ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTiEBUD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het geheim van de 7 wijzerplaten No. 9306 MAANDAG 3 JUNI 1935 75« Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland EERSTE BLAD HULDE VOOR KRANIGE MARECHAUSSEE VAN OSS. Uw CORSETS TER NEUZEN, 3 JUNI 1935- <"J <SJIMMS! WWMrTOMKHW-ft NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen rr. per psst 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen vemiinderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgfcaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAB VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DIENSTPLICHT. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat vanaf 5 tot en met 14 Juni a.s. op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd bet inschrijvingsregister met een daaruit opgemaakt alpbabetisch register, alsmede een afschrift van het ge- meenschappelijk alphabetisch register, voor zooveel betreft de groep, waartoe deze ge- meente behoort, van de dienstplichtigen dier gemeenite der lichting 1936. Binnen bovengenoemd tijdvak kan tegen deze registers bij een met redenen omkleed verzoekschrift, in te dienen bij den Burge- meester) bezwaar worden ingebracht. Ter Neuzen, 3 Juni 1935. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. PRINSES JULIANA VOORUITGAANDE. Naar gemeldt wordt is de gezondheidstoe- stand van de Prinses, die, zooals bekend aan een lichte keelantsteking lijdt, vooruitgaande, maar toch nog niet zoodanig, dat H. K. H. baar voorgenomen bezoek aan Den Helder zal knnnen brengen. Hoewel bet nog niet gebeel vaststaat, zal dit bezoek hoogstwaarschijnlijk afgelast moeten worden. BELGISCHE OEMENTNIJVERHEID. Aaneensluiting van alle producenten. Wij bebben eenigen tijd geleden, scbrijft het ..Handelsblad" gemeld, dat tusschen de Bel- gische Portlandcementproducenten overeen- stemming nopens de oprichting van een kar- tel was bereikt. Thans zijn ook de producen ten van de andere cementsoorten het in be- ginsel over een samenwerking eens geworden. Te Brussel heeft Vrijdag het voorbereidende comite van bet kartel een belanigrijke verga- dering gehouden, waarin o.a. de regeling der prijzen werd besproken. Besloten werd zoo spoedig mogelij.k onderhandelingen aan te knoopen met de cementproducenten in Neder- land, Duitschland, Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten. Nu in Belgie de aaneensluiting van de cementindUstrie in een kartel een vol- dongen feit is geworden, is daarmee de weg gebaand voor het tot standkomen van een in- temationaal cementkartel. HET BEZUINIGINGSONTWERP. Het Nederlandsch Verbond van Werkgevers heeft een uitvoerig adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin het, met betrekking tot het bezuinigingsontwerp, verklaart, zich onvoorwaardelijk achter de regeering te stel.- len, hoewel het niettemin van meening blijft, dat meer reeele bezuinigingen zijn geboden en dit ontwerp nog een te veel aan versohuiving van lasten inhoudt. Noode, zoo wordt in dit adres betoogd, wordt in het ontwerp gemdst elke aanwijzing, dat het kosten- en lastenpeil ook in de gemeenten en met name de grootste op meer ener- gieke wijze dan tot nu toe, naar beneden zal worden gebracht en een voldoende aanwijzing, dat de regeering alles zal nalaten wat het zich voltrekken van het aanpassingsproces in de vrrje maatschappij kan vertragen. Een krachtig beroep wordt gedaan op het verantwoordelrjkheidsgevoel van de leaen der Tweede Kamer, om de regeering in haar stre- ven naar herstel van het financieel evenwicht te steimen. HET WITTE ACHTER-SPATBORD. Naar Het Volk vemeemt is een wijziging van het motor- en