Gemengde Berichten Dam- en Schaakrubriek DAMMEN. DE LOTGEVALLEN VAN EEN VERSTEKELLNG. SCHAKEN. a IN HET OOG GESTOKEN. Donderdagavond heeft de 49jarige J. F. v. •d. H. in een woning in den 'Hang te Rotter dam de 56jarige vrouw L. H. B., tijdens een ruzie, met een vork in het oog gestoken. De vrouw is naar het Ooglijdersgesticht ge bracht; zrj zal het oog moeten missen. De po litic heeft v. d. H. in arrest gesteld. RADIO IN HET HUIS VAN BEWARING. Men meldt uit Winschoten aan de N. R. Crt. De heer Dost, radio-centralehouder te Win schoten, heeft van den minister van justitie vergunning gekregen het huis van bewaring alhier aan het net aan te sluiten. Zaterdag is de nieuwe aansuiting, die door den heer Dost geheel belangeloos tot stand is gebracht, in gebruik genomen. RUMOER IN DEN HAAG. Zaterdagnacht werd op het Tesselscheplein in Den Haag naar een passeerende auto met steesnen gegooid. Ook een motor der politie, weike naar aanleiding van deze ordeverstoring uitrukte, werd met steenen bekogeld, waama door een aantal agemten van politie een uit circa 1000 man bestaande menigte, weike blijkbaar zich daar verzameld had in afwach- ting van de komst van lectuurverspreidende leden van de N.S.B., werd verspreid. De poli tie moest daarbij van den gummistok gebruik maken, terwijl enkele schoten in de lueht wer- den gelost. VIJF INBREKERS AANGEHOUDEN. Van 1932 af zijn er te Schiebroek inbraak- jes en diefstallen gepleegd, waarbij het de po litie niet gelukken mocht de dieven op te spo- ren. Een opvallend feit was het, dat de in- brekers voortdurend de voorkeur gaven aan het bezoek van huizen en erven van landbou- wers. Deze dagen ontving de politie een aan- wijzing voor het verdere onderzoek en dat ge- schiedde met succes. Aangehouden zijn: de 4-Ojarige grondwerker J. van C., wonende te Schiebroek; de 28jarige tuindersknecht W. L. K., wonende te Hilli- gersberg en de 30jarige chauffeur C. B., wo nende te Rotterdam. Resp. zijn de diefstallen gepleegd bij de landbouwers C. v. d. K.; P. v. d. S.; M. J. J.; A. C. v. d. A. en M. K., alien te Schiebroek, doch ook te Hilligersberg zouden inbraken zjjn gepleegd. Kippen, ganzen, konijnen, eenden en kalkoe- nen zijn er in flink aantal buit gemaakt. De eerstgenoemde J. van C., zou zich ook sehul- dig hebben gemaakt aan diefstallen van revol vers en jachtgeweren waarin hij een soort van handel dreef. Bij het verhoor en het daarop volgend ver- der onderzoek bleek ook nog, dat de mannen in verbinding stonden met twee Rotterdam- sche inbrekers, den 40jarigen lossen werkman C. v. d. B. en den 32jarigen varensgezel C. J. V. Dit tweetal pleegde in het begin van dit jaar een inbraak in de boerenwoning van C. J. V., aan den Ringdijk. Bij die gelegenheid maakten zij een som gelds en aan aantal sde- raden buit. J. van C., die als wapenhandelaar optrad, heeft verscheidene vuurwapens verkocht. Bij een cafdhouder is een geweer in beslag ge nomen. De politie koestert de meening, dat er nog wel meer aan het licht zal komen. De mannen zijn overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. KINDEREN VERDRONKEN. Het nauwelijks twee jaar oude dochtertje van den heer J. G., wonende aan den Boer- mansweg te Anna Paulowna is Dinsdag in een sloot geraakt en verdronken. Even tevoren had de vader de kleine, toen zij met een stok aan den slootkant aan het spelen was, naar de moeder gestuurd. Toen hij weer aan zijn werk was gegaan, is het meisje weer naar den waterkant teruggekeerd. Kort daama, toen de ouders het kind