GEEN ANGST MEERVOORUWKIND TER NEUZEN, 20 MEI 1935. krachtige kost f voor het kind EEN ZEGEN VOOR UW KIND HOEK. AXEL. KLOOSTERZANDE. tegen iedereen, die zou kunnen trachten met geweld den vrede te schenden. In dat geval zullen wij steeds geschaard staan aan de zijde van liet eollectieve steisel. EDEN ARGUMENTEEBT, HITLER PREPAREERT. Hitler heeft, schrijft de N. R. Crt., nog niet gesproken, maar Anthony Eden heeft nu, na zjjn ziekte, wel het woord gevoerd. Men zal zijn rede te Berlijn zeker niet met genoegen hebben gedezan, maar op aangename lectuur was men daar ook zeker niet voorbereid. Eden vertegenwoordigt nu een richting in Engeland in de Europeesohe 'politiek; hij strijdt tegen bet verouderde insularisme, dat geleidelijk een. struisvogelpolitiek is geworden. Van zijn strijd merkt men naar buiten niet zoo erg veel, daarvoor is zijn positie in de regeering te be- iangrij.k. Maar wat men soms merkt, is reeds uitermate gewichtig: het zijn de resultaten van hetgeen hij verkondigt. De invloed van Eden sprak uit de houding der Engelsche delegatie te Stresa, in het bijzonder uit de opmerkelijke houding, die Ramsay MacDonald daar innam. Een gevolg daarvan was ook de samenwerking met Frankrijk te Geneve. Het is twijfelachtig, of Sir John iSimon, als hij alleen te zeggen had gehad, een zoo forsche politiek zou hebben aangedurfd. De indruk- ken, die Simon en Eden te Berlijn hadden opgedaan, waren ook niet heelemaal gelijk. Beiden waren verschrikt, dat staat buiten kijf. Maar Simon was toch geneigd geweest, meer van het Russische gevaar, dat Hitler hem zoo somber voorgehouden had, aan te nemen dan Eden ervan geloofde. In zijn rede te Fulham heeft Eden zijn scepticisme op dit pimt nog eens met krachtige argumenten uiteengezet. Inderdaad met krachtige argumenten. Want als Duitschland Polen niet wantrouwt, waar- om zou het dan Rusland zoozeer vreezen, dat het zich uit bezorgdheid oeconomisoh vertilt aan zijn wapening? Duitschland grenst niet meer aan Rusland. En Duitschland kan, wan- neer het zich niet zelf aan alle samenwerking met de rest van Europa onttrekt, met zeker- heid steun van alle kanten verwachten tegen een Russische invasie, die, voor zij Duitschland naderde, reeds Polen en de Baltische staten onder den voet zou moeten geloopen hebben, en waarvan dan niemand nog zou aannemen, dat zij, na Duitschland te hebben geteisterd, tot stilstand zou komen. Eden zeide, na het geen hij zelf in Rusland had gezien, aan het Russische gevaar in afzienbaren tijd niet te kunnen gelooven. Hij merkte dit op, bij wijze van betoog dat Rusland geen goed voorwend- sel kon opleveren voor een Duitsche militaire henemonie op het vasteland. Eden heeft er ook aan herinnerd, dat het nationaal-socialistische Duitschland niet van den beginne af zijn eischen zoo hoog heeft gesteld. Eerst was het bereid genoegen te nemen met een paritedt ten opzichte van Frankrijk en Italie, op een hoogte van 300.000 man. En zeer zeker waren toen de omstan digheden niet gemakkelijker voor Duitschland dan op dit oogenblik, omdat het toen Polen nog als zijn doodsvijand moest beschouwen, waarmede het zich weinige maanden te voren, in Maart 1933, op den uitersten rand van een oorlog had geloofd. Eden heeft in zijn rede een polemisseeren- den toon aangeslagen, die overeenkomt met zijn bekend standpunt, dat alleen een ondub- belzinnige houding van Engeland, waardoor men te Berlijn precies zou weten waar het op staat, voor den vrede van nut kan,' zijn. Men moet te Berlijn beseffen, dat Eden geen vech- tersbaas is, en dat hij niet minder vurig een vergelijk met Duitschland nastreeft dan de andere, in die richting werkende Engelsche staatslieden. Maar hij ,is een forscher en michterder figuur dan Sir John Simon, met meer vertrouwen in eigen ooren, en oogen vooral. Voor hem was het, zooals gezegd, na zijn bezoek aan Berlijn duidelijker waaraan men zich te houden heeft, dan iet