rijwielreglement met het oog op de veiligheidsvoorschriften voor rij- wielen thans binnen een maand te wachten. Het ontwerp van den algemeenen maatregel van bestuur is om advies naar den Raad van State gezonden. Deze maatregel behelst de verplichting tcvt het voeren van een wit achterspatbord op rij- wielen. In de adviezen, die de colleges van Ged. Staten van de provincies over deze zaak heb- ben uitgebracht, is van verschillende zijden in- voering van het roode achterlicftt aanbevolen. Het ministerie van Waterstaat sohijnt daar echter niet van te willen weten. een der geheimzinnige verhalen van AGATHA CHRISTIE. (Nadruk verboden.) 21) (Vervolg.) „Jk geloof dat u voor hem niet bang be- hoeft te zijn. Een jonge stommerik, zooals er honderden rondlpopen." ,,Herr Eberhard en mijnheer Eversleigh. Dat is de heele lijst. „Zoo", zei Bundle stilletjes. „En dat lieve meisje lady Eileen Brent dan?" „Ja, daar schijnen we ons niet bang over behoeven te maken", zei Mosgorovsky. ,,Hij keek de tafel rond". „Ik veronderstel, dat er aan de waarde uit- vinding niet getwijfeld kan worden?" Drie Uur gaf een laconiek Britsch ant- woard. „Absoluut niet". „Voor den handiel is het millioenen waard", zei de Rus, ,,en intemationaaloch, de hebzucht van de naties is maar al te goed bekend". Bundle had zoo het idee dat hij achter zijn masker onaangenaam lachte. „Ja", ging hij verder, „een goudmijn". „Wel eenige menschenlevens waard", zei no. 5 cynisch en lachte. „Maar je weet wel hoe het gaat met die DISCONTOVERHOOGING VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Met een vol percent. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van j.l. Zaterdag haar disconto, evenals de overige rentetarieven, met een vol percent ver- hoogd. De rentestand is daardoor als volgt ge- l-6-'35 16-5-'35 Wlisseldisconto 5 4 Promessendisconto 5y2 4% Beleening van effecten 5]/2 4 y2 Beleening van goederen 5% 4% Voorschotten in rek crt. 5% 4y2 Reeds had de jongste weekstaat van de Ne derlandsche Bank aangetoond, dat de goud- schepingen opnieuw'een aanvang hadden ge nomen en dat waakzaamheid tegen de specu- latie meer dan ooit geboden was. De Nederl. Bank nu heeft niet geaarzeld, andermaal haar disconto te verhoogen en wel met een vol per cent, nadat zij kortgeleden tot een kleine ver- laging was overgegaan. De procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Bosch, mr. E. M. L. H. baron Speyart van Woerden, heeft zich Vrijdagmiddag naar de marechausseekazerne te Oss begeven, waar het geheele corps uit Oss stond opgesteld. De procureur-generaal heeft een taespraak tot de kranige manschappen gehouden in verband met de groote successen welke zij hebben be- haald bij het ophelderen van de voornaamste moord- en roofzaken die in Oss en omgeving de laatste jaren zijn gepleegd. Spr. bracht him dank voor him energie en volharding, waaraan voor het grootste deel het behaalde succes te danken is. HULDIGING DIRECTEUR-GENERAAL P. T. EN T. Zaterdagmorgen is ir. Damme in het ge- bouw voor Kunsten en Wetenschappen gehul- digd, omdat hij 10 jaar directeur-generaal der P. T. en T. is. Het gebouw was brjna geheel bezet met postambtenaren van alle rangen en uit alle streken des lands. Er waren 23 spre- kers, onder wie minister De Wilde, die heeft medegedeeld, dat de Koningin ir. Damme be- noemd heeft tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Minister van Defensie heeft bepaald: De in art. 10 der Dienstplichtwet bedoelde loting ter bepaling van den ingeschrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeen ten het eerst in aanmerking komt om tot ge- woon dienstplichtige te worden bestemd heeft in het openbaar plaats voor de lichting 1937 