ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1 Zo Kardl gaat de Presto met dit frame cadeau Het geheim van de 7 wijzerplaten fltzslo' /TAyCr6tUZ^ No. 9301 WOENSDAG 22 MEI 1935 75® Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton RATIS BIJ ELKE PRESTO Uw CORSETS PAKKEN Iedere huisvrouw gaat thans naar haar winkelier om een fraai glazen gebakschaaltje, welke zij bij aankoop van 3 pakken Presto geheel gratis krijgt. De voor- raad begint dan ook al flink te minderen zodat de huisvrouw, die hiervan nog wil proliteren, zich zal moeten haasten! Dus gauw naar Uw winkelier om 3 pakken Presto, die overal in huis te pas komen. Heeft U Presto al eens gebruikt voor vatenwassen? Probeer het maar eens. MMS bVkyu-jtsou v ry AfMWW' ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden fr. per past 1,55 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per Abonnementen voor bet fouitenland alleen bij vooruitbetaling Buiten Ter Neuzen S 5,60 per jaar maanden fr. per post Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KT.EEVF. ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, het.welk op aanvraag Inzending van advertentien Heist een dag voor de uitgave. verkrijgbaar is. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TER-INZAGE-LEGGING VAN LIJSTEN VAN CANDIDATEN. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat de lijsten van candidaten voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, met vermelding van de nummers der listen. Ter Neuzen, 21 Mei 1935. De Voorzitter voomoemd, J. HUIZINGA. BENOEMING LID VAN DE EERSTE KAMER. In de zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, is in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. H. Smeenge, tot Ud van deze Kamer benoemd verklaard de heer H. D. Louwes te Westpolder (gemeente Ulrum), thans lid van de Tweede Kamer. KILVERSUM BINNENKORT OP 120 K.W. Sedert eenigen tijd werden door Hilversum 's nachts reeds proef-uitzendingen verricht met een nieuwen zender, welke beschikt over 120 K.W. draaggolfvermogen. Door de omroepvereenigingen is daarop aan den minister verzocht van dezen versterkten zender gebruik te mogen maken en hierop is thans door den minister gunstig beschikt. Binnenkort zullen dus, althans voor een deel van den dag, de uitzendingen op de 301,5 meter via den versterkten zender plaats heb- ben. DE N.S«B.-er IN HET GASTHUIS TE AMSTERDAM. De Midd. Crt. sohrijft: In een no. van het Amsterdamsch Ge- meenteblad staat het antwoord van B. en W. van deze stad op vragen van het raadslid Sajet inzake de beweerde „terreur" tegen een N.S.B.-er. Dit antwoord behelst dat van een ,,terreur" niet gebleken is. Dat is ook wel juist, althans wanneer men het woord ,,ter- reur" niet opvat in den zin welke er in N.S.B.- kringen en -pers aan gegeven wordt, doch in de engere beteekenis van ons dagelijks spraak- gebruik. Maar daarmede is dan ook wel alle goeds gezegd, want overigens kunnen wij voor dit fraaie stukje verweer van B. en W. van Amsterdam al heel weinig waardeering heb- ben. Om ons tot een onderdeel te bepalen. In het begin van dit stuk spreken B. en W. van „de geldende voorschriften, volgens welke geen propaganda van politieken aard mag worden govoerd. Voor zoover noodig geven B. en W. de verzekering ,,dat de neutraliteit in de ge- meenteziekehhuizen strikt wordt ge- handhaafd". (Spatieering van ons Red.) Toegegeven wordt dan, dat eenmaal ,,De Internationale" werd aangeheven, toen er gedn verplegend personeel aanwezig was; een verpleger ontkent, dat hij de .Internationale' meezong; dat was waarschijnlijk ,,het meeneu- rien vanMorgenrood". Dit is n.b. een zeer bekend socialistisch lied, dat, naar in de publicatie van B. en W. staat, ,,uitgezon- den", dit is dus per luidspreker in de zaal ge- distribueerd, werd. „Dat de