ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN BLACKBGy Het geheim van de 7 wijzerplaten VRIJDAG 24 MEI 1935 75e Jaargang Binnenland Feuilleton Hoofdpijn, Kiespijn Piet Pruim Peinst: PRUIM-TABAK Buitenland EERSTE BLAD GESAUSDE ZWARE PROCES TEGEN BELGISCHEN STAAT. NEUZENSCHE COURANT OSmlslS SmSHB «-.&■■ 5 3, ,neo Voor elken rege VBONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen tr per past 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per pest f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,-, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liei'st een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAV OND. town* EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Onderscheidene wetsontwerpen worden zon- der debat en z. b. st. aangenomen, o.m. be- treiffende: uitkeerin^y van dividend- en tan- tiemebelasting aan de overzeesche gewesten, garantie voorschotten aan exporteurs naar I>uitschland, wijziging Tariefwet 1924, wijzi ging Ongevallenwet, wijziging art. 20 Invali- diteitswet, wijziging Kieswet, Provinciale wet en Gemeentewet. Aan de orde is het wetsontwerp inzake al- gemeen bindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten. De heer Wibaut (s.d.) houdt een uitvoerige historische besohouwing over de ontwikkeling van het kartelwezen. Over het algemeen is men in Nederland van het gevaar van het zich uitbreidende kartelwezen niet doordrongen. Het doel is: hoogere winsten en prijsopdrij- ving. Daarentegen ziet spr. in dit wetsont werp een stuk crisiswetgeving. De regeering kan ook niet de bindendverklaring regelen en tegelijk het consumentenbelang behartigen. Spr. betoogt, dat het woord ordening dik- wjjls verkeerd wordt gebruikt, n.l. niet voor het streven naar evenwicht tusschen produc- tie en consumptie in het belang de geheele menschheid. De regeering kan in het tegen- woordige productie-systeem niet de leiding geven, die ze zich voorstelt. De heer v. d. Bergh (lib.) acht de betrek- kingen tusschen de ondememers niet van dien aard, dat ingrijpen van den wetgever volgens dit ontwerp noodig wordt. Zulk aantasten van particuliere omstandigheden is vooral in dezen crisistijd overbodig. Het ontwerp is on-Nederlandsch. Ook in het buitenland heeft het beperken van de be- drijfsvrijheid niet het begeerde resultaat ge- had. S.D.A.P. CONTRA HET BEZUINIGINGS- ONTWERP. In de vergadering van de vereeniging van socdaal-demiocratische leden van gemeente- raden en Prov. Staten heeft de heer Ed. Po- lak, lid van den Raad en oud-wethouder van Amsterdam, sprekende o.m. over het bezuini- gingsontwerp het volgende verklaard: De S.D.A.P. staat als een gesloten eenheid tegenover de afgekondigde afbraakplannen. Mij persoonlijk, aldus de heer Polak, treft het meest de afbraak van het onderwijs. Wat men afgebroken heeft is deze generatie nooit terug te geven. Van deze regeering zooals zij thans sa- mengesteld is verwacht spr. in het belang van de gemeenten niets. Als de plannen der regeering doorgaan, zullen ook de gemeen ten daarvan de treurige gevolgen ondervin- den. Gemeentepersoneel en middenstand zul len van deze golf van verarming de gevolgen ondervinden. Het wetsontwerp zal dan ook voor de So- ciaal-Democraten onaanvaardbaar zijn. HET INCASSEEREN VAN KLEINE VORDERINGEN. Spoed gevraagd met een vereen- voudigde procedure. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amhem en omstreken dringt in een adres aan deh Minister van Justitie aan op spoedige indiening van het toegezegde wets ontwerp, dat een vereenvoudigde procedure voor het incasseeren van kleine vorderingen moet mogelijk maken. Adr. heeft in haar district een onderzoek ingesteld. Uit de van 49 kleine en groote winkelzaken en fabrieken verkregen gegevens blijkt, dat van het uit- staande bedrag van in totaal 104.590 (zijn- de 2921 vorderingen) met behulp van advoca- ten, deurwaarders e.a., slechts 30.864,50 (uit 752 vorderingen) in handen van de rechtheb- benden is gekomen, waarbij dan buiten be- schouwing wordt gelatent dat, wat aan de be- mlddelaars is betaald moeten worden, voor de (in totaal 1532) vorderingen, die in hun handen warden gesteld. Het resultaat zal minimaal zijn geweest. De Kamer veroorlooft zich om, in verband met het bovenstaande, nog eens te herhalen, dat, volgens een enquete, gehouden door de Kamer van Koophandel te Osnabriick, (D. over een tweejarige periode, van de 39155 ,,Mahnsachem", ruim 75 pet. tot een goede op- lossing zijn gebracht. De Kamer verwijst hiervoor naar haar adres dd. 14 April 1928. Dit resultaat, toegepast op de bovenstaan de rubrieken, zou beteekenen, dat een bedrag van 78.422,50 (in plaats van 30.864,50) zou zijn geineasseerd terwijl, als bekend, bij ge- bruik van het ,,Manhverfahren", slechts lut- tele bedragen aan leges verschuldigd zijn. MAATREGELEN VOOR AAL EN TONG, GARNALEN EN MOSSELEN. Naar het „Handelsblad" vemeemt heeft de Minister van Economische Zaken bij de Cen- trale Commissie, voor de visscherij ingesteld krachtens de Landbouw-Crisiswet 1933, de volgende regelingen aanhangig gemaakt: Mosselen. De tegenwoordige regeling ten behoeve van de Mosselcultuur en Mosselvisscherij blijkt in de praktijk niet geheel te voldoen, zoodat thans wordt voorgesteld om over te gaan tot een geheel ander stelsel, dat vele visschers reeds lang hebben gewenscht, n.l. het vestigen van een Oentraal Verkoopkantoor voor Mos- selen. Het ligt in de bedoeling het Verkoopkantoor te vestigen te Bergen op Zoom. A a! en Paling. De slechte bedrijfstoestand van de binnen visscherij heeft ertoe geleid, ook dezen tak van visscherij onder de Landbouw-Crisiswet 1933 te brengen. Als eerste maatregel is thans voorgesteld den invoer van aal en paling te belasten met een zeer matige heffing. Het is n.l. gebleken, dat met de contingenteering van aal en paling geen voldoende verbetering voor deze vissche rij welke de kern vormt van onze binnenvis- scherij, is verkregen. Wei is de invoer terug- geloopen, doch mede onder invloed van de grootere vangsten in het binnenland, in het Usselmeer, is de prijs geenszins loonend voor de Nederlandsche visschers. Deze lage prijzen zijn grootendeel3 te wijten aan de lage prijzen van het ingevoerde pro duct, waarbij vooral ook de depreciatie van de valuta in de Scandinavische landen een groote rol speelt. Teneinde het prijsniveau eenigszins op te voeren is voorgesteld den buitenlandschen in voer van aal en paling te belasten met een zeer matige heffing, welke echter geenszins de bedoeling heeft om invoerbelemmerend te werken. Tong. De regeling, getroffen met betrekking tot den uitvoer van tong naar die landen, welke den invoer daarvan hebben gecontingenteerd, voldoet in de praktijk niet. Op grond hiervan wordt het noodig geacht een maatregel te nemen, welke ertoe strekt den prijs van tong, welke voor uitvoer bestemd is, te richten, Voorgesteld is den uitvoer van tong te mono- poliseeren, waarbij zal worden getracht via een monopoliewinst den producent