misten, vonden zij het tot hun onzetting in de sloot. Pogingen om door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, bleven vruchteloos. Eenzelfde droevig ongeval is het ruim twee- jarig kindje van de familie A., wonende aan de Zandvaart te Anna Paulowna overkomen. Door onbekende oorzaak is deze kleine nabij de woning in een scheidingssloot terecht ge komen en verdronken. De moeder, die het kind reeds eenigen tijd miste vond het drijvend in het water, Ook hier mocht geen hulp meer bat en. EEN PSEUDO-BARON. Op een avond, een paar dagen geleden, werd een dokter, in het Concertgebouw te Amster dam opgebeld. Aan de telefoon was een heer, die zich bekend maakte als baron S., een goede bekende van den dokter. De baron vroeg hem 250 te leen, daar hij deze noodig had voor een affaire. De dokter wilde zijn kennis gaar- ne van dienst zijn, doch had slechts f 50 bij zich. Hij vroeg of de baron hiermede voor- loopig geholpen was. Deze wilde de vijftig gulden graag in leen ontvangen. Zij zouden bij den portier gedeponeerd worden, waar de baron ze in ontvangst zou nemen. Inderdaad kwam iemand bij den portier de vijftig gulden halen. Den volgenden dag belde de- baron" den dokter aan zijn huis op. Hij vroeg, of hij nu misschien den /200 nog kon krijgen. De dok ter had weer slechts 50 die de baron graag wilde hebben. Afgesproken werd, dat men el- kaar in een restaurant in de stad zou ont- moeten. Kort daarop werd de dokter evenwel opge beld voor een patient waar hij onmiddellijk been moest. Hij sprak er over met een ken nis, dat hij zich niet aan de afspraak kon hou- den. Deze vatte evenwel argwaan op. Aller- eerst werd het cafe opgebeld, waar men den baron evenwel niet kende. Men besloot nu, de politie in den arm te nemen. Deze raadde den dokter aan, zich op den afgesproken tijd in het restaurant te bevinden. Toen de dokter in het restaurant kwam trof hij hier evenwel niet den baron aan, maar een jongeling, die zeide, dat hij het geld voor den baron in ont vangst zou nemen. Op dit moment kwam de politie te voor- schijn, die den jongeman arresteerde. Het hleek, dat men met een handig oplichter te doen had, die toevallig afwist van de relatie van den dokter. Hij werkte niet alleen, maar maakte deel uit van een complot. Daar de jongeling een volledige bekentenis aflegde, gelukte het reeds dadelijk twee van zijn handlangers te arresteeren, terwijl nog vier arrestaties te wachten zijn. Het gearresiteerde drietal zal ter beschik- king van de Justitie gesteld worden. FORTEN-SPIONNAGE LANGS DE LEK. Zonderlinge „zendingsarbeid" van een Duitscher. Eenigen tijd geleden, op 28 Maart, werd brj het fort te Vreeswijk een Duitsche jonge man gearresteerd, die met een gezel bezig was, schetsteekeningen te maken van deze versterking, aldus de ,,Msb." Destijds waren geen nadere bijzonderheden te verkrijgen en de fortwachter van Vreeswijk verwees naar een nog zwijgzamer instantie dan hij zelf was. Dezer dagen kwamen echter de bijzonder heden overvloedig genoeg af, nu echter voor het kantongerecht te Utrecht, waar mr. de Jager kanto-nrechter was. De tenlastelegging vermeldde, dat ver- dachte op 28 Maart j.l. des morgens om 11 uur zonder bekomen verlof een situatie-teeke- ning van het fort had gemaakt. Hij gaf toe, dat hij zich op het terrain van het fort be- vonden had, maar hij zou niet hebben gewe- ten, dat het een fort was. De teekening was niets anders dan een kaartje van het gebied, dat hij als ,,Missionsgehilfe" bewerken moest. In deze functie was hij immers naar