patient inplaats van den kerk- dienst, waar hij om gevraagd had, op Zondag- morgen een socialistische toespraak voor mijn- werkers via de VARA te hooren kreeg zoo vervolgt de publicatie vindt zijn oorzaak in het feit, dat het gebruikte radiotoestel van een verouderd type is" We zullen het hier bij la ten. De „Interna- tionale" (clandestien)„Morgenrood" open- lijk uitgezonden en door een verpleger ,,mee- geneuried"; een socialistische toespraak voor de mijnwerkers van de VARA op Zondagmor- gen, als men om een kerkdienst vraagten dan durven de burgemeester en de wet- houders van Amsterdam (dezelfde lieden die optochten met de nationale vlag, als ,,provo- ceerend", verbieden) te schrijven, ,,dat de neutraliteit strikt (vooral dat strikt is mooi) gehandhaafd wordt." De N.S.B. mag deze heeren in de hoofdstad wel dankbaar zijn: B. en W. van Amsterdam hebben weer een keurig stukje propaganda voor de N.S.B. gemaakt. Dat ze te kortzichtig zijn om dit in te zien, is droevig. Maar het zal hun jvel ingepeperd worden. Tenminste: als lands- en stedelijke regeeringen voortgaan prima brand- stof aan te dragen voor Musserts vuurtje! ANTI-KATHOLIEStE HETZE TE MUNCHEN. Ernstige incidenten tijdens straatcollecte. Bij de Zaterdag gehouden straatcollecte van den roomsch katholieken Deutscher Caritas- verband voor welke collecte de rijksminis- ter van binnenlandsche zaken toestemming had gegeven is het te Munchen tot ernstige incidenten gekomen. Op verschillende punten van de stad, waar werd gecollecteerd, vormden zich groepjes na- tionaal-socialisten, in S.S., S.A.-uniform en in burger, die exemplaren van de Volkische Beo- bachter bij zich hadden, waarin het vonnis tegen zuster Wemera stond afgedrukt. Door spreekkoren werd de katholieke kerk in de schandelijkste bewoordingen aangevallen. De voorbijgangers werden aangespoord, geen geld aan de collectanten te geven, waarbrj werd gezegd, dat de katholieke kerk een zwendel- partij is, die niets anders doet dan geld naar het buitenland smokkelen. De meeste voorbijgangers trokken partij voor de collectanten en spoedig begon het er voor de nationaal-socialisten dreigend uit te zien. Toen kwamen de ge-uniformde S.A.- en S.S.-mannen tusschenbeide en arresteerden collectanten, die protesteerden tegen het op- treden der nationaal-socialisten. De politie had blijkbaar van de geheime staatspolitie bevel gekregen, zich afzijdig te houden en liet de nationaal-socialisten hun gang gaan. Vele Munchenaren waren zoo verontwaar- digd over dit optreden, dat zij uit protest groote bedragen offerden, waarop ook zij be- leedigd, aangevallen en gemolesteerd werden. Vele collectanten werden daarop tegen den grand geslagen. Een ooggetuige deelde made, dat hij had ge- Komaan, Hollandsche Dames-clienten, bestel met Uw eerste bezoek te Gent in het Huis JULIENNE SCHELFHOUT, Brabant- dam 6, Dampoortstr. 25. Daar kunt ge Uwe Maat- corsets tegelijkertijd aan- passen. De nieuwste schoonste Parijzer modellen 30 a 40 goedkooper! (Ingez. Med.) zien, dat een jonge collectant, die ondanks het verzet van nationaal-socialisten doorging met collecteeren, eerst bedreigd en daarna zoo zwaar mishandeld werd, dat hij moest wor den weggedragen. Om drie uur des middags verbood de poli tie vender collecteeren, z.g. ter bescherming van de collectanten. Velen gingen echter door met geld ophalen. De nationaal-socialisten traden daarop nog strenger op en bevalen alien, die een speldje droegen, dit te verwij- deren. Deed men dit niet goedschiks, dan werd het eenvoudig afgerukt. De Engelsche vice-consul te Munchen, Christopher Phillip, werd door nationaal-socia listen, die niet wisten, dat hij een buitenlan- der was, eveneens aangevallen. Hij beriep zich onmiddellijk op zijn nationaliteit en zijn officieele functie en werd door