waarborgt Buitenland Alleen de naam "op een koker dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. TER NEUZEN, 17 MEI 1935. STOPPELDIJK. ■verscherpen, dat hij zich met de grootste be- aorgdbeid zal hebben afgevraagd, wat de naaste toekomst ons zal brengen. Wei zijn de tijden veranderd! Men herinnere zich de jaren 19251926, toen de intemationaal- ipolitieke liemel zoozeer scheen op te klaren, het vredestoeginsel z6<3 algemeen aanvaard werd, dat de vredssvrienden zich tevreden konden stellen met de overtuiging, dat ..men" den oorlog niet wilde, dat ,,men" Hecht boven „Geweld" stelde, dat iets van de hoogzedelijke plichtenleer van Hugo de Groot tot werkelijk- heid was geworden in de werelti der inter- nationale betrekkingen niet alleen, maar ook in de harten en hoofden der massa. Die tijden zijn voorbij: de bereidheid tot den oorlog neemt hier en daar betreurens- waardiga vormen aan; de geladen internatio- nale atmosfeer wekt stemmingen, die den Vrede bedenkelijk bedreigen. En al is die atmosfeer nog niet z66, dat de waarschuwing zou moeten luiden: wordt verwacht storm, een: weest op Uw hoede is geen overbodig attentiesein. ZENUW-TABLETTEN (ingez. Med.) )rEen „Weest op Uw hoede"Nog is het niet te laat, nog is het tijd, om, door de hand aan het werk te slaan, het zijne bij te dragen (tot de organisatie van den Vrede. Nog is het tijd, om te beseffen, dat men, met een simpele verklaring, dat men den oor log niet wil, den vrede maar matig client; om te beseffen, dat de vrede ons niet als rijpe vrucht in den schoot valt, maar moeizaam veroverd dient te worden. Man voor man, vrouw voor vrouw, zou op dezen herdenkingsdag de vraag moeten wor den gesteld: wat deedt ge voor den vrede, welk offer bracht ge om het onvoorstelbare onheii van een nieuwen oorlog te voorkomen? Beschikt ge waarlyk over voldoende fantasie en moed om zich onverbloemd voor oogen te etellen, wdt een nieuwe wereldkrijg zou be- teekenen? U verzekert zich en de Uwen tegen onge- vallen, tegen brand, tegen invaliditeit, tegen storm, ziekte en wat niet al; U heeft levens- verzekeringen afgesloten ten behoeve van de UwenU getroostte zich daarvoor allerlei offersMaar welk offer bracht ge tegen het grootste gevaar, de vreeselijkste bedrei- ging van ons alien: tegen den oorlog? Steun - de U altijd en overal moreel den Volkenbond? Of heeft U meegezongen in het koor der klagers, meegehoond met de massa der spot ters, die niets ongedaan hebben gelaten, om ihet gezag van den Volkenbond te onder- mrjnen Hoe verzwakt de Volkenbond ook moge zijn, hoezeer hij in menig geval ook in gebreke moge zijn gebleven, hij is en blijft de eenige vrucht van vier jaren volkerenstrijd, hij is en blijft het eenige bolwerk tegen een herhaling van een wereldoorlog, die in veler herinnering helaas te zeer verflauwd is. Er zijn er, die er een bijna boosaardig ver- maak in hebben geschept, om de fouten van den Volkenbond met rood te onderstreepen, als- of het erom ging, hem den genadestoot toe te brengen; er zijn er, die de resultaten van den Volkenbond (men denke aan het Saar- plebisciet, aan de spannende dagen van den koningsmoord in Marseille) hebben ge- kleineerd, voorbijgezien. Teleurgestelden waren het, die van het nog zoo jonge instituut wonderen ve: vachtten; die vergaten, dat het onmogelijk is, om, na eeuwen van volslagen ongebondenheid der staten in de volkerengemeenschap, als met een toover- slag de staten te onderwerpen aan een vol- maakten rechtsgemeenschap, geschraagd door een even volmaakten geest van samenwerking. Vergeten werd ook, dat men het onmogelijke verlangt, als men met den daad een streep denkt te kunnen halen door de geschiedenis der eeuwen. Een eerste stap op den weg der vredes- organisatie der vclkeren, een eerste steen aan bet gebouw der Internationale samenwerking wie den Volkenbond z66 ziet, stelt hem in het licht der werkelijkheid, ziet hem gebouwd op het terrein, waarop enkel voor de mensch- heid duurzaam-nuttige arbeid valt te ver- •richten: op het terrein van het menschelijk- mogelijke. Wat onder gunstige omstandigheden gebo- ren