Gemengde Berichten Burgerlijken Stand LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTERAAD VAN AXEL. KON ZIJN SOHOENEN NIET DICHTRIJGEN. Rheumatische pijinen nu volkcanen verdwenen. (Hier hebt ge bet voorbesld van een man, wient; been gezwollen en uiterst pijniijk was. In 6en maand waren zijn klachten volkomen verdwenen. Ziehier zijn brief: „Dw Kruschen Salts heeft mij meer goed gedaar. dan eenig ander middel. Mijn rechter- been deed mij steeds pijn, soms meer, soms minder en dat bleef zoo gedurende de laatste 5 jaren. Mijn been was gezwollen en steeds pijnlijk, roaar na edn maand Kruschen Salts getoruikt te hebben voelde ik mij een ander menech. De pijnlijkheid verdween, tegelijk met de zwelling. Voordat ik met Kruschen Salts begon, kon ik mijn schoenen niet dicht- rijgen, terwijl ik er nu, na een maand, niet de minste last meer mee heb. Ik schrijf U om U te zeggen, dat ik Kruschen Salts als (het beste middel beschouw, dat ik ooit genamen heb." G. A. P. Wanneer ge snelle en afdoende verlichting van Uw rheumatische pijnen wenscht, begin am morgen, of beter nog vandaag, met Kru- sctoen Salts. De 6 verschillende zouten, waar- jrit Kruschen Salts bestaat, zorgen door de mansporende werking op lever, nieren en in- gewanden, dat urinezuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die het bloed verontreinigen en de oorzaak der pijnen zijn, langs de natuur- lijhe kanalen volkomen uit het lichaam wor- den verwijderd. Met het wegnemen der oor- aa&Ji. verdwijnen tevens de pijnen, terwrjl tege- Ig&ertijd Uw geheele gezondheidstoestand euorm zal verbeteren. Weg de rheumatische pijiuen en stralende gezondheid voor 6en cent pear dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bg aJle apothekers en drogisten a 0,90 en 11.60 per flacon, omzetbelasting intoegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel ads op de buitenverpakking, de naam Rown- trae Handels Maatschappij voorkomt. Adv. gxwnden op het eiland bezitten, die de totstandkominig van de brug Noord-Beveland- Zuid-Beveland belemmeren uit vrees voor het gajrant zijn van de streek voor eventueele te- korben, Daarom is Maandag in de gemeenteraads- -vergaderingen van Kats en Colijnsplaat mef algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid van de totstand- homing van de brug wordt uitgesproken, en waarin de genoemde gemeentebesturen van ourdeel zijn, dat het eiland onder geen be ding het slachtoffer mag worden van de tegenwer- vtng van emkele personen buiten dat eiland woonachtig. Aan Ged. Staten wordt verzocht de voor genome n plannen niet prijs te geven, •dasx Noord-Beveland anders nooit op afdoen de wijze uit zijn isolement verlost zal worden. LUXOR-THEATER. Op stap. Dit is dan de film met de twaalf vleugels en de platina-blonde Fientje de la Mar. De eerste Hollandscbe film, waarin men het show-element met aanzienlrjk meer nadruk Mar binnen haalde dan tot dusver het geval was. Men zag in de vorige Nederlendsche films zoo van tijd tot tijd een ietwat wankel en weinig elegant cabaret of revue-moment ingelascht, doch in deze film zette men twaalf bekende Nederlandsche pianisten achter twaalf instrumenten en liet over het geheel de camera dwalen men ziet de vleugels van onder en van hoven, van links naar rechts en van rechts naar links, gestrekt en in cir- fcel en uit die twaalf zwarte glanzende licha- men schrijdt Fientje de la Mar naar voren als de filmster Bella Ramona en zingt den Schlager uit ,,Op Stap". Deze Rhapsodie der Twaalf Vleugels is be- doeld als de filmische klap-op-clen-vuurpijl in dit vaak uitstekende amusementsproduct der National Film, doch te voren heeft men Bella Ramona gehoord in de Bngelsche song ,,What does music do?" en daarmee beleefde men het artistieke hoo.gtepunt. In dat oogenblik zag men, wat een Nederlandsche film-industrie zou kimnen beteekenen en hopelijk ook eens beteekenen zal met een artiste van dit for- maat in die twee simpele coupletten, op de fijne, melodieuze muziek van Margie Morris, rijst deze film tot een prachtig niveau en men zou bijna een rijke belooniing willen