DUBBEL%5TESt ROOKT NIEMEIJER'5 Verwijder de vergiften uit Uw darmkanaal *$j£&XJ&&f±Cllckertfes &iM<d Qenotf Sport TER NEUZEN, 22 MEI 1935. HOEK. ZAAMSLAG. AXEL. TTLaken. ScJioon Schxp ST OPPELDIJK. RECHTSZAKEN. VOETBAL. (Ingez. Med.i Hij bestreed het gevaar, dat in het bolsje- wisme verscholen ligt. Dat dit niet denkbeel- dig is, bewijzen de opstanden in de laatste 10 jaar, o.m. ook in Nederlandsch Oost-Indie, waar steeds de communisten er de hand in bleken be hebben. Duitschland is bereid met de andere mo- gendheden samen te werken, doch alleen op grond van gelijkheid, wanneer het ook aan de voorbereiding van overeenkomsten kan deel- nemen, doch wenscht zich niet de rol te zien toebedeeld, am klaargemaakte regelingen te mogen onderteekenen. Resumeerende verklaarde hij namens de Duitsche regeering het volgende: I. Nopens de te Geneve op 17 Maart aan» genomen resolutie: Niet Duitschland heeft het verdrag van Versailles geschonden, maar wel de andere mogendheden door niet nakoming van hun plechtig aangegane verplichtingen; II. Duitschland wil tusschen het verdrag van Versailles, dat opgebouwd is op het on- derscheid tusschen overwinnaars en overwon- nenen en den Volkenbond, dat berust op het beginsel van rechtsgelijkheid, een strong on- derscheid maken. De rechtsgelijkheid moet evenwel niet alleen theoretisch maar feitelijk zijn en zich uitstrekken tot alle gebieden van het intemationale leven; III.. Duitschland zal niet terugkeeren in een Volkenbond, die zich van zijn kant niet heeft losgemaakt van de bovenbedoelde dis- criminatie; IV. De Duitsche regeering zal al haar ver plichtingen krachtens het verdrag van Locar no vervullen, zoolang de anderen ook van him kant bereid zijn hun verplichtingen na te komen; V. De Duitsche regeering ziet in de gede- militariseerde zone een gevaar voor den Euro- peeschen vrede maar zij is niettemin bereid aan een stelsel van collectieve samenwerking deel te nemen, 't welk den vrede kan waarbor- gen; VI. De rijksregeering is van opvatting, dat het herstel van een Europ. samenwerking niet kan geschieden in den vorm van een zijdig opgelegde voorwaarden. Zij gelooft, dat het juist is, gezien de niet altijd overeenstenl- mende belangen, steeds met een minimum te beginnen, in plaats van de samenwerking door een onvervulbaar maximum te laten mis- lukken. Zij is voorts van overtuiging, dat deze toe- nadering met een groot doel voor oogen slechts stapsgewijs kan geschieden; VH. De rijksregeering is principieel bereid non-agressieverdra.gen met haar buren afzon- derlijk te sluiten en deze aan te vullen met alle bepalingen, w-alke een isolement van de oorlogvoerenden en een neutraliratie van den oorlog ten doel hebben. Zij is bereid alle verplichtingen op zich te nemen, die -daaruit voor de levering van oor- logstuig en wapens in oorlog of vrede mogen voortvloeien, voorzoover die door alle deel- nemers aanvaard en geeerbiedigd worden; Vin. De rijksregeering is bereid ter aan- vulling van het verdrag van Locarno een luohtverdrag goed te keuren en daarover on- derhandelingen aan te knoopen. De rijksregeering kan van de mate van vor- ming van de nieuwe weermacht onder geen voorwaarde afstand doen. Zij ziet te land, noch in de lucht of ter zee in de uitvoering van haar programma een bedreiging van een an dere natie. Zij is echter bereid ten alle tijde in haar wapening die beperking toe te passen, die andere staten eveneens op zich zullen nemen. De regeering heeft uit zichzelf reeds bepaalde beperkingen harer wapening meege- deeld. Zij heeft daarmee haar goeden wil ge- toond een onbegrensde wedloop in wapening te ve-mijden. -Haar bsperking van de lucht- macht tot gelijkheid met de andere groote Westersche naties