ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN SVOrtOL Het geheim van de 1 wijzeiplaten No. 9299 VRIJDAG 17 MEI 1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton TWEEDE BLAD aoht mxllioen voor scheefvaart. TER NEUZEN, 17 MEI 1935. VOLKENBONDSDAG. Probeer ze....en ook Gij zult zeggen: is onbetwistbaar de beste. coo rant DRAKKWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis inge- volge artikel 16, eerste lid, der Drankvvet, dat bg hen is ingekomen een verzoek om een tap- vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van ver koop, van MACHIEL LEENDERT STEKE- TEE, van beroep kanaailoods, wonende te Ter Neuzen, voor bet beneden-lokaal van bet per- oeel plaatselijk gsmerkt no. 4 en gelegen aan de Westkolkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekend- i»aking is gesohied, kan ieder tegen het ver- lenen van deze vergunning schrifteiijk bezwa ren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Ter Neuzpn, 17 Mei 1935. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. DE 'HUWENDE AMBTENARES. Het St.bl. no. 233 bevat een besluit tot wij- ziging IIINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, da*- ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van ds N.V. BATAAFSCHE IMPORT MAATSCHAPPIJ, Verkoopkantoor van „Koninklijke/Shell" Producten gevestigd te *s Gravenhage, Carel van Bylandtlaan no. 16, om vergunning tot het oprichten van een electrisch gedreven benzineinstallatie, op het perceel kadastraal bekend in sectie E no. 1160. Op Dinsdag 28 Mei a.s., des namiddags om drie uur zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrifteiijk toe te liohten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen v6<5r het bovengemelde tijdstip ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake in- gekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbende wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op de bovenbepjialde dag voor het ge- meentebestuur zijn verschenen teneinde him bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 14 Mei 1935. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE. EEN NATIONAAL KABINET? Men meldt uit Den Haag aan ,,Ons Noor- den", dat er momenteel in parlementaire kringen zeer emstige geruchten gaan, dat de regeering niet voomemens is, om naast het tbans inigediende bezuinigingsontwerp te ko- men met maatregelen tot verlaging van de vaste lasten. In verband hiermede is het thans ■eker, dat zich in de Tweede Kamer een zeer groote meerderheid zal verklaren tegen het t.hana ingediende bezuinigingsontwerp. Men acht het niet waarschijnlijk, dat in deze om- Btandigheden zal gewacht worden op de open- bare behandeling, maar dat reeds eerder het huidige kabinet zal aftreden. Men spreekt in verband hiermede reeds van de vorming van een nationaal kabinet, waar- n*.n alle partijen, ook de sociaal-demooraten, eouden deelnemen. De zoo noodzakelijke aan- passing zou dan gezocht worden langs een anderen weg, dan de regeering in het dezer dagen ingediende wetsontwerp zou hebben aangegeven. Niettegenstaande deze berichten het blad bereiken van meer dan 6dn zijde, die op de hoogte kan zijn, kon echter noch een bevesti- ging, noch een afdoend dementi worden ver- kregen. Zeer binnenkort is thans indiendng bij de Tweede Kamer van het bij het bezuinigings- •ntwerp aangekondigde etsontwerp tot •teunverleening aan de scheepvaart tot een bedrag van rond f 8 millioen te verwachten. en aanvulling van het Ambtenaren- reglement Rijksleerscholen en Rijks lagere scholen. Dit reglement wordt gewijzigd als volgt: Artikel 67 wordt gelezen: 1. De vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, wordt met ingang van den dag van haar huwelijk eervol ontslagen. 