Neder- land gekomen, alleen om ,,Missionsarbeit" te verrichten. Het bordje „Verboden toegang" had hem niet veel gezegd, daar dit, naar zijn zeggen, in Duitschland op bijna iederen boom zou voorkomen. Daarop vroeg de kantonrechter, of ver dachte ook al niet eens op fort Honswijk was geweest. Dit ontkende hij. De kantonrechter: Ik zou u getuigen kun- nen voorbrengen, die het tegendeel zouden kunnen beweren! Als eerste getuige werd gehoord een tim- merman, die op 28 Maart op het terrein van het fort werkzaam was. Deze had de man nen zien komen en tevens had hij duidelijk ge- zien, dat 66n hunner teekende. Het was een zuivere teekenbeweging, die hij maakte. Ook de teekening zelf werd getoond. Het bleek een goed te ontcijferen situatie-schets van loodsen en wallen te zijn, Verdachte ontkende echter categorisch, ciat hij een teekening had gemaakt. Hij had geen papier en geen potlood bij zich gehad. Ook de fortwachter en diens vrouw werden ge hoord. Bij hun beider getuigenissen vroeg de kantonrechter telkens, of verdachte aan de getuigen nog iets te vragen had, waarop ste- riotiep het antwoord kwam: ,,Das ist nicht Wahrheit". De kantonrechter: Dat zegt men bij u in Duitschland wel meer: ,,es ist nich wahr". Verdachte's metgezel, volgens zijn pas even- eens een .Missions Gehilfe" van het Bijbel- en tractatengenootschap, dat over negentig verschiUende landen der aarde vertakkingen heeft, was getuige a decharge. Deze getuige verklaarde, dat hij met zijn collega de huizen- rij had afgewerkt in het straatje, dat naar het fort leidt. Een karwei, dat niet veel tijd kan hebben gevorderd, daar er aan iederen kant van den weg slechts den huis staat. Ook deze getuige zou het fort voor een dijk heb ben aangezien. Was u wel eens op Honswijk? vroeg de kantonrechter dezen getuige. Getuige: Neen, wel in de buurt, om er te colporteeren. Kantonrechter: Weet u hoeveel huizen daar bij het fort staan? Getuige: Drie of vier misschien. Kantonrechter (boos): Een, en een dijk- magazijn. Wat doet u in een land, waar geen huizen staan? Hebt u soms ook 'n genoot- schapsafdeeling in de Sahara? Getuige gaf hierop maar geen antwoord, waarop het woord was aan mr. v. d. Dussen, ambtenaar van O.M. Deze wees er op, dat het met name buitenlanders verboden is, tee- keningen en foto's te maken van fortificaties. Hij achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, en eischte een hechte- nisstraf van twee weken. Een milde eisch, maar de kantonrechter dacht er anders over. Mr. de Jager maakte zich nog eens terdege boos. Weet u, wat er met een Nederlander zou gebeuren, die in Duitschland een teeke ning van een fort zou maken? En toen verdachte hierop zweeg: die wordt tegen een muur gezet en zonder vorm van proces neergeschoten. Ik vind dit een geval van geraffineerde spion- nage. De Lekdijk wordt tegenwoordig plat geloopen door Duitsche spionnen. Dat is ge- woon een schandaal! Ik zal het ter kennis van de betrokken autoriteiten brengen. En u, gaat u maar terug naar Duitschland, of naar de Sahara om uw tractaatjes te verkoopen. Ik acht het feit zeer emstig en ik behandel u nog zder clement, als ik u veroordeel tot een hechtenis voor den tijd van vier weken! Verdachte en zijn metgezel dachten er klaarblijkelijk ook zoo over, want lachend trokken ze af. EEN DRIJVEND PALEIS. Wij hebben reeds enkele malen bijzonder heden medegedeeld over den nieuwen Fran- sclien Oceaanreus de Normandie. Wij zullen CCX1LXXXV. Enige fraaie problemen, waaraan de liefheb- bers hun hart kunnen