uitloven voor dengeen, die rond deze vaderlandsche fitmartiste eindelijk eens een scenario sdbrijft, dat haar talenten ten voile recht doet wedervaren. Daarmee wil niets kwaads gezegd zijn aan net adres van „Op St^p" noch aan dat van haar makers. De komende week belooft een triomf voor onze Nederlandsche Industrie te worden en met hoeveel waarachtige vreugde verheugt men zich daarover, nu die trdomf verdiend blijkt als nimmer te voren. Men beaft zich eindelijk we ten te ontdoen van al de banaliteit en grofheid, waartoe het Hol- landsche vermaaksproduct gedoemd scheen en bij alle aanmerkingen, die men ook nu kan maken: de liederteksten laten zich ten min ste in ordentelijk Nederlandsoh lezen en zijn van beschaafd allooi en de onderwerpen, die men thans op het witte doek hrengt, mogen dan in filmische uitwerking van tijd tot tijd nog te wenschen overlaten, zij getui- gen in ieder geval van een emstig streven om een sHollandsche, eigen welbekende sfeer te brengen. 1Zoo werd ,,Op Stap" een film van Amster dam-Zuid en hoewel de oprechte Amsterdam- mer, die deze stadswijk welke nh de Pijp de laatste en zeer gemodemiseerde overblijf- selen van Amstels bohfemien herbergt In al haar eigenaardigheden kent, vanzelfsprekend meer genoegen nog zal beleven aan deze pre- tentie-looze historie, zij werd juist algemeen gejaoeg gehouden om ook voor den niet-Am- stBrdammer amusant te zijn. Wp zullen u die gesohiedenis niet vertellen. Zij munt niet uit door bijzonder trouvaille, doch werd aanleiding tot een reeks genoege- Ipte scenes en dien ietwat schilderachtigen tumor, die zoo recht naar het hart gaat. En zg bracht een aantal vaderlandsche artisten op het doek, die men om hun enthousiasme en inn talent bij vorige gelegenheden volgaarne de minder charmante zaken, die men hun te doen gaf, vergeven heeft, doch die men nu dubbel waardeert. Daarbij dient in de eerste plaats nogmaals Fientje de la Mar genoemd en naast haar Adolphe Engers, die door deze Sim gaat met een om beurten verbaasd, ge- schoki, verheerlijkt en verdwaasd gelaat en ook in „Op Stap" een filmkomiek blijkt van opmerkelijke hoedanigheid. Daar zijn Hen- riette en Louis Davids als het kamers verhu- rende en piano-stemmende echtpaar uit Plan- Ziiid. Er is in dien piano-stemmer van Louis vaak. een prachtige melancholie om alien tegenslag en eeuwige pech en Henriette draagt ook ditmaal niet weinig bij aan de vreugde en den lach. Gij kent het charmante talent, dat Jopie Koopman heet, van vorige gelegenheden zij heeft zich alreeds een eigen plaats in de vaderlandsche industrie veroverd en vindt in Frits van Donigen een beschaafd partner. Max Tak vatte het geheel in zijn voortref- felrjke muzikale omlijsting en dat het muzi- kale element in deze film zulk een voomame to] ging spelen, men dankt het ndet weinig aan zijn composities naast die van Davids en Margie Morris en het uitstekende werk van den arrangeur Heinz Lachmann. Kampioenen der lucht. Deze film geeft een zeer sterk beeld van de beteekenis die het zweefvliegen voor de Duit- schers gekregen heeft. Men ziet er prachtige toeren in uitvoeren door vliegers in motor- looze of enkel met hulpmotor, die buiten ge- bruik gesteld kan worden, uitgeruste zweef- tuigen en het enthousiasme voor het zweef vliegen, dat er uit spreekt, is onmiskenbaar. Dan zien wij er het Nehrunglandschap ver- lokkend in afgebeeld, terwijl de machtige structuur van het land om de Rhonkuppe im- poneert. Het verhaal biedt gelegenheid tot bet op het doek brengen van schitterende wolkenlandschappen. De roman, die er om dit zweefvliegen geschreven is, willen wij hier niet in bijzonderheden verteUen. Een mooi meisje wordt in de zweefschool te Rositten aanvaard als „kameraad-leerling". Het jon- genspakje dat zij draagt; verhult geenszins haar charmes en de jeugdige onstuimige, doch driftige en ietwat zelfzuchtige vriend die haar in het onderwijskamp te Rositten introduceert, heeft haar lief. Ook de zweefinstructeur he- zwijkt zonder dat hij het zelf weet of wil voor de vrouwelijkheid van Kirsehan, zooals Chris tine in het