op Vrijdag 14 Juni, des middags om 2 uur, te 's Gravenhage, in de Rolzaal, Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een getal genummer- de biljetten, overeenkomende met het getal der personen, vermeld in het alphabetisch register der gemeente Amsterdam van de lichting 1934. DE SAMENVOEGING DER KAMERS VAN KOOPHANDEL. De Bredasche middenstand, nJ. de R.K. Mid- denstandsvereeniging, de plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Middenstandsbond en de vereeniging van winkeliers in huishoudelijke en aanverwante artikelen, heeft een zeer uit voerig adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin dringend wordt verzocht, dat de Minister zijn goedkeuring zal onthouden aan het plan tot saneering der Earners van Koophandel voor Westelijk Noord- Brabant en voor Tilburg. Komaan_ Hollandsche Dames-clienten, bestel met Uw eerste bezoek te Gent in het Hnis JULIENNE SCHELFHOUT, Brabant- dam 6, Dampoortstr. 25. Daar kunt ge Uwe Maat- corsets tegelijkertijd aan- passen. De nieuwste schoonste Parijzer modellen 30 a 40 goedkooper! uitvindingen", zei de Amerikaan. ,,Soms wil len die beroerde dingen niet werken". ,Een man als sir Oswald Coote zal zich niet vergist hebben", zei Mosgorovsky. ,,Daar ik zelf vliegenier ben, kan ik wel zeggen", zei no. 5, „dat de zaak beslist uit- voerbaar is. Men heeft het er al jaren over igehadmaar er moest een genie als Eber hard komen voor het kon worden verwezen- lijkt". „Nu", zei Mosgorovsky, ,,ik geloof niet dat we verder nog iets behoeven te bespreken. U hebt alien het plan gezien. Ik geloof niet dat we het oorspronkelijke nog kunnen vervol- maken. Ja, dan heb ik nog gehoord van een brief van Gerald Wade, die gevonden is een brief die deze organisatie noemt. Wie heeft dien gevonden?" ,,De dochter van lord Caterham, lady Eileen Brent". „Bauer had haar voor moeten zijn", zei Mos gorovsky. „Dat was slordig van hem. Aan wie was die brief gericht?" „Aan zijn zuster geloof ik", zei no. 3. ,,Dat is ongelukkig", zei Mosgorovsky. ,,Maar er is niets aan te doen. Morgen heeft de lijkschouwing op Ronny Devereux plaats. Ik veronderstel dat dat geregeld is". ,,Men heeft overal geruchten rondgestrooid dat doirpsjongens daar aan het oefenen zijn geweest", zei de Amerikaan. „0, dan is dat wel in orde. Ik geloof dat ik verder niets meer behoef te zeggen. Ik geloof, dat we alle onze dierbare Een Uur moeten feliciteeren en haar geluk wenschen met den rol, die ze moet spelen". „Hoera!" riep no. 4. „Op Anna!" Alle handen maakten het gebaar dat Bundle DE PERMANENTE GRENSBEWAKING IN BELGIe. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, heeft de minister van landsver- dediging voorloopig van het voornemen afge- zien nieuwe gamizoenen in sommige Belgisch- Limburgsohe steden, als Sint Truiden en Ton- geren, te vestigen. Hetzelfde geldt voor het plan, Tumhout, in de Antwerpsche Kempen, tot een gamizoenstad te maken. Het leger- kamp te Leopoldsburg-Beverloo krrjgt thans echter een sterke, permanente bezetting, be stemd om, in geval van onraad, onmiddellijk de wielrijdersdetachementen in de Maasvallei ter hulp te Snellen. Verder is een crediet van 20 millioen francs uitgetrokken voor het bou- wen van nieuwe kazemes op de Noordergron- den te Antwerpen en zal het garnizoen van de Scheldestad binnenkort met zeer mobiele troe- pendetachementen worden aangevuld die, bij een eventueelen gemotoriseerden inval door Nederlandsch-Limburg en Noord-Brabant, van Antwerpen uit, ieder bedreigd punt van de Nederlandsch-Belgisohe grens aldaar, in een minimum van tijd, kunnen bereiken. DE KLOOSTERLINGEN-DEVIEZEN- SMOKKELAARS. Nadat onlangs twee nonnen wegens 't on- rechtmatig uitvoeren