ophal-en. Alvorens de oplossing na te spelen, raden wij aan, eerst naar de afwikkeling te zoeken, zo mogelijk zonder de schijven aan te raken. No. 1, van Etienne Boissinot, Fr. Zwart: 2, 3, 8, 9, 25, 26, 28. Wit: 23, 29, 32, 34, 35, 37, 38. Wit speelt 34—30! Op 28X19 volgt dan eenvoudig 2924 met dam op 4. Zwart slaat daarom 25X34, wit 29X40, waama wit ver- der wint door 3731, 3833, 4034 en 35X4. No. 2, van G. Pors, Dordrecht. Zwart: 1, 2, 3, 4, 9, 10, 12, 13, 16, 18, 22, 28, 36. Wit: 15, 20, 25, 27, 29, 30, 31, 34, 37, 38. 39, 49, 50. We hebben dit probl-eem tal van jaren ge leden reeds gepubliceerd. We zagen het dezer dagen in de ,,Vlissingsche Courant" weer eens opduiken en we nemen het hier over, daar de slagoonstractie belangrijk genoeg is om onder de aandacht van nieuwe lezers en dammers gebracht te worden. Wit wint door een merk- waardige slag: 2014 (zw. 10X19); 2721 (16X27); 1510; 30—24; 38—32; 4944!; 37—32 2520!; 39X19 en 44X4. No. 3, van P. W. Kliphuis, Zwartemeer. ZWART 12 3 4 b WIT 47 48 49 50 nog enkele nadere cijfers noemen om een bete- ren indruk te krijgen van dit drijvend zee- paleis. De bemanning zal uit 1300 personen bestaan. Het schip is 313 meter lang of 5 meter longer dan de Queen Mary. Het meet 79.289 ton en wordt door 130.000 P.K. gedreven. Er zijn 863 eerste klas-, 660 toeristen- en 445 derde klashu-tten. De schouw- burgzaal telt 380 plaatsen. Het schip onder- houdt 628 kelners, 250 kamermeisjes, 108 ma- trozen en 15 scheepsjongens en bevat 2000 ka- raffen, 57.000 glazen, 28.000 koppen, 12.000 messen. 14.000 vorken, 600 bloemenvazen, 38.000 lakens, 130.000 servetten, 15.000 keu- kenschorten, 150.000 hand- en 43.000 andere doeken. In de keuken gaan mee 70.000 eieren, 7000 kippen, 25.000 K.G. aardappelen. 80.000 K.G. ijs, 24.000 liter wijn, 7000 flesschen cham pagne en 2600 flesschen likeur. Het fomuis is 17 meter lang, de keuken meet 65 meter en een motorpomp dient voor de olie en de azijn. Per dag zijn. 700 K.G. zeep noodig. In den derden schoorsteen, die enkel voor de sym metric en omdat dat beter staat, werd aange- bracht, is de kennel ondergebracht en het zwembassin meet 32 op 5 meter. EEN F A >11 LIED KAMA. Te Georgetown, in den staat Delaware vol- trekt zich een gruwelijk familiedrama. Een 52jarige vrouw, Mary Carey en haar 27jarigen zoon Howard Carey zijn ter dood veroordeeld wegens moord op een broer van deze vrouw, zekeren Robert Hitchens. Deze moord was reeds 7 jaar geleden gepleegd. Nog een zoon, James, een jongen van 23 jaar, kreeg levens- lang. De daad was uitgekomen, doordat een derde zoon, 21 jaar oud, die wegens inbraak gedetineerd was, aan de politie had verklapt, dat hij destijds zijn moeder en broers het plan van den moord op Hitchens had hooren sme- den. Vrouw Carey en Howard Carey hebben bekend. De vrouw had ter terechtzitting ge- tracht de hoofdsehuld op zich te nemen. Zij was het geweest, die haar zoons had aange- zet tot de daad. Hitchens had haar, zei zij, be- dreigd en zij leefde met hem in onmin over de verdeeling van een kleine erfenis. Indien het vonnis wordt uitgevoerd, zal Mary Carey de eerste vrouw zijn, die ooit in den staat De laware is ter dood gebracht. AFSCHUWELIJKE WRAARNEMING. Het geheimzinnige vergiftigingsgeval te Bad-Reichenau, waar de 13jarige Therese En- ziger enkele dagen geleden na het eten van vergiftigd gebak overleed, is thans tot klaar- heid gebracht. Gebleken is, dat de verloofde van Therese's broer, een zekere Francisca Schober, zich op haar verloofde heeft