2. De in het eerste lid gestelde regel lijdt uit- zondering, wanneer dit door Ons, hetzij voor een sp-ec.aal geval, hetzij voo.r onderwijzeres- sen in bepaalde vakken, wordt hepaald; eene dergelijke bepaling kan als regel slechts wor den getroffen, indien het desbetreffend ambt als eene bijbetrekking kan worden waarge- nomen. DE SPELLING. De commissaris der Koningin in Gelderland heeft aan de burgemeesters dier provincie te kennen gegeven, dat het hem is opgevallen, dat in aan hem gerichte brieven door sommige burgemeesters de spelling-Marchant wordt gebezigd. In dit verband deelt de commissa ris der Koningin mede, dat in een omzend- brief van den minister van Binnenlandsehe Zaken van 2 October aan de colleges van Ged. Staten wordt melding gemaakt van een be- slissing van de regeering, dat in alle ambte- lijke stukken, rechtstreeks van haar of van de rijksdiensten uitgaande, de tot nu gebrui- kelijke spelling van de Vries en te Winkel zal worden gehandhaafd. Het komt den commissaris wenschelijk voor dat de burgemeesters dit voorbeeld volgen, al zou het alleen zijn om in officieele stukken verschil van schrijfwijze wat de spelling der woorden betreft te voo r komen. DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN EN DE WARENWET. De Ned. ver. van huisvrouwen heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend om niting te geven aan haar hezorgdheid naar aanleiding van par. 56 van het bezuinigings ontwerp waarbij de Kroon de bevoegdheid wordt toegekend de warenwet geheel of ten deele buiten werking te stellen. Handhaving van deze wet ter bescherming van de volks- gezondheid en van de eerlijkheid in den handel acht adr. juist in de tegenwcordige tijdsom- standigheden meer dan ooit geboden, daar het, ter voorkoming van o-ndervoeding voor de tal- rijke bevolkingsgroepen met gering inkomen van het hoogste belang is, dat een waarborg bestaat voor de deugdelijkheid harer levens- middelen. Bij opheffing van het desbetreffend toezicht is de kans grooter dan ooit, dat men terug zal vallen tot oude en ongewenschte toe- standen en de verbruiker dupe zal worden van allerlei v&rvalschingen en geknoei. Adr. kan het dan ook slechts betreuren, dat de regeering, die het initiatief nam tot bet in het leven roepen der commissie in zake huis- houdelijke voorlichting, door de voorgestelde maatregelen ten aanzien van de warenwet dreigt te bevorderen, dat de huisvrouw bij be- s-teding van dat inkomen, zoowel ten opzichte van kwaliteit als van kwantiteit, op allerlei wijze bedrogen kan worden. Adr. meent, dat de bijdrage ter ultvoering van de warenwet, die het Rijk thans geeft, ten deele zou kunmen worden opgebracht door de betackkenen uit de verschillende indus- trieen, welker producten binnen de werkings- sfeer dezer wet vallen. Daardoor zouden de warenwet en wel speciaal de ar-tt. 14, 15 en .16, toch in stand kunnen worden gehouden en de bonafide industrie beschermd bhjven. DE BRUG OVER HET HOLLANDSCH DEEP. Nadat men Dinsdag besloten bad, wegens den kracbtigen wind, het overbrengen van de tweede overspanning voor de verkeersbrug over het Holiandsch Diep, van de werf Penn en Bauduin, aan het Mallegat, waar deze op bakken geplaatst was, naar de gereedgekomen pijlers van de brug over te brengen, werd Woensdag, ondanks den regen en den nog vrij krachtigen wind, aan het voomemen gevolg gegeven. Het overbrengen van deze over- spanning geschiedde ook nu weer onder lei- ding van De Witt's Bergingsmaatschappij te Rotterdam, die daarvoor gecharterd had vier sleepbooten van de Firma Muller. Aanvankelijk vlotte het volstrekt niet, daar, toen de sleepbooten de bakken reeds een eind uit den wal hadden gesleept bleak, dat de mannen die de slaaldraden waarmede de bak ken aan den wal waren vastgsmeerd, er e;n niet los konden krijgen. Op de fluitseinen hielden de sleepbooten op met trekken en de bakken werden behoedzaam weer diohter bij d'en wal gebracht. Een kwartier