IPf W B IP *m w, w m- w Dam- en Schaakrubriek pp. DAMMEN. ZWnfi I 2 3 4 5 SCHAKEN. y2 worden. Lenos zal dit terrein op zijn kosten met een steenen muur afbakenen. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze strook grond aan adressant te verkoopen voor 25 in totaal. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten, onder voorwaarde, dat Lenos dit terrein op zijn kosten met een steenen muur laat af bakenen. c. Van M. de Keizer is een verzoek inge- komen am een perceel grond te koopen, ge legen naast zijn garage aan de Wilhelmina- straat met een breed te van 9% Meter, alzoo een oppervlakte van pl.m. 315 M2. Waar de ligging van een perceel bouwgrond ten opzichte van een auto-garage door velen niet wordtt begeerd en bet een aansporing kan worden om daar in dat gedeelte te gaan bou- wen, stellen Burgemeester en Wethouders giehoord de bouwcommissie, voor om dien grond aan adressant te verkoopen en wel tegen een verminderden prijs van 2,75 per M2. De VOORZITTER licht nader toe, dat aan adressant de verpliehting wordt opgelegd, dat de te stichten woning wordt gebouwd op een afstand van 2,75 M. achter het trottoir en 3 Meter van de garage, ten genoege van Burge meester en Wethouders. De heer VERSCHELLING vraagt, of adres sant met deze bepaling bekend is, De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Deze zaak is besproken in Burgemeester en Wethouders, en eveneens in de bouwcommis sie, en adressant gaat ermede accoord. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. d. Door G. J. A. de Jonge is een verzoek gedaan, om een strook gemeentegrond te koopen aan de traverse, grenzende aan een perceel van de familie Van Dixhoom, waarover hij in onderhandeling is met die familie. Het is gelegen aan de Noordzijde van het perceel van Van Waes aan de Zeestraat. De bouwcommissie kan zich met deze ver- koop vereenigen. De prijs van den grond meenen Burgemees ter en Wethouders te moeten bepalen op 5 per M2. Zij stellen tevens voor met genoemden heer De Jonge een ruiling aan te gaan, ten einde het aan De Jonge grenzende perceel op een behoorlijke grootte te houden. De heer VERSCHELLING is van meening, dat de prijs van den grond hoog gesteld is, als mien ziet, hoe die gelegen is. Men moet heele- rnaal uit de diepte komen. Spreker is van meening, dat, hoe dieper de bodem is, hoe duurder de bouwkosten zullen zijn. Spreker kan zich wel vereenigen met een prijs van 4, doch niet met een van 5. Hij is van oor- deel, dat de prijzen niet hooger moeten zijn. Men moet niet uit het oog verliezen, dat het De Jonge heel wat kosten zal om uit de diepte naar boven te komen. Met de bepaling om- trent de ruiling gaat hij accoord. De VOORZITTER deelt mede, dat dit ver zoek in de bouwcommissie is behandeld, en deze heeft geadviseerd, den grond te verkoo pen voor een prijs van 4. De meerderheid van Burgemeester en Wethouders was van meening, dat een prijs van /5 op zijn plaats was. Hetzelfde standpunt werd ingenomen in verband met den grond, welke door Lenos is aangevraagd. De heer DE RUIJTER deelt mede, als lid van de bouwcommissie op hetzelfde stand punt te staan als de heer Verschelling. Hij kan dan ook diens voorstel, om den grond voor 4 te verkoopen, steunen, mits de rai ling, waarvan sprake is in het praeadvies, geschiedt. De heer 't GILDE sluit zich aan bij de woorden van de vorige sprekers. Ook hij wenscht de uitdrukkelijke voorwaarde, dat, zooals de heer De Ruijter ook heeft gezegd, de railing zal plaats hebben. De heer VAN BENDEGEM deelt mede, zich hierbij ook te kunnen aansluiten, eveneens bij hetgeen omtrent