een deel van de winst ten goede te doen komen. Gamalen. Even als dit het geval was voor mosselen is ook bij de garnalenregeling gebleken, dat het stelsel van minimumprijzen voor den ex port en den handel in de praktijk niet voldoet. Om aan de aan dit stelsel verbonden bezwa- ren tegemoet te komen, is thans een regeling voorgesteld, waarbij aan de visschers een minimumprijs wordt gegarandeeid. De uitvoer zal, mede in verband met gere- zen moeilijkheden, de contingenteering in het buitenland betreffende, worden gemonopoli- seerd. VERWARMDE TRE1NEN ZOO NOODIG TOT 1 JUNI. Tot nu toe was het bij de Ned. Spoorwegen gewoonte, dat de verwarmingsslangen, welke dienen voor de verwarming der treinen, op 1 Mei van de wagens werden afgenomen. Deze wijze van handelen heeft nimmer ernstige be- zwaren opgeleverd, behalve dit jaar. Ook nu waren de slangen op 1 Mei afgenomen, doch in verband met de langdurige koudeperiode heeft de directie moeten beslui'ten, ze weer aan de spoorrijtuigen aan te brengen. De trei nen worden, voor zoovef noodig, nog steeds verwarmd en deze toestand bljjft tot 1 Juni a.s. gehandhaafd. De directie heeft tevens gelast, dat ook in volgende jaren de Verwarmingsslangen tot 1 Juni aan de rijtuigen gelaten moeten worden. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw drogist (Ingez. Med.) OVERLEG TUSSCHEN LANDBOUW EN MIDDENSTAND. In Februari is onder leiding van den voor- zitter van den Middenstandsraad ten departe- mente van Economische Zaken een bespre- king gehouden tusschen afgevaardigden van de drie centrale landbouworganisaties en de drie landelijke middenstandsbonden. Doel van deze bespreking was, eenig over- leg tot stand te brengen betreffende het com plex van vraagstukken, welke de betrekkin- gen tusschen landbouw en middenstand be- heerschen. De bespreking is Donderdag 16 Mei j.l. voortgezet, met het resultaat, dat zich een comite heeft gevormd uit de bovengenoemde 6 landelijke organisaties. Het comity heeft zich bereid verklaard aan- gelegenheden, als boven aangeduid, mits ter kennis van het comit6 gebracht door een van de hoofdbesturen van. bovengenoemde organi saties te onderzoeken en te trachten deze langs minnelijken weg tot een bevredigende oplossing te brengen. Het comite is samengesteld uit de heeren N H. Blink (Kon. Ned. Landbouw Comitd) mr. H. van Haastert (Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond; mr. W. Rip (Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland); F. L. van der Leeuw (Kon. Ned. Middenstandsbond)W. G. Scheeres (Vereeniging van den Christelijken Handeldr. en Industr. Middenstand in Neder land), en mr. F. J. H. Bach (Ned. R.-K. Mid denstandsbond ARBEIDSVOORWAARDEN LANDBOUW- BEDRIJF. De Minister van Economische Zaken heeft aan de landbouwers te Ellewoutsdijk en Drie- wegen medegedeeld, dat „bij verdere ongemo- tiveerde weigering om inzake het loonvraag- stuk overleg te plegen met de landarbeiders- bonden," op grond van de crisisorganisatiebe- schikking dat overleg dwingend zal worden opgelegd. De arbeidersorganisaties zullen nu de land bouwers in die dorpen opnieuw tot besprekin- gen uitnoodigen. Daar ook de landbouw-werkgevers in de navolgende dorpen van Zuid-BevelandOude- lande, 's-Gravenpolder, Waarde, Kloetinge, Kapelle, Biezelinge, Nisse, Schore, Hoedekens- kerke, Borssele, Wemeldlnge, Nieuwdorp, 's-Heer Arendskerke, Goes en Wolphaartsdijk, geheel of voor een groot gedeelte, overleg in zake de vaststelling der loonen hebben gewei- gerd, hebben de chr., r.