maakt ten alien tijde het vasstellen mogelijk van een ander getal. De beperking der marine tot 35 pet. van de Engelsohe blijft nog 15 pet onder de totale tonnenmaat van de Fransche vloot. Deze eisch -SB voor Duitschland definitief en duunzaam. Duitschland is zoomin voornemens als in staat een nieuwe vloot rivaliteit aan te gaan. Zij erkent het levensbelang van de vloot en daar mee het reciit op een overheerschende bescher- ming van het Britsche wereldrijk ter zee, zoo- als het zelf omgekeerd besloten is al het noo- dige te doen ter bescherming van zijn eigen continentals bestaan en vrijheid. De Duitsche regeering koestert het oprechte voomemen alles te doen om met het Britsche volk en staat betrekkingen te bereiken en be- houden, die een herhaling van den -eenigen strijd, tot dusver tusschen beide naties ge- voerd, voorgoed verijdelen zal. X. De regeering is bereid actief deel te nemen aan elk streven tot een practische be perking van strijdmiddelen begen weerloozen en ziet de eenig mogelijke weg daartoe in terugkeer tot het denkbeeld van de Geneefsche iRoode Kruis-conventie. Evenals dum-dum- kogels kunnen andere bepaalde wapens ver- hoden worden, waaronder zij in de eerste plaats denkt aan strijdmiddelen, die meer dood en vemietiging zullen brengen aan de burger- bevolking dan aan de soldaten. Zij meent dat een stapsgewijs handelen hier het best tot resultant zal leiden en denkt to.v. aan een ver- bod van het werpen van gas-, brand- en kar- tetsbommen elders dan boven het wezenlijke ©orlogstooneel XI. De Duitsche regeering is bereid in iedere beperking van bewapening toe te stem- men, die tot een vermindering van de voor den aanval bjjzonderlijk geschikte wapenen voert. Deze wapenen omvatten de zwaarste artillerie en de zwaarste tanks. In verband met de •enorme vestingwerken langs de Fransche grens zal een afschaffing van deze wapenen aan Frankrijk automatisch een veiligheid van 100 pet. verschaffen. XII. Duitschland verklaart zich bereid over iedere begrenzing van de kalibersterkte van de artillerie van de slagschepen, de kruisers en de torpedojagers te onderhandelen en even eens iedere intemationale begrenzing van de grootte der oorlogsschepen te aanvaarden. Ten slotte is de rijksregeering bereid een begren zing van de tonnage van duikbooten toe te stemmen en ook in een algeheele afschaffing voor het geval een intemationale regeling tot stand zou komen. XIII. De rijksregeering is van opvatting, dat alle pogingen om door intemationale over eenkomsten 'n voorspoediger vermindering van bepaalde spanningen tusschen afzonderlijke staten te bevorderen vruchteloos moeten zijn, zoolang niet door doelmatige maatregelen ©en vergiftiging van de openbare meening der vol- keren door onverantwoordelijke elementen in woord en geschrift, film en tooneel worden voorkomen. m De rijksregeering is ieder oogenblik bereid in een intemationale overeenkomst toe te stemmen, welke de inmenging in de aange- legenheden van andere staten onmogelijk maakt. Zij verlangt dat een zoodanige rege ling internationaal zal zijn en alle staten ten goede zal komen. COLLECTS REC'LASSHIRINGSARBEHL De collecte voor den Reclasseeringsarbeid die vorige week alhier gehouden werd, heeft opgebracht f 103,75, waarvoor de commissie aan de gevers en collectanten haar dank be- tuigt. SCHRIFTELIJKE Ml LO-EX AM ENS. In de examen-commissie voor het schrifte- lijk Mulo-examen, dat in het gebouw .Emma nuel te Ter Neuzen wordt afgenomen op 28 en 29 Mei a.s., en waarvoor zich 22 candida- ten hebben opgegeven, zijn benoemd de heeren A. A. Leenhouts en 'H. Heersema alhier. R. K. MULO-EXAMENS. Tdt leden der examencommissies, belast met het afnemen der R. K. Mulo-examens zijn o.a. benoemd