de totstandkoming der rai ling is gezegd. De heer OGGEL deelt mede, dat de prijs van 5 is voorgesteld, omdat gehoord is, dat voor andere perceelen een prijs van 6 was geboden. Overwogen werd dat het gemeente- belang zou gediend worden door het vragen van een prijs van f 5. Dat is het standpunt geweest, waarop een hooger prijs dan door de bouwcommissie geadviseerd. is voorgesteld. De heer VAN KAMPEN merkt op, dat bij andere colleges overheerscht het verlangen om te komen tot een verlaging der vaste lasten. De redeneering, welke de heer Oggel heeft ontwikkeld, is er eene van koopmanschap, COCLXXXVII. In 1931 schreef de Nederl. Dambond een in- ternationale problemisten-wedstrijd uit. Niet minder dan 253 problemen werden ingezon- den. De jury, bestaande uit de heren G. J. A. van Dam te Wassenaar, Ir. W. Vrijlandt te Dordrecht en Ph. J. Ham te Rotterdam, kende de prijzen toe aan de volgende vraagstukken: le prijs, auteur P. W. Kliphuis. 36 46 7%77wy7 waardoor echter betrokkene niet zal geraken, tot een verlaging zijner vaste lasten, inte- gendeel wordt het bedrag zijner onkosten door het voorstel van Burgemeester en Wethouders j verhoogd. De heer SEGHERS zou degenen, die willen bouwen, terwille willen zijn voor een prijs van 4. De heer VERSOHELLING geeft als zijn meening te kennen, dat de opmerking van den heer Oggel, als zou men voor de grond f 6 over gehad hebben, waarschijnlijk is ontstaan uit een publiek gezegde, welk gezegde echter niet berust op officieele gegevens. Hij stelt voor, te besluiten, den grond te verkoopen voor den prijs van 4. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt verworpen met 10 tegen 1 stem. Voor stemt de heer Oggel; tegen stemmen de heeren I. de Feijter, J. de Feijter, 't Gilde, A. Hamelink, Van Kampen, De Ruijter, Seghers, Verschelling, Van Bendegem en Die- leman. Door verwerping van het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt geacht het voorstel-Verschelling tot verkoop aan den prijs van f 4 per M2. te zijn aangenomen met algemeene stemmen. e. Door A. Lenos wordt een verzoek ge daan om een perceel grond aan denzelfden weg, doch in tegenovergestelde richting bouw grond ter beschikking te stellen voor den bouw van een woning met een modem laaa- station voor benzine, olie, enz. en een daar- aohter gelegen garage. Burgemeester en Wethouders hebben, in overleg met de bouwcommissie, dit terrein ter plaatse bezichtigd en geconcludeerd, dat dit voor dit doel afgestaan kan worden, zulks met het oog op andere plannen, die zij daar- voor hebben. Genoemde heer Lenos zou voor dit doel een oppervlakte noodig hebben van 450 M2. Zij meenen voor dezen grond een bedrag te moeten bedingen van 5 per M2. Nu deze omgeving meer en meer voor be- bouwing in aanmerking komt, zouden Burge meester en Wethouders gaame zien, mede met het oog dat in verschillende straten het parkeeren verboden is, dat hun plain om daar ter plaatse een parkeerterrein te maken, werd verwezenlijkt. Het terrein kan niet direct in gebruik wor den genomen, doch moet door het opvullen (in werkverschaffing) van het lager gelegen terrein geschikt gemaakt worden en daama van tegels en omheining worden voorzien. De kosten hiervan worden geraamd op f 2000, welke gevonden kunnen worden uit de op- brengst van de verkocbte grond in die om geving. Zij stellen voor daartoe te besluiten. De VOORZITTER deelt mede, dat dit on- derwerp tweeerlei is, ten eerste eventueele verkoop van grond, en ten tweede het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het stichten van een parkeerterrein. Hij kan aan het voorstel nog