wordt en opgroeit, zie, het is sterk ge- noeg, het heeft onzen steun, onze zorg, onze .tcewijdmg niet zoozeer van noode: het groeit en bloeit als van zelf. Maar het goede en vruchtbare, dat onder een niet bemoedigend gestemte geboren, schuchter en wat bloedarm en daardoor onvast zijn levensweg gaat, moe ten wij schragen met onzen voortdurenden steun, met onze warmte en toewijbing, opdat het groot en sterk wordt. Men wijst op de onvolmaaktheid van den Volkenbond: welnu, men beschouwe het als voorname roeping, aan zijn vervolmaking mede te werken opdat hij uitgroeie tot het hechte, nimmer falende bolwerk tegen den jammerlijksten gruwel en geesel der mensch- heid: den oorlog. Zeker heeft het zin op dezen Volkenbonds- dag de woorden in herinnering te brengen van Prof. C. van Vollenhoven, geschreven in 1918: ,,Voor een Volkenbond moet de oorlogs- vrijheid worden tenietgedaan; voor een Vol kenbond moet de organisatie worden getrof- fen, die tegen den oorlogsmisdaad waakt. Wat dan verdwijnt is niet alle oorlog de misdaad laat zich nu eenmaal niet afschaffen maar wel de eeuwenlang als normaal beschouwde, vechterij-oorlog tussohen de statenEn voorzienend voegde hij daaraan toe: .Een nieuwe politiek zal meer bespoedigd worden door een nog onvolmaakten Volkenbond, maar die er is, dan door gedroomde plannen. Het is waarlijk zoo al arbeids genoeg." [Beter een onvolmaakte Volkenbond, dan geen! Ondanks alien tegenspoed, ondanks alle weinig bemoedigende teekenen, die het heden ons laat zien, is de toekomst aan den Volken bond. Een verre toekomst zoolang net woora is aan lauwen en spotters, een nabije zoodra men de hand aan het werk slaat en bereid is, het zijne te doen en zijn offer te brengen, ter afwering van een onheii, zoo groot, dat onze humaniteit ons belet, het ons in heel zijn afschuwelijkheid voor te stellen. De Vrede vraagt een offeris hij niet waard, dat men het brengt? TEJGEN HET BEZUINIGINGSONTWERP. Op Zaterdag 1 Juni houden, naar het Volk meldt, de besturen van het Nederlandsch Ver band van Vakvereenigingen en de Sociaal- Demiocratische Arbeiderspartij een demon- stratief oongres naar aanleiding van het wets- ontwerp tot verlaging van de openbare uit- gaven. Sprekers zijn de heeren J. W. Albarda, S. de la Bella Jr., F. van Meurs en Th. Thijssen. Het congres wordt gehouden in het N.V.- huis te Utrecht en begint des morgans om 10 uur. MECHANISEEBING IN DE SIGABENLNDUSTRIE. Naar gemeld woirdt, hebben de betrokken ministers besloten te bevorderen aan de Sta- ten-Generaal maatregelen voor te stellen tegen een mogelijke te snelle verdere uitbrei- ding van de mechandseering in de, sigaren- industrie. Het ligt niet in het voornemen het gebruik van bestaande machines te verbie- den, doch wel om het in dienst stellen van nieuwe compleet- en bosjesmachines afhanke- lijk te stellen van de toestemming van de regeering. In verband hiermede zal de Arbeiosinspec- tie dezer dagen beginnen met een inventa- risatie van het aantal machines, dat op 15 Mei bij de versohillende fabrieken in gebruik was. Intusschen is opdracbt gegeven om met spoed een wetsontwerp voor te bereiden, waarbij het in gebruik stellen van compleet- en bosjesmachines na 15 Mei 1935 aan een toestemming wordt gebonden. Deze wet zal dan slechts voor een bepaalden tijd gelden; in welke periode de Regeering de gelegenheid zal hebben het vraagstuk grondig te onder- zoeken en overleg te plegen met belangheb- benden, zonder dat intusschen emstige ver- storingen van het technisch productie-appa- raat en daarmede van de arbeidsmarkt kunnen optreden. DISCONTOVERLAGING BIJ DE NEDERLANDSCH1E BANK. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van Donderdag haar rentetarieven met een half percent verlaagd, waardoor het disconto 4 pet. wordt. Het Handelsblad schrijft daarombrent: Nadat de val van de Belga een golf van wantrouwen in de andere gouavaluta's had doen ontstaan, was o.a. de gulden gedurende eenigen tijd aan een dusdanigen druk blootge- steld, dat de Nederlandsche Bank in de eerste helft van April teneinde zich te verdedigen tegen de kapitaalsafvloeiing naar het buiten- land tot tweemaal toe er toe overging het disconto met een vol procent te verhoogen, waardoor dit op 4% kwam te staan. Inmiddels is echter weder een ontspanning ten aanzien van den gulden ingetreden, die duidelijk tot uitdrukking kwam in het terug- loopen van de geldkoersen op de open markt. Onder deze omstandigheden zal de disconto- verlaging, waartoe de Nederlandsche Bank thans is overgegaan, weinig verwondering wekken en ten hoogste worden opgevat als een bewijs, dat onze circulatiebank den aan- val op den gulden met succes heeft afgesla- gen. SCHIETPARTIJ AAN DE DUITSOH- NEDERLANDSCHE GRENS. Het Tweede Kamerlid Vliegen heeft aan de ministers van justitie en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de heeren minister kennis ge- nomen van het feit dat op 6 Mei j.l. in den vroegen morgen, bij de gemeente Vlagtwedde door Duitsche politie op ontvluchte gevange- nen is geschoten, derwijze dat vele kogels op Nederlandsch gebied terecht kwamen en dat vender Duitsche politiemannen eenige dier vluchtelingen over de grens zijn gevolgd en een van hen op Nederlandsch gebied hebben gepakt en vastgehouden 2. Zoo ja, hebben de ministers naar aan leiding van deze feiten de noodige stappen gedaan die er toe kunnen leiden dat van Duitsche zijde in het vervolg de Nederland sche grens strikt wordt geeerbiedigd en voor- al dat in de nabijheid van die grens met vuur- wapens z66 wordt omgegaan dat de uitwer- king beperkt blijft tot het eigen grondgebied en dat politioneele handelingen van niet-Ne- deslandsch politie-personeel op Nederlandsch gebied achterwege blijven? 8. Indien dit nog niet is geschied, zijn de heeren ministers dan bereid alsnog zulke stap pen te doen? HET AFTREDEN VAN MINISTER MARCHANT. „Vooruit" heeft aan den directeur-generaal van het onderwijs, prof. dr. G. A. van Poelje, de vraag voorgelegd, of naar zijn oordeel de besluiiten, die minister Marchant ten opzichte van zijn persoon en zijn functie heeft geno- men, van eenigen invloed zouden blijken te zijn op de verdere doorwerking van de nieuwe spelling. Prof, van Poelje beantwoordde deze vraag als volgt: „Het lijkt mij volkomen uitgesloten, dat de beslissingen van den heer Marchant op den verderen gang van zaken met de nieuwe spel ling van invloed zouden zijn. Deze aangele- genbeid is geheel in staat van wijzen gegaan. Het uitgeversbedrijf en alle verdere betrokke- nen hebben zich op de invoering van de gewij- zigde spelling ingesteld. Zelfs als de heer Taveme hier zou komen te zitten, zou hij. naar mijn meening, niet te niet kunnen doen, wat is tot stand gekomen!" DE HUIZER ZENDER WORDT OP 1 JULI BUITEN GEBRUIK GESTEED. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot het in het leven roepen vad een Nederlandsche Omroep Zen- der Maatschappij. Daarin wordt o.a. medegedeeld, dat op grand van eenstemmig advies van de com- missie voor het zendervraagstuk besloten is, den zender te Huizen (1875 M.) met ingang van 1 Juli definitief buiten gebruik te stellen. De omroep-organisaties krijgen totdat een nieuwe zender zal zijn gebouwd, onder bepaal- de voonwaarden, de beschikking over den krachtigen zender te Kootwijk.* De kerkzender te Bloemendaal blijft met het oog op het historisch gewordene als uit- zonderling naast de zendters der Nozema be- Het ligt in de bedoeling het definitieve zen- dercomplex voor groot vermogen in te rich- ten (max. 150 K.W.), terwijl ook reeds ge durende den overgangstoestand met den Koot- wijk-zender met groote energie zal kunnen worden uitgezonden. VERVROEGDE INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLJOHT. De Minister van Defensie heeft aan de bur- gemeesters in den lande medegedeeld dat het plan be staat om het getal keuringsraden be- langrijk te verminderen. Indien dit plan wordt verwezenlijkt, zal de zitting van elk der ovei- blijvende raden langer moeten duren dan thans Deze zitting later te laten eindigen dan ongeveer half Mei, is om verschillende redenen niet mogelijk, zoodat de langere duur van de zitting slechts te bereiken is door de keuring vraeger te doen