kamp gedoopt is. Een toevallig in Rositten gelande beroemde vliegster die in dingen van liefde scherper ziet dan Kirchan of de naieve nobele zweefmeester tracht het contract tusschen deze beide voor elkaar be- stemde menschen te vergemakkelijken. Maar aanvankelijk strandt alles op jalouzie, misver- stand en ook op incorrectheid van den ande- ren leerling, Karl Hofer, die echter een groote toekomst tegemoet zal gaan als zweefvlieger en zweefvliegtuigconstructeur. Maar zonder „Kirchan". DE OSSOHE MISDADIGOERS. Zooals wij Woensdag reeds in 't kort meld- den, is andermaal een der Ossche misdadigers, de 23jardge wielrenner J. C., in den volksmond de Ceel genaamd, aan 't spreken gegaan. Na de bekentenis van den beruchten De Bie, heb ben thans de verklaringen van de Ceel vrijwel alle misdaden die de laatste jaren te Oss en omgeving werden gepleegd opgehelderd. Een en ander is vooral te danken aan het ingrij- pen van een drietal marechaussees, de opper- wachtmeester Mintjes en de wachtmeesters De Gier en Van der Weerd. Zij hadden in ver schillende deelen van het land reeds hun spo- ren verdiend, toen ze verleden jaar naar Oss werden overgeplaatst, om te trachten het misdadigersnest, dat reeds verscheiden jaren deze streek onveilig maakte, uit te roeien. Het is him thans volkomen gelukt, vrijwel al- geheele klaarheid te brengen in al de ge- pleegde misdrijven. De bekentenissen van de Ceel beteekenen voor hen de kroon op het werk. Hierdoor zijn thans opgehelderd de moord op den cafShouder Van der Pas te Oss, de geruchtmakende inbraak met geweldple- ging bij den landbouwer Bouwmans te Uden, waar een bedrag van 2000 gestolen werd, de laffe overval op het bejaarde echtpaar Schepers te Mariaheide, waar de gemaskerde bandieten een buit van 1600 veroverdende opzienbarende brandstichting bij den bakker en molenaar Benkers te Megen, waar v6<3r de brandstichting eveneens een rooftocht door het huis werd ondemomen en waarbij men den bewoner door een valsche telefonische alarmeering udt zijn huis had gelokt, benevens nog schier ontelbare meer of minder emstige misdrijven. Naar de N. R. Ort. meldt is de levensloop van den misdadiger de Ceel uiterst merkwaar- dig. Hij stamt uit een fatsoenlijke landbou- wersfamilie en was voorbestemd om in de bouwvakken te worden opgeleid. Toen hij als opperman werkzaam was kocht hij zich een racefiets en leerde uit liefhebberij wielrennen. Spoedig bleek dat er een allesbehalve middel- matig wielrenner in hem stak en hij Het zijn baantje weldra in ,den steek en begon zich uitsluitend op het wielrennen toe te leggen. Hij boekte als amateur vele successen en won in het eerste jaar van zijn loopbaan het amateurkampioenschap van 'Hoogerheide. Op de wielerbaan was hij een zeer populaire fi- guur en hij is daar vele malen wegens behaal- de successen gehuldigd. Zoo werd hij de favo- riet van het Ossohe publiek en in sportkrin- gen droeg men hem op de handen. Deze eer is hem wel eens naar het hoofd gestagen. Zijn noodlot werd voltrokken toen hij vriendsehap sloot met het echtpaar Van der Pas, dat een cafe bewoonde dichtbij het huis van zijn ouders. Dit was de eerste stap, die hem voeren zou op het pad der misdaad. C. bracht in gezelschap van sportvrienden vele uren in de herberg van Van der Pas aan den Berghemschen weg door. Langzamerhand ontstond een intieme ver- standhouding tusschen hem en de echtgenoote van den cafehouder. De vrouw beklaagde zich vaak tegenover hem over haar ongelukkig huwelijk en het was dan ook geen geheim, dat v. d. Pas, die een groote en sterke kerel was, zijn echtgenoote meermalen mishandel- de C. moet meer dan eens getuige zijn ge- weest van dergelrjke tooneelen tusschen de echteUeden. Het gevolg was dat C. een bittere haat tegen v. d. P. begon te koesteren en langza merhand rijpte bij hem het fatale plan om den herbergier uit den weg te ruimen. Hij schafte zich een revolver aan en besloot hiermede v. de P., die hij als een hruut beschouwde, van het leven te berooven. Als bet meest geschikte tijdstip om het plan uit te voeren werd de avond uitgezocht