van geld naar het bui tenland tot vijf jaar gevangenisstraf werden veroordeeld, had zich Woensdag voor de Ber- lijnsche rechtbank de pater Franciskaner Otto Goertler uit Waldbreitbach, district Neuwied aan den Rijn wegens een dergelijk misdrijf te verantwoorden. Hij. zou in de jaren 1931, '32 en '33 ettelijke honderdduizenden marken naar Nederland hebben gebracht, om er obligaties van de St. Josef-orde, waartoe hij behoorde, op te koopen. De koers dezer obligaties was sterk gedaald, zoodat de trans- actie voordeelig uitkwam voor de orde, maar het geld (de deviezen) ging voor Duitschland verloren. Op een vraag van den voorzitter op welke wijze hij het geld over de grens heeft kunnen brengen antwoordde hij: „Dat was eigenlijk heel eenvoudig. Ik stak hot geld in mijn zak en reed de grens over". Bij elke reis nam hij 15 a 20.000 mark, soms echtgr ook meer, mede. In zijn pleidooi veroordeelde de vertegen- woordiger van het O. M. in zeer seherpe termen de knoeierijen gepleegd door religieuse genootschappen. De verdeddger haalde er de buitenlandsche pers bij te pas. De Duitsche katholieken, zeide hij, zullen de buitenlandsche pers voor haar verslagen van deze processen zeker niet dankbaar zijn. De buitenlandsche pers vergist zich, wanneer zij meent, dat men de katholieke kerk en de Duitsche katholieken met dergelijke deviezenknoeierijen kan identi- ficeeren. Spr. had opdraeht te verklaren, dat de katholieke kerk met deze misdrijven niet het minst te maken heeft en de Duitsche bisschop- pen den beklaagde uitdrukkelijk veroordeelen. Zij beschouwen menschen, die door hun optre- den ernstig nadeel hebben berokkend, zoowel aan het vaderland als aan de kerk, geenszins als martelaren. Overigens meende pleiter, dat voor beklaagde verzachtende omstandigheden in aanmerking kwamen. Beklaagde werd tot tien jaar gevangenis straf en een boete van 350.000 mark veroor deeld. Deze boete zal, indien zij niet wordt betaald, door verdere 27 maanden gevangenis straf worden vervangen. Voorts werd door de rechtbank het in beslag nemen van een be- drag van 500.000 mark bevolen. NATION ALE CRISISSEN. Na de internationale crisissen beleven wij nu schrijft de N. R. Crt. weer een periode van nationale crisis in verschillende landen. Het zachtaardigst is zij in Engeland, maar zij bestaat daar toch, zij het vooralsnog in wat latenden vorm. Ieder weet, dat Mac- Donald aftreedt als premier, en dat Baldwin hem zal opvolgen. Verder is het algemeen bekend, dat er nog belangrijke andere wijzi- gingen in het kabinet zullen plaats vinden. Hoe die er zullen uitzien, ligt echter nog vrij- wel geheel in het duister. Er zijn niet veel al eerder opgemerkt had. ,,Op Anna!" Een Uur dankte voor het saluut met een typisehe buitenlandsche beweging der hand. Toen stand ze op en de and'eren volgden haar voorbeeld. Voor het eerst kreeg Bundle no. 3 een beetje te zien, toen hij Anna's avondman- tel om kwam hangeneen lange, zwaar gabouwde man. Toen ging het gezelschap e£n voor 66n door de geheime deur naar buiten, Mosgorovsky maakte die achter hen dicht. Hij wachtte even en toen hoorde Bundle hem de andere deur ontgrendelen, en er door gaan nadat hij eerst het electrische lieht gedioofd had. Eerst twee uur later kwam een bleeke en angstige Alfred, Bundle verlossen. Ze viel bijna in zijn armen en hij moest haar vast- houden. „Het is niets", zei Bundle. „Ik ben alleen maar wat stijf. Hier, laat me gaan zitten". „Och hemel, freule, het is verschrikkelijk geweest". „Onzin", zei Bundle, ,,het is allemaal heel goed gegaan. Wordt nu maar niet bang nu alles achter den rug is. Het had verkeerd af kunnen loopen, maar dat is goddank niet gebeurd". Goddank zooals u