willen wreken, door hem te vergiftigen. Te dien einde liet zij door een derde, die niet vermoedde in welk verschrik- kelijk complot hij de hand had, tegen beta- ling van een fooi het pakje met het tevoren vergiftigde gebak langs den weg neerleggen. Tijdens een wandeling met haar verloofde ont- dekte deze het pakje en nam het op verzoek van Francisca mee naar huis, om het daar op te eten. In plaats daarvan schonk de jongeman het evenwel aan zijn jongste zusje, die er van at en tien uur later bezweek. Ook haar oudere zuster en haar vader aten er van en werden eveneens ziek. De vader igt nog in emstigen toestand in het ziekenhuis. Zijn dochter is intusschen her- steld. DE LUSITANIA. Naar aanleiding van het feit, dat voor twin- tig jaren het Engelsche passagiersschip Lu- sitania voor Queenstown door de Duitsche duikboot U 20 in den grand werd geboord, tengevolge waarvan 1198 opvarenden, voor het meerendeel staatsburgers van neutrale landen. door verdrinking om het leven kwa men, neemt de Volkische Beobachter onder den titel: het tot zinken brengen van de En gelsche hulpkruiser Lusitania, een artikel op van kapitein Scherb, indertijd dienstdoend of- ficier aan boord van den duikboot. Zakelijk zegt deze off icier, dat er geen be- paald bevel was om de Lusitania aan te val- len, doch slechts een algemeen bevel om alle koopvaardijschepen te vernietigen, die in de wateren om Groot-Brittannie en Ierland zou den worden aangetroffen. Dat juist de Lusi tania onder schot kwam, was puur toeval. Voorts werd er maar een torpedo afgescho- ten. Voor het overige is de strekking van het artikel, weike het blad redactioneel kort on- derstreept, geheel identiek met die, weike de officieele opvatting was in het oorlogvoerende Duitschland op het oogenblik, dat de Lusita- Een oud probleem van den huidigen pro- bleemredacteur van ,,Het Damspel", die er een motief in verwerkte, dat in een dergelijke eenvoudige stand geniaal mag heten. Men oor- dele zelf! Wit speelt achtereenvolgens2621; 3731; 2923; 3024; 4842; 3832!; 32X1 ,zw. 45—50 of?); 1—6! (50X28); 4741 (28X46) en 6X5- Schitterend! No. 4, van J. F. Moser, Bussum. (Uit „Dammersweekblad".) Zwart: 3, 4, 7, 13, 15, 18, 27. Wit: 20, 24, 29, 35, 37, 44, 48. Wit speelt 2014!, dreigt nu met 1410 door te breken naar dam en te winnen. Zwart is daarom gedwongen 49 te spelen, waama een fraai tempo aan wit de winst bezorgt: 4440!! en verder 3732; 4843; 3530; 30—25 en 25X1- No. 5, uit de partij RustenburgVos, jubileum-tournooi D.O.S., A'dam. Zwart: 2, 3, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 24 25 26. Wit: 29, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 44, 48, 49, 50. Zwarts laatste zet was 11—16 geweest. Rustenburg zag nu de volgende winnende damzet over 't hoofd: 3530, 3731; 3832; 33XH; 29—24 en 34X1. Ter oplossing een paar eenvoudige, maar leerzame eindspelen. No. 1, van R. A. Hoogland. Zwart: 2 schijven op 5 en 30. Wit: 3 schijven op 20, 33 en 48. Wit speelt en wint. No. 2, van H. Koning. Zwart: 2 schijven op 14 en 21. Wit: een dam op 48. Wit speelt en wint. No. 3, van A. Behagel. Zwart: 18, 23, 30 en 34. Wit: 10, 33, 42 en 43. Kan wit winnen? No. 4, van C. E. Maurice. (Uit ,,Dammersweekblad".) Zwart: 1 dam op 16 en 1 schijf op 38. Wit: 4 dammen op 13, 18, 19, 23. Wit speelt en wint. nia zonk, dat wil zeggen: dat het omkomen van zooveel menschen wel te betreuren was, maar dat de daad een rechtmatige daad van een oorlogvoerende mogendheid was. ANGSTI.GE OOGENBLIKKEN. Vorige week heeft een man, die