waarop de 30ste verjaardag van den cafehouder met eenige vrienden fees- telijk zou worden gevierd. Toen om 11 uur, na afloop van de fuif, het cafe werd gesloten, noodigde C. den cafehou der uit even met hem mede te gaan om een plan, dat zij reeds hadden gemaakt, uit te voeren. C. zou een inbraak gaan plegen en v. de Pas, die in financieele moeilijkheden ver- keerde had, hoewel ongaarne, toegestemd hem behulpzaam te zijn. De mannen zijn den weg naar Berghem op- gegaan en vervolgens een paadje naar een zij- weg ingeslagen. Dit paadje dat langs een wei- land loopt, is z66 smal, dat de mannen achter elkaar moesten loopen. Plotseling draaide C. die voorop Hep zich om en loste eenige scho- ten uit zijn revolver op den herbergier. Toen deze hevig ontsteld het weiiand in- vlucbtte, schoot C. zijn cylinderrevolver op hem leeg; v. d. P. werd doodelijk in den rug getroffen en blies, onder een heg aan den rand van een slooti den laatsten adem uit. Na het volbrengen van zijn daad keerde C. naar het huis van zijn ouders terug, waar hij zich reeds voor 12 uur te rusten legde. Dit was het begin van de misdadigersloop- baan van den wielrenner. Om het gebeurde te vergeten zocht hij verstrooiing bij lieden van de Ossche onderwereld, die hem gaame in him midden opnamen en den populadren renner him voile ventrouwen schonken. Hij stond boven hen in kennis en kracht en aliengs werd hij de leider van de bende en ontwerper van overvallen met roof, diefstallen en brandstich- tingen. Thans is gebleken, dat C. een dubbel leven heeft geleid. Des Zondags was hij de held van de wielerbaan en de sportliefhebbers, die hem dan toejudchten, konden niet vermoeden, dat hun favoriet een geraffineerd misdadiger was. Op Werkdagen trok hij er met zijn fiets op uit om zoogenaamd te trainen, doch in wer- kelijkheid maakte hij verkenningstochten in Oss en omstreken om de plaatsen uit te zoe- ken, waar men des nachts de grootste buit kon bemaebtigan. Op zijn initiatief en onder zijn leiding werden de overvallen met beroo- ving en inbraken uitgevoerd. Ook maakte de bende zich meermalen schuldig aan brand- stichtingen, met het doel bewoners uit hun huizen te lokken en aldus vrij spel te hebben bij diefstallen. Verscheidene keeren is het voorgekomen, dat lieden, die naar een brand in de buurt gingen kijken, bij hun thuiskomst bemerkten, dat hun spaarpenningen waren gestolen. Ook ontzag de bende zich niet de slachtoffers van een aldus ontstanen brand zoogenaamd te helpen bij het redden van hun huisraad, waar bij de geredde goederen dan op onnaspeurlijke wijze verdwenen. Het spreekwoord zoo gewonnen zoo geron- nen was ook bij C. van toepassing. Het op deze manier verkregen geld, dat verscheidene duizenden guldens moet hebben bedragen, ver- braste hij. Toen hij eens in geldnood verkeer- de, wist hij op zeer geraffineerde wijze aan contanten te komen. Hij abonneerde zich op een gnoot aantal nieuwsbladen en tijdschrif- ten, waaraan een verzekering voor cmgevallen is verbonden en hakte zich daarna den linker- wijsvinger met een bijl af, waardoor hij op een aanzienlijk bedrag aan verzekeringspen- ningen beslag legde. Thans heeft hij deze feiten aan de mare- chaussee bekend en eveneens de namen van zijn medeplichtigen genoemd. Onder zwaar gewapend geleide zijn naar Veghel overge- bracht P. de B., oom van den beruchten P. de B., die wegens doodslag op zijn neef tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, L. v. d. H., bij genaamd de Brus, en L. V., bijgenaamd de Sijp. Deze verdachten zullen worden geconfron- teerd met de slachtoffers van de overvallen met berooving te Mariaheide en Veghel. Zij zijn hangende het onderzoek in de marechaus- see-kazeme te Veghel opgesloten. Een vierde bendelid, A. H., bijgenaamd de jonge Toon de Soep, is van de strafgevangenis te 's Herto- genbosch, waar hij gedetineerd is wegens een inbraak te Schayk, overgebracht naar Uden, om te worden geconfronteerd met de slacht offers B. van den overval met roof aldaar. C. toont veel berouw, doch de anderen blij- ven halstarrig ontkennen. Weer ttvee arrestaties. De