beginnen. Dit maakt het noodzakelijk, ook de inschrijving voor den dienstplicht te vervroegen. Om daartoe te kunnen geraken, is wijziging van de Dienst- plichtwet noodig. Een zoodanige wijziging is voorgesteld bij een wetsontwerp, dat bij Koninklijke Boodschap van 26 April j.l. bij de Tweede Kamer is ingediend (het Bezuinigings- ontiwerp). Met het oog op het voorbereidend werk, dat ingevolge art. 6, tweede lid van het Dienst- pliohtbesluit aan de inschrijving moet vooraf- gaan, zal het good zijn, reeds nu rekening te houden met de mogelijkheid, dat deze wets- wijziging spoedig tot stand komt, in welk ge val de algemeene inschrijving voor de lichting 1937, welke naar de bestaande bepalingen in Januari 1936 zou plaats hebben, waarschynlijk j wordt vervraegd tot October 1935 en de ken- nisgevingen, bedoeld in art. 7, eerste en vierde lid van genoemd besluit, in September a.s. j zullen moeten plaats hebben. De Minister voorncemd verzoekt den bur- i gemeesters maatregelen te willen treffen, op- dat voor lichting 1937 het voorbereidend werk, bedoeld in het aangehaalde tweede lid van art. 6 uiterlijk begin September a.s. zijn be- slag zal hebben verkiiegen. MUSSOLINI DULDT GEEN INMENGING. In een rede in den Sanaat heeft Mussolini formeel tegengesproken dat Frankrijk en En- geland een stap te Rome zouden hebben ge daan met betrekking tot het Italiaansch Abessijnsch conflict. Hij zeide: Het is de waarheid, dat geen enkele stap werd ondernomen en dat zeer waarschijnlijk ook geen enkele stap zal worden gedaan, ge geven de Italiaansch-Britsch-Fransche betrek kingen. Er zyn geen diplomatieke maatregelen toe noodig, vervolgde Mussolini, om van ons, als men dit wenscht, op een basis van wederzijd- sche hartelijkheid een uiteenzetting te krijgen van ons ruimschoots gedocumenteerd stand- punt. Men kan den zoo actieven en belangloo- zen raadgevers, die onze tegenwoordigheid in Eurapa onmisbaar achten, antwoorden dat wij, juist om rust in Eurapa te hebben, volkomen rustig in Afrika willen zjjn. Wij zullen alle soldaten zenden, die noodig zijn en niemand kan zich het onduldbare recht aanmatigen ons naar onze voorzorgsmaatregelen te vragen. Het is duidelijk, dat wij niet hebben gewei- gerd met Abessynie in overleg te treden. Wij hebben Italiaansche vertegenwoordigers in de verzoeningscommissie benoemd. Wat Eurapa en mogelijke betreurenswaardige en plotselinge eventualiteiten betreft, bevestig ik dat wij drie lichtingen onder de wapenen en de lichting 1912 (1932) in reserve zullen houden. De onderstaatssecretaris van kolonien, Les- sona, zette aan de hand van cijfers en ge- gevens de gevolgen uiteen van een heerschap- py van Addis Abeba over de niet-Abessijnsche stammen in het Zuidelijk en Westelijk grens gebied. De Eurapeesche mogendheden hebben een zware verantwoordelijkheid op zich ge laden, aldus Lessona, door toe te staan, dat de niet-Abessijnsche stammen door Abessynie worden onderworpen, aangezien dit een per manent gevaar oplevert voor de aangrenzende kolonien. Hierin moet verandering worden gebracht door Italie, dat de grootste belangen by Abessynie heeft en tevens in het belang van Eurapa de beschaving moet verdedigen. Door de vijandige houding van Abessynie en de incidenten is gevaar ontstaan aan de grenzen van Eritrea en Somaliland. Tenslotte deelde Lessona mede, dat werken zijn uitge- voerd, waardoor bevolking en troepen helder drinkwater kunnen krijgen. De gezondheids- toestand in de kolonien is zeer bevredigend. Uit Londen wordt gemeld, dat de ontevre- denheid onder de conservatieven over Simons buitenlandsche politiek eveneens een gevolg is van de Abessijnsche kwestie. Men acht minis ter Simon verantwoordelyk voor de vererge- ring van de Italiaansch-Abessijnsche verhou- ding, omdat hij zich heeft verzet tegen een Fransch-Britsche demarche bij den keizer van Abessynie, die waarschijnlijk tot diens capi- tulatie zou hebben geleid. Te Londen acht men het mogelijk, dat En- geland in geval van vijandelijkheid Addis Abeba zou steunen. Mocht tot grenswijzigin- gen worden overgegaan, dan zullen de Britsche