-k. en moderne land- arbeidersbonden de tusschenkomst van den Minister van Economische Zaken ingeroepen. NIETJWE ORGANISATIE VAN DEN VRIJWILLIGE LANDSTORM. Bij Kon. besluit is bepaald, dat van 1 Januari 1936 af de Vrijwillige Landstorm zal bestaan uit: A. den staf van den vrftwilligen landstorm; IB. de vrijwillige landstormkorpsen motor- dienst, vaartuigendienst, luchtwachtdienst, spoorwegdienst C. den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, bestaande uit de in voorkomend geval te vor- men landstormkorpsen, waarbij dienst- en reserveplichtigen en vrijwilligers van den vrij willigen landstorm in werkelijken dienst komen ter handhaving of tot herstel van de openbare orde en rust. De samenstelling van den staf en de korp- sen, genoemd onder A en B, zal nader bij Kon. besluit worden geregeld. De geheele vrijwillige landstorm komt on der bevel van den inspecteur van den vrijwil ligen landstorm, die rechtstreeks ressorteert onder den Minister van Defensie. Opheffing vooroefeningsinstituut. Het ligt in het voomemen het vooroefe ningsinstituut van den vrijwilligen landstorm met ingamg van 1 Januari 1936 op te heffen. BEERTA KRIJGT EEN KANS. Ingediend is een wetsontwerp tot intrek- king van de wet van 29 December 1913 tot voorziening in het bestuur der gemeente Beerta. De Minister van Binnenlandsche Zaken merkt in de toelichting o.a. op, dat de regee ring zich over den gang van zaken beraadt in verband met het optreden van den nieuwen gemeenteraad in 1935. Voorts wordt gezegd: Het is redelijk, dat een nieuw gevormd col lege, op welks totstandkoming de correctieve maatregel van invloed kan zijn geweest, in de gelegenheid wordt gesteld, te toonen, dat het uit den loop van zaken leering heeft ge- put. Voorts in aanmerking nemende, dat het bezigen van uitzonderlijke middelen met groote spaarzaamheid dient te geschieden, meent de minister te mogen voorstellen, met ingang van de bestuursperiode van den nieu wen raad, aan den abnormalen toestand ten opzichte van het bestuur van Beerta een einde te maken. Wordt vervolgd Man! Het is zoo taai, zoo sappig! 't Duurt zoo lang en 't smaakt zoo fijnf Toe probeer ook eens zoo'n pruimpje, Maar bedenk: 't moet BLACK-BOY zijn. (Ingez. Med.) een der geheimzinnige verhalen van AGATHA CHRISTIE. (Nadruk verboden.) 17) (Vervolg.) „Natuurlijk regelde mijniheer Bateman alles", vervolgde de huishoudster. ,,Een zeer ge- schikt heer. Ja werkelijk geheel voor zijn taak berekend en iemand die wist hoe alles gedaan behoorde te worden". Bundle bracht het gesprek op het onder- werp van Gerald Wade's dood. Mevrouw Ho well praatte daar maar al te graag over, en uitte heel veel meevoelende jammerkreten over den armen jongen, maar Bundle hoorde niets nieuws. Ze nam weldra afscheid van mevrouw Howell en ging weer naar beneden, waar ze vlug Tredwell belde. „Tnedwel, wanneer is Alfred weggegaan „Dat zal ongeveer een maand geleden zijn, €reule". ,„Waarom ging hij weg?" ,Hij wilde dat zelf freule. Ik geloof dat by naar Ijonden is gegaaan. Ik was heelemaal met ontevreden over hem. Ik geloof dat u de nieuwe lakei John heel goed zult vinden. Hij schrjnt zijn werk te kennen en graag te wfllen voldoen". Waar komt hij vandaan?" "Hij had uitstekende getuigschriften, freule. Hij' was het laatst bij lord Mount Vernon ge- t Zoo" zei Bundle nadenkend. Zii herinnerde zich dat lord Mount Vernon op dat oogenblik op een jachtparty was in Oost-Afrika. „Hoe is zijn