zegt freule. Ik heb den heelen avond in angst gezeten. Het is een eigenaardig soort, weet u". ,,Een verduiveld eigenaardig soort", zei Bundle, terwijl ze krachtig haar armen en beenen masseerde. „Ze behooren werkelijk tot een soort, waarvan ik tot vanavond, altijd gemeend heb, dat ze alleen in boeken beston- den. In dit leven, Alfred, kan men altijd nog iets leeren". portefeuilles van belang, die in deze dagen niet in opspraak zijn. Juist de onzekerheid geeft aan geruchten bijzonder vrij spel. Naar buiten is belangrijk, wie opvolger van Sir John Simon wordt. Dat hij weg gaat, staat voor de openbare meening in Engeland buiten twijfel. Men houdt zich daar ook zeer bezig met de vraag, wat men hem voor zijn togen- woordig ambt als vergoeding zal geven. Want men neemt aan, dat de hoogste maohten in de Engelsche politiek hem niet in waardig- heid zullen laten dalen. Dit echter is een speciaal Britsche aangelegenheid. Ons boezemt meer belang in, wie men in zijn plaats zal kiezen. Anthony Eden werd eerst met stelligheid genoemd. En zeker behoort hij nog tot de candidaten, die de beste kansen hebben. Maar tegen hem wordt het bezwaar geopperd, dat hij te jong is. In Engeland, waar men gewoonlijk geen vrees koestert voor jongen leeftijd van politici, schijnen nu op eens vele lieden zijn 38 jaren te weinig te achten. Het zal geen moeite kosten candi daten te vinden, desnoods van den dubbelen leeftijd. Maar lieden met meer ervaring ten opziohte van het tegenwoordige Europa, en met intiemer en vollediger kennis van den stand van zaken op het vasteland dan hij, zal n&n niet gemakkelijk aantreffen op de Brit sche eilanden. Waar is, dat Eden in den laat- sten tijd blijk heeft gegeven een bepaalde richting te vertegenwoordigen tenopzichte van het voor Engeland noodzakelijke intematio naal beleid. Maar niemand kan hem beschul- digen, dat hij uit vooroordeel tot die opvatting gekomen is. Zij was de vrucht, en niet het uitgangspunt van zeer belangwekkende ont- dekkingsreizen, die hij in Europa heeft gedaan. Frankrjjk heeft nu een kabinet. Het maakt den indruk, krachtig naar links georienteerd te zijn, al zal de deelneming van maarschalk Petain, van Marin en van den onafhankelijken Mandel zeker ook naar rechts banden schep- pen. Met groote spanning wachten wij af, of deze regeering erin slagen zal den franc in veiligheid to brengen, en hoe zij dit probleem zal aanpakken. Dit is niet meer alleen een Fransche aangelegenheid; de verdere loop van oeconomische zaken in West-Europa kan in hooge mate afhankelijk blijken van hetgeen de Franschen nu tot stand brengen. Het kabi- net-Bouisson zal de volmachten vragen, die aan Flandln geweigerd zijn. (Het zal wel ge- noodzaakt zijn, het financieele program van Germain-Martin wat te wijzigen, maar zijn financieele doel, de handhaving van den franc, zal hetzelfde zijn. Het zal snel moeten han- delen, want de toestand duldt geen vertraging. Zoolang er onzekerheid heerscht, blijft het goud in sohrikwekkend dikken stroom weg- vloeien uit de kelders van de Bank van Frankrijk. Het stoppen van dit lek is de allereerste taak. Dae zal moeilijk genoeg zijn. Voor het overige valt op te merken, dat de bekende namen onder de ministers met portefeuille niet talrijk zijn. Meer op den voorgrond staan de drie ministers, die geen departement op zich hebben genomen: Her- riot, Petain, Marin. Cailliaux hoorde ook eerst tot deze groep, maar heeft op het laat ste oogenblik financien op zich genomen. Dat zijn namen, die wat zeggen. Emstiger nog dan de crisis in Frankrijk lijkt ons de crisis, die in Amerika is ontstaan door de befaamde uitspraak van het Opperste Gerechtshof. Deze uitspraak, praktisch