belangen by het Tanameer, als reservoir voor den Nijl worden besohermd. Naar verluidt wisselt de Engalsche regee ring langs diplomatieken weg van gedachten met Parys en Rome, ten einde spanning te be reiken in de Italiaansch-Abessijnsche betrek kingen en de bijeenkomst van den Volken- bondsraad voor te bereiden, die zich zal heb ben uit te sprekien over het verzoek van Abes synie tot behandeling van het geschil. Engeland streeft emaar, dat spoedig de commissie haar werkzaamheden zal beginnen, welke belast is met de regeling van het Oeal- incident. Het is mogelijk, dat Engeland een demarche doet te Addis Abeba, ten einde de regeering van Abessynie tot gematigdbeid te adviseeren. De speciale correspondent van de Evening Standard, die te Addis Abeba is aangekomen, meldt aan zijn blad, dat de gansche bevolking van Abessynie in groote opgewondenheid is geraakt over het dispuut met Italie. De vre-amdelingen zijn ongerust over hun veilig- heid in de naaste toekomst. In officieele krm- g-en wordt de toestand kritiek geacht en bet afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Abessynie en Italie wordt elk oogen- blik verwacht. GED WON GEN UITBREIDING DER BRITSCHE LUCHTMACHT. Voigens den luchtvaartmedewerker van de Daily Telegraph zijn de plannen voor de un- breiding van de Britsche luchtmacht, waarvan de bijzonderheden heden in het Lagerhuis zullen worden medegedeeld, thans uitgewerkt. Deze voorstellen komen neer op een verdrie- voudiging van de defensieve luchtvaartstryd- krachten van Groot-Brittannie binnen twee jaar en een verdubbeling van de totale lucht- vaartstrijdkrachten van het Britsche ryk. De luchtmacht van Groot-Brittannie zal worden uitgebreid van 43 eskaders met 498 .eerste linie-machines tot 128 eskaders met 1460 eerste-linie-machines. Hierdoor zal de luchtmacht van Groot-Brittannie gelyk wor den aan de Franschs luchtmacht in Europa en Noord-Afrika. Bekend is, dat Duitschland m de toekomst een gelijke sterkte zal hebben, indion het hierover thans niet reeds bsschikt. Voorts zal de overzeesche luchtmacht wor den uitgebreid, evenals de vliegboot-eskaders en de vliegtuigen, die bij de vloot zijn inge- deeld. Het resultaat van al deze uitbreidingsn za. zijn, dat het aantal eerste-linie-vliegtuigen van' alle klassen binnen twee jaar zal worden verdubbeld, waardoor Groot-Brittannie m totaal meer dan 2000 vliegtuigen zal bezrtten. tegen thans 1020. TUNNEL VAN 10 K.M. ONDER ZEE. Het constructiewerk aan den onderzeeschen tunnel van ongeveer 10 kilometer, die het eigenlijke Japan zal verbinden met Noord- Kyoesjoe zal het volgende jaar worden aan- gevangen voigens een beslissing van het ministerie der spoorwegen. Het werk zal in vier jaar worden uitgevoerd en 18 millioen ven kosten. De minister der spoorwegen, Oesjida, zal voor dit doel een bezoek brengen aan Sjimonoseki en Moji, begeleid door een staf van deskundigen. De ontworpen tunnel zal beginnen bij Sjimonoseki en eindigen bij Moji. EINDEXAMENS H. B. S. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat de eind- examens zullen gehouden worden: Voor de B-afdeelingenR.H.B.S. te Zierik- zee op 20, 21 en 22 Juni; R.H.B.S. te Goes op 24, 2o en 26 Juni; R.H.B.S. te Vlissingen op 1, 2, 3, 4 en 5 Juli; R.H.B.S. te Middelburg op 6, 8, 9, 10 en 11 Juli; R.H.BjS. te Oostburg op 12, 13, 15 en 16 Juli; R.H.B.S. te Ter Neu- zen op 17, 18 en 19 Juli. [Tot deskundigen bij deze examens zijn aan- gewezen: Dr. J. G. Rutgers te 's Gravenhage; Dr. H. W. Woudstra te Utrecht; Dr. O. Noord- mans te Laren (Gld.). Voor de A-afdeelingen: R.H.B.S. te Zierik- zee op 2 en 3 Juli; R.H.B.S. te Middelburg op 4 en 5 Juli; R.H.BjS. te Oostburg op 6 en 8 Juli; R.H.B.S. te Vlissingen op 9, 10, 11 en 12 Juli; gecommitteerdenJ. L. van der Pauw, te Hillegersberg (voor Zierikzee), en Prof. H. A. Kaag te Tilburg (voor de laatste drie scholen); mr. A. de Stoppelaar Fz. te 's Gra venhage; Dr. E. E J. Messing te Rotterdam. DLEFSTAL VAN VEE UIT EEN WEIDE. In den morgen van een dezer dagen kwam de landbouwer J. te Koewacht tot de ontdek- king, dat een zwart bonte kalfvaars uit