mareehaussee te Oss in samenwerking met de brigade te Veghel en Uden zet de na- sporingen voort, welke ten doel hebben Oos- telijk Noord-Brabant van het bandietisme te bevrijden. Het staat vrijwel vast dat de Ossche bende in naburige plaatsen handlangers heeft gehad. De mareehaussee te Uden heeft thans de hand gelegd op twee personen, van S. en van D., die zich bij herhaling aan inbraken en diefstallen moeten hebben schuldig gemaakt en geregeld op roof uitgingen. Bij een inval zijn vele goederen, van diefstal afkomstig, ge- vonden. Uit een garage van v. d. E. hadden zij een paar autowielen ontvreemd, die zij 's nachts wanneer zij op roof uitgingen, onder hun auto bevestigden, om de mareehaussee op een dwaalspoor te brengen, wanneer deze de spo- ren op eenzame wegen zou onderzoeken. Van S. had ook een frauduleuze aansluiting aan- gelegd op het gemeentelijke radio-distributie- bedrijf. Beide mannen zijn naar de marechaus- seekazeme te Uden gebracht. Zij zullen ter beschikking van den officier van justitie in Den Bosch worden gesteld. Waarschijnlijk zul len ook nog andere personen in andere ge- meenten danig aan den tand worden gevoe'xd. De correspondent der N. R. Crt. te Oss meldt nog: Nu na zoovele jaren van hardnekkig stil- zwijgien de voornaamste Ossche misdadigers eindelijk hun hart voor de politie hebben uit- gestort, wordt de situatie voor degenen, die zij als hun medeplichtigen hebben aangewezen, steeds hachelijker. Een van hen, A. H., bijgenaamd de jange Toon de Soep, die volgens verklaringen van „De Rut" een werkzaam. aandeel heeft gehad aan den overval met berooving te Uden en door de politie van meer misdrijven wordt ver- dacht ,is uit de strafgevangenis in Den Bosch, waar hij is gedetineerd wegens een inbraak te Schayk, naar de marechaussee-kazerne te Udlen overgebracht. Het was ndet te verwach- ten, dat deze misdadiger, bij wien de zwijg- zaamheid een tweede natuur was geworden, het hem ten laste gelegde zou toegeven. Dag en nacht is opperwachtmeester van der Beek, commandant van de brigade der Kon. Mareehaussee te Uden, bezig geweest om ook H. tot een bekentenis te brengen. Tenslotte begon ook deze verdachte te wankelen. Toen hij Woensdag naar het huisje van de familie Bouwmans, waar de overval is geschied, was overgebracht, capituleerde ook dit lid van de beruchte Ossche bende en hij legde ter plaatse een volledige bekentenis af. Zijn zondenregister blijkt evenals dat van de anderen uitgebreid te zijn. Volgens zijn ver klaringen heeft hij deelgenomen aan den over val met berooving en geweldpleging te Oyen. Verder heeft hij een actief aandeel gehad in de overvallen met roof te Mariaheide en Veghel en voorts heeft hij zich schuldig gemaakt aan diverse brandstichtingen en diefstallen. In verband met het verdere onderzoek blijft de verdachte voorloopig nog opgesloten in de marecbausseekazerne te Uden. De volkomen nederlaag, welke het geboefte heeft geleden, heeft in deze streek niet alleen groote voldoening en opluchting teweeg ge bracht, doch thans is ook bij de bevolking de angst voor wraak van de bandieten verdwe nen, zoodat men nu vrij uit verklaringen tegenover de politie durft af te leggen. Een en ander vergemakkelijkt natuurlijk in sterke mate het onderzoek en meer feiten, die men vroeger uit vrees voor mogelijke wraak met durfde aangeven, komen thans der politie ter oore. Nochtans is men niet aan het einde van de onthuUingen, welke elkaar in verassend snel tempo opvolgen. Woensdag heeft de Koninklijke mareehaus see te Uden wederom een opzienbarende arrestatie verricht. Opperwachtmeester Van der B. had zooveel bezwarend materiaal ge- vonden tegen zekeren J. C. uit Tilburg, dat hij kon overgaan tot arrestatie van dezen man. De aangehoudene, die vroeger stationschef van de Nederlandsche spoorwegen te Uden Is geweest en thans als verzekeringsagent te Tilburg woonachtig is, blijkt met de Ossche bende in contact te hebben gestaan. Nadat C. eenige jaren geleden wegens een vergrijp door de Nederlandsche Spoorwegen was ontslagen, vestigde hij zich te Uden als