mej. N. van Wel voor boekhouden en handelsrekenen in de commissies te ,Wijk- Maastricht, Amsterdam en Rotterdam en de heer J« van Mossevelde, voor aardrijkskunde in de commissie te Heerlen. BEVESTIGING EN INTREDE. De heer H. M. J. van Duyne, tot voor kor- ten tijd hulpprediker te Ter Neuzen, zal Zon- dag 26 Mei, des voormiddags bevestigd wor den als predikant van de Hervormde gemeen- ten Vrouwepolder en Gapinge door zijn vader Ds. J. F. van Duyne te Amsterdam (Sloter- dijk). Des namiddags hoopt hij zijn intrede te doen te Vrouwepolder. RANGSCHIKKING CANDIDATENLIJSTEN. In de gisteren gehouden zitting van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad te Ter Neuzen, is hij loting de volgorde der candidatenlijsten be- pgald als volgt: v- 1. Lijst Den Hamer (A.-R.). 2. Filius (C. D. U.). 3. Van Cadsand (St. Geref.). 4. Oolsen (Vrij Kath.). 5. Duurinck (R.-K.). 6. De Kraker (C.-H..). 7. Van Driel (S. D. A. P.). 8. Geelhoedt (Vrijheidsbond). 9. Scheele (Vrij Anti-Rev.). ZEEUWSCHE BAKKERSBOND. De Zeeuwsche Bakkersbond zal Donderdag 25 Juli zijn jaarvergadering te Middelburg houden. Tevens zullen ter eere van het 25jarig be staan belangrijke wedstrijden plaats hebben. H. W. J. PRIEMS f. Wat reeds eenigen tijd gevreesd werd en sedert enkele dagen nog in hioogere mate is thans een feit, de heer H. W. J. Priems, direc- teur van de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg, is Dinsdagmorgen te 8 uur, in het gasthuis aldaar overleden. De heer Priems, die op 17 Augustus 1878 te Warnsveld geboren was, bezocht eerst de burgerschool te Zutphen en later de rijks- kweekschool te Deventer. Als onderwijzer was de overledene o.a. werkzaam te Rotter dam en bekwaamde hij zich met succes voor verschillende acten. Zoo kon hij benoemd worden tot leeraar en was o.a. te Amsterdam bij het middelbaar on- derwijs werkzaam. In dien tijd volgde wijlen de heer Priems colleges aan de universiteit in de wis- en natuurkunde. Daama was hij leeraar o.a. te Kampen en van 1919 tot 1921 directeur der R.H.B.S. te Sappemeer. In laatstgenoemd jaar trok hij naar Indie waar hij te Semarang aan de burgerschool werkzaam was en tijdelijk waamemend direc teur. Zijn lidmaatschap van den gemeenteraad deed hem ook eenigen tijd het burgemeester- schap van die gemeente bekleeden. Een ernstige ziekte dwong hem naar Neder- land terug te keeren, waar hij zich voorloopig te Kampen als ambteloos burger vestigde, om als secretaris van de liberale staatspartij, den Vrijheidsbond, zijn krachten in dienst van de hem na staande beginselen te stellen. In 1928 werd de heer Priems benoemd tot directeur der R.H.B.S. te Ter Neuzen. Door zijn vriendelijkheid en medeleven verwierf hij zich daar weldra veler achting, en was zoowel bij de leeraren als bij de leerlingen der school zeer gezien. IHet was dan ook al gunde men hem de door hem begeerde betrekking met leed- wezen dat men hem in het voorjaar van 1932 naar Middelburg zag vertrekken, waar hij be noemd was tot directeur der R.H.B.S. in ae vacature ontstaan door het neerleggen zijner taak van den heer C. D. A. Zimmerman. Zijn heengaan, op 56-jarigen leeftijd, zal met diepen weemoed worden vemomen. EEN BOOTTOCHT OP DE WESTER- SCHELDE. Er wordt over het algemeen weinig gebruik gemaakt van de gelegenheid om met enze mooie provinciale booten een tochtje op de Wester-Schelde te maken. Toch biedt zulk een tochtje een aangename afwisseling aan en bij mooi weer mag het zelfs een verrukkelijke ontspanning genoemd worden. De provinciale stoombootdienst op de Wes- ter-iSchelde heeft besloten op Hemelvaartsdag en op 2en Pinksterdag goedkoope biljetten verkrijgbaar te stellen voor een reis van Ter Neuzen naar Vlissingen en omgekeerd, tegen den zeer lagen prijs van f 1 retour. Van deze gelegenheid zal nu zeker wel druk gebruik gemaakt worden. In een advertentie in dit nummer worden de uren van vertrek in beide richtingen vermeld. Voor deze goedkoope reisgelegenheid zijn van' heden af kaarten verkrijgbaar bij de agenten en de provinciale stoombootdienst te Ter Neu zen en Vlissingen. STEUNVERLEENING AAN WERKLOOZEN VAN BELGISCHE NATIONALirEIT. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat werklooze arbeiders van Belgische nationaliteit ten op- zichte van steunverleening en werkverschaf- fing ingevolge art. 16 van het vestigings- en arbeidsverdrag op gelijke wijze behooren te worden bethandeld als arbeiders van Neder- landsche nationaliteit. De minister zal het op prijs stellen, dat de gemeentebesturen bij h-et aanmelden van werklooze arbeiders van Belgische nationali teit om steun, hiermee rekening zullen houden. ALGEM. NED. VERBOND. Maandagavond 20 Mei hield de heer H. Tanrez in hotel „Du Commerce" voor de af- deeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van het A.N.V. een lezing over: „Brussel en de Vlaam- sche strijd". Spreker wees er op, dat de taal- wetten in Belgie wel de regelmatig voort- schrijdende vemederlandsching van het Vlaamsche land hebben teweeggebracht, maar Brussel blijft een groot struikelblok. In 1830 had Brussel 100.000 inwoners; het is gegroeid tot den miljoen, dus meer dan i/io der inwo ners van Belgie, maar bovendien vertegen- woordigt het de regeering en de banken, die feitelijk het heele eoonomische leven contro- leeren (Brussel betaalt 3/5 van de totale be- lasting van Belgie). De Vlamingen eischen Brussel als Nederlandsch gebied op, omdat het een oorspronkelijk Vlaamsche stad is, voor welk feit spr. een aantal bewijzen aan- haalt, De volledige verfransching van Brus sel zou ook de Vlaamsche gebieden aantasten. De Wialen, wier industrie kwijnt, werpen zich steeds meer op overheidsambten, wat de ver fransching in de hand werkt. Al sedert lang bestaat er geen Vlaamsche elite: in den 80- jarigen oorlog was de elite naar het Noorden getrokken, zoodat de plaats voor franskiljons vrijkomt. Tijdens Napoleon wordt Vlaande- ren sterk verfranscht, wat niet vermindert onder koning Willem I, die asyl verleent aan duizenden Fransche revolutionairen, die als dank den shoot tot de muiterij of opstand van 1830 geven. Met de opkomende democratie komt een streven om ook het lagere volk te verfranschen. De jongere geslachten echter gaan inzien, dat tegenover het Fransch het beschaafd Nederlandsch moet gesteld worden; volkstelling en ©nderwijs echter worden in Brussel in Franschen zin be'invloed. Vlaam sche Kamerleden spreken Fransch en schieten daardoor Vlaanderen in den rug: voor een redding is fanatisme noodig. CHR. DEM. UNIE. Maandag hield alhier de afdeeling der Chr. Dem. Unie een openbare vergadering in het gebouw ..Emmanuel", waarin als spreker op- trad de heer H. S. van Houten, lid der Tweede Kamer, die werd ingeleid door de voorzitter der afdeeling, den heer Filius, en tot onder- werp had: „Waartoe leidt de aanpassingspoli- tiek van onze regeering?" Spreker acht die vraag ook aan den voor- avond der gemeenteraadsverkiezingen urgent. Iedere stem, uitgebracht op een der tegen onze tegenwoordige regeering optredende partijen beteekent afkeuring van de door haar genoemde aanpassingspolitiek, of beter gezegd harde, uitzichtlooze politiek. Ook de raads- vorkiezingen staan in dit teeken, omdat de Minister De Wilde steeds verder gaat, met het ontnemen van de onafhankelijke autonomie aan de gemeentebesturen. De aanpassingspolitiek is eenzijdig. Onge- twijfeld moet de regeering in deze internatio nal© crisis ingrijpen en dingen doen, die an- ders achterwege konden blijven, maar hetgeen de regeering doet, drukt eenzijdig op een categorie der bevolking, n.l. op de meest mood- lijdenden, terwijl de anderen worden gespaard. De Chr. Dem. Unie wil, wanneer er geluk is, alien daarin doen deelen. 