zijn weide, gelegen onder de gemeente Koewacht, waarin nog drie stuks vee liepen, was ont- vreemd. Aangezien de weide slechts eenige meters van de Nederlandsch-Belgische grens is ver- wijderd en het hek dat tot de weide toegang geeft niet met slot en sleutel was gesloten, zoodat het gemakkelijk was te openen, wordt vermoed, dat het dier is gestolen en fraudu- leus Belgie is binnengevoerd. Voor den be- stolene is dit een schadepost van f 130. LUXOR-THEATER. De Big van het Regiment. De Tel. schrijft: Er is bij iedere Nederlandsche film lang en breed over de toekomst gesproken, ter wille waarvan men het heden eenigszins verwaar- loosde. M.a.w. men juichte, meer ter aanmoe- diging dan omdat er te juichen viel. Men was al blij wanneer men op de mooie foto kon wij zen en slikte derhalve de onmiskenbare vul- gariteit van sommige producten die nooit hoo- ger dan een meter van den bodem kwamen. Men roemde de spelers, doch hechtte zich te- veel aan hun reputatie van het tooneel of van de revue. Het was bitter en wanhopig. En men zag met eenigen angst dit nieuwe product tegemoet. Men had van deze film ge- boord en vreesde wederom voor de suprema- tie van den revuekomiek. Doch men kan nu wel zeggen, dat deze Monopole-film een film is die met veel begrip van onzen Nederland- schen aard gemaakt is, met groote genegen- heid voor het onderwerp en met discipline. Er heeft een regisseur gestaan die volkomen on- bevangen met zijn materiaal aan het werk gegaan is en geen „sterren" gevleid heeft of aan hun lust om de scene in beslag te nemen heeft toegegeven. De regie gevoerd door Max Nosseck en G. J. Teunissen heeft de beschikking gehad over twee camera-artisten die him arbeid zoo perfect hebben gedaan (Schlasy en Alsem) dat men in voortdurende bewondering is over de atmosfeer en het licht hunner fotografie. Wanneer ik bij het zien van deze film aan de „Groote Parade" heb gedacht, dan is dit niet alleen om het doel dat hier een militair onderwerp behandeld wordt, doch voorai om de wijze waarop hier, in het Nederlandsche karakter getransporteerd, die merkwaardige vermenging van civiel en militair leven getee- kend is zooals die in de mobilisatie tot stand kwam. Want deze film is- de film geworden die het bewogen tijdperk van onze mobilisatie verhaalt en niet met dat domme en soms misdadige anti-militairistische accent, dat nooit reke ning houdt met ons nationale belang en ons nationale fatsoen, doch ook niet met die ver- heerlijking van het soldatenbestaan die men by sommige van onze buren kan vinden. Deze film heeft de medewerking gehad van onze militaire autoriteiten en zij hebben er goed aan gedaan> want wij zien hier soldaten en officieren en burgers bij elkander, in niet al te pleizierige omstandigheden en het zijn geen engelen, maar iedereen probeert van de si- tuatie te maken wat er van te maken is en dat is precies ons volk. Wij kankeren graag, maar geef een kankeraar een chef die hem verstaat en hij loopt door het vuur. Mr. Roothaert heeft met zijn boek „Spion- nage in het Veldleger" het motief gegeven voor deze film en Herman Bouber heeft op de hem eigen talentvolle wijze den dialoog ge schreven die u twintig of dertig maal een schaterlach ontlokt. Deze twee humoristen hebben elkander gevonden uit een meer dan middelmatigen reman in een meer dan middel- matige film ontstaan een film die van be gin tot eind niveau houdt, nergens benaai wordt, hier en daar prachtige en spannende passages bevat, door Max Tak en zijn mede- werkers op bewonderenswaardig vlotte wijze muzikaal verzorgd is enfin, een product waar we nu eens echt tratsch op kunnen zijn en dat ons moed geeft voor de toekomst van de Nederlandsche film. Alles wat op filmgebied reeds naam had, staat er in Fientje de la Mar, Henriette Davids, Poons, Kaart, Van Eysden, Van Ees, Van Dommelen enzoovoort. En we hebben dan het Nederlandsche wonderkind, dat hoop ik gauw naar zyn moeder teruggestuurd wordt, de lieve 'Hansje Anderiessen, die me een k'neep in het hart gaf al reeds toen ik hem uit dien trein met Belgische vluchtelin gen zag stijgen en vervolgens