na de eerste start werd opnieuw begonnen, en spoedig hadden de „Betsie" en de „Hoogezand" voor en de „En Avant 12" en de „En Avant 13" achter, de bakken midden in het vaarwater gesleept. Nadat esn eind terug was gevaren, tot voor de Oude Maas, werd gezwaaid en de tocht naar het Holiandsch Diep aangevangen. Er was, ondanks het ongunstige weer, voor dit werk nog vrij groote belangstelling. Het convooi werd omstuwd door vele booten van den Rijkswaterstaat, der rijkspolitie en bootjes met belangstellenden. Er werd terstond een goede vaart in gezet en ongeveer 1 uur na het vertrek was men reeds te Willemsdorp. Nu ging het op de pijlers aan. Op het Hol iandsch Diep verliepen de werkzaamheden ook zeer vlot en om kwart voor 3 lag de tweede boog tusschen pijler 1 en 2 recht in de langs- richting der brug, en kon men beginnen met het neerlaten van de overspanning op de defi- nitieve ligplaats. Dit geschiedde door het vallen van het water op de rivier. Te 5 uur lag de overspanning op de steunpunten en werd de Nedsrlandsche vlag in top geheschen. Door het verder vallend tij, en bet pompen van water in de ballasttanks kreeg men spoedig de bakken met opstanden van de brug vrij en werden deze naar Dordrecht gesleept, om weer dienst te doen voor de derde over- spanning, die naar men vermoed in Juni zal kunnen worden geplaatst. WASHINGTON, DE AMBTENARENSTAD. Er is geen stad ter wereld waar zooveel ambtenaren wonen als in Washington. De cij- fers van de „Civil Service commission" wij- zen uit, dat in de hoofdstad der Vereenigde Staten behalve diplomaten, joumalisten en winkeliers vrijwel uitsluitend ambtenaren wonen. Deze cijfers laten tegelijkertijd zien, welk een geweldig bestuursapparaat de Ver. Staten ncodig hebben. Met inbegrip van de verschillende „New-Deal"-bureaux zijn er thans 94.950 personen in Washington in staatsdienst. In den wereldoorlog waren er echter nog veel meer ambtenaren. Toen de wapenstilstand gesloten werd waren er 117.760. In het geheel zijn er 672.273 men- schen, die van Uncle Sam's staatsruif eten en hiervan is een vijfde deel vrouwelijk perso- neel. Het grootste aantal menschen, dat tij- dens den oorlog ooit werkzaam is geweest als ambtenaar bedraagt 917.760, dus bijna een millioen. een der geheimzinnige verhalen van AGATHA CHRISTIE. (Nadruk verboden.) 14) ^Vervolg.) „Goeden middag, lady Eileen", zei hij, „wilt <u maar even plaats nemen". „Graag", zei Bundle. ,,Ik was bang, dat u me vergeten zoudt hebben". „Ik onthoud menschen altijd", zei Battle. „Dat moet wel in mijn vak", voegdie hij er aan toe. „0", zei Bundle een beetje ontmoedigd. „En wat is er van uw dienst", infonneerde do hoofdinspecteur. Bundle zei direct waar het op stond, „Ik heb altijd hooren zeggen, dat men in Scotland Yard lijsten heeft van alle geheime genootschappen en dergelijke die in Londen bestaan". „We probeeren op de hoogte te blijven" zei hoofdinspecteur Battle voorzichtig. ,,Ik veronderstel, dat heel vele daarvan niet werkelijk gevaarlijk zijn". trDaar hebben we een heele goede regel voor", zei Battle. „Hoe meer ze praten hoe minder ze uitvoeren. U zoudt verwonderd ajjn, hoe goed dat opgaat". „En ik heb gehoord, dat u ze heel vaak maar voort laat gaan?" Battle knikte. „Juist, waarom mag iemand zich geen Br'oeder van de Vrijheid noemen en twee keer in de week vergaderen en in een kelder spreken over stroomen bloed. Dat zal noch hem noch ons kwaad doen. En als er soms moeilijkheden van komen, weten we waar we hen vinden kunnen". ,,Maar soms", zei Bundle, ,,kan een genoot- achap toch wel gevaarljjker zijn dan iemand zich kan voorstellen". „Dat is heel onwaarschijnlijk", zei Battle. ,,Maar het zou kunnen gebeuren", hield Bundle aan. „0 ja", gaf de hoofdinspecteur toe. Ze zwegen eenige oogenblikken. Toen zei Bundle kalm: ..Hoofdinspecteur Battle, zoudt u mij