98 der bevolking wordt uitgebuit ten voordeele van de 2 kapitaalvormers. Kapitaalvorming is van groote beteekenis, doch daarboven staat de mensch, en waar de nood groot is, behoort eerst te worden gedacht aan leeniging daar- van. Bij de verkiezing in 1933 is beloofd: geen verlaging van steun, doch het eerste werk van Minister Slotemaker de Bruine was het afknippen van de z.g. franje, zooals: ver- dienste van de vrouvv, ouderdomsrente van een in het gezin inwonende oude vader of moeder, enz., verlaging van het loon in de werkverschaffing, hetgeen alles te samen armoe en ellende heeft ge-bracht. Ook de overheidsambtenaren worden gedu- peerd. Zeer zeker behooren deze ook ter wille van den algemeene nood een offer te brengen, doch dit behoort te geschieden van boven af en niet, zooals de harde aanpassingspolitiek der regeering dat wil alleen afnemen van de kleine, met het sparen van de grooten. Al- melo, Wijmbritseradeel en Voorburg staan daar als sprekende getuigenissen. Ook de particuliere loonen worden naar beneden ge- drukt. Spr. noemt het 60 millioenplan een fiasco, hetgeen hij nader uiteenzet, door de houding van Minister Colijn. De antirevolutionairen hebben den weg, die Dr. Kujjper in de negen- tiger jare op wilde, verlaten en hebben zich geworpen in de armen van het liberaal kapi- talisme. De aanpassingspolitiek is uitzichtloos. De werkloosheid neemt toe, het aantal kleine zelfstandigen vermindert zienderoogen. Dit is het gevolg van de maatregelen der regeering, die enkelen tot millionairs maakt, maar dui zenden laat verkommeren in armoede en el lende. De aanpassingspolitiek brengt het geld in steeds minder handen. Voor de verkiezingen van 1933 werd stad en land afgeloopen met de opwekking tot de kie- zers, dat er gevaar was voor den Bijbel. Deze werd echter op 26 April^ 's avonds 5 uur, door Colijn voor de eerstvolgende 4 jaar terug in het archief geplaatst en alle chr. beginselen teruggestuurd. Bij de;,,verkiezingen voor de Prov. Staten werd dit stokpaardje door a.-r. en chr.-hist. weer gebruikt om stemmen te winnen, hetgeen spr. gruwelijk misbruik noemt. Spr. wil geen gelijkstelling, die niet moge lijk is, doch wel het noodige voor de massa, tegen de bestaande schrille armoede. De Chr. Dem. Unie wil zuinig zijn met de staatsfi- nancien, doch helpen waar nood is, desnoods met aantasting der vermogens. Zij wil ook cumulatie afschaffen. Ook zou hij de Eerste Kamer op de vingers willen tikken, om wat minder dure vergaderingen te houden, doch dan langer bijeen te blijven. Voorstellen zijner- zijds ondervinden tegenkanting. Van de door de regeering toegezegde bezuinigingen op oorlog is nog niet veel terecht gekomen. Wel hebben de werkloozen een veer moeten laten. ]De successierechten moeten terugkomen op het peil van 1926. Een crisisinkiomstenbelas- ting is noodig, voor alien die meer dan f 1200 inkomen genieten, daar dit bevoorrechte men- schen zijn. Minister Oud wil echter de belas- ting voor menschen met meer dan f 7000 be- langrijk verlagen. De a.-r. en chr.