zelfs toen voor den toch ook ontstelden Sis John was. Berlijn heeft het slecht getroffen, dat het juist Anthony Eden was, die daarop de groote reis door de oostelijke hoofdsteden maakte. De Siporen van zijn indrukken bleven in die hoofdsteden achter, het effectiefst misschien te Warschau. Anthony Eden heeft, blijkbaar met opzet. de laatste dagen veel over Locarno gesproken. Locarno heeft twee eigenschappen: het kan ter geruststelling van Duitschland en ter intimidatie van Duitschland dienen. Eden heeft, Engeland's trouw aan dit verdrag nog weer eens bevestigd, het eerste gedaan, niet echter zonder merkbare bijgedachte aan de tweede uitwerking. Locarno diende hem verder als naar twee kantensnijdend mes. Naar den Duitschen kant was het nuttig erover te spreken als waar- .srihuwing en geruststelling; leerzaam was het ook voor zijn landgenooten, die zich probeeren wijs te maken, dat Engeland zijn i sol a tie ten opzichte van het vasteland altijd nog in de hand zou hebben, om die te handhaven of prijs te geven, al naar lust en behoefte. Eden heeft faun weer eens duidelijk gemaakt, dat daarvan reeds geen sprake meer was, sedert Engeland Jid is geworden van den Volkenbond. Daai- mede heeft het, zooals ieder ander, verpli'ch- tingen, juridische zcowel als moreele, op zich genomen, die met zijn oude vrijheid niet ver- eenigbaar zijn. En dan was er bovenal Locar no, waardoor het zich gebonden had. Men heeft hem gevraagd, of Locarno niet van zelf verviel, doordat Duitschland weldra geen lid meer zou zijn van den Volkenbond. Tereoht heeft Eden dat geloochend. De deel nemende staten hebben het verdrag aange- gaan, toen Duitschland nog geen lid van den Volkenbond was. Frankrijk had tevoren den eisch gesteld, dat Duitschland vervolgens tot den Volkenbond zou toetreden. Het verdrag zelf eohter was niet in verband gebracht met deze toetreding, al werd het ook onder het oppergezag van het statuut van Geneve ge- plaatst. Toen in het volgemd voorjaar de toetreding van Duitschland, door de bekende afdreigings-manoeuvres en de houding van Zweden daartegenover mislukte, was het ver drag van Locarno volstrekt niet in gevaar. Een spitsvondig Britsch parlementslid, de liabourafgevaardigde Tom Williams, heeft bij de discussie de vraag gesteld, of de vervulling van het verdrag niet onmogelijk werd, daar, door het niet-lidmaatschap van den Volken bond van Duitschland, het als definitief cri- terium geeisahte, eenstemmige besluit van den Raad onmogelijk was geworden. Deze vrager zag echter over het hoofd, dat bij een toepas- aing van het verdrag van Locarno Duitschland altijd een der partijen moet zijn, hetzij als rechtstreeksche aanvaller, hetzij als recht- streeks aangevallene. De eenstemmigheid van den Volkenbondsraad komt echter tot stand, zonder de stemmen der partijen in het geschil. Op de vervulling van het verdrag van Locarno kan Duitschlands, lidmaatschap van den Raad dus niet van beslissenden in vloed zijn. Hitler heeft nog niet gesproken. Naar het geen onze Brlijnsche correspondent meldt te oordeelen, zijn er van hem geen al te schok- kende mededeelingen in eenige richting te verwachten. Belangwekkend, zij het ook niet meer verras3end als aanwijzing is, dat Neu- rath en Rdbbentrop een concept voor de rede jhebben opgesteld. Dat geeft alvast reden tot de geruststellende verwachting, dat de door- drijvers, die al te grooten invloed op de bui- tenlandsche politiek van Hitler schenen te krijgen, er toch niet in zijn geslaagd, de ge- matigder raadgevers ter zijde te schuiven. Nietsizeggend kan de rede in geen geval zijn. al was het alleen al, omdat Hitler nu kleur dient te bekennen ten opzichte van het boste- lijk verdrag van non-aggressie. Hij heeft te dien opzichte te Stresa een toezegging gedaan, en die moet hij nu vervullen of verlooohenen, nadat Frankrijk en Rusland him afspraak hebben opgesteld overeenkomstig de eischen van die toezegging. Dat