een lflst kunnen geven van geheime genootschap pen, wier hoofdkwartier in Zeven Wijzer- platen is". Hoofdinspecteur Battle was er trotsch op, dat nooit iemand hem blijken van aandoening had zien geven. Maar Bundle kon er een eed op ged aan hebben, dat zijn oogleden <5<5n oogenblik knipten en dat hij van zijn stuk leek gebracht. Echter maar een oogenblik. Hij was weer zijn gewone houterige zelf, toen hij zed: ,,Strikt genomen, lady Eileen, bestaat Zeven Wijzerplaten tegenwoordig niet meer". „Neen?" „Neen; het is voor het grootste gedeelte afgebroken en weer opgebouwd. Het is ooit een tamelijk ordinaire buurt geweest, maar tegenwoordig is bet heel fatsoenlijk en deftig. Heelemaal geen romantisch plekje om te snuf- felen, naar geheimzinnige genootschappen". „0", zei Bundle tamelijk in het nauw ge dreven. Maar toch zou ik heel graag willen weten, hoe u op die buurt komt, lady Eileen". „Moet ik u dat vertellen?" „Och het spaa it moeite nietwaar? Dan weten we hoe de zaken staan, om het 2x30 eens uit te drukken. Bundle aarzelde een oogenblik. „Gisteren werd een man doodigeschoten", zei ze langzaam. ,,Ik dacht dat ik hem over- reden had „Mijnheer Ronald Devereux?" ,,U weet het natuurlijk. Waarom stond er niets van in de kranten?" „Wilt u dat werkelijk weten lady Eileen?" „Ja, graag". „Nu. ik wilde graag vier en twintig uur voor ons zelf hebben. Morgen zal het in de kranten staan". „0!" GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Ter Neuzen Ds. M. Heikoop te Utrecht. BENOEMD TOT SLUISMEESTER. Met ingang van 1 September a.s. is de heer J. R. Harms, sluiswachter aan de Oostsluis alhier, benoemd tot sluismeester aan het nieuwe RijnTwente-kanaal, ter standplaats Delden. Wij herinneren de lezers aan de advertentie in het vorig nummer, ibetreffende de heden- avond ter gelegenheid van den Volkenbonds- dag door de Vereeniging „Volkenbond en Vrede" in het „Luxor-Theater" alhier belegde vergadering, waarin de burgemeester, de heer Huizinga, zal spreken over „De Volkenbond", terwijl na de pauze zal worden vertoond de schitterende Metro-Goldwyn-Mayer super-film „De waanzin van den oorlog". Het wordt een vergadering die sen gang daarheen ten voile waard is. WAARSCHUWING. Onze lezers zullen zich herinneren de be richten die voor enkele maanden ook in ons blad verschenen,- betreffende de handelingen van een pseudo-verpleegster, die hier en daar relaties trachtte aan te knoopen, die voor de andere partij weinig voordeel beloofden. Zij is desw-ege gearresteerd en geruimen tijd ge- detineerd in het huis van bewaring te Middel- burg, doch de vorige week door de rechtbank i vrijgesproker. De in3pectcur van politie te Ter Neuzen verzoekt ons er de aandacht, vooral van hotel- - houders, op te vestigen, dat bedoelde dame weer op stap is gagaan. Zij kwam o.a. in deze gemeente, vergezeld van twee heeren, met een auto gemerkt H 54054, en uit hetgeen hij van de door haar gebrachte bezoeken ver- nam, achtte hij het gewenscht om er tegen te waarschuwen, met haar relaties aan te knoopen. DE SLAGERSVAIKTENTOONSTELLING. j Toen we Woensdagnamiddag de zaal van i het „Concertgebouw" alhier betraden, om te voldoen aan de tot ons gerichte uitnoodiging, j voor het bijwonen van de opening der Slagers- vaktentoonstelling, waren we verrast door het vroolijke en kleurige tafreel, dat we daar zagen. De deelnemers aan den vak-cursus be- wogen zich daar in hun kraakzindelijke wi-tte kleeding nog druk heen en weer, terwijl daar op tafels waren tentoongesteld verschillende prachtige werkstukken van slagersvemuft, die er, door de bewerking smakelijk en even- eens kleurig uitzagen, en, voor wat dit laatste betreft, verschillende werkstukken op een af- stand gezien eerder aan een schilder- dan aan een slagerscursus zouden hebben doen denken. Bovendien werd het geheel nog opgevroolijkt