-hist. zijn daar sterk voor. Nog strengere controle op be- lastingontduiking is noodig. Ook wenscht sprekers partij een algemeene winstbelasting op de N.V.'s. Zij wil verVolgens ook een heffing ineens, die 110 millioen zal opbrengen, en dat geld ge- bruiken voor werkverruiming. Verkorting van den arbeidsduur, met steun der regeering, groote werken, ter verbetering van de outil- lage van ons land, bevordering der industrie, pensioen voor alle ambtenaren op 60jarigen leeftijd, premievrij staatspensioen voor alle werkenden, eveneens op 60jarigen leeftijd, en dan 10 per week. Dit kost 80 millioen per jaar, hetgeen gecompenseerd wordt door beter weerstandsvermogen. Deze voorstellen zijn van antirev. zijde sterk bestreden, zelfs met spotprenten. Er is spreker verweten, dat hij altijd met sociaal-democraten en communisten tegen de regeeringsvoorstellen stemt. Aangezien de re geering echter voor 4 jaar de christelijke be ginselen begraven heeft, en telkens met voor stellen komt, die de boch reeds wankele posi- tie der armsten nog slechter maken, moet hij zich wel daartegen stellen. Met een opwekking om bij de raadsverkie- zing te stemmen op de lijst der C. D. U., be- sloot spr. zijn rede. Druk gebruik werd gemaakt van de gele genheid, tot het stellen van vragen. De heer Van Wijck wees er daarbij op, dat de regee ring in West Z.-Vlaanderen heeft ingegrepen, waardoor het loon is verhoogd. Hij vraagtj hoeveel procent iemand met 7000 belasting betaalt. De heer Dieleman verklaarde met spreker te sympathiseeren en vroeg waarom geen antirev. in debat gaat. De heer Westerhof vraagt, wat de C. D. U. denkt over de grondwaarde belasting en de- valuatie. De heer Van der Giessen wenscht de werk looze in militairen dienst te stellen. Uit het antwoord van den heer Van Houten blijkt, dat de C. D. U. geen grondwaardebe- lasting wil, doch een afdoende pachtwet. Geen devaluatie, doch straks aanpassing aan het stabiele goudpeil. Gezien de groote steun- uitgaven (220 millioen) aan den landbouw, was de regeering wel gemoodzaakt tot ingrij pen, in het beneden elk ethisch minimum zak- kend grondpeil der landarbeiders. Iemand met f 40.000 inkomen betaald 34 belasting. Spr. wenscht absoluut geen werkloozen in militai ren dienst te stellen en de C. D. U. staat lijn- recht tegenover de N. S. B. Dat antirev. niet in debat komen spruit volgens spr. daaruit voort, dat ze het niet aandurven de ©nrechtvaardige aanpassings politiek der regeering te verdedigen. De spr. sloot hierop met dankzegging de vergadering. UIT EEN VERWAARLOOSDE PACHTHOEVE GEZET. Zaterdagmorgen werden te Boschkapelle een tweetal personen uit een pachthoeve der Gods- huizen van Gent gezet, welke hoeve zoodanig verwaarloosd was, dat ze nog slechts den naam van een rulne verdient. Sedert de oorlogsjaren werd de hoeve be- woond door den pachter Chr. Riemens en diens zuster Janna Riemens. De hoeve was toen- tertijd ongeveer vijftien gemet groot en werd tot voor een zestai jaren bahoorlijk onderhou- den. Daama volgde een tijd, dat het land Volkomen verwaarloosd werd, hetgeen tot ge volg had, dat een drietal jaren geleden de pacht werd opgezegd. Per deurwaarder wer den beiden toen uit de hoeve gezet, terwijl hun inboedel verkocht werd. Eenige uren later konden broer en zuster de hoeve evenwel weer betrekken. Uit het hypotheekregister te Goes was n.l. gebleken, dat beiden als eigenaars konden beschouwd worden van de pachthoeve, terwijl de daarbij behooren de vijftien gemeten land eigendom waren van de Gentsche Godshuizen. Een jarenlange procedure volgde, waarbij tenslotte uitgemaakt werd, dat de eigendoms- acte foutief was en dat de bewoners van de pachthoeve als pachters van de hoeve moes- ten beschouwd worden. Intusschen hadden beide bewoners de hoeve totaal verwaarloosd. Van de landbouwschuur zijn nog slechts de steenen muurgedeelten, de deuren, gedeelten van stallingen en resten van het dak intact gebleven. In het voor- malige varkenshok was men nog het meest beschut tegen wind en regen en daarin werd geslapen. Van het woonhuis was slechts een vertrekje staande gebleven, waarin zich een bakoven bevond. Daarin