verzekeringsagent. Door zijn eigenaardige praktij.ken kwam hij verschillende malen met de politie in aanraking, totdat hem te Uden de grond ondier de voeten te warm werd en hij naar Tilburg verhuisde. De aan lager wal geraakte man had er belang bij, dat de roode haan in deze streek kraaide; immers, hij trad ook op als expert. Voor zijn bemoeiingen inde hij dan een zeker percentage als expertie-kosten. Het mag dan ook als een vaststaand feit worden aangeno men, dat hij de Lieden van het Ossche milieu als betaalde brandstiehters in zijn dienst had. De verdachte is in de marechaussee-kazerne te Uden opgesloten. Door zijn onwaardige praktijken wordt het groote aantal branden, die elkaar te Udien en omstreken in schier ongelooflijk snel tempo opvolgden, voldoende verklaard. De beide arrestanten van D. en van S. uit Uden, die zooals wij reeds hebben gemeld, wegens herhaalde inbraken en diefstallen in de marechausseekazeme waren ingeslotien, zijn daar nadien nog danig aan den tand gevoeld. Er kwam nog aan het lieht dat de beide man nen, die ter plaatse als expediteurs optraden, zich des nachts op onrechtmatige wijze benzine verschaften uit langs den weg staande ben- zinepompen. Het tweetal is gevankelijk naar Den Bosch overgebracht, waar zij in het huis van bewaring zijn opgesloten. Men vervvacht nog meer arrestaties. ONGELUK BIJ DE SLUISWERKEN TE VREESWIJK. Bij de sluiswerken te Vreeswijk is een em stig ongeluk gebeurd. Terwijl men het een kabellaan beton in den sluisput bracht is een der bakken, inhoudend ca. 3 ton beton, losge- schoten en neergekomen op den werkman B. B. werd terstond gedood. DE FINANCIEELE (DeBACLE TE ROOSENDAAL. Steeds meer gevallen worden bekend van menschen, die gedupeerd zijn hij het sluiten van de bank der firma Van Gilse te Roosen- daal, zoodat zonder overdrijving gesproken kan worden van een ramp voor Roosendaal en omgeving. Het aantal crediteuren bedraagt bijna 900. Het bedrag der deposito's bedraagt ruim iy2 millioen. Hoofdelijk aansprakelijk zrj.n de heer F. van Gilse en mevr. van Gilse-Van Loon, die de beide firmanten der bank waren. De hoofdboekhouder de heer L., die zich na het sluiten der bank naar het buitenland heeft begeven, heeft dit gedaan in een zeer over- spannen tees tand. Er is niets te zijnen nadeele te zeggen, zoodat er geenerlei aanleiding voor de politie was, hem te arresteeren. SAS VAN GENT. Geboorten. 23 Mei. Willy, z. van Johannes Franciscus van den Broeke en van Romania de Smet. 29 Mei. Roger August Elodie, z. van Hector Joseph Coone en van Elza Goet- hals. SAS VAN GENT. In de week van 2329 Mei heeft zich in deze gemeente gevestigd: S. L. Willems, zonder, van Selzaete (B.). Vertrokken G. H. L. Debaecker en gezin, ingenieur, naar Brussel (B.). H. G. J. Gommers en gezin, smid, naar Sel zaete (B.). J. A. A. Koets, etaleur, naar 's-Gravenhage. J. J. Mom, religieuse, naar Roosendaal c.a. Vergadering van Dinsdag 21 Mei 1935, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. Th. 't Gilde, A. Verschelling, Adr. Hamelink, I. de Feijter, P. J. van Bendegem, B. Seghers, C. van Kampen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en J. die Feijter, benevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heeren C. Th. van de Bilt en C. Hamelink. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het ambtsgebed. 1. Notulen. Word't voorgesteld, de notulen der vergade- ringen van 5 Februari en 26 Maart 1935 vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. De heer VAN KAMPEN verzoekt, de zin- snede op pagina 11 der notulen van 5 Febru ari 1935 te wijzigen en te lezen inplaats van de hem in den mond gelegde woorden: ,,Hij moet eveneens erkenmen, dat er bezwa- ren kunnen zijn bij de breede massa voor het betalen der contributie, en zou het toejuichen, indien kon worden bereikt, dat het zwembad gedurende een zekeren tijd gratis kon worden opengesteld de volgende bewoordingen Hij moet eveneens erkeimen, dat er bezwa- ren kunnen zijn bij de breede massa voor het betalen der contributie, docb dit neemt niet weg, dat hij er absoluut tegen is, dat het