, die zich den toegang tot het natte element ont- zegd zagen. Gelukkig kwamen eenige voorstanders van de natte sport op het denkbeeld een zwem- inrichting in het leven te roepen, aldus aan de zucht tot het beoefenen van evoluties in het element der visschen tegemoet komend. In navolging van andere plaatsen kwam ook de kanovaart langzamerhand in zwang. Maar deze sport wordt slechts sporadisch be- oefend. Nu kwam Maandag 1.1. een oude waterrot onverwacht met zijn waterton de beoefenaren van de watersport een lesje geven en tege- lgkertijd aan vele honderden kijkers een ver- tooning ten beste geven hoe er op dat gebied ook al een thema met variaties te water kan gespeeld worden. Met zijn zeilbon in een rubberpak gehuld voerde hij allerlei griezelingwekkende toeren uit en onderhield bovendien nog door het af- steken van redevoeringen de menschen eenige uren heel genoeglijk over de avonturen, die hij in den loop van zijn watersportcarriere oe- leefd heeft. Dobberend in zijn tonnetje vertelde hij van zijn overtocht over het Kanaal van Calais naar Dover op zijn waterfiets en zijn kennis- makiug met de Engelsche gevangenis, waar mede die roemruchte prestatie eindigde. En verder hoe hij verleden jaar met Pink- steren in zijn primitief vaartuigje het zeegat uittoog om later te Scheveningen behouden aan wal te stappen. Dat alles verteld met de noodige verve was wel geschikt om het belangstellend publiek te bekoren. Het werkte dan ook op de massa in goedgunstigen zin, zoodat de kaarten spoedig en ruimschoots betaald van de hand gingen. Was ons land nu maar een Niagarawater- val of zelfs maar een waterval van Schaff- hausen rijk, misschien dat deze koene zee- vaarder daar zijn kunsten zou gaan vertoonen. Als het waar is, wat de goegemeente na het volgen van deze vertooning rondstrooit, zou in het komende seizoen reeds een concur rent van dezen dobberaar op een autoband over het kanaal gaan toeren. Men merkt, ook in de watersport wordt ge- slreefd naar afwisseling, om de eentonigheid te verdrijven. Gemeente raadsverkiezing. De Dlnsdag gehouden stemming gaf het volgende resultaat: 1. Lijst-Dankaert 84 stemmen; geen zetel. '2. Lijst-Staal 256 stemmen; 'gekozen J. A. M. Staal (aftr.). 3. Lijst-AdriaanssensBuijsrogge 343 st., gekozen A. Adriaanssens (aftr.), en P. A. Stallaert. 4. Lijst-Jansen 295 stemmen; gekozen Jac. J. Jansen (aftr.) en H. H. A. Baron Oollot d'Escury. 5. Lijst-Voet 901 stemmen; gekozen P. F. Voet (aftr.), Em. Ivens (aftr.), Th. C. Ver- eecken (aftr.), P. J. Adriaanssens-Van Haelst (aftr.) en Em. F. Vaal (aftr.). 6. Lijst-iComelissens 81 stemmen, geen zetel. 7. Lijst-Asselman 451 stemmen; gekozen Jos. F. Asselman (aftr.) en Al. J. Goossen. Als nieuwe leden treden alzoo in den raad de heeren P. A. Stallaert, H. H. A. Baron Collot d'Escury en Al. J. Goossen. Het aftredend raadslid de heer P. A. de Klerk heeft zich niet meer beschikbaar ge- steld, terwijl niet herkozen zijn de heeren Alp. Weesepoel en E. F. Vael.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2