werd gewoond. Het overige gedeelte was geheel ingestort. Sedert jaren bezat de pachter, die vroeger ©en koppel paarden, koeien en kippen hield, geen vee meer. Naar de buurtbewoners ver- telden leefden de menschen in den laatsten tijd van- giften. Door beiden werd sedert jaren niet meer gewerkt. Toen de nieuwe pachter een paar jaar geleden den grond overnam, was deze geheel overwoekerd door onkruid. De ploeg was bijna niet door den vervuilden poldergrond heen te krijgen, zoo vertelde men. Men staat paf bij het vememen van de levenswijze op deze boerderij in de laatste jaren. Terwijl beiden huisden in een tweetal vunzige hokken, verzekerde de omgeving, waren de ongeveer 50-jarige pachter en diens ongeveer 40-jarige zuster, steeds kemgezond. Wanneer er gebrek was aan stookmateriaal. werden daartoe eenvoudig deuren, plinten en balken gebezigd. Toen Riemens aan het boe- renwerk iden brui gaf en het land liet ver- vuilen, probeerde hij aanvankelijk nog zijn brood te verdienen als handelaar. In de laat ste jaren werd echter heelemaal niet meer door hem gewerkt of naar werk gezocht of omgekaken. Toen beiden Zaterdagmorgen door een deur waarder werd aangezegd, dat zij thans de hoeve moesten verlaten, gingen zij daar ge- willig toe over. Het weinige huisraad en de kleeren, die zij bezaten, werd meegenomen en aan den kant van den grooten verlaten nieuwen 'weg van Terhole naar Zaamslag ge plaatst. De deurwaarder nam Riemens mee naar het gemeentehuis te Boschkapelle en vroeg daar den burgemeester of Riemens niet voor steun van overheidswege in aanmerking kon komen en of de gemeente den man niet aan een woning kon helpen. De burgemeester antwoordde, dat hij het verzoek niet kon inwilligen, daar Riemens zelf de oorzaak van zijn ellende was. Zondagmor- gen zaten de van de liofstede verdrevenen nog langs den kant van den weg. (Dagbl. v. Zeel.) Herbenoeming. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot burge meester der gemeente Hoek de heer Mr. J. A. van Tienhoven. In de gisteren gehouden zitting van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad te Zaamslag is bij loting de volgorde der candidatenlijsten be- paald als volgt: 1. Lijst De Koeijer (A.-R.). 2. De Jonge (Neutrale Partij). 3. De Feijter (C.-H.). 4. De Feijter Wz. H. (St. Geref.). Nummering lijsten raadsverkiezingen De uitslag der heden door het hoofdstem bureau plaats gehad hebbende nummering der ingediende candidatenlijsten luidt als volgt: 1. Christelijk-Historischen. Als U w darmen door het innemen van te sterk werkende purgeermiddelen van streek zijn geraakt, en zij niet meer normaal funclionee- ren, dan vindt ge in de nieuwe vinding van Apotheker Dumont: „Laxeer-Akkertjes" een prachlmiddel op het gebied van ontlediging der ingewanden, dat onschadelijk werkt. De samensteller is uitgegaan van de navol- gende gedachtede meeste laxeer-middelen streven hun doel voorbij door hun te hef- tige werkingwonderolie, aloe, enz. Zij veroorzaken dan overmatige ontlasting in eenmaal, maar dan treedt her-verstopping op met alle ellendige gevolgen daarvan. Daar in de Laxeer-Akkertjes voornamelijk plantaardige stoffen zijn verwerkl, maar bo vendien melkzuur-fermenten te gen gisting, gal-extracten voor de lever en chlorophylle voor den bloeddruk en den bloedsomloop, is er een samenslelling ontstaan van buitengewoon veelzijdige werking op geheel Uw gestel'en een laxeermiddel als geen ander. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.) 2. Staatkundig Gereformeerden. 3. Roomsch-Katholieken. 4. S. D. A. P. 5. Lijst 't Gilde. 6. Anti-Revolutionairen. 