even zoekend en verlaten op dat leege perron zag staan. Kaart, Poons en Van Eysden doen zien wat zij onder een goede regie op filmgebied ver mogen wij hebben de stuff en het is slechts de kwestie wie er mee werkt. Het zijn niet de eerste successen die het doen het komt er op aan dat zij menschen blijven, karakters en geen grapjassen. Fietje de la Mar en Henriette Davids hebben zich iets ge- effaoeerd evenals de anderen en het ensemble is er sterker door geworden, waar het op aan komt. Men weet van al deze film-gerouti- neerde artisten wat zij presteeren, zooals men dat ook van Adolphe Engers weet, via de bui tenlandsche film. Hij is echter de verrassing van deze Neder landsche film, want er ligt in zijn creatie zoo- iets van geraffineerde slimmigheid en toch zoo iets go e digs, dat men aan hem denkt als den idealen Schwejk. En daar is verder Jopie Koopman in haar eerste groote rol, die haar laatste niet zijn zal, tenzij zij aoor het succes van „De Big" zich ster gaat voelen. Nu is zij nog bescheiden, charmant, gevoelig... en heeft een mooie stem. En ziet ge in buiten landsche films zooveel aangenamer jonge rol- len dan Frits van Dongen, zooveel mensche- lijker menschen dan Piet te Nuyl Het is moeilijk om hier iedere heilige zijn kaarsje te geven, doch men kan dat alles rus tig laten opgaan in de verheugenis om een I iiim die ean mensch plezier doet en laat lachen die hem ook af en toe treft om het tikje gepaste sentiment dat er in gemengd is. En ook zonder lof zal deze ,,Big" wel zijn zegetocht maken wy zien er iets terug, dat wij alien op verschillende wijzen beleefd heb- 1 ben: onze mobilisatie. Hemelbestormers. Wat Righelli, de regisseur van deze Ita liaansche luchtvaai'tfilm, beieikt heeft, is de uitdrukking van de macht en de solidariteit, van de handelbaarheid en bewegelijkheid eener luchtvlcot als de Italiaansche een ver- schrikkelijk wapen ter afweer en tot aanval. De filmlens noteert het machtige mouve- ment dezer luchteskaders en ziet details, die het menschelyk oog ontsnappen zy ziet evenzeer een breedte en hooigte, die den toe- schouwer ontgaan, want een menschelijke hals bezit geen kogellagers - zij ziet de luchtvloot van alle zijden, van uit de lucht en van de aarde zij observeert de pijnlijke regelmaat van opstelling en gevechtsorde en wanneer ge nu de liefdesgeschiedenis cadeau geeft, die als voorwendsel dient voor deze ont- zaggelijke en trotsche demonstratie van het machtigste Italiaansche oorlogswapen, dan blijft de krijgszuchtige lofzang over op het gevaarlijkste oorlogsinstrument van een volk in wapens Italie exporteert een lief vlle- gersdrama en bereikt er mede, wat andere naties met een duur vlagvertoon bereiken. De wereld moet zien, hoe de laars van Europa overdekt is met groote landingster- reinen en hoe op die landingsterreinen een paar duizend vliegtuigen in slagorde staan een enkel bevel zendt deze vogels de lucht in en als ge er aan twijfelt of deze haviks hoogte- vrees hebben, zie dan de stunts, die de afzon- derlijke eskaders maken en die u het hart in het lichaam doen bonzen zie het perfecte en gedurfde van iedere manoeuvre en hoor hoe de vliegers van dit leger zingend aan het werk tijgea trotsch als zij zijn deel uit te maken van dit jongste en meest fantastische wapen. Allen jonge haviken aangevoerd door jonge adelaars. Honderd of duizend keer zijn zij zdd naar hun machines gesneld hebben in de stramste houding het bevel tot opstijgen afgewacht steeds is het nog oefening in groot verband gebleven en ieder van hen waoht slechts op het oogenblik, dat dit wapen, tot meerdere glorie van den Duce en van Italie, af zal gaan. Dan zijn de rookschermen boven Milaan, nu nog getrokken om te „probeeren" emst ge worden en al het andere is dan emst emst de aanval op de vijandelijke vliegkampen, boven de vijandelijke steden, boven vijandelyke vloten. En alles is jeugd en durf er wan- delt geen enkele aanvoerder rond met ader- verkalking of een kaal hoofd. De meesten van deze lieden hebben de vlucht van Bldriot over het Kanaal uit de „geschie- denis van de luchtvaart" geleerd en zij ver- langen slechts, dat hun naam eenmaal op een der bladzijden van die geschiedenis zal staan roem en eer... En bij het aanscbouwen van dit apparaat kan men slechts zuchtend verlangen dat nooit iemand om de een of andere reden op den knop zal drukken, die het in werking stelt... J A ARVERG ADERIN G VAN DE ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK. Op 11 Mei j.l. had te Middelburg de jaar- vergadering plaats van bovengenoemde ver- eeniging. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd rekening en verantwoording ge daan van de geldmiddelen, welke door een commissie van twee leden werd gecontroleerd. Er bleek een overschot te zijn van f 8,80; in tegenstellimg met het vorig jaar is thans ook de in Maart verschenen oplaag van het Ver- eenigingsnieuws met dialectlijst betaald, zoo dat alle schuld is aangezuiverd. Echter is de achteruitgang der financien groot: het batig saldo der vorige jaren 98) is bijna geheel verbruikt; men zal dus emstig op bezuiniging bedacht moeten zijn, terwijl het bestuur voor- nemens is een krachtige poging te doen tot het werven van nieuwe leden. De lage oontri- butie 1,50 per jaar) maakt de hoop gewet- tigd, dat zulk een poging, zelfs in deze tijden slagen zal. Uit het jaarverslag der secretaresse bleek o.m., dat 18 leden bedankten, terwijl 4 nieuwe leden toetraden; de vereeniging verloor 4 leden-begunstigers, zonder dat dit verldee werd gecompenseerd. Het aantal medewerkers, waaronder leer- lingen van de R. H. B. S. te Middelburg, Goes. Zierikzee en Middelhamis bedraagt 47. Uitgegeven werden dit jaar 6 dialectlysten, waarin gecontroleerd werden 800 woorden en uitdrukkingen (het vorig jaar 759). In 't ge heel zijn thans gecontroleerd: 3656 woorden en zegswijzen. De letters dit jaar bewerkt waren, behalve een naleizing van A tot F, de G en H. Het aantal tnvullers was bevredigend: ge- middeld 70. Alle deelen van Zeeland zijn vol doende vertegenwoordigd. In kaart gebracht werden 778 woorden en uitdrukkingen, welke echter gedeeltelijk nog door de woordenboekcommissie moeten worden nagezien. Het secretariaat hoopt dit jaar sneller voortgang te kunnen maken. De inzending van nieuwe dialectwoorden door leden en mede werkers bleef dit jaar overvloedig. Van de rubriek Vragen en Wenschen werd weer door verschillende belangstellenden gebruik ge maakt. Er werd met vrucht contact gezocht met verwante instellingen in Nederland en Belgie. Het archief werd met eenige werken vermeerderd. Met de systematische verzameling van am- bachtstennen werd een mooi begin gemaakt door inzendingen van de heeren J. Kreune (Heinkenszand)Zuid-Bevelandsche Boeren- schuur en molen, en C. Vreeke (Domburg) Walcbersche Boerenschuur. De voorzitter brengt de 2e secretaresse dank voor de voorlezing van het verslag en ver zoekt zijn dank over te brengen aan de le secretaresse, die door familieomstandigheden verhinderd is de vergadering bij te wonen. Bij de bestuursverkiezing worden als dis- trictsbestuursleden herkozen rnej. C. de Vey (Yerseke) en de heeren J. Hubregtse (BuTgh) J M. de Nooyer (Renesse)voor Groede werd gekozen de heer F. den Herzamen; voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen de heer P. C. de Gcllftkc Een ontwerp-circulaire tot aanwerving van nieuwe leden wordt na eenige aanvulling goed- gekeurd. Een voorstel van den heer L. A. Dieleman uit Hoek om het volgend jaar de jaarverga- dering te Goes te houden, dat ook voor de I leden uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gemak kelijk bereikbaar is, zal het bestuur gaame in overweging nemen. I Hiermede was het zakelijk gedeelte der ver- gadering afgeloopen. Na een korte pauze nam de heer L. A. Dieleman het woord voor zijn, helaas door tijdsgebrek verkorte voor- dracht in Axelsch dialect, die met veel be- langstelling werd aangehoord. Voor de Commissie, bedoeld in art. 158 Ge- meentewet werd slechts 6dn lijst ingeleverd met de candidaten A. Man gnus, Th. P. Cap ri endiick, A. Herman, E. van Goethem, J. de Poorter, Fr. v. d. Velde en A. Hermans.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2