reeds van ontzaglijke beteekenis, heeft nog te meer moreele kracht, omdat zij met algemeene stemmen is gedaan, en ook enkele zeer voor- uitstrevende leden van den Amerikaanschen Hoogen Raad er met de anderen, hun goed keuring aan hebben gehecht. De grondwet- telijke positie is dus boven alien twijfel ver- heven. (Uit de berichten is gebleken, dat het ge- beurde president Roosevelt zeer heeft ont- moedigd. En daartoe is alle reden. Twee jaar lang heeft hij geexperimenteerd en commer- cleel en sociaal opgebouwd. Onder de N.R.A. stonden ongeveer 3 millioen ondememingen en 22 millioen arbeiders. Legioenen van land- bouwers hadden weer moed gevat, dank zij de hulp, die de verordeningen betreffende landbouwcrediet en landbouwhypotheken hun hadden verleend. Men kan over de methoden VIJFTIENDE HOOFDSTUK. De lijkschouwing. Bundle kwam ongeveer zes uur vm. thuis. Om half tien was ze op en gekleed en belde ze Jimmy Thesiger op. Het bevreemde haar een weinig, dat ze zoo vlug gehoor kreeg, tot hij haar uitlegde dat hij naar de lijkschouwing ging. „Ik ook", zei Bundle, „en ik heb je massa's te vertellen". Hoe denk je erover, willen we er naar toe rijden en onderweg praten?" ,,/Goed, maar dan zul je me ook naar Chimneys moeten brengen. De hoofdinspec- teur komt me daar halen". „Waarom /Omdat hij een vriendelijk man is". „Ik ook", zei Jimmy, „ik ben heel vrien delijk". „0 jij", zei Bundle, ,,jij bent een stomme rik, dat heb ik iemand gisteravond hooren zeggen". ,/Wie?" „Om heel juist te zijneen Russische Jood. O neen, toch niet. Het was Maar haar woorden gingen verloren in een verontwaardigd protest. „Het kan wel zijn dat ik 'n stommerik ben", zei Jimmy. „Ik geloof het ook welmaar ik wil niet hebben dat Russische Joden dat zeggen. Wat heb je gisterenavond uitgevoerd Bundle?" „Daar moet ik juist met je over praten", zei Bundle. .Voorloopig adieu". Zij belde af op een plagerige manier, die Jimmy aangenaam nieuwsgierig achter liet. Hij had dsn grootsten eerbied voor Bundle's van Roosevelt denken zooals men wil, zij waren de basis geworden van het oeccnio- mische leven der Vereenigde Staten. Zij dnoe- gen het prijspeil en de nieuwe sociale insfcel- lingen. Geen dictator in Europa, tenzij Sta lin heeft zelfs maar een klein gedeelte ran de oeconomische revolutie bewerkt, die Roose velt in zeer korten tijd heeft te weeg gebracht. Nu zijn onder dit alles alle stutten en draag- binten weggenomen. Roosevelt heeft blijkbaar nog geaarzeld dat te erkennen, v66r hij den ontstanen toestand eerst nog eens uitvoerig had bekeken. Maar nu heeft hij dan ook ge- constateerd, dat alles hem uit handen gesta gen is. Het Amerikaansch-reusachtige botrsr- werk hangt in de lucht. Reeds vallen de eer ste stukken naar beneden. In de groote warenhuizen zijn reeds prijspaniekjes voorge- komen. Tenopzichte van enkele zeer poputaire merken van cigaretten, van boeken en van een zeker, goedkoop type van radiotoestel, heeft men al prijsdalingen beleefd als op een bodem- loos inzinkende beurs, met heel snel wisselen- de noteeringen. Bedoeld radiotoestel daalde. door het gestadig onderbieden der groote win- kelzaken, op een dag van 19.95 tot 7.29 dollar in prijs. Dat was op zich zelf natuurlijk een onbelangrijk feit, maar als verschijnsel heeft het zeer de aandacht getrokken. Men kan trachten, zooals vele belangheb- benden dat voorspellen, de N.R.A. vrijwillig in eere te houden. Dit echter zal heel moei lijk gaan. Zelfs al zou de groote meerderheid der ondernemers tot zoo groote zelfbeheer- sching in staat zijn, dan nog kan een kleine minderheid, door onderbieding, daaraan een einde maken. Ook de sociale instellingen en regelingen van de N.R.A. zijn, zonder