zwembad gedurende een zekeren tijd gratis zou worden opengesteld, daar de gemeente dan de moreele verplichting hebben zou, indien zulks gevraagd werd, steun aan de bad- en zweminrichting te verleenen. De notulen worden aldus gewijzigd, met algemeene stemmen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. De VOORZITTER deelt mede, dat van de heeren Van de Bilt en C. Hamelink bericht is ingekomen, dat ziji verhindterd zijn, deze vergadering bij te wonen. a. Bericht van den Minister van Econo- misobe Zaken, d.d. 11 April 1935, dat de door den gemeenteraad bij besluit van 26 Maart 1935 vastgestelde verordening, ingevolge de Winkelsluitingswet 1930, Staatsblad no. 460, zooals deze sindsdien is gewijzigd bij Konink- lijk besluit van 9 April 1935, no. 23, de Koninklijke goedkeuring heeft verworven. Aangenomen voor kennisgeving. b. Bericht van den Minister van Econo- mische Zaken, d.d. 5 April 1935, dat tegen de door den raad bij besluit van 26 Maart 1935 vastgestelde verordening ingevolge de Winkel sluitingswet 1930, bij hem geen bezwaar be staat en deze door hem ter goedkeuring aan de Kroon zal worden voorgedragen. Aangenomen voor kennisgeving. c. De verordening op de heffing van op- centen op de Personeeie belasting in de ge meente Axel, vastgesteld bij raadsbesluit van 4 December 1934, voorzien van het bewijs van de Koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. d. De verordening op de heffing van op- centen op d'e gemeentefondsbelasting in de gemeente Axel, vastgesteld bij raadsbesluit van 4 December 1934, voorzien van het bewijs der Koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. e. De verordening op de heffing van gelden voor het hebben van standplaats met een woonwagen binnen de gemeente Axel, vastge steld bij raadsbesluit van 11 December 1934, voorzien van het bewijs der Koninklijke goed keuring. Aangenomen voor kennisgeving. f. De raadsbesluiten d.d. 26 Maart 1935, tot verkoop van grond aan C. Dieleman Wz. en M. W. Visseher, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 26 Maart 1935, betreffende afkoop van erfpacht door J. E. C. Verbiest te Koewacht, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 26 Maart 1935, tot onderhandsche verhuring van de onderwijzers- woning aan J. Buma, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeiand, d.d. 5 April 1935, waarbij zij, overeenkomstig artikel 198 der Gemeeentewet de ontvangst berichten van een afschrift van de door den raad bij besluit van 26 Maart 1935 vastgestelde verordening op het zwemmen en baden. Aangenomen voor kennisgeving. j. Bericht van J. Buma, dat hij de benoe- ming tot lid van de commissie van toezieht op het lager onderwijs en tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. k. Naar aanleiding der door den heer C. Hamelink in de vorige raadszitting gestelde vragen I. Kunnen Burgemeester en Wethouders mededeelen hoeveel arbeiders(sters) er reeds van steun zijn uitgesloten van de Rijkssteun- regeling, als gevolg van de Ministerieele bepa- ling, dat een zekere tijdsduur in het afge- loopen jaar, voorafgaande aan de datum van steunaanvrage, in loondienst in het vrije be- drijf moet zijn gewerkt, alvorens voor steun in aanmerking te komen? II. Zoo Burgemeester en Wethouders over zoodanige gegevens niet beschikken, zijn zij dan bereid daamaar ten spoedigste een onder zoek in stellen en het resultaat daarvan den Raad mede te deelen? III. Inidien er eenige van deze arbeiders zouden zijn, achten Burgemeester en Wethou ders het dan niet wenschelijk, deze arbeiders niet meer naar het Burgerlijk Armbestuur te verwijzen, maar hiervoor een afzonderlijk or- gaan te scheppen, dat meer met den aard der gevallen strookt? IV. Wanneer Burgemeester en Wethouders op vraag III bevestigd kunnen antwoorden, zijn zij dan bereid naar de mogelijkheid en de werking van zoo'n orgaan met spoed een on derzoek in te stellen en hiervan den Raad mededeeling te doen? Antwoorden Burgemester en Wethouders het volgende: Sinds 1 Januari 1934 zijn 13 verzoeken om steun afgewezen, omdat de aanvragers niet de door den