toevoegen, dat voor den ver koop van den grond eveneens geadviseerd is door de bouwcommissie een prijs van 4 te bedingen. De heer DE RUUTER deelt mede, dat hij ten aanzien van den verkoop van den grond hetzelfde bezwaar heeft als voor den verkoop aan de Jonge. Men dient met betrekking hiertoe consequent te zijn, en den verkoop eveneens voor f 4 te doen pl&ats hebben, op dezelfde metieven als ten aanzien van den verkoop aan de Jonge golden. De heer VAN BENDEGEM geeft als zijn meening te kennen, met het standpunt van den heer De Ruijter geheel accoord te gaan. Het betreft hier grond in dezelfde straat. De heer OGGEL deelt mede, dat het stand punt van Burgemeester en Wethouders ten aanzien van het advies der bouwcommissie in dit geval was, dat het gemeentebelang ermede gediend werd, een prijs van f 5 te vragen, mede in verband met het voornemen, dat bij Burgemeester en Wethouders bestaat, naast het door den heer Lenos gevraagde pand 'n parkeerterrein te stichten. Men begrijpt, dat 't voor degenen, die een auto op een parkeer terrein stallen, van het hoogste belang is, een garage vlakbij te hebben. Dit maakt ook, dat de grond voor den exploitant der garage van hooger waarde is, daar hem dit als het ware een hoogere inkomst waarborgt. Het zal veel schelen, of men naast een parkeerterrein een autogarage heeft, dan wel een half uur er vandaan. De heer VERSOHELLING concludeert, dat, indien hij goed heeft gehoord, het plan is, in verband met eventueelen aanleg van een par keerterrein, Lenos duren grond te laten koo- Ten tijde van de inzending was het slotmo- tief van dit probleem absoluut origineel, na- dien is het al vaak bewerkt. De lastig te vin- den oplossing verloopt aldus na zwart 5045: wit 24—19 (14X23); 29X7 (1X12); 22—18 (12X23); 16—11 (6X17); 34—30! (45X47); 26—21!! (25X43); 21X5 (31X42 en 5X41!! wint. Een geniale vorm van opsluiting. 4e prijs, auteur A. A. Polman. Zwart: 7, 8, 9, 11, 18, 19, 35. Wit: 21, 29, 38, 40, 43, 44, 49, 50. Zwart speelt 1116, waarna wit als volgt wint 2923 (18X29 gedwongen!); 4339; 3832; 4943; 40—34!! enz. wint! Men spele beide varianten na. Zwart 18X29 was gedwon gen, omdat op 19X28, wit 3832! zou gevolgd zijn. Vervolgens een tweetal zeer moeiljjke pro blemen, die in de afgelopen maanden onder de vaste oplossers van de „Haagsche Post" heel j wat slachtoffers hebben gemaakt. Het is - waarlijk geen wonder! No. 1, van J. Dienske, Haarlem. Zwart: 6, 8, 9, 10, 12, 16, 18, 19, 20, 23, 24, 25, 36. Wit: 27, 28, 31, 32, 34, 35, 39, 41, 42, 43, 45, 47, 48, 50. Door wonderbaarlijk meerslag- en tempo- werk tovert wit de volgende winnende oplos sing te voorschijn: 27214843!; 3430!!; 4540; 35—30!; 50X48; 47^1; en 42X2. No. 2, van N. N. ZWART 12 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Na zwart 1015 wint wit zeer origineel door 1611! (zw. meersl. 7X27); 3631! (27X47); 37—31 (15X24); 50—44 (39X50); 4842!(47X38); 31—27 (32X21); 26X39! (33X44); en 43X45. Zwart aan zet kan niet spelen en is dus verloren. Een keurig staaltje van probleem-kunst! 2e prijs, auteur W. A. Haanstra. Zwart: 7, 8, 9, 10, 11, 14, 16, 17, 20, 25, 36. Wit: 18, 19, 22, 23, 26, 27, 28, 31, 35, 41, 47. Ook dit unieke stukje motiefwerk is de voile aandacht waard. Wit speelt 2721! (zw. gedwongen 16X27); 1812(zw. weer gedw. 7X29); 3530 (14X32); 47—42 (36X38); 26-21!! (17X37 meerslag); 22X2 en 2X25. 3e prijs, auteur D. Kleen. Zwart: 1, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 25, 31, 36 en verder een dam op 50. Wit: 16, 22, 24, 26, 29, 33, 34, 37, 39, 40, 42, 48, 49. 