legalen dwang van overheidswege niet te houden.. Wil liam Green, de voorzitter van de Amerikaan- sche Arbeidersfederatie, heeft reeds medege deeld, uit Detroit, Chicago, New-York, Atlanta en andere deelen van het land, berichten ont- vangen te hebben van verlenging van werk- uren, verlaging van loonen, staking van het toepassen van sociale voorschriften. Dit alles zal niet zonder strijd zijn loop nemen. President Roosevelt staat tegenover wilde mogelijkheden. Niet alleen dreigt terugkeer tot het niveau waarop hij zijn werk began, maar deze terugkeer dreigt zelfs per distor ting, onder helsch gekraak en groote rampen, zijn beslag te krijgen. Hoe men ook over zijn werk moge denken, hij heeft een Hercules- taak verricht. Maar oneindig veel meer wordt er nu van hem geeischt als hij zijn werk wil redden. Men spreekt van grondwetsherziening- Maar grondwetsherzieing is een bij uitstek moeilijke en trage procedure in de Vereenigde Staten. Zal de druk der omstandigheden dit ■tenslotte kunnen verhelpen? Nergens is op het oogenblik de crisis xats acuut als in Amerika. EEN NOODLANDING. J.l. Zaterdagavond maakte een sportvlieg- tuig komende uit Antwerpen, bestemd voor Ostende, en bemand door den piloot Friinoat en een passagier, de heer Dupont, een nood- landing op een met suikerbieten bezaaid stok land van den landbouwer J. Huijssen-de Bruijne, nabij de kom dezer gemeente, aan den Axelschen weg. Naar we ver- nemen was de noodlanding een gevolg van een gebrek aan den motor. De dating had een goed verloop. De vliegmachine werd, ter vnor- koming van verdere schade aan het suikerbie- tenveld op het weiland gereden en over wer- goeding der schade waren de inzittenden inet met den landbouwer spoedig accoord. Na tor- ten tijd achtte de piloot de machine weer ge- schikt om op te stijgen. In verband met den geringen aanloop op het bietenveld is de heer Dupont, notaris te Antwerpen, om het viieg- tuig te verlichten, achtergebleven en heeft dte reis per auto vervolgd. De piloot steeg viot op en verdween in westelijke richting. ONWEER. Tijdens de onweersbui die hier gistermiddag boven de stad woedde, sloeg de bliksem in het pakhuis van den beurtsohipper Jonkman in de tweede Verbindingstraat. De vonk kwam. binnen langs de vorst van het dak en vermei- de de electrische lichtgeleiding. De Iichtlei- ding in genoemde straat bleek later ook gs- stoord. wt wwmwii'ii— i. Jwrnr capaciteiten, al was er geen zweem van die- pere genegenheid in zijn gevoel voor haar,, Ze heeft iets uitgehaald, was zijn opinie ter wijl hij haastig zijn koffie opdronk, ze heeft vast iets uitgehaald. Twintig minuten later stand zijn kleine two- seater voor het huis in de Brookstreet en Bundle die had staan wachten kwam de trap- pen af. Gewoonlijk was Jimmy geen goede opmerker, maar nu zag hij dat er zwarte kriri- gen waren onder Bundle's oogen en dat ze er over het geheel uitzag alsof ze den vorigers avond laat op was geweest. ,,Vertel nu eens", zei hij terwijl de auto zijn: weg zocht door de voorsteden, ,,wat voor geheimzinnige daden heb je gesteld?" ,Ik zal het je vertellen", zei Bundle, „maar val me niet in de redie tot ik klaar ben". Het was nogal een lang verhaal en Jinnnv moest heel nauwkeurig op den auto letten am een ongeluk te voorkomen. Toen Bundle klaar was, zuchtte hijdaarna keek hij haar on - derzoekend aan. Bundle „Ja?" „Zeg; je houdt me toch niet voor den gek?' „Wat hedoel je?" „Het spijt me", verontschuldigde Jimmy zich, „maar het is precies of ik het vroegei al eens gehoord heb. In een droom, begrim je?" „Ja, ik weet wat je bedoelt", zei Bundle meevoelend. (Wordt vervolgd. )i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1