vermoede- lijk aan verstandverbijstering lijdt, een groote opschudding verwekt in de Binglystraat te Rotterdam. De man had al de aandacht van het publiek getrokken, toen hij in een portiek zat en zich heel vreemd gedroeg. Later ging hij zijn woning binnen en klauterde hij op het dak. Een tijdlang zat hij in de goot. Daama zag men hem naar den nok van het dak klim- men en weer wat later ging hij op een schoor steen zitten. Honderden stonden er naar te kijken; elk oogenblik vreesde men dat de man een val zou maken. Inmiddels waren de poli tie en de G.G.D. gewaarschuwd. Het kostte groote moeite om den man te bewegen zijn hooge en gevaarlijke zitplaats te verlaten. Tenslotte is men, er in geslaagd hem met een zoet lijntje naar beneden te krijgen. De man is daarop door den G.G.D. naar het zieken huis Coolsingel meegenomen, waar hij voor- loopig is opgenomen, ten einde een onder zoek naar zijn geestvermogens in te stellen. M ALVERS ATIES Reeds geruimen tijd kwamen bij de Haag- sche politie klachten binnen over de gestes van De Beursklok, een financieele instelling, gevestigd aan de Toussaintkade te 's Graven- hage. Verscheidene personen in den Haag woon- achtig en ook in andere plaatsen stelden de politie in kennis van handelingen, weike ge- noemde instelling had verricht en waardoor zij voor grootere of kleinere bedragen benadeeld waren. In totaal beliep het bedrag, dat De Beursklok had weten los te krijgen ruim 28.000. De politie stelde een nauwkeurig onderzoek in naar de handelingen van genoemde instel ling. Ook een accountantsonderzoek wees uit, dat de klachten van de gedupeerden gegrond waren. De justitie besloot toen in te grijpen en arresteerde een der directeuren, een zekere B. De tweede directeur, H. genaamd, wiens fail- lissement inmiddels is uitgesproken, is voort- vluchtig. De Beursklok ging, schrrjft de N. R. Crt., als volgt te werk: In het orgaan werden de abonnees opge- wekt deel te nemen aan z.g. syndicaten tot aankoop van effecten. De minimum som voor deelneming hierin bedroeg 10, doch er zijn belangrijk hoogere bedragen, wel tot f 400 toe, in deze syndicaten gestort. Was eenmaal een syndlcaat voor een be- paald bedrag gevormd, dan werden daarvoor effecten gekocht, een winst of verlies werden onder de deelnemers hoofdelijk omgeslagen, en afgetrokken van hun stortingen. Met de verliesposten gebeurde zulks natuur- lijk prompt, dat laat zich denken, doch met de syndicaten, weike winst opleverden is op er- gerlijke wijze geknoeid, waardoor naar het voorloopig onderzoek heeft uitgewezen, de directeur H. zich een bedrag van f 28.000 we- derrechtelijk zou hebben toegeeigend. Het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat het verdere on derzoek zal uitwijzen dat dit bedrag nog heel wat grooter is. De mede-directeur van H., een zekere B., schijnt met de malversaties niets uitstaande te hebben. Zijn betrekkingen tot De Beursklok zijn vermoedelijk alleen van financieelen aard geweest, terwijl hij van de financieele manipu- laties van H. onkundig zou zijn geweest. De 18jarige Canadees Eugene La Framme, die dezer dagen te Vancouver is aangekomen, heeft een wereldreis van 40.000 mijl gemaakt, zonder dat het hem iets gekost heeft. Twee jaar geleden vatte hij het plan op, meer van de wereld te gaan zien. Hij vertrak van Vancouver en begaf zich te voet naar Mexico, terwjjl hij in zijn onderhoud voorzag door onderweg karweitjes te verrichten. Van Mexico wandelde hij naar New York en van- daar naar Halifax. Hier verborg hrj