16 26 36 46 pen, daar in het parkeerterrein een zekere winst zou zitten. Hij is van oordeel, dat het algemeen belang hierdoor niet wordt gediend, zooals de heer Oggel het laat voorkomen. De heer OGGEL merkt op, de gedachten- gang van Burgemeester en Wethouders te hebben voorgelicht. Men moet beide punten in het oog hebben. De VOORZITTER voert hiertegen aan, dat dit wel als 1 punt is beschouwd, doch dat beide onderdeelen, stuk voor stuk bekeken dienen te worden. Men moet geen struis- vogelpolitiek gaan volgen. Hij deelt mede, dat het voorstel van Burgemeester en Wethou ders een meerderheidsvoorstel is, en dat er tegen het ingenomen standpunt ook bezwaren zijn gerezen. De heer VERSCHELLING moet opmerken, de redeneering van den heer Oggel van den zakelijken kant heel mooi te vinden, doch de heer Oggel verliest hiermede het algemeen belang uit het oog. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verkoop van den bouwgrond k f 5 wordt verworpen met 10 stemmen tegen 1. Voor stemt de heer Oggel; tegen stemmen de heeren I. de Feijter, J. de Feijter, 't Gilde, A. Hamelink, Van Kampen, De Ruijter, Seghers, Verschelling, Van Bendegem en Dieleman. Door het verwerpen van het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt geacht het voorstel-De Ruijter tot verkoop van den grond tegen f 4 per meter met algemeene stemmen te zijn aangenomen. De \fDORZITTER stelt thans aan de orde het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het stichten van een parkeerterrein. De heer VAN BENDEGEM deelt mede, dat het hem spijt, dat Burgemeester en Wethou ders met zulke vage gegevens zijn gekomen. Er wordt alleen genoemd een bedrag van 2000, doch waarvoor weet men niet. Hij heeft zich naar de plaats van het te stichten terrein begeven, en daar een overzicht van de situatie genomen. De diepte van het terrein zal ongeveer 50 meter zijn, de breedte pl.m. 20 meter aan de breedste kant, zeg gemiddelde breedte 14 meter, bij een te dempen diepte van ongeveer 2% meter. Zoodoende kwam spreker aan een berekendng, dat ongeveer 1750 Ms. grond noodig zou zijn om dien put te vullen. De kosten van het vullen hiervan komen hem voor, laag te zijn geraamd, gezien hetgeen hij laatstleden heeft gehoord met be trekking tot het aanvullen voor de traverse. Ook kan aan de zijde van De Kraker de grond niet zoo gestort worden, doch daar zou een muur moeten zijn, en het terrein moet met tegels belegd worden. Een en ander over- wegende, moet spreker tot de conclusie komen, dat de raming van 2000 aan den minnen kant is. Indien men het terrein zou verkoopen voor bouwterrein, zou men hiervoor een op- brengst kunnen krijgen van ongeveer 3000, terwijl men thans een 2500 derft. Dit zou een verschil maken voor de gemeente van on geveer f 5500. Bovendien ziet spreker de noodzakelijkheid van een parkeerterrein niet. Op de Markt en de Kaaiwal is toch plaats ge- noeg voor het parkeeren van auto's. Burge meester en Wethouders maken de opmerking. dat de kosten kunnen worden bestreden uit den verkoop van bouwgrond in de omgeving. Hij is van meening, dat men, indien er een beetje over is, hiervoor niet iets anders moet aanleggen. Naar zijn meening blijft er dan nog een verschil van 5500 tusschen hetgeen de gemeente zou ontvangen, en wat ze bij aan leg van een parkeerterrein derven zou. Spre ker staat op het standpunt, dat uen die kos ten niet onnoodig mag maken, en zal daarom tegen het voorstel van Burgemeester en Wet houders stemmen. De VOORZITTER constateert, dat de heer Van Bendegem uitvoerig zijn principieele be zwaren tegen het voorstel van Burgemeester en Wethouders heeft uiteengezet. De