zij intusschen een defensief verbond hebben gesloten, bevrijdt Duitschland niet van zijn belofte, daar deze uitdrukkelijik het sluiten van bijzondere ver- dragen van onderlingen bijstand toeliet. Wij hebben dit vreemd gevonden, maar het feit is van Duitschen kant nooit geloochend. Een vergissing der Engelschen is er dus niet in het spel geweest. Hitler's rede zal reeds gewichtig zijn, omdat zij dit punt niet zal kunnen verwaarloozen. En dan is er bovenal de Oostenrijksche kwes- tie, waaraan de redenaar aandacht zal moeten wij den! HET PROCES TEGEN DE KLOOSTER-ORDEN. De rechtbank te Berlijn heeft heeft de 42- jarige Katharina Wiedenhbfer (zuster Wer- nera) die in haar hoedanigheid van provdnciaal secretaresse der orde van St. Vincentius a Paolo een kwart millioen mark naar het bui- tenland heeft laten overbrengen, conform den eisch van het O. M. tot 5 jaar tuchthuis, vijf jaar eerverlies en 140.000 mark boete veroor- deeld. Bij niet-betaling van de boete krijgt zij 14 maanden tuchthuisstraf meer. Bovendien is een bedrag van 250.000 mark verbeurd ver- klaard, zulks ten laste van de Charitative Ver- einigung te Keulen-Nippes. HET RUSSISCHE VLIEGTUIG MAXIM GORKI VERONGELUKT. Acht en veertig dooden. Het Russische vliegtuig Maxim Gorki, het grootste ter wereld, is Zaterdag in de buurt van Moskou omlaag gestort, nadat het met een ander vliegtuig in de lucht in botsing was geweest. De eerste beriohten gewagen van 48 dooden. Het D.N.B. vemeemt uit Moskou, dat de Maxim Gorki in de buurt van Moskou was ge- start met een ander vliegtuig op sleeptouw. Kort na den start begon de bestuurder van het gesleepte vliegtuig, Laschin, acrobatische toeren te verrichten met zijn vliegtuig, on- danks het verbod van de luchtvaartautoritei- ten. Daarbij is hij met zijn vliegtuig tegen de Maxim Gorki gebotst. Beide vliegtuigen stortten omlaag. De bemanning van de Maxim Gorki, be- staande uit elf man onder wie de commandant werd gedood. Aan boord was worts een aantal leden van het centrale aerodynamische instituut, van wie verscheidenen door hun familieleden waren vergezeld. Allen, 37 personen, werden bij de ramp gedood. Ook de bestuurder van het vliegtuig, dat de botsing veroorzaakte, is om het leven ge- komen. De botsing, meldt men ons nader, werd ver- oorzaakt doordat het sleepvliegtuig bij een looping met den vleugel van de Maxim Gorki in aanraking is gekomen. Een gedeelte van den vleugel knapte af. De bestuurders van de Maxim Gorki hebben nog getracht een landing uit te voeren, maar bet vliegtuig, dat herhaalde malen over den kop sloeg, is daarbij gebroken en in brand geraakt. Verscheidene explosies aan boord van het vliegtuig vemielden het totaal. In een dicht bij het vliegveld gelegen dorp zijn de brokstukken van beide vliegtuigen terecht gekomen. De lijken, die afschuwelijk verminkt waren, lagen verward tusschen stuk- ken van het vliegtuig en de motoren. De chef van de Russische luchtvloot, Tkaschef> heeft een voorloopig onderzoek doen instellen, waarbij men tot de hiervoren ge- noemde conclusies is gekomen. Besloten is dat alle omgekomenen op staats- kosten zullen worden begraven. Aan de ach- terblijvenden zal een staatspensioen worden verleend. Onder de 37 passagiers, die alien zijn om- gekomen, waren acht vrouwen en zes kin- deren. NED. TAAL EN LETTERKUNDE. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen Ned. taal en letterkunde de heer A. W. A. van der Bilt te Ter Neuzen. LIGA Blozend en gezond, gevulde wangen, stevige armen en beenen, dat is een LIGA Kind. Kinderdokters weten wat ze doen els zij LIGA eenraden. i Bestel nog heden zoo'n bekend rood pek bij Uw winkelier. (Ingez. Med.) BENOEMD. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Juni benoemd tot goederenkierk in tijde- lijken dienst bij den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Breskens, A. C. Willems, thans werkzaam bij den dienst alhier. MONDHARMONIOACLUB „BRAVO". De mondharmondcaclub Bravo", is voor- nemens Woensdagavond, bij gunstig weer, een muzikale waudeling be maken door eenige straten der stad. De leden van bet corps, die alle in de beken de uniform zijn gestoken, vertrekken om 8 uur van het clublokaal bij den heer M. Adriaansen, in de Noordstraat. DE BETEEKENIS VAN DEN VOLKENBOND Door de afd. Ter Neuzen van de Vereeni- ging voor Volkenbond en Vrede was op j.l. Vrijidagavond in het „Luxor-Theater" alhier een openbare vergadering belegd, ter herden- king van den Volkenbondsdag. De voorzitter, de heer Ir. Westenhof, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen en verleende vervolgens het woord aan den heer J. Huizinga, die zich bereid had verklaard een uiteenzetting te houden over „de beteekenis van den Volken bond". Spreker begon piet een aanhaling der woor- den van den Zuid-Afrikaanschen generaal Smuts: „er bestaan in de wereld slechts twee wegen, om een twist te doen eindigen, de weg van bet geweld en die van onderling overleg. De wereld kan alleen voor algeheele ruine bewaard worden, door den weg te volgen van vrede, wet en overleg". Deze gedachte zal ook wel hebben voorge- zeten bij de overweging om samenwerking te zoeken en een vredigen weg aan te geven voor de Vereeniging der Europeesohe bevolking, die op 28 April 1919 te Parijs haar beslag kreeg, door het stiohten van den Volkenbond, hetgeen na het einde van den grooten oorlog geschied- de op voorstel van President Wilson. Het Volkenbonidsverdrag werd als het ware een onderdeel van het verdrag van den vrede van Versailles. Het werd op 26 Juli 1919 plechtig onderteekend door de vertegenwoordigers van 32 landen, uit de 5 werelddeelen. In 1926 was het aantal deelnemende landen gestegen tot 55. Met hoopvolle verwachting toog men aan het werk. Een groote groep had alle hoop op deze instelling gevestigd om te komen tot aanschaffing van alle oorlogen en van de uit- gaven voor oorlogsuitrustingen. Een ander deel verwachtte dat er vermindering van be- wapening uit zou voortvloeien en men ten slotte zou molten komen tot afsohaffing van de in sommige landen bestaande hooge, zelfs zeer hooge tolmuren, die een belemmering waren voor den bloei en de vrede. Een derde groep verwachtte van den Volkenbond meer veredeling van de menschen, een beter elkaar begrijpen, bij het streven voor de bevordering van welvaart, wetenschap en kunst. Er is getracht de Volkenbond aan het voor oogen gestelde doel te doen beantwoorden, doch jammer genoeg moet worden erkend, dat in het algemeen niet bereikt werd, wat men er zich van had voorgesteld, en bij velen is er maar weinig vertrouwen overgebleven. Spreker meent, dat dit niet de schuld is van het instituut, doch van de al te hooge ver- wachtingen, die men zich daarvan had voorge steld. Ook heeft men zich bij een beoordeeling daarvan niet voldoende objectief betoond, tegenover de resultaten die tot hiertoe bereikt zijn. Wanneer spreker het heeft over de beteeke nis van den Volkenbond, dan denkt hij aan hetgeen door samenwerking kan worden ver- kregen. Wil men de menschen in hun volken- kundige samensteliing volgens hoogere begin- selen omvormen, dan behooren oorlogen te worden voorkomen en plaats te maken voor intemationale samenwerking. Men moet de menschen die hoogere beginselen leeren begrij pen. Men moet de menschen opvoeden tot de vredesgedachte en warm maken voor het vredes-werk. Dit vereischt gestadigen arbeid. De Volkenbond beeft getracht, intemationaal vertrouwen te ver3terken. Daarvoor moet Steeds geijverd worden, ook door ons. De inten- sieve kracht daarvoor moet uitgaan van de volkeren. Een gezonde vredesbeweging moet steun vinden in het onderling vertrouwen. Jammer genoeg wordt er in ons volk weinig vertrouwen en belangstelling voor deze stieh- ting betoond, terwijl juist voor de kleine naties de ontwikkeling er van een levensbelang is. De grondgedachte van