van, Tredwell? Bower, freule". Tredwell waohtte een minuut of twee en toen hij bemerkte dat Bundle ultgesproken was, verliet hij rustig de kamer. Bundie hleef in gedachten verdiept. Toen ze dien dag asn- kwam had John haar opengedaan en ze had hem bijzonder goed opgenomen, terwijl ze dat niet liet blrjken. Blijkbaar was hij een uit stekende bediende, goed getraind met een ge- zicht zonder uitdrukking. Hij leek misschien meer op een militair dan de meeste lakeien en zijn achterhoofd was eenigszins eigenaar- dig gevormd. Maar deze kleinigheden, dacht Bundle, hadden nauwelijks iets te maken met dit bij zonder geval. Zij keek met gefronsde wenk- brauwen naar het vloeihiad voor haar. Ze had een potlood in de hand en schreef telkens en telkens achteloos den naam Bower. Plotseling kreeg ze een idee en ze hield op, terwijl ze naar het woord staarde. Toen liet ze Tredwell weer komen. ..Tredwell, hoe spel je den naam Bower?" „Bauer, freule". „Dat is geen Engelsche naam". Ik geloof, dat hij van Zwitserschen af- komst is, freule". ,,0 dat is alles; Tredwel. Dank je wel". Zwitsersohe afkomst? Neen, Duitsche. Die krijgshaftige houding, dat platte achteiihoofd. Em hij was veertien dagen v66r Gerry Wade's dood op Chimneys gekomen. Bundle stand op. Wat ze hier kon doen was afgeloopen. Nu moest ze opschieten. Ze ging op zoek naar haar vader. „Ik ga weer weg", zei ze. ,,Ik moet tante Marcia gaan spreken". „Tante Marcia gaan spreken?" Er sprak groote verwondering uit lord Caterha's stem. „Arm kind, hoe heb je je dat op den hals gehoald?" „E6n keer in mijn leven", zei Bundle, „ga ik nu eens uit eigen beweging". Lord Caterham keek haar met verbazing aan. Dat iemand voor zijn pleizier zijn ge- duchte schoonzuster wilde bezoeken, gmg zijn begrip te boven. Marcia, de markiezin van CEiterham, de weduwe van wijlen zijn broer Henry, was een zeer op den voorgrond treden- de persoonlijkheid. Lord Caterham gaf toe dat ze een bewonderenswaardige echtgenoote voor Henry was geweest en dat hij zonder haar, geen minister van buitenlandsohe zaken zou geworden zijn. Van den anderen kant, had hij Henry's vroegen dood altftd als een barmhartige bevrijding beschouwd. Het kwam hem voor dat Bundle dwazelijk haar hoofd m den muil van den leeuw ging steken. „0 luister eens", zei hij. „Dat zou ik nu maar liever niet doen. Je weet niet wat voor gevolgen het kan hebben' ,,Ik weet op welke gevolgen ik hoop zei Bundle. „Het is in orde hoor vader. Maak u over mij maar geen zorg". Lord Caterham zuohtte en ging wat gemak- kelijker in zijn stoel zitten. Hij las verder in de Field. Maar na een paar minuten stak Bundle het hoofd plotseling weer naar binnen. „Pardon", zei ze, „maar er is nog iets wa' ik'wou vragen. Wat is sir Oswald Ooote?" ,„Dat zei ik je tocheen stoomwals". ,,Ik bedoel niet uw persoonlijken indruk. Hoe kwam hij aan zijn geld? Knoopen, kope- ren bedden, of wat anders?" ,,0 nu begrijp ik je. Hij doet in staal. Staal en ijzer. Hij heeft de grootste ijzerfahriek of hoe je dat noemt in Engeland. Natuurlijk drijft hij de zaak tegenwoordig zelf niet meer. Het is een maatschappij, of een trust. Hij heeft er me commissaris of zooiets van ge maakt. Het is een heel goed zaakje voor meik hoef niets te doen dan een of twee keer per jaar naar een van die hotels te gaan, je weet wel Canonstreet of Liverpoolstreet en om een tafel heen te gaan zitten, waar ze mooi nieuw vloeipapier hebben. Dan steekt Coote of een andere knappe baas een speech af, die gewoonweg