heer Van Bendegem is begonnen, met de in het praeadvies geraamde kosten te bestrijden. Hij kan mededeelen, dat door Burgemeester en Wethouders deze zaak is bekeken, en met den gemeente-opzichter besproken. Spreker kan mededeelen, dat inderdaad de diepte ter plaatse een groote diepte is. Doch met de kosten van het aanvullen zal het niet zoo'n vaart loopen. Iedere dag komt er grond be- schikbaar, en nu is het niet zoo, dat, indien vandaag tot den aanleg van een parkeerterrein wordt besloten, men morgen met het aanvul len beginnen gaat. Burgemeester en Wethou ders hebben het standpunt ingenomen, dat de grond toch bouwrijp moest gemaakt worden. De grond die besohikbaar komt, kan er elken dag worden ingegooid. En indien men dan De trouwe en aandachtige lezers onzer ru- brieken zullen dit probleem van de hand van schrijver dezes ongetwijfeld herkennen. Van de honderden oplossers, die aan de permanente wedstrijd van de ,,Haagsche Post" deelnemen, bleken slechts 4 een volledige uitwerking te hebben ingezonden. De vraag was, hoe na de zetten 4237 en 1318 de zwarte dreiging 1722 te voorkomen viel. Dit is mogelijk door 3530! Bovendien werd gevraagd, wat nu op 1722 zou geschieden. Het geheel der oplos- smg is: 1. 4237 13—18 Ter voorbereiding van 17- -22. 2. 35—30!! 17—22 Loopt in de val. 3. 37—31!! 26 X 28 meersl. 4. 89—34! 29X49 id. 5. 30—24 22X31 6. 25—20! 16X27 7. 38—33 49X29 meersl. 8. 24X4!! 15X24 9. 4X26 Slaat 7 schijven over 10, 24, 27, 11, 8, 23 en 31. 9. 5—10 (of?) 10. 26X8 3X12 11. 4540 en wit wint gemakkelijk. Een leerzaam eindspelletje ter oplossing. Zwart: 2 schijven op 28 en 39. Wit: 2 schijven op 35 en 45. Dam op 40. Wit speelt en wint. Oplossing volgende week. Vv'l r 47 48 49 50 Mass a ka m p AntwerpenZeeland. De massakamp, die het vorige jaar niet gespeeld is, is diit jaar in Antwerpen op Hemel- vaartsdag gespeeld. Wij kunnen er bij voegen, dat de stemming onder de Zeeuwen zoodanig was, dat wij er zeker van kunnen zijn, dat het volgend jaar de Hemelvaartsdag weer een dergelijk gevecht te aanscbouwen zal geven. Het resultaat was voor Zeeland niet zeer goed. In den aanvang kwamen de Zeeuwen iets in het voordeel door een paar snelle winsi- punten, maar langzamerhand teekende zich een voordeel voor Antwerpen af. En aan het slot, toen er nog drie partijen aan den gang waren, waarvan er twee voor Zeeland slechter stonden, was de nederlaag zeker. Een pariij, no. 10, moest arbitrair worden beslist, wat in zooverre jammer was, dat bij doorspelen er zoover is, dat het gat gevuld is, kan het noo- dige grint en zand voor het maken der tegels worden aangeschaft. Zoo doende heeft men de kans, dit terrein met de minste kosten met succes gereed te maken. De heer Van Bende gem heeft het gehad over de igroote ihkomsten, welke de gemeente zou derven, doch de ge meente derft hiervan geen inkomsten, alleen de opbrengst van de pacht van een stukje grond. Men vindt het algemeen gelukkig, dat de traverse tot stand gekomen is. Deze kan nu worden bebouwd. De heeren hebben nu juist besloten, aan Lenos den bouwgrond voor de te stichten garage te laten voor 4 per M2., doch zien op tegen de kosten voor het aanleg gen van een parkeerterrein, dat ongeveer f 2000 kosten zal. Burgemeester en Wethouders staan op het standpunt, dat, hoe langer hoe meer, de be- hoefte aan een parkeerterrein zich uiten zal. Indien men thans tot den aanleg niet besluit, zullen Burgemeester en Wethouders later met voorstellen hiertoe moeten komen. En in de toekomst zal, indien het voorgestelde terrein zou worden volgebouwd, niet direct de ge- legenheid