door een aantal bloemen en planten. Onder het tentoongestelde trokken, ook door hun aantal, een aantal Zeeuwsche en Ter Neuzensche wapens de aandacht. Deze waren, uit slagersingredienten, als mozaiken gevormd even-eens was dit het geval met een naboot- sing der schilderij van de stier van Potter en een fraaie bloem in kelk. Weer andere smake- lijke stukken vleesch waren geetaleerd, waar bij de garneerkunst tot opsiering had gediend en ook verschillende zeer smakelijke 3chotels ontbraken niet. Als algemeen oordeel der jury, die de werk stukken heeft beoordeeld, vernamen we, dat het werk blijk geeft, dat door een aantal in- zenders met zeer goed gevolg de lessen van den cursus zijn gevolgd, vooral op het gebied der nabootsing van de stads- of provincie- wapens was er mooi werk, doch, zooals in alle branches, was er ook werk, dat wat achter bleef. Het komt, voor dit werk, niet alleen aan op de kunst van bewerking, doch ook op den kunstzin, en die is niet bij alien gelijk ontwik- keld. Waar een slagervakcursus als die welke thans te Ter Neuzen is gehouden, beoogt, de etalages der slagerswinkels voor het publiek zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, kon met voldoening worden gezegd, dat in dit opzicht reeds veel is bereikt, en voor de cursisten in dat opzicht veel mogelijkheden zijn geopend. Te 2 uur, toen ook vele belangstellenden tegenwoordig waren, opende de beer H. J. Oolsen, voorzitter van den Zeeuwsch-Vlaam- schen Slagersbond, de bijeenkomst. Hij ver- klaarde, nu hij hier is in verband met de ope ning der eerste slagersvaktentoonstelling in Zeeuwsch-Vlaanderen, geen woorden genoeg te kunnen vinden om zijn dankbaarheid uit te spreken, voor de vele medewerking die uit verschillende kringen en standen voor de in- richting dezer tentoonstelling is ondervonden. In de eerste plaats dankt hij den Commissa ris der Koningin in deze provincie, die den kampioensprijs heeft willen beschikbaar stel len. Hij dankt den burgemeester van Ter Neu zen, den heer Huizinga, die zich bereid heeft verklaard de tentoonstelling te openen. De woorden die deze bij de opening van den cur sus tot de leerlingen heeft gesproken, zijn zoo mooi in toepassing gebracht. Hij heeft er op gewezen, dat veel cursussen met een groot aantal deelnemers beginnen, doch dat spoedig de ijver hij velen verflauwd en er ten slotte weinigen overblijven. Hier mcest men wegens het groote aantal de leerlingen in 2 afdeelin- gen splitsen enalien hebben tot het eind toe volgehouden, er is niemand afgevallen. (ingez. jsaeu. Bundle bestudeerde hem, in de war ge bracht. Wat verborg zich achter dat onbe- wegelijk gezicht Beschouwde hij het dood- scbieten van Ronald Devereux als een gewone of als een buitengewone misdaad? ,,Hjj vernoemde Zeven Wijzerplaten, toen hfl stierf". „Dank u", zeide Battle, „dat zal ik even noteeren". Hij schreef eenige woorden op het vloeiblok voor hem. Bimdle gooide het nu over een anderen boeg. „Ik hoor, dat mijnheer Lomax u gisteren kw'am spreken over een dreigbrief, dien hij ontvangen heeft". „Juist". ,,En die werd gestuurd uit Zeven Wijzer platen". „Ik geloof, dat er Zeven Wijzerplaten boven stond". Bundle had het gevoel of ze vergeefs op een gesloten deur beukte. „Als ik u mag raden Lady Eileen „Ik weet, wat u zeggen wilt". „Dan zou ik naar huis gaan ennu ja, de zaak uit uw hoofd zetten". ,,De zaak aan u over laten bedoelt u?" Juist", zei hoofdinspecteur Battle. ,,W\j zjjn immers de vaklui". „En ik ben maar een amateur? Ja, maar u vergeet 66n dingik kan dan al uw kennis en bekwaamheid niet bezitten, maar iets heb ik toch op u voor. Ik kan in het geheim werken". Het scheen haar toe alsof de hoofdinspec teur een weinig uit het veld geslagen was en alsof haar woorden doel getroffen hadden. ..Natuurljjk", zei Bundle, „als u me geen ljjst wilt geven van