de volksopvoeding beoogde: ,,recht boven macht, op intematio naal gebied". Niettegenstaande tegenvallers en niet verwachte ontnuchtering, waren de vorderingen in de eerste jaren verrassend. Geen andere instelling heeft in de verste verte zooveel bereikt. Men moet zich door de moei- lijkheden niet laten ontmoedigen. Voor het ideaal ,,recht boven macht" wordt in Geneve hard gewerkt, door niet minder dan ruim 500 mannen en vrouwen uit 55 landen der wereld. Toch kan niet alles wat men wenscht worden bereikt, daar de eindbeslissing niet berust bij die harde werkers, doch bij een kleinen kring die dictoriaal optreedt, of bij de massa, door de voiksleiders gebruikt als gewiliige werk1 tuigen. De getuigenis van macht boven recht gaat evenwel voort. Dit is noodig, want de begrip- pen moeten eerst diep wortel geschoten heb ben, in het geweten van oud en jong, en wel volgens de beginsels zooals die te vinden zijn in het grondverdrag van den volkenbond. Dat is <Je onontbeerlijke grondslag voor een veilig en succsvol opbouwen. Het hoofddoel is het verbeteren der betrek- kingen tusschen de volkeren, het gevoel van saamhoorigheid tusschen de naties te verster- ken, de overtuiging te verbreiden, dat het een misdaad is, zijn toevlucht te nemen tot den oorlog, in plaats van het onderwerpen van een geschil aan een vreedzame rechtsbeslissing. Wanneer wij tot de conclusie komen dat de voltooiing van dit werk vertraagd is, moet de oorzaak daarvan toegeschreven worden aan hen, die zich opwierpen als leiders der volke ren, die hun leidersplaats willen handhaven. zonder rekening te houden met de belangen der volkeren. Dit moet ons echter niet weer- houden el ken Nederlander bekend te maken met de grondgedachte van den Volkenbond, Zij beoogt een vreedzame beslissing- van ge- schillen door Raad, intemationaal gerechts- bof of door arbitrage. Aldus is gehandeld in het geval van de ..Alabama" een Engslsch schip dat ondanks de neutraalverklaring van Engeland oorlogsmatsriaal leverde aan een met Amerika in oorlog zijnden staat, hetgeen Engeland op 3 millioen pond sterling boete kwam te staan, en in het geval van de be- schieting van visschersbooten door Russische oorlogsschepen. Die laten zien, de werking van dergelijke intemationale reohtscolleges. De Volkenbond strijdt ook tegen ziekten, tegen epidemien, verwoesting en hongersnood door een speciale gezondheids organisatie. Zij regelt een speciale arbeidsorganisatie, door- voer en verkeer, opium vraagstuk en handel in vrouwen en meisjes. De Volkenbond heeft niet geheel dsn oorlog kunnen tegenhouden, hetgeen blijken moge uit den strijd tusschen Japan en China, doch in menig geval ihebbsn de volkeren reeds niet naar de wapenen gegrepen, uit schaamte tegenover de volksopinie. Zie ook naar het geschil tusschen Italie en Abessynie; laatst- genoemd rijk heeft een beroep gedaan op den Raad van den Volkenbond. Italie heeft echter arbitrage gevraagd, welke laatste weg ver- moedslijk zal bewandeld worden. Verschillen- de gescihillen zijn reeds tot oplossing gebracht. Verschillende punten zijn ook voorbereid. De Volkenbond heeft echter noodig de stuw- kracht van de publieke opinie. Hij doet daar voor een beroep cp aller medewerking, _door zich bij de vereeniging aan te sluiten. Laten wij als volk van Nederland het zelf- vertrouwen nooit verliezen en stand houden door en met den volkenbond, dan zullen wij veel oorlogskwaad kunnen keeren, en, mocht oorlogsleed toch ons deel worden, veel leed kunnen verzachten. Daamaast moeten wij onzen invloed aan- wenden ten goede, opdat tolmuren worden gs- slecht en een gezonde, economische toekomst voor ons vaderland op komst ziji. Dan wordt de welvaart, onder de verstandige regeering van onze geeerbiedigde Koningin, ons volk tot een zegen. Nadat een joumaalfilm was vertoond werd giepauzeerd, waarop volgde de vertooning van de Metro Goldwyn Mayer film ,,Qorlogswaan- zin". De