7. Lijst van 't Hoff. Koopdagd rukte Gistermiddag heerschte hier een gezellige drukte van koopers en kijkers, die zich op de hofstede van den heer Vereecken in den Cam- bronpolder hadden verzameld, alwaar den ge- heelen landbouwinspan werd geveild. Het weertje werkte hiertoe bijzonder mee, zoodat ,,de trek" naar de verkooping tot in den na- middag bleef aanhouden. Het scheen alsof het heerlijke zomerzonnetje een ietwat mildere stemming bracht bij de koopers, want over het algemeen werd het beestiaal voor goede prij- zen van de hand gedaan. Eenige beste mer- rien werden voor f 450 a 500 verkocht. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 21 Mei 1935. De volgende zaak werd behandeld: C. M. V.. huisvrouw van J. F. B. B., oud 29 j., zonaer beroep, wonende te Aardenburg, werd ten laste gelegd, dat zij op 16 Maart 1935 te Aardenburg Emma van der Bekke heeft mishandeld door haar te slaan. Eisch f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak idem. AUTOMOBILIST UIT ZAAMSLAG £N BELGIe VEROORDEELD. Een automobilist uit de gemeente Zaamslag, J. W., werd door de Gentsche rechtbank be- ticht op 11 September 1934 langs het kanaal Ter NeuzenGent den wielrijder A. Parent van Langerbrugge met zijn voertuig te heb ben doodgereden, terwijl hij eveneens beticht. werd van na de aanrijding te zijn doorgereden, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Volgens een uitgebreid onderzoek zou de sdhuld aan den fietser hebben gelegen. De rechtbank sprak J. W. vrij voor de eerste be- tichting, doch veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf en 7000 frank boete wegens het doorrijden na het ongeluk. Boven dien wordt hem verboden gedurende zes maanden een auto te besturen in Belgie. De weduwe van het slachtoffer, die zich als burgerlijke partij had aangesteld voor een zeer groot bedrag, werd in haar eisch afge- wezen. OVERTREDING loterijwet door WINjKELWEEKCOMMISSIE. (Voor den kantonrechter te Alphen a.d. Rijn hebben terecht gestaan de voorzitter, secre taris en penningmeester van de Winkelweek- commissie, verdacht van overtrading van de Loterijwet. De drie middenstandsvereenigingen aldaar hebben in November van het vorige jaar een winkelweek georganiseerd en bij die gelegen heid zijn door de Winkelweekcommissie eenige prijsvragen (een rebus, een foutenwedstrijd en een 6talage-wedstrijd) uitgeschreven. Er waren meer dan 15.000 goede oplossin- gen ontvangen en daar het aantal beschik- bare prijzen slechts 471 bedroeg moesten deze onder de goede inzenders worden verloot. De winkelweekcommissie had zich vooraf o.m. in verbinding gesteld met den burge meester, den heer P. A. Colijn, die van mee ning was, dat een en ander niet onder de Loterijwet viel, zoodat z.i. hiervoor geen ver- gunning noodig was. De burgemeester had trouwens zelf als eere-voorzitter zitting geno men in de winkelweekcommissie en was bij de verloting aanwezig geweest. De ambtenaar van het OM. eischte tegen elk der verdachten een geldboete van f 5. De verdediger, mr. A. Korver, wees er o.m. op, dat dergelijke prijsvragen schier dagelijks door de dagbladen en groote firma's worden uitgeschreven, waarop de ambtenaar meedeel- de juist deze week besloten te hebben ook een vervolging in te stellen tegen een der dag bladen, daar z.i. ook deze zich met het uit- schrijven van dergelijke prijsvragen aan een overtreding der Loterijwet schuldlg maken. De kantonrechter achtte het ten laste ge- legde bewezen, doch overtuigd van de goede trouw der verdachten, verklaarde hij deze schuldig zonder oplegging van straf. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. DiWlS—Go Ahead. PSV—Ajax. AFDEELING IV Promotiecompetitie 2e klasse. Willem HMiddelburg. Roermond—'Palemig. Promotiecompetitie 3e klasse. AllianceAxel. GoesBoeimeer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2