bestaan, op een centraal punt een dergelijk terrein te stichten. Deze overwegingen gaven Burgemeester en Wethouders de vrjjmoedigheid met het voor stel in deze vergadering te komen. De heer VERSOHELLING deelt mede, dat h(j wat betreft de gegevens op hetzelfde stand punt staat als de heer Van Bendegem. Hij is ook van meening dat de raming der kosten aan den minnen kant is. Gisteren heeft hij zich naar het gemeentehuis begeven, om een opgave der kosten te vragen, doch het was voor de raadsleden gisteren een ongelukkigen dag, daar de ambtenaren hun tijd zeer goed konden gebruiken. Spreker had graag gezien een opgave hoeveel strekkende meter tegel, en hoeveel strekkende meter muur zou moeten worden verwerkt. Zaterdag j.l. is hjj ter plaatse geweest om den toestand op te nemen, en is hjj tot de conclusie gekomen, dat er een muur zou dienen geplaatst te worden met een hoogte van pl.m. 4 meter, welke voldoende weerstand kan bieden aan een druk van on geveer 1700 M3. grond. De VOORZITTER merkt op, dat de uitvoe- ring op de wijze zooals de heer Verschelling zich die voorstelde, niet te betalen zou zfln. Burgemeester en Wethouders hebben een en ander met den gemeenteopzichter besproken. Men moet het spreker niet euvel duiden, dat hij in deze vergadering niet kan overleggen, hoeveel lengte muur en hoeveel tegels er noo dig zullen zijn. Indien het werk aan den gang is, is hij bereid, tot den laatsten cent hiervan verantwoording te doen. De heer VERSCHELLING werpt tegen, dat men toch niet zal kunnen volstaan met een muur van 1 steen dikte. De VOORZITTER antwoordt, dat het ook niet de bedoeling is, den muur vanaf den be- ganen grond op te metselen. De bedoeling is, op zekere hoogte op het talud een klein steenen muurtje te metselen. Er is voor het aanvullen grond in overvloed beschikbaar, en dan heeft men met weinig kosten een mooi terrein. De heer VERSCHELLING is van meening, dat de muur toch uit de laagte zal moeten oprijzen. De VOORZITTER Neen, de bedoeling is, den muur op een bepaald talud op te metse len. Maakt u zich niet ongerast omtrent de uitvoering. De vraag is thans is de raad be reid, te besluiten tot den aanleg van een par keerterrein. De heer VERSCHELLING deelt mede, al leen de bezwaren onder het oog te willen brengen. Men weet, wat opgevoerde grond doet. Dan zou men tot de ontdekking kunnen komen, dat de grond verzakt. In hun prae advies zeggen Burgemeester en Wethouders dat het opvoeren zal kunnen geschieden in werkverschaffing. De berekening van de kos ten van den muur verlangt hij niet tot den laatsten cent. Burgemeester en Wethouders zeggen verder, dat het terrein niet binnen een 2 it 3 maanden in gebruik zal kunnen worden genomen. Wat betreft het opvoeren zeggen zij, dat er grond in overvloed is. Spreker zou zeggen, laat men dan direct beginnen, dien grond er iin te voeren. Hij is er ook van over- tuigd, dat een parkeerterrein niet direct noo dig is. Indien evenwel de grond opgevoerd is, en over een jaar of over twee jaar doet zich de behoefte aan een parkeerterrein gevoelen, dan zou de zaak in orde zijn, en men nog tot den aanleg kunnen besluiten. De heer SEGHERS geeft te kennen, aan- vankelijk van meening te zijn geweest, dat er misschien voor Zeeland nog een half puntje uit was te halen. De volledige uitslag volgt hier. Antwerpen had, na loting, aan de oneven borden wit. Antweipen. I6V211% Zeeland. 