de politie ont- zet. Tal van arrestaties zijn verricht, hoofdza- kelijk van collectanten en voorbijgangers, die zich verzetten tegen de nationaal-socialisten, Kardinaal Faulhaber heeft Zondag tijdens de mis een scherp protest tegen het optreden der nationaal-socialisten laten hooren en ver klaard, dat dit optreden ongetwijfeld was voorbereid en van hoogerhand werd gesteund. In verband met de treurige gebeurtenissen, al- dus de kardinaal, is Zondag in alle r.k. kerken in Beieren gecollecteerd. Aan dit beroep op de geloovigen is op ruime wijze gevolg gege ven en enorme bedragen zijn door de kerk- gangers ten behoeve van de Caritas-vereeni- ging afgestaan. In katholieke kringen worden de inciden ten als zoo emstig beschouwd, dat men ver- wacht, dat officieel bij de regeering te Ber- lijn zal worden geprotesteerd. Men is van oordeel, dat deze voorvallen zonder precedent zijn in de geschiedenis van den Duitschen kerkstrijd en dat men hier te doen heeft met een georganiseerden boycot van de katholieke kerk. HITLER IN DEN RIJKSDAG. Gisteren heeft de rijkskanselier Hitler in de zitting van den Duitschen rijksdag zijn aan- gekondigde rede uitgesproken. De belang- stelling voor deze vergadering was zoowel in als in de omgeving van het Rijksdaggebouw bijzonder groot. Hitler verklaarde in zijn rede, dat Duitsch- land den vrede wil. Na de oplossing der Saar- kwestie heeft hij Frankrijk verzekerd, dat nu van de zijde van Duitschland geen territoriale eischen meer worden gesteld. Hij protesteert tegen iedere poging om aan die verklaring een tweeledige uitlegging te geven. Zij is meer waard dan een onderteekende verklaring. De vrede volgens de 14 punten van Wilson had een vrede van veiligheid voor alien moeten zijn, met een bekroning van Internationale samenwerking in den Volkenbond. Duitschland heeft aan zijn verplichtingen nopens de ontwapening voldaan, en al zijn wapenen laten vernielen, van het zware ge- schut tot eenvoudige veldflesschen toe. Na die volledige ontwapening van Duitschland hadden andere volken althans een poging moeten doen, om ook aan hunne verplichtingen te voldoen. Maar het tegendeel had plaats de overwinnaars zijn voortgegaan met hun be- wapeningen en luchtvloten uit te breiden. Hij noemt dit verdragsbreuk. Op grond dier handelingen van anderen was hij voor God en zijn geweten verplicht, als leider van het Duitsche volk, toen de Russen hun leger op 960.000 man brachten en Frank- rijk den tweejarigen dienstplicht weer wilde invoeren, uithoofde van het hoogere levens- recht van het Duitsche volk, ook daarvoor den algemeenen dienstplicht weer in te voeren (langdurige en stormachtige toejuichingen). een der geheimzinnige verhalen van AGATHA CHRISTIE. 16) (Nadruk verboden.) (Vervolg.) „Het is zeker 'n nachtclub?" zei Bundle. ,,Dansen ze er en zoo?" „Juist. Een vreeseiijke gemengde beweging. Geen sjieke gelegenheid. Je weet wel, artisten en zoo, en 'n paar van ons soort. Ze vertellen er 'n massa rare dingen van, maar ik voor mij, geloof dat dat maar eigenbelang is, om de attractie grooter te maken". „Goed", zei Bundle, „dan gaan we er van- avond heen". „0, laten we dat maar niet doen", zei Bill. Zijn verwarring was weer teruggekeerd. ,,Ik zeg toch, dat het heelemaal verloopen is. Niemand komt er tegenwoordig meer". ,,Nu, en wij gaan er toch naar toe". ,,Jij zoudt er niets voor voelen. Heusch niet, Bundle". ,,Je kunt me meenemen naar de Zeven Wijzerplaten-club of nergens anders, Bill. En ik zou zoo graag weten waarom je er zoo op tegen hebt". „Ik? Er op tegen?" „Ja, en op een pijnlijke manier. Wat is het schuldige gebeim?" „Het schuldige geheim?" „Praat nu niet telikens na wat ik zeg, dat doe je om tjjd te winnen". „Dat is niet". zei Bill verontwaardigd. „Het is maar „Nu?" „Het is een lang verhaal. Je