wemelt van getallen, maar ge- lukklg hoef je daar niet naar te luisteren... ik kan je bovendien vertellen, dat je dan nog dikwijls een heel groote lunch krijgt". Daar Bundle zich niet interesseerde voor lord Caterham's lunch, was ze weer vertrok- ken voor hij uitgesproken had. Op den terug- weg naar Londen probeerde ze alles zoo te combineeren dat ze tevreden zijn kon. In zoo- verre zij het begreep gingen staal en het wel- zijn der zuigelingen niet samen. Dus een van die twee zaken was maar voor de lens...... waarschijnlijk het laatste. Mevrouw Macatta en de Hongaars'Clie vielen er heelemaal buiten. Zij waren maar camouflage. Neen, de spil van alles scheen de onaantrekkelijke Herr Eberhard te zijn. Hij scheen niet het type man, dat George Lomax onder normale om- OFFENSIEF TEGEN MIJNWLKKERS. De corr. van het „Handelsblad" te Brussel schrijft: Nadat men van regeeringswege de ontwik keling van de gebeurtenissen in de Borinage eenige dagen had aangekeken, daar men er op bedacht was botsingen met de stakers en eventueel bloedverlies te vermijden, is de gen darmerie Dinsdagmorgen vroeg in het sta- kingsgebied een zuiveringsactie op groot a schaal begonnen, welke in verbluffend korten tijd en zonder nOemenswaardig gebruik van geweld tot een volledig succes heeft geleid. Zoowel in de Borinage als in het gebied van Charleroi, waarin, naar men weet, tal van mijnen door opstandige mijnwerkers waren standigheden placht uit te noodigen. Bill had zooiets gezegd, dat hij uitvinder was. Dan waren er nog de minister van de Luchtvaart en sir Oswald Coote, die in staal deed. Op de een of andere manier scheen dat verband te houden. Daar het nutteloos was verdere be- spiegelingen te houden gaf Bundle het op, en concentreerde haar gedachten op het op han den zijnde onderhoud met lady Caterham. Die dame woonde in een groot somber huis op een van Londen's deftige pleinen. Binnen rook het naar zegellak, vogelzaad en eenigszins vergane bloemen. Lady Caterham was een groote vrouwgroot op allerlei manieren. Hare afmetingen waren meer majestueus dan breed, ze had een groote kromme neus en haar bovenlip deed een heel klein weinigje een snor vermoeden. Zij was verwonderd haar nicht te zien, bood baar een koude wang aan, die Bundle plichtmatig kuste. i(Dat is een heel onverwacht genoegen, Eileen",, merkte ze koel op. „We zijn eerst kort terug, tante Marcia". ,Dat weet xk. Hoe maakt je vader het? Zooals gewoonlijk?" Haar toon bield kleineering in. Ze bad geen hoogen dunk van Alastair Edward Brent, negende markies van Caterham. Als ze de uitdrukking gekend had, zou ze hem een raren snuiter genoemd hebben. „Vader maakt het heel goed. Hij is op Chimneys". „Zoo. Je weet wel Eileen, dat ik dat ver- huren van Chimneys nooit goedgekeurd heh. Op velerlei wijzen is het gebouw een historisch monument. Men moet het dus hooghouden". „Het moet schitterend geweest zijn, toen oom Henry nog leefde", zei Bundle met een lichten zucht. ,,Henry besefte de verantwoordelijkheid, die hij'droeg", zei Henry's weduwe. „Bedenk eens welke menschen er hebben gel'ogeerd", ging Bundle geestdriftig verder. „A1 de voornaamste staatslieden van Europa". Lady Caterham zuchtte. „Ik kan naar waarheid zeggen, dat daar meer dan eens de geschiedenis gemaakt is", merkte ze op „Als je vader maar Zij schudde bedroefd het hoofd. ,/Politiek verveelt vader", zei Bundle, „en bezet, werden ca. 1000 gendarmes, voorzien van gasmaskers en uitgerust met traangas- bommen, samengetrokken. Het