1 Dunkelblum 1—0 v. d. Ende 2 A. Frank 1—0 Heemskerk 3 Prils Strooband 4. Cole 0—1 Bruch 5. Cats Scheltens 6. Schilansky 0—1 Mullid 7. de Mey 1—0 Vijn 8. Dr. Peeters 1—0 Kraak 9. v. d. Velde 0—1 van Houten 10. Jacobs 1—0 Verdonck 11. Dhont Adriaanse 12. Ten ten Lavooij 13. Dattner 1—0 Kegge 14. Plaquee 0—1 A. Danielse 15. Presburg 1—0 de Zeeuw 16. van Geens 1—0 Groeneberg 17. van Weer 0—1 Rijken 18. Beer Quartel 19. Soly 1—0 Stoel 20. Yelw 0—1 Donselaar 21. Lodewijckx 0—1 J. Danielse 22. Valcke 1—0 Cuje 23. Denef 1—0 Baas 24. Racenis Boelhouwers 25. S-trooband Berg 26. Ruys 1—0 Wieland 27. A. Bodart 1—0 Winter 28. van Damme 0—1 Wagenaar Aan het vierde bord werd Ter Neuzen door de volgende partij vertegenwoordigd. Damegambiet. Wit: Dr. H. Brach Zwart: J. Cole. 1. d2d4 2. Pgl—f3 3. c2c4 4. Pblc3 5. Rclg5 De ,,orthodoxe" bied. Met 5. c6. Pg8f6 e7e6 d7d5 Pb8d7 Rf8e7 variant van het damegam- 6. e3, Da5 kan Zwart de die den Cambridge-Springs-variant spelen, laatsten tijd weer in trek komt. 6. e2e3 c7c6 Gebraikelijker is 00, waarna Wit de keus heeft tusschen Rd3, Tel en Dc2. 7. Ddlc2 De motiveering van deze zet is als volgt: de zet Dc2 wordt het beste beantwoord door c7c5 en opening der c-lijn. Nu Zwart al c7c6 gespeeld heeft, kost hem dit dus min- stens een tempo. niet direct zoo'n behoefte aan een parkeer terrein bestond. Na de uiteenzetting door Burgemeester en Wethouders kan hij zich ech ter wel vereenigen met het voorstel van Bur gemeester en Wethouders. Wat betreft de uitvoering in werkverschaffing is hij van mee ning, na hetgeen hij erover heeft gehoord van den voorzitter, dat er daarvan niet veel za'. komen. De VOORZITTER moet dit bestrijden. De gemeente heeft vergunning gekregen tegels in werkverschaffing te doen maken, en ook het opvoeren van den grond kan in werkver schaffing geschieden. De heer SEGHERS deelt mede, hoofdzake- lijk op grondwerk te hebben bedoeld. De heer VAN KAMPEN kan zich tot op zekere hoogte indenken, dat er bezwaren kun nen zijn tegen het uitgeven van het bedrag. Doch men moet verder zien. De behoefte aan een parkeerterrein is er, en zal in de toekomst nog toenemen. Na hetgeen de Voorzitter om trent de kosten heeft uiteengezet, komen deze hem logisch voor. Dan heeft men het terrein voor een minimumprijs, en worden de kosten uit den verkoop van den bouwgrond gedekt. In tegenstelling met vroeger plan voor een terrein aan de Prins Hendrikstraat is dit ter rein practisch goed gelegen. Dat kostte toen n.b. f 8000. Hij acht het van Burgemeester en Wethouders goed gezien, dat deze thans hier een parkeerterrein willen aanleggen, een beter terrein zal naar zijn meening moeilijk te vinden zijn. Men moet niet vergeten, dat het voor bouwgrond ook nog niet direct geschikt zal zijn. Men moet zorgen, dat men niet ach- terafgeraakt, en ziende op de toekomst kan hij ten voile met het voorstel van Burgemees ter en Wethouders instemmen. De heer VAN BENDEGEM deelt mede, het er niet geheel en al mede eens te zijn, dat het terrein voor bouwgrond niet geschikt zou zijn. Indien op dergelijken grond huizen gebouwd worden, worden de fundamenten in beton ge stort, en komt de woning als het ware op e4n blok beton te staan, zoodat het gevaar voor verzakken niet zoo heel groot is. Wat betreft de uitvoering in werkverschaffing, men kan den grond toch in werkverschaffing doen op voeren, dan heeft men die toch ook voor bouw grond. Naar zijn meening zijn verder de kos ten van het afrasteren en het verwerken van ongeveer 1750 M3. grond nog niet zoo heel weinig. De VOORZITTER merkt op, dat de raming wel juist is. De heer VAN BENDEGEM blijft bij zijn meening, dat de raming aan den zuinigen kant is. Het terrein is van voren 20 M. breed, er is dus ruimte voor pl.m. 3 woningen. Hij is er tegen, geld uit te geven voor