moet weten, dat ik er op een avond met Babe St. Maur heenging „0, begin je alweer over Babe St. Maur ,,Eln waarom niet?" „Ik wist niet, dat zij daar iets mee te maken had", zei Bundle terwijl ze een geeuw onder- drukte. ,,Zooals ik zei, nam ik Babe mee. Ze had zin in kreeft. Ik had een kreeft onder mijn arm". Het verhaal werd vervolgd. Toen de kreeft ten laatste uit elkaar gerukt was in een ge- vecht tusschen Bill en een kerel, die er heele maal buiten stond wist Bundle de aandaclu weer naar haar zelf heen te leiden. Juist", zei ze. „Dus er was een opstootje". ,,Ja, maar, 't was mijn kreeft. Ik had ze gekocht en betaald. Ik was volkomen in mijn recht". v „0 zeker, zeker", zei Bundle haastig, „maar dat zullen ze nu wel vergeten zijn. En in ieder geval geef ik niet om kreeft. Laten we er dus maar naar toe gaan". ,,De politie kan wel een inval doen. Boven is een zaaltje waar ze bacarat spelen". „Dan zal vader moeten komen om borg te blijrven. Dat is al. Kom, vooruit Bill". Bill scheen echter tamelijk onwillig, maar Bundle was onvermurwbaar en al spoedig haastten ze zich in een taxi naar hun be- stemming. Toen ze daar aangekomen waren bleek het goed te lijken op wat ze zich voorgesteld had. Het was een hoog huis in een smalle straat, Hunstantonstraat 14, ze onthield het huisnummer. Een man, wiens gezicht haar, vreemd ge- noeg, bekend leek, deed open. Ze dacht dat hij eenigszins schrok, toen hij haar zag, maar hij groette Bill zeer beleefd en als iemand dien men herkent. Hij was lang, blond en had een tamelijk slap, bloedarm gezicht met een beetje sluwe oogen. Bundle vroeg zich af, waar ze hem ooit gezien kon hebben. Bill's evenwicht was nu weer hersteld en hij vond er pleizier in voor gids te spelen. Ze dansten in den kelder, die vol rook was en wel zoo erg dat men iedereen door een blau- wen nevel zag. De reuk van gebakken visch was bijna overweldigend. Aan den muur hin- gen ruwe houtskoolschetsen, sommige ervan werkelijk met talent uitgevoerd. Er waren gezette kaalhoofdige buitenlanders, rijke Jo- dinnen, een paar van de echte chic en enkele demi-mondaines. Spoedig leidde Bill Bundle naar boven. Daar hield de man met het slappe gezicht de wacht, terwijl hij alien, die tot de speelzaal werden toegelaten met de oogen van een lijn bespiedde. Plotseling wist Bundle wie het was. ,,Natuurlijk, zei ze. ,Hoe dom van me. Dat is Alfred, die tweede lakei was op Chimneys. Hoe stel je het Alfred?" „Heel goed. Dank u freule". Wanneer ben je op Chimneys weggegaan Alfred? Al lang vbor we terug waren?" „Ongeveer een maand geleden, freule. Ik kreeg een aanbieding om meer te verdienen en het leek me jammer daar niet op in te gaan". „Ik veronderstel, dat je hier heel goed be taald wordt", merkte Bundle op. „Heel goed freule". Bundle ging naar binnen. Het kwam haar voor, dat in deze zaal het echte leven van de club te zien was. De inzet was hoog, dat zag ze direct en de mensohen die om de twee tafels zaten waren van het echte type, met haviks- oogen, verwilderd, met de speelkoorts in het bloed. Zij en Bill bleven er ongeveer een half uur. Toen werd Bill het moe. Laten we hier weggaan Bundle en weer gaan dansen". Bundle vond het goed. Er was hier niets te zien. Ze gingen weer naar beneden. Ze dansten nog een half uur, gebruikten patates frites met visch en toen zei Bundle dat ze bereid was naar huis te gaan. „Maar het is zoo vroeg", protesteerde Bill. „Neen, dat is het niet. Heusch niet. En bovendien heb ik morgen een langen dag v6<5r me". ,,Wat ga je doen?" Dat hangt er van af", zei Bundle geheim® zirrnig. ,,Maar dat kan ik je wel vertellen, dat ik er geen gras over zal laten groeien". „Neen, zoover ken ik je wel", zei mijnheer Eversleigh. TWAALFDE HOOFDSTUK. Nasporingen op Chimneys. Bundle had haar temperament zeker niet J. 7 /0 CTS ZEEPPOEDER lPRO A59-091H van haar vader geerfd wiens voornaamste karaktertrek een absoluut beminnelijike inertie was. Zooals Bill Eversleigh zeer terecht had opgemerkt, liet Bundle er geen gras over groeien. Op den morgen, die volgde op haar diner met Bill werd Bundle vol energie wakker. Ze had drie zeer bepaalde plannen, die ze dien dag wilde ten uitvoer brengen, en ze zag in dat de beperktheid van tijd en ruimte haar daarin eenigszins zouden belemmeren. Geluk- kig leed ze niet aan de kwaal van Gerry Wade, Ronny Devereux en Jimmy Thesigerze kon 's morgens goed opstaan. Zelfs Sir Os wald Coote zou haar wat vroeg opstaan be- treft geen vermaningen hebben kunnen toe- dienen. Om half negen had Bundle ontbeten en was op weg naar Chimneys in de Hispano. Haar vader scheen tamelijk blij haar te zien. „Ik weet niet wanneer je weer terug zult zijn", zei hij. ,,Maar nu hoef ik niet op te bellen en daar heb ik een hekel aan. Kolonel Melrose is hier gisteren geweest voor lijk- schouwing" Kolonel Melrose was de hoofdinspecteur van het district en een goede vriend van Lord Caterham. „U bedoelt de lijkschouwing op Ronny Devereux. Wanneer is dat?" .Morgen om twaalf uur. Melrose zal je wel laten roepen. Daar jij het lijik gevonden hebt, zul je getuige moeten zijn. Maar hij zei, dat je heelemaal niet bang behoefde te zijn". „Waarom zou ik in 's hemelsnaam bang zijn ,,Och je weet wel", zei lord Caterham ter verontschuidiging, „Melrose is een beetje ouderwetsch". Twaalf uur", zei Bimdle. „Goed. Ik zal hier zijn als ik nog in leven ben". ,,Heb je een reden om te vreezen, dat je niet meer in leven zijn zou?" „Je kunt nooit weten", zei Bimdle. „Bet gejacht van het modeme leven, zooals de kranten dat noemen". ,,Dat herinnert me er aan, dat George Lo- max me uitgenoodigd heeft om de volgende week naar de Abbey te komen. Natuurlijk heb ik geweigerd". ,,Heel goed", zei Bundle. ,,We hebben met graag dat u gemengd wordt in een vreemde geschiedenis". „Wordt het een vreemde geschiedenis?" vroeg lord Caterham, terwij'l hij er plotseling belang in begon te stellen. „Nu. jadreigbrieven en zoo, bedoel ik", zei Bundle. „Misschien wordt George Lomax vermoord". zei lord Caterham hoopvol. „Wat denk „Wat denk jij Bundlemisschien kan ik beter toch maar gaan". „Beteugel uw bloeddorstig instinct en Mijf rustig thuis", zei Bundle. ,,Ik ga wat met mevrouw Howell praten". Mevrouw Howell was de huishdudster, de waardige krakende dame, die lady Coote zoo"n schrik ingeboezemd had. Bundle was echter heel niet bang voor haar, ze noemde haar altijd juffrouw Bundle een overblijfsel uit den tijd, toen Bundle op Chimneys had gelogeerd, v66r de titel op haar vader overging. „Nu Howelltje", zei Bundle, laten we samen een kopje sterke chocolade drinken en vertel me al het huishoudelijke nieuws". Zonder veel moeite kwam ze te weten wat ze hebben moest, terwijl ze het volgende goed in haar geheugen prentte. „Twee nieuwe werkmeisjes uit het dorp daar zal wel niets achter zitten". „Nieuw derde meisje nichtje van de eerste meid. Dat zal wel in orde zijn. Ho welltje schijnt lady Coote aardlg te hebben getiraniseerd. Echt iets voor haar ,Ik had nooit verwacht, dat ik het ooit tnee zou maken, dat Chimneys bewoond werd door vreemden, juffrouw Bundle". „Och men moot met zijn tijd meegaan", ze: Bundle. „Je kunt van geluk spreken als je het nooit veranderd ziet in begeerenswaardige flats met gebruik van een prachtig park" Mevrouw Howell sidderde in aristocratische afkcG r ,,Ik beb sir Oswald Coote nooit gezien" merkte Bundle op. „Sir Oswald is ongetwijfeld een heel be- kwame heer". zei mevrouw Howell koel. Hier- uit maakte Bundle op dat sir Oswald niet be- mind was geweest bij zijn personeel. (Wordt vervolgd.'

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1