geheime genootschap pen „0, dat heb ik niet gezegd. U kunt een lijst krijgen van d-e heele verzameling Hij ging naar de deur, stak zijn hoofd er door en riep iets, toen ging hij wesr in zijn stoel zitten. Bundle voelde zich eenigszins zonder reden beschaamd. Het gemak waar mede hij op haar verzoek inging, kwam haar verdacht voor. Hij keek haar nu kalm aan ,,Herinnert u zich den dood van mijnheer Wade?" ,,Ten uwen huize, nietwaar? Hij nam een te groote dosis van een slaapmiddel". „Zijn zuster zegt, dat hij nooit iets innam om te slapen". ,,Och", zei de inspecteur. ,,U zoudt ver w-onderd zijn, als u wist hoeveel zaken er zijn, waarvan zusters niets weten". Bundle voelde zich weer beschaamd. Ze bleef zwijgend zitten, tot er iemand kwam met een getypt vel papier, dat hij den hoofdinspec teur gaf. „Alstublieft", zei deze, toen de ander de kamer verlaten had: „De blosdbroeders van St. Sebastianus", ,,De Wolfshonden", „De broeders des Vredes", „De Vereeniging der vrienden", „De vrienden der onderdrukking", „De kinderen van Moskou, „De dragers van het roode vaandel", „De haringen", „De kameraden dey gevallenen"en nog wel een half dozijn anderen". Hij gaf haar de lijst met een duidelijk merk bare glinstering in zijn oogen. „U geeft 't", zei Bundle, „omdat u weet, dat ik er niets aan zal bebben. Wilt u hebben, dat ik me heelemaal niet met de zaak be- moei?" „Dat zou ik het liefst hebben. U begrrjpt als u al die plaatsen opzoekt -nu ja, dan zult u het ons heel lastig maken". „U bedoelt, dat u me dan in het oog zult houden?" „Ja, in het oog houden, lady Eileen!" Bundle was opgestaan. Ze weifelde nog Tot dan toe was hoofdinspecteur Battle de overwinnaar. Toen herinnerde ze zich een klein incident en gebruikte dat als een laatste beroep op hem. „Ik zei zoo juist, dat een amateur sommige dingen kan doen, die een man van het vak niet kan. U hebt me niet tegengesproken. Dat k-omt omdat u een eerlijk man bent hoofd inspecteur Battle. U wist, dat ik gelijk had" „Ga door", zei Battle kalm, „Op Chimneys hebt u me laten helpen. Wilt u me nu niet laten helpen?" Battle scheen er over na te denken. Aan- Hij dankte cok de directie van de P.ZJ .M-, die eveneens een eereprijs beschikbaar steide, evenals de N.V. Koelrad te Amsterdam, Olida te Oss, limonadefabrikant A. J. de Jonge ta Ter Neuzen, Papierhandel van St.aai.en en Boon te Den Haag, de hakblokkenfabriek der firma L. van Dijk te Laren, de Zuiderpapier- handel A. van Wijck te Ter Neuzen, ijsfabri- kant A. 'de Bruijcker te Selzaete, tabaksfa- briek Niemeijer te Groningen, papierhandel Nestelroy, Verstegen's specerijenhandel te Rotterdam en den heer P. Verstraten te Axel, welke eveneens prijzen beschikbaar stelden. Spreker verwelkomde ook den heer Brons,, hoofd van den keuringsdienst te Ter Neuzen, die voortdurend met groote belangstelling het werk der cursisten heeft gevolgd, en drukte de laatsten op het hart, toch steeds met de hoofden der keuringsdiensten samen te wer ken aangezien dit voor de slagers van groot belang is. De hoofden van den keuringsdienst zien ook graag mooie etalages, doch daar gaat het niet alleen om, maar ook om goede waar tedeveren. iHij bracht ook hulde aan de werkzaamheid. van den heer Hiemsbra, den leeraar van den cursus, die zoioveel tijd heeft opgeofferd ten bate der cursisten en ook voor het welslagen dezer tentoonstelling, en voo-rts ook aan de juryleden, mej. Dekker, en de heeren Visser en Rietveld, voor den verrichten arbeid. Spreker dankte ook de pers, voor de ver- leende medewerking en de firma IJsebaert, die voor het houden van den cursis haar slacht- lokalen had beschikbaar gesteld, de heeren Standaert en Schalk voor de bloemenversie- ring, en ten slotte de cursisten voor hunne inzendingen. Hij ziet met voldoening op den cursus terug. Hij wil thans wel erkennen, deze met