zich op een schip en reisde als verstekeling naar Lon- den, waama hrj een voetreis maakte door ge heel Engeland en Schotland. Toen, begon de jongeman naar Canada terug te verlangen en opnieuw verborg hij zich op een schip, thans op de Pacific Grove, die van Glasgow naar Vancouver vertrak. Hij werd echter ontdekt, EEN EN ANDER OVER INTERFERENCE. (Slot.) Rest ons nog een thema en wel: B. 2. Goethart-interferentie. Hieronder verstaat men interferentie-ont- penning van zwart door wit's matzet, hetgeen mogelijk gemaakt wordt door zwarte inter- ferentie. De matzet moet bovendien steeds met een batterij-stuk geschieden! Wend zwart een Goethart-interferentie op de matdreiging af door verplaatsing van het interfereerende stuk, dan spreekt men van anti-Goethart-I. Probleem M. geeft het thema tweevoudig weer. In de eerste variant wordt na 1. Pc5, Lb6 ge'interfereerd waama het batterijstuk -Pd4 het mat bewerkstelligt. De dekking van veld d4 weike geschiedt door Lb6, wordt door 1. Pc5 opgeheven en dus kan door den matzet Lb6 ontpent worden. Deze ontpennir.g is dus mogelijk na de vooraf gegane zwarte interferentie. Evenzoo wordt na 1. Pd2 Tf2 geinterfe- reerd en kan deze toren dus bij den matzet ontpend worden, aangezien deze ontpenning niet meer effectief is na de voor-afgegane in terferentie, weike de dekking van veld b2 on- mogelijk maakte. Probleem M. G. H. Goethart. a n c d c t g h Mat in twee zetten. 1. Pg5 dreigt 2. Pe4f li Pc5 2. Pde6t 1Pd2 2. Pf3t toen het schip 300 mijl uit de kust was, doch hij toonde zich een zoo bereidwillig werker, dat men niet tot vervolging van den jongeman is overgegaan. BROERTJE VAN 'T MONSTER VAN LOCH NESS GESCHOTEN? Langen tijd heeft het Loch Ness-monster de Engelsche gemoederen en men zou zelfs kun nen zeggen die der wereld in beroering gehou- den. Fotografen, filmoperateurs en niet te vergeten talrrjke nieuwsgierigen trokken naar het Schotsche meer op te trachten een glimp van het raadselachtige beest op te vangen. Tot ten slotte het monster in het vergeetboek geraakte. Thans staat, schrijft de Telegraaf, het merkwaardige wezen wieer in het voile licht der belangstelling, want nu heeft men een zonderling beest geschoten men beweert een broertje van het echte Loch Ness-mon ster, maar als dat zoo is, moet er wel een groote verwijdering tusschen de beide verwan- ten zijn gekomen, Het geschoten dier huisde n.l. niet in het Loch Ness, ook niet in een anderen inham in het Noorden van Schotland, maar in de Galway Baai in het Westen van Ierland. Reeds eenigen tijd klaagden de visschers in deze baai er over, dat hun netten voortdurend werden vemield. Klaarblijkelijk had het mon ster al een dag of tien in de baai rondgezwom- men, totdat het door den vuurtorenwachter van Mutton Island werd opgemerkt. Toen deze de lampen schoonmaakte, zag hij een danker voorwerp, dat zich op ongeveer 125 meter af- stand door het water bewoog en door zjjn be- weging een merkbare deining veroorzaakte. Hij holde naar de plaats waar hij zijn ge weer had staan en toen hij het geladen had, zag hij tot zijn groote voldoening, dat het dier hem intusschen tot ongeveer 90 meter was genaderd. Goed schutter, die hij was, waren alle vijf de kogels, die hij afzond, raak. Er ging een vreeselijke stuiptrekking door het wonderlrjke dier, het verhief zich een meter boven water en viel toen met een geweldig geplas in zee terug. Nog een stuiptrekking en toen lag het stil. Crowley, zoo heette de vuur torenwachter, haalde hulp en daama werd het karkas naar