optreden van deze aanzienlijke politiemacht was voldoende om de mijnwerkers bet nuttelooze van tegen- stand te doen inzien. En in de eene mijn na de andere gaven z® zich over. Wel werd hier en daar met roode vlaggen gezwaaid en met knuppels gedreigd en vond men op verschillende mijnen groote hoeveelheden steenen, die daar klaarblijkelijk waren neergelegd om de gendarmes warm te ontvangen, maar tot handtastelijkheden is bet nergens gekomen. Slechts in twee gevallen, n.l. te Chatelet en te Pont-de-Loup, weigerden de stakers de mip» te ontruimen en moesten de gendarmes eenige traangasbommen werpen. Dit verwekte een. paniek onder de arbeiders en bad onmidideliijk het gewenschte gevolg. Te Chatelet wisten 15 arbeiders, die weigerden het terrein van de mijn te verlaten, met de liftkooi in de schacht af te dalen. Volgens hun zeggen zullen zij be-1 neden blijven en voedsel weigeren tot de direc tie hun looneischen heeft ingewilligd. Woens- dagmorgen vroeg werd de laatste door stakers bezette schacht door de gendarmes ontruimd. Inmiddels echter neemt de staking hand over hand toe. Alleen in het bekken van Char leroi wordt er op 28 mijnen gestaakt. Het aan- tal stakers bedraagt in dit gebied reeds rtrtna 10.000. Ook in de Borinage blijft de staking zich nog steeds uitbreiden, terwijl uit bet Limburgsche kolenbekken wordt gemeld, dat ook daar de toestand gespannen is. Een Luiksch advocaat heeft den Belgischem staat een proces aangedaan naar aanleiding van de conversie van de preferente aandeelen toch is het bijna de boeiendste stpdie die er bestaat zou ik zoo zeggen. Vooral als je het uit de eerste hand hoort". Ze maakte deze buitensporige bewering geheel in strijd met haar gevoelens zonder zelfs te blozen. Haar tante keek baar met eenige verwonde ring aan. ,rHet doet me genoegen je dat te hooren zeggen", zei ze. ,,Ik heb altijd gedacht Eileen, dat je nergens om gaf dan om dat moderne najagen van genoegens". ,,Dat deed ik ook", zei Bundle. ,,Je was ook zoo heel jong", zei lady Cater ham nadenkend JVIaar met jouw voordeelen, en als je een gesehikt huwelijk deed, zou je een van de voornaamste politieke gastvrouwen van den tegenwoordigen tijd kunnen zijn". Bundle werd een beetje bang. Ze vreesde even dat haar tante nu al direct een geschikte echtgenoot te voorschijn zou tooveren. ,,Maar ik voel me zoo dom", zei Bundle. ,.Ik bedoel, dat ik zoo welnig weet". ,,Dat kan gemakkelijk verholpen worden", zei lady Caterham levendig. „Ik heb erg veel lectuur er over, die ik kan leenen". „Graag tante Marcia", zei Bundle en ging' haastig over tot haar tweeden aanval. „Ik heb me afgevraagd of u mevrouw Ma catta ook kent, tante Marcia". ,,Zeker ken ik haar, een zeer aohtenswaar- dige dame met een buitengewoon verstand Ik houd er over het algemeen niet van, dat vrouwen zitting hebben in het parlement. Zij kunnen op meer vrouwelijke wijze invloed uit- oefenen". Zij zweeg, waarschijnlijk om zich de vrouwe lijke wijze te herinneren waarop ze een on- willigen man gedwongen had de politieke arena te betreden en het wonderbare succes dat zijne en hare pogingen bekroond bad. „Maar de tijden veranderen en het werk dat mevrouw Macatta doet is werkelijk van natio- naal belang en is in hooge mate belangrijlc voor alle vrouwen. Ik vind dat het echt vrou- welijk werk is. ,,Je moet heusch eens kennis maken met mevrouw Macatta". Bundle slaakte een treurige zucht. (Wordt vervolgd.v

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1