een bang hart te hebben tegemoet gezien, in ver band met de vraag: zal ook het einde goed zijn? Hij kan dit thans volmondig bevesti- gend beantwoorden. Ten slotte wendt hij zich tot het publiek, wijzende op een in de zaal aangebracht op- schrift: ,,koopt uw vleesch bij de slagers". Dan is men verzekerd vleesch te k-oopen dat een goede behandeling heeft ondergaan en zindelijk behanaeld wordt. Maar al te veel wordt er in sommige gemeenten nog geslachl in schuren of stallen, zelfs in krotten. Men kan hier thans zien wat de slagers willen en daaruit zijn conclusie trekken. De voorzitter verleenae hiema het woord aan den burgemeester van Ter Neuzen, den heer Huizinga, die verklaarde niet een oogen blik geaarzeld te hebben, om aan het verzoek van het bestuur, om deze tentoonstelling te openen, te voldoen. Hij wilde gaame steun verleenen aan het streven van een groep men schen, die bezig zijn om in hun vak niet al leen een middel van bestaan te vinden, dock ook om dit omhoog te brengen, door de aan dacht van het publiek daarop meer dan tot nu toe te trekken, en te toonen dat zij het. beste willen leveren, wat in hun vak bereik- baar is. Kon men hetgeen thans hier te aanschou- wen is, vroeger slechts in de winkels in de groote steden aanschouwen, de slagers in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben thans getoord, dat het platteland de steden benadert, voor wat betrfet d-e veivolmaking van hun bedrijf. Misschien treft men hier zelfs wel werkstuk ken aan, die men in de groote steden nog niet heeft gezien. En wanneer de slagers daar door het publiek toonen, dat ze hun klanten evengoed kunnen bedienen, als hun collega'a in de groote steden, wanneer ze door hetgeen te zien is, ook de waardeering van het publiek weten te verwerven, zal het doel der ten toonstelling, die hij hierbij geopend verklaard.. ten voile bereikt zijn. Dooir den heer Rietveld, jurylid, werd bier- op gesproken namens de Slagersvakschool te Utrecht. Het was hem aangenaam, dat de aandacht der slagersvereeniging op die in- gemoedigd door zijn stilzwijgen vervol-gde Bundle: „U weet heel goed, wat ik voor iemand ben, hoofdinspecteur Battle. Ik dring nergens in. Ik ben geen bemoeial. Ik wil niet in den weg staan en h-etzelfde doen wat u al doet en wat u veel beter kunt doen dan ik. Maar als er een kans is voor een amateur, geef me die dan". Nog zweeg hoofdinspecteur Battle en toen zei hij kalm: „U hadt niet oprechter kunnen spreken", lady Eileen. Maar dit wil ik u toch even zeggen: Wat u voorstelt is gevaarlijk. En als ik gevaarlijk zeg, bedoel ik gevaarlijk". „Dat heb ik wel begrepen", zei Bundle, „zooveel verstand heb ik wel". „Ja", zei hoofdinspecteur Battle, „ik heb nooit een dame geksnd, die het zooveel had. Ik zal het volgende voor u doen, lady Eileen. Ik zal u een kleine wenk geven. En dat doe ik omdat ik nooit heb gedweept met de spreuk „Veiligheid voor alles". Naar mijne meening was het veel beter, dat de helft der menschen, die hun leven doorbrengen met te voor komen, dat ze overreden worden, werkelijk overreden werden en zoo veilig uit den weg geruimd. Die zijn t6ch niets waard! -Deze merkwaardige uitspraak, komende van de conventioneel-e lippen van hoofdinspec teur Battle deden Bundle gaf staan. „Welke wenk wilde u me geven?" vroeg- ze ten slotte. „U kent mijnheer Eversleigh is het niet?" ,,-Of ik Bill ken? Maar natuurlijk! Maar wat ,,Ik denk, dat mijnheer Bill Eversleigh u alles zal kunnen vertellen wat u over Zeven Wijzerplaten wilt weten". ,,Weet Bill ervan? Bill?" „Dat heb ik niet gezegd. Heelemaal niet- Maar ik geloof, dat u, daar u een scherpzin- nige dame bent, wel van hem aan de weet zult komen, wat u wilt". ,,En nu", zei hoofdinspecteur Battle beslist. ,,zeg ik geen woord meer!" (Wordt vervolgd.l)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5