iets, waarvan hij de behoefte niet inziet. De heer VERSOHELLING deelt mede, op hetzelfde standpunt te staan als de heer Van Bendegem. Den heer Van Kampen wil hij op merken, dat indien de behoefte ontstaat, men deze mettertijd onder het oog kan zien. Men kan echter wel beginnen grond te storten. Hij vraagt zich af, wat men nu doet met de gron- den, die men over heeft. De VOORZITTER deelt mede, dat die over- al gebraikt wordien. Dit is echter nu niet aan de orde. De heer VERSOHELLING merkt op, zich te hebben afgevraagd, waar die grond vandaan moet komen. De VOORZITTER antwoordt, dat die af- komstig is van het vuil van de straten. Voor- al in het najaar komt er van de straten heel wat vuil af. De heer 't GILDE uit als zijn meening, dat, gezien de ontwikkeling van het verkeer en de uitbreiding van de gemeente die stichting van een parkeerterrein een urgente kwestie is. Men kan thans de hand op een zoodanige plaats daarvoor leggen, dat wel mag gezegd worden, dat men moeilijk een mooiere plaats zal kunnen vinden. Er zullen moeilijkheden onder het oog gezien moeten worden, doch moeilijkheden zijn er om overwonnen te wor den. Hij deelt mede, te kunnen meegaan met het voorstel van Burgemeester en Wethouders. De heer DIELEMAN is van meening, dat de redeneering van de heeren Van Bendegem en Verschelling eigenlijk geen logische rede neering is. Naar zijn meening is de heer Ver schelling eigenlijk van hetzelfde gevoelen als Burgemeester en Wethouders, nj., dat, mdien binnen enkele jaren een parkeerterrein noodig is, de plaats ervoor dan gereed is. Burge meester en Wethouders en de heer Verschel ling bedoelen dus hetzelfde. Er is dan toch ook geen bezwaar tegen, daaraan nu te gaan werk en, dan gaat men toch dien weg op. De heer VERSCHELLING: Mijnheer de Voorzitter De VOORZITTER: Neen, mijnheer Verschel ling, u krijgt het woord niet. Be heer VERSOHELLING: De heer Diele man komt steeds achteraan. De heer VAN BENDEGEM: Mijnheer da Voorzitter, ik wil wel even antwoorden op... De VOORZITTER: Neen, mijnheer Van Ben degem, u moogt niet meer antwoorden. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aanleggen van een parkeerterrein wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren J. de Feijter, 't Gilde, A. Hamelink, Van Kampen, Oggel, De Ruijter, Seghers en Dieleman; tegen stem- men de heeren I. de Feijter, Verschelling en Van Bendegem. (Wordt vervoigd.) 7Dd8c7 8. Rfld3 Wit geeft niets om het tempoverlies door dc4:, daar hij toch al vrijer staat. 8h7h6 9. Rg5ih4 Op Rf4 volgt Rd6. Wit houdt zijn raadsheer liever nog even. 900 10. g2g4 Volgens de redenatie. dat Zwart een zwak punt heeft (h6), Wit volledig ontwikkeld is, en dus moet aanvallen. De pion kan natuurlijk niet genomen worden. 10d5Xc4 11. Rd3Xc4 Pd7b6 12. Rh4Xf6 Nu dreigde Pg4: wel, want de zwarte dame dekt den raadsheer. 12Re7Xf« Sterker is Pc4: ReT: De7: 13. Rc4d3 Dc7e7 Zwart schijnt e6e5 te willen gaan spelen, wat door Wit voorloopig verhinderd is. Op 13. e5 volgt 14. Pe4, Rg4? 15. Pf6f en Tgl. 14 h2h4 e6e5 Blijkbaar heeft Zwart geen flauw begrip van wat hem boven het hoofd hangt. Noodig was g7g6, waarna h5 met g6g5 en g5 met h6 h5 wordt beantwoordt, Wit zou dan hebben gespeeld Pc3e4, Db4f, Ke2 met sterker aan- val. 15. g4g5 h6Xg5? Zwart moet hier zijn raadsheer offeren en staat dan verloren. 16. h4Xg5 Rf6Xg5? Alleen g7ig6 kon nog redden. Wit geeft mat in drie zetten: een bekende combinatie. 17. Rd3h7t Kg8h8 18. Rh7g8t en daarna mat door Dh7, hoe Zwart ook speelt. Toren of raadsheer dekken de dame op h7.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6