den wal gesleept. En daar ligt het nu nog: een merkwaardig dier, bijna vijftien meter lang, met een buik- omtrek van acht en een halven meter en een gewicht van 4000 kilo. En natuurlijk heeft zich onmiddellijk een stroom van nieuwsgieri gen in beweging gezet. Van ver en nabjj komen de kijklustigen toegestroomd. Onder hen ettelijke ervaren visschers en deskundige ambtenaren van de haven van Gaway. Oude grjjze lieden, die meer dan een halve eeuw op de zee hebben rondgedobberd, zeelui, die alle zeeen der wereld hebben bewaren, alien schudden verbijsterd het hoofd; zulk een monster hebben zij nog nooit gezien. Het is geen walvisch en ook geen haai. De havenmeester van Galway gelooft daar om, dat het tot dezelfde diersoort behoort als het monster van Loch Ness, dat zooals be kend, naar schatting ongeveer tien meter lang moet zijn. BESCHULDIGD VAN HEKSERIJ. Een inwoner van Almelo die door zjjn buren er van werd verdacht, dat hij een kind van een zijner buren had behekst, deed daarvan bjj de politie aangifte, omdat hij daarvan last ondervond. Bedoeld kind was ziek geworden en de dokter kon niet precies zeggen wat het kind scheelde, maar meende dat het longont- steking had en nog iets. Vermoedelijk heeft dat „nog iets", de moeder van het kind in haar meening gesterkt dat het behekst was en zij zou ook bewijzen, dat de buurman daar de schuld van was. In het bijzijn van eenige andere vrouwen werd het hoofdkussen uit het bedje van het kind opengesneden entot groote schrik aansehouwden de vrouwen in het kussen een griezelige staart van garens en veeren. Hier was dus het bewijs en niets ontbrak daaraan. De moeder begaf zich na dit experiment naar een klooster, en van dien tijd af meent zij bij het kind eenige beter- schap te bespeuren. De buurman, die vroeger allieht op den brandstapel terecht gekomen zou zijn kon nu met een gerust geweten bij de politie verkla- ren dat alles laster was, zoo meldt ,,De Tijd". De politie heeft nu getracht de outdisrs van het zieke kindje te overtuigen dat het geloof aan heksen, bijgeloof is en dat zij hun buurman met rust moeten laten. Aldus geschiedde in de 20e eeuw! In probleem N. vinden we het thema enkel- voudig weergegeven. 1Pe6 interfereert den gependen toren op c6, zoodat wit dit stuk bij den matzet kan ontpennen, hetgeen ook hier alledn weer moge lijk is gemaakt door de voorafgegane zwarte interferentie. Td5 het batterijstuk van den looper-toren- batterij voert den matzet uit. Tc6 heeft door 1Pe6 de „controle" op g6 verloren, alleen hierdoor is 2. Td5 mat gemotiveerd. We zijn hiermede aan het eind der inter- ferentie-thema's gekomen. Het is geenszins uitgesloten dat nog meer interferentie-moge- Itjkheden realiteit zullen worden, althans rust- loos zoeken de componisten ook in deze rich- ting. Het bewijs is de Goethart-interferentie weike voor enkele jaren voor het eerst ge bracht werd. Direkte aanwijzingen voor het oplossen van problemen werden niet gegeven, dit arti kel poogde alleen een ,,kijk" te geven op de talrijke mogelijkheden in het algemeen en op de interferentie-mogelijkheden in het bij- zonder. Voor alles moet men leeren het karakter van een probleem, benevens de bedoeling van de componist te leeren begrrjpen, men kan dan meer bewust de oplossing be trachten. En... een probleem begrijpen is een pro bleem waardeeren!! Probleem N. Mr. A. v. d. Ven. 8 7 6 5 4 3 2 f h d h e d Mat in twee zetten. 1. Tdf2 dreigt 2. T2f4f 1 Pe6 2. Td5f J. B. VERDONK.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6