Minister van Sooiale Zaken in de stetmregeling voorgeschreven tijd in loon dienst in het vrije bedrijf hebben gewerkt. In 7 van die gevallen betrof het personen, die als regel niet in loondienst werkzaam waren, terwijl in 2 gevallen slechts steun kan worden verleend, wanneer zij na het tijdstip van hun huwelijksvoltrekking voldoende tijd in het vrije bedrijf hebben gewerkt. Naar het Burgerlijk Armbestuur of naar eenige andere instelling van weldadigheid wordt niemand verwezen en alleen wanneer de betrokkenen daamaar vragen wordt het adres van bestuurders van instellingen van weldadigheid, waaronder ook het plaatselijk Crisiscomit6 is begrepen, medegedeeld. Het insteUen van een afzonderlijk orgaan acbten Burgemeester en Wethouders niet noodzakelijk of gewenscht. De heer t GILDE deelt mede, met belang- stelling te hebben tegemoet gezien, de houding van den heer C. Hamelink ten opzichte van de door Burgemeester en Wethouders beant- woorde vragen. Nu de heer Hamelink afwezig is, wordt deze belangstelling vanzelfsprekend niet bevreddgd, maar vraagt hij zich toch af, wat naast het Burgerlijk Armbestuur, de steuncommissie en het plaatselijk crisiscomit6 nu nog voor een instantie moet geplaatst worden. Wilde de heer Hamelink misschien aansturen op een instelling voor Maatschappe- lijk Hulpbetoon, die in verschillende groote steden bestaat en misschien daar ook werke- lijk vereischt is? Het is hem niet recht dui- delijk, maar naar aanleiding van vraag 3 ligt dit z.i. voor de hand. Hij wenscht aanstonds te zeggen, dat hij, ten opzichte van de schepping van een zoo- danig orgaan, met Burgemeester en Wethou ders de noodzakelijkheid daarvan niet inziet. In deze kleine plaats, waar men elkaar van aangezicht tot aangezicbt kent, acht spreker zulks absoluut overbodig. Dat er geen grond zou zijn voor klachten, wil spreker daarmede niet zeggen. Integen- deel ook sprekers groep is van nabij op de hoogte van de door den heer Hamelink be- doslde gevallen en wanneer dan, zooals hier geschied is met een jonggetrouwd paar, dat al van meet af met het Burgerlijk Armbestuur in aanraking moet komen, dan zullen Burge meester en Wetnouders oak wel de overtui- ging hebben, dat zulks demoral-iseerend op zulke jonge menschen moet werken. Het is zelfs om wanhopig te worden, als men geen anderen uitweg ziet op dien leeftijd, dan een prooi te worden van de armvaders en de jon- geren, waarvoor men in deze tijden zich zoo bezorgd maakt, moeten dan ook met groote bitterheid vervidd worden. Daarom kan het niet anders dan tot groote ontstemmdng vooral onder zulke arbeiders leiden, dat men enkele bevoorrechten onder hen gedurig aan het werk houdt en hen jaar in jaar uit in gemeente dienst houdt. Reeds meermalen heeft spreker daarover gesproken en reeds meer is hem antwoord toegezegd, en ook de heer Van Bendegem heeft in de jongsite vergadering zijn misnoegen over deze handel- wijze uitgesproken. Dit alles houdt naar sprekers meening wel degelijk verband met de door den heer Hame link gestelde vragen. Er moet zijns inziens eens een einde komen aan de bevoorrechte positie van enkelen die men met den naam van ,,wi;ttebroodskind" aanduidt, waartegen- over de gevallen staan, die spreker van zulk een funeste beteekenis acht van diegenen, die naar het Burgerlijk Armbestuur moeten en anders broodeloos zijn. Wanneer de toestan- den blijven, zooals deze zijn, zullen spreker en zijn groep zich toch genoodzaakt zien, zich tot hoogere instanties te wenden. De heer VAN BENDEGEM uit zijn spijt, dat de heer Hamelink niet aanwezig is, in verband met het antwoord, dat Burgemeester en Wethouders op zijn vragen gegeven hebben. Indien de heer Hamelink aanwezig geweest was, had men kunnen vernemen, wat hij wilde. Spreker had ook het vermoeden, dat door den steller deT vragen werd gedoeld op een soort Maatschappelijk Hulpbetoon, wel- licht onder anderen naam. Indien de heer Hamelink aanwezig was ge weest, had hij hem willen vragen, hoe deze dacht,' die instelling te financieren, in verband

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2