gedaohten die bij het aanschouwen van deze film rijzen waren bij ons, dat deze jammer genoeg den juisten toestand in de wereld weergeeft. Het begin verplaatst ons in den g-rooten wereldoorlog, waarvan een ge- leden verli-es een vooraanstaand echtpaar aan- leiding geeft, tot het propageeren Van de pacifistische denkibeelden. De vrouw, die in dien oorlog een zeer geliefden man verloor, wil zich ten uiterste inspannen, haar zoon voor datzelfde lot te bswaren. Man en vrouw gaan volkomen in die denkbeelden op, tot... de echtgenoot, staatssecretaris bericiht krijgt, dat een afgezant van zijn staat in het buiten- land verraderlijk is vermoord. Nu blijkt hij van meening, dat die smaad, zijn land aange- daan, alleen kan goed gemaakt worden door het storten van meer, van zeer veel bloed. Vergeefs zijn nu de vertogen van zijn vrouw. Dan ziet men voorts ook beelden van de ver- dwazing van het volk, dat het prediken van de vredesgedachte als een misdaad beschouwt en zelf zijn zonen naar den krijg drijft. Ten slotte zijn de omstandigheden van den zoon der moe- der te machtig en hij wiens vader als vliege- nier noodlottig omkwam laat zich aanwer- ven bij het vliegcorps en men ziet thans ook hem met de luchtesquadrilles naar het terrein van den krijg vertrekken, omja, daarover laat de film zich niet uit, het daaraan toevoe- gen van een slot der historie, wordt overge- laten aan den toeschouwer. Algemeen was in 1918, na het eind van den wereldkrijg de verwachting, dat de volkeren nu toch wel een zware les zouden gehad heb ben, en een herhaling der toen beleefde gru- welijken we! niet meer mogelijk zal zijn. We leven thans 17 jaar verder, en we staan weer even ver als v66r het uitbreken van den oorlog in 1914, de staten gaan zich in de laatste tijden juist weer tot de tanden wapenen, ook, zooals men aestijds zeide: om den vrede te bewaren. Een vonk, kan het kmit weer doen ontbran- den. Liever zouden we zien, dat de vrede werd nagestreefd op de wijze zooals de volken bond dat traoht te doen en de bewapening werd verminderd. Want, we vreezen dat het zou gaan als op de film, wanneer een regee ring oorlog zou meenen te moeten ontketenen, dat de verdwazing der volkeren die beweging zouden steunen. Hopen we, met den voorzitter der afd., dat de een kringloop makende spiraal, ten deze niet een afwijking naar een hoogtepunt zal maken. Het was, voor de afdeeling en haar streven, een mooie avond. EEN BLUSCHDEMONSTRATIE. Zaterdagmiddag werd alhier met medewer king van de gemeente-brandweer, in tegen- wodrdigheid van het gemeentebestuur en ver tegenwoordigers van fabrieken uit de omge- ving, een demonstratie gehiouden van wege den vertegenwoordiger der Minimax-blusch- apparaten van het blusschen met schuim. De pijpvoerder draagt daarvoor op den rug een bus, gevuld met een chemisch preparaat. Door een slang wordt de bus aangesloten aan de pijp en het preparaat vermengt zich daarin met het opgepompte water tot schuim. In hoofdzaak is deze methode van blusschen gericht op het blusschen van brandende vleei- stoffen, ook om te voorkomen dat deze, uit- gestort vlam zouden kunnen vatten, terwijl ook staande muren daarmede in geval van brand kunnen worden bespoten, en aangezien het schuim er aan blijft hangen voorkomt, dat de brand zich daarlangs uitbreidt. Voor het nemen der proef was een put ge- graven waarin 200 liter gasolie en 10 liters benzine werden uitgestort. Die olie werd in brand gestoken, doch was, toen men den put met schuim bespoot in een minimum van tijd gedoofd. Het schuim blijft op de olie drijven en overdekt deze met een voor brand isolee- rende laag. Toen een hoeveelheid houtkrullen in den put werden geworpen en die, met ben zine gedrenkt werden aangestoken, verbran- den alleen de krullen op het schuim, zonder dat de vloeistof onder het schuim vlam vatte. De werking van dit bluschmiddel kwam door deze proef volledig tot zijn recht. Om de werking op muren te demonstreeren waren ook een tweetal houten gebouwtjes ge- plaatst, die in brand moesten worden gesto ken. Door den zeer sterken wind, wilde het evenwel met het branden niet vlotten, zoodat daarop ook niet de uitwerking van eenig bluschmiddel tot zijn recht kon komen. CONCOURS VAN DEN BOND VAN MUZIEKVEREENIGINGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Gisteren werd te Hoofdplaat bovengenoemd conoours gehouden. Aangezien die gepaard ging met de herdenking met de herdenking van het .zilveren ambtsjubile van den burge- meester, den heer B. J. M. Thomaes, waren in de gemeente vele versieringen aangebracht en mooie eerepoorten opgericht. Het weer was voor het feest niet gunstig. Toen de aan het concours deelnemende ver- eenigingen in optocht naar het terrein waren gemarcheerd, begonnen er droppels te vallen, die weldra in een malsch buitje overgingen. lOnder die omstandigheden opende de heer J. C. le Bleu als voorzitter van den Bond het 13e concours. De regen was spoedig over, en daama werd het een zonnige namiddag, tot omstreeks 5 uur opnieuw regen begon te val len, ook gepaard met hagel. Onder deze om standigheden was het bezoek van het publiek niet zoo druk als men bij dit feest gewoon is. Na afloop gaf de voorzitter der jury, de heer Filipse, te Rotterdam, ook namens zijn collega den heer De Ronde, te kennen, dat als hun algemeen oordeel kon gezegd worden, dat er hier goed gemusiceerd was. De jury heeft echter gemeend geen eerste prijzen te moeten strooien, doch zich voor opwekking van het muziekleven aan een strenge controle gehou den, zoodat zelfs de laagste prijs nog als een prestatie moet worden beschouwd. De prijzen zijn toegekend als volgt: Derde afdeeling fanfare: „Oefening baart kunst" te Hoofdplaat, 160 punten, 3e prijs; „Nut en genoegen" te Nieuwvliet, 200 punten, le prijs en 3e extraprijs, een zilveren medaille van 'H.K.H. Prinses Juliana. Tweede afdeeling fanfare„Eendracht maakt macht" te Groede, 175 punten, 2e prijs. Eerste afdeeling fanfare: ,,Uit het Volk Voor het Volk" te Breskens, 175 punten, 2e prijs; ,,Kon. Muzieksocieteit" te Aardenburg, 155 punten, 3e prijs; „Geduld Overwint" te IJzendijke, 162 punten, 2e prijs; ..Veronica" te Zuidzande, 196 punten, le prijs en 4e extra prijs, de zilveren medaille van den Commis- saris der Konimgin in Zeeland; Kon. fanfare ..Eendracht maakt Macht" te Watervliet, 176 punten, 2e prijs en 5e extraprijs, de zilveren medaille gescl: :n,ken door den burgemeester van Hoofdplaat. Eerste afdeeling harmonle: ,,De vereenigde werklieden" te Ter Neuzen, 120 pt. 3e prijs. Afd. uitmuntendheid, fanfare: Harmonic" te Biervliet, 214 pt., le prijs, en als extra-prijs wegens het hoogste aantal punten de wissel- beker. Afd. uitmuntendheid, harmonie: ,,Oefening kweekt kunst" te Schoondijke, 204 pt., le prijs en tweede extra-prijs, de zilveren medaille van H.M. de Koningin. Hiema volgde ten stadhuize een receptie voor de besturen der deelnemende gezelschap- Pen, en uitreiking der prijzen en diploma's. Vervolgens speelden de gezelschappen op de bij het gemeentehuis opgestelde tribune om beurte een nummer, tot de inmiddels weer vallende regen dit belemmerde. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Passer, G. J. Koevoets, Nieuwediepstr. 43. Rijwielbelastingmerk, A. de Kraker, Drie- wegen O 53. Rijwielbelastingmerk, P. K. de Jonge, Drie- wegen O 100. Rijwielbelastingmerk, P. J. Herrebout, Elle- boog 12. Alpinomuts, J. de Mul, Javastraat 38. Mantelband en 1 paar sokken, J. Millenaar, Sluiskil (Stroodorp 80). Huissleutelj P. Jansen, Tholensstraat 90. Actentasch met kruikje, wed. Verhage, Tholensstraat 143. Rookworst, J. Riemens, Westkolkstraat 7. 2 Roeiriemen, H. Kiel, Steenkamplaan 23. WEGENVERBETER1NG. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten wegens de werken, welke zijn opgenomen in de Prov. wegenlijst 1934, o.m. de volgende bij- dragen toe te kennen: Aan de gemeente Zuidzande c.a.: voor de verbetering van den weg Oostburg^Zuidzande Cadsand no. 22 van het plan over een totaal- uitgave ad f 45.816,91, 75 pet. hiervan 34.362,68; Aan de gemeente Philippine, voor de ver betering van den weg PhilippineDriekwart no. 23b van bet plan, over een totaal-uitgave ad 10.533,69, 75 pet. hiervan 7.900,27; Aan de gemeente Koewacht, voor de verbe tering van den weg ZuiddorpeKoewacht St. Jansteen, no. 25b van het plan, over een totaaluitgave ad f 33.666.35, 75 pet. hiervan 25,249,56; Aan de gemeente St. Jansteen voor verbe tering van denzelfden weg over een totaaluit gave ad 78.833,20, 75 pet. hiervan 58.749,90; Aan de gemeente Stoppeldijk c.a. voor de verbetering en aanleg van den weg Zaam- slagTer Hole no. 26b van het plan, over een totaaluitgave ad f 102.995,33, 75 pet. hier van 77.246,50; en over een totaaluitgave ad f 1.805,47, 75 pet. hiervan 1.354,10; Aan den Varempolder, voor de verbetering van den weg Drie SchouwenRoode Sluis, no. 28 van het plan over een totaaluitgave ad 1.505,92, 75 pet. hiervan 1.129,45. Aanrijding. Vrijaagnamiddag reed een 2 wielige kar met paard over het Mauritsfort toen een zwaar ge- laden vrachtwagen van de Z. V. T. M. de kar in den draai wilde passeeren. Hoewel de kar geheel rechts reed werd ze door de wagen aan- gereden. Gelukkig beperkte zich alles tot vrij aanzienlijke sohade. De politie stelde een onderzoek in en maakte proces-verbaal op. Gevonden voorwerpen. De hieronder volgende voorwerpen zijn als gevonden aangegeven en aan bet achterver- melde adres terug te bekomen: 1 nieuwe vloermat, C. v. d. Velde, voerman, Oud-Vlissdngen. Deze mat is vermoedelijik verloren door een vrachtauto. Jaarvergadering „Ons Belang". Zaterdagavond hield de vereeniging „Oins Relang" alhier haar jaarvergadering bij den heer Nieuwelink. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er over 1934 een batig saldo in de werkloozenkas was van ruim duizend gulden, zoodat de financieele toestand, ook van de vereeniging zelve alleszins goed is. Het leden- aantal bedroeg op 31 December 1934 95. Als bestuursleden werden herkozen met groote meerderheid de heeren M. Meertens, P. C. Dieieman, P. de Kraker en Lev. Verbrugge. Aan het eind van de vergadering werden door den secretaris enkele beschouwingen van algemeenen aard gegeven. In de overtuiging dat de vereeniging op gezonde basis staat gingen de leden tevreden huiswaarts. Gemeenteraad. In de op Dinsdag 21 Mei a.s., des namid- dags 2 uur, te houden openbare vergadering van de gemeenteraad alhier komen de vol gende punten in behandeling: II. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel op het verzoek van A. Uze- baart om eervol ontslag als gemeente- werkman. 4. Voorstel op verzoeken tot aankoop van Ibouwgrond: a. van de Dir. P.Z.E.M. voor een ge deelte van een perceel grond aan de Prins Hendrikstraat; b. van den, heer A. Lenos voor een ge deelte grond, gelegen achter zijne woning; c- van den heer M. de Keizer voor een gedeelte van een perceel bouwgrond aan de Wilhelminastraat. f. van den heer G. J. A. de Jonge roor een gedeelte van een perceel gelegen aan de nieuwe traverse. g. alsvoren van den heer A. Lenos eveneens gelegen aan de nieuwe traverse. 5 Voorstel om Burg, en Weth. te mach- tigen, zich met een bureau in verbin- ddng te stellen om een uitbreidingsplan van de gemeente en daarvoor gelden te voteeren. 6. Voorstel om aan de traverse de naam te geven van Oranjestraat. 17. Voorstel tot aanschaffing van een nieuwe beermachine. 8. Voorstel op ingekomen verzoeken om teruggave van schoolgeldbelasting. 9. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting 1934 en 1935. Paard op hoi. Vrrjdagavond omstreeks 7 uur keerde